Septiky pre súkromný dom, ako si vybrať

Septiky a čistiace stanice pre súkromný dom. Ako si vybrať

Problém likvidácie odpadu je známy mnohým majiteľom vidieckych domov bez centrálnej kanalizácie. Dnes je obvyklá žumpa nahradená novým typom kanalizačného zariadenia – septikom. Mnoho spoločností sa zaoberá výrobou septikov, ale pre žiadneho remeselníka nebude ťažké vybaviť septik na osobnom pozemku vlastnými rukami. Akému materiálu dať prednosť, kedy výber septiku a ako si to vybavit sam? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku..

Typy septikov pre letné sídlo a súkromný dom

Podľa typu konštrukcie majú septiky tieto odrody:

– Viackomorové. Spravidla je vybavený tak, aby vytvoril spoločný kanalizačný systém pre niekoľko domácností. Je to kvôli jeho vysokej cene. Vo vnútri je septik rozdelený na niekoľko komôr, kde odpadová voda prúdi z jednej sekcie do druhej, pričom ju rozkladajú baktérie. Po takomto spracovaní môže byť odpadová voda vypustená priamo do nádrže alebo použitá na farme..

Viackomorové. Spravidla je vybavený tak, aby vytvoril spoločný kanalizačný systém pre niekoľko domácností. Je to kvôli jeho vysokej cene. Vo vnútri je septik rozdelený na niekoľko komôr, kde odpadová voda prúdi z jednej sekcie do druhej, pričom ju rozkladajú baktérie. Po takomto spracovaní môže byť odpadová voda vypustená priamo do nádrže alebo použitá na farme.

– Malá jednokomorová. Určené pre domácnosti, ktorých denná spotreba vody nie je väčšia ako 1 meter kubický. m.

– Malý septik s dvoma alebo tromi komorami. Podstata tohto typu usporiadania je nasledovná: odpadová voda sa vypúšťa do prvej sekcie – veľkej komory, kde sa pevné časti usadia na dne, a potom ich spracujú baktérie. Výsledkom je kal, ktorý je potrebné dvakrát ročne odčerpať..

Ďalšia komora je s veľkým zásobníkom spojená priečkou. Úlohou tejto komory je filtrovať malé pevné častice, ktoré sa taktiež usadzujú na dne..

Tretia časť zahŕňa stiahnutie filtrovanej vody do zeme. Na tento účel môžete použiť ďalší drenážny systém..

Tretia časť zahŕňa stiahnutie filtrovanej vody do zeme. Na tento účel môžete použiť ďalší drenážny systém.Trojkomorový septik

Pamätajte si, že pre malý septik s jednou alebo dvoma komorami, v ktorých nie je k dispozícii drenážny systém, je potrebné vykonávať pravidelné čistenie odpadových vôd..

  Ako vyrobiť studenú udiareň vlastnými rukami

Výber materiálu na vlastnú inštaláciu septiku

Náklady na inštaláciu systému čistenia odpadových vôd, zložitosť práce na jeho usporiadaní priamo závisí od typu stavebného materiálu.

Náklady na inštaláciu systému čistenia odpadových vôd, zložitosť práce na jeho usporiadaní priamo závisí od typu stavebného materiálu.Septik

Septik je vyrobený z:

– prefabrikovaný betón;

– plast;

– tehla;

– monolitický betón.

Ak porovnáme stavebné materiály používané na usporiadanie septiku, môžeme dospieť k nasledujúcim záverom:

  1. Jednokomorový septik sa odporúča vyrobiť z prefabrikovaného železobetónu, pretože je veľmi pevný, hustý, s nulovou odolnosťou voči vode a odolný. Kanalizačný systém zo železobetónu je možné ľahko a rýchlo vyrobiť do jedného dňa.
  2. Pri porovnaní monolitického betónu a tehál určite víťazí ten druhý. Proces stavby septiku z tehly je oveľa rýchlejší, jednoduchší, zatiaľ čo technológia stavby z betónu vyžaduje veľa času a úsilia.

    Pri porovnaní monolitického betónu a tehly rozhodne víťazí ten druhý. Proces stavby septiku z tehly je oveľa rýchlejší, jednoduchší, zatiaľ čo technológia stavby z betónu vyžaduje veľa času a úsilia.Tehlový septik

  3. Plastový modul možno nazvať takmer hotovým septikom – stačí ho správne nainštalovať. Plastový kanalizačný systém sa vyznačuje spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Nevýhodou plastu je, že jeho steny niekedy nevydržia vysoký tlak pôdy. Steny plastového septiku sú niekedy vystavené vibráciám. Stáva sa to v prípade inštalácie plastovej nádrže v mieste výskytu podzemných vôd..Plastový modul možno nazvať takmer hotovým septikom - stačí ho správne nainštalovať. Plastový kanalizačný systém sa vyznačuje spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Nevýhodou plastu je, že jeho steny niekedy nevydržia vysoký tlak pôdy. Steny plastového septiku sú niekedy vystavené vibráciám. Stáva sa to v prípade inštalácie plastovej nádrže v mieste výskytu podzemnej vody.Septik plastový

    Oscilačné procesy vedú k tomu, že spoje sú odtlakované a svah kanalizačných potrubí je narušený. V tejto súvislosti je najčastejšie betónovaný septik z plastu alebo sú postavené ďalšie podlahy zo železobetónu s podperami. To všetko robí z plastu drahý spôsob usporiadania žumpy..

  4. V prípade inštalácie dvojkomorových kanalizácií odborníci radia obrátiť sa na tehlový alebo monolitický betón, ktoré sa líšia cenovou dostupnosťou a jednoduchosťou použitia..

Užitočný článok: Čerpacie stanice na zásobovanie vodou pre súkromný dom

Pri inštalácii železobetónového septiku s dvoma komorami je spravidla potrebné vykonať dve oddelené studne, čo výrazne ovplyvňuje náklady na prácu.

septik pre dom

Ošetrovacie stanice

Potom, čo bol materiál vybraný, je nainštalovaný septik, mnohí stoja pred otázkou, ako ďalej spracovať a zlikvidovať odpad a fekálie. Niektorí považujú za najlepšie riešenie – vytvoriť kanalizačnú jamu a vybaviť ju betónovými krúžkami bez dna.

  Pestovanie baklažánu vonku

Potom, čo bol materiál vybraný, je nainštalovaný septik, mnohí stoja pred otázkou, ako ďalej spracovať a zlikvidovať odpad a fekálie. Niektorí považujú za najlepšie riešenie - vytvoriť kanalizačnú jamu a vybaviť ju betónovými krúžkami bez dna.Topas

To však môže viesť k kontaminácii pitnej vody a vzniku nepríjemného špecifického zápachu. Nedávno sa na trhu objavilo nové riešenie na usporiadanie miestneho kanalizačného systému – autonómna čistiaca stanica pozostávajúca z niekoľkých prepojených sekcií s ďalším infiltračným systémom vybaveným eko ​​filtrom. Čistiareň je reprezentovaná samostatnými modulmi, takže existuje možnosť individuálneho výberu objemu septiku zvýšením počtu modulov.

Čistiareň je reprezentovaná samostatnými modulmi, preto je možné individuálne zvoliť objem septiku zvýšením počtu modulov.Cisterna a infiltrátor

Prečítajte si tiež: Septiky pre letné chaty: ktorý je lepší ?

Ako vidíte, majitelia vidieckych domov si dnes majú z čoho vyberať: vybaviť kanalizačnú jamu sami pomocou širokého spektra materiálov alebo dôverovať výrobcovi kúpou kompletne dokončenej čistiarne alebo septiku.