Cibuľa batun: ako rásť doma

Cibuľovo-batunová výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Cibuľa batun je druh cibule, ktorú na letných chatkách pestujú skúsení letní obyvatelia na letných chatkách. Na rozdiel od bežnej cibule má batun menej štipľavú chuť, ale je široko používaný v šalátoch a čerstvý. Pozývame vás, aby ste zistili, ako sa výsadba a starostlivosť o cibuľu vykonáva na otvorenom poli.

Prečítajte si tiež: cibuľa zožltne, metódy boja

Ako pestovať batunovú cibuľu v krajine

Cibuľu je možné množiť delením kríka alebo zberom semien. Metódou sadenice sa netopier pestuje na veľmi skorý zber zelených plodín. Osvedčeným spôsobom, ako pestovať zelenú cibuľu, je pestovať ju sadeničovou metódou, ktorá zabráni kontaminácii múčnatkou a v krátkom čase zberu..

Semená sa vysievajú v druhej polovici apríla a sadenice sa v druhej polovici júna presádzajú do záhrady. Zelenú môžete zberať už v septembri. Pre sadenice sa pripraví taká pôdna zmes: asi dva poháre dreveného popola a asi 75 gramov sa pridá do vedra so zmesou humusu a pôdy odobratých v rovnakých množstvách. minerálny dresing určený do zeleninovej záhrady. Dôkladne premiešanú zmes je potrebné dezinfikovať kalcináciou v mikrovlnnej rúre alebo spracovaním s roztokom tmavého manganistanu draselného.

Semená sa vysievajú v druhej polovici apríla a sadenice sa v druhej polovici júna presádzajú do záhrady. Zelenú môžete zberať už v septembri. Pre sadenice pripravte nasledujúcu zmes pôdy: vo vedre so zmesou, pe

Semená na siatie sa musia pripraviť týmto spôsobom: najskôr sa musia namočiť na 24 hodín a voda sa musí meniť každých 6 hodín. Potom dajte do chladničky asi na tri dni, potom vysušte a vysejte. Výsev je možné vykonávať vo veľkých škatuliach v radoch alebo v pohároch z niekoľkých kusov.

Semená sa zapustia do pôdy do hĺbky 1 cm, potom sa horná vrstva pôdy mierne podbíja a posype pieskom dezinfikovaným v peci na vrchu. Opatrne, bez toho, aby ste nahlodali piesok, nastriekajte výsadbu sprejovou fľašou, prikryte polyetylénom alebo sklom a počkajte, kým sa neobjavia klíčky, pričom udržiavajte teplotu okolo 18-20.

posypeme pieskom dezinfikovaným v rúre. Opatrne, bez erózie piesku, postriekajte výsadbu od s

Keď sa začnú objavovať výhonky, teplota obsahu sa zníži na 9-12 ° C a v tomto režime obsahujú sedem dní. Po uplynutí tejto doby sa sadenice udržujú počas dňa pri teplote 13-15 ° C a v noci pri teplote 10-12 ° C. Osvetlenie pre sadenice je potrebné najmenej 14 hodín denne, preto je umelo osvetlené od 6:00 do 20:00. Prvé dva až tri dni po vzniku sadeníc je potrebné osvetlenie nepretržite.

Zalievanie sadeníc vyžaduje mierne. Top dressing sa vykonáva jeden týždeň po vzniku klíčkov a potom ďalších 14 dní neskôr. Na prípravu živného roztoku rozpustite superfosfát a draselnú soľ v 10 litroch vody, po 2 g.

Po objavení sa prvého listu sa sadenice zriedia. Približne sedem dní pred plánovaným zasadením do záhrady sa sadenice vytvrdia, najskôr dlhším vetraním a potom sa vyberú na čerstvý vzduch. Keď sadenice vydržia deň na ulici, môžu byť vysadené v záhrade..

Výsadba cibule na otvorenom priestranstve

Sadenice sa presádzajú do záhrady najskôr v polovici júna, keď je zem dobre zahriata a nehrozia mrazy. Na výsadbu sú pripravené rastliny staré 2 mesiace, ktoré majú dobre vyvinuté korene, sú tam 3-4 pravé listy, stonka v spodnej časti má hrúbku asi 3 mm.

Pôda pre trampolínu je úrodná a dobre navlhčená. Dobre rastie aj na hlinenej a piesočnatej hlinke. Napriek tomu, že táto odroda miluje vlhkosť, stagnácia vody v pôde by nemala byť povolená. Cibuľa nie je v teplých podmienkach vyberavá a dobre rastie aj v polotieni..

Sadenice sa presádzajú do záhrady najskôr v polovici júna, keď je zem dobre zahriata a nehrozia mrazy. Rastliny sú pripravené na výsadbu staré 2 mesiace, ktoré majú dobre vyvinuté korene, je nás 3-4

Pripravte si miesto na pestovanie cibule, ktoré bude prispievať na meter štvorcový. kompost asi 5 kg, hnojený zmesou chloridu draselného, ​​superfosfátu a dusičnanu amónneho v pomere 15:30:25 g, potom vykopaný a vyrovnaný.

Najlepšie prekurzorové plodiny pre batun sú jednoročné strukoviny, ktoré obohacujú pôdu stopovými prvkami a dusíkom, kapustou. Ak chcete získať dobrú úrodu, neodporúča sa zasadiť batun po cibuli, cesnaku, uhorkách. Cibuľové klíčky sa vysádzajú na záhrade do jamiek každých 15 cm a so vzdialenosťou medzi radmi 0,2 m.

Zaujímavý článok: ako tkať mašličky, video

Sadenice môžete vysádzať na otvorenom priestranstve niekoľkokrát počas celého roka – v polovici jari, v prvom a druhom letnom mesiaci, na konci októbra alebo v novembri. Na získanie cibuľového peria v počiatočných fázach sa vysieva koncom jesene, potom, ako sa teplota nastaví na približne 3-4 ° C. Semená sú zakopané v pôde o 2-3 cm, v závislosti od pôdy je cibuľová výsadba zhora pokrytá rašelinou. Ak s príchodom jari prikryjete výsadbu filmom, priblíži sa tým klíčenie cibule. Keď sa objavia prvé výhonky, zriedia sa.

Sadenice môžete vysádzať na otvorenom priestranstve niekoľkokrát počas celého roka - v polovici jari, v prvom a druhom letnom mesiaci, na konci októbra alebo v novembri. Na získanie cibuľového peria v počiatočných fázach sa vysieva koncom jesene, potom, ako sa teplota nastaví na približne 3-4 ° C. Semená sú zapustené do pôdy o 2-3 cm, v závislosti od pôdy

Činnosti navrhnuté tak, aby poskytovali domácu starostlivosť o netopiere cibuľové, pozostávajú z takých známych metód, ako je pravidelné zavlažovanie, uvoľňovanie pôdy na obohatenie kyslíkom, ničenie buriny, používanie rôznych hnojív, preventívne opatrenia na boj proti škodlivému hmyzu a chorobám.

Pôdu je potrebné uvoľňovať pomerne často – najskôr, keď je cibuľa dobre zakorenená, a následne – po každom zvlhčení pôdy. Uvoľnením pôdy sa odstránia buriny. Prácu si môžete uľahčiť mulčovaním voľného povrchu rašelinou alebo iným materiálom. Táto metóda zníži zálievku, zabráni prieniku buriny na povrch a prakticky nepustí pôdu.

Pôdu je potrebné uvoľňovať pomerne často - najskôr, keď je cibuľa dobre zakorenená, a následne - po každom zvlhčení pôdy. Uvoľnením pôdy sa odstránia buriny. Prácu si môžete uľahčiť, s

Môžete začať rezať cibuľové perie, keď dosiahne dĺžku 10-15 cm.Táto rastlina veľmi miluje vlhkosť, takže sa musíte uistiť, že pôda pod cibuľovou rastlinou je vždy vlhká. Ak je dostatok prirodzených zrážok, zalievanie sa vykonáva dvakrát týždenne a ak je suché počasie, cibuľu bude potrebné polievať oveľa častejšie. Zalievanie sa vykonáva teplou vodou a naleje sa pod koreň.

Sedem dní po prenose sadeníc do záhrady sa vyhodnotí stav pôdy a aplikuje sa hnojivo – roztok kravského hnoja alebo kuracieho trusu. Ak je pôda bohatá, vykoná sa poprášenie klíčkov a pôdy pod nimi popolom. Je potrebné poznamenať, že organická cibuľa je oplodnená iba raz, pretože táto kultúra má tendenciu hromadiť dusičnany. Všetky nasledujúce obväzy sú vyrobené z dreveného popola, ktorý tiež chráni cibuľu pred poškodením chorobami a hmyzom..

Choroby cibule-batuny, ak sa pestujú v krajine

Cibuľa batun je nenáročná zelenina a ak dodržiavate pravidlá starostlivosti, potom prakticky nie je náchylná na škodlivý hmyz a choroby. Napriek tomu sa stáva, že na cibuľu vplývajú škodcovia ako molica, cibuľovec cibuľový a cibuľová muška. Všetok tento škodlivý hmyz kazí zelenú cibuľu a larvy cibuľovej muchy tiež kazia žiarovky. Na boj proti nim sa používajú insekticídne prípravky – karbofosku alebo fufanon. Malo by sa pamätať na to, že cibuľa ošetrená chemikáliou je nevhodná na jedlo, musí prejsť niekoľko dní.

hnev, cibuľová vňať a cibuľová muška. Všetok tento škodlivý hmyz kazí zelenú cibuľu a larvy cibuľovej muchy tiež kazia žiarovky. Na boj proti nim sa používajú insekticídne prípravky - karbofosku alebo fuf

Ochorením, ktoré môže zničiť úrodu cibule, je peronospóra, ktorá je sivastá pleseň. Účinným, aj keď nebezpečným prostriedkom je postrek listov síranom meďnatým 2-3 krát po 10 dňoch. Existujú tiež obľúbené metódy boja proti škodcom: postrek fyziologickým roztokom, infúzie zelených zemiakov alebo paradajok, šupky z cesnaku alebo cibule, roztok horčičného prášku.

Pred akýmkoľvek ošetrením sa postihnuté rastliny odstránia a zničia. V jednej oblasti je možné túto plodinu pestovať 10 rokov, ale mali by ste vedieť, že najkvalitnejšia úroda sa získa do 3 až 4 rokov po výsadbe. Bohatý rast cibule znižuje jej kvalitu..

Zelenú je možné rezať skoro na jar a zber sa končí 30-45 dní pred mrazom, aby mala rastlina čas pripraviť sa na zimu. V sezóne je možné zber zelene získať 2-4 krát.

Výsadba a ošetrovanie vonku je hračka, ak máte radi zväzok cibule. Experimentujte, potom môžete svoju letnú chatu vysadiť vlastnými rukami s rôznymi druhmi zeleniny a ovocia.