Skalka v krajinnom dizajne

Skalka, ako to urobiť sami. Fotka krok za krokom

No povedzte mi, ktorý z majiteľov záhradných pozemkov by nesníval o tom, že ho vyzdobí malebnými krajinnými radovánkami? Každý normálny majiteľ chce, aby záhrada potešila nielen jeho samého, ale vzbudila obdiv aj u jeho hostí. Chcete niečo neobvyklé a zároveň pútavé? Na vytvorenie špeciálnej atmosféry a harmónie na záhradných pozemkoch je skalka ideálna. Tento typ krajinného dizajnu k nám prišiel z Európy. Je tu svieža farba jasnej vegetácie a horské balvany rôznych veľkostí a tvarov, ktoré vytvárajú pocit, že v Stredozemnom mori ukradli exotický kúsok prírody zo samého srdca Álp a presťahoval sa priamo do záhrady. Dnes na Svoimi-rukamy.com zvážime vytvorenie skalky vlastnými rukami.

Skalka v krajinnom dizajne

Čo potrebuješ vedieť?

Ak chcete postaviť skalku sami, musíte pochopiť typy a schémy jej zariadenia. Pochopte, kam inštalovať a kam nie. Vedieť, aké prípravné práce je potrebné vykonať, ktorý kameň si vybrať, ako si vybrať kompetentné zloženie rastlín.

Vyzbrojení vedomosťami a svojou predstavivosťou môžete bezpečne začať pracovať. A nie je vôbec potrebné najať znalcov krajinného dizajnu. Hlavnou vecou je byť opatrný a presný..

Základom každej skalky sú kamene rôznych veľkostí orámované rastlinami. Flóra alpského toboganu je veľmi rozmanitá. Existujú ihličnaté, listnaté a saxifrage. Inými slovami, pri vytváraní skalky vo svojej záhrade človek vytvorí horský fragment prírody, ktorý by mal vyzerať čo najprirodzenejšie a najekologickejšie. Preto treba kamene inštalovať chaoticky, ale tak, aby mali pocit, že im vládne samotná príroda a nie ľudská ruka. Toto pravidlo platí aj pre zdobenie sklíčka rastlinami..

Druhy skalničiek

Druhy skalničiek:

  • Horský svah je druh nábrežia, kde sú na vrchu veľké balvany a na úpätí sú malé, voľné.
  • Strmý kopec – urobený ako skala, kde na základni prevládajú veľké kamene, na vrch menšie.
  • Horské údolie – kamene všetkých veľkostí sú náhodne umiestnené.
  • Radový svah – je vytvorený vo forme stupňov nie príliš veľkých rozmerov, ktoré sú podopreté veľkými kameňmi zdobenými na šikmom svahu.
  • Lesná roklina – šmykľavka je umiestnená v priehlbine v tvare škrupiny. Zároveň sa pokúšajú ozdobiť veľkým kameňom porasteným machom.
  • Kamenná stena – väčšinou je tvorená plochým kameňom, ktorý je položený v malých obrubníkoch.

Pri stavbe alpského tobogánu sa používajú iba horské kamene. Niekedy sa tomu hovorí skalka. Len to nie je úplne správne. Pri vytváraní skalničiek používajú nielen skalu, ale aj riečne okruhliaky a veľké kamene zaoblených tvarov, ktoré v prírode nie sú hornaté. Vynikajúcim a neštandardným riešením pri vytváraní plotu na mieste bude vstavaná alpská šmýkačka vyrobená z vrstveného kameňa. Skvelým nápadom pri navrhovaní skalky v blízkosti nádrže by bolo použiť lesný balvan porastený machmi a lišajníkmi..

Výber miesta pre snímku

Výber miesta pre snímku

Hlavná funkcia skalky je dekoratívna. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výbere miesta pod kopcom. Odporúča sa premiešať ho na mieste, ktoré je zo všetkých strán voľné, aby bolo možné krásu vidieť z ktoréhokoľvek miesta v záhrade. Šmykľavka sa najčastejšie vyrába v strede alebo z okraja trávnatých trávnikov. Alpský tobogán je potrebné orientovať tak, aby všetky rastliny dostali maximálne množstvo slnečnej energie a tepla.

Ak už má miesto schodisko v nejakej prírodnej nadmorskej výške, skalka bude jeho krásnym doplnkom. Ak nie, ale je to plánované, existuje dôvod zúčastniť sa schémy, v ktorej sa budú navzájom dopĺňať. Keď plánujete vybaviť šmykľavku v hĺbke záhrady, musíte premýšľať o prístupoch k nej vo forme ciest alebo chodníkov. Kamenné chodníky alebo suché potoky vytvorené z malého kameňa vyzerajú v skalke veľmi krásne.

  Clematis: odrody s fotografiami a popismi

Keď je na mieste malé jazero alebo umelé jazierko a dokonca zarastené rákosím, skalka ideálne zapadne do celkového obrazu, ak ju umiestnite vedľa nej. Chcete niečo skutočne veľké, pútavé? Vytvorte skalku z obrovských balvanov a navrhnite ju vo forme vodopádu.

Ak nainštalujete skalku do stredu záhradnej oblasti, bude to hlavný prvok dekoru. Pamätajte si, že pri inštalácii šmýkačky nie je vhodné ju umiestniť do tieňa. Nezáleží na tom, či strom blokuje svetlo alebo inú budovu. Ak sú ako prvok záhrady prítomné kríky so stromami, budú v určitej vzdialenosti od šmýkačky vyzerať dobre. Tu je potrebné, aby zodpovedali farebnej schéme. Príliš svetlé pozadie bude negovať krásu alpského tobogánu. Šmykľavka, ktorá pokračuje v celkovom dizajne záhrady, vyzerá skvele, ak je umiestnená v prírodnej nadmorskej výške alebo dokonca v hĺbke rokliny..

Ako si vyrobiť skalku vlastnými rukami, pokyny krok za krokom

Ako si vyrobiť skalku vlastnými rukami, pokyny krok za krokom

Prípravné práce na vytváraní sklíčka začínajú priamo na zemi. Na začiatku je určené, ako vysoká bude skalka, aké veľkosti a tvary budú kamene použité v záložke. Okamžite sa tiež určí priemer skalky. Všeobecne sa verí, že výška šmýkačky je približne 0,6-1,6 metra. Základné kompozičné prvky kameňov sú schematicky a predbežne umiestnené na zem. Skalnaté svahy sú vytvorené tak, aby južne orientovaný svah plynule klesal a nebol taký strmý ako všetci ostatní..

Každý chápe, že počasie – dážď, vietor, sneh, ovplyvňuje bezpečnosť alpského tobogánu. Časom bude deformácia a deštrukcia vznikať stále viac. Ako chrániť sklíčko pred škodlivými účinkami vonkajšieho prostredia? Prvá vec sa odporúča – vytvoriť skalku je najlepšie v jesennej sezóne. Jeho základ bude potrebné starostlivo a efektívne pripraviť tak, aby nezničili ani zrážky, ani podzemné vody.

Pôda pre skalku sa pripraví vyčistením zeme a odstránením vrchnej vrstvy pôdy do hĺbky 25-35 cm. Potom sa vytvorí drenážny systém, aby voda normálne odchádzala a nepodkopávala základňu. Za týmto účelom sa po odstránení zeminy položia rôzne materiály – úlomky tehál, rôzny stavebný odpad, expandovaný ílový štrk. Hĺbka tejto vrstvy by mala byť až 15 cm..

Potom sa položí hrubý piesok-vrstva s hrúbkou 5 až 7 cm, potom sa vytvorí pôda s hmotnosťou 10 až 17 cm, na ktorej sa už priamo odkryjú balvany, a vysadí sa flóra. Ak je alpský tobogán vytvorený podľa radového typu, potom sú na dno každého kroku umiestnené veľké balvany..

Pozri tiež: Ako si vyrobiť kvetinový záhon – kvetinovú záhradu

Hlavná vec v kamennej kompozícii

Hlavná vec v kamennej kompozícii

Kompetentná inštalácia veľkých balvanov v spodnej časti šmykľavky je hlavnou podstatou každej skalky. A správne zloženie kameňov je kľúčom k krásnej a trvanlivej šmykľavke. Balvany strednej a malej veľkosti budú v budúcnosti užitočné pre formovanie zvyšku skalky. Tiež, aby ste sa mohli počas starostlivosti o skalku pohybovať, starajte sa o ploché kamene na schody.

Kladenie kameňov začína od základne hore, od veľkých, stredných a končí malými. Je nesprávne robiť všetko v prísnom poradí, pozorovať vzorce a rovnakú vzdialenosť. Skalka by nemala napodobňovať hornatú krajinu. V skutočnosti by to mala byť práve táto krajina – kúsok Álp vytrhnutý z voľnej prírody. Balvany musia byť jednoducho usporiadané chaoticky, bez jasnej hierarchie. Pri zariaďovaní skalky vždy prehlbujte kamene do zeme o jednu tretinu, niekedy aj 1/2 výšky balvana.

Keď sú medzery medzi kameňmi vyplnené zeminou, vrazí sa, potom sa naleje z hadice so striekacou dýzou, aby sa nevymyla. Potom, do dvoch týždňov, zostane skalka sama. Kamene by sa mali usadiť, pôda by sa mala potopiť. Optimálne je, ak ho necháte v zime, a na jar, ak je všetko v poriadku, vysaďte rastliny.

  Ako vyrobiť snehovú frézu vlastnými rukami na pojazdnom traktore

Pri vytváraní kamennej kompozície skalky sa snažte pravidelne od nej vzďaľovať vo vzdialenosti 4-6 metrov. To vám umožní vidieť nedostatky a dosiahnuť harmóniu..

Správny výber kameňov

Správny výber kameňov

Pri výbere balvanov a kameňov menších veľkostí by ste mali vždy myslieť na to, či sú svojim tvarom alebo typom povrchu vhodné pre určitý typ skalky. Nezabudnite, že šmýkačka obnovuje horskú krajinu v jednej záhrade. A v prírode je kameň leštený vetrom, vodou a vždy, aj keď prirodzeným, ale nepravidelným tvarom. Ak vezmete riečne kamene, bude to úplne iné. Zlomený kameň so zubatou ostrou hranou tiež nezapadne do celkového dizajnu. Vápenec alebo pieskovec je dobrou voľbou. Urobí to dolomit, ktorý bude vyzerať celkom dobre. Vhodná je aj bridlica, čadič a niektoré ďalšie druhy skalných kameňov. Ak nájdete lesné balvany s machom, bude to takmer dokonalé..

Na stavbu akéhokoľvek alpského toboganu musíte vybrať kamene rôznych veľkostí – od najväčších balvanov po najmenší štrk.

Aké kamene sa používajú na vytvorenie skalky?

Aké kamene sa používajú na vytvorenie skalky?

• Mliečny kremeň – priemer od 35 do 75 cm Je drsný, povrch je nerovný. Ťažba kameňa prebieha na Urale.

• Pieskovec – rôznych tvarov, často zaobleného typu. Farba je prevažne sivá, menej často piesková, s priemerom 30 až 90 cm, často vrstveného typu.

Pieskovec - rôznych tvarov, často zaobleného typu

• Bielo -zelený kremeň – priemer od 25 do 65 cm, kameň fragmentačného typu s vyhladenými úlomkami. Ťaží sa pri Orenburgu.

Bielo -zelený kremeň - priemer od 25 do 65 cm, fragmentačný kameň

• Sirpantenit – strieborný alebo zelený kameň, priemer od 26 do 50 cm.

Sirpantenit - strieborný alebo zelený kameň

• Elbrus – farba kameňa je šedá, menej často béžová, priemer je od 24 do 98 cm.

• Jaspis – má priemer 26 až 65 cm Farba je červená alebo zelená.

Jaspis - má priemer 26 až 65 cm.Farba je červená alebo zelená.

• “Rainbow” – druh kremeňa. Má žltohnedú farbu a priemer 11 až 71 cm.

Rastliny dekorácia skalka

Ak sa vám podarilo opustiť skalku, aby sa v zime usadila, potom na jar môžete začať s výsadbou rastlín. Flóra musí zodpovedať alpským, charakteristickým pre vysočiny. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zasadiť kríky, po ktorých nasledujú trávnaté porasty, a až potom pokrývať zem. Rastliny sa vyberajú tak, aby šmýkačka vyzerala krásne v každom ročnom období. Na jar potešila prvosienkou, v lete búrkou kvetov, na jeseň zlatou hromadou a v zime šťavnatou zeleňou.

Rastliny dekorácia skalka

Kompetentná výsadba rastlín zvyšuje estetickú zložku skalky. Na výsadbu kríkov sú vykopané otvory, ich dno je spevnené štrkom. Po dokončení výsadby je pôda zhutnená a navrchu pokrytá štrkom. Ak chcete ihličnatú skalku, potom sú kríky a stromy zo vždyzelených stromov celkom vhodné pre nenáročný krajinný dizajn.

Keď sa na šmýkačku odoberie vápenec, pôda, ktorá sa do nej naleje, získava kvalitu zásaditého prostredia. Niektoré rastliny na takejto zemi rastú zle. Potom musíte okysliť pôdu.

Rastliny, ktoré sú dobre prispôsobené tieňu, je najlepšie vysadiť na severný svah kopca. Ak je alpská šmykľavka postavená vo forme kamenného živého plotu, potom na nej bude perfektne vyzerať koberec karafiátov a brčál..

Medzi rastliny milujúce tieň patria:

Medzi rastliny milujúce tieň patria:

  Bežné choroby papriky

– Hostitelia. Na listoch majú zlaté, biele a modré žilky, rastú v rozetovom type.

– Astilba. Má ružové malé pyramídové súkvetia. Kvitne v júli.

– Badan. Listy sú mäsité, jasne zelené. Kvetenstvo je karmínovej farby. Vzťahuje sa na saxifrage rastliny.

Fern. Táto rastlina vyzerá úžasne, ak je vysadená na úpätí skalky

– Fern. Táto rastlina vyzerá úžasne, ak je vysadená na úpätí skalky.

Stachis. Listy sú nadýchané namodralé. Je celkom nenáročné na starostlivosť a vodu

– Stakhi. Listy sú nadýchané namodralé. Je celkom nenáročné na starostlivosť a vodu.

– brčál. Táto rastlina má modrý kvet. Listy sú tmavozelené, lesklé.

Húževnatý. Na slnku rastie veľmi rýchlo. Vzťahuje sa na pôdny kryt

– Húževnatý. Na slnku rastie veľmi rýchlo. Vzťahuje sa na pôdny kryt.

Flóra, ktorá potrebuje veľa svetla, je vždy vysadená na južných svahoch alpského toboganu.

Medzi svetlo milujúce rastliny patria:

– ozdobná mašlička Má obrovské listy, ktoré vyzerajú ako dlhé zvislé šípky.

– Iris. Niečo veľmi podobné orchidei, odkazuje na trvalé cibuľovité rastliny.

– Levanduľa. Patrí k vždyzeleným horským kríkom, má malé purpurové kvety.

– Omladený. Rastlina s malými listami limetkovej farby, ktoré sa rozchádzajú v ružiciach.

– Adonis. Žiarivo žlté súkvetia. Trvalka.

– A čo cena? Nádherná rastlina, ktorej listy v zime neopadávajú. Z kvetenstva sa po rozkvitnutí stanú červené guličky podobné ihličkám.

Kompetentným kombinovaním rôznych typov a typov rastlín môžete na alpskom tobogáne vytvoriť jedinečnú a harmonickú kompozíciu. Pokrytie, prvosienky, lámanie kameňov – v správnych kombináciách poteší oko majiteľa skalky dlho. A tiež existujú rastlinné druhy, ktoré sú univerzálne..

Kompetentným kombinovaním rôznych typov a typov rastlín môžete na alpskom tobogáne vytvoriť jedinečnú a harmonickú kompozíciu.

Tie obsahujú:

– Mylnyanka. Rastie na vápencových skalách. Alpská trvalka.

– Rozchodník. Má šťavnaté listy citrónovej farby. Kvety vo forme rozetiek.

– Scylla. Vzťahuje sa na prvosienky. Má modré súkvetia.

– Fialový. Je to pomerne nenáročná rastlina. Kvitne takmer celé leto.

– Phlox. Patrí k kobercovému typu rastlín s malými ružovými súkvetiami.

– Arabi. Kvitne dvakrát ročne – v máji a na konci jesene. Vzťahuje sa na pôdopokryvné viacročné rastliny.

– Bell. Dostatočne nenáročný. Bohato kvitne od júla do októbra.

– Krokus. Jedná sa o prvosienku a hľuzovku.

– Muscari. Vzťahuje sa na cibuľovité rastliny, trochu pripomínajúce hyacint.

Dobrý krok by bol, keby ste zariadili skalku s ihličnatými ihličnatými stromami v kombinácii so skalnatým chodníkom alebo drevenými schodmi.

Medzi stále zelené ihličnany patria:

Medzi stále zelené ihličnany patria:

– Obyčajný alebo kanadský smrek;

– borovica horská;

– kozák, obyčajný alebo skalnatý jalovec.

Pre kompetentný a plynulý prechod medzi vysokými a malými (prízemnými) rastlinami je vhodná stredná flóra. Môže to byť čučoriedka červenolistá, vres a mandle a ruská metla a japonská spirea a euonymus..

Zjazdovka si vyžaduje starostlivosť. Tu musíte včas odstrániť sušené kvety, burinu z buriny a podľa potreby vodu. Sklíčko prihnojte fosfátovo-draselnými hnojivami. Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj odstraňovaniu buriny. Koniec koncov, burina má iný koreňový systém a pri klíčení môže zvnútra skalku ľahko zničiť. Pokiaľ je to možné, je vhodné bezprostredne pred položením sklíčka ošetriť pôdu herbicídmi. Ale čo je najdôležitejšie, nepreháňajte to. V zime sú rastliny na ochranu pred chladným počasím izolované.

Skalka s vlastnými rukami, výber fotografií

Skalka s vlastnými rukami, výber fotografií

používanie striedania rastlín

ihličnaté stromy v záhrade

dekoratívny dizajn skalka

kamenná záhrada

určenie umiestnenia skalky vo dvore

použitie bieleho kameňa na záhradnú výzdobu

dekoratívne jazero v krajinnom dizajne

Keď je však skalka pripravená, v každom ročnom období bude v záhrade vždy malý, ale skutočný kus alpských hôr..