Prečo listy zamiokulkov zožltnú

Listy Zamiokulkas zožltnú a vyschnú. Problémy so zamiokulkas a ich riešenie

Zamioculcas je nenáročná izbová rastlina obľúbená medzi amatérskymi pestovateľmi kvetov, ktorú profesionálni dizajnéri často používajú na úpravu rôznych priestorov. Vysoká dekoratívnosť, nenáročné podmienky držania, odolnosť voči škodcom, chorobám a vonkajším faktorom – to sú hlavné črty a výhody tejto kultúry, patriacej do rodiny Aroid. Napriek všetkým svojim zásluhám kvetina vyžaduje od svojich majiteľov pozornosť a starostlivosť. Signál pomoci od závodu nemôžete minúť, musíte odstrániť problém, ktorý sa objavil včas. Žltnuté listy môžu byť jedným z týchto signálov. Príčiny ich žltnutia sú rôzne, ale existujú tie najzákladnejšie. Naliehavá potreba zistiť pravdu, aby bolo možné rastlinu zachrániť.

Úpal

Rodnou krajinou rastliny je tropické podnebie Afriky a jasné slnečné svetlo v prírodných podmienkach nemôže v žiadnom prípade poškodiť zamiokulkas. Kvetina je neustále pod horiacimi slnečnými lúčmi a cíti sa skvele. Ako izbová rastlina, doma, kde nie je chladný vánok, sú listy vystavené teplu z priameho slnečného žiarenia a na ich povrchu sa objavujú spáleniny od slnka vo forme žltých škvŕn. Takéto popáleniny sú zvyčajne viditeľné iba na strane listu, ktorý je obrátený k slnku. Najprv sú škvrny zafarbené vo svetlo žltom odtieni, potom v sýto žltej farbe a neskôr zhnednú a vyschnú..

Po spálení slnkom nie je možné obnoviť prirodzenú farbu listov. Ako opatrenia na záchranu rastliny je potrebné odrezať všetky postihnuté časti k základni a usporiadať nádobu s kvetom v penumbre, môžete v strede miestnosti.

Zamokrenie pôdy

Procesy rozpadu koreňov signalizujú žlté listy

Suché podnebie s vysokými teplotami a dlhým nedostatkom zrážok nie je pre rastlinu nič strašné, ale neustále podmáčaná pôda v kvetináči je veľmi nebezpečná. Oddenok kultúry vo forme sukulentnej hľuzy s veľkou zásobou vlhkosti začína hniť počas dlhej stagnácie vody v kvetináči. Hnijúce procesy koreňového systému poskytujú signál vo forme žltnutia listov. Keď sa objaví hniloba koreňov, odporúča sa naliehavo zbaviť kvet starého substrátu, opláchnuť korene z pôdy a skontrolovať ich. Ak koreň úplne zomrel, potom môžete rastlinu zachrániť tým, že zdravé časti budete brať ako odrezky. V prípade čiastočného poškodenia koreňov sa odporúča odstrániť zhnité časti a zvyšok ošetriť „Fundazolom“ alebo dreveným uhlím a zasadiť rastlinu do novej pôdnej zmesi a novej nádoby..

  Koreňový roztoč

V budúcnosti by ste mali venovať pozornosť frekvencii a objemu zalievania. Každé ďalšie zavlažovanie by sa malo vykonať až potom, čo pôda v kvetináči vyschne asi o 50-70%. Počas pokojného obdobia, počas chladného obdobia, sa zalievanie vykonáva veľmi zriedka a v minimálnych množstvách..

Nadbytočné hnojivo

Zamioculcas je pomaly rastúca rastlina, ktorá vyžaduje malé množstvo živín. Nadmerné kŕmenie bude nielen prospešné pre rast a vývoj plodiny, ale tiež povedie k zasoleniu a zhutneniu pôdy v kvetináči. To negatívne ovplyvní prácu koreňového systému kvetu, prípadne vzhľad koreňovej hniloby a smrť rastliny v budúcnosti. Vzhľad zažltnutých listov môže signalizovať výskyt takéhoto problému..

Hlavnú vec, ktorú je potrebné urýchlene urobiť, je transplantácia kvetu do nového substrátu preskúmaním a spracovaním podzemnej časti kultúry. Odporúča sa aplikovať vrchný obväz v minimálnych objemoch a trikrát menšej koncentrácii, ako sa odporúča v návode na prípravu. Najvhodnejšími hnojivami pre zamiokulky sú výživové zmesi pre sukulenty a kaktusy..

Zmeny súvisiace s vekom kvetu

V období prirodzenej obnovy staré listy opadávajú, ale pred opadaním postupne žltnú

Počas svojho života izbovej kvetine zamioculcas neustále rastú nové listy, ale v určitej fáze sa tento proces zastaví. Dospelý zrelý zamiokulkas by mal mať približne 16-18 listov. V období prirodzenej obnovy staré listy opadávajú, ale pred opadaním postupne žltnú. V súčasnej dobe nie je potrebná žiadna pomoc kvetinárstiev. Ak je zhodenie listov masívne, musíte si robiť starosti.

Prirodzený stav

Starostliví a vytrvalí chovatelia neprestávajú vo svojej práci na tom, čo už bolo dosiahnuté, a naďalej vyvíjajú stále viac nových druhov a odrôd zamiokulkas. Žlté škvrny rôznych tvarov a veľkostí na listovej časti izbových plodín môžu byť výsledkom ich práce. V súčasnej dobe je v priebehu chovateľskej práce vyvinutá nová forma zamiokulkas – pestrá.

Na povrchu obvyklých bohatých zelených listov môžu byť rôzne škvrny žltých odtieňov – od svetlo žltej po horiacu zlatú. Ich tvary a veľkosti sú tiež veľmi odlišné. Môže to byť obvyklá malá škvrna alebo niekoľko škvŕn na jednom liste. Povrch laminy môže byť úplne žltý alebo môže mať svetlo žlté lemovanie. U niektorých druhov sa zdá, že listová časť je postriekaná žltou alebo list pozostáva zo zelených a žltých polovíc. V tomto prípade by žltnutie listov nemalo spôsobiť vzrušenie medzi majiteľmi izbových plodín..

  Prečo cyklámenové listy žltnú?

Zamioculcas – ako sa správne starať o to, aby listy nežltli (video)