Ako pestovať horec v záhrade

Ako pestovať horec v záhrade

Encián je jedinečný druh rastlín. Tieto veľmi krásne kvety môžu rásť aj na miestach, ktoré sú nevhodné na pestovanie. Pestovanie takejto kvetiny doma nebude ťažké. Stačí len zdvihnúť pôdu a vytvoriť všetky potrebné podmienky pre ich kultiváciu. Všeobecne platí, že na to, aby na vašom záhradnom pozemku rástol horec, je potrebná správna výsadba na otvorenom priestranstve a dobrá starostlivosť. Priamo tu nájdete aj fotografiu tohto kvetu. V tomto článku vám povieme o všetkých tajomstvách pestovania rastlín. Prečítajte si to pozorne a určite sa pre seba dozviete veľa zaujímavých vecí..

Robíme pristátie

Krásne kvety horec milujú slnko. Okrem toho existujú odrody, ktoré sa v tieni cítia skvele. Všetky odrody enciánu, ktoré kvitnú v máji alebo po auguste, nie sú umiestnené na miesta, kde dopadajú lúče poludňajšieho slnka. Pre tieto odrody je najlepšia polotienená oblasť..

Pre jesenné horce sú vhodné miesta s vysokou vlhkosťou vzduchu. V tomto prípade je skvelou možnosťou: okolie nádrží alebo vodných nádrží.

výsadba horec a starostlivosť oň na otvorenom priestranstve

Ako pripraviť pôdu?

Ako bolo uvedené vyššie, kvet horec nie je obzvlášť rozmarná rastlina. Ale správna zhoda a ďalšia starostlivosť sú tu tiež dôležité. Dôležitá je príprava pôdy. Zloženie pôdy zvyčajne závisí od druhu horca.

Ak sa obrátime na všeobecné ukazovatele, môžeme vidieť, že všetky odrody horca sa cítia pohodlne na výživnej pôde, ktorá je schopná dobre prenášať vlhkosť. Tento typ pôdy musí byť odvodnený. A musí v nej byť ílová štruktúra. Mnoho odrôd horca má rád aj mierne kyslú pôdu..

Odrody kvetov, ako sú Dinaric a Delecluse, preferujú iba vápenatú pôdu. Odroda čínsky zdobená rastie najlepšie v kyslej pôde..

Vlastnosti pristátia

Výsadba enciánu musí prebiehať správne. Preto by sa k tomuto procesu malo pristupovať veľmi zodpovedne. Výsadba kvetu sa spravidla koná v posledných aprílových dňoch alebo na konci septembra..

  Bežné choroby papriky

Na poznámku! Horec alebo jeden horec rastúci v skupinách musíte vysádzať do oddelených jamiek.

Hustota výsadby rastlín na 1 meter štvorcový by mala byť 20 rastlín. V tomto prípade by mala byť minimálna vzdialenosť medzi susednými kvetmi 15-30 cm.

Pred výsadbou kríkov horca by mala byť pôda dobre pripravená. Je to niekoľkokrát vykopané a tie miesta, kde je nedostatok vlhkosti a drenáže, sú položené drenážou. Odvodnenie by malo pozostávať zo sutín a veľkých kameňov.

Priemer výsadbovej jamy pre encián by mal byť 3 -krát väčší ako samotná rastlina. Sadenice by nemali byť zakopané v pôde. Mali by byť v jednej rovine s líniou záhradnej pôdy. Do každej diery určite pridajte: nadržanú múku, štrk a vápenec.

výsadba a starostlivosť o kvetinový horec

Ako sa rodí horec

Krásne kvety horec vyžadujú starostlivosť. Musí sa tiež vykonať správna zhoda. Vďaka tomu môžu rásť zdravé a krásne rastliny. Uistite sa o tom a pozrite sa na ich fotografie. Teraz stojí za to povedať, ako reprodukovať túto rastlinu. Kvetina sa teda rozmnožuje: semenami alebo vegetatívne.

Ak hovoríme o metóde vegetatívneho rozmnožovania, potom sa tu používa rozdelenie kríkov alebo odrezkov..

Ak hovoríme o reprodukcii semien rastliny, semená sa pred zimou vysadia na otvorenom priestranstve. Pôda v lôžkach by mala byť rovná a preosiata. Stačí posypať najmenšími semienkami. Väčšie semená sú mierne pokryté zeminou. Pre nich tiež stojí za to nechať prístup k slnečným lúčom. Stojí za to vykonávať činnosti na delenie kríkov v čase, keď sa vykonáva zvyčajná výsadba. Pred vykopaním kríka musíte pôdu dobre navlhčiť. Vykopávajú sa korene s veľkým zemitým hrudom. Pri tejto manipulácii sa snažte nepoškodiť taproot..

Na poznámku! Mnoho odrôd horca je ťažko tolerovaných.

Rezne by sa mali vykonávať štandardným spôsobom. V tejto situácii sa používajú iba silné a rovné výhonky..

  Vytvorte si krajinný dizajn stránky sami

fotografie výsadby a starostlivosti o horec kvetov

Ako sa starať o kvety

Rastlinu ako horec možno pestovať dvoma spôsobmi. A mnoho záhradníkov sa zaujíma o otázku, ako pestovať túto rastlinu zo semien. Ale o tom, ako to urobiť správne, sme hovorili vyššie. Teraz stojí za to hovoriť o tom, ako sa o túto kvetinu starať. V prvom rade treba povedať, že odchod je veľmi jednoduchý. Ak ste dokázali nájsť dobrú pôdu a splnili všetky podmienky pestovania, starostlivosť bude spočívať v pravidelnom zalievaní. Pôda musí byť neustále vlhká. Tento indikátor by mal byť prítomný, keď sú púčiky položené a kvitnú. V tomto prípade by vlhkosť nemala byť prilepená. To sa enciánu nepáči. Preto, ak bola prebytočná vlhkosť spôsobená silnými zrážkami, je nevyhnutné pôdu uvoľniť. Táto manipulácia umožní rýchlejšie vyschnutie pôdy..

encián ako pestovať zo semien

Prerezávanie a kŕmenie

Kvet ako horec nepotrebuje prerezávanie. Stojí za to prerezať tie druhy, ktoré majú veľkú výšku. Kvety je možné nakrájať na kytice. Včas by sa malo tiež odstrániť suché kvetenstvo. V dôsledku toho tieto akcie urobia kvetinu krásnou..

Čo sa týka kŕmenia, encián to nepotrebuje. Ale aby sa okolo závodu udržalo normálne prostredie, stojí za to aktualizovať mulč. To by sa malo vykonať skoro na jar. V tomto prípade je potrebné použiť rašelinu, do ktorej sa pridá vápenná drvina a nadržaná múka.

Ak horce bohato kvitnú, potom sa na chudobných pôdach v lete kŕmia zníženou dávkou minerálnych hnojív. Neodporúča sa vykonávať aktívne kŕmenie. Tieto akcie môžu viesť k smrti horec..

Zimujúci encián

Trvalý horec môže záhradu skrášliť. Ak urobíte správnu výsadbu a náležitú starostlivosť, kvety budú zdravé. A tu sa pozeráte na fotografie, ktoré sú tu.

Hořec je odolná plodina. Táto rastlina je schopná odolať silným mrazom. Rastlina preto môže prezimovať bez krycieho materiálu. Ak sa však ukázalo, že zima je bez snehu, potom sú kríky rastliny pokryté špeciálnym materiálom..

  Skalka v krajinnom dizajne

fotografie pestovania a starostlivosti o pestrec vytrvalý

Horecké choroby a škodcovia

Ak nie sú porušené opatrenia na pestovanie rastlín a pôda nie je podmáčaná, horec neochorie a škodcovia ho obídu. Niekedy sa však na rastline objavia slimáky a slimáky. Sú zbierané ručne. Ak boli na enciáne viditeľné príznaky infekcie a huby, potom sa krík odstráni. A zdravé kríky sa presádzajú v lepších rastových podmienkach..

Aké sú druhy horec

Hořec má mnoho druhov. Je ich asi 400. Existujú nielen trvalky, ale aj letničky. Za najjednoduchší druh enciánu na pestovanie v Rusku sa považuje rozkrok a sedemdielny encián. Patria sem aj pľúcny a horec listnatý. Vo vlhkých oblastiach, kde je veľa slnečného svetla, americký horec dobre rastie. Na suché miesta je vhodný horec: vlasť, žltokvetá, škvrnitá.

fotografie výsadby a starostlivosti o horec kvetov

Hořec v krajinnom dizajne

Hořec je vynikajúcou plodinou pre skalky a skalky. Táto kvetina by sa mala používať v kompozíciách. Zasadili ho na západnej strane. Encián dobre rastie sólo aj v skupine. Gentianové sólové časti sú však vysadené v skalnatých záhradách a v kvetináčoch..