Levanduľa, výsadba a starostlivosť vonku

Výsadba levandule a starostlivosť na otvorenom poli, foto

Levanduľa je jedinečná rastlina, ktorá sa široko používa v kozmetike, medicíne, výzdobe interiérov alebo na predmestiach. Aby ste levanduľu pestovali, musíte vedieť, ako ju správne vysádzať a starať sa o ňu vonku. To platí aj pre záhradníkov, ktorí žijú nielen v severných oblastiach Ruska, ale aj v strednom pruhu. Vlastnými rukami môžete pestovať krásne kríky levandule, ak budete postupovať podľa tipov a trikov z tohto článku..

Výsadba levandule vonku

V súčasnej dobe existuje asi 25 druhov levandule, z ktorých každý má jedinečnú arómu, farbu a tvar listov. Pred výsadbou levandule si preštudujte dostupné odrody, pretože niektoré z nich sú mrazuvzdorné, zatiaľ čo iné sú ideálne pre podnebie v strednom pruhu. Zúbkovaná levanduľa je považovaná za jednu z najviac teplomilných odrôd a anglická levanduľa je celkom odolná voči mrazu..

V súčasnej dobe existuje asi 25 druhov levandule, z ktorých každý má jedinečnú arómu, farbu a tvar listov. Pred výsadbou levandule si preštudujte dostupné odrody, pretože niektoré z nich sú mrazuvzdorné,Mixborders z levandule v krajine

Prečítajte si tiež: perličky, levanduľa z perličiek

Existuje niekoľko spôsobov chovu levandule:

  • Výsev semien
  • Delenie kríkov
  • Rezne
  • Vrstvy

Najťažšie je začať s pestovaním levandule so semenami, pretože musia byť splnené určité podmienky. Nájdite vhodný box, naplňte ho piesočnatou zeminou a potom zasejte semená. Krabica musí byť umiestnená v miestnosti s teplotou vzduchu až +5 stupňov, takže najlepšou možnosťou je pestovať levanduľu v zime. Semená by mali stáť v chlade mesiac a potom škatuľu vytiahneme do teplej miestnosti, kým sa neobjavia prvé výhonky. Sadenice sa vysádzajú na otvorenom priestranstve v máji, keď hrozba mrazu pominula.

Najťažšie je začať s pestovaním levandule so semenami, pretože musia byť splnené určité podmienky. Nájdite vhodný box, naplňte ho piesočnatou zeminou a potom zasejte semená. Krabica musí byť umiestnená vo vnútriPestovanie levandule zo semien

Pestovanie levandule odrezkami, rozdelením kríka alebo vrstvením je menej problematické, ale tieto metódy sú relevantné, ak už levanduľové kríky v krajine máte alebo si ich môžete kúpiť od niekoho.

Je tiež dôležité vybrať si vhodné miesto, pretože táto rastlina miluje slnko a piesočnatú pôdu. Nesaďte levanduľové kríky v blízkosti riek a rybníkov. Levanduľu môžete pestovať doma v kvetináčoch, ale budete musieť sledovať teplotu a vlhkosť, aby bola kvetina pohodlná..

Pestovanie levandule odrezkami, rozdelením kríka alebo vrstvením je menej problematické, ale tieto metódy sú relevantné, ak už levanduľové kríky v krajine máte alebo si ich môžete od niekoho kúpiť.

Ako sa starať o levanduľu po výsadbe vonku

Levanduľa nemá rada prebytočnú vlhkosť, preto nie je potrebné ju v krajine výdatne polievať. Objem zálievky obmedzte na raz za týždeň a v chladnejších obdobiach na raz za dva týždne. Levanduľové kríky by ste nemali hnojiť dusíkom a organickými prostriedkami, je lepšie použiť draselné hnojivo. Mnoho záhradníkov kŕmi levanduľou výlučne kompostovým kompostom, preto ich rastlina aktívne rastie. Môžete sa sami rozhodnúť, ako budete kŕmiť kvety na vlastnom pozemku..

Levanduľa nemá rada prebytočnú vlhkosť, takže v krajine nie je potrebné ju výdatne polievať. Objem zálievky obmedzte na raz za týždeň a v chladnejších obdobiach na raz za dva týždne. Kríky by ste nemali hnojiť

Dávajte pozor na rast a vývoj kríkov na otvorenom poli, ak levanduľa nerastie, potom miesto nie je pre ňu vhodné. Transplantujte levanduľové kríky na nové miesto. Odporúča sa transplantovať na jeseň pred nástupom chladného počasia alebo na jar.

Dávajte pozor na rast a vývoj kríkov na otvorenom poli, ak levanduľa nerastie, potom miesto nie je pre ňu vhodné.Pestovanie levandule v kvetináčoch doma

Levanduľa bude nielen ozdobou krajinného dizajnu, ale aj interiéru vidieckeho domu. Sušené kvety je možné použiť na udržanie mol pred nebezpečenstvom alebo na ozdobu..

Vedieť podmienky pre výsadbu a starostlivosť o levanduľu na otvorenom priestranstve, túto kvetinu si môžete zasadiť do vlastného záhonu. Levanduľa sa často používa na mixborders a kvetinové záhony, ktoré kvitnú celé leto. Vlastnými rukami môžete chovať tento voňavý kvet vo vlastnej dači.