Ako postrekovať stromy z vošiek

lieky na vošky na ovocných stromoch

Vošky sú jedným z najhorších nepriateľov každého záhradníka. A nachádza sa všade a žije od jari do samého mrazu. Zje všetko – zeleninu a ovocné plodiny, kvety, akúkoľvek zeleninu. Rastlina postihnutá voškami prestáva rásť, stráca púčiky, pomaly kvitne a málo plodí, v závažných prípadoch môže aj uhynúť. A lepkavé tajomstvo, ktoré zostáva po voškách, prispieva k rozvoju hubovej infekcie, ktorá môže úplne dokončiť rastlinu.

Vošky sa často stávajú nositeľmi vírusov, ktoré počas migrácie z jednej na druhú ľahko infikujú rastliny jednu za druhou. Hmyz sa prekvapivo reprodukuje aktívne a rýchlo – napriek tomu, že väčšina jedincov je nepohlavných, niekedy sa narodia jednotky so sexuálnymi vlastnosťami a potom, keď sa prihnojia, môžu porodiť rovnaké mláďatá rôznych pohlaví. Po prečítaní tohto článku sa môžete naučiť ovládať vošky na ovocných stromoch..

Vošky – ako to vyzerá

Vošky vidíme ako tmavú bodku 0,5-0,7 cm Pri bližšom skúmaní môžete vidieť jeho kvapkové obrysy. Navyše sú obaja s krídlami aj bez nich, ak sú okrídlené, potom sú tam 2 páry priehľadných krídel, dlhšie vpredu a kratšie vzadu..

Pripomínajú chameleóny, môžu byť sivé, zelené, čierne, ružové, červené a vo všeobecnosti priehľadné, pretože rastú, môžu zmeniť farbu a farba závisí aj od toho, čo hmyz v súčasnosti jedí..

Bezkrídle jedince sa väčšinou nepohybujú tak aktívne, hlavne sa ich život odohráva v uzavretom priestore na jednej alebo viacerých rastlinách. A keď sa kolónia hmyzu príliš rozrastie a je tu nedostatok potravy, niektorým jedincom narastú krídla a letia trochu ďalej a vytvorí sa z nich nová kolónia jedákov rastlín. Tvorba a rast tohto hmyzu nezabezpečuje fázu kukly, živé parazity sa rodia z hibernujúcich vajíčok naraz alebo dospelá voška rodí už živé mláďatá, navyše už gravidné!

kontrola vošiek na ovocných stromoch

Ako stromy trpia voškami

Ak sa na stromoch objavili mravce a vošky, potom je dôležité správne s nimi zaobchádzať. Nenechajte sa zmiasť ich mikroskopickou veľkosťou, nepostrehnuteľne sa usadzujú na nesprávnej strane listov a katastroficky sa množia, môžete si ich všimnúť, keď už môže byť neskoro na to, aby ste vôbec niečo urobili, iba aby radikálne spílili a spálili infikovaný strom..

Koniec koncov, títo škodcovia nielen vysávajú šťavy z rastlín, ale vpúšťajú tam jed, ktorý je pre rastliny mimoriadne toxický. A púčiky začnú opadávať, listy vädnú, suché a zvinú sa, púčiky tiež odumierajú, kvety vädnú a nevytvárajú vaječníky.

Vývoj takého stromu sa môže úplne zastaviť, kým celkom nezomrie..

Proces fotosyntézy sa tiež zastaví z jedu a je možná infekcia hubou. A výhonky, najmä mladé, ktoré vybrali vošky, oslabujú natoľko, že ich môže zabiť aj mierna zima..

Všetko to začalo voškami, ale oslabená rastlina nebude schopná bojovať s inými parazitmi a chorobami.

A existujú druhy vošiek, ktoré tvoria výrastky na stromoch – hálkach, čo vedie k tvorbe vredov na stromoch a k ich následnej smrti.

Vošky na stromoch – aktívny boj proti parazitom

Z tohto článku sa môžete dozvedieť, ako postrekovať stromy z vošiek. Tu je plemeno vošiek, ktoré zaútočilo na vašu záhradu, to môže určiť iba vedec – biológ. Prijaté prostriedky na kontrolu škodcov však dokonale fungujú na všetky odrody tohto hmyzu..

Je obvyklé bojovať proti nemu mechanickými, chemickými, biologickými a ľudovými prostriedkami. Voľba metódy závisí od vašich osobných preferencií a od obdobia infekcie rastlín – púčikov, kvitnutia alebo už plodu.

Začnime s biologickými možnosťami.

Vaším najlepším spojencom v boji proti voškám je lienka! Denne môže zjesť 200 škodcov.!

Kvetinové mušky alebo vznášadlá sú tiež milovníkmi hodovania vošiek, s nimi aj muchy s vtáčími očami (lacewings) a vtákov. Červené mravce sú tiež našimi spojencami v boji, nedotýkajú sa samotných vošiek, ale aktívne ničia mravce čierne, ktoré sa rady pasú a pestujú vošky, čím im dodávajú chutné mlieko, a tiež prenášajú bezkrídle jedince do iných rastlín na seba.

Neponáhľajte sa preto na jar alebo na jeseň páliť suchú trávu, môžu v nej žiť vaši spojenci – prirodzení nepriatelia vošiek. Čierne mravce – najlepší priatelia vošiek – ale oheň nezničí, žijú hlboko v podzemí..

U lienky aktívne nevylučujte rastliny, ako sú žihľava, tansy, sedmokrásky, kôpor a rebríček, tento hmyz ich má skutočne rád.

Pre ich bezpečné prezimovanie dajte do kúta záhrady trsy suchej trávy, lepšie – kukuričné ​​vrcholy, alebo si dokonca môžete postaviť niečo ako mini – vtáčie búdky..

Existuje variant rúrky skrútenej z lepenky, naplnenej suchou trávou a umiestnenej do padlých listov.

Svoju záhradu môžete osídliť lienkami tak, že si s nimi kúpite škatuľu v špeciálnom obchode, nájdete tie, ktoré predávajú hmyz pestovaný na predaj..

Existujú aj rastliny, ktoré vošky nenávidia – sú to baza čierna, sliepka, bazalka, šťavel, púpava, cesnak, cibuľa, horčica, chren, tabak, vratič a palina s rebríčkom. A vošky nemajú radi takéto kvety – púpavy, masliaky, nechtíky a nechtíky, neznesú paradajky, zemiaky a feferónky zo zeleniny.

Z niektorých z týchto rastlín môžete urobiť vynikajúce odvary na boj proti škodcom, napríklad z paliny, nakrájajte ju jemne nožom a zalejte vriacou vodou a nechajte pôsobiť iba niekoľko hodín. Ďalej by ste mali precediť a pridať niekoľko domácností. mydlo na lepšie zadržanie roztoku na listoch a dopredu, posypeme stromami, najmä spodnou stranou listov.

mravce a vošky na stromoch

Roztokom nešetrite, 5 litrov na 1 strom úplne stačí. Na vývar môžete použiť aj tabakové listy, cesnak nasekajte rovno nelúpaný, poslúžia aj cibuľové šupky, používajú sa aj púpavové listy alebo korene. Odvary sa pripravujú aj z borovicového ihličia, citrusovej kôry, z pálivej papriky a z ich paradajkových alebo zemiakových vrcholov.

Pri postreku nezabúdajte, aby ste nespálili samotné listy na ostrom slnku a vysokej koncentrácii, ale namiesto prospechu to bude naopak.

Ďalej sa neotravujte vdýchnutím koncentrátu. A samozrejme, pre nepriateľov vošiek – hmyz, sa také ošetrenie môže stať aj deštruktívnym..

Rukavice a ochranná maska ​​vám budú stačiť, spracujte ich však najneskôr 2 týždne pred zberom, ideálne mesiac.

Ale vošky ako rastliny ako begónia, slez, petúnia, nasturcium, kalina rastlina, lipa a čerešňa ďaleko od vášho webu, ich vošky sú tiež veľmi rešpektované.

Chemická ochrana proti škodcom

V tomto článku nájdete lieky na vošky na ovocných stromoch. Včas detegované parazity je možné spravidla odstrániť bez použitia ťažkého delostrelectva. Ale ak sa to náhle stalo neskoro a nepriateľovi sa podarilo správne usadiť vo vašom majetku, potom sa nemôžete obísť bez jedovatých chemikálií.

Našťastie pre nás, voška nemá rohovku a jed prenikne do jej pokožky celkom jednoducho, takže nie sú potrebné obzvlášť ťažké drogy.

Tu nám pomôžu lieky s komplexnými estermi. Čierne mydlá, ako napríklad ľanové a olivové. A z chemických prípravkov sa zameriame na fufanol a intavir..

Na profylaxiu bude obzvlášť dobré ošetrovať stromy ešte skôr, ako na nich rozkvitne lístie..

Obvykle postačujú profylakticky 3 postreky za sezónu (posledné – 2-3 týždne pred zberom), ale ak sa prípad zanedbá, postupujte podľa pokynov na obale.

lieky na vošky na ovocných stromoch

Zároveň majte na pamäti, že ošetrenie je potrebné vykonávať za suchého počasia (a aby stálo niekoľko dní), aby prúdy dažďa nezmyli roztok z listov. A postrek pôsobí na parazity iba na tých, na ktorých sa dostal.

Existujú lieky, ktoré strom absorbuje, a potom vošky, cicajúce šťavy zo stromu spolu s jedom, uhynú, existuje viac záruk, pretože dážď už pri takýchto riešeniach nie je strašný a nie každý bude postrekovaný, môžu sa jednoducho skryť do plechu valcovaného rúrkou.

Vo všeobecnosti pri akýchkoľvek pesticídoch nezanedbávajte osobné ochranné prostriedky a nezabúdajte, že zabije nielen škodlivý, ale možno aj užitočný hmyz..

Ľudové prostriedky na ochranu záhrady pred voškami

V tomto článku vám predstavíme účinné prípravky na vošky na ovocných stromoch. Je však potrebné pripomenúť, že ľudové prostriedky môžu tiež preukázať dobrú účinnosť. Na ľudové metódy – jedovaté odvarky – sa používajú nielen rastliny, ale aj popol, sóda, decht, mydlo (domáce alebo tekuté).

Na 10 litrov vody sa zvyčajne spotrebuje 300 g popola (pre lepšie rozpustenie je lepšie ho variť vo vode pol hodiny) + 300 g hozylu alebo 100 g dechtu alebo 125 g tekutiny.

Teraz niektorí ľudia praktizujú netradičné možnosti, napríklad postrekujú stromy coca-colou, vodkou alebo 1 pohárom slnečnicového oleja rozpusteného v 10 litroch vody. Krém sa tiež rozpustí vo vode (jeden a pol pohára smotany na vedro vody) + éterické oleje z cédra, čajovníka alebo levandule, 50 kvapiek na vedro. Praktici tvrdia, že takéto riešenia majú účinok.

Ľudia nielenže vymysleli riešenia ako variant boja, ale aj fumigácie, napríklad s tabakom. V plechovke najskôr podpália hranolky, a keď začnú fajčiť, naleje sa na ne tabakový prach a s uvoľnením bieleho dymu sa táto plechovka položí pod strom. Niektoré opäť ponúkajú radikálne prostriedky – zapáli gumu, stierače predného skla atď..

Rozhodnite sa sami, ale nezabudnite, že pálenie pneumatík v záhrade sa nebude páčiť nielen voškám, ale aj susedom, ako aj vašej rodine, vodku je možné použiť aj inak..

Zamerajte sa preto predovšetkým na prevenciu a tá určite prinesie svoje ovocie..

Ako postrekovať stromy z vošiek

Užitočné tipy na kontrolu vošiek

Dúfame, že teraz nájdete účinný liek na vošky na stromoch. Zvážte, odkiaľ môže vo vašich záhradách pochádzať..

Môžete si kúpiť už infikovanú rastlinu a priniesť škodcu do svojej oblasti vlastnými rukami. Z opustených susedných pozemkov sa môže nepozvaný hosť tiež plaziť alebo vletieť, ako aj zo zanedbaných a neobrobených záhrad..

Mleté čierne mravce sú veľkými priateľmi a fanúšikmi vošiek, milujú jej dojenie sladkého mlieka a sú pre ňu pripravené na čokoľvek. Mravce chránia vošky nielen pred iným hmyzom, ale aj pred krutou zimou, čo im umožňuje zimovať vo svojich hniezdach.

Preto je vhodné bojovať aj s mravcami. Pri postreku nezabudnite na trávnik a susedné stromy rastúce v blízkosti. Pri kosení trávy nesekajte chrpy, pastiersky vak a divú mrkvu, žijú na nich prirodzení nepriatelia vošiek – hmyz.

Z celého mraveniska je lepšie zbaviť sa mravcov naraz. To sa dá dosiahnuť buď vykopaním hlbokého hniezda, alebo naliatím jedu – karbofosu, lieku na molice alebo petroleja, formalínu. Môžete sa samozrejme pokúsiť chrániť každý strom oddelene rôznymi spôsobmi, ale napriek tomu je lepšie radikálne sa zbaviť mraveniska..

Keď sa teda zbavíte mravcov, môžete si byť istí, že zmiznú aj vošky..