Koreňový roztoč

Koreňový roztoč. Ako sa s tým vysporiadať. Dôvody vzhľadu

Koreňový roztoč je malý tvor, ktorý môže rastlinám spôsobiť nenapraviteľné škody. Radšej sa živí rastlinami cibuľovitej rodiny, ale ostatní zástupcovia flóry by si na to mali dávať pozor. Koreň, ako je cibuľa, je pre nich najlepšou pochúťkou. Títo škodcovia žijú v zemi, takže ich nie je ľahké odhaliť. Kým sú v pôde, postupne poškodzujú žiarovku alebo korene iného druhu. Rastlina začína pomaly odumierať.

Odkiaľ pochádzajú roztoče?

Odkiaľ pochádzajú roztoče?

Koreňové roztoče navonok vyzerajú ako malé pavúky, ktoré majú tri páry nôh, tenké antény a telo sotva viditeľného svetlého odtieňa. Vzhľad kliešťa v kvetináči s izbovou rastlinou je bežným problémom. Existujú tri hlavné dôvody, prečo sa taký nečakaný hosť objaví..

1. Tento škodca sa radšej usadzuje v teplej a neustále vlhkej pôde. Ak je prekročená vlhkosť pôdy a teplota v pôde dosiahne dvadsať stupňov, potom je pre kliešť iba nebeské miesto na život. Práve v takýchto podmienkach sa najčastejšie objavujú.

2. Druhým častým dôvodom výskytu kliešťov je prítomnosť chorej izbovej rastliny v miestnosti. Skúsení pestovatelia vedia, že takéto kvety je potrebné izolovať od zdravých. Potrebujú naliehavé ošetrenie, pretože môžu svoj problém ľahko preniesť na iné izbové rastliny. Obvykle sú počas ošetrenia premiestnené do inej miestnosti. Ak boli zdravé a choré izbové rastliny blízko seba, koreňové roztoče sa čoskoro usadia vo všetkých kvetináčoch..

3. Ale najľahší spôsob, ako získať koreňový roztoč, je kúpiť ho spolu s izbovou kvetinou v obchode. Koniec koncov, tento parazit nie je možné vidieť na povrchu, pretože sa nachádza priamo na koreňoch rastliny. A pri nákupe nie je možné skontrolovať stav koreňového systému kvetu. Toto je bohužiaľ najčastejší dôvod..

Ako nájsť koreňový roztoč

Ak je jedna z izbových rastlín chorá (napríklad listy vädnú alebo sú suché, rast sa spomalil), potom je potrebné skontrolovať prítomnosť koreňového roztoča. Za týmto účelom sa rastlina opatrne odstráni z kvetináča spolu s pôdou a starostlivo sa preskúma koreňový systém. Ak ide o cibuľovitú rastlinu, jemne zatlačte na žiarovku. Keď je kliešť v strede žiarovky, keď naň zatlačíte, plody jeho pôrodu (niečo, čo pripomína prach) sa budú sypať zvnútra. Pri bližšom skúmaní môžete v koreňovom systéme vidieť nielen samotné kliešte, ale aj mnoho lariev a znášaných vajíčok.

Metódy kontroly a prevencie kliešťov

Metódy kontroly a prevencie kliešťov

Cibule budúcich rastlín sa musia pred výsadbou skladovať v správnych podmienkach. Vyberte si úložný priestor, ktorý je chladný, ale suchý. Počas výsadby musíte každú žiarovku znova starostlivo preskúmať a zbaviť sa pokazeného a poškodeného materiálu..

Ak sú už zrelé izbové rastliny choré, môžete sa ich pokúsiť zachrániť pomocou špeciálnej liečby a antimikrobiálnych liekov. Aby ste to urobili, musíte odstrániť rastlinu z kvetináča, otriasť pôdu z koreňov a potom dobre opláchnuť koreňový systém alebo žiarovky. Potom musí byť rastlina umiestnená do nádoby so špeciálnym roztokom chemického alebo biologického pôvodu. Kvetináče sa musia umývať a variť pätnásť minút a potom sa tiež nejaký čas uchovávajú v roztoku, ktorý ničí škodlivý hmyz..

Na profylaxiu v boji proti kliešťom dodržiavajte rady:

  • Pri výsadbe izbových rastlín nezabudnite na dno kvetináča položiť drenáž..
  • Prebytočná voda pri zalievaní iba uškodí.
  • Podnos v kvetináči nesmie byť naplnený vodou.

Nevytvárajte priaznivé podmienky pre škodcov a vašu kvetinovú záhradu nič neohrozí.