Prečo listy juky žltnú a schnú?

Yucca: listy žltnú a suché, čo mám robiť?

Yucca je nenáročná exotická izbová rastlina z rodiny agáve so slabo rozvetvenými výhonkami a nadýchanými klobúčikmi dlhých svetlo zelených listov. S vekom alebo ak sú porušené pravidlá starostlivosti o kvet, spodné listy začnú žltnúť, potom vyschnú a odpadnú. Ak príčina tohto správania rastliny nie je stanovená a odstránená včas, môže uhynúť. Skúsení pestovatelia identifikujú niekoľko hlavných dôvodov negatívnej zmeny vzhľadu juky. Nováčikovia vo vnútornej kvetinárstve sa budú môcť vyhnúť problémom so svojimi domácimi miláčikmi, ak pri ich chove vezmú do úvahy tieto faktory..

Hlavné dôvody, prečo listy juky žltnú a schnú

Nedostatok osvetlenia

Tento dôvod je považovaný za najbežnejší, najmä v jesennom období, keď je dĺžka denného svetla výrazne znížená a prirodzenému svetlu izbových rastlín chýba. V najtmavších a najoblačnejších dňoch od septembra do februára je možné vytvoriť jasné rozptýlené osvetlenie pomocou fytolampov alebo iného dodatočného osvetlenia. Dĺžka hodín umelého denného svetla by mala trvať najmenej desať až dvanásť hodín denne. Pri takom dennom osvetlení sa proces žltnutia a odumierania listovej časti juky zastaví a veľmi rýchlo úplne zastaví..

Nadmerné osvetlenie

Nadmerné svetlo, alebo skôr priame slnečné svetlo, veľmi ľahko poškodí listy juky a spôsobí jej popáleniny. Tento dôvod je relevantný v jarných a letných mesiacoch, keď je kvetina pestovaná na parapete na južnej strane domu a vo dne sú slnečné lúče priamo nasmerované na jemnú izbovú rastlinu. V prírodných podmienkach yucca dokonale toleruje tropické a subtropické podnebie s maximálnym slnkom počas dňa. Ale ako izbová rastlina je oveľa zraniteľnejšia, a preto priame slnečné svetlo zanecháva svoje žlté stopy na listoch izbovej kultúry. Kvet môžete chrániť ľahkým priesvitným tienením a postupným zvykom na čerstvý vzduch (na balkóne alebo na otvorenej verande).

Porušenie pravidiel zavlažovania

K jednotlivým vlastnostiam juky patrí prispôsobivosť suchu.

K jednotlivým vlastnostiam juky patrí prispôsobivosť suchu, s tým treba počítať pri starostlivosti o ňu. Hustý kmeň rastliny hromadí veľa vlhkosti (ako sukulenty a kaktusy) a hustá povrchová vrstva listov im zabráni rýchlo strácať vlhkosť. Nedostatočný objem a frekvencia zalievania (najmä v lete) však povedie k vädnutiu listovej časti a k ​​ich postupnému vädnutiu. Juka nemá rada nedostatok vlahy. Podzemná časť kvetu netoleruje nadbytok vlhkosti v pôde a pravidelné pretečenie zavlažovacej vody. Žlté, ovisnuté a schnúce listy môžu signalizovať začiatok hniloby koreňa rastliny..

V tomto procese je veľmi dôležité nájsť strednú cestu. Nasledujúce zalievanie by sa malo vykonávať iba vtedy, keď zalievacia pôdna zmes v kvetináči vysuší asi päťdesiat percent alebo o niečo viac. Voda na zavlažovanie by mala byť teplá (s teplotou 22 až 25 stupňov Celzia), vždy vyčistená alebo usadená. Pri zalievaní studenou vodou z vodovodu môže začať hniť základňa stonky a potom koreňová časť..

Rastlinu, ktorá ochorela pretečením, je možné zachrániť iba presadením do nového substrátu. Rastlinu je potrebné opatrne vybrať z kvetináča, korene dôkladne opláchnuť a odstrániť všetky zhnité časti listov a koreňov. Po orezaní chorých koreňov sa odporúča orezané miesta ošetriť aktívnym uhlím alebo práškom z dreveného uhlia. Potom sa izbová rastlina vysadí do novej nádoby s čerstvou pôdou. Ak je koreňová časť úplne poškodená a nie je čo zachraňovať, môžete vrchol rastliny odrezať a zakoreniť.

Nevhodná úroveň vlhkosti

Nevhodná úroveň vlhkosti

Suchý vzduch pre juku je normálny po celý rok, okrem vykurovacej sezóny. Počas tohto obdobia hroty listov veľmi vyschnú, rastlina vyžaduje pravidelnú dodatočnú vlhkosť postrekom. Voda by mala byť mäkká a nie studená. Priaznivý čas na vodné procedúry je skoro ráno alebo večer po západe slnka. Postrek vo dne na priamom slnku zanechá na listoch škvrny po kvapkách vody – popáleniny.

Nedodržanie teplotného režimu

Ak sa listy na izbovej rastline začnú krútiť a špičky listov zožltnú, znamená to nesprávny teplotný režim. Yucca preferuje stálu miernu teplotu 20 až 25 stupňov. Ostré skoky teploty nahor alebo nadol, ako aj studený prievan negatívne ovplyvňujú vzhľad rastliny a jej ďalší rast a vývoj. Pri nízkej alebo vysokej teplote obsahu môže rastlina úplne zožltnúť a vyschnúť..

Nedodržanie transplantačných pravidiel

Yucca reaguje na transplantáty veľmi bolestivo, pretože jej koreňový systém sa ľahko poškodí a potom začne bolieť celá rastlina. To sa prejavuje žltnutím a sušením listovej hmoty. Yuccu sa odporúča transplantovať iba s hlinenou hrudkou. Metóda manipulácie znižuje riziko traumy koreňov.

Zmena miesta pestovania rastliny

Zmena miesta pestovania rastliny

Pri premiestňovaní nádoby s kvetom na nové miesto, do novej miestnosti a počas dlhodobej prepravy rastlina prežíva silný stres a dlho sa prispôsobuje novým podmienkam. V tejto dobe je možné žltnutie, vädnutie a sušenie listov. Vysvetľuje to zmena podmienok zadržania, ktoré zahŕňajú teplotu, smer osvetlenia, úroveň vlhkosti a niekedy poškodenie koreňového systému pri pohybe..

Vzhľad škodcov

Hlavnými škodcami yuccy sú drobný hmyz, roztoče a vošky. Inváziu týchto škodcov je možné zastaviť iba špeciálnymi chemickými činidlami (napríklad Fitoverm, Aktara, Aktellik). Striekajú sa alebo striekajú priamo na biotopy hmyzu. Žltnuté listy po zničení škodcov sa bohužiaľ nezotavia. V prítomnosti zdravých koreňov bude rastlina pokračovať vo svojom vývoji a ak sú poškodené, je takmer nemožné zachrániť kvetinu..

Prírodné príčiny

Každá rastlina postupom času starne a odumieranie niekoľkých listov v spodnej časti sa považuje za bežný prirodzený proces, ktorý by pestovateľov kvetov nemal znepokojovať. Je úplne prirodzené, že niekedy jeden alebo dva spodné listy začnú žltnúť a čoskoro vyschnú. Milovníci kvetov musia pomôcť rastline odstrániť tieto listy včas, pretože yucca sa ich sama nedokáže zbaviť. Odporúča sa vziať zažltnutý list za hrot a potiahnuť ho nadol, ako keby ste odstraňovali šupku.

Keď poznáme hlavné dôvody negatívnych zmien vo vzhľade izbovej rastliny, pre začiatočníkov bude jednoduchšie sa o ňu starať a vytvárať pre ňu potrebné podmienky..

Yucca – správna domáca starostlivosť (video)

Domáca starostlivosť o juku / rastlina jukyDomáca starostlivosť o juku / rastlina juky