Tajomstvo výberu kvalitných semien na výsadbu

vyberte semená na výsadbu

Výber semien pre budúcu výsadbu je mimoriadne dôležitý. A záhradníci a záhradníci sa začínajú venovať tomuto povolaniu dlho pred začiatkom výsevu. Na jeseň začínajú záhradkári hľadať vhodný materiál a pozerajú sa na svoje zásoby semien zozbieraných v lete. Medzi obrovským množstvom osiva v obchodoch sa často nachádzajú falzifikáty. Ak chcete získať niečo skutočne dobré, vedzte, ako vybrať správne semená pre budúce výsadby.

Ako si vybrať semená

Dávajte pozor na chuť.

Na čo si teda dať pri kúpe pozor? Pozrime sa na to bližšie. Pred odchodom do obchodu sa teda rozhodnite pre zeleninu, ktorá vám v lete porastie na záhradných záhonoch. Určte aj vkus svojej domácnosti. Niekto napríklad dobre miluje kyslé odrody, ale niekto miluje sladké. Informácie o chuti sa spravidla nachádzajú na obale osiva. Ak také informácie neexistujú, prečítajte si informácie o konkrétnej odrode na internete..

Každé bobule alebo každá zelenina má dve kľúčové kritériá, ktoré môžu určiť chuť celej odrody. Najmä plodina, ako je uhorka, by mala mať tenkú šupku a malé semená. Dôležitá je aj jemná uhorková príchuť. Dnes môžu byť odrody uhoriek veľmi rozmanité, napríklad niektoré z nich nemusia mať čerstvosť a vôňu uhorky..

Pri výbere bobuľových semien dbajú na obsah cukru v ovocí a množstvo kyseliny askorbovej. V semenných plodinách je dôležitá veľkosť semena a drobivosť dužiny. A pre jablká a hrušky je kľúčovým ukazovateľom hrúbka šupky..

Výber semien na zamýšľaný účel.

Je dôležité nakupovať semená pre budúce výsadby na určený účel. Iste viete, že jedna skupina odrôd má vynikajúcu chuť na čerstvú spotrebu, druhá skupina je naopak vhodná na konzervovanie. Existujú aj univerzálne odrody, ktoré sa hodia na každú príležitosť. Technologické kvality odrôd sú tiež dôležitým parametrom. Tí letní obyvatelia, ktorí predávajú ovocie a zeleninu, tomu venujú pozornosť..

Technologickým vlastnostiam ovocia možno pripísať veľký počet kritérií. Tu je len niekoľko z nich. Takže to môže byť:

  • Konzistencia dužiny a priemerná hmotnosť ovocia,
  • Veľkosť kameňa a ľahké oddelenie stopky.

Každá zelenina má spravidla svoje vlastné kritériá. U hrušiek a jabĺk alebo marhúľ je dôležitým ukazovateľom obsah pektínu alebo vlákniny v dužine. Z odrôd, ktoré obsahujú najviac pektínov, môžete pripraviť úžasnú marmeládu, kde sa použije minimálne množstvo cukru..

  V krajine vyrábame záhon a kvetinovú záhradu

V prípade bobúľ je dôležitým ukazovateľom spôsob ich odstránenia z vetiev. Tento ukazovateľ je ovplyvnený odrodou a zrelosťou. Zoberme si príklad na malinách. Najmä jednu odrodu je možné ľahko odstrániť z konárov, druhá je naopak náročná a pri zbere bobúľ sa vráska. V ďalšej odrode sa bobule môžu ukázať ako len vodnaté..

Tajomstvo výberu kvalitných semien na výsadbu

Odhadujeme zachovanie kvality.

Podmienky a trvanlivosť odrôd môžu byť spravidla úplne odlišné. Ak chcete kapustu držať v hlávkach kapusty v pivnici, kde je teplota +12, tak neuspejete. Mnoho druhov zeleniny sa cíti dobre pri teplotách 0c, + 1c alebo -1c. V opačnom prípade kapustové hlavy okolo okrajov jednoducho vyschnú. V dobrej prezentácii bude možné zachovať iba kapustu, ktorá je v strede.

Toto pravidlo platí pre všetku zeleninu a niektoré kôstkové ovocie, ako napríklad melón. Odroda Kolkhoznitsa sa vyznačuje sladkou a vynikajúcou chuťou. Odroda však nemôže byť dlho skladovaná. Jednoducho sa to pokazí.

Zimovzdorné vlastnosti.

V tomto článku vyberáme semená na výsadbu, ktoré môžu splniť vaše očakávania a priniesť bohatú úrodu ovocia. Ako vidíte, je dôležité venovať pozornosť mnohým bodom. Pri výbere semien je dôležité pamätať na ich zimnú odolnosť. Obyvatelia teplých oblastí si z toho nemusia robiť starosti. Takmer všetky plodiny rastú v teplých oblastiach bez problémov. Ostatní letní obyvatelia by mali v prvom rade venovať pozornosť tomuto parametru. Táto kvalita je obzvlášť dôležitá pre viacročné plodiny..

Ak sa napriek tomu rozhodnete vybrať plodiny milujúce teplo, potom ich pred malým chladným počasím môže zachrániť špeciálny prístrešok, ktorý si postavíte vlastnými rukami..

Tolerancia voči suchu.

Každý vie, že podmienky na našej planéte sú veľmi premenlivé. A obdobia sucha sa môžu vyskytnúť v úplne odlišných oblastiach. Ak váš región patrí do rizikovej zóny, vezmite si tieto informácie na vedomie..

Výťažok odrody.

Ďalší ukazovateľ je tiež mimoriadne dôležitý. Ak však veríte iba obrázkom a informáciám na obale, môžete byť sklamaní. Takéto informácie zvyčajne nie sú pravdivé. Výnos je ovplyvnený mnohými faktormi. Najmä rastové podmienky a vlastnosti starostlivosti. Ak nie sú tieto podmienky splnené, zber môže byť aj z najinzerovanejšej odrody veľmi dobrý..

  Estetický dizajn územia pred domom

ako si vybrať kvalitné semená

Výber hybridov alebo odrôd F1

Je potrebné pripomenúť, že odrody sa líšia od hybridov v dedičnosti vlastností. Ak si kúpite určitú odrodu semien a vypestujete z nich plodinu, z ktorej sa budú zbierať semená. Potom budúci rok budú získané úplne rovnaké rastliny s podobnými plodmi, aké boli pred rokom..

Ak však v blízkosti kultúry rastú podobné rastliny alebo príbuzní kultúry, môže dôjsť k krížovému opeľovaniu. V dôsledku toho budú mať plody úplne iné vlastnosti. Prakticky týmto spôsobom sa získavajú nové odrody. Chovatelia však získané vlastnosti konsolidujú. Je dôležité vedieť, že výsledky nie sú vždy pozitívne. Nepríjemné prekvapenia sa stávajú pomerne často. Môže sa objaviť napríklad horká chuť alebo hrubá koža alebo iné znaky.

Mnoho obchodov predáva odrody, ktoré majú v dôsledku kríženia najlepšie vlastnosti. Hybridy F1 sú semená, ktoré vznikajú krížením vybraných semien. Nasledujúca generácia semien, ktoré sa budú zbierať, však nebude vykazovať takéto príznaky. je to spôsobené tým, že chovatelia tieto vlastnosti neopravili.

Na poznámku! Hybridy druhej a tretej generácie dnes neexistujú.

Hybridy sa od odrodových semien líšia tým, že sú rozmarné pre rastové podmienky. Toto tvrdenie však neplatí pre všetky odrody hybridov. Existujú aj tie semená, ktoré sú menej rozmarné a veľmi obľúbené. Takýmto hybridom je práve rozmanitosť uhoriek Zozulya F1.

ako si vybrať kvalitné semená

Ako plánovať plodiny

Naše tipy vám pomohli naučiť sa vyberať kvalitné semená. Tieto informácie vám umožnili určiť odrodu a semená, ktoré ste sa rozhodli pestovať. Teraz je pre vás najdôležitejšie vypočítať počet semien..

Všetky semená v obchodoch samozrejme stoja peniaze. A niektoré hybridy majú obrovské cenovky. Pri nákupe takýchto semien je dôležité vziať do úvahy ich plodiny. Prečítajte si informácie o konkrétnej odrode na internete. Ak neexistujú žiadne recenzie od záhradníkov, pri nákupe sa riaďte všeobecnými vlastnosťami kultúry.

  Cibuľa zožltne, metódy riešenia tohto problému

Každá plodina má svoju vlastnú jedinečnú mieru klíčivosti. A spravidla je to iné. Pri nákupe semien zvážte tento ukazovateľ a vezmite do úvahy aj voľný priestor a percento strát počas pestovania. Ak má hybrid dobrú klíčivosť a vynikajúcu odolnosť, potom sa semená tejto odrody spravidla kupujú menej..

Aby ste neurobili chyby a chránili sa pred falzifikátmi, odborníci odporúčajú kúpiť pripravené semená, ktoré boli pokryté škrupinou. Niektoré semená sa okamžite predávajú v lepených páskach. To sa robí predovšetkým vtedy, keď sú semená malé a nie je vhodné ich zasadiť. Aj v tejto forme sa predávajú semená drahých odrôd..

ako si vybrať kvalitné semená

Ktorá spoločnosť kúpiť semená.

Iste ste si všimli, že na trhu so semenami existuje niekoľko veľkých spoločností, ktoré predávajú semená v krásnych a svetlých baleniach. Medzi tieto firmy patrí:

  • Gavrish,
  • SeDec,
  • Ruská veľkosť,
  • Vyhľadávanie,
  • Aelita.

Ostatné semená sa predávajú v bežných baleniach. Kupujúci samozrejme dbajú na krásne balenie. Šťavnatá paprika alebo paradajky lákajú oči mnohých. Nepodľahnite však reklamným trikom..

Farebné balenie je výsledkom, o ktorý by ste sa mali snažiť. Výrobca nezaručuje jeho 100% prijatie..

Dávajte pozor na opis odrody a ďalšie informácie o konkrétnej plodine.

Informácie na obale by mali byť vytlačené typografickým spôsobom a nemali by byť vytlačené. Preto starostlivo skontrolujte obal..

Odporúča sa tiež nekupovať všetky semená naraz od jedného výrobcu semien. Pri nákupe viacerých balíkov od rôznych spoločností. Oceníte teda všetky vlastnosti konkrétnej odrody..

ako vybrať správne semená

Konečne

Ukazuje sa, že výber správnych semien nie je ľahká úloha. Ako vidíte, je tu veľa vecí, ktoré je potrebné vážiť. Ak však tejto lekcii venujete pozornosť, potom by malo všetko fungovať..