Ako sa správne starať o jabloň

Ako sa starať o jabloň na jeseň o dobrú úrodu

Na jeseň sa sezóna letných chát končí, ale zanietení záhradníci majú stále dosť práce na to, aby pripravili záhradu na zimu. Mnoho z nich sa pýta: ako sa starať o jabloň na jeseň, mať dobrú úrodu. Bohužiaľ, nie každý venuje svojej záhrade na jeseň pozornosť, pretože je zvyknutý vykonávať väčšinu prác na jar. Povieme vám o výhodách starostlivosti o jabloň na jeseň, vďaka ktorej môžete na budúci rok výrazne zvýšiť výnosy..

Ako sa starať o jabloň na jeseň: prerezávanie

Príprava jablkového sadu na zimu začína jednoduchým prerezávaním, počas ktorého sa odstraňujú hlavne zlomené a postihnuté vetvy. Je dôležité zastrihnúť konáre rastúce vo vnútri koruny, aby strom mohol na jar normálne rásť..

Prečítajte si: Síran meďnatý, použitie v záhradníctve

Postup prerezávania stromov nie je v silách všetkých letných obyvateľov, takže musíte mať špeciálny nástroj a poznať vlastnosti tohto procesu. Aby ste mali dobrú úrodu, odstráňte všetky nepotrebné vetvy. V tomto prípade musia byť rezy dokonale ploché.Fotografia dobrej úrody jabloní

Postup prerezávania stromov nie je v silách všetkých letných obyvateľov, takže musíte mať špeciálny nástroj a poznať vlastnosti tohto procesu. Aby ste mali dobrú úrodu, odstráňte všetky nepotrebné vetvy. V tomto prípade musia byť rezy dokonale ploché. Všetky sekcie musia byť potreté roztokom síranu meďnatého. Deje sa to tak, aby sa na odrezaných vetvách nerozmnožili hubové choroby, ktoré v budúcnosti môžu záhradu úplne zničiť a nebudete môcť zbierať dobrú úrodu. Jesenné prerezávanie jabloní sa musí vykonávať za suchého počasia pri teplotách nad nulou, inak vo vetvách vytvoríte praskliny, ktoré povedú k smrti.

Starostlivosť o jabloň na jeseň: ošetrenie kmeňa

Keď dokončíte všetky potrebné opatrenia na prerezanie jablone, pokračujte v spracovaní stonky. Začnite identifikáciou lišajníkov na kôre. Tieto rastliny jabloni veľmi neškodia, ak je ich málo. Zároveň nebudú zasahovať do zberu dobrej úrody. V budúcnosti však môžu pokryť celý kmeň stromu. V tomto prípade budete v záhrade pozorovať vysychanie konárov jablone, ako aj infekciu machom a lišajníkom iných stromov..

  Opravené maliny: starostlivosť o pestovanie a prerezávanie. Video

Keď dokončíte všetky potrebné opatrenia na prerezanie jablone, pokračujte v spracovaní stonky. Začnite identifikáciou lišajníkov na kôreFotografia lišajníkov na jabloni

Aby ste sa zbavili machu na kmeni jablone, musíte ho ošetriť špeciálnym roztokom pozostávajúcim z hliny a haseného vápna zmiešaných v rovnakých pomeroch. Táto zmes sa musí zriediť vodou a naniesť na mach. Po určitom čase môžu byť rastliny z jablone odstránené. Kôra by mala v mieste ošetrenia mierne preschnúť. Potom môže byť spracovaný záhradným lakom a železným vitriolom..

Aby ste sa zbavili machu na kmeni jablone, musíte ho ošetriť špeciálnym roztokom pozostávajúcim z hliny a haseného vápna zmiešaných v rovnakých pomeroch. Táto zmes sa musí zriediť vodou a naniesť na moFotografia orezávania jabloní na jeseň

Okrem machu a lišajníkov si na jeseň dajte pozor aj na to, akými škodcami sú v záhrade napadnuté vaše stromy. Najčastejšie sa skrývajú pod starou kôrou, takže s ňou môžete mierne pohnúť a pozrieť sa. Ak nájdete škodcov, je potrebné ich odstrániť spolu s časťou kôry a zničiť..

Kôra by mala v mieste ošetrenia mierne preschnúť. Potom môže byť spracovaný záhradným lakom a železným vitriolom.Foto: Škodcovia pod kôrou jablone

Už na jeseň môžete jabloň ochrániť pred záhradnými škodcami. Za týmto účelom sa vykonáva postrek insekticídmi. Roztoky síranu meďnatého, sódy s mydlom alebo močoviny pomôžu zbaviť sa múčnatky a chrastavitosti.

Teraz môžete začať s bielením kmeňa, ktorý ochráni vašu jabloň pred zajacmi a pred zimným slnkom. Na prípravu roztoku vezmite 3000 g vápna, 0,2 kg tesárskeho lepidla, vedro s vodou, 500 g síranu meďnatého. Je ideálny na domáce bielenie. Môžete tiež použiť zakúpené produkty.

Táto zmes sa musí zriediť vodou a naniesť na mach. Po určitom čase môžu byť rastliny z jablone odstránené.Fotografia Apple whitewash

Užitočný článok: popis chorôb čerešní

Ak je jabloň mladá, potom môže byť kôra stromu z myší chránená lepenkou alebo strešným materiálom. Dobre pomáhajú aj konáre borovice alebo smreka..

Potom, čo ste na jeseň vykonali základnú starostlivosť o jabloň, aby ste zvýšili výnos na budúci rok, môžete začaťFotografia zberu listov v záhrade

Potom, čo ste na jeseň vykonali základnú starostlivosť o jabloň, aby ste zvýšili úrodu na budúci rok, môžete začať obrábať krajinu vlastnými rukami. Za týmto účelom odstráňte staré listy, kopajte a mulčujte.