Ako klíčiť zemiaky pred výsadbou

Ľudové spôsoby klíčenia zemiakov v byte

Chcete zvýšiť úrodu zemiakov? Potom sa budete musieť postarať o prípravu sadivového materiálu v polovici marca. Klíčenie zemiakov doma pred výsadbou prináša dobré výsledky. V tomto článku sa naučíte najobľúbenejšie spôsoby prípravy zemiakov na výsadbu..

Ako rýchlo naklíčiť zemiaky

Je veľmi dôležité starostlivo preskúmať sadivový materiál, pretože výnos v budúcnosti priamo závisí od jeho kvality. Vyberte hľuzy s príznakmi hniloby alebo iných lézií. Ak je väčšina zemiakov napadnutá škodcami, odporúčame zdravé hľuzy ponoriť do roztoku kyseliny boritej na dezinfekciu v množstve 10 g kyseliny na 10 litrov vody. Zemiaky budú musieť byť triedené pred klíčením aj pred výsadbou, pretože sa môžu znova objaviť zhnité hľuzy.

Je veľmi dôležité starostlivo preskúmať sadivový materiál, pretože výnos v budúcnosti priamo závisí od jeho kvality. Vyberte hľuzy s príznakmi hniloby alebo iných lézií. Ak je väčšina zemiakov napadnutá škodcami, odporúčajú sa zdravé hľuzy.Výnos naklíčených a pravidelných zemiakov

Pripravené hľuzy vložte do škatúľ a potom ich ošetrite Epinovým roztokom (na 250 ml vody až 10 kvapiek). Počas klíčenia hľuzy zvlhčite. Môžu sa napríklad postriekať roztokom manganistanu draselného, ​​síranu meďnatého, síranu zinočnatého a kyseliny boritej. V dôsledku toho získate vysokokvalitný sadivový materiál, ktorý bude menej náchylný na rôzne choroby..

V dôsledku toho získate vysokokvalitný sadivový materiál, ktorý bude menej náchylný na rôzne choroby.

Niektorí záhradníci radšej pučia zemiaky v plastových vreciach alebo v škatuliach od pilín. Tieto metódy sú tiež účinné a umožňujú vám získať dobrý sadivový materiál v krátkom čase..

Niektorí záhradníci radšej pučia zemiaky v plastových vreciach alebo v škatuliach od pilín. Tieto metódy sú tiež účinné a umožňujú vám získať dobrý sadivový materiál v krátkom čase.

Počas klíčenia zemiakov sa pod vplyvom tepla a svetla v očiach hľúz hromadia rozpustné živiny, takže sadivový materiál rýchlo vyklíči. Je dokázané, že naklíčené zemiaky sú vo vývoji o dva týždne pred nenaklíčenými. Hľuzy tak môžu efektívnejšie využívať jarnú vlahu a hnojivo. Takéto zemiaky sú odolné voči rôznym škodcom..

Tradičné metódy klíčenia zemiakov pred výsadbou

Zemiaky musíte naklíčiť v teplých a dobre osvetlených miestnostiach. Teplota v nich musí byť udržiavaná v rozmedzí od 12 do 14 stupňov. V prvých dňoch klíčenia letní obyvatelia odporúčajú udržiavať vyšší teplotný režim, ktorý stimuluje tvorbu živín.

Zemiaky musíte naklíčiť v teplých a dobre osvetlených miestnostiach. Teplota v nich musí byť udržiavaná v rozmedzí od 12 do 14 stupňov. V prvých dňoch klíčenia letní obyvatelia odporúčajú udržiavať vyšší teplotný režim, ktorý stimuluje tvorbu živín.

V miestnosti nie je potrebné neustále udržiavať vysokú teplotu, pretože to povedie k úplnému rozkladu živín, ktoré budú vynaložené na odparovanie vlhkosti a dýchanie. Takéto hľuzy sú náchylnejšie na napadnutie hubami ako tie, ktoré boli klíčené pri stredných teplotách..

Metóda 1. Vložte pripravené hľuzy do plytkých škatúľ.

Metóda 2. Klíčenie v plastových vreciach s otvormi do 2 cm.

Metóda 3. Mokré klíčiace médium. Vďaka tejto metóde sa objavia nielen klíčky, ale aj korene, takže zemiaky klíčia rýchlejšie.

Metóda 4. S pomocou sadeníc, ktoré sa získavajú po naklíčení zemiakov doma v kvetináčoch. Hľuzy sú zasadené do malej nádoby naplnenej zeminou a humusom. Vysadené zemiaky sa najlepšie prenesú do skleníka. Keď rastlina dosiahne výšku 8 cm, môže byť vysadená na otvorenom priestranstve.

S pomocou sadeníc, ktoré sa získavajú po naklíčení zemiakov doma v kvetináčoch. Hľuzy sú zasadené do malej nádoby naplnenej zeminou a humusom. Vysadené zemiaky sa najlepšie prenesú do skleníka. Keď rastlina dosiahne výšku 8 cm, môže byť vysadená na otvorenom priestranstve.

Prečítajte si tiež: Ako naklíčiť zemiaky v byte

Ošetrenie zemiakových hľúz roztokmi ich nielen chráni pred škodcami, ale tiež zvyšuje obsah škrobu v zrelých zemiakoch. Ak posypete sadivový materiál popolom, výnos sa môže zvýšiť o 15%..

Vyberte si to najpohodlnejšie spôsob klíčenia zemiakov urobte to sami a pripravte si sadivový materiál vopred. Každá z týchto metód má svoje vlastné výhody, hlavnou vecou je urobiť všetko včas a starostlivo triediť zemiaky..