Čo robiť, ak listy uhorky zožltnú

Čo robiť, ak listy uhorky zožltnú

Takmer každý letný obyvateľ a záhradník aspoň raz narazil na skutočnosť, že uhorkové listy začínajú žltnúť, suché, vädnú alebo sa na nich objavia nejaké škvrny. Existuje mnoho dôvodov pre tento bežný problém. Na záchranu úrody uhoriek je nevyhnutné zistiť konkrétny dôvod a vyriešiť ho, aby sa tento problém v budúcom roku neopakoval..

Prečo listy uhorky zožltnú: 6 dôvodov

Prečo listy uhorky zožltnú: 6 dôvodov

Nedostatočné osvetlenie

Ak najnižšie listy vo vnútri hustých uhorkových húštin začali žltnúť, potom je dôvodom iba jedna vec – nedostatočné svetlo. Sadenice uhoriek boli vysadené veľmi blízko seba. V priebehu času sa vrcholy rozrástli tak, že slnečné svetlo nemôže preniknúť na každý list, a ešte viac na tie najnižšie. Takže zožltnú.

Také zažltnuté listy neublížia kultúre uhoriek. To tiež neovplyvňuje zber. Záhony občas skontrolujte a odstráňte žlté a suché listy.

Nesprávne zalievanie

Uhorky sú kultúra milujúca vlhkosť. Ale prebytok vlhkosti na nich vplýva rovnako zle ako na sucho. V miernom podnebí v lete by mali byť kríky uhorky napojené najmenej trikrát týždenne. V suchom a horúcom počasí by sa malo zalievanie vykonávať denne..

Objem vody počas zavlažovania by mal byť taký, aby bola zem hlboko nasiaknutá až po korene uhorky. Ak im chýba vlhkosť, začnú ju hľadať na povrchu pôdy a vysychajú. To povedie k žltnutiu listov a vaječníkov..

Po dlhšom daždivom počasí sa môžu objaviť aj žlté listy. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu koreňov a stoniek a v dôsledku toho sa na listoch objaví žltosť..

Hubové choroby

Hubová choroba najskôr zanecháva na vrchoch škvrny, ktoré pripomínajú hrdzu, potom suché škvrny na listoch

Žltnutie listov je spôsobené takými bežnými chorobami, ako je pityóza a fusárium. Hubová choroba najskôr zanecháva na vrchoch škvrny, ktoré pripomínajú hrdzu, potom suché škvrny na listoch. Všetky listy veľmi rýchlo vyschnú a opadajú a celá rastlina začne byť letargická a bez života..

Plesňové ochorenia sa najčastejšie objavujú po náhlych zmenách teploty. Denná teplota vzduchu napríklad presiahla tridsaťstupňovú značku a nočná klesla na 12-15 stupňov. Alebo letné horúčavy zrazu vystriedal dlhý studený dážď.

Škodcovia

Roztoče a molice milujú hostinu na šťave z uhorkových listov. Po ich vzhľade všetky listy na uhorkách zožltnú a vyschnú..

Existuje iba jeden spôsob, ako sa s touto príčinou vysporiadať – zničením škodcov. Ako riešenie na postrek je vhodný ľudový liek aj špeciálny chemický prípravok..

Top dressing a hnojivá

Veľmi zriedka listy na uhorkách zožltnú kvôli nedostatku akýchkoľvek živín. V takýchto prípadoch príde na záchranu kŕmenie. Hlavnou vecou je zistiť, ktoré prvky rastline chýbajú. To možno určiť podľa stavu listov:

  • Horčík a draslík sú potrebné, ak vyschnú iba okraje listov..
  • Mangán a železo – ak na žltých listoch zostanú tmavozelené pruhy.
  • Meď – ak iba horné listy žltnú.

Vek

Žlté listy sa objavujú na konci uhorkovej sezóny, keď sa zberá väčšina zberu a rastlina začína starnúť a hrubnúť listy.

Čo robiť, ak listy uhorky zožltnú: riešenie problému

Čo robiť, ak listy uhorky zožltnú: riešenie problému

Za najúčinnejšiu liečbu sa považujú rôzne preventívne opatrenia. Aby sa problémy s uhorkami neobjavili, je potrebné:

Dodržujte pravidlá striedania plodín

Každý rok musíte vybrať novú posteľ pre uhorky. Pretože tekvica a cuketa majú rovnaké hubové choroby, nemali by ste po týchto plodinách pestovať uhorky – možnosť ochorenia sa výrazne zvyšuje.

Dodržujte pravidlá zavlažovania

Uhorky veľmi obľubujú pravidelnú a výdatnú zálievku. Ak nie je možné zavlažovať postele včas, na záchranu príde mulčovanie pôdy, ktoré dlhodobo udrží vlhkosť v pôde. Ako mulč použite akúkoľvek bylinu (dokonca aj burinu). Mulčovacia vrstva nielenže ochráni pred suchom, ale poskytne aj ďalšie teplo a živiny..

Použite vrchný obväz

Popol z dreva je vynikajúcou profylaktikou proti škodcom a chorobám, ako aj zdrojom draslíka. Naleje sa priamo do otvoru zeleninovej rastliny. A ako tekuté organické hnojivo je lepšie použiť bylinnú infúziu. V prípade potreby je možné použiť aj minerálne obväzy..

Vykonajte preventívne postrekovanie a zalievanie

Vykonajte preventívne postrekovanie a zalievanie

Recept 1. Tieto vodné postupy je potrebné začať v počiatočnom štádiu vývoja rastlín, keď sa na mladých sadeniciach objavili prvé štyri listy. A potom to zopakujte trikrát za mesiac. Do veľkého desaťlitrového vedra vody pridajte 1 liter mlieka, 30 kvapiek jódu a 20 gramov bežného mydla na pranie. Použitie na postrek.

Recept 2. V desaťlitrovom vedre s vodou nechajte bochník chleba cez noc nakysnúť. Asi po 10-12 hodinách bude chlieb ľahko miesený. Do tejto zmesi pridajte malú bublinu jódu. Postrek sa môže vykonávať 2 krát mesačne počas letnej sezóny.

Recept 3. Aby ste predišli výskytu hubových chorôb, použite na zalievanie roztok sódy – do veľkého vedra s vodou pridajte 1 polievkovú lyžicu sódy. Zalievanie týmto roztokom sa vykonáva na začiatku leta..

Recept 4. Univerzálne riešenie vhodné na zalievanie a postrek:

S 10 litrami vody musíte naliať asi 100 gramov cibuľových šupiek, variť a nechať lúhovať cez noc pod uzavretým vekom. Napätý vývar sa musí pred použitím zriediť vodou: 400 gramov vody sa pridá k 100 gramom roztoku. Toto riešenie vydesí škodlivý hmyz..

Recept 5. Riešenie pre lepšiu tvorbu vaječníka a zo žltnúcich listov: 2 litre kefíru alebo srvátky zmiešajte s 10 litrami vody a neúplným pohárom kryštálového cukru. Použitie na postrek.

Recept 6. Seno zalejte teplou vodou (v rovnakých častiach) a nechajte 2 dni vylúhovať. Používajte na striekanie nie viac ako 3 krát za mesiac. Infúzia rastline predlžuje obdobie plodenia.