Ako sa zbaviť múčnatky egreša

Ako sa zbaviť múčnatky egreša

Ak je egreš dlhoročným obyvateľom letnej chaty, rastie tam od čias vašej babičky, ktorá získala odrezky od svojej prababičky, pravdepodobne ste sa s problémom múčnatky stretli viac ako raz. Prejavuje sa to ako belavý kvet pokrývajúci listy a stonky a nepríjemné hnedé škvrny na bobuliach. Medzi výhody starých odrôd patrí nádherná chuť a absencia rôznych modifikácií, ale je tu aj obrovská nevýhoda – nízka odolnosť voči chorobám.

Nechcem vystrihnúť chutnú odrodu, ale existuje veľká túžba rozlúčiť sa so škodcom. A pokiaľ možno bez použitia toxických pesticídov. Používajte osvedčené ľudové prostriedky. Sú vysoko účinné v boji proti múčnatke a pri opatreniach na jej predchádzanie..

Čo je múčnatka

Vo vedeckých kruhoch sa tomuto egrešovému ochoreniu hovorí spheroteka. Ovplyvňuje takmer celú rastlinu, od výhonkov po ovocie. Spočiatku sa vytvorí belavý povlak, ktorý neskôr zhnedne, podobne ako plsť. Choré stonky sú ohnuté, listy sú stočené a bobule sú menšie a slabo naliate.

Ochorenie je vyvolané hubovými mikroorganizmami s rovnakým názvom a vyhadzujú spóry na jar aj v lete. Preto je optimálne vykonať spracovanie trikrát: pred tvorbou kvetov, po nej a pred pádom listov. Výhonky je lepšie nestriekať, ale každú vetvu úplne navlhčiť. A nezabúdajte, že spóry sa radi prezimujú vo vrhu, čo znamená, že je potrebné rozliať pôdu v blízkosti kríka rovnakým liečivým zložením. Wellness procedúry je najlepšie vykonávať večer..

S múčnatkou bojujeme ľudovými metódami

S múčnatkou bojujeme ľudovými metódami

 • Dusičnan amónny. Je potrebné rozpustiť 50 g látky v 10 litroch vody. Kustovnica sa spracuje po vyblednutí.
 • Aspirín + sóda. Na prípravu kompozície použite lyžicu uhličitanu sodného a slnečnicového oleja, tabletu kyseliny acetylsalicylovej a čajovú lyžičku akéhokoľvek riadu. Všetky zložky sa zmiešajú v 4,5 litroch vody. Rastlina je systematicky ošetrovaná každé dva týždne počas sezóny..
 • Voda. Naberú vriacu vodu a nalejú ju na krík zo zálievky. Procedúra sa vykonáva skoro na jar pred roztopením snehu..
 • Gaupsin alebo Trichodermin. Na 10 litrov vody použite 150 ml jedného z biologických produktov a výhonky striekajte každé dva týždne počas celého vegetačného obdobia.
 • Ash. Tu je možných niekoľko možností..
 • Najprv. Infúzia popola a vody (1:10) sa za občasného miešania uchováva týždeň. Potom sa kompozícia naleje do čistej misky a snaží sa nezachytiť sediment na dne..
 • Druhý. Popol a voda (0,3: 10) sa varia pol hodiny, ochladia sa a potom, čo sa častice popola usadia, sa nalejú do ďalšej nádoby..
 • Tretí. Vezmite popol a vriacu vodu (3:10), premiešajte a nechajte asi deň. Po filtrovaní. Ošetrenie popolom sa vykonáva v poslednej dekáde mája alebo prvého – júna – trikrát, čím sa robí denná prestávka. Sediment sa mierne zriedi vodou a pôda sa vysype pod egreš.
 • Sóda. V pol pohári horúcej vody je potrebné rozpustiť 50 g látky, naliať roztok do 10 litrov vody a pridať asi 10 g tekutého mydla. Bobule sa spracováva pred a po tvorbe kvetov.
 • Kefír alebo jogurt. 1 liter fermentovaného mliečneho výrobku sa mieša v 9 litroch vody. Rastliny postriekajte trikrát s trojdňovým intervalom.
 • Mullein. Musí sa zriediť vodou (1: 3) a trvať tri dni. Potom sa opäť pridá voda v rovnakom pomere a prefiltruje sa. Lekárske postupy sa vykonávajú pred kvitnutím kríkov, potom a pred opadaním lístia.
 • Cibuľová kôra. Zlaté váhy (200 g) sa umiestnia do 10 litrov vriacej vody a nechajú sa dva dni. Postrek sa vykonáva pred a po nútenom kvete a bezprostredne pred opadaním listov.
 • Mliečna srvátka. Litr produktu sa zriedi deviatimi litrami vody. Vetvičky egreša sa spracujú trikrát s trojdňovým intervalom.
 • Tansy. Vezmú 10 litrov vody, tansy – 30 g suchého kvetenstva a trvajú na tom, jeden deň. Potom, čo sa varí 1,5-2 hodiny, filtruje sa. Tansy vývar rozlieva pôdu okolo kríkov na začiatku a na konci vegetačného obdobia.
 • Prezreté seno alebo lesná podstielka. Jedna tretina sena sa vloží do vedra, naleje sa na vrchol vodou a uchováva sa 3 dni. Potom sa kompozícia musí zriediť vodou 1: 3 a prefiltrovať. Ošetrite kríky pred a po odkvitnutí a pred opadávaním listov.
 • Sóda. Dve polievkové lyžice látky a 50 g tmavého pracieho mydla, predtým nastrúhaného, ​​sa zmiešajú s desiatimi litrami vody. Postrekujte krík pred a po nanútení kvetov.
 • Hnojivá. Superfosfát – 20 g, močovina – 30 g, chlorid vápenatý – 50 g, manganistan draselný – 5 g sa pridá k desiatim litrom vody, spracovanie sa vykoná raz po odkvitnutí.
 • Fitosporin. Voda a biologický produkt sa spoja v pomere 10: 0,1-0,15. Vetvy a pôda sa spracúvajú pred tvorbou kvetov a po zbere bobúľ.
 • Praslička. Kilogram čerstvej trávy a 10 litrov vody sa varí 2 hodiny, ochladí sa, prefiltruje a zriedi vodou 1: 5. Počas celého vegetačného obdobia sa kríky ošetrujú raz týždenne..
  Ako sa vysporiadať s mrkvovými škodcami bez chemikálií

Múčnatke sa darí vo vlhkých, zahustených výsadbách a na chudobných organických pôdach..

To je dôvod, prečo by mali byť staré výhonky systematicky odstraňované tak, aby bol krík dobre fúkaný vzduchom, ako aj obohatiť pôdu organickými zlúčeninami. Namiesto tradičného kopania zeme pod bobuľami, odstraňovania buriny a odstraňovania podstielky (môže sa tam skrývať huba!), Bude lepšie dať vrcholy pod egreš – na to sú veľmi vhodné zemiaky a paradajky – a zalejte ju roztokmi EM prípravkov. Potom prospešná mikroflóra vezme veci do vlastných rúk a „pohltí“ organické zvyšky a zožerie živnú pôdu pre huby.

Ošetrenie egreše múčnatkou (video)

# Ošetrenie egrešov z múčnatky# Ošetrenie egrešov z múčnatky