Prečo listy dieffenbachie žltnú?

Prečo listy dieffenbachie schnú a žltnú? Choroby Dieffenbachia, ako pomôcť rastline

Dieffenbachia je nenáročná trváca listnatá izbová rastlina pôvodom z krajín s tropickým podnebím. Napriek všetkej dekoratívnosti je miazga rastliny pre človeka jedovatá a pri každom kontakte s touto listnatou plodinou musíte byť veľmi opatrní. O Dieffenbachiu je ľahké sa starať a nie sú potrebné dlhoročné skúsenosti v kvetinárstve. Stále je však potrebné striktne dodržiavať všetky preferencie kvetu týkajúce sa zalievania, svetla, tepla a zloženia pôdy..

Mnoho ľudí čelí problému, keď listy Dieffenbachie zožltnú. A hoci existuje veľa dôvodov, môžu byť podmienečne rozdelené do troch hlavných skupín: porušenie podmienok zadržania a pravidiel starostlivosti, výskyt chorôb, invázia škodcov..

Porušenie pravidiel starostlivosti o dieffenbachiu

Pre teplomilnú dieffenbachiu sú náhle zmeny teploty nežiaduce.

Nesprávne osvetlenie

Pre dieffenbachiu je veľmi dôležité dlhé denné svetlo (najmenej 10-12 hodín) počas celého roka. Osvetlenie by malo byť rozptýlené, kultúra by mala byť chránená pred priamym slnečným žiarením. V krátkych svetelných dňoch na jeseň a v zime bude potrebné dodatočné osvetlenie fytolampami alebo žiarivkami. Najpriaznivejšia úroveň osvetlenia – od 2 500 do 2 700 luxov.

Jasné svetlo a priame slnečné lúče, keď zasiahnu listy, zanechajú popáleninu vo forme suchých škvŕn hnedého odtieňa na pozadí zdanlivej žltosti. Takéto listy sa už nedajú obnoviť a odporúča sa ich odstrániť. Nedostatočné osvetlenie negatívne ovplyvní aj dekoratívnosť dieffenbachie. To sa môže stať, ak sa plodina pestuje na parapete otočenom na sever alebo v zadnej časti miestnosti mimo zdroja svetla. Listy najskôr zafarbia svetlo zelenú, potom takmer bielu farbu a čoskoro začnú žltnúť. Ak včas prestavíte rastlinu na iné miesto s dobrým osvetlením, potom sa normálna zelená farba listov postupne obnoví..

Nevhodná teplota

Pre teplomilnú dieffenbachiu sú nežiaduce náhle zmeny teploty, pravidelný prievan a studené vetranie. To môže spôsobiť výskyt žltých a suchých listov. Optimálna izbová teplota počas celého roka je 20-25 stupňov. Aj krátkodobý pokles teploty na 10-12 stupňov povedie k zožltnutiu a vypadnutiu spodnej časti listu. Aj keď Dieffenbachia po takýchto teplotných skokoch nezomrie, jeho vzhľad stratí na kráse. Listy stále opadávajú, aj keď sa teplota vráti do normálu..

Porušenie pravidiel zavlažovania

Stav a farba hmoty listu dieffenbachia závisí od objemu a frekvencie zalievania

Stav a farba hmoty listu dieffenbachia závisí od objemu a frekvencie zalievania. Žlté listy môžu byť dôsledkom pravidelného prebytku vlhkosti v pôde. Hovoria o hnilobe koreňovej časti, ktorá začína v dôsledku podmáčania pôdy. Pôda by mala pred ďalším zalievaním trochu preschnúť, pôda by mala zostať ľahká a priedušná. A prebytok zavlažovacej vody vedie k zhutňovaniu substrátu a neumožňuje koreňom dýchať. Navyše prebytočná vlhkosť vedie k vzhľadu a šíreniu veľkého množstva húb v kvetinovom kontajneri, na povrchu pôdy sa začnú vyvíjať riasy..

Pri prvých príznakoch rozpadu koreňovej časti sa odporúča naliehavo odstrániť kvetinu z kvetináča, nahradiť ju a kvetinovú pôdu a starostlivo preskúmať korene, opláchnuť, odstrániť choré časti a orezané miesta ošetriť dreveným uhlím. Nový kontajner na kvety musí zodpovedať veľkosti koreňového systému dieffenbachia. Na jej dne je nevyhnutne vytvorená dobrá drenážna vrstva. Dôvodom núdzovej transplantácie je nazelenalý povlak na povrchu zeme v kvetináči a nepríjemný zápach z vlhkej pôdy..

Nemenej nebezpečné pre kultúru a nedostatok vlhkosti s nadmerným sušením pôdnej zmesi. Pri predčasnom zalievaní listy kvetu zhnednú a pomaly schnú.

Pri zalievaní je veľmi dôležité používať iba mäkkú vodu, ktorá sa usadila na 1-2 dni. Listy Dieffenbachie z tvrdej vody zblednú a zožltnú.

Nesprávne zloženie pôdy a hnojenie

Pôda by mala byť mierne kyslého zloženia, ľahká, voľná, s dobrou priepustnosťou pre vodu a vzduch a s vysokým obsahom draslíka, fosforu, dusíka a humínových kyselín. Túto zmes pôdy je možné kúpiť v každom špecializovanom obchode. Ďalšie (pre túto kultúru nevhodné) zloženie a hustota pôdy povedie k nedostatku výživy pre koreňovú časť. To ovplyvní vonkajšie vlastnosti starého a mladého lístia. Dospelé listy v spodnej časti Dieffenbachie zožltnú, zatiaľ čo mladé rastú pomaly a zle sa vyvíjajú.

Vývoj dieffenbachie priamo závisí od objemu a frekvencie obväzov, ako aj od množstva takých užitočných prvkov, ako je dusík, draslík a fosfor. Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú používať komplexné hnojivá striktne podľa pokynov a na zamýšľaný účel, pretože žltnutie listov môže začať nielen kvôli nedostatku draslíka a fosforu, ale aj prebytkom dusíka.

Škodcovia

Hlavnými škodcami dieffenbachie sú hmyz z rozsahu, roztoče, vošky, strapky, múčniky. Ich hlavným jedlom je šťava z výhonkov a listov. Najčastejším zdrojom oneskorenia v pokoji dieffenbachia vo vývoji a vzhľadu žltých listov je roztoč. Najprv sa na zadnej strane listu objavia najmenšie žlté bodky, ktoré každý deň zaberajú rastúcu plochu a odfarbujú ju. Prítomnosť kliešťa je potvrdená mnohými tenkými vláknami pavučiny..

Kontrolné opatrenia v počiatočnom štádiu – teplá sprcha celej rastliny, neskôr – ošetrenie špeciálnymi chemickými činidlami (napríklad „Fitoverm“ alebo „Actellik“).

Choroby

Vzhľad rôznych chorôb

Hubové choroby

Koreňová hniloba sa vyskytuje za podmienok stálej vysokej pôdnej vlhkosti a hojného zalievania. Najprv sa na listoch Dieffenbachie objaví mierne žltnutie, potom dôjde k ich vädnutiu a kvet odumrie. To znamená, že v koreni rastliny sa objavila huba, ktorá postihuje celý koreňový systém..

Listová škvrna začína napadnutím inými izbovými rastlinami a je napájaná prebytočnou vlhkosťou počas zavlažovania. V počiatočnom štádiu sú listy pokryté hnedými škvrnami, obklopené oranžovým okrajom. Tieto škvrny veľmi rýchlo rastú a zničia všetky listy.

Antracnóza je dôsledkom okyslenia a podmáčania pôdy v kvetináči, ako aj častí infikovaného izbového kvetu, ktoré spadli do zeme. S touto chorobou sú listy pokryté veľkými škvrnami čiernej alebo tmavohnedej farby. Listy veľmi skoro úplne vyschnú a dieffenbachia zomrie.

Fusarium je choroba, ktorá sa prenáša na zdravú rastlinu z chorej rastliny kontaminovanou zeminou alebo v tesnej blízkosti kvetinových nádob, v ktorých sa pestujú. Huba napáda koreňový systém. K rozvoju choroby „pomáha“ nedostatočné množstvo draslíka v pôde a dlhodobé presychanie hlinenej kómy.

Odporúčanými preventívnymi opatreniami je použitie vysokokvalitnej pôdnej zmesi, prísne dodržiavanie všetkých pravidiel udržiavania a starostlivosti o dieffenbachiu, ošetrovanie kvetu špeciálnymi prípravkami a roztokmi v počiatočnom štádiu a pri prvých nepríjemných príznakoch.

Vírusové choroby

Vírusové choroby

Vädnúce výhonky, ako aj žlté škvrny na listovej časti vo forme kruhu alebo prstenca – to je začiatok vírusovej choroby nazývanej bronzovanie. Listy Dieffenbachia sú údené veľmi rýchlo, ale neopadávajú, ale zostávajú na výhonkoch v zvesenom stave..

Ak dieffenbachia prestala rásť a vyvíjať sa a na listoch sa objaví veľký počet zaoblených škvŕn so svetlo zeleným stredom a tmavozeleným okrajom, potom je rastlina infikovaná vírusovou mozaikou.

Vírusové choroby, bohužiaľ pre milovníkov izbových rastlín, nemožno vyliečiť. Aj v počiatočných štádiách detekcie ochorenia sa odporúča naliehavo odstrániť kultúru, aby sa neinfikoval zvyšok flóry v miestnosti..

Dieffenbachia sa môže nakaziť z chorého kvetu, ktorý je v jeho bezprostrednej blízkosti. Škodcovia, ktorí sa ľahko presúvajú z jednej rastliny do druhej (napríklad vošky a strapky), sú bežnými distribútormi vírusových chorôb..

Bakteriálne choroby

Jednou z najnebezpečnejších chorôb, ktoré nereagujú na žiadnu liečbu a na ktoré hynú izbové rastliny, je bakterióza. Spôsoby infekcie – od chorej rastliny po zdravú cez infikované stonky, listy, pôdu. Aby sa zachovali zdravé izbové kvety, je nevyhnutné izolovať chorý exemplár a zničiť ho. Známkami nástupu choroby sú vodnaté oblasti stoniek alebo listov a získanie hnedého alebo hnedého odtieňa v budúcnosti..

Ak existuje mnoho dôvodov pre žltnutie listov v Dipenbachii, existuje ešte jeden, ktorý by nemal u milovníkov izbových kvetov vyvolávať paniku ani vzrušenie. Tento dôvod je prirodzený a platí pre všetky rastliny, ktoré prežili do určitého veku. Zrenie alebo starnutie rýchlo rastúceho kvetu sa môže prejaviť miernym odkrytím stonky a opadom 1-2 žltých listov v spodnej časti kvetu. Ak sa tým skončí zhadzovanie listov a „príznaky choroby“ sa nerozšíria do iných rastlín v dome, nemali by ste sa znepokojovať..

DIFFENBACHIA DOMÁCA STAROSTLIVOSŤ DieffenbachiaDIFFENBACHIA DOMÁCA STAROSTLIVOSŤ Dieffenbachia