Prečo cyklámenové listy žltnú?

Prečo cyklámenové listy žltnú? Ako zachrániť rastlinu doma

Cyklámen je trvalka kvitnúca izbová rastlina, ktorá púta pozornosť svojou krásou a ladnosťou. A hoci je kvetina považovaná za nenáročnú a nenáročnú na starostlivosť, nie všetkým pestovateľom sa podarí nájsť k nej prístup. Bujné kvety a svieža zeleň sú niekedy zatienené výskytom žltosti na listoch, čo môže viesť k strate celej rastliny..

Žltnutie listov môže byť spojené s nesprávnou starostlivosťou, nevhodnými podmienkami zadržania, výskytom škodlivého hmyzu alebo chorôb a niekedy jednoducho s prírodnými procesmi. Je veľmi dôležité včas porozumieť skutočným dôvodom a prijať včasné opatrenia na záchranu izbovej kultúry..

Nesprávny režim zavlažovania

Správny režim zavlažovania cyklaménov, ako aj iných hľuzovitých rastlín, má veľký význam.

Správny režim zavlažovania cyklaménov, ako aj iných hľuzovitých rastlín, má veľký význam. Podmáčaná pôda, stála vlhkosť a vlhko sú dobrým základom pre vznik a rast hubových infekcií, ktoré vedú k masívnemu hnilobe listov, stoniek a koreňov. Bez naliehavých opatrení na záchranu kvetu môže hľuza zomrieť len za niekoľko dní. Hniloba, ktorá sa objavuje v podzemnej časti rastliny, sa môže stať živnou pôdou aj pre iných škodcov – larvy komárov húb.

Ak sú v počiatočnom štádiu zaznamenané zažltnuté listy, izbový kvet je možné ešte zachrániť. Najprv musíte dotykom skontrolovať tvrdosť hľuzy, opatrne ju vybrať zo substrátu a skontrolovať prítomnosť hniloby. Ak je na povrchu niekoľko hnilobných škvŕn a zaberajú malú plochu, môžete tieto oblasti odstrániť nožom. Miesta rezov by mali byť okamžite ošetrené dreveným uhlím a chvíľu ponechané, aby “rany” vyschli. Potom sa hľuza vysadí do nového kvetináča a čerstvého substrátu. Rastlinu je potrebné prikryť sklenenou nádobou alebo priehľadným plastovým vreckom a nechať sa po „ozdravnom“ postupe prispôsobiť. Zalievanie sa neodporúča, kým nie je pôda v kvetináči zhruba polovica suchá.

Ak sa v nádobe s rastlinou nájde mäkká a vodnatá hľuza, nepomôžu žiadne záchranné opatrenia, hľuza uhynula.

  Ako sa zbaviť midges v izbových kvetoch

Nepravidelné zalievanie má za následok aj žlté listy. Obvykle sa to stane, keď sa na domáceho maznáčika zabudne, substrát úplne vyschne, listy vädnú a potom sa v nadmernom objeme vykoná hojné zalievanie. Takáto „záchrana vody“ vedie k vzniku hniloby na hľuzách a malých koreňoch, začínajú sa rozkladať a stávajú sa vynikajúcim biotopom pre huby a baktérie. Ak rastlina zomrie na sucho, zalievanie sa musí začať malým objemom a postupne sa zvyšuje na obvyklú rýchlosť..

Nevhodná úroveň vlhkosti

Vlhkosť vzduchu v miestnosti je pre cyklámen zásadná iba počas prevádzky vykurovacích zariadení. Ohrievače domácnosti alebo ústredné kúrenie vysušujú vzduch v byte a to negatívne ovplyvňuje izbové rastliny, ktoré to signalizujú žltnutím listov. Presnejšie povedané, neovplyvňuje to samotné vykurovanie, ale úprimnú túžbu pestovateľa zvlhčiť izbový kvet a pravidelné postreky. Voda vstupuje do výstupu z listov a stagnuje na stopkách, čo spôsobuje hnilobu. V počiatočnom štádiu listy postupne žltnú, potom vädnú a odumierajú.

Úroveň vlhkosti v zime môžete zvýšiť pomocou nádoby s vodou umiestnenej v blízkosti rastlín alebo palety s mokrou expandovanou hlinkou umiestnenej pod kvetináčom.

Zloženie pôdy

Zloženie pôdy pre cyklámeny by malo zodpovedať jeho preferenciám.

Zloženie pôdy pre cyklámeny by malo zodpovedať jeho preferenciám. Vhodnú zmes pôdy je potrebné kúpiť v špecializovaných maloobchodných predajniach a vykonať s ňou ďalšie preventívne postupy pred výsadbou rastliny. Najprv musí byť pôda navlhčená a potom pol hodiny zapálená na strednom ohni (napríklad v rúre). Vysoké teploty zničia drvivú väčšinu škodlivých obyvateľov pôdy.

Na prevenciu, proti výskytu húb a baktérií, sa odporúča zalievať rastliny slabým roztokom mangánu raz za mesiac..

Nadbytok alebo nedostatok hnojiva

Žlté listy cyklámenu môžu signalizovať prebytok dusíka v pôde. K tomu dochádza pri častom zavádzaní obväzov obsahujúcich dusík vo veľkých objemoch. Z takejto nadmernej výživy sa hľuza kvetu stane opuchnutá, čo vedie k vzniku infekčných chorôb..

  Brezový decht: kontrola škodcov bez chemikálií

Pri nedostatku minerálnych hnojív listy aj žltnú a vädnú. Cyklámen sa kvôli nedostatku živín zbavuje „extra“ listov a snaží sa prežiť ťažké obdobie.

Úpal

Žlté listy môžu spôsobiť aj teplé a jemné slnečné lúče.

Žlté listy môžu spôsobiť aj teplé a jemné slnečné lúče. Cyklámen preferuje rast v polotieni, na miestach s jasným rozptýleným svetlom a bez priameho slnečného svetla. Slnečné lúče, keď zasiahnu listy, spália ich a zanechajú škvrny – popáleniny.

Skúsení pestovatelia odporúčajú nájsť cyklámenom miesto na pestovanie, kde bude rastlina chránená pred poludňajším slnkom. Kvetináč nedávajte veľmi blízko skla na parapete..

Úpal na listoch sa líši od ostatných miest. Nezvyšujú veľkosť a nerozširujú sa do iných oblastí listu. Ak usporiadate kultúru v penumbre bez priameho slnka, potom sa nové škvrny neobjavia.

Spiace obdobie

Medzi veľkým počtom druhov a odrôd cyklaménov má každá rastlina obdobie pokoja, ale v rôznych obdobiach roka. Napríklad na jar av lete odpočíva perzský cyklámen a na jeseň a v zime európsky. Akonáhle skončí obdobie kvitnutia, rastlina prestane rásť a postupne sa zbaví starých listov. Najprv zožltnú a potom úplne odumrú. V tomto prípade žltnutie listovej časti cyklámenu nemá žiadne negatívne dôsledky. Tento proces je prirodzený a prirodzený pre väčšinu izbových rastlín. V tomto prípade nemá zmysel panikáriť..

Choroby

Plesňové choroby sú ďalšou bežnou príčinou žltnutia na povrchu listov cyklámenu.

Plesňové choroby sú ďalšou bežnou príčinou žltnutia na povrchu listov cyklámenu. Najčastejšími chorobami kvitnúcich rastlín sú fusárium a sivá hniloba..

Fusarium sa začína objavovať z vrchu rastliny. Listy postupne žltnú a pokrývajú celý povrch zelenej hmoty. Niekedy je vrchol úplne ovplyvnený a v niektorých prípadoch je ovplyvnená polovica rastliny. Zdá sa, že zdravá časť chvíľu rastie, ale ide o dočasný jav. Ak choroba prejde do aktívneho štádia, rastlina nakoniec úplne zomrie..

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, odporúča sa urýchlene spracovať listy, hľuzy a korene kultúry. Do pôdy sa zavedie roztok “Fundazol” a vzdušná časť sa postrieka liekom “Topsin-M”.

  Listy paradajok sú zvinuté: čo robiť?

Aby sa zabránilo rozvoju tejto choroby v cyklámenoch, je nevyhnutné sterilizovať pôdu zakúpenú na pestovanie kvetov doma..

Plesňové ochorenie, ako je sivá hniloba, sa objavuje pri porušení teplotného režimu (v chladnej miestnosti s prievanom), vysokej vlhkosti a nedostatku voľného miesta pre rastliny. Najprv môžete na listoch vidieť sivú pleseň a potom žltosť a vädnutie. Fungicídne prípravky a obnovenie bežných podmienok zaistenia pomôžu zbaviť sa kvetu tejto huby..

Vzhľad škodcov

Hlavnými škodcami sú roztoče červeného pavúka a cyklámeny.

V počiatočnom štádiu vzniku roztoče sa horná časť listov začne pokrývať malými bodkami žltej farby, ktoré veľmi skoro budú vyzerať ako jedna žltá škvrna. Tento hmyz sa usadzuje na zadnej strane listových platní, zamotáva ich pavučinami a živí sa miazgou rastliny. Týchto škodcov sa môžete zbaviť pomocou špeciálnych chemikálií (napríklad Fitoverm a Actellik).

Prítomnosť cyklámenového roztoča naznačujú zvinuté listy s hnedým okrajom, kvety s tmavými škvrnami a vädnúcimi púčikmi. Je veľmi ťažké prekonať tohto škodcu. Jediná vec, ktorú je potrebné urobiť, je urýchlene zbaviť cyklámen infikovaných častí..

Žlté listy cyklámenu. Možné príčiny žltnutia (video)

CYKLAMÉN (cyklámen) Žlté listy cyklámenu. Možné príčiny žltnutiaCYKLAMÉN (cyklámen) Žlté listy cyklámenu. Možné príčiny žltnutia