Štít

Štít

Ak jedného dňa pri kontrole svojich obľúbených rastlín zbadáte hmyz, ktorý vyzerá ako plochá voška alebo škrupina, potom viete, že máte pochvu. Neprepadajte panike a okamžite vyhoďte svoju obľúbenú rastlinu z domu. Stále mu môžete pomôcť. Najprv však musíte pochopiť, čo je štít a ako je škodlivý.

Pochva je veľmi vážnym nepriateľom kvetinárstva, najmä začiatočníka. Tento nepriateľ je strašný, pretože v počiatočnom štádiu vývoja je mimoriadne ťažké ho odhaliť, pretože je to mobilný a malý hmyz. Ihneď môžeme povedať, že najlepšou prevenciou a bojom proti pošve je dôkladná a pravidelná kontrola rastlín..

Pozrime sa podrobnejšie na samotný štít a spôsoby, ako s ním zaobchádzať.

Existuje niekoľko druhov drobného hmyzu a rozdiel medzi nimi je vo veľkosti a farbe. Ale všetky majú spoločný znak – voskový štít, ktorý zakrýva telo a ktorý dal základ názvu tohto škodcu. Neoplatí sa popisovať všetky druhy, pretože ich je dosť a nie je to zaujímavé pre každého, ale stojí za zmienku, že existujú falošné štíty. Napriek svojmu názvu však neubližujú..

Aké je nebezpečenstvo pošvy?

Aké je nebezpečenstvo štítu??

Telo pochvy je iba 5 mm, čo však neznamená, že je menej nebezpečné. Celé nebezpečenstvo spočíva v tom, že z rastliny po vysadení odsaje všetky šťavy. Výsledkom je spadnutie, vysušenie listov a niekedy aj smrť rastliny, ak sa nič neurobí. Konvenčné metódy kontroly pošvy nemusia fungovať, pretože voskový štít je odolný voči mnohým chemikáliám. Existuje mnoho známych prípadov, keď bola vojna s týmto nepriateľom úplne prehratá. Ale v skutočnosti nie je všetko také strašidelné. Koniec koncov, štít môže byť porazený aj v tých posledných fázach. Vyžaduje si to však veľa trpezlivosti, času a správneho prístupu..

Známky poškodenia pošvou

Ako bolo uvedené vyššie, šupinatý hmyz je veľmi ťažké odhaliť v počiatočnom štádiu, pretože je to pomerne malý hmyz, ktorý sa pohybuje veľmi rýchlo. Aj keď práve aktívny pohyb ju zrádza. A aj keď nemáte ostrý zrak, môžete použiť lupu. Pri ďalšej kontrole rastliny si nemôžete nevšimnúť pohyb pozdĺž kmeňa a listov rastliny. Potom musíte okamžite zasadiť preventívny úder. Hmyz v dospelom meradle je však možné ľahko vidieť voľným okom, aj keď máte slabý zrak. Často sa objavujú na mieste, kde rezanie listu susedí s vetvou alebo kmeňom a ich najobľúbenejším miestom je spodná časť listu. Pochvy vyzerajú ako škvrny na listoch, kmeňoch atď..

  Prečo listy zamiokulkov zožltnú

hmyz v mierke je v počiatočnom štádiu veľmi ťažké odhaliť

Napriek tomu existujú prípady, keď ich kvetinár nevidel. Ale ani tu nie je potrebné zúfať, pretože ďalší náznak pochvy je veľmi výrazný. Na listoch sa začne objavovať lepkavá tekutina (takzvaná podložka) a niekedy je jej toľko, že táto podložka začne stekať po listoch na parapet. To je obzvlášť nápadné, keď hmyz z vodného kameňa zaútočí na citrón. Kvôli tejto lepkavej tekutine je situácia ešte zhoršená skutočnosťou, že sa na nej vyvíja sadľavá huba. Zoznam rastlín (izbových), na ktoré môže hmyz stupnice ľahko zaútočiť, je veľmi dlhý. Jedná sa o mnoho z brečtanu, citrusov, paliem, oleandra, krotónu, fikusu, juky, dracaeny, pachistachisu, tučnej ženy. Ale to je len začiatok zoznamu …

Metódy nakladania s pošvou

Ak sa vám podarilo odhaliť tohto parazita v počiatočnom štádiu, keď nie je chránený, stačí, ak rastlinu opatrne a usilovne postriekate insekticídnym roztokom. Ak však tento okamih stále zmeškáte, boj sa stane o niečo ťažším. Nemyslite si, že na to, aby ste sa zbavili pochvy, budete musieť zvýšiť iba vlhkosť, ako je to potrebné pre roztoče, alebo ju posypať roztokom mydla na pranie, ako to vyžadujú vošky.

Mechanické čistenie je to, čo pomôže odstrániť štít. Áno, vlastnými rukami. Prirodzene, pomôcť môže používanie improvizovaných nástrojov, ako je nepotrebná zubná kefka. Mnohí odporúčajú používať vatové tampóny, ktoré je potrebné najskôr navlhčiť v roztoku Actary alebo karbofosu.

Mechanické čistenie je to, čo pomôže odstrániť štít

Mechanická metóda je celkom spoľahlivá, ale iba ak máte veľa trpezlivosti a dokážete odstrániť všetkých škodcov. Celý problém je v tom, že hmyz z vodného kameňa sa reprodukuje obrovskou rýchlosťou a existujú viviparózne zvieratá a sú také, ktoré kladú vajíčka. Stávajú sa nehybnými, pretože strážia svoje potomstvo. A ak ste vynechali aspoň jednu škvrnu, všetka práca bola márna. Kvetinárstva však odporúčajú radikálne spôsoby.

  Voška

Ihneď po odstránení všetkých parazitov z rastliny ju musíte opatrne postriekať roztokom aktary. Venujte zvláštnu pozornosť vnútornej strane papiera (toto je ich obľúbené miesto). Mladú alebo nie vysokú rastlinu treba na druhý deň zalievať rovnakým roztokom. Po týždni postup zopakujte. V tomto prípade musí byť rastlina postihnutá štítom predovšetkým izolovaná od ostatných a miesto, na ktorom stála, a výhodne susedné rastliny, musí byť starostlivo ošetrené aktarou.

Pretože takmer všetky insekticídy majú štipľavý zápach a sú tiež toxické, je lepšie ošetrenie vykonať v nebytových priestoroch. Je potrebné vziať do úvahy ďalší dôležitý detail: sledujte vlhkosť vzduchu, pretože ak je zvýšená, je to vynikajúca podmienka pre reprodukciu šupinatého hmyzu. Preto je v slnečnom letnom počasí lepšie vziať rastlinu na čerstvý vzduch a umiestniť ju tam, kde je dobré osvetlenie. Jasné svetlo spomaľuje vývoj drobného hmyzu.