Clematis: výsadba a starostlivosť na otvorenom poli

Výsadba, starostlivosť a kultivácia klematisu v krajine. Foto

Clematis je obľúbeným viničom mnohých letných obyvateľov, pretože ho možno použiť na ozdobenie altánku, fasády domu alebo plotu. Komu pestovať plamienok na svojom vlastnom webe musíte poznať vlastnosti pestovania a starostlivosti o túto kvetinu na otvorenom poli. Vlastnými rukami v krajine môžete zasadiť plamienok a dlho si užívať jeho mnohostranné kvitnutie.

Pestovanie a starostlivosť o plamienok

Napriek tomu, že plamienok je považovaný za pomerne jemnú rastlinu, môžete sa ho pokúsiť pestovať. Aby ste to urobili, musíte poznať niekoľko jednoduchých bodov:

– Clematis miluje dobre osvetlené a slnečné miesto.

– Netoleruje vietor, preto pred ním potrebuje ochranu.

– Pri výsadbe plamienku pozdĺž plotu ponechajte vzdialenosť najmenej 50 cm.

– Pri výsadbe pri stene dbajte na to, aby voda zo strechy neodtekala na plamienok.

– Táto kvetina netoleruje silne zvlhčené prostredie..

Čas zasadiť plamienok do otvoreného terénu

Plamienky sa vysádzajú do zeme na trvalé miesto na jar alebo na jeseň. V lete si môžete samozrejme kúpiť sadenice, ale iba s uzavretým koreňovým systémom. Pri výsadbe plamienku v lete by ste mu mali venovať väčšiu pozornosť: tieň pred páliacim slnkom, dodržiavať zalievací režim a zabrániť vysychaniu pôdy.

Plamienky sa vysádzajú do zeme na trvalé miesto na jar alebo na jeseň. Sadenice si môžete samozrejme kúpiť v lete, ale iba s uzavretým koreňovým systémom. Pri výsadbe plamienku v lete by ste mu mali venovať väčšiu pozornosť: zatieniť ho pred páliacim slnkom, dodržiavať zalievací režim a zabrániť vysychaniu pôdy.

V prípade, že sú korene plamienku veľmi suché, umiestnite sadenicu na niekoľko hodín do nádoby so studenou vodou. Ak je to žiaduce, do vody sa pridá liečivo na stimuláciu zakorenenia..

Výber miesta a spôsobu výsadby plamienku

Odporúčame zvoliť suché miesto, kde sa na jar nebude hromadiť voda. S povrchovým umiestnením podzemných vôd je potrebné vytvoriť drenážnu vrstvu asi 20 cm pomocou zlomených tehál, štrku.

Odporúčame zvoliť suché miesto, kde sa na jar nebude hromadiť voda. S povrchovým umiestnením podzemných vôd je potrebné na to urobiť drenážnu vrstvu, asi 20 cm, pomocou rozbitých tehál, štrku.

Vykopá sa jamka hlboká 60 cm, na dno sa naleje zmes kompostu, humusu a záhradnej pôdy, odobratá v rovnakých pomeroch. Tam sa položí piesok, 150 g superfosfátu a 400 g dolomitovej múky. Z tejto pôdy, vo vnútri jamy, sa vytvorí kopec, na ktorý je umiestnený plamienok, ktorý dobre narovnáva korene. Potom sa sadenica pokryje pôdou a dobre sa zbaví.

  Ako nakŕmiť uhorky pre bohatú úrodu

Po dokončení výsadby plamienku začnú upravovať podporu, pretože táto kvetina je liana. Po prvé, musíte pomôcť rastline, zviazať ju, zosilnieť, sama sa začne držať na podpore.

Požiadavky na pôdu a hnojivá pre popínavé rastliny

Clematis dobre rastie v ľahkej, priedušnej, hnojenej pôde. Prehriatie pôdy má na rastlinu zlý vplyv, preto je potrebné povrch koreňa zamulčovať a zatieniť. Za týmto účelom je možné vysádzať jednoročné rastliny okolo plamienkov, trvalky sa naopak neodporúča vysádzať v blízkosti plamienkov.

Clematis dobre rastie v ľahkej, priedušnej, hnojenej pôde. Prehriatie pôdy má zlý vplyv na rastlinu, preto je potrebné povrch koreňa zamulčovať a zatieniť. Za týmto účelom je možné vysádzať jednoročné rastliny okolo klematisu, viacročným rastlinám sa naopak neodporúča vysádzať v blízkosti plamienkov.

Sadenice sa vysádzajú vo vzdialenosti najmenej 1,5 m od seba, čím poskytujú potrebnú plochu pre rast a dostatočnú výživu.

Užitočný článok: Clematis: výsadba a starostlivosť, reprodukcia

Kŕmenie rastlín sa vykonáva najmenej raz za mesiac počas jarného leta. Hnojte striedavo medzi organickými a minerálnymi látkami.

Dôležitý bod: sadenice prvého roku života nehnojia.

Tajomstvo správnej starostlivosti o plamienok

Zalievanie

Clematis potrebuje včasnú a dostatočnú zálievku. V obzvlášť horúcom období je rastlina napojená najmenej 3 krát týždenne, večer. V tejto dobe bude veľmi užitočná sprcha – zavlažovanie klematisových listov. Pri nedostatočnom zalievaní sa obdobie kvitnutia skracuje a kvety sa zmenšujú.

Clematis potrebuje včasnú a dostatočnú zálievku. V obzvlášť horúcom období je rastlina napojená najmenej 3 krát týždenne, večer. V tejto dobe bude veľmi užitočná sprcha - zavlažovanie klematisových listov. Pri nedostatočnom zalievaní sa obdobie kvitnutia skracuje a kvety sa zmenšujú.

Príprava na zimu

Na jeseň sa osobitná pozornosť venuje prerezávaniu rastlín a príprave na zimné obdobie. Čas úkrytu pre plamienok sa vyberá na základe klimatických charakteristík regiónu. Niektorí ľudia si ako medzník vyberajú ruže: ruže zavreli – je čas zakryť plamienok.

Je vhodnejšie zakryť rastliny v suchom počasí a zvoliť si čas pred nástupom mrazov.

Ďalším dôležitým bodom je včasné odstránenie prístrešku z plamienku na jar bez toho, aby ho nechali vyschnúť. Clematis je pomerne mrazuvzdorný kvet, ktorý úspešne prezimuje. Po zime však mnoho rastlín odumrie a ocitne sa v nepríjemnom prostredí s vysokou vlhkosťou..

Prečítajte si tiež: Clematis v terénnych úpravách. Foto

  Ako pestovať kapustu vonku

Keď poznáte všetky nuansy starostlivosti o plamienok, môžete ľahko pestovať krásnu lianu na svojom vlastnom pozemku.