Ako pestovať lobularia zo semien

fotografie výsadby a starostlivosti o lobuláriu

V prípade, že chcete mať rozkvitnutý osobný pozemok, ktorý by vás každý deň potešil svojou krásou, potom vo svojom dizajne príde na pomoc taká rastlina, ako je lobularia. Pestovanie tejto kvetiny zo semien je pomerne jednoduchý postup. Zvládne to aj začínajúci záhradník. Lobularia je skutočne krásna rastlina. Pestujte zo semien a ozdobte si záhradný pozemok. Zistite tiež, kedy zasadiť túto okrasnú rastlinu..

lobularia vyrastajúca zo semien, keď zasadiť

Vzhľad

Lobularia je krásna a očarujúca kvetina. Vďaka svojej jasnej farbe a lahodnej aróme sa táto rastlina môže stať skutočnou ozdobou akéhokoľvek záhradného pozemku a vytvoriť kvetinový koberec jedinečný svojou krásou. Stojí za zmienku, že vďaka tejto kvetine môžete ozdobiť aj kvetinovú záhradu, trávnik, alpskú šmýkačku alebo štrkovú záhradu. Lobularia môže byť trvalá aj ročná. Jeho výška môže dosiahnuť 40 -45 cm.Výhonky tejto rastliny sú rozvetvené a majú nadýchané listy. Samotné stopky sú veľmi malé a zbierajú sa v nádherných sviežich kvetenstvách. Je veľmi ľahké pestovať lobulariu zo semien doma. Vďaka tomu vás táto kvetina poteší krásnym a bohatým kvitnutím od začiatku mája do nástupu prvého mrazu. Lobularia je päť typov. Ale v našej klimatickej zóne môžu rásť iba tie odrody, ktoré do našej krajiny prišli zo Stredomoria.

fotografie výsadby a starostlivosti o lobuláriu

Základné pravidlá

Že lobularia sa ukázala byť nádherná, dá sa jednoducho vypestovať zo semien doma. Pestovanie rastliny, ako je lobularia, so semenami je jednoduché. V tomto prípade by ste však nemali zabúdať na základné pravidlá tohto postupu:

  • Pretože táto rastlina je nenáročná, môže byť vysadená na otvorenom priestranstve dobre osvetlenom slnkom. Táto kvetina sa tiež vyznačuje mrazuvzdornosťou..
  • Zalievanie lobularia by sa malo vykonávať veľmi opatrne, bez toho, aby ste ho pretekali. Pretože stojatá voda môže viesť k hnilobe koreňového systému rastliny.
  • Výsadba lobularia musí byť sprevádzaná zavedením organických hnojív do pôdy. Môžu byť tiež pridané po narezaní odrastených výhonkov..

Vlastnosti pestovania semien

Lobularia je obľúbeným kvetom mnohých záhradníkov. A správna výsadba a náležitá starostlivosť vám umožnia pestovať krásnu rastlinu, ktorú môžete vidieť na fotografii. Pri pestovaní lobularia zo semien je nevyhnutné dodržať časový rámec. Môžete zasadiť semená rastliny okamžite na otvorenom priestranstve – buď na jar, alebo na jeseň. Ak vysádzate lobulariu na jeseň, musíte jej semená prikryť. Druhým spôsobom pestovania lobularia sú sadenice, ktoré budú následne transplantované do skleníka alebo do zeme pod film. Pri použití tejto metódy pestovania lobulárií je nevyhnutné kontrolovať teplotu vzduchu. Malo by byť najmenej 13 stupňov. Po chvíli by sa sadenice mali zriediť. Časový interval medzi výsadbou by mal byť približne 15-17 cm. Začiatkom mája sa sadenice môžu vysádzať na otvorenom priestranstve.

  Najlepšie odrody paradajok pre polykarbonátový skleník

Dodržiavanie časových intervalov pri tejto metóde výsadby hrá hlavnú úlohu, pretože v opačnom prípade sa lobulária roztiahne do rastu a podstúpi všetky druhy chorôb..

lobularia zo semien doma

Získame sadenice

Najideálnejším doplnkom krajinného dizajnu akéhokoľvek osobného pozemku je samozrejme lobularia. Pestovanie tejto kvetiny doma je veľmi jednoduchý proces. Samozrejme, ak budete dodržiavať základné pravidlá. Treba poznamenať, že táto rastlina v miernom klimatickom pásme sa bude cítiť pohodlnejšie. Na základe toho sa v mnohých európskych krajinách a tiež u nás pestuje lobulária ako jednoročná rastlina. Sadenice Lobularia je možné získať celkom jednoducho zo semien. Z tohto dôvodu je táto metóda najobľúbenejšia na pestovanie..

Pred vysadením semien lobularia do nádob musíte pôdu dôkladne navlhčiť. Ďalej je potrebné v ňom rovnomerne rozložiť semená rastliny a jemne posypať riečnym pieskom. Po výsadbe semien by mali byť nádoby pokryté fóliou. Semená musíte zalievať raz za niekoľko dní. Po 10-11 dňoch poskytne lobularia prvé výhonky. Ale v tomto prípade môžu semená rásť nerovnomerne. Sadenice sa teda môžu objaviť do jedného, ​​dvoch mesiacov. Film je možné odstrániť až potom, čo sa na sadeniciach objavia 3-4 listy.

V prípade, že semená lobulárnych klíčia v poslednej dekáde marca, potom je zber povolený už na začiatku mája, v období, keď sadenice dosahujú výšku 8 cm. Sadenice sa musia ihneď vysadiť na otvorenom priestranstve. Okrem toho je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa kopali do zeme spolu s hrudkou zeme. To je nevyhnutné na ochranu systému osýpok rastliny pred všetkými druhmi škôd. Mnoho záhradníkov uprednostňuje pestovanie lobularia zo semien, ktoré boli vysadené v zemi na jeseň. V tomto prípade musia byť semená rastliny počas celej jesene a zimy zakryté (plastový obal alebo špeciálny krycí materiál). A film môžete odstrániť iba s nástupom jari. Okrem toho by sa malo pamätať na to, že táto metóda nebude schopná zabezpečiť dobré klíčenie semien. V zásade je lobularia vysadená na mieste dobre osvetlenom slnkom, kde nie sú vôbec žiadne prievany. Okrem tepla táto rastlina uprednostňuje slnko. A nemusíte plniť lobuláriu vodou. Dokonale toleruje krátkodobé sucho. Úplne prvé stonky kvetov sa môžu vo vašej kvetinovej záhrade objaviť začiatkom mája. Treba tiež poznamenať, že kvitnutie lobularia bude pokračovať až do nástupu prvého mrazu. Vytrvalá lobularia alebo alissum sa môžu množiť pomocou odrezkov. Ak chcete použiť tento spôsob pestovania, je potrebné nechať vyblednuté kvety rastliny v pôde, aby mohli úplne kvitnúť, a semená dozrieť a rozpadať sa. Silné výhonky rastliny by mali byť zriedené a medzi kríkmi by mali zostať asi 15-20 cm.

  DIY záhradný rebrík

fotografie výsadby a starostlivosti o kvety lobularia

Pozemná starostlivosť

Ako sme už napísali vyššie v našom článku, lobularia je nenáročná rastlina. Ale stále si to vyžaduje určitú starostlivosť. Potom, čo rastlina zarastie prvými listami, musí byť kŕmená komplexnými hnojivami. Tu je potrebné poznamenať, že kŕmenie by malo byť denne pre lobulárne. Pred hnojením musí byť pôda najskôr namočená vo vode. Výsledný roztok sa musí naliať na korene rastliny bez toho, aby sa dotýkal jeho kvetov a listov. Po aplikácii vrchného obväzu môžete rastlinu zalievať čistou vodou. V prípade, že boli kríky rastliny predtým strihané, potom je na ich rýchle zotavenie potrebné kŕmiť rastlinu dusičnatými hnojivami.

Skalnaté alebo morské?

Lobularia má druhé meno – morský alyssum. Existuje však ešte jeden celkom zaujímavý druh tejto rastliny – skalný alyssum. Morské alyssum môže dosiahnuť výšku 20 cm. Táto kvetina má malé striebristé listy, mäsitú štruktúru. V teplých klimatických pásmach môže rásť ako trvalka. Vďaka prítomnosti malých kvetov vyzerá táto rastlina veľmi bujne. A ak vezmete do úvahy aj farebnú rozmanitosť – od bielych po svetlé vínové odtiene, potom je celkom možné vytvoriť jasný kvetinový záhon alebo kvetinovú záhradu. Alyssum marine alebo lobularia sú skvelé na pestovanie na okrajoch kvetinových záhonov, okraja, ktorý prebieha pozdĺž záhradných chodníkov, rabatok. Lobularia odolná voči suchu sa dá použiť na ozdobu alpských šmýkačiek, skalnatých záhrad, kde týmito kvetmi vykradnete medzery medzi cestičkami alebo schodmi. Skalný alyssum je trváca rastlina. Je schopný dosiahnuť výšku 25 cm. Táto kvetina sa vyznačuje veľmi rozvetvenými stonkami, ktoré môžu vytvoriť krásny a úhľadný krík s dlhými listami. Kvety tejto rastliny sú malé a tiež sa zhromažďujú v krásnych a hustých súkvetiach..

výsadba lobularia a starostlivosť na otvorenom poli

Záhradný dizajn

Kvety Lobularia sa vám budú určite páčiť. A ak sa vykoná kompetentná výsadba a dobrá starostlivosť, potom bude rastlina krásna. Pozrite sa na fotografiu tejto rastliny a zistite, ako kvetina vyzerá v krajinnom dizajne. Lobularia je veľmi unikátna rastlina. S ním môžete vo svojej záhrade vytvoriť krásny a neobvyklý dizajn. Ak dávate prednosť rohom s krásnymi kobercami z kvetov, potom vás táto rastlina určite poteší. Kvet môže byť použitý na ozdobenie okrajov v záhrade originálnym spôsobom. Táto rastlina bude tiež vyzerať celkom pôsobivo v nádobách, napríklad na vlastnom balkóne..

  Ďalší skvelý nápad na používanie plastových fliaš

Pri výsadbe lobularia je potrebné mať na pamäti, že táto kvetina dáva veľmi ostrú a bohatú arómu. Z tohto dôvodu, ak netolerujete silné pachy, premýšľajte o tom, kam zasadíte tento kvet. Mnoho záhradníkov často používa túto rastlinu na ozdobu sivých a nevzhľadných záhradných pozemkov, pretože táto kvetinová úprava určite vyhovuje ich vkusu..

lobularia vyrastajúca zo semien, keď zasadiť

Choroby a škodcovia

Rovnako ako mnoho iných druhov rastlín, aj Lobularia môže byť vystavená rôznym chorobám. Múčnatka je najčastejšou chorobou. Pomerne často sa objavuje vo vlhkom podnebí. Účinok tejto choroby sa okamžite stane viditeľným pre oko – listy rastliny začnú hnednúť a spadnúť. Ak vidíte tieto chyby na kvete, musia byť odstránené jeho choré oblasti a samotný kvet by mal byť ošetrený mydlovou vodou. Veľmi nebezpečnými chorobami pre alyssum sú aj biela hrdza a hnedá hniloba..

Hlavnými škodcami lobularia sú cikády a vošky. Sú schopné prenášať žltačku medzi rastlinami. Spravidla bojujte s týmito chorobami rôznymi spôsobmi:

  • odstrašujúce odvar z rastlín,
  • chemický útok.

Najneobľúbenejšie formulácie pre vošky sú roztoky na báze citrusov. To znamená, že odvar z kôry mandarínok a pomarančov bude vynikajúcou a spoľahlivou možnosťou v boji proti voškám. Proti voškám môžete bojovať aj mydlovým roztokom, ktorý tomuto hmyzu upcháva dýchacie cesty. Je tiež potrebné pamätať na nasledujúce: správna starostlivosť o lobulariu spočíva v neustálej starostlivosti o pôdu a jej celkový stav. Keď sa objavia rôzne defekty, je potrebné ich včas zbaviť. To môže zachrániť túto rastlinu pred smrťou. Dajme ešte jednu radu: aby mala vaša prímestská oblasť krásny vzhľad, skúste skombinovať odrody lobularia s inými veľkolepými rastlinami.

lobularia zo semien doma

Konečne

Lobularia je schopná klíčiť na akejkoľvek letnej chate. Správna vonkajšia výsadba a náležitá starostlivosť sú však nevyhnutné. Bez týchto pravidiel nebude rastlina schopná existovať a poteší vás svojou krásou..