Prečo listy anthuria žltnú?

Prečo listy anthuria žltnú: dôvody, čo robiť?

Anthurium je kvitnúca vytrvalá rozmarná tropická rastlina amerického pôvodu. Pestovanie doma je problematické, pretože kvetina je veľmi náročná na podmienky zadržania a okamžite reaguje aj na najmenšie porušenie obvyklého spôsobu života. Prvým znakom zlého zdravotného stavu anthuria je výskyt žltosti na najväčších listoch. Tento problém je veľmi častý a žltnutie listov má niekoľko dôvodov. Keď ich poznáte, môžete rýchlo podniknúť opatrenia na záchranu rastliny..

Porušenie pravidiel zavlažovania

Tento dôvod je najbežnejší medzi milovníkmi izbových rastlín. Okrem toho nie je veľmi dôležitý počet zavlažovaní a objemov, ale zloženie a kvalita závlahovej vody. Kvet nezavlažujte vodou z vodovodu odobratou z vodovodu tesne pred zalievaním. Musí sa aspoň zjemniť kyselinou citrónovou alebo octom a nechať trochu usadiť. Pridaná kyselina (v malých množstvách) by nemala chutiť. Ideálnou možnosťou je dažďová alebo tavná závlahová voda. Kompozícia by nemala obsahovať škodlivé látky (napríklad vápno alebo chlór).

Dôležitá je aj teplota vody. Anthurium potrebuje vodu od 18 do 24 stupňov Celzia.

Frekvencia zavlažovania závisí od vysušenia pôdy v kvetinovej nádobe. Len čo ornica už nie je mokrá, rastlinu treba ihneď zalievať. Prebytok vlhkosti by nemal byť povolený, pretože to spôsobí hnilobu koreňovej časti v dôsledku zvýšenej vlhkosti. Vzhľad hniloby na koreňoch môže byť určený žltnutím listov antúria. Ak neprijmete opatrenia včas, rastlina veľmi skoro uhynie..

Účinnou mierou spásy je v tomto prípade naliehavá transplantácia izbového kvetu do novej zalievacej pôdnej zmesi. Pri transplantácii je potrebné dôkladne opláchnuť koreňovú časť, odrezať všetky choré časti a rezy posypať aktivovaným alebo dreveným uhlím.

Budete tiež potrebovať nový kvetináč, do ktorého objemu by sa mal voľne zmestiť celý koreň rastliny. Malo by existovať niečo medzi tesnosťou a priestornosťou. To aj ďalšie negatívne ovplyvní vývoj koreňov, a teda aj ďalší vývoj antúria. Odvodnenie by malo predstavovať najmenej tridsať percent objemu hrnca, pretože od neho závisí, či voda v nádobe stagnuje. Na drenážnu vrstvu sú vhodné morské kamienky, črepy z ílových výrobkov, ako aj expandovaná hlina.

  Prečo listy dieffenbachie žltnú?

Ak sa počas transplantácie zistí, že väčšina koreňového systému trpela hnilobou, potom nebude možné zachrániť anthurium.

Nedostatok hnojenia a hnojenia

Nedostatok hnojenia a hnojenia

Bohatá jasne zelená farba listov anthuria a zdravý vzhľad kvetu závisia od dostatočnej tvorby chlorofylu, ktorého prítomnosť závisí od niekoľkých dôležitých prvkov – dusíka, síry, železa, mangánu.

Zažltnuté veľké listy v spodnej časti rastliny, ako aj malé a bledé mladé listy, ktoré sa objavujú, len naznačujú nedostatok dusíka. Hlavným záchranným opatrením je aplikácia organických alebo minerálnych hnojív obsahujúcich dusík (napríklad vtáčí trus, hnoj, dusičnan amónny, síran amónny).

S nedostatkom síry začnú mladé listy v hornej časti rastliny žltnúť a s nadbytkom žltosti sa objaví pozdĺž okraja veľkých listov, ktoré sa najskôr zvinú a potom získajú hnedý odtieň a vyschnú. V čistej forme sa síra nepoužíva ako hnojivo. Je prítomný v mnohých komplexných dresingoch, ktoré obsahujú sírany horečnaté, draselné alebo amónne..

Nedostatok žľazy sa na listoch javí ako žltnutie medzi tmavozelenými žilkami. Táto choroba sa nazýva chloróza listov a vyvíja sa postupne, pričom sa z mladých listov presúva na celú izbovú rastlinu. Látka, ako je vitriol, by mohla tento problém vyriešiť, ale bude potrebovať veľa skúseností a opatrnosti. Aj minimálne predávkovanie zničí anthurium.

Malé žlté škvrny na listových doskách (kvapkavá chloróza) sa objavujú s nadbytkom alebo nedostatkom prvku, ako je mangán. Časom sa listy začnú vráskať a neskôr opadávajú. Takéto antifungálne a baktericídne liečivo, ako je manganistan draselný, sa odporúča používať v terapeutických (pri tomto probléme) a preventívnych opatreniach. Na zalievanie sa používa raz mesačne slabý ružový roztok manganistanu draselného.

Porušenie požiadaviek na osvetlenie

Porušenie požiadaviek na osvetlenie

Úpal z priamych slnečných lúčov zostáva na listových doskách vo forme veľkých žltých škvŕn, ktoré neskôr vyschnú a získajú tmavohnedý až čierny odtieň. Anthurium sa odporúča iba rozptýlené, aj keď dostatočne jasné, osvetlenie. Ošetrenie takýchto škvŕn neprinesie žiadny pozitívny výsledok; listy postihnuté popáleninami budú musieť byť úplne odstránené. Čo však musíte urobiť, je čo najskôr usporiadať nádobu s anthuriom na vhodnejšie miesto bez priameho slnečného žiarenia (napríklad k oknu na východnej strane domu).

  Koreňový roztoč

Vzhľad škodcov

Hlavnými škodcami anthuria sú roztoče, múčniky, vošky, hmyz, háďatká. Títo škodcovia sa živia šťavou z listov a jemných stoniek, čo vedie k žltnutiu a opadávaniu listov. V počiatočnom štádiu takejto invázie je potrebné vykonať terapeutické vodné procedúry teplou vodou s teplotou asi 50 stupňov Celzia. Všetky listy a stonky sa musia dôkladne opláchnuť. A aby ste bojovali s pochvou, budete potrebovať tekutý prípravok obsahujúci alkohol, ktorý (pomocou vatového tampónu) musíte vymazať všetky miesta jeho prítomnosti na kvete. Tieto postupy je možné vykonať 2-3 krát..

Ak invázia škodcov už dosiahla veľkú veľkosť, potom postrek teplou vodou nepomôže. Tu musíte konať prísnejšími metódami vo forme špeciálnych chemických prostriedkov na ničenie hmyzu (napríklad „Fitoverm“, „Neoron“, „Actellik“ a „Fufanon“).

Nebezpečné choroby

Koreňová hniloba, chloróza listov, septoria a antracnóza sú najčastejšími chorobami antúria.

Koreňová hniloba, chloróza listov, septoria a antracnóza sú najčastejšími chorobami antúria..

Listy so žltohnedým okrajom alebo škvrny rovnakého odtieňa sú septoria alebo antracnóza. Takéto lézie listov sa veľmi rýchlo šíria po celej listovej hmote, preto je potrebné konať veľmi rýchlo. Ak je chorobou infikovaných iba niekoľko listov, potom je možné kvetinu zachrániť pomocou liekov, ako je Foundationol (0,2% roztok) a oxychlorid meďnatý (0,5% roztok). Po úplnom odstránení chorých listov sa odporúča ošetriť celú rastlinu jedným z prípravkov.

Na prevenciu chlorózy sa ako vrchný obväz odporúča použiť chelát železa. Táto choroba sa vyvíja kvôli nedostatočnému obsahu železa a horčíka vo výžive rastliny. Také hnojivo sa musí používať pravidelne, aby sa zabránilo prebytku týchto látok..

Hniloba koreňovej časti rastlín (hniloba koreňov) sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov:

  • Nadbytočná voda počas zavlažovania;
  • Studená voda na zavlažovanie;
  • Veľmi nízka teplota vzduchu.

Anthurium je možné vyliečiť iba jeho presadením do novej pôdnej zmesi a výmenou kvetinového kontajnera.

  Prečo cyklámenové listy žltnú?

Anthurium – prevencia chorôb (video)

ANTHURIUM, PREVENCIA CHOROBÁMANTHURIUM, PREVENCIA CHOROBÁM