Prečo listy ibišteka žltnú a opadávajú?

Ibištek: Listy žltnú a opadávajú. Problémy pestovania ibišteka

Čínska ruža alebo ibištek (Hibiscus rosa-sinensis), známa väčšine izbových milovníkov kvetov, je považovaná za vynikajúcu a luxusnú rastlinu a mnoho pestovateľov ju pestuje doma. Tento izbový miláčik priťahuje pozornosť neobvykle jasnými a veľkými červenými, ružovými, lila, žltými alebo bielymi kvetmi na pozadí sýtej sýtej farby zeleného lístia.

Ibištek je rozmarná rastlina, je potrebné sa o ňu starať striktne podľa určitých pravidiel. Čínska ruža skutočne reaguje na najmenšie zmeny priaznivých podmienok zadržania so stratou svojich dekoratívnych vlastností. Potom listy zrazu začnú žltnúť a potom dôjde k skutočnému pádu listov. Pre toto správanie izbovej kvetiny existuje vždy vysvetlenie. Je možné, že je to kvôli chorobe alebo výskytu škodcov, alebo je ibištek v strese. Je dôležité, aby pestovateľ kvetov rýchlo zistil príčinu negatívnych zmien a prijal naliehavé opatrenia na záchranu rastliny..

Prečo listy ibišteka žltnú a padajú

Prečo listy ibišteka žltnú a padajú

Porušenie režimu zavlažovania

Ibištek starší ako štyri až päť rokov potrebuje denne veľa závlahovej vody, ako to vyžaduje jeho koreňový systém. Medzi zavlažovaním by nemala byť pôda v kvetináči mokrá, ale vždy mierne vlhká. Nadbytok vlhkosti v pôde môže viesť k zhutneniu pôdy a zlej priepustnosti vzduchu, čo povedie k hnitiu koreňovej časti a zamokreniu povrchu pôdy..

Stojatá voda a bažinatá pôda vytvárajú priaznivé podmienky pre výskyt škodlivých baktérií a rôznych hubových chorôb. Za takýchto podmienok koreňový systém rastliny začína pomaly odumierať. Už nemá dostatok živín na rast a vývoj kvetu, takže listy začnú žltnúť a postupne opadávať. Tento proces je potrebné zastaviť v počiatočnom štádiu, potom je možné ibištek ešte zachrániť..

Mladá rastlina sa zvyčajne nedokáže vyrovnať s hojným zalievaním. Odporúča sa naliehavo odstrániť z kvetinovej nádoby, opláchnuť korene, všetky zhnité a sčernalé časti musia byť úplne odrezané. Potom je potrebné ošetriť všetky miesta rezov a zvyšných koreňov fungicídmi, posypať prípravkom Kornevin a izbový kvet presadiť do novej kvetinovej nádoby a čerstvého substrátu. Ihneď po výsadbe musíte postriekať celú korunu čínskej ruže roztokom založeným na „Epin“.

U dospelého ibišteka listy často žltnú a opadávajú kvôli nedostatku vlhkosti v pôde. Neustále presychanie zemitej kómy vyčerpáva nielen koreňový systém, ale vedie k vädnutiu celej listovej hmoty. V tomto prípade je zachrániť izbovú rastlinu takmer nemožné..

Nedostatočné osvetlenie

náhle zmeny hladín svetla môžu viesť k žltnutiu a strate lístia

Ruži sa darí na jasnom slnečnom svetle a dobre rastie v tienistých podmienkach. Prudké zmeny úrovne osvetlenia (napríklad prenos ibišteka z ulice do miestnosti a naopak) môžu viesť k žltnutiu a strate lístia..

Keď sa kvet presťahuje do zle osvetlenej miestnosti, je potrebné použiť žiarivky a na nejaký čas ho niekoľko hodín denne osvetľovať, aby sa rastlina nedostala do stresujúceho stavu. Pri prenose ibišteka z domu na ulicu je veľmi dôležité, aby ste ho okamžite nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu, ale robili ste to postupne. Po prvé, musíte kvetinu tieniť v poludnie a chrániť ju pred spálením od slnka.

Porušenie teploty

Čínska ruža uprednostňuje uchovávanie v teplých podmienkach s teplotami od 18 do 30 stupňov Celzia. Zníženie a zvýšenie teploty nad tieto limity nepriaznivo ovplyvňuje rastlinu. Tiež sa neodporúča dovoliť studený prievan a náhle teplotné výkyvy. V chladnej miestnosti musíte dať ohrievač a v horúcej miestnosti použiť postrek a zvýšiť úroveň vlhkosti.

Nedostatok alebo prebytok hnojív

Nedostatok alebo prebytok hnojív

Pri hnojení pôdy izbovými rastlinami musíte presne vedieť, aké živiny sú pre daný exemplár dôležité. Prebytok alebo nedostatok určitých látok môže poškodiť domáceho maznáčika. Napríklad prvky ako horčík a draslík sú veľmi dôležité pre vývoj ibišteka a mali by byť prítomné vo zvýšenom množstve. Ale veľké množstvo dusíka a fosforu môže spôsobiť zafarbenie listov a viesť k úplnému zožltnutiu. Existuje dokonca niečo ako „spaľovanie dusíka“. To je dôvod, prečo skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú vybrať si také dresingy, ktoré obsahujú veľa draslíka, a bez dusíkatých a fosfátových hnojív čínska ruža nezmizne. Živinová zmes by mala izbovému kvetu len prospieť..

Škodcovia

Jedným z najnebezpečnejších a najbežnejších škodcov ibišteka je roztoč. Spočiatku je takmer nemožné si všimnúť jeho vzhľad. Listy izbovej rastliny žltnú, vädnú a začínajú aktívne a vo veľkom množstve opadávať a nie je možné okamžite pochopiť, že dôvodom je výskyt škodcu. Len po chvíli voľným okom uvidíte na tenkých vláknach pavučiny malé čierne bodky (sotva viditeľným pohybom)..

Bez pomoci rôznych chemikálií sa nedá zaobísť. Špecializované maloobchodné reťazce pre záhradníkov a kvetinárstva ponúkajú prípravky ako Fitoverm, Aktara, Aktellik na boj proti roztočom. S ich pomocou sa spracuje koruna kríka a celá rastlina ako celok..

Vzhľad choroby – chloróza

Táto choroba je schopná v krátkom čase úplne zničiť rastlinu. Najprv odumrú listy a potom postupne výhonky a celý kvet. Ibištek trpí chlorózou, keď je pôda zvlhčená tvrdou závlahovou vodou, veľkým množstvom zásady v pôde, nedostatočným množstvom hnojív a dresingov a tiež nedostatkom železa. Kvetinu izbovú môžete zachrániť presadením do novej pôdnej zmesi a pridaním hnojív obsahujúcich železo.

Prírodné príčiny

Niektorí milovníci izbových rastlín začnú panikáriť, aj keď vám z ibišteka spadne jeden alebo dva listy, alebo trocha zožltnú. Stáva sa to vtedy, keď sa ibištek aktívne rozvíja, má veľa nových listov a staré odumierajú. Na tomto procese nie je nič zlého, v prírode dochádza k prírodným zmenám..

Prevencia chorôb ibišteka a preventívne opatrenia na kontrolu škodcov (video)

Starostlivosť o ibištek. Prevencia chorôb ibišteka a preventívne opatrenia na kontrolu škodcov.Starostlivosť o ibištek. Prevencia chorôb ibišteka a preventívne opatrenia na kontrolu škodcov.