Ako vyrobiť studenú udiareň vlastnými rukami

Svojpomocne údená údená udiareň, foto MK

Udiareň vo vašej vlastnej letnej chate je potrebná, najmä ak prasiatko čaká na svoj čas vo vašej kôlni, alebo vedľa neho je rybník plný všetkých druhov rýb …

A aby sme dlho nesnívali a neprehĺtali sliny, zoznámime sa s technológiou výroby studenej udiarne vlastnými rukami a potom AKO to vezmeme, ale AKO to postavíme – vlastný chlad fajčiarska udiareň! Na jeho umiestnenie budete potrebovať malý pozemok, celkovo 2 až 3,5 metra! A potom je potešením more!

Všetci susedia budú žiarliť a priatelia a známi sa postavia do fronty – každý si rád pochutí na údenom mäse! Takže pre dobro seba a svojich priateľov začneme nový život, s touto velmou užitočnou a potrebnou jednotkou!

Zaúdená údená schéma

Pozrite sa na jednoduchý diagram tohto dizajnu:

Pozrite sa na jednoduchý diagram tohto dizajnu:

Ale skôr ako začnete stavať vlastnú udiareň, musíte sa naučiť niekoľko veľmi dôležitých bodov:

 • Aby bola chuť a vzhľad údeného výrobku príjemná, je dôležité ho rovnomerne fumigovať a ohrievať. Ak tomuto dôležitému aspektu nevenujete dostatočnú pozornosť, potom všetky údené výrobky môžu podľahnúť frakcionácii, a to už môže poškodiť telo a výrazne pokaziť chuť hotového výrobku..
 • Získanie „ľahkého oparu“ znamená – bez oxidu uhoľnatého, ktorý by sa mal vyzrážať pred dosiahnutím fajčiarskej komory. Lekári nás nie nadarmo strašia pyrolýznymi plynmi! Dym musí byť dôkladne zriedený kyslíkom, a aby všetko fungovalo tak, ako má, už pri stavbe udiarne vlastnými rukami musíte pochopiť, čo a prečo robíte.
 • Je potrebné zabezpečiť, aby bol výrobok správne údený, čo znamená, že dym vstupujúci do udiarne by v ňom mal trochu zotrvať a nasýtiť sušený výrobok. Potom sa dym zosvetlí a pri stúpaní odíde z udiarne komínom, ale nahradí ho nový, opäť pretrváva a rovnomerne nasiakne celú záložku..

Vlastnosti studeného fajčenia:

 • Fajčenie prebieha pri pracovnej teplote 30 až 50 С.
 • Správne údené výrobky majú vynikajúcu trvanlivosť (môžu byť skladované bez chladničky viac ako rok), vynikajúcu chuť a neporovnateľnú arómu..
 • Výrobky údené za studena nemajú žiadne škodlivé vlastnosti a účinky na ľudské telo! Iba jedna výhoda a všetky druhy jedinečnej škály chutí!
 • Fajčenie za studena si vyžaduje dôkladnú prípravu „pred“ a „počas“ fajčenia, niekedy to trvá až 5 dní na prípravu fajčenia a až 3 dni na to, aby sa výrobok nachádzal v samotnej udiarni..
 • Udiareň údená za studena má jednoduchú schému a dá sa ľahko „implementovať“ bez toho, aby vyžadovala špeciálne podmienky alebo špeciálne materiály. Na jeho výstavbu bude stačiť pozemok od 2 do 3,5 m.

Výroba studenej udiarne krok za krokom

Začneme stavať udiareň:

 1. Vykopajte na svojom záhradnom pozemku priekopu s hĺbkou 1,5 – 2 lopatkových bajonetov podľa tohto vzoru:

Na svojom záhradnom pozemku vykopajte priekopu s hĺbkou 1,5 - 2 lopatkových bajonetov podľa tohto vzoru:

Komínový výkop musí ležať nad spaľovacou komorou.

 1. Jama pre fajčiarsku komoru by mala byť 2 – 3 bajonety lopaty hlboká, dym, ktorý sa do nej dostane, by mal trochu zdržať a potom, už vyčistený, nájsť si cestu do fajčiarskej komory.
 2. Cementujte podlahu ohniska dobre.
 3. Položte rúry do komínového výkopu, ako je znázornené na obrázku:

Steny a hornú časť spaľovacej komory vyložte žiaruvzdornými tehlami, ako je znázornené na fotografii.

 1. Steny a hornú časť spaľovacej komory rozložte žiaruvzdornými tehlami, ako je znázornené na fotografii:
  Altánok vyrobený z dreva

Oheň murujte steny a vrch

Položte rúry do komínového výkopu, ako je znázornené na obrázku

 1. Nainštalujte a bezpečne pripevnite liatinové dvere ohniska:

Nainštalujte a bezpečne pripevnite liatinové dvere ohniska

 1. STENY s tehlami rozložte pod fajčiarsku komoru tak, aby výsledná štruktúra mierne vyčnievala nad zemou.
 1. Komín môžete pokojne zasypať zeminou a pôdu pevne utlačiť.
 2. Prejdeme k vytvoreniu fajčiarskej komory:
 • Budeme potrebovať drevené bloky, najlepšie silné dreviny. Zničíme z nich taký základ pre budúcu udiareň:

Budeme potrebovať drevené bloky, najlepšie silné dreviny. Zrazíme z nich taký základ pre budúcu udiareň

 • Vyplníme dosky na základni, aby sme získali veľmi tesne priliehajúce drevené plátno.
 • Vyrábame šikmú strechu, upevňujeme dvere podľa všetkých pravidiel a na dvere pripevňujeme západku. Tu je to, čo by sme s vami mali dostať:

Vyrábame šikmú strechu, upevňujeme dvere podľa všetkých pravidiel a na dvere pripevňujeme západku. Tu je to, čo by sme s vami mali dostať:

 • Do strechy udiarne nainštalujeme rúrku malého priemeru, ktorá privedie von výfukové plyny..

Najprv podpaľte, aby ste skontrolovali funkčnosť všetkých častí konštrukcie

 1. Najprv podpaľte, aby ste skontrolovali funkčnosť všetkých častí konštrukcie.

Mimochodom, pre úplnú kontrolu môžete na dvere nainštalovať teplomer, ktorého indikátor bude zabudovaný vo fajčiarskej komore.

Všetky prvky sú pripravené, prešli testom a nám zostáva iba:

Všetky prvky sú pripravené, prešli testom a nám zostáva iba

A potom nevyhnutné:

Ako vyrobiť studenú udiareň vlastnými rukami

Sliny neprehĺtame – skôr si plníme „fajčiarsky“ sen a užívame si život v podobe dobre údeného kúska šunky, ryby, balyka alebo niečoho iného! Po čom tvoja duša túži!

Užitočné video: Fajčenie za studena

Ako správne používať udiareň:

Vráťme sa k schéme údeného údeného za studena:

Tu je alternatívna a zjednodušená verzia predchádzajúceho návrhu.

Tu je alternatívna a zjednodušená verzia predchádzajúceho návrhu..

Ako vidíte, obvod je veľmi jednoduchý! Princíp činnosti spočíva v tom, že horúci dym, ktorý prechádza dlhým potrubím, sa ochladí na požadovanú teplotu, kondenzuje, čo znamená, že sa z neho vyzrážajú všetky škodlivé zložky. Ďalej vyčistený a použiteľný dym vstupuje do fajčiarskej komory. Všetka kondenzácia a časticový dym sa usadia a pôjdu do zeme bez poškodenia našich sušených potravín. A aby kondenzát nepoškodil fajčiarsku komoru, mal by byť bezpečne nainštalovaný na tehly alebo na drevené bloky dostatočnej hrúbky.

Jednou z výhod tejto schémy je regulácia dodávky dymu do komory. Nastavenie sa vykonáva vďaka bridlici ležiacej v blízkosti spaľovacej komory. Stojí za to trochu ho zatlačiť a prebytočný dym prejde vytvoreným otvorom. Úprava sa vykonáva pred vložením jedla do fajčiarskej komory. Hneď ako si všimneme, že vonný dym vychádzal z ľahkého voňavého dymu, a nie z čiernych a páchnucich výparov, môžete list bridlice ihneď zatlačiť na miesto..

Zadržanie dymu vo fajčiarskej komore sa vykonáva mokrou pytlovinou hodenou na kameru – sud, ktorý by mal byť prednostne umiestnený na kovové tyče, pretože pytlovina sa znečistí, bude ťažká a môže spadnúť na údené výrobky a pokaziť ich.

Pytlovina musí byť tiež pravidelne navlhčená a nesmie sa nechať úplne vyschnúť, aby dym nepraskal v silnom prúde a nepokazil chuť a arómu produktu v komore..

Zem pod udiarňou je potrebné pred každou záložkou nechať poriadne vyschnúť. Ak sa tak nestane, potom bude zem pod vplyvom kondenzácie ešte viac ochabnutá a úplne nepreniknuteľná. A to je spojené so skutočnosťou, že kondenzát s pevnými škodlivými usadenými časticami dymu nebude schopný preniknúť do zeme. To všetko sa zrúti po potrubí a úplne zničí celú záložku.!

Niekoľko zabudnutých tajomstiev fajčenia

Niekoľko zabudnutých tajomstiev fajčenia

Aby mal výrobok vychádzajúci z udiarne špeciálne chuťové a aromatické vlastnosti, je potrebné vynaložiť určité úsilie a použiť niektoré „trémózne držané“ tajomstvá:

 • Správnejšie by bolo regulovať tok dymu nie mokrou pytlovinou, ale čerstvo narezanými vetvami kríkov alebo stromov. Na tento účel sú ideálne ríbezle, čerešne, lieskové oriešky, maliny, ale silne voňajúce, ako sú orgován, borovica, smrek, dokonca aj breza a javor, rozhodne nie sú vhodné. Esenciálne oleje, decht, sladká šťava alebo guma, ktoré tieto stromy vylučujú, namočia záložku tak, že ju nebudete môcť jesť.!
 • Hrúbka vrstvy vetiev superponovaných na fajčiarskej komore by mala byť asi 30 cm (ak celý proces bude trvať 3 dni). Stav horných listov sa používa na posúdenie pripravenosti produktu. Okrem toho takéto označenie pomáha nezasahovať do technologického postupu otvorením dverí (na kontrolu pripravenosti produktu).
 • Aby údené mäso dostalo zvláštnu arómu, je dno komína pod udiarňou pokryté čerstvo natrhanými listami ríbezlí, a ak chcete údiť mäso starého zvieraťa, kombinujte ríbezle s listami chrenu pol na pol. Čaká vás úžasný výsledok, v zmysle – príjemné prekvapenie!
  Ako vyrobiť snehovú frézu vlastnými rukami na pojazdnom traktore

Súvisiace video: Vlastnosti údených rýb za tepla a za studena

Sú chvíle, kedy chcete na týždeň alebo dva odísť do dôchodku niekam do lona prírody, aby ste zabudli na všetky starosti, byť so sebou. Niekedy chcete zažiť všetky radosti života v divokej neobývanej oblasti, zahrať si Robinsona …

To všetko je vynikajúce a veľmi potrebné pre ľudskú psychiku. Nemali by sme však zabúdať na telesný pokrm, nielen na duchovný. A aby na vami vybranom mieste boli nejaké užitočné „znaky civilizácie“, upozorňujeme vás na schému táborovej udiarne:

Táborová udiareň má však svoje vlastné tajomstvá!

Keď vás to opäť ťahá k prírode v nádhernej izolácii, môžete si nielen dobre oddýchnuť, ale tiež potešiť seba a svojich blízkych (blízkych – po návrate domov) lahodnými a voňavými jedlami pripravenými v prírode z čerstvo ulovených rýb, hry , a čokoľvek to nebolo! Keď si z takého výletu prinesiete všetky druhy dobrôt, môžete si byť istí, že vás radi pustia znova a znova na dovolenku! Nezabudnite pri návrate z túry dávať darčeky členom domácnosti.!

Táborová udiareň má však svoje vlastné tajomstvá.!

 1. Štola by mala mať dĺžku 2,5 až 4 m! Musíte ju kopať v ílovitej alebo hlinitej pôde. Štola nie je kopaná, ale prepichnutá lopatou, na ktorej je pripevnený bubon.

Tip: nájdite na útese vhodné miesto, kde si hniezdo stavajú rôzne vtáky, napríklad lastovičky.

 1. Nakladaciu komoru je možné vyrobiť priamo v pôde jej zvýšením o niečo nad povrch pomocou mŕtveho dreva, ktoré bude tiež hrať úlohu vešiaka. Vrch položte čerstvo narezanými lieskovými konármi, ako je v tajoch popísané vyššie.
 2. Teraz sa porozprávajme o tvorbe dymu v takejto udiarni. Vykonáva sa pomocou … listov čerstvo narezaných lesných malín, ríbezlí, černíc … Ale v žiadnom prípade by to nemali byť také liečivé byliny ako skorocel, ľubovník bodkovaný, šalvia, breza! Mimochodom, vyberáme aj správne palivové drevo..

Aké druhy dreva by mali byť palivové drevo pre udiareň?

Aké druhy dreva by mali byť palivové drevo pre udiareň?

Ideálne – čerešňa, slivka, hruška, jablko, marhuľa, drieň.

Druhy, ako sú čerešne (stromy, ktoré pri spaľovaní uvoľňujú gumu), by ste mali pred rezaním palivového dreva dôkladne vyštekať..

  Fotografie a druhy plamienkov

Ovocné stromy v lese samozrejme vidíte len málokedy. Preto je pre kempingovú udiareň ideálne palivové drevo z lipy, topoľa, jelše a osiky a do koláča zapadne dub, orech, buk, brest. Pri údení rýb zo silne kalných vôd používajte drevo z vŕby, vŕby.

Ihličnany však na fajčenie nie sú úplne vhodné! Sú schopní otráviť všetku fajčenú záložku na ich základe!

Mimochodom, stromy napadnuté hubami sú kategoricky nepoužiteľné na fajčenie! Také stromy by nemali byť ani v blízkosti, v okruhu 50 m od udiarne!

Urobte si sami fajčenie v studenej udiarni

Počuli ste už dosť? Je načase pustiť sa do toho? Potom zistíme, ako správne pripraviť záložku na fajčenie..

 1. Pripravujeme nasýtený roztok soli, ktorý sa ľudovo nazýva soľanka. Na jeho prípravu potrebujeme 38 g soli na liter vody. Ak nemáte pri sebe šupiny (ha-ha-ha, aké čudné!), Potom vezmeme a pripravíme soľanku, ktorá sa nazýva „od oka“-do vody nalejte soľ a nepretržite miešajte, kým sa soľ neprestane rozpúšťať v Voda. Toto bude náš presýtený fyziologický roztok nazývaný soľanka!
 2. Začneme solenie našej záložky. Ak chcete variť taveninu alebo malé ryby, potom soľte asi 4 dni; ak mladé domáce ošípané požiadajú o vašu udiareň – solenie 3-4 dni. A pre zver (medvedie mäso, diviaky a hovädzie mäso) určite – 5 dní;
 3. Solenie prebehlo dobre, teraz je akcia opačná – namáčanie! Všetko solené namáčame od 1 hodiny do 24 hodín! Opäť to závisí od tvrdosti mäsa. Prasačie stehno by malo byť namočené po 12 hodinách solenia, stredné ryby 6 hodín. Aby ste to s namáčaním nepreháňali, mali by ste tento proces neustále monitorovať! Hneď ako sa výrobok, ktorý sa má namočiť zhora, dá ľahko stlačiť prstom, prestaňte namáčať.!
 4. Príprava na sušenie! Za týmto účelom dôkladne osušte všetky naše polotovary vaflovým uterákom..
 5. Sušenie prebieha v rozptýlenom svetle v špeciálne vyrobenej „klietke“, nevyhnutne tesne zabalenej do gázy! Ak sa do klietky dostane aspoň jedna mucha, je všetko stratené! Fajčenie za studena červy nezabije, ale naopak, vytvorí optimálne podmienky pre ich rozvoj!
 6. Všetko! Výrobok je dôkladne pripravený a pripravený na fajčenie! Všetko zavesíme na vešiaky, zavrieme a … Duša sa vrhla do Raja!

Aké jedlá je možné a vhodné fajčiť?

Aké výrobky je možné a vhodné fajčiť?

Existuje udiareň, existuje túžba, zostáva len zistiť, čo presne je možné dôkladne fajčiť, aby ste potešili seba a svojich blízkych novou vynikajúcou, doteraz neznámou chuťou a vôňou!

Takže:

 • Slivky, čerešne, melón (dlhý a škvrnitý), biele plniace jablká;
 • Syr;
 • Lieskové orechy, tekvicové semená;
 • Mladé zemiaky, vopred ľahko uvarené:
 • Ryby, mäso, slanina, hra …

Vo všeobecnosti – používajte recepty, experimentujte, potešte seba, svojich priateľov a príbuzných veľmi chutnými a zdravými údenými jedlami!