Správny výber ohrievača vody

Ohrievače vody pre letné sídlo, ktoré si môžete vybrať: prietokové alebo skladovacie

Potreba nákupu ohrievača vody môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi. Niekto nemá rád, ako fungujú inžinierske siete, každú chvíľu vypnem horúcu vodu, ale niekto chce vytvoriť príjemné podmienky v krajine alebo vo vidieckom dome.

Na vyriešenie týchto problémov je na inštalatérskom trhu predstavená neuveriteľne pohodlná a veľmi potrebná položka – ohrievač vody. Elektrické ohrievače vody sú medzi priemerným kupujúcim veľmi žiadané. Je to kvôli ich prijateľným nákladom a jednoduchosti inštalácie. Môžu byť dvoch typov: skladovacie a prúdové. Závisí to od toho, aký typ vykurovania je pre ohrievač vody zabezpečený. Aby ste sa správne rozhodli, berúc do úvahy potreby každého zákazníka, musíte najskôr zistiť, ako každý z nich funguje a v čom sa líši..

Ako si vybrať ohrievač vody pre byt alebo letnú chatuAko si vybrať ohrievač vody pre byt alebo letnú chatu

Rozdiely medzi zariadeniami na ohrev vody

Ohrievače vody skladovacieho typu pracujú podľa nasledujúcej schémy: nádoba, vo vnútri ktorej je inštalovaný vykurovací článok, sa naplní vodou a potom sa zahreje na požadovanú teplotu. Iba potom je možné použiť horúcu vodu..

Ak hovoríme o tečúcich, potom fungujú podľa trochu iného systému: voda prechádza desiatimi, ktorých sila je dostatočne veľká a získava požadovanú teplotu, a na výstupe je už teplá.

Charakteristika ohrievačov vody

Charakteristika ohrievačov vody

Každý spotrebiteľ pri výbere v prospech konkrétneho výrobku predbežne porovnáva technické vlastnosti vybraných výrobkov. Výnimkou nie sú ani kotly alebo ohrievače vody.

Dôležité parametre ohrievačov vody:

1. Spotreba elektrickej energie

Tento bod je najdôležitejší pri nákupe výrobkov elektrického typu. Mesačná platba za elektrickú energiu závisí od spotreby energie každého domáceho spotrebiča. Tu obaja kvôli úsporám. Takže pre tečúce ohrievače vody budú indikátory takmer rovnaké. Jediným rozdielom je, že kotol ohrieva vodu dlhší čas, pričom spotrebuje menej kilowattov za hodinu, a prietokový ohrievač pracuje niekoľko minút, ale spotrebovaná elektrická energia je vzhľadom na výkon tepla o niečo vyššia..

  Ako si vyrobiť kvetinový záhon vlastnými rukami. Foto pre začiatočníkov

Okamžitý ohrievač vodyOkamžitý ohrievač vody

2. Hmotnosť a veľkosť

Ďalší dôležitý bod, najmä pre majiteľov malých bytov a domov. Prirodzene, prietokový ohrievač vody bude vážiť menej a zaberie veľmi málo miesta. Moderné prietokové ohrievače majú navyše elegantný a rozmanitý dizajn, ktorý sa ľahko zmestí do akéhokoľvek interiéru kúpeľne..

3. Jednoduchosť použitia

Ak je úlohou poskytnúť sprchu v horúcej alebo skôr teplej vode, budete si musieť kúpiť veľmi výkonný prietokový ohrievač, najmenej 6-8 kilowattov. Ak odtiene nie sú také silné, potom bude mať voda na výstupe teplotu, pri ktorej si môžete umyť tvár a umyť si ruky čo najviac. V chladnom období zároveň prietokový ohrievač vody málo zvládne svoju úlohu. Ale napriek tomu majú také ohrievače významné plus – nie je obmedzený objem vody.

Pri použití zásobníkového ohrievača vody bude na výstupe uvedená nielen požadovaná teplota vody, ale aj dostatočná hlava. Malo by sa však pamätať na limit výtlaku. Ak máte veľkú rodinu alebo sa radi kúpete, potom je najlepšie vziať si objem od 80 do 100 až 150 litrov..

Ďalšou výhodou kotla je schopnosť dodávať vodu do niekoľkých zdrojov, napríklad do sprchy a umývadla. Ak sa taký trik vykoná s prietokovým ohrievačom vody, potom existuje veľké riziko, že studená voda bude vo všetkých zdrojoch. Tento problém je však vyriešený prítomnosťou elektronického riadenia, aj keď takéto ohrievače vody budú stáť niekoľkokrát drahšie ako konvenčné..

Inštalácia ohrievača vody

4. Inštalácia ohrievača vody

Akumulačný ohrievač je pripevnený k pevnej stene, ktorá sa pod hmotnosťou naplnenej nádrže nezrúti, ale je zapojený do bežnej zásuvky alebo prostredníctvom pripojenia k elektrickému vedeniu a inštalácii vypínača.

V prípade prietokových ohrievačov vody budete musieť drotať, okrem toho, že potrebujú prideliť linku a nainštalovať automatický prístroj, a zariadenia s vysokým výkonom sú spravidla pripojené iba k sieti tri fázy. Drážky sú pripevnené k stene a kvôli svojej nízkej hmotnosti nevyžadujú dodatočnú tuhosť.

  Zavlažovacia hadica, ktorá je lepšia

5. Servis ohrievačov vody

Pri výbere zásobníkového ohrievača vody musíte byť pripravení na pravidelné čistenie. Všetko závisí od toho, ako kvalitná je voda v oblasti inštalácie. Pri tvrdej vode bude treba desiatku meniť alebo čistiť každých šesť mesiacov, pri mäkšej stačí kontrola raz za rok.

Flétna nie je taká rozmarná, ak je správne nainštalovaná, potom nevyžaduje kontrolu a výmenu dielov pred akýmkoľvek poškodením.

6. cena

Otázka ceny samozrejme zaujíma každého kupujúceho. Nákupom malých prietokových ohrievačov vody budú stáť o niečo lacnejšie ako kotly, ale to je prípad ich nízkeho výkonu. Ak je ohrievač vody vybavený vysokokvalitnou elektronikou a vysokým výkonom, potom sú jeho náklady vyššie ako pri akumulačných ohrievačoch.

Na druhej strane náklady na kotol závisia výlučne od jeho objemu a ochrany tienidla, môžu byť suché alebo mokré. Ohrievače vody, v ktorých je suchý tenom. sú o niečo drahšie, ale nerozbijú sa tak často a vyžadujú menej častú kontrolu.

Na základe všetkých dostupných znalostí je možné vyvodiť nasledujúce závery:

• prietokové ohrievače vody sa ľahšie udržiavajú, majú malé rozmery a pracujú dlhšie ako zásobníkové ohrievače vody;

• nízkoenergetické potrubie sa odporúča iba na letné použitie vo vidieckom dome alebo na letnej chate;

• ak je prietokový ohrievač vody dostatočne výkonný, potom ho možno v byte pripojiť iba pomocou trojfázového vedenia;

• z hľadiska účinnosti je prietokový ohrievač vody výnosnejší ako akumulačný;

• kotol môže dodávať horúcu vodu do niekoľkých zdrojov naraz;

• na kúpanie potrebujete kotol s objemom najmenej 80 litrov;

• kotol je zapojený do štandardného elektrického vedenia.

Prirodzene, právo voľby zostáva iba na spotrebiteľovi, ale ako ukazujú štatistiky, v našej krajine sa nakupuje stále viac zásobníkových ohrievačov vody.

  Ako sa vysporiadať s prasiatkom

Pozrite si užitočné video: Výber ohrievača vody

Ďalšie užitočné tipy nájdete na stránkach nášho webu.