Príprava polykarbonátového skleníka na jar

Ako sa správne starať o polykarbonátový skleník

Dnes mnoho záhradníkov pestuje zeleninu a kvety v skleníku. Vďaka vytvoreniu priaznivej mikroklímy sa množstvo plodiny výrazne zvyšuje. Bohužiaľ, kvôli zvýšenej vlhkosti v skleníkoch môžu byť rastliny vystavené rôznym škodcom. Aby sa znížilo riziko poškodenia zeleniny rôznymi baktériami, je potrebné pravidelne vykonávať preventívne opatrenia a starostlivo pripraviť polykarbonátový skleník na novú sezónu vlastnými rukami..

Fázy práce na jar na prípravu polykarbonátového skleníka

Spracovanie skleníka vykonáme podľa nasledujúcich krokov:

– skleník čistíme od zvyškov rastlín;

– spracovávame všetky štruktúry;

– vykonávame dezinfekciu pôdy;

– fumigát;

– vykonávame spracovanie skleníkov s viacročnými plodinami.

Odstránenie minuloročných trosiek zo skleníka

Začíname s čistením v skleníku a odstraňujeme všetky zostávajúce rastlinné komponenty: vrcholy, zhnité ovocie, korene, burina. Všetky časti rastlín sú predmetom odstránenia, napriek jasnej absencii chorôb..

Patogénne mikroorganizmy môžu byť aj na podväzku, kolíkoch, špagáte, takže ich aj pálime.

Začíname s čistením v skleníku a odstraňujeme všetky zostávajúce rastlinné komponenty: vrcholy, zhnité ovocie, korene, burina. Všetky časti rastlín sú predmetom odstránenia, napriek jasnej absencii chorôb.

Prečítajte si tiež: DIY polykarbonátová sprcha

Verí sa, že vrcholy skleníkových rastlín sú skvelé na kompostovanie. Skúsení záhradníci však odporúčajú použiť túto metódu na určité faktory:

  1. Absencia výrazných chorôb a nárast počtu škodcov počas letnej chaty.
  2. Dostupnosť času – asi 4 roky na spracovanie mikroorganizmov kompostom.
  3. Použitie kompostu na pestovanie iných plodín.

Tieto jednoduché pravidlá vytvárajú výživný a bezpečný kompost.

Spláchnutie skleníka a jeho častí

Základňa skleníka – rám aj samotný polykarbonát potrebujú spracovanie. Aby sme nepoškodili polykarbonátový povlak a zároveň ho znova urobili transparentným, umyjeme ho mydlovou vodou alebo akýmkoľvek iným, len nie na báze abrazívnych látok. Potom opláchnite čistou vodou.

Základňa skleníka - rám aj samotný polykarbonát potrebujú spracovanie. Aby sme nepoškodili polykarbonátový povlak a zároveň ho znova urobili transparentným, umyjeme ho mydlovou vodou alebo akýmkoľvek iným, len nie na báze abrazívnych látok. Potom opláchnite čistou vodou.

Malý tip: Krycí materiál spracujte pomocou mäkkej špongie a štetca. Vylúčte používanie tvrdých kovových kefiek, ôk, ktoré ľahko poškriabajú polykarbonát.

Čistenie pred sezónou zahŕňa čistenie všetkých povrchov skleníka, vrátane stojana, políc, rekvizít, vybavenia, kontajnerov, mechanicky alebo dezinfekciou. Čistenie sa vykonáva pomocou vriacej vody a niektorých látok, napríklad medi, vitriolu železa, formalínu, bielidla.

Vykonávanie opatrení na dezinfekciu pôdy

Dezinfekcia povrchu pôdy je pravdepodobne najťažšou a najnáročnejšou fázou spracovania v skleníku. Na vyčistenie malého pozemku sa zaleje niekoľkými vedrami vriacej vody, čo vám umožní zabiť dostatočný počet mikroorganizmov.

Dezinfekcia povrchu pôdy je pravdepodobne najťažšou a najnáročnejšou fázou spracovania v skleníku. Na vyčistenie malého pozemku sa zaleje niekoľkými vedrami vriacej vody, čo vám umožní zabiť dostatočný počet mikroorganizmov.

V južnej oblasti Ruska sa používa spôsob utesnenia skleníka, keď po umytí krycieho materiálu, vysypaní pôdy, zatvoria dvere, okná, natrú všetky praskliny a nechajú skleník tak týždeň. Po týždni starnutia sa skleník otvorí.

Dezinfekcia povrchu pôdy je pravdepodobne najťažšou a najnáročnejšou fázou spracovania v skleníku. Na vyčistenie malého pozemku sa zaleje niekoľkými vedrami vriacej vody, čo vám umožní zabiť dostatočný počet mikroorganizmov.

Zaujímavý článok: Hyacinty: výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve

Agronómovia odporúčajú odstrániť povrchovú vrstvu na dezinfekciu pôdy, rozhádzať ju po mieste alebo použiť na hromadu kompostu. Pôda bez vrchnej vrstvy, hnojená organickou hmotou, sa vykopala.

Chemické spracovanie pôdy s použitím dezinfekčných roztokov sa odporúča na konci leta, keď sa zozbiera celá plodina.

Polykarbonátová skleníková fumigácia funguje na jar

Fumigácia je jednou z obľúbených dezinfekčných metód na jar v skleníkoch. Čo je to za proces? Po zapálení dymového ohňa sú všetky otvory v skleníku na noc tesne uzavreté.

Fumigácia je jednou z obľúbených dezinfekčných metód na jar v skleníkoch. Čo je to za proces? Po zapálení dymového ohňa sú všetky otvory v skleníku v noci tesne uzavreté.

Dôkladnejšia fumigácia polykarbonátového skleníka sa vykonáva pomocou hrudkovitej síry a síry. Po všetkých čistiacich prácach v skleníku je síra položená na kovový povrch, okná a dvere sú zatvorené, praskliny sú utesnené a ponechané na spracovanie 5 dní. Buďte opatrní, používajte ochranné prostriedky, pretože plyn síry je nebezpečný! Po takejto fumigácii je skleník vetraný.

Sanitárne opatrenia v skleníku s viacročnými plodinami

Hygienické opatrenia na čistenie polykarbonátového skleníka sa spravidla vykonávajú na jar, keď oblasť ešte nie je obsadená rastlinami. A čo robiť so skleníkom s rastúcimi trvalkami? V tomto prípade sa odporúča vyčistiť ovocné výhonky, opadané listy, vykonať potrebné prerezávanie, ako aj mechanické čistenie povrchov a používať schválené dezinfekčné roztoky pre pôdu..

A čo robiť so skleníkom s rastúcimi trvalkami? V tomto prípade sa odporúča vyčistiť plodonosné výhonky, spadnuté listy, vykonať potrebné prerezávanie, ako aj mechanické čistenie povrchov a používať schválené dezinfekčné roztoky pre pôdu.

Na záver by som chcel ešte raz poznamenať, že každoročné sanitárne čistenie skleníka určite ovplyvní úrodu. Po dôkladnej dezinfekcii budú vaše rastliny skutočne menej náchylné na hnilobu a iných škodcov.. Správna starostlivosť o polykarbonátový skleník predĺži jeho životnosť a estetický vzhľad.