Ako pestovať lobeliu v krajine

Lobelia: pestovanie zo semien, kedy zasadiť. Rada

Lobelia je pôvabný kvet, ktorý priťahuje oko a vábi nádherou. Malé púčiky v tvare zvončeka tvoria v zavesených kvetináčoch nádherný klobúk. Mnoho záhradníkov a majiteľov vidieckych domov si obľúbilo lobeliu pre jej krásny vzhľad. Ak sa vám to tiež páči lobelie, kultivácia a starostlivosť, kedy zasadiť – to všetko je dôležité vedieť, pretože vzhľad kvetu na tom priamo závisí.

Ako pestovať lobeliu zo semien

Môžete si samozrejme kúpiť hotovú rastlinu, ale je oveľa príjemnejšie ju pestovať sami. Myslíte si, že keďže lobelia má malé semená, sadenice z nich budú rovnako krehké a miniatúrne? V skutočnosti to tak nie je. Semená lobelie môžete pokojne zasadiť na sadenice približne koncom februára-polovice marca a po niekoľkých mesiacoch ich premiestnite na otvorené priestranstvo..

Môžete si samozrejme kúpiť hotovú rastlinu, ale je oveľa príjemnejšie ju pestovať sami. Myslíte si, že keďže lobelia má malé semená, sadenice z nich budú rovnako krehké a miniatúrne? V skutočnosti to tak nie je.

Semená Lobelia sú také malé, že vyzerajú ako peľ. V predaji nájdete guľôčky semien, ktoré obsahujú 5 až 8 semien. Ak máte kazetu, vysaďte do nej semená, aby ste ju neskôr mohli ľahko vybrať.

Na pestovanie sadeníc lobelie je vhodná špeciálne kúpená pôda. Môžete si ho pripraviť aj sami. Za týmto účelom zmiešajte rovnaké časti trávnatej pôdy, nekyslej rašeliny, humusu alebo kompostu. Potom pridajte jeden diel piesku, ak ste zmiešali dva diely z každého druhu pôdy. Uistite sa, že kyslosť pôdy je neutrálna, ak je pH vysoké, pridajte do nej vápno a potom preosejte celú dobre premiešanú zmes.

Na pestovanie sadeníc lobelie je vhodná špeciálne kúpená pôda. Môžete si ho pripraviť aj sami. Za týmto účelom zmiešajte rovnaké časti trávnatej pôdy, nekyslej rašeliny, humusu alebo kompostu.

Užitočný článok: Kvetinový záhon urob si sám v krajine pre začiatočníkov

Keď je čas zasadiť semená lobelie, pripravte si kvetináče alebo kvetináče a naplňte ich zeminou. Vytvorte fungicídny roztok a zalejte pôdu v kvetináčoch niekoľko dní pred výsadbou. Semená môžu byť tiež posypané fungicídom, aby sa zabránilo chorobe čiernych nôh..

Keď je čas zasadiť semená lobelie, pripravte si kvetináče alebo kvetináče a naplňte ich zeminou. Vytvorte fungicídny roztok a zalejte pôdu v kvetináčoch niekoľko dní pred výsadbou

Počkajte, kým pôda v kvetináči mierne nevyschne, a potom ju vyrovnajte a posypte semenami. Ak chcete, aby sadenice neboli veľmi plytké, zmiešajte semená lobelie s trochou piesku.

Počkajte, kým pôda v kvetináči mierne nevyschne, a potom ju vyrovnajte a posypte semenami. Ak chcete, aby sadenice neboli príliš plytké, zmiešajte semená lobelie s trochou piesku.

Semená nemusíte ničím posypať. Vezmite pohár a prikryte zásuvku alebo kvetináč. Ihneď po zasiatí môžete semená nastriekať stimulátorom rastu. Každý deň postriekajte semená vodou a trochou manganistanu draselného. Sklo denne obracajte, aby sa kondenzát nehromadil a nekvapkal na semená. Po dvoch týždňoch sa objavia výhonky, ak sa o lobeliu náležite staráte..

Pozrite si video: Sadenice Lobelia Dive

Samostatne pripravte kvetináče s priemerom asi 5 cm na transplantáciu sadeníc lobelie. Rastlina je vysadená v strapci. To je možné vykonať potápačským nástrojom alebo použitým fixom. V strede hrnca urobte diery, zasaďte doň kvet, potom jemne zatlačte a posypte zeminou.

Pozri tiež: Ako urobiť alpský tobogán v krajine

Polievanie kvetu lobelie by malo byť mierne. Vyhnite sa vysychaniu pôdy a zároveň sa uistite, že nie je veľmi mokrá, inak sa vo vašom kvete objavia hubové choroby. Lobelia sa vysádza na otvorenom priestranstve v polovici mája. Medzi kríkmi ponechajte vzdialenosť až 15 cm. Kvetinu môžete zasadiť do kvetináčov, kvetináčov alebo závesných košov..

Zalievanie kvetu lobelie by malo byť mierne. Vyhnite sa vysychaniu pôdy a zároveň sa uistite, že nie je veľmi mokrá, inak sa vo vašom kvete objavia hubové choroby. Lobelia sa vysádza na otvorenom priestranstve v polovici mája.

Lobelia kvitne od jari do samého mrazu, takže sa stane skutočnou ozdobou vašej letnej chaty. Ak budúci rok chcete znova zasadiť lobeliu, potom po skončení sezóny vykopte krík zo záhonu, zasadte ho do hrnca a starajte sa o kvetinu doma.