Ako sa starať o maliny na jeseň

Jesenná starostlivosť a rez malín. Video

Malina je jedným z najobľúbenejších kríkov s liečivou bobuľou veľmi príjemnej chuti. Táto nenáročná rastlina poskytuje bohatú úrodu už od druhého roka po výsadbe za predpokladu, že sa o ňu náležite postará a spracuje. Ak je starostlivosť nesprávna, potom krík silne rastie a zber malín je dosť vzácny. V tomto článku sa naučíte ako sa správne starať o maliny na jeseň.

Maliny. Jesenná starostlivosť

Najlepší čas v roku na spracovanie malín je jeseň. V súčasnej dobe už neprináša ovocie, a preto sú na zber najlepšej úrody vytvorené špeciálne podmienky na zimovanie..

Najprv pripravte pôdu. Všetko, čo sa v lete nahromadilo pod kríkmi, na jeseň odstránime, potom spálime alebo dáme do kompostu. Tento postup je potrebný na odstránenie škodcov, ktorí chcú v tomto mulčovacom materiáli prezimovať. Pôda, ktorá zostala otvorená, musí byť uvoľnená alebo starostlivo vykopaná.

Na lepší rast a produktivitu malín je potrebná iba pôda bez kyselín s vysokým obsahom organických prvkov.

Na lepší rast a produktivitu malín je potrebná iba pôda bez kyselín s vysokým obsahom organických prvkov. Za týmto účelom raz za 2 roky na jeseň vykopávajú maliny a vyrábajú hnojivá z humusu alebo kompostu. Pridáva sa tam aj popol z dreva v množstve od štyroch do piatich kilogramov na meter štvorcový. Ak chcete použiť chemické hnojivá – môžete použiť iba potaš a fosfor. Ak táto podmienka nie je splnená, potom jednoročná rastlina bude rásť energicky a čoskoro opadať listy, čo povedie k zmrazeniu nezrelého mladého dreva..

Ak chcete použiť chemické hnojivá - môžete použiť iba potaš a fosfor. Ak táto podmienka nie je splnená, potom jednoročná rastlina bude rásť energicky a čoskoro opadať listy, čo povedie k zmrazeniu nezrelého mladého dreva.

Na hnojenie minerálnymi prísadami sa vyrábajú drážky, ktoré majú hĺbku až dvadsať centimetrov a sú umiestnené z kríkov vo vzdialenosti tridsať centimetrov. Na každý krík potrebujete asi 60 g. superfosfátové hnojivá a 40gr. draselné soli. Top dressing na jeseň pomáha zvýšiť počet pukov a v dôsledku toho zvýšiť výnos pre budúcu sezónu..

Starostlivosť o maliny na jeseň. Prerezávanie

Dôležitým krokom je prerezávanie, ktoré je potrebné vykonať na jeseň, aby sa minimalizoval počet škodcov. Konáre plodín prinášajú ovocie dva roky. Po zbere sa výhonky, ktoré už vypracovali, odrežú až na samotný koreň. Prerezávanie sa vykonáva takým spôsobom, že by nemali byť žiadne pníky. Zároveň vo veľmi dlhých výhonkoch, ktoré sú staré jeden rok, skracujú hroty.

  Kvetinový záhon v krajine s vlastnými rukami pre začiatočníkov

Prerezávanie sa vykonáva takým spôsobom, že by nemali byť žiadne pníky. Hroty veľmi dlhých výhonkov, ktoré sú staré jeden rok, sa zároveň skracujú.

Opravené maliny sú rezané úplne, všetky stonky v rade, bez ohľadu na vek. Pri čiernych malinách sa spolu s orezaním použitých stoniek skrátia všetky bočné výhonky na 30-50 cm.

Pozrite si video: Prerezávanie malín na zimu. Pravidlá starostlivosti o maliny

Pri bežných malinách sú na zimu ročné výhonky ohnuté k zemi vo vzdialenosti až 30 cm tak, aby boli pokryté silnou vrstvou snehu. Zostávajúce listy sa musia veľmi opatrne odstrániť, aby sa nepoškodili púčiky rastúce v dutinách. Odrody mrazuvzdorné nemusia byť ohnuté k zemi, ale skôr zviazané vo zväzku alebo pripevnené k podpore. Ak je suché počasie, potom môžu byť maliny na jeseň mierne napojené..

Dúfame, že náš článok o tom, ako sa starať a orezávať maliny na jeseň, bol nápomocný. Vlastnými rukami v krajine môžete pestovať dobrú úrodu, ak budete počúvať rady skúsených letných obyvateľov.