Prečo listy pelargónie žltnú a schnú?

Prečo listy pelargónie žltnú a schnú: čo robiť a ako problém vyriešiť?

Pelargonium alebo pelargónie izbové je nádherná trváca rastlina, ktorú nájdete v domácej zbierke takmer každého pestovateľa alebo len milovníka kvetov. Kvitnúce pelargónie nielen zdobia miestnosť a robia ju pohodlnejšou, ale tiež napĺňa priestor pozitívnou energiou a pozitivitou. Milovaná kultúra kvôli nedostatočnej pozornosti alebo nesprávnej starostlivosti stráca svoje dekoratívne vlastnosti. Listy pelargónie sú jedny z prvých, ktoré trpia, ktoré z nejakého dôvodu začnú žltnúť. Príčin takejto nepríjemnej udalosti môže byť niekoľko. Je veľmi dôležité včas zistiť príčinu a prijať naliehavé opatrenia na záchranu rastliny..

Nedostatok živín v pôde

Nesprávne vybraná pôda alebo vyčerpaná pôda v kvetináči je najčastejšou príčinou žltnutia listov pelargónie. Pri nedostatku aspoň jednej z užitočných živín rastlina stráca svoje dekoratívne vlastnosti, listy menia farbu, potom vysychajú a opadávajú. Síra, dusík, horčík, zinok, meď, železo, fosfor, bór a mangán sú potrebné na zachovanie prirodzenej farby platní. Negatívne vonkajšie zmeny v závode vám povedia, ktorý prvok mu chýba:

 • Postupné žltnutie celej rastliny súčasne (stonky, stopky a listy) naznačuje nedostatok síry;
 • Ak sa žltosť šíri na starých listoch (od okraja po centrálnu časť), je to signál nedostatku dusíka;
 • Žltnutie alebo chloróza medzi žilami na starých listoch je nedostatok horčíka;
 • Žltnutie mladých listov so zvlnenými okrajmi nahor – to je nedostatok zinku;
 • Listy sú od základne k okrajom žltozelené – nedostatok medi;
 • Žltnutie medzi žilami na povrchu mladých listov – nedostatok železa;
 • Horné listy zostanú zelené a spodné začnú na okrajoch žltnúť a potom sa chloróza postupne rozšíri po celom povrchu – to je nedostatok fosforu;
 • Vzhľad malých žltkastých škvŕn na povrchu stredne starých listov naznačuje nedostatok bóru;
 • Bodkované žlté škvrny postupne vypĺňajú celý povrch listu – to je nedostatok mangánu.
  Voška

Chlorózu je možné zastaviť iba pri prvom príznaku a iba v najskorších štádiách. Na tento účel sa odporúča urýchlene transplantovať muškáty do novej pôdnej zmesi so všetkými potrebnými výživovými doplnkami. Špecializované obchody ponúkajú široký sortiment zalievacích zmesí odporúčaných špeciálne na pestovanie muškátov. Po chvíli sa také zmesi vyčerpajú, takže je potrebné do pôdy pravidelne nanášať minerálne hnojivá..

Nadmerné zalievanie

Režim zavlažovania, konkrétne objem a frekvencia, tiež zohráva dôležitú úlohu pri plnom rozvoji izbového pelargónia.

Režim zavlažovania, konkrétne objem a frekvencia, tiež zohráva dôležitú úlohu pri plnom rozvoji izbového pelargónia. Žltnutie listovej hmoty často začína v dôsledku nesprávne zvoleného režimu. Mierne sucho alebo predčasné zavlažovanie muškátov veľa škody neprinesie, opakované pretečenie je však začiatkom okysľovania pôdy a odumierania koreňovej časti v dôsledku rozkladu. Výsledná koreňová hniloba sťažuje zásobovanie celej rastliny dostatočnou výživou. Na listoch sa objavuje žltosť a vädnutie. Kvet začína pomaly odumierať.

Nepríjemný zápach pôdnej zmesi, ktorý sa objavuje v dôsledku začiatku procesu rozpadu, a prítomnosť početných drobných blchákov, ktorí vyskočia na povrch pôdy, pomôže určiť prebytočnú vlhkosť v pôde. Úplné zastavenie pôdnej vlhkosti nebude možné zachrániť rastlinu. Procesy rozkladu budú pokračovať. Naliehavá potreba nahradiť substrát v kvetináči muškátmi a pri presádzaní kontrolovať a spracovávať koreň kvetu. Odporúča sa odstrániť choré a poškodené korene a zostávajúce časti ošetriť dezinfekčným roztokom. Ak je viac ako polovica koreňového systému už poškodená, môžete sa pokúsiť zachrániť pelargónie pomocou zelených zdravých výhonkov. Ich nakrájaním na odrezky a zakorenením získate novú zdravú rastlinu. V ďalšej starostlivosti stojí za to venovať väčšiu pozornosť režimu zavlažovania, aby sa neopakovali chyby.

Úpal

Úpal

Geranium je vynikajúce na priame slnečné svetlo a v lete môže byť vonku pod slnkom. Ale zásah takýchto lúčov na kvetinu cez okenné sklo zanecháva spálenie od slnka na plechových doskách. Po prvé, listy, ktoré sú najbližšie k sklu, trpia a niekedy sú naň dokonca pritlačené. Na nich sa objavia škvrny žltohnedého odtieňa. Takéto žltnutie nepredstavuje hrozbu pre život muškátov, ale dekoratívne vlastnosti stále trpia. Po výmene miesta pestovania a odrezaní poškodených výhonkov sa postupne obnoví krása muškátov..

  Ako sa zbaviť midges v izbových kvetoch

Stiesnený hrniec

Stiesnená kvetinová nádoba sama o sebe nemôže spôsobiť žltnutie listov a výhonkov. Zabraňuje iba tomu, aby sa koreňový systém dostal k výživnej pôdnej zmesi, čo znamená, že kvetina nedostáva dostatočnú výživu a začína žltnutie..

Vzhľad škodcov

Geranium nie je často napadnuté škodlivým hmyzom, ale stále existujú prípady, keď sa v kvetináči s rastlinou objavia škodcovia ako roztoče, molice a múčniky. Žltnutie a opadávanie listov začína potom, čo rastlina stratí šťavu v stonkách a listoch. Je obľúbenou pochúťkou a zároveň hlavnou potravou týchto škodcov. Najväčšiu účinnosť v boji proti tejto invázii možno očakávať iba v počiatočných fázach poškodenia plodín. Bez špeciálnych chemikálií všeobecného alebo riadeného účinku to nebude možné. Najpopulárnejší a najúčinnejší pestovatelia považujú Aktara, Fitoverm a Atellik.

Choroby

Geranium je náchylné na choroby, ako je chloróza, hniloba koreňov a hrdza.

Geranium je náchylné na choroby, ako je chloróza, hniloba koreňov a hrdza. Hrdza plesňových chorôb je považovaná za najnebezpečnejšiu a bohužiaľ aj za najbežnejšiu. Prvými príznakmi tejto choroby je mnoho malých škvŕn žltého alebo svetlohnedého odtieňa v celej listovej časti. Po krátkom čase tieto škvrny uschnú a ak sú popraskané, rozpadajú sa vo forme prášku hrdzavej farby. Takto vyzerajú spóry húb, ktoré môžu zničiť celý krík muškátu. V prípade predčasnej pomoci rastlina najskôr príde o listovú časť a potom úplne zomrie.

Na záchranu rastliny pred škodlivou chorobou sa odporúča:

 • Odrežte všetky choré časti rastliny;
 • Ošetrite izbovú kultúru najvhodnejším fungicídom.

Pred použitím chemikálií si musíte pozorne prečítať pokyny.!

Prírodné príčiny

Životný cyklus existuje nielen u ľudí a zvierat, ale existuje aj u zástupcov flóry. Rastliny tiež dosiahnu určitý vek, keď niektoré časti začnú odumierať, konkrétne listy. Najčastejšie ide o 1-2 listy v spodnej časti rastliny. Žltnutie pokračuje postupne, až kým úplne nepokryje celý povrch. Potom list vyschne. Tento prirodzený dôvod by pestovateľovi nemal vadiť, pretože nič neohrozuje celú rastlinu. Po prerezaní sušeného alebo zažltnutého listu zostane muškát atraktívny a bude naďalej rásť a rozvíjať sa..

  Krížová blcha

Pelargonium (pelargónie) – starostlivosť a reprodukcia (video)

Pelargonium (pelargónie). Starostlivosť a reprodukcia // FORUMHOUSEPelargonium (pelargónie). Starostlivosť a reprodukcia // FORUMHOUSE