Prostriedky na spracovanie ríbezlí na jar pred chorobami a škodcami

spracovanie ríbezlí skoro na jar

Existuje množstvo chorôb, ktoré môžu poškodiť ríbezle a tiež iné druhy ovocných kríkov. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako by sa ríbezle mali na jar spracovať proti chorobám a škodcom..

Názov škodcov a chorôb a kontrola nad nimi

Predtým, ako budeme hovoriť o podrobnostiach spracovania, stojí za to spomenúť tie choroby a tých škodcov, ktorí dnes existujú..

Roztoč obličiek. Najnebezpečnejším škodcom je roztoč obličiek. Dá sa veľmi ľahko identifikovať podľa opuchnutých púčikov na výhonkoch rastliny. S nástupom jari jednoducho nekvitnú, ale začnú sa uvoľňovať. To zase povedie k zníženiu výnosu. V každom púčiku môže žiť a žiť pokojne niekoľko tisíc hmyzích škodcov. Existuje niekoľko spôsobov, ako bojovať proti týmto škodcom:

 • S nástupom skoro na jar by mali byť infikované výhonky odstránené a spálené..
 • Kríky je potrebné ošetriť roztokom koloidnej síry (10 gramov zmesi na 10 litrov vody).

ako spracovať kríky ríbezlí na jar

Voška ríbezľová. Hmyz, ako sú vošky, môže poškodiť listy rastliny nachádzajúce sa na vrchole výhonkov. Z tohto dôvodu sú vráskavé a skrútené..

Opatrenia na kontrolu vošiek:

 • Aby sa úplne zničili pokojne zimujúce vajíčka vošiek, skôr ako sa púčiky nafúknu, je potrebné ošetriť rastlinu 8% roztokom nitrofénu.
 • Chlorophos tiež pomáha veľmi dobre bojovať proti voškám (20 gramov tejto látky na 10 litrov vody). Do výsledného roztoku môžete pridať karbofos alebo trichloromethophos..

Ríbezľová zlatá rybka. Larvy tohto hmyzieho škodcu poškodzujú mladé výhonky rastliny. To vedie k vysušeniu vrcholov a k ich úplnej smrti. V dôsledku toho sa bobule začnú zmenšovať a stávajú sa menšími. Aby ste sa vyhli tejto situácii, musíte ihneď odstrániť a spáliť poškodené výhonky..

Tuposť. Táto choroba môže viesť k tomu, že ker úplne prestane prinášať ovocie. A zďaleka nie je možné okamžite zistiť túto chorobu. A to všetko z toho dôvodu, že jeho účinok je veľmi pomalý a v dôsledku toho môže viesť k tomu, že choré aj zdravé bobule budú na jednom kríku. Z tohto dôvodu, už na začiatku jari, musíte starostlivo preskúmať ríbezľové kríky a pokúsiť sa na nich nájsť choré výhonky, ktoré by mali byť okamžite odrezané a spálené.

  Príprava ruží na zimu v strednom pruhu

Antroknóza. Ochorenie, akým je muška alebo antroknóza, je u nás veľmi časté. Hlavný vrchol tejto choroby sa vyskytuje v polovici júla alebo začiatkom augusta. Na základe toho s tým musíte na jar zabojovať..

Metódy kontroly:

 • Na začiatku apríla musíte postriekať rastliny a pôdu pod nimi 60% roztokom nitrofénu.
 • V lete je potrebné postriekať kríky ríbezlí 1% roztokom koloidnej sódy a 80% roztokom cuprozanu. Rastlinu je potrebné postriekať pred kvitnutím a 2 týždne po nej. Je nevyhnutné postriekať spodnú časť listov rastliny 1% roztokom kvapaliny Bordeaux.

Múčnatka. Za posledných niekoľko rokov múčnatka spôsobila záhradníkom veľa problémov, pretože touto chorobou trpia nielen ríbezle, ale aj ovocné stromy a iné druhy kríkov. Ak dovolíte stromu nakaziť sa, potom po niekoľkých rokoch rastlina úplne zomrie..

Na liečbu tejto choroby existujú nasledujúce metódy:

 • Pred kvitnutím prvých púčikov musíte rastlinu ošetriť roztokom Netrofenu. A po odkvitnutí posypeme 25% roztokom benátu a karátanu.
 • Ak sa choroba vyvinula veľmi silne, potom sa musí rastlina po týždni opäť postriekať..

ako spracovať ríbezle skoro na jar od škodcov

Tradičné metódy

Teraz viete, ako liečiť ríbezle skoro na jar pred škodcami, aby ste svoju záhradu ochránili pred rôznymi chorobami. Ale okrem chemikálií existuje mnoho ľudových prostriedkov, ktoré sú zase úplne bezpečné pre rastliny aj pre ľudí..

Vriaca voda ako najlepšia ochrana proti škodcom.

Tí záhradníci, ktorí pestujú ríbezle na svojom dvore, vedia, aké ťažké je vyrovnať sa s mnohými rôznymi chorobami a škodcami. Väčšina záhradníkov s nimi zápasí celé leto, ale stále neexistuje žiadny výsledok. Existuje však metóda starej babičky, ktorá je lacnejšia a účinnejšia. A to je obyčajná vriaca voda. Ošetrenie kríkov ríbezlí skoro na jar vriacou vodou je najlepšou metódou boja proti veľkému počtu škodcov vrátane roztočov obličiek, ktorí sa radi usadzujú na púčikoch ríbezlí a kladú tam vajíčka. Po zime sa kliešť začína pomaly prebúdzať. V prípade, že s ním začnete bojovať v zlom čase, ker po roku prestane prinášať ovocie a odumrie..

  Pestovanie hlivy ustricovej, kde začať

Schéma spracovania:

 1. Tieto práce by sa mali vykonávať skoro na jar, kým púčiky napučia. Ak rastlinu spracujete neskôr, môže poškodiť mladé výhonky..
 2. Vopred si musíte premyslieť, aké kríky plánujete polievať. Pretože voda musí byť teplá.
 3. Je dôležité zakryť korene ríbezlí plachtou alebo preglejkou, aby vriaca voda nepoškodila korene..
 4. Na prácu je lepšie použiť kovovú kanvicu.
 5. Rastlinu je potrebné spracovať ihneď, po vriacej vode..
 6. Výhonky a konáre musia byť ošetrené vriacou vodou rovnomerne, snažiac sa nevynechať ani jeden krík.
 7. Pre väčší účinok môžete do vody pridať roztok mangánu alebo soľ..
 8. Okrem toho, že vriaca voda môže ničiť škodcov, táto metóda obsahuje množstvo výhod. Rastlina napríklad zvyšuje svoj výnos, rozvíja odolnosť voči chorobám, zlepšuje chuť bobúľ..

spracovanie kríkov ríbezlí na jar od škodcov

Ako sa starať o ríbezle. Nedovoľujeme výskyt chorôb

Teraz ste mohli zistiť, ako by sa malo vykonávať spracovanie kríkov ríbezlí na jar od škodcov. Samozrejme, veľa závisí nielen od toho, ako budete bojovať proti škodcom a chorobám, ale aj od starostlivosti o tieto rastliny..

Starostlivosť je nasledovná:

 • Kým sa na rastline nezobrazia púčiky, pomocou záhradných nožníc alebo nožníc na strihanie je potrebné odstrániť suché choré výhonky.
 • Prerezávanie kríkov a mladých stromov. Malo by sa to vykonávať tak, aby konope nezostalo na vetvách, v ktorých môže ľahko žiť škodlivý hmyz. Krík je potrebné správne vyformovať. To poskytne dobrú úrodu rok po výsadbe..
 • Je nevyhnutné vytvoriť stojan na kríky. S jeho pomocou bude možné zdvihnúť vetvy kríka nahor, čím sa vytvorí druh koruny. Je to nevyhnutné, aby sa počas plodenia vetvy kríkov nemohli zlomiť pod hmotnosťou bobúľ..
 • Pravidelne odstraňujte a spaľujte starú trávu, zvyšky, listy. Môžu byť skvelým miestom pre život pre škodcov..
 • Po roztopení snehovej pokrývky je potrebné uvoľniť pôdu v blízkosti kríka do hĺbky 3 cm. potom musíte obnoviť zalievanie kríka.
 • V lete je nevyhnutné na pôdu aplikovať dusičnaté hnojivá, aby sa nové vaječníky tvorili rýchlejšie..
  Originálne kŕmidlá pre vtáky, foto

spracovanie ríbezlí na jar pred chorobami a škodcami

Konečne

Teraz viete, ako spracovať kríky ríbezlí na jar. Dúfame, že tieto rady určite použijete v živote, aby boli kríky rastliny zdravé..