Choroby a škodcovia ruží. Metódy a prostriedky na liečbu a prevenciu

Choroby a škodcovia ruží. Metódy a prostriedky na liečbu a prevenciu

Ruža je považovaná za jednu z najbežnejších okrasných záhradných rastlín. Kvet je veľmi rozmarný a vyžaduje si zvláštnu pozornosť a starostlivosť v období rastu a kvitnutia, aby sa zabránilo výskytu akýchkoľvek chorôb. Príčinou ružovej choroby je spravidla nedodržanie rastúcich požiadaviek a nepriaznivé poveternostné podmienky..

Vývoj chorôb často spôsobuje tvorbu húb, porážku rastliny vírusovou a bakteriálnou infekciou v dôsledku nesprávnej výživy.

Hubové choroby ruží

Najnebezpečnejšími z týchto chorôb sú spóry hrdze, múčnatky a čiernej škvrny. Mnoho odrôd je celkom odolných voči nepriaznivým vonkajším vplyvom. Prípady infekcie sú zriedkavé, nezabúdajte však na prevenciu a pravidelné spracovanie ružových kríkov, aby ste mohli rýchlo odhaliť infikované oblasti..

Hrdza

Hrdza pokrýva spodnú stranu listov a výhonkov malými tmavo oranžovými škvrnami. Choré kríky postupne tmavnú a vädnú. Dôvodom vzniku plakov je nedostatočné množstvo draslíka v pôde, ako aj jarné mrazy a predĺžené chladné počasie..

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Ružové kríky sa musia pravidelne ošetrovať, aby sa zabránilo výskytu ohniskov choroby, napríklad ich postriekajte odvarom prasličky. Napadnuté listy sa posypú sírou a zalejú sa infúziou z paliny, na prípravu ktorej sa 50 g sušeného paliny zriedi v 10 litroch vody a nechá sa kvasiť. Potom sa použije zriedený roztok. V závažných prípadoch je rastlina ošetrená kvapalinou Bordeaux alebo carbendazim. Postihnuté stonky a listy je potrebné odstrániť. Zdravé kríky je potrebné kŕmiť draselnými hnojivami, aby boli odolné voči chorobám.

Múčnatka

Spóry múčnatky sa vyvíjajú v lete, keď nastáva teplé a suché počasie.

Spóry múčnatky sa vyvíjajú v lete, keď nastáva teplé a suché počasie. Zahustená výsadba, suchá okrajová pôda a náhle zmeny teploty vzduchu majú vplyv na aktívnu reprodukciu huby. Všetky vegetatívne časti rastliny sú pokryté bielym kvetom. Listy sa postupne stočia a začnú rýchlo opadávať.

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Na ochranu kríkov pred poškodením múčnatkou je potrebné znížiť množstvo zložiek obsahujúcich dusík v hnojive a naopak pridať ďalšie draselné látky. Na účely prevencie sa rastlina napája vodným roztokom popola a hnoja. Za týmto účelom sa zmieša 1 pohár popola a 1 kg hnoja, naplní sa vodou a uchováva sa týždeň. Pri prvých príznakoch múčnatky sa listy postriekajú karbendazimom, po chvíli sa postup opakuje. Ak je väčšina kríka pokrytá kvetom, potom je postriekaná kvapalinou z mydla a medi, ktorá obsahuje síran meďnatý a zelené mydlo v rovnakých pomeroch. Ošetrenie inými chemikáliami sa vykonáva striktne podľa pokynov a vždy v ochranných rukaviciach.

Čierna bodka

Ružová choroba začína nástupom letnej sezóny a prejavuje sa vo forme veľkých tmavých škvŕn, ktoré úplne postihujú krík. Listy opadávajú a rastlina rýchlo odumiera. Čierna škvrna je na rozdiel od purpurovej škvrny veľkým nebezpečenstvom..

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Listy a stonky, ktoré majú prvé príznaky ochorenia, musia byť odrezané. Kríky sa ošetria prípravkami obsahujúcimi síru a karbendazímom. Na upevnenie terapeutického účinku sa postrek opakuje.

Existujú aj iné typy špinenia: septoria, pestalotia, plostilosti a cerkosporóza, ktoré majú spoločné vlastnosti a znaky vývoja ochorenia. Tieto choroby sú charakterizované tvorbou škvŕn na listovej čepeli, ktoré majú tmavý okraj a nevýrazné obrysy. Prostriedky boja sa používajú rovnako ako v prípade čiernej škvrny..

Anthracnose

Anthracnose sa javí ako malé čierne škvrny na vonkajšom povrchu plastového plechu

Anthracnose sa javí ako malé čierne škvrny na vonkajšom povrchu plastového plechu. Mnoho začínajúcich záhradníkov si to niekedy mýli s čiernymi škvrnami. Po chvíli škvrny zmenia farbu. Sfarbia sa do červena alebo do purpurova a stredná časť škvrny sivie.

Na ich mieste sa objavujú otvory, ktoré zasahujú do voľnej distribúcie živín medzi všetky vegetatívne časti kríka, čo v dôsledku choroby spomaľuje jeho rast a stráca listy. V priebehu času rastlina zomrie. Tento proces sa urýchľuje vo vlhkom a chladnom počasí. Ruže sa stávajú najcitlivejšími na antracnózu na začiatku jari..

Spóry choroby sú veľmi odolné voči nepriaznivým vplyvom a zachovávajú si svoju životaschopnosť aj v zime pri nízkych teplotách. S nástupom jari vstupujú antracnózne huby do aktívnej fázy a spolu s dažďovou vodou sa šíria ďalej a infikujú nové výhonky rastliny..

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Choré listy a stonky je potrebné odstrániť a spáliť mimo záhrady, aby sa zabránilo kontaminácii iných rastlín. Na jeseň by sa mala venovať osobitná pozornosť včasnému zberu padlých listov. Na liečbu kríkov sa používajú rovnaké lieky ako v boji proti čiernej škvrne.

Infekčné choroby ruží

Najnebezpečnejšie sú žilové a lineárne mozaiky. Vírus žilovej infekcie mení farbu žíl listovej čepele. Žltnú alebo sú krémové. Známky vírusovej infekcie sa objavujú koncom jari, v lete je takmer nemožné ich vidieť na kríku. Existuje modifikácia vonkajšej štruktúry rastliny, aj keď niekedy tomuto procesu nie je pripisovaná dôležitosť. Vírus lineárnej mozaiky je žltá škvrna, ktorá postihuje aj všetky listy.

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo výskytu infekcie, je potrebné pravidelne kŕmiť ruže a transplantovať iba zdravé kríky. Vírusy sa prenášajú prostredníctvom hmyzu a infikovaných záhradných nástrojov.

Bakteriálne choroby ruží

Bakteriálne choroby ruží

Baktérie, ktoré sa dostávajú do kôry a priedušiek listov, majú nepriaznivý vplyv na rastlinu a rýchlo sa množia.

Bakteriálna rakovina

Agrobacterium spôsobuje vývoj choroby a môže nakaziť ďalšie okrasné rastliny rastúce v záhrade. Hromadia sa v koreňovom systéme kríka, ktorý sa časom rozpadá. Choroba začína postupovať v dôsledku častého kŕmenia organickými hnojivami alebo vonkajšieho poškodenia kôry a listov.

Príčinou šírenia plesňovej stonky je silný vietor, dážď, hmyz alebo používanie kontaminovaného zariadenia, ktoré je potrebné po každom prerezaní ruží starostlivo spracovať. Príznaky ochorenia sú stmavnutie kôry a tvorba trhlín na jej povrchu. Listové listy sú zdeformované a vysychajú.

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Časti infikované rakovinou sa odrežú, miesta rezov sa ošetria roztokom manganistanu draselného a potom záhradným ihriskom. Orezávače, odlučovače a ďalšie nástroje na prerezávanie kríkov sa dezinfikujú po každom použití. Kríky sa navyše postriekajú roztokom síranu zinočnatého alebo Foundationol.

Niektoré choroby ruží sa vyskytujú z iných dôvodov, napríklad vyčerpanie pôdy, nepriaznivé poveternostné podmienky. Ak na výsadbu vyberiete nesprávne miesto, v budúcnosti môžu nastať aj problémy súvisiace s vývojom rastliny..

Vädnutie

Po dlhej chorobe ružové kríky zoslabnú a začnú blednúť. Mrazy, rôzne infekčné a bakteriálne choroby môžu viesť k úhynu aj trvalých zdravých plantáží, ktoré zdobia záhradu. Vädnutie najskôr postihuje vrchol kríka a postupne sa posúva nadol. Odrody žltej ruže sú menej odolné voči vonkajším vplyvom a často im v pôde chýba fosfor a vápnik..

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Hlavnými preventívnymi opatreniami, ktoré znižujú riziko chorôb ruží, je pravidelné kŕmenie kríkov. Ak nebolo možné vyhnúť sa nebezpečenstvu, musia byť všetky choré výhonky rýchlo odrezané, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu choroby do iných zdravých častí rastliny..

Transplantačná choroba

Niekedy sa stane, že presadené ruže nezapustia korene a postupne chradnú, aj keď staré kríky nachádzajúce sa v blízkosti sa cítia skvele. Je to spôsobené vyčerpaním pôdy. Ruže, ktoré v tejto oblasti rastú už nejaký čas, sa už naučili prispôsobiť sa. V tomto prostredí majú dostatok živín, ale noví susedia potrebujú kŕmenie, aby sa po transplantácii zotavili..

Kontrolné metódy a preventívne opatrenia

Na zvýšenie úrodných vlastností pôdy je kŕmené akýmkoľvek organickým hnojivom, napríklad kompostom, humusom. Hnoj sa používa iba zhnitý, aby sa nespálili korene.

Čo ruže bolí. Ako definovať chorobu? (video)

Čo ruže bolíČo ruže bolí