Pestovanie nechtíka vlastnými rukami v krajine

Kalendula: Rastie zo semien, keď zasadí. Rada

Kalendula je bylina, ktorá rastie takmer v každej domácej záhrade. Vlasť nechtíka alebo „nechtíka“ je Ázia, stredná a južná Európa. Ak chcete zasadiť tento úžasný kvet na svoj vlastný pozemok, musíte to vedieť, kedy zasadiť nechtík, vlastnosti pestovania zo semien.

Ako pestovať nechtík zo semien

Nechtík svojím vzhľadom pripomína harmanček, ale vyznačuje sa jasne oranžovou alebo žltou farbou. Táto kvetina je jednoročná, takže ak semienka nezožnete včas, budú rozhádzané po celom pozemku. Budúci rok budú kvety chaoticky klíčiť po celej záhrade. Vysejte semená nechtíka lekárskeho na jar alebo na jeseň. Ak sa rozhodnete vysádzať v apríli alebo máji, skontrolujte vlhkosť pôdy. Za týmto účelom sa hrudka zeme vyhodí z výšky jedného metra, pričom sa musí úplne rozpadnúť. Najlepšie je oplodniť zem humusom a vykopať. Na zlepšenie úrodnosti zeme sa do nej pridáva fosforečnan draselný, superfosfát a močovina..

Kalendár vo vzhľade pripomína harmanček, ale vyznačuje sa jasne oranžovou alebo žltou farbou. Táto kvetina je jednoročná, takže ak semienka nezožnete včas, budú rozhádzané po celom pozemku. Budúci rok budú kvety chaoticky klíčiť po celej záhrade.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať ricínový olej zo semien

Nechtík môžete zasadiť podľa návrhu záhonu alebo do záhonov. Vykopte drážky asi 2 cm hlboké, nie viac, inak znížite klíčivosť semien. Medzi radmi ponechajte vzdialenosť asi 30 cm. Pri správnej výsadbe budete po týždni pozorovať čiastočné klíčenie semien a zostávajúce sadenice sa objavia ďalší týždeň..

Pestovanie sadeníc nechtíka

Výsev semien nechtíka vonku je oveľa jednoduchší ako pestovanie sadeníc, avšak druhá metóda je účinnejšia. Výsev semien sadeníc nechtíka by ste mali vykonať o niečo skôr, zhruba začiatkom alebo v polovici marca. Na to budete potrebovať škatule alebo hrnce. Pôdu je možné použiť kúpenú pre kvitnúce rastliny alebo obyčajnú a pridať do nej humus a živiny. Kalendárium by sa malo skladovať v skleníku alebo v miestnosti, kde teplota vzduchu neklesne pod +15 stupňov. Keď je rastlina mierne silnejšia, môže byť vysadená na otvorenom priestranstve. Kalendula je pripravená na transplantáciu, keď sa na nej objaví asi 6 listov.

  Rybník

Výsev semien sadeníc nechtíka by ste mali vykonať o niečo skôr, zhruba začiatkom alebo v polovici marca. Na to budete potrebovať škatule alebo hrnce. Pôdu je možné použiť kúpenú pre kvitnúce rastliny alebo obyčajnú a pridať do nej humus a živiny

Nechtík je síce svetlomilný kvet, ale zle znáša teplo a sucho. Nesprávne vybrané miesto povedie k tomu, že kvety nechtíka budú malé a doba kvitnutia je pomerne krátka. Na výsadbu tohto jasného kvetu je najlepšie vybrať si roh v krajine v tieni.

Ako sa starať o nechtík? Pôdu pravidelne uvoľňujte a sledujte obsah vlhkosti. Kalendula nemá rada sucho, takže v horúcom lete ju bude treba polievať asi trikrát do týždňa. Púčiky, ktoré už odkvitli, je potrebné ihneď vytrhnúť, aby sa predĺžilo obdobie kvitnutia. Nie je potrebné ich vyhodiť, môžete ich vysušiť a použiť ako liek..

Múčnatka alebo špinenie sú bežnými chorobami nechtíka. Je možné zabrániť ich vzhľadu, ak je rastlina pred kvitnutím postriekaná špeciálnymi roztokmi..

Výhody nechtíka v krajine

Mnoho ľudí verí, že sa nechtík používa iba na liečebné účely, preto ho v malom množstve vysádzajú na záhon. V skutočnosti môže byť nechtík skutočným záchrancom cibule, cesnaku a asterov. Ukazuje sa, že táto kvetina je schopná prilákať hmyz, ktorý prospieva iným plodinám..

Mnoho ľudí verí, že sa nechtík používa iba na liečebné účely, preto ho v malom množstve vysádzajú na záhon.

Nechtík svojou úžasnou arómou odstrašuje vošky a pakomáre a niektorí letní obyvatelia veria, že je schopný zahnať chrobáka Colorada. Ak zasadíte nechtík vedľa asterov, budete môcť kvety zachovať a chrániť pred „čiernou nohou“. Aj keď má nechtík mnoho výhod, myslite na to, že sa môže sám šíriť a zaplniť väčšinu deja. Zbierajte semená nechtíka včas, aby ste ich zasiali na miesto, kde vám to vyhovuje.

Aj keď má nechtík mnoho výhod, nezabúdajte, že sa dokáže sám rozmnožovať a vyplniť väčšinu deja. Zbierajte semená nechtíka včas, aby ste ich mohli zasiať, kam chcete.

Užitočné tipy: Ako pestovať v krajine lobelky

Dúfame, že náš článok o tom, ako a kedy zasadiť nechtík v krajine vlastnými rukami, bol užitočný. Rôzne kvitnúce rastliny nielen ozdobia záhon, ale prospejú aj iným plodinám..