Čo znamená použiť na jarné postrekovanie záhrady

ako postrekovať záhradu na jar pred zlomením púčikov

Postrek záhrady na jar je jednou z hlavných poľnohospodárskych činností. Ale bohužiaľ, nie každý o tom vie. Mnoho majiteľov pozemkov pre domácnosť pristupuje k tomuto procesu na jar formálne, pričom v skutočnosti nemyslí na hlavnú podstatu agronomického postupu. V takom prípade sa postrek záhrady na jar môže zmeniť na nemilosrdné a nezmyselné cvičenie. Každý asi chápe veľkú túžbu chrániť svoju záhradu pred rôznymi chorobami a škodcami. V podmienkach stredného Ruska je zber ovocia a bobúľ neustále ohrozovaný najmenej 60-70 druhmi rôznych hmyzích škodcov a asi 20 druhmi infekčných chorôb. Ľudia majú v rukách účinné metódy, ako s nimi zaobchádzať. Ale v tomto prípade sa jedlo a životné prostredie môžu stať nebezpečnými pre samotného človeka. Nájdenie rovnováhy je hlavnou úlohou jarných prác. V tomto článku sme sa rozhodli povedať vám o tom, ako postrekovať záhradu skoro na jar pred chorobami a škodcami. Všetky prostriedky, ktoré tu poskytneme, budú účinné a navyše bezpečné pre samotnú osobu..

ako postrekovať záhradu na jar pred zlomením púčikov

Niektoré extrémy v čase postreku

Odmietnutie spracovania.

Treba priznať, že úplná absencia veľkého preventívneho zavlažovania nie je ani zďaleka tou najhoršou možnosťou. Prirodzene, bude to rozumnejšie ako prehnané.

 • Môžete si trochu oddýchnuť, ak je váš záhradný pozemok ešte mladý a zatiaľ nedokázal nahromadiť veľa rôznych škodlivých látok a organizmov.
 • Vo svojej záhrade môžete pestovať odolné a nenáročné odrody. Existujú jablone bez chrastavitosti, bez problémových ruží, egreše bez sferoteky, čierne ríbezle bez vošiek a roztočov s červenou hlavou, jahody bez sivej hniloby.
 • Je potrebné neustále vykonávať rôzne agrotechnické práce (prerezávanie, riedenie, odkysľovanie, kopanie, mulčovanie, hnojenie pôdy, nastavovanie pascí atď.)
 • Je veľmi užitočné od začiatku jari do začiatku jesene postrekovať stromy rôznymi simulátormi a biologickými prípravkami: zirkón, Gumi, Epin, biopesticídy Strobi a Fitoferon, mikrobiologické prípravky ako Fitosparin.
 • Mnoho zástancov ekologického poľnohospodárstva sa môže jednoducho vzdať, ak im v záhrade neustále odumiera veľké množstvo plodín. V tomto prípade existuje iba jedno východisko: hľadanie kompromisu, a to spôsobenie minimálnej ujmy pri získavaní maximálneho prospechu. Je potrebné znížiť počet chorôb a škodcov, nezabúdať na životné prostredie.

než na jar striekať stromy v záhrade

Všetko naraz

Ako postriekať záhradu na jar, kým zo všetkého nevykvitne? Túto otázku je možné na jar počuť v každom záhradnom obchode. Aj najjednoduchšia otázka od akéhokoľvek rozumného predajcu: Potrebujete liek na škodcov alebo choroby? Môže u kupujúceho spôsobiť strnulosť. Niektorí predajcovia môžu samozrejme požadovaný výrobok predať, čo je veľkým potešením kupujúceho. Ako vidíme, výsledky budú dva. A obaja sú, bohužiaľ, sklamaním:

 • Spracovanie prakticky nemá žiadny vplyv.
 • V záhrade sa budú hromadiť jedy.

Napriek akejkoľvek, na prvý pohľad veľmi presvedčivej reklame a nášmu zamestnaniu, je potrebné sa na pár minút zastaviť a pokúsiť sa tvárou v tvár pravde: neexistuje jeden superideálny liek a načasovanie postreku záhrady na jar od škodcom a chorobám.

Jar je voľný koncept

V mnohých záhradníckych odporúčaniach je potrebné rozdeliť ročné obdobia na prírodné a kalendárne. Pri vykonávaní agrotechnických prác sú dôležité dva hlavné prírodné ukazovatele (v rôznych oblastiach našej krajiny sa dátumy líšia o mesiac alebo viac) – fázy vývoja a teplota vzduchu v záhrade na jar:

 • Kým obličky nenapučia.
 • Pučanie.
 • Bloom.
 • Zelený kužeľ – začiatok vzhľadu listov.
 • Mladé vaječníky.

Takýto koncept, ako je jarný postrek, je veľmi podmienený, pretože medzi letom a jarom neexistuje jasná hranica. Napriek tomu je možné identifikovať dve dôležité etapy: spracovanie rastlín predtým, ako na nich napučia púčiky, a obdobie po tejto udalosti (keď sa objavia púčiky a vyčnievajú listy).

pri akej teplote je možné záhradu postriekať na jar

Kedy, ako a čo postrekovať záhradu pred chorobami a škodcami

Najskorší termín je spiaca fáza obličiek. Úplne prvý postrek by sa mal vykonať skoro na jar pri nízkych teplotách v záhrade (+3, +6 stupňov alebo o niečo vyššie). To sa však musí urobiť skôr, ako sa púčiky nafúknu, kým sú na spiacich rastlinách. Takmer všade je rôzna rýchlosť topenia snehu a výška jeho pokrývky. Áno, okrem toho sa kultúry po zime prebúdzajú v rôznych časoch. Na základe toho niekedy nie je možné stretnúť jeden konkrétny deň. Pomerne skoro sa zimolez a čierne ríbezle začínajú prebúdzať zo zimného spánku. ale pokiaľ ide o jahody, obalené hrozno a ruže, tieto plodiny môžu byť dlho pod snehom.

Vylúčenia rastlín.

Aké záhradné rastliny nemôžete postrekovať v danom časovom období?.

 • Zimolez veľmi zriedka ochorie a prakticky netrpí škodcami.
 • To isté platí pre černice..
 • V prípade, že sú na vašom záhradnom pozemku vysadené moderné odrody čiernych ríbezlí, ktoré nie sú citlivé na roztoče a múčnatku, nemá zmysel postrekovať skoro na jar.
 • Nie je potrebné postrekovať fungicídmi ani tie odrody egrešov, ktoré tolerujú spheroteku.
 • Na mnohých pozemkoch pre domácnosť nie je rakytník ani náchylný na choroby..
 • Ak sa každoročne na vašich hruškách alebo v záhrade neobjavia vážne problémy, potom ich tiež nie je potrebné spracovávať..
 • Ak mala vaša záhrada dobré a prosperujúce roky predtým, nebudete potrebovať ochranu pred chorobami pre tie odrody jabĺk, ktoré majú odolnosť voči monilióze a imunitu proti chrastavitosti.

Mnoho vytrvalých kvetov a okrasných kríkov vyžaduje individuálny prístup.

Jedným z najdôležitejších bodov je identifikácia množstva bezproblémových rastlín, ktoré si nevyžadujú dodatočnú starostlivosť: pre človeka – šetrenie jeho osobného času, peňazí a úsilia. A čo je najdôležitejšie, prínos pre životné prostredie. Chemické ošetrenie záhrady musí byť vykonávané so skutočným rizikom.

keď na jar potrebujete postriekať záhradu pred škodcami

Oblasť pokrytia postrekom

V tomto článku sa tiež dozviete, kedy na jar postreknúť záhradu pred škodcami. Kým púčiky nenapučia, potrebujú spracovanie ovocné stromy a bobuľové rastliny (egreše, slivky, jahody, maliny, čerešne, čerešňové slivky, čerešne, marhule, broskyne a hrozno), záhony a ružová záhrada. V danom časovom období bude tento vplyv smerovať predovšetkým k ochrane pred rôznymi chorobami a čiastočne k škodcom, ktorí v tejto dobe ešte spia..

Čo liečiť: Najlepšie techniky striekania

Horúca voda.

Po privedení vedra s vodou do varu ho musíte okamžite naliať do kanvy a zalievať kríky černíc a ríbezlí akejkoľvek farby. Tento postup môže čiastočne odstrániť niektoré druhy zimujúcich chorôb a škodcov. Voda s teplotou +65 stupňov sa musí nalievať z kanvy na jahodové kríky.

„Modrý sprej“: Bordeauxská kvapalina.

Táto udalosť je veľmi stará. Bol vynájdený takmer pred dvoma storočiami. Ale dodnes je to najefektívnejšie a najužitočnejšie. Je zameraný proti takmer všetkým bakteriálnym a plesňovým infekciám na povrchu pôdy a na všetkých plodinách. Tento postup sa vykonáva pomocou silnej kvapaliny Bordeaux (v koncentrácii asi 3% (ale nie jedno percento, ako v zelenom lístí). V pokynoch pre tento liek nájdete nesúlad v pomere síranu meďnatého a vápna v roztoku. Je to spôsobené tým, že V pôvodnom recepte bolo použité nehasené vápno. A teraz používajú hasené vápno (alebo hydroxid vápenatý). A ten vyžaduje oveľa viac. Potom, čo ste si kúpili zmes Bordeaux, je lepšie postupovať podľa priložené pokyny jasne. o príprave jednopercentného roztoku. Pokiaľ ide o trojpercentný roztok, v tomto prípade je potrebné znížiť množstvo vody trikrát. Ak si potrebné suroviny kúpite sami, mali by ste vziať 100 gramov. páleného vápna a síranu meďnatého na 3 litre vody. Alternatívou k tomuto lieku je burgundská tekutina. Roztok je potrebné pripraviť podobne ako kvapalinu z Bordeaux, iba na miesto vápna je potrebné použiť sódu bikarbónu (sóda bikarbóna alebo sóda). V zriedkavých prípadoch pridajte lyžicu cukru alebo mydla. Okrem toho existuje možnosť, kde je sóda nahradená amoniakom alebo horčicovým práškom. Ďalej musíte dať výslednej zmesi trochu zhnednúť. Potom by ste mali okamžite vykonať spracovanie.

keď na jar potrebujete postriekať záhradu pred škodcami

Vzorka na vyšetrenie 30+.

Oficiálnym výrobcom je NPF Sober. Táto droga je tekutý parafín, ktorý sa predtým používal na boj s pochvou skoro na jar na území Krasnodar. V dôsledku toho sa ukázalo, že tento prostriedok pre ľudí nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, ale narúša dýchanie hmyzu, ktorý prezimuje na konároch stromov a kríkov. Po jarnom postreku hynie hmyz a iný hmyz a ich larvy, ktoré zimujú v korunách. Jeden liter tejto drogy sa musí zriediť v 2 vedrách vody a potom v záhrade posypať výsledným roztokom, pričom na jeden krík sa minie asi jeden liter a na jeden veľký strom až 5 litrov. Tento prostriedok je pre včely veľmi nebezpečný..

Ďalšie možnosti jarného postreku

Nie ste si istí, pri akej teplote môžete svoju záhradu postrekovať na jar? Potom stojí za to povedať, že to robia začiatkom jesene. Na jar sa používa aj silný roztok močoviny (600 gramov na vedro). Niekedy sa pridá síran meďnatý (50 g). Na postrek sa používa aj síran železitý. Často sa používa na boj proti machu a lišajníkom a tiež proti chorobám ruží, hrozna a ovocných stromov. Jeden kg síranu železnatého sa musí rozpustiť v 20 litroch vody.

Dva vyššie popísané produkty sú veľmi pálčivé. A mnohí záhradníci odporúčajú používať ich nie skoro na jar, ale na konci jesene. Liečba týmito liekmi na jar môže navyše oddialiť pučanie v záhrade o týždeň alebo dva..

Na poznámku! Mnoho agronómov neodporúča používať ľudové prostriedky, ako je motorová nafta, soľ alebo petrolej. Osobitnú pozornosť treba venovať Nitrofenu. Toto činidlo je už dlho uznávané ako nebezpečný karcinogén. Jeho používanie bolo zakázané vo väčšine krajín sveta, vrátane našej krajiny..

než postriekať záhradu na jar pred kvitnutím

Postrek vo fáze otvárania púčikov a predĺženia púčikov

Aby ste zistili, ako postrekovať záhradu na jar pred vypuknutím púčikov, musíte si pozorne prečítať tento článok. Tu môžete sami vidieť veľa zaujímavých vecí. Teraz stojí za to informovať o tých pravidlách striekania, ktoré platia vo fáze pučania a tvorby púčikov. Počas tohto časového obdobia sa mnoho škodlivých organizmov, malých i veľkých, postupne prebúdza zo zimného spánku. Ak je jar daždivý a chladný, prispeje to k rozvoju rôznych chorôb. A ak je slnečné a teplé počasie, začne sa objavovať hmyz.

Postrek proti chorobám (fungicídy)

Prípravky z medi.

Na úplné ošetrenie nie je neskoro použiť zmes Bordeaux – iba v koncentrácii 1%. Hrozno, kvety, jablká a hrušky, slivky, čerešne na začiatku jari je potrebné spracovať pomocou HOM alebo Abiga-Peak.

Biologické.

Na jar sa mnoho záhradníkov zaoberá vykonávaním prvých dvoch ošetrení pomocou liekov, ako sú Alirin (ovocné stromy, jahody), fytosporín (všetko spracúvajú), Fitolavin (jablone). Do tejto skupiny patrí aj taký nástroj ako Strobi. Liečivo je prírodný fungicíd. aplikované na hrušku a jablko na začiatku vegetačného obdobia.

Drogová prognóza (a iné lieky s propikonazolom).

Výrobky rovnakého zloženia: Agrolekar, Forecast, Propy Plus, Chistoflor. Tieto lieky sú moderné fungicídy, ktoré nie sú veľmi toxické. Spracujú bobule vo fáze pučania: maliny, jahody (zo sivej hniloby), egreše, ríbezle.

Čistý kvet (a iné lieky s difenokonazolom).

Podobný obsah predstavujú lieky ako Raek, Purest flower, Guardian, Skor, Discor, Planthenol. Používajú sa na plodiny z kameňa a jadra, ako aj na ruže a iné kvety..

ako postrekovať záhradu skoro na jar pred chorobami a škodcami

Topaz (penkonazol).

Topaz je na jar prevenciou múčnatky na kvetoch, egrešoch a ríbezlích..

Tiovit Jet.

Tento liek chráni ríbezle, ruže a jablone pred múčnatkou..

Horus.

Používa sa na spracovanie hrozna a všetkých kôstkových a jadrových plodín. Nie je veľmi nebezpečné pre vtáky, včely a ľudí.

Postrek proti škodcom (insekticídy)

V tejto fáze sú biologické insekticídy prakticky zbytočné: pretože počas tohto obdobia neexistujú žiadne húsenice, vošky ani roztoče. Použitie jedu má zmysel iba vtedy, ak bol v minulom roku pozorovaný veľký počet škodcov (chrobák malina, vlkodlak, muška rakytníková, valčeky listov, mory atď.). postrek v čase kvitnutia je nemožný.

než na jar striekať stromy v záhrade

Pyretroidné jedy.

Toto je Spark Double Effect, Inta-Vir, Decis, Kinmix.

Organofosfátový jed (malatión).

Toto je Iskra M, Fufanon, Karbofos.

Dvojité jedy.

Toto je Inta-TsM, Alatar,

Medené prípravky sa odporúčajú používať oddelene. A zvyšok fungicídov je možné zmiešať s pesticídmi..

pri akej teplote je možné záhradu postriekať na jar

Konečne

Dnes ste vďaka tomuto článku mohli zistiť, ako na jar postrekovať stromy v záhrade. Dúfame, že tieto činnosti budú schopné chrániť vašu záhradu pred všetkými druhmi škodcov a chorôb. Vďaka týmto aktivitám vám vaša záhrada bude môcť priniesť bohatú úrodu lahodného ovocia..