Prečo fialky žltnú?

Fialové listy zožltnú: čo robiť, ako sa starať o Saintpaulias?

Violet je veľmi obľúbená medzi profesionálnymi a začínajúcimi kvetinármi. Táto krásne kvitnúca kultúra sa zbiera a vymieňa, predvádza na výstavách a používa sa na zdobenie priestorov. Mnoho milovníkov izbových rastlín ju chce vidieť vo svojom dome, ale niekedy namiesto očakávanej krásy dostane more sklamaní. Problémy spočívajú v zlom kvitnutí a vzhľade žltosti na listoch fialky, vzhľad rastlín nespĺňa očakávania. Aby sa predišlo takýmto problémom, je potrebné poznať dôvody žltnutia listovej časti a nepovoliť ich. Koniec koncov, žlté listy môžu nielen ovplyvniť celkový vzhľad, ale niekedy môžu viesť k smrti fialiek..

Nesprávny režim zavlažovania

Fialky potrebujú pravidelnú a výdatnú zálievku. Netolerujú nedostatok vlhkosti a presušenie hlinenej kómy. Listy na rastline najskôr zvädnú, potom získajú nažltlý odtieň a uschnú. Kvitnúce plodiny negatívne reagujú aj na pretečenie závlahovej vody. Mäkké, šťavnaté stonky a korene začnú hniť. Prvým znakom nesprávneho zalievania sú bledé a žltnúce listy. Pri nadbytku vlhkosti v pôde rastlina veľmi rýchlo odumiera, pričom začína od koreňového systému a spodnej časti stonky a zachytáva celú vzdušnú časť kvetu..

Pretože fialky sú veľmi citlivé na nedostatok a prebytok vody, skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú namiesto bežného zvlhčovania a drenáže používať knôtovú závlahu. Na to potrebujete hrubú šnúru vyrobenú z materiálu zadržujúceho vlhkosť, ktorý prechádza nádobou s rastlinou a vypúšťa sa drenážnym otvorom v spodnej časti do nádoby s vodou. Je dôležité, aby voda v tejto nádobe bola konštantná, a potom si fialka vezme toľko vody, koľko potrebuje. Táto metóda vás ušetrí od bežnej pôdnej vlhkosti a ušetrí pestovateľovi čas..

Nedostatočné alebo nadmerné osvetlenie

Príliš jasné osvetlenie môže tiež spôsobiť žlté listy vo fialkách.

Príliš jasné osvetlenie môže tiež spôsobiť žltnutie listov fialiek. To platí pre prírodný aj umelý zdroj svetla. Jeho prebytok a vysoká úroveň osvetlenia (viac ako 3 000 luxov) vedie k postupnej strate farby listov a k zníženiu ich dekoratívneho účinku. Zelenkavý odtieň sa najskôr zmení na žltkastý, potom sa objavia nezdravé vonkajšie znaky, natiahnu sa stopky a okraje listov sa začnú krútiť. Mimochodom, nízka úroveň osvetlenia (pod 2 600 luxov) pomáha zastaviť kvitnutie alebo je veľmi vzácny..

  Prečo hroty listov schnú vo vnútorných rastlinách

Medzi preventívne opatrenia patrí správny výber fytolampov a ich výkon, ako aj inštalácia umelého osvetlenia v období jeseň-zima v optimálnej vzdialenosti a výške od izbových rastlín. V jarnom a letnom období sa odporúča uchovávať fialky v čiastočnom tieni a chrániť ich pred priamym slnečným žiarením, najmä v horúcich poludňajších hodinách..

Priame slnečné svetlo

Jemné listy fialiek reagujú negatívne na priame slnečné lúče. Horiace slnečné svetlo zanecháva na povrchu popáleniny od slnka, ktoré sa môžu javiť ako mierne žlté alebo sa môžu zmeniť na suché, tmavohnedé škvrny. Šťavnaté listové dosky v krátkom čase získajú bolestivý vzhľad a úplne zomrú..

Postrek vodou

Je to paradox, ale vlhkomilné fialky nemajú rady vodné procedúry vo forme postrekov. Keď kvapky vody narazia na listové platne, farba povrchu listu sa začne meniť v mieste, kde sa hromadí vlhkosť. Takéto spálené miesta môžu mať rôzne tvary, ale zvyšok listu zostáva v pôvodnom zdravom stave. Záver – nemôžete striekať fialky!

Nesprávna teplota obsahu

Nesprávna teplota obsahu

Teplota v miestnosti priaznivá pre pestovanie fialiek sa pohybuje v rozmedzí 20-26 stupňov Celzia. S poklesom alebo zvýšením prípustnej teplotnej normy sa farba listov mení, na povrchu sa môžu objaviť vodnaté alebo žltkasté škvrny, ktoré nakoniec povedú k smrti celej rastliny. K takýmto teplotným zmenám často dochádza pri prenose nádoby s kvetinou z miniskleníka na parapet. Listy zvyknuté na teplý vzduch prichádzajú do styku so studenými okennými sklami alebo pri vetraní spadajú pod prúd studeného vzduchu a reagujú na tieto zmeny vzhľadu. Zároveň nič neohrozuje zdravie rastliny, iba sa zhoršuje celkový vzhľad kultúry. Keď sa vytvoria normálne teplotné podmienky, rastlina sa bude ďalej naplno vyvíjať a poškodené časti možno opatrne orezať.

Keď teplota vzduchu v miestnosti stúpne nad 28-30 stupňov, existuje veľké nebezpečenstvo pre život celej rastliny. V takejto situácii je potrebné zvýšiť úroveň vlhkosti v miestnosti rastlinami pomocou parného generátora, paliet s mokrou expandovanou hlinkou alebo nádob s vodou vedľa kvetov, nie však postrekom. Takáto podpora zástupcom flóry sa odporúča najmä v lete..

  Prečo listy ibišteka žltnú a opadávajú?

Nevhodné zloženie alebo vyčerpanie pôdy

Najvhodnejší substrát, priaznivý pre pestovanie fialiek, by mal byť ľahký, sypký, priedušný a mierne kyslého zloženia. Keď sa pôda alkalizuje, čo je často dôsledkom použitia tvrdej vody na zavlažovanie, listové dosky začnú žltnúť a odfarbovať sa, neskôr získajú hnedý odtieň a na špičkách vyschnú. Ako preventívne opatrenie sa odporúča okysliť závlahovú vodu kyselinou citrónovou alebo octom. Kyslosť by nemala príliš chutiť. Ak sa voda na zavlažovanie usadí v nádobe, môže sa do nej pridať malé množstvo rašelinovej rašeliny, čo tiež znižuje tvrdosť vody. Kvetinárstvo tvrdí, že 1 gram rašeliny môže znížiť tvrdosť vody o 1 stupeň..

Aj pri správnom zalievaní sa živná pôda v kvetináči časom vyčerpá a chýbajú jej živiny. Žlté listy môžu naznačovať presne tieto problémy. Môžete to vyriešiť tak, že pôdnu zmes nahradíte v kvetináči a použijete hnojivá. Mladé fialky vyžadujú kŕmenie vysokým obsahom dusíka a draslíka a pri vytváraní púčikov hnojivá obsahujúce fosfor.

Prírodné príčiny

V druhom roku života fialiek dochádza k prirodzenému odumieraniu dolných listov.

V druhom roku života fialiek dochádza k prirodzenému odumieraniu dolných listov. Tento proces by nemal byť masívny. Zažltnuté 1-2 listy nie sú dôvodom na obavy a neohrozujú život a zdravie kvetinovej kultúry.

Pestré formy fialiek

Medzi obrovským počtom odrôd a odrôd fialiek bolo chovaných mnoho pestrých foriem, ktorých charakteristickými znakmi sú žlté okraje listových dosiek, škvrny na povrchu listov žltého odtieňa rôznych tvarov a konfigurácií. Na prvý pohľad pôsobia takéto rastliny (a najmä ich listy) ako choré, ale ich povrch zostáva pevný, šťavnatý a nepoškodený. Rozmanitosť je niekoľkých typov – korunová, spontánna a mozaika. Každý druh má svoje vlastné charakteristiky a charakteristické črty..

Pestrofarebnosť koruny sa objavuje iba na mladých listových doskách, pričom ich sfarbuje do ružových, krémových, svetlo zelených a žltých odtieňov. Spontánny – môže byť na akejkoľvek časti fialky, zrazu sa objaviť a rovnako náhle zmiznúť. Po chvíli sa zažltnutý list môže zmeniť na bohatú zelenú. Mozaika – rozložená vo forme mozaiky na povrch všetkých listov v listovej ružici.

  Štít