Ako si vyrobiť studenú údenú udiareň vlastnými rukami

Zafajčite si údenú údiareň za studena. Foto a video

Údené mäso alebo ryby, ktoré boli údené doma, sa vždy líšia od výrobkov v obchode chuťou. Domáce fajčenie sa môže vykonávať v nefajčiarskej udiarni. V tomto článku sa naučíte, ako vyrobiť údenú údiareň za studena urob si sám. Teraz sa chutné a zdravé jedlá dajú ľahko pripraviť doma.

Udiareň si urobte sami. Plány

Udiareň je ohnisko so špeciálnou komorou vybavenou roštom alebo háčikmi na fajčenie rôznych výrobkov, ako aj podnos na zber tuku emitovaného výrobkami. Fotoaparát je vyrobený v zapečatenom puzdre.

Fajčenie za studena sa vykonáva z dymu pomaly tlejúcich drevených hoblín alebo pilín. Hobliny alebo piliny sú vhodné z duba, borievky, javora, čerešne, brezy, jablka, rakytníka, hrušky, čerešne. Pri použití jelšových pilín musíte najskôr odstrániť kôru, čo zabráni vzniku horkosti v údeninách. Hobliny z osika a ihličnatého dreva (piliny) sa nepoužívajú! Pri studenom údení by mala byť teplota dymu 35 stupňov. Proces fajčenia trvá od 5 dní do niekoľkých týždňov.

Studené fajčenie sa vykonáva z dymu pomaly tlejúcich drevených hoblín alebo pilín. Hobliny alebo piliny sú vhodné z duba, borievky, javora, čerešne, brezy, jablka, rakytníka, hrušky, čerešne. PoužitímZa studena údená kresba udiarne

V domácej za studena údenej udiarni je ohnisko umiestnené mimo fajčiarskej komory. Alternatívne môžete použiť jamu vo vzdialenej časti lokality. Vyrába sa v ňom ohnisko. Steny sú zakryté, podlaha zostáva otvorená. Ohnisko je s udiarenskou komorou spojené komínom.

Komín by mal byť dlhý asi 3 metre. Pre komín údiarne údenej za studena je vytvorený priekopa široký pol metra a hlboký asi 30 centimetrov. Priekopa je v spodnej časti a po stranách obložená tehlami. Zhora je murivo uzavreté kovom alebo bridlicou a pokryté zeminou. Namiesto tehlového komína môžete do výkopu umiestniť komín. V hornej časti ohniska je namontovaný ventil. Umožní vám to regulovať silu spaľovania, prúdenie vzduchu, ako aj uvoľňovanie prebytočného dymu. Spojenie komína s komorou je utesnené. Priemer spoja by mal byť 20 centimetrov.

Pozrite si video: Udiareň na udicu na mäso a ryby si urobte sami

Ako vyrobiť udiareň pre domácich majstrov zo suda

Namiesto takejto udiarne môžete postaviť kachle s komínom, vyrobené z komína. Komora je inštalovaná nad úrovňou komínového priechodu. Ak máte sud s objemom až 200 litrov, dá sa z neho vyrobiť udiarenská komora. Po prvé, veko je odrezané zhora. Sud sa umyje a očistí od akéhokoľvek znečistenia. V spodnej časti suda je vytvorený otvor pre komín. Z odrezaného veka suda je vyrobený špeciálny podnos na odkvapkávanie tuku. Jeho priemer je v porovnaní s valcom menší.

Namiesto takejto udiarne môžete postaviť kachle s komínom, vyrobené z komína. Komora je inštalovaná nad úrovňou komínového priechodu. V prítomnosti suda s objemom až 200 litrov je udiarenská komoraFotografia udiarne

Potom sa vyrobia mriežky na údenie za studena. Namiesto mriežky môžete vyrobiť pásy výstuže na upevnenie výrobkov na špeciálne háčiky. Gril udiarne je vyrobený z tenkého drôtu s hrubým okrajom alebo vŕbových vetiev so zapínaním na tenký drôt. Drôtená verzia je tkaná z tenkého drôtu a k hlavni je pripevnený hrubý drôtený okraj. Pri vŕbovej mriežke sú bunky fixované tenkým drôtom. Ak existuje niekoľko mriežok, sú odkryté na niekoľkých úrovniach. Vzdialenosť by mala byť najmenej 15 centimetrov. Mriežky sú pripevnené k stenám komory pomocou zváraných výstužných hákov alebo pomocou samorezných skrutiek.

Ak existuje niekoľko mriežok, sú odkryté na niekoľkých úrovniach. Vzdialenosť by mala byť najmenej 15 centimetrov. Mriežky sú pripevnené k stenám komory pomocou zváraných výstužných hákov alebo samorezných skrutiek.Fotografia udiarne za tepla

Naučte sa tiež, ako vyrobiť jednoduchú udiareň pre domácich majstrov.

V prípade palety udiarne údenej za studena sú k stenám komory privarené tvarovky, ktoré v strede vytvoria krížový tvar. Podnos je vybavený držadlom pre pohodlnejšie umývanie. Hotovú paletu je možné nainštalovať na podperu výstuže.

Pre paletu údiarne udiarenej za studena sú k stenám komory privarené tvarovky, ktoré v strede vytvoria krížový tvar. Podnos je vybavený držadlom pre pohodlnejšie umývanie. Hotovú paletu je možné nainštalovať na podperu výstuže.Udiareň z tehál. Foto

Kryt kamery je k dispozícii z akéhokoľvek tvrdého dreva. Veko by malo byť ľahké. V ňom sú medzi doskami vytvorené medzery na prechod prebytočnej vlhkosti. Namiesto veka je možné použiť jutové vrecko. Je navlhčená vodou a zakrýva udiareň..

Studená fajčiarska komora môže byť vyrobená z tehál. Takáto udiareň je vhodná na časté používanie. Princíp jeho výroby je podobný ako u suda. Dno komory je vyrobené z veka železného suda alebo z plechu. Murivo sa vykonáva maltou z hliny a piesku. Fajčiarska komora môže byť zváraná z plechu.

kresba udiarneDIY kresba udiarne

List je narezaný. Tvorí kocku bez vrchu. Švy v rohoch kocky sú zvarené. Niektorí remeselníci stavajú elektrostatické udiarne, aby urýchlili proces varenia údených výrobkov. Elektrický ohrievač v takom zariadení pôsobí na hobliny alebo piliny a tým vytvára dym na fajčenie. Vykurovacie teleso v udiarni funguje pravidelne.

Dym vychádza z rôznych otvorov a vstupuje špeciálnou mriežkou do výbušného bloku, ktorý je kladne nabitý. Fajčiarske háky sú spojené so záporne nabitým BB blokom. Počas prevádzky je dym kladne nabitý a výrobky sú týmto dymom pokryté..

List je narezaný. Tvorí kocku bez vrchu. Švy v rohoch kocky sú zvarené. Niektorí remeselníci stavajú elektrostatické udiarne, aby urýchlili proces varenia údených výrobkov.Fotografia studenej údenej udiarne na nádvorí domu

Užitočný článok: malá udiareň pre domácnosť

Existuje mnoho spôsobov, ako postaviť údiarne údené za studena, napríklad niektorí remeselníci vyrobili udiareň z chladničky. Sami rozhodnite, akú štruktúru a dymové výrobky v krajine vytvoríte. Po studenom údení sú ryby a mäso chutné a aromatické, takže budete mať čím prekvapiť svojich hostí. Nebojte sa experimentovať, potom môžete prísť s novou myšlienkou, ako vyrobiť udiareň, a potom sa s nami podeliť o majstrovskú triedu krok za krokom..