Ako pestovať kapustu vonku

Ako pestovať bielu kapustu v krajine zo semien a sadeníc

Biela kapusta je v našich končinách najrozšírenejšou odrodou, preto ju takmer všetci majitelia dačo vysádzajú v záhrade. Na ochranu plodín pred škodcami a pestovanie kapusty zo sadeníc je dôležité sa o ňu náležite starať. V tomto článku sa naučíte, ako pestovať bielu kapustu v otvorenom poli vlastnými rukami. Naše užitočné tipy vám pomôžu získať dobrú úrodu za najnižšie náklady..

Metódy pestovania kapusty v krajine

Kapustu môžete pestovať zo semien alebo z kúpených sadeníc. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Ak chcete pestovať konkrétnu odrodu alebo hybrid bielej kapusty, potom je najlepšie kúpiť vhodné semená alebo od niekoho známeho. Nevýhodou pestovania kapusty zo sadeníc je, že si nemôžete byť stopercentne istí, že sadíte presne takú odrodu, akú chcete..

Kapustu môžete pestovať zo semien alebo z kúpených sadeníc. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Ak chcete pestovať konkrétnu odrodu alebo hybrid bielej kapusty, je najlepšie to urobiť

Semená sa pred výsadbou namočia do teplej vody. Do vody môžete pridať trochu manganistanu draselného na dezinfekciu semien a ochranu kapusty pred škodcami vrátane slimákov a húseníc. Čas, kedy môžete kapustu zasadiť, závisí od odrody. Je teda dovolené vysádzať skoré odrody na otvorenom priestranstve v krajine v marci a neskoršie – koncom mája..

Ak plánujete pestovať sadenice kapusty, potom je potrebné pripraviť aj semená, ale zasadiť ich do špeciálne pripravených škatúľ. S pestovaním sadeníc je možné začať už v polovici februára. Zasejte semená a keď sa objavia sadenice, vyberte ich, aby boli sadenice silné. Výsadba sadeníc kapusty zo semien na otvorenom priestranstve je možná v apríli.

Ak plánujete pestovať sadenice kapusty, potom je potrebné pripraviť aj semená, ale zasadiť ich do špeciálne pripravených škatúľ.

V prípade, že sú semená bielej kapusty zasiate do zeme, musíte tiež potápať sadenice. Na otvorenom priestranstve sa semená kapusty vysádzajú vo vzdialenosti asi 20 cm do malej hĺbky. Monitorujte teplotu vzduchu, ak sa očakávajú mrazy, budete musieť vytvoriť mini skleník, ktorý sadenice zakryje filmom.

V prípade, že sú semená bielej kapusty zasiate do zeme, musíte tiež potápať sadenice. Na otvorenom priestranstve sa semená kapusty vysádzajú vo vzdialenosti asi 20 cm do malej hĺbky. Monitorujte teplotu vzduchu, napr

Nezabudnite včas prihrnúť sadenice kapusty, pretože táto rastlina miluje voľnú pôdu. Hnojenie bielej kapusty podporuje intenzívny rast a bohatú úrodu. Ak chcete prírodnú a organickú plodinu, snažte sa vyhnúť chemickým hnojivám a dusičnanom, ktoré sú v kapuste veľmi savé. Najlepšou možnosťou je použiť hnoj a kuracie trus.

Ako pestovať kapustu bez poškodenia slimákmi a húsenicami

Je dôležité nielen starať sa o zber a včasné zalievanie, ale tiež premýšľať o tom, ako udržať kapustové hlavy neporušené. Kapustové motýle – kladú vajíčka na listy kapusty, výsledkom sú húsenice, ktoré jedia rastlinu. V záujme ochrany bielej kapusty vysádzajú skúsení letní obyvatelia zemiaky v blízkosti. Zemiakové vršky uvoľňujú špeciálnu látku, ktorá plaší motýle.

Je dôležité nielen starať sa o zber a včasné zalievanie, ale tiež premýšľať o tom, ako udržať kapustové hlavy neporušené. Kapustové motýle - kladú vajíčka na listy kapusty, výsledkom sú húsenice, ktoré jedia rastlinuPestovanie sadeníc bielej kapusty

Ďalším dobrým spôsobom boja je rozložiť vetvičku paliny na rastúcu kapustu. Vedľa postelí sa okrem zemiakov často vysádza aj kôpor, zeler a koriander. Tieto rastliny tiež odpudzujú škodcov bielej kapusty..

Ďalším dobrým spôsobom boja je rozložiť vetvičku paliny na rastúcu kapustu. Okrem zemiakov vedľa postelíZasiatie ošetrenia semien bielej kapusty pred výsadbou

Teraz to už vieš, ako pestovať bielu kapustu v krajine na otvorenom poli. Vyberte si pre seba najoptimálnejšiu metódu – zo semien alebo zo sadeníc a vysaďte miesto. Dobrá úroda závisí od úrodnosti pôdy, preto nezabúdajte na aplikáciu hnojív nielen pred výsadbou, ale aj na jeseň, keď sa zberá úroda..