Roztoč obličiek na ríbezle: ako sa vysporiadať

Roztoč obličiek na ríbezle: ako sa vysporiadať

Jeden z škodcov kríkov ríbezlí je pomerne bežný roztoč obličiek. Je ťažké s ním bojovať, rovnako ako s iným škodcom skla. Mnoho záhradníkov sa s jeho prítomnosťou dlho zmierilo a verí, že je nemožné zničiť tohto škodcu..

Tento názor je zavádzajúci. Je celkom možné znížiť prítomnosť roztočov na minimum a dokonca sa úplne zbaviť škodcu. Metódy kontroly kliešťov sú prevencia a ošetrenie kríkov ríbezlí s chemikáliami a bez nich..

Roztoč ríbezle obličky

Roztoč obličky sa usadzuje v púčikoch ríbezle medzi šupinami, v púčiku sa rozmnožuje a živí sa šťavou z ríbezlí.

Tento škodca je veľmi bežný, možno ho nájsť takmer vo všetkých letných chatkách. Jeho hlavné biotopy sú v strednom pásme Ruska. Vďaka malým rozmerom ho však môže vidieť len veľmi málo ľudí. Roztoč obličky sa usadzuje v púčikoch ríbezle medzi šupinami, v púčiku sa rozmnožuje a živí sa šťavou z ríbezlí. Voľným okom je kvôli jeho mikroskopickej veľkosti ťažko viditeľný..

Kliešťové sliny pôsobia na ríbezľový púčik deštruktívne. Z toho sa oblička napučia, začne sa proces jej uvoľnenia a výrazne sa zväčšuje, prakticky sa podobá na loptu. V jednom púčiku žije mnoho generácií škodcov. Keď im to začne byť stiesnené, mladí jedinci sa presunú k iným púčikom ríbezlí. Roztoč sa teda aktívne šíri a ničí ďalšie a ďalšie púčiky ríbezľového kríka. Výsledkom je, že na kríčku ríbezlí je stále menej vetiev, ktoré môžu priniesť ovocie..

Škodcovia sa sťahujú do nových vetiev ríbezlí v období predĺženia púčikov a toto obdobie trvá takmer mesiac. Na ich zničenie je najvhodnejší na boj, pretože kliešť je v tejto dobe stále veľmi zraniteľný..

Ako sa vysporiadať s roztočmi obličiek bez chemikálií

Ako sa vysporiadať s roztočmi obličiek bez chemikálií

Na zničenie škodcu ríbezlí môžete použiť rôzne metódy bez toho, aby ste sa uchýlili k chemikáliám. Tieto metódy zahŕňajú:

Mechanická metóda riešenia kliešťa

Predtým, ako sa listy objavia na kríku, musia byť všetky nafúknuté púčiky na ríbezlí odrezané a zničené spálením. V tomto prípade musí byť človek veľmi opatrný, aby nezamieňal a nezničil púčiky farbou. Po zozbieraní púčikov roztočmi musí byť ríbezľový krík zaliaty obyčajnou vriacou vodou, môžete ju zalievať jednoduchou zalievačkou. To sa musí urobiť, aby sa zničili škodcovia zostávajúci mimo obličiek. Ak je na mieste niekoľko kríkov ríbezlí, potom tento postup bude trvať veľa času. V prípade nedostatku času v boji proti kliešťu môžete použiť inú metódu..

Použitie biologických činidiel

Keď sa na kríkoch ríbezlí objavia listy a kvetenstvo, je potrebné postriekať kríky biologickými prostriedkami určenými špeciálne na ničenie škodcov. Tieto fondy zahŕňajú Fitoverm, Bitoxibacillin, Aktofit a ďalšie lieky. Kríky sa spracujú trikrát s intervalom 7 dní.

Najväčší účinok pri ničení škodcov biologickými prípravkami sa dosahuje iba v teplom období. Keďže ríbezle zazelenajú dostatočne skoro, v období mrazov a dažďov sa účinnosť liekov zníži.

Spracovanie kríkov ríbezlí v chladnom počasí je možné vykonať namiesto biologických činidiel pomocou cesnaku. Za týmto účelom rozdrvte 100 gramov cesnaku. Potom ho dobre zrieďte v 10 litroch vody. Odporúča sa použiť roztok bezprostredne po jeho príprave..

Radikálne prerezávanie kríkov

Pomocou tejto metódy musíte na základňu vystrihnúť všetky vetvy infikované kliešťom. Postupne z mladých výhonkov vzniká nový krík ríbezlí. Jeho rast musí byť pozorne sledovaný a v prípade výskytu obličiek infikovaných roztočom ich okamžite zničte..

Ako sa zbaviť kliešťa na ríbezliach pesticídmi

Ako sa zbaviť kliešťa na ríbezliach pesticídmi

Koloidná síra je najúčinnejším prostriedkom na zabíjanie roztočov obličiek. Liečivo sa používa na postrek samotných kríkov ríbezlí a pozemku okolo neho v štádiu napúčania púčikov a až do konca obdobia kvitnutia rastliny. Na postrek môžete použiť lieky ako Kinmix, Apollo, Endidor a ďalšie..

Prevencia výskytu roztoče obličiek na ríbezle

S prevenciou škodcov by sa malo začať vo fáze výsadby sadeníc. Najprv musíte skontrolovať kvalitu sadeníc. Ak bola sadenica zakúpená v špeciálnej škôlke, môžete si byť istí, že s ňou bola vykonaná preventívna liečba a nie je infikovaná. Ak odrezky ponúkli susedia, je lepšie ich spracovať pred výsadbou..

Spracovanie sadeníc sa môže vykonávať dvoma spôsobmi:

  1. Voda sa musí zohriať na teplotu štyridsaťpäť stupňov, odrezky sadeníc sa do nej umiestnia na 20 minút a potom sa dve hodiny uchovávajú v pripravenom roztoku z Fitovermu;
  2. Pripravte si čajové lístky 24 hodín pred vysadením sadeníc, na tento účel čaj zrieďte v objeme 25 gramov vo vedre s vodou a vložte tam odrezky na tri hodiny..

Ak už na mieste rastú kríky ríbezlí, môžu byť pred roztočmi chránené fytoncídnymi rastlinami. Jednou z týchto rastlín je cesnak, ktorého sa roztoč obličiek bojí. K tomu je potrebné každú jeseň okolo kríkov ríbezlí zasadiť obyčajný cesnak. Strúčiky cesnaku môžete použiť priamo ako sadivový materiál, ako aj cibuľky vytvorené počas kvitnutia rastliny a jej streľby. Cesnakové fytoncidy zabraňujú reprodukcii roztočov obličiek a vedú k jeho zničeniu.

Púčiky kliešťa na ríbezle (video)

Púčiky kliešťa na ríbezle. Stránky "Záhradný svet"Púčiky kliešťa na ríbezle. Stránky