Ako vytvoriť dom pre mačku vlastnými rukami

DIY poškriabanie domu po domoch krok za krokom

Brúsenie pazúrov je nevyhnutné pre každú mačku. Ale čo keď nechcete, aby bol nový nábytok poškriabaný a tapety roztrhané? Škrabadlo je príležitosťou udržať veci vo vašej domácnosti neporušené a tiež skvelým trénerom pre vašu mačku. Okrem toho sa domácim zvieratám bude páčiť útulný dom, v ktorom sa môžete hrať a spať. Potom, čo mačiatko má všetko, čo potrebuje, a naučí sa ho používať, majiteľ navždy zabudne na žarty. V tomto článku sa naučíte, ako vyrobiť dom pre mačku pomocou škrabadla vlastnými rukami.

Vyrobte si dom pre mačku sami alebo je lepšie kúpiť?

Samozrejme, môžete ísť do obchodu a kúpiť si hotový dom. Ale ak chcete, aby škrabadlo zodpovedalo vášmu interiéru, mačke sa to páči a zároveň má nízke náklady, vyrobte si to sami. Rodičia sa môžu pokúsiť vyrobiť domček pre mačku so svojimi deťmi, aby ich naučili starať sa o zvieratá, a tiež sa naučia základy práce s rôznymi nástrojmi. Nekupujte pre tento projekt drahé materiály, je ľahké vyrobiť si domček na škrabadle z toho, čo je doma, alebo kúpiť zvyšky stavebného materiálu na trhu.

ako vyrobiť dom pre mačku so škrabadlom vlastnými rukamiV obchodoch s domácimi zvieratami je veľa domov s pazúrikmi alebo bez nich. Štruktúry sú najčastejšie rozmiestnené medzi stropom a podlahou, takže môžu vydržať hmotnosť zvieraťa. Tvorcovia takýchto komplexov nie vždy berú do úvahy aktivitu a hmotnosť mačiek, takže ak máte niekoľko aktívnych domácich miláčikov, potom taký dom určite nebude fungovať. V typických domoch sa ako podpery používajú plastové rúrky, takže štruktúra je nestabilná. Nevýhodou kupovaných domov je tiež to, že nie sú určené na umiestnenie v bytoch s vysokými stropmi. To znamená, že vlastník takéhoto bytu si bude musieť objednať dom so škrabadlom od výrobcu. Kúpte si dom alebo sa urobte vlastnými rukami – vyberte si sami, hlavnou vecou je, aby vaše domáce zvieratá prestali kaziť interiérové ​​položky.

Materiály na škrabadlo alebo domček pre mačky

Spočiatku sa rozhodnite, kde bude mačací dom v byte. Zmerajte priestor vyhradený pre štruktúru. Vopred môžete nakresliť projekt domu a presne postupovať podľa plánu alebo fantazírovať na ceste. Na prikrývanie sa odporúča použiť koberec, pretože tento materiál je pre sedadlo príjemný a dostatočne pevný.

Materiály na škrabadlo alebo domček pre mačkyNa stĺpiky budete potrebovať jutové lano, kúpte si aj samorezné skrutky, preglejku na plošiny, podperné stĺpiky a rohy.

Na tyče budete potrebovať jutové lano, kúpte si aj samorezné skrutky, preglejku na plošiny, oporné tyče a rohy.Ako podperu stĺpika môžete použiť bežnú lištu, ktorá bude musieť byť rozrezaná na niekoľko častí, v závislosti od rozmerov domu škrabadla. Najdlhší nosný stĺp v konštrukcii môže byť až 2,20 m Pri výbere preglejky dbajte na jej kvalitu, pretože mačka bude skákať z plošiny na plošinu. Najlepšie je kúpiť celý list preglejky 1,5 × 1,5 m a nakrájať ho na kúsky 0,75 × 0,50 m.

Najlepšie je kúpiť celý list preglejkyKoberec nie je najlacnejší materiál, takže môžete požiadať predajcov o orezanie alebo si kúpiť ten najlacnejší zo sortimentu. Lano nájdete na trhu alebo v železiarstve..

Koberec nie je najlacnejším materiálom, takže môžete požiadať predajcov o orezanie alebo kúpiť najlacnejší zo sortimentu.Existuje však malá ťažkosť: jutové lano sa často predáva v zálivoch, v ktorých je asi 400 m. V niektorých obchodoch sa však požadovaná stopáž odreže a náklady na 1 m sa výrazne zvýšia. Ak plánujete v krajine používať jutové lano, kúpte si celú cievku, ak nie, potom vypočítajte dĺžku lana zmeraním dĺžky stĺpikov a približného počtu závitov. Priemer lana by mal byť 1 cm, aby bolo vhodné ho namotať na stĺp.

strižová preglejkaPre dom musíte tiež kúpiť montážne rohy, bezpečnostné rohy pre nosné konštrukcie a pár trojuholníkových rohov na pripevnenie „hojdacej siete“. Po zakúpení všetkých materiálov môžete pristúpiť k konečnému návrhu domu..

Nápad na dom a vytvorenie základného rámu

Pre dom so škrabancom budete potrebovať 3 oporné stĺpiky a 3 plošiny, aby na ne mačka mohla skákať a liezť. Rám samotného domu je krabica a hore na najdlhší stĺpik umiestnime „hojdaciu sieť“ a najmenšiu plošinu. Pri navrhovaní domu berte do úvahy povahové vlastnosti vašich domácich miláčikov. Ak máte napríklad dve mačky, z ktorých jedna je aktívnejšia alebo agresívnejšia, umiestnite plošiny tak, aby sa mačka nemohla dostať k svojmu pokojnému priateľovi. Ak máte iba jedného domáceho maznáčika, plošiny umiestnite rovnomerne, aby mačiatko skákalo z jednej horizontálnej do druhej až na úplný vrchol..

Všetky tri stĺpiky musia byť na rovnakom základe, preto musia byť spojené s prvou poličkou. Druhá polica spojí dlhý stĺp s krátkym a tretí spojí dlhý stĺpik so stredným. V každej poličke musíte urobiť otvory pre podpery. Na vyrezanie otvorov pre stĺpiky je potrebné plošiny nakresliť. To sa dá urobiť ceruzkou a pravítkom alebo šablónou..

Druhá polica spojí dlhý stĺp s krátkym a tretí spojí dlhý stĺp so stredným.Aby bolo pre zvieratá zaujímavé vyskočiť do nového domu, urobte prvú plošinu nie obdĺžnikovú, ale s malým výrezom. Potom vyrežte otvory v obdĺžniku nakreslenom na doske. Potom skladačkou začnú vyrezávať drážky pre stĺpiky. Vykonajte to pre všetky platformy. Potom sa môžete pokúsiť zostaviť štruktúru, aby ste sa uistili, že stĺpiky zapadajú do drážok..

Druhá polica spojí dlhý stĺp s krátkym a tretí spojí dlhý stĺp so stredným.Preglejku je potrebné čalúniť kobercom. Nie je ľahké to urobiť pomocou kladiva a klincov, preto odporúčame použiť elektrickú zošívačku. Vďaka tomuto nástroju môžete čalúniť už priskrutkované prvky a nerozoberať štruktúru.

Druhá polica spojí dlhý stĺp s krátkym a tretí spojí dlhý stĺp so stredným.Ak chcete dizajnu dodať spestrenie, potom hojdaciu sieť zakryte namiesto koberca tkaninou v štýle gobelínu. Majte na pamäti, že poťahová tkanina je menej odolná a možno bude potrebné ju čoskoro vymeniť..

Zostáva opraviť platformy k podperámZostáva opraviť platformy k podperám. Vykonajte presné označenie, kde budú rohy pripevnené tak, aby boli police navzájom rovnobežné. Rohy pre prvé poschodie priskrutkujte priamo na podperu, upevňovacie prvky priskrutkujte k zvyšku platforiem k preglejke.

Zostáva opraviť platformy k podperámDom majstrovskej triedy pre mačku

Teraz prišla najzaujímavejšia etapa – výroba domu pre mačku. Z 2 kusov preglejky 0,75 × 0,50 m musíte urobiť steny, police a strop v tvare obdĺžnika. Malé rohy priskrutkujte na dno a boky pomocou skrutkovača a spojte všetky časti domu. Ak steny nevychádzajú úplne ploché, nie je dôvod sa znepokojovať, pretože konštrukcia bude tiež pokrytá kobercom. Najlepšie je držať oporu v strede domu, pretože ak zvieratá začnú bojovať alebo aktívne hrať, štruktúra môže spadnúť..

priskrutkovanie rámu mačacieho domu

Zošívačkou prikryte dom kobercom zvonku aj zvnútra. Potom ho pomocou skrutkovača priskrutkujte k hlavnej konštrukcii. Najlepšie je použiť elektrický skrutkovač s rôznymi nástavcami, ktoré vám umožnia pracovať na ťažko dostupných miestach.

Zošívačkou prikryte dom kobercom zvonku aj zvnútra. Potom ho priskrutkujte na hlavnú konštrukciu pomocou skrutkovačaVezmite jutové lano a skrútte stĺpiky. Pravidelne zaistite sponkovačkou. Potom upevnite zostávajúce police plošiny.

Vezmite jutové lano a skrútte stĺpikyZostáva vyrobiť hojdaciu sieť z preglejky a prikryť ju látkou. Môžete ho pripevniť k pravidelným rohom alebo rohom pomocou vystuženej výstuže. Zaveste kus lana medzi poschodia – pre mačky bude ďalšia hračka.

Výsledkom je krásny a spoľahlivý dom so škrabadlami pre mačkyVýsledkom je krásny a spoľahlivý dom so škrabadlami pre mačky. Jeho prvotné náklady sú 6 až 7-krát nižšie ako v prípade podobných štruktúr na trhu a zároveň vydržia mnoho rokov..