DIY podrobné pokyny na vytvorenie jazierka v záhrade

urob si sám rybník vytvorením jazierka

Snáď každý sníva o tom, že by mal vo svojej záhrade umelú nádrž. Hneď by som rád poznamenal, že táto túžba môže byť realizovateľná. A tu nie je všetko také ťažké a strašidelné, ako by sa mohlo zdať. Predstavte si však chlad v dusnom júlovom poludní z oázy, ktorej stredom bude rybník, vážky ladne sa vznášajúce nad vodnou hladinou, okrasné ryby sem -tam pobehujúce vo vode ohriatej slnkom. A to všetko je možné postaviť osobne, vlastnými rukami, za predpokladu, že máte kompetentné pokyny. Nižšie stojí za to hovoriť o tom, ako vytvoriť ozdobný rybník vlastnými rukami..

 Určenie najvhodnejšieho miesta

Najdôležitejšou otázkou je tu samozrejme výber miesta. Pre optimálny výber miesta je potrebné vziať do úvahy nasledujúce nuansy:

Je lepšie postaviť jazierko na otvorenom mieste, bez stromov rastúcich v blízkosti, pretože ich korene môžu poškodiť dno rybníka zvnútra a budete musieť neustále čistiť vodnú hladinu z listov.

Ak je miesto vystavené slnku aspoň 6 hodín denne, nebudú žiadne problémy s prirodzenou reprodukciou rias..

Pre každý prípad je lepšie okamžite naplánovať miesto na rozšírenie rybníka (zrazu v priebehu času budete chcieť do rybníka dostať skutočnú rybu, ktorú je možné chytiť pomocou šnúry).

Plocha nádrže by však nakoniec nemala presiahnuť 3% z celkovej plochy celého vášho webu..

Všeobecne vám menšia plocha rybníka výrazne uľahčí stavebné práce. Hĺbka nádrže je rozdelená do 3 úrovní:

 • Pre pobrežné rastliny.
 • Plytká voda, kde lekno prezimuje.
 • Skutočná hĺbka na zimovanie rýb (ak majú byť v rybníku).

Hĺbka v maximálnej časti by nemala byť väčšia ako 5 častí oblasti rybníka. Obvykle je to 1,5 – 1,8 metra, čo je pod úrovňou zamrznutia pôdy, takže to celkom stačí.

rybník na vidieku foto

Materiál na výrobu

Ak sa rozhodnete urobiť nádrž v krajine, použite informácie a fotografie, ktoré nájdete v tejto publikácii. Stojí za to postarať sa o materiál, z ktorého bude tento výrobok vyrobený. Z veľkého počtu z nich uvedieme príklady najpopulárnejších:

Hotová forma je vyrobená z plastu, stačí pripraviť otvor vo veľkosti tejto formy. Možno, že jeho tvar nebude opakovať tie, o ktorých snívate, ale z hľadiska nákladov je to jedna z možností rozpočtu..

Odolný film s hrúbkou 0,5 mm, tu už môžete stelesniť všetky svoje fantázie o tvare obrysov budúceho rybníka. Pri väčších veľkostiach budete potrebovať hrubší film..

  DIY mačka

Pri prvej možnosti je všetko jasné, rýchle a jednoduché. Pozastavme sa však podrobnejšie nad druhým..

rybník na vidieku foto

Spotrebný materiál na varenie

Ak vás teda zaujíma, ako lacno vyrobiť jazierko vlastnými rukami, mali by ste sa bližšie pozrieť na ďalšiu možnosť. Čo je pre nás užitočné:

 • Jemný štrk.
 • Tehly.
 • Lopata.
 • Piesok.
 • Lano.
 • Kamenné dosky.
 • Strešný materiál.
 • Veľké kamene.
 • PVC – fólia.

Keď sme to všetko pripravili, pokračujeme k ďalšej fáze..

urob si sám umelú nádrž

Kopanie jamy

Je potrebné zamyslieť sa nad náčrtkom rybníka vrátane závesov – to sú úrovňové police pre rastliny. Ak sa okamžite vezme do úvahy ich šírka a počet, usporiadanie nádrže zabráni mnohým ťažkostiam. Je tiež potrebné vziať do úvahy hlavné spojenie rybníka – strom, veľký kameň, fontánu alebo sochu..

Pomocou lana načrtáva skutočné obrysy budúcej stavby na zemi. Teraz môžete začať odrezávať vrchnú vrstvu trávnika lopatou..

Vykopeme prvú úroveň, asi o 30 – 40 cm. Potom sa stiahneme do šírky závesu a pôjdeme hlboko do druhej úrovne – 90 cm. Tretia úroveň je najhlbšia, 1,8 m, na zimovanie rýb. Nezabudnite ovládať úroveň brehov pomocou hladiny vody, ktorú je možné pripevniť na pravidelnú dosku.

urob si sám rybník v krajine

Vykopať veľký rybník je dosť náročná úloha, možno budete potrebovať celý tím, dokonca aj pomocou vlastného rýpadla. Ak pôjdete po princípe a budete chcieť všetko robiť vlastnými rukami, pripravte sa, že čím hlbšie sa budete kopať, tým viac vlhkosti sa objaví a s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť dokončiť jazierko priamo v bahnitej mláke. Tu môžete odporučiť použiť čerpadlo určené na vypúšťanie vody s nečistotami a vedľa hĺbenia technickej jamy na vypúšťanie vody tam.

ako vyrobiť dekoratívne jazierko vlastnými rukami

Zo spodnej časti odstraňujeme odpadky, ktoré môžu poškodiť film, pomocou zariadenia skontrolujte jeho vodorovnosť.

rybník na vidieku foto

Na fixáciu filmu musíte po celom rybníku usporiadať rover hlboký 20 cm. Teraz nám lano pomôže odhadnúť rozmery požadovaného filmu, nezabudnite tam pridať 0,5 cm. Na každej strane.

ako vyrobiť dekoratívne jazierko vlastnými rukami

Už ste prišli na to, čo robiť so zemou vybranou z jamy? Tu môžete odporučiť, súbežne s rybníkom, vysokohorskú šmýkačku zo zeme alebo zvýšiť úroveň vašej lokality rovnomerným rozsypaním odpadovej pôdy po hladine..

rybník na vidieku foto

Položenie filmu

Ak sa budete riadiť jednoduchými pokynmi, môžete si urobiť vlastné jazierko neuveriteľne rýchlo. V tomto prípade bude vytvorenie nádrže vykonané veľmi dobre. Dávajte pozor na každý krok. Preto stojí za to prejsť k popisu ďalšieho kroku..

  Nápady na letné sídlo a záhradu vlastnými rukami zo šrotu

V spodnej časti upravíme pieskový vankúš hrubý 15 cm a dôkladne ho utlačíme.

rybník v záhrade s fotografiou vlastnými rukami

Pred položením fólie najskôr prekrývame strešný materiál (bude slúžiť ako ochrana PVC fólie pred poškodením).

V skutočnosti pokladáme film. Nie je to nevyhnutné v presahu, ale skôr voľne, a na okrajoch tlačíme okraje tehlami. Aby bola práca s filmom jednoduchšia, zvolíme si na styling slnečný deň – slnkom vyhriaty film je poddajnejší, ľahšie sa natiahne a poslušnejšie zapadne do potrebných hraníc..

urob si sám rybník v krajine

Misku rybníka môžete začať plniť vodou, len neodrežte prebytočné okraje z filmu. Až po dni, ktorý PVC materiál potrebuje na konečné prijatie požadovaného tvaru, je možné orezať okraje, ktoré je potrebné ohnúť do 20 cm rovera a zasypať štrkom. Ak existuje taký problém, ako je nedostatok filmu pre celú šírku zamýšľaného zásobníka, môžete spájkovať niekoľko kusov a vyriešiť tento problém.

ako vyrobiť dekoratívne jazierko vlastnými rukami

Zdobíme náš rybník

Predtým, ako prejdete k príjemnej časti tohto procesu, stojí za to postarať sa o svoju bezpečnosť. Povinnou úlohou je posilniť pobrežný okraj pred rozpadom. Dá sa to:

 • Kamenné bloky.
 • Ak k čapom pribijete plastové rúrky.

Teraz sa môžete rozložiť pozdĺž pobrežia pomocou ozdobných kameňov, prírodných, jednoduchých tehál, balvanov alebo jednoduchých blokov.

urob si sám rybník v krajine

Dno nádrže napchávame kameňmi alebo štrkom. Potom na závesy umiestnime výtvarne nádoby s vodnými rastlinami. Tu hlavnú úlohu zohrávajú tí, ktorí sú schopní obohatiť vodu kyslíkom – hornwort, bažina alebo lekno. Teraz naplníme rybník vodou až do úplného konca.

Potrebujete presne vedieť objem svojho zásobníka, aby ste v budúcnosti mohli správne vyberať čerpadlo a hydrochemikálie. Preto si všimnite hodnoty čerpadla pred a po výmene vody..

urob si sám umelú nádrž

A aby voda v stojatej nádrži nestagnovala, môžete si postaviť pramienok na trvalú tekutosť vody. Je len potrebné umiestniť jeho zdroj nad úroveň jazierka a nainštalovať ponorné čerpadlo na čerpanie vody z misky jazierka. Ústie rybníka môžete ozdobiť:

 • Sklenené alebo hlinené nádoby.
 • Kamienky.
 • Vegetácia.

Spustíme čerpadlo na dno rybníka, potiahneme potrubie k zdroju a nezabudneme k nim pripojiť filter na čistenie. Je lepšie, ak je pod tlakom, t.j. s opačným efektom je to oveľa lepšie ako len obyčajný filter.

  Malina Bryanskoe Divo: výsadba a starostlivosť

rybník v záhrade s fotografiou vlastnými rukami

Celá koncepcia spočíva v tom, že čerpadlo bude dodávať vodu do filtra a potom sa vyčistené vráti späť do rybníka..

V zásade je všetko pripravené, zostáva iba včas monitorovať nádrž, vyčistiť, odstrániť vegetáciu na zimu, kontrolovať reprodukciu rias a revitalizovať vodu potrebnými prostriedkami..

 Niekoľko užitočných tipov na tému rybník

Takže teraz viete, ako postaviť rybník v záhrade vlastnými rukami. K tomu vám pomohli fotografie a podrobné pokyny. Na záver stojí za to poskytnúť niekoľko ďalších tipov. Pri zdobení okolia rybníka sa dá nevedomky urobiť niekoľko chýb. Vypočujte si preto v tejto záležitosti niekoľko rád..

Zóna rastu rastlín Druhy rastlín

Pobrežná zóna Tavolga, baza, ihličie, badany,

                                                                         

Konvalinky atď..

Pobrežná čiara Pushistik, Kaluzhnik, Veronica,

                                                                           

Rúž, nezábudka atď..

Plytké rastliny Trstina, orobinec, kalamus, šípka.

Hlbokomorské rastliny Lekno, lekno.

Telorez, kačica, vodokry plávajúce na hladine.

Zdobenie brehov rybníka rovnakej veľkosti kamienkami nestojí za to, potom bude mať veľmi nudný vzhľad. Ale pri rôznych druhoch kameňov bude iskriť zaujímavými funkciami a určite pritiahne pozornosť..

Pokiaľ ide o rastliny, napriek tomu, že sú nádoby vhodné v tom zmysle, že je vhodné a jednoduché ich čistiť na zimu, súčasne v nich nedochádza k rozvoju rastlín. A zasadiť do zeme, ktorá potom musí naplniť rybník, sa záhradkári obávajú kvôli riziku znečistenej vody. Ale hlina obsiahnutá v pôde dodá koreňom rastlín potrebnú podporu, o ktorú sa môžu úspešne uchytiť, preto zvážte a vyberte požadovanú možnosť..

urob si sám rybník vytvorením jazierka

A predstavte si, ak potrebujete veľmi hlbokú vodnú plochu, ak sa nechystáte loviť ryby. Pre nory kampane je potom samozrejme výnosnejšia možnosť v zmysle viac vykopaných kociek zeme – vyšší zisk, ale potom budete musieť tento objem udržať, pri absencii rýb je menšie jazierko oveľa jednoduchšie v podmienky starostlivosti a údržby.

Môžete si tiež vytvoriť skúšobnú verziu vo forme malého rybníka, pričom ste si to takpovediac vyskúšali, potom už so znalosťou záležitosti môžete sebavedomo pokračovať vo výstavbe globálnejšej nádrže na mieste..