Účinné metódy zaobchádzania so zemiakovým chrobákom Colorado

ako sa zbaviť zemiakového chrobáka Colorado na zemiakoch

Zemiaky je potrebné nielen vysádzať, polievať, buriť a plieť, ale musíte tiež bojovať proti škodcovi, ktorý môže veľmi rýchlo znehodnotiť všetky vaše snahy o pestovanie zásob na zimu. Existuje mnoho spôsobov, ako sa s tým vyrovnať, od tradičných ľudových po moderné chemické. Môžete ich použiť v komplexe, horšie to nebude. Teraz sa pokúsime zvážiť niektoré z najúčinnejších spôsobov boja proti Coloradu. Aký je teda boj proti chrobákovi obyčajnému v Colorade? O tomto probléme budeme hovoriť ďalej..

Čo je to chrobák z Colorada

Na začiatok sa pokúsime popísať tento hmyz. Jedná sa teda o malý rozpoznateľný hmyz oválneho tvaru so ľahko viditeľnými čiernymi a žltými pruhmi na chrbte. Hibernujú pod zemou, plazia sa na jar, nahnevaní a veľmi hladní. Pri hľadaní jedla môžu cestovať kilometer alebo viac! Hodia sa k nim nielen listy zemiakov, ale aj vrcholy všetkých predstaviteľov rodiny nočných tŕňov – paradajky, paprika, baklažán. Ak spočiatku stále nemá dostatok síl na lietanie, potom sa trochu osvieži a môže lietať ešte výraznejšie vzdialenosti. A vo fáze jeho bezmocnosti by sa mal boj proti nemu vykonávať najaktívnejšie, kým nenastane čas na reprodukciu..

Jeho samice sú veľmi, veľmi plodné, kladú vajíčka do skupín po 15-25 vajíčok, ale celkovo ich počet môže dosiahnuť 500 kusov od jedného jedinca. A teraz už vyliahnuté oranžové larvy sú pre listy zemiakov najnebezpečnejšie. Po 2 až 3 týždňoch prejdú až 4 etapami a prejdú do podzemia, kde sa zakuklia. Ale za 15 až 20 dní z týchto 4 etáp riskujete stratu celej plodiny, ak neprijmete žiadne opatrenia na boj proti nim..

O chemikáliách na kontrolu škodcov si povieme neskôr a začneme šetrnejšími opatreniami..

ako sa zbaviť zemiakového chrobáka Colorado na zemiakoch

Bezpečné metódy boja proti Coloradu

Stojí za zmienku, že prípravy na chrobáka z Colorada môžu byť na dosah ruky. A tu nebudete musieť míňať vážne. Mulčovanie zemiakov – ako možnosť kontroly škodcov. Tiež udrží vlhkosť v uličkách, chráni mladé hľuzy pred nadmerným slnečným žiarením a zabraňuje prerazeniu buriny. V mulči môžu začať aj potrební nepriatelia Colorada – chrobáky, pavúky, lienky, modlivky.

Ploštice – perillus.

Hmyz užitočný v boji, ale netoleruje naše mrazy, pretože je obyvateľom Južnej Ameriky. Živí sa iba larvami a vajíčkami Colorada a kým sa neobjavia, nemáme pre neho nič.

Rastliny sú nepriateľmi chrobáka.

Áno, existujú niektoré rastliny, ako napríklad tansy, šalvia a catnip. Chrobák neznesie ich pach, a preto má zmysel vysádzať ich do uličiek alebo na obvod celej zemiakovej plantáže. Nezabudnite však počas kvitnutia odrezať hlavy tansy, inak ich budete mať čoskoro viac ako zemiakov.

Existuje aj kvet mattioly, na ktorý chrobák tiež nemôže zniesť. Nočná fialka a levoroh dvojrohý sú tiež mená rovnakého kvetu. Dá sa vysadiť na každý piaty rad zemiakov. Takže nebude žiadna kolorada a na vašom webe sa objaví príjemná vôňa fialiek..

  DIY mini-fajčiari

Existuje názor, že strukoviny pomáhajú aj v boji proti chrobákovi zemiakov Colorado, ale v praxi sa tento názor ukázal ako neudržateľný, fazuľa nezabránila chrobákom zaplniť miesto..

Pasce ako spôsob boja s nepríjemným chrobákom

Dobré výsledky je možné dosiahnuť bojom proti chrobákovi zemiakov Colorado ľudovými prostriedkami. Efektívna metóda priekopových pascí po obvode pozemku so zemiakmi sa medzi záhradníkmi osvedčila, ale bude fungovať, iba ak v tejto oblasti neboli predtým vysadené zemiaky, ako ostatné plodiny nočnej. Bude sa to hodiť pri hromadných migráciách chrobáka skoro na jar, keď sa po zimovaní vyplazia a aktívne hľadajú potravu, alebo na jeseň, keď migrujú na zimoviská. Insekticídy majú škodlivý účinok iba na vajíčka a larvy, ale pre dospelý hmyz nespôsobia hmatateľné škody.

Chrobáky milujú také zimujúce miesta, ako sú južné alebo západné strany lokality, kde je viac slnka, a pre nich je perfektný aj živý plot. Alebo môžu prezimovať priamo na zemiakovom poli, neďaleko ich krmiva, v nádeji, že tam aj zostane..

Takže po celom obvode poľa pluhom alebo kultivátorom s dýzou v tvare V vykopte priekopu so strmými stenami. V spodnej časti položíme čierny PVC film, jeho rozmery sú 1,2-1,8 m. Hĺbka priekopy je potrebná najmenej 30 cm, šírka zhora je 15-60 cm. Steny by mali byť naklonené o 45-90 stupňov.

Zem vyhodená späť zo zákopov príde vhod ako parapet, vyrovnajte ju na okrajoch priekopy. Natiahnite film vo všetkých smeroch tak, aby neboli žiadne záhyby. V spodnej časti každé 3 metre urobte otvory na odtok dažďovej vody a na koncoch ich opatrne pripevnite.

ako sa zbaviť zemiakového chrobáka Colorado na zemiakoch

Chrobáky, ktoré spadli do priekopy, sa nemôžu dostať späť po stenách kvôli prachu a cez drenážne otvory vo filme je cesta tiež uzavretá, z vlhkosti sa tam tvorí huba, ktorá ničí Colorado.

Hmyz v pasci teda zomrie na dehydratáciu asi za týždeň. Na jar v takejto pasci zahynie až 75% hmyzu, ktorý sa plazil po zimovaní. Nemajú silu lietať, takže táto možnosť funguje 100%.

Nenechajte si však ujsť ten správny čas, všetko musí byť pripravené ešte predtým, ako sa prebudený hmyz vyplazí von.

Existuje aj variant starej pasce na zemiaky. Pomerne šetrná metóda pre pôdu a rastliny. So zasadenými zemiakmi, ale týždeň pred výhonkami, nakrájame staré zemiaky na 4 časti a namočíme ich na deň do chlorofosu. Potom ich roztrúsime po webe. Je lepšie to urobiť pri západe slnka alebo pri zamračenom počasí, aby na slnku rýchlo nevyschli, potom nebude dobré lákať škodcov. Hladné chrobáky sa vrhnú na pamlsok a potom ich čaká istá smrť. Rovnakú operáciu môžete zopakovať na jeseň, keď sú vrcholy už suché a nejedlé a chrobáky sa na zimu ešte nedostali do podzemia..

  Ako zničiť osie hniezdo

Môžete si vyrobiť špeciálnu naberačku, ktorá by mala česať vrcholy celej oblasti a dokonale sa v nej zbierajú chrobáky a larvy. Je vyrobený zo strešnej krytiny, má 45 cm na dĺžku a výšku, 50 cm na šírku, vyrobte si držadlo podľa svojej výšky. Predná strana by mala byť zdvihnutá o niekoľko cm, aby sa chrobáky odtiaľ nedostali. S takýmto nástrojom dokážete spracovať 15 akrov za hodinu a zozbierať viac ako 4 kg škodcov.!

Biologické prípravky

Ak je situácia s chrobákmi vo vašej záhrade vážne zanedbávaná, potom budete musieť kúpiť jed od zemiakového chrobáka Colorado. Ak nájdete v regáloch taký biologický produkt, akým je „chrobák zemiakový NIE“ francúzskej kampane B – aktif, nebuďte leniví a kúpte si ho, podľa recenzií, veľmi, veľmi účinný prostriedok v boji proti chrobák, na báze oleja indickej Azadirakhty. Na základe tohto oleja bol vyvinutý špeciálny vzorec na zničenie Colorada, pričom je pre ľudí a zvieratá absolútne bezpečný. Ferromóny poskytujú odstrašujúci účinok a blokujú reprodukčnú funkciu u dospelých chrobákov, inhibujú životnú aktivitu lariev. Tri ošetrenia za sezónu budú stačiť. Roztok sa zriedi 1/40 a prvýkrát sa pred výsadbou postrekuje viac jamiek. Druhýkrát postrekujeme sadenice a po niekoľkých týždňoch ošetrenie zopakujeme tretíkrát. Na sto metrov štvorcových pôdy bude stačiť 10 ml roztoku. To znamená, že na sezónu bude potrebných asi 30 ml \ 1 sto metrov štvorcových..

Chemická kontrola škodcov.

Ale s týmito liekmi musíte byť veľmi opatrní, a to nielen z hľadiska chemickej ochrany, ale aj s ohľadom na bezohľadných výrobcov, ktorí môžu o možných vedľajších účinkoch ich liekov veľa mlčať. Je teda lepšie obmedziť sa na staré a známe, osvedčené prostriedky, akými sú napr,

Bordeauxská zmes.

Ľahko použiteľný, ale účinný prípravok už možno použiť na naklíčené zemiaky s výškou 15-25 cm. To sa robí nasledujúcim spôsobom-zriedi sa 1 alebo 1,5% roztok (na 10 litrov vody + 100-150 g vápna + 100-150 g síranu meďnatého), na prvé ošetrenie to stačí. Proces môžete zopakovať po 12 dňoch, ale už s 2% roztokom, na 10 litrov vody už existuje 200 gramov vápna a síranu meďnatého. Ak zrazu nie je celý chrobák vyhubený, opakujte liečbu tretíkrát s 2% roztokom. Paralelne sa týmto spôsobom zbavte phytophthory.

  Ako pestovať lobularia zo semien

Prestige – liek proti Coloradu.

Je to tiež prípravok s dvojitým účinkom – obsahuje fugnicide pencycuron, je to ochrana pred chorobami. A insekticíd imidacloprid je už hubič škodcov. Prestige má tiež antistresový účinok, ktorý stimuluje rast rastlín.

Nie je to samozrejme lacné, ale okrem Colorada chráni rastliny aj pred medveďom, drôtovcom, voškami, chrastavou atď. Pred výsadbou je potrebné spracovať samotné hľuzy, môžete ich posypať Prestige priamo v škatuliach, ale nezabudnite boxy neskôr pretrepať, aby sa výrobok rovnomerne rozložil po hľuzách. Ak sú vaše zemiaky už s klíčkami, potom sa môžu po roztrasení odlomiť, potom je vašou možnosťou postriekať hľuzy už v diere. Upozorňujeme, že samotný prípravok je jasne červený, takže sa nemusíte báť, že zemiaky po spracovaní tiež zhnednú..

Od škodcov je zaručený účinok 50 dní, od chorôb 40 dní. Ďalej sa činidlo rozpadá na neutrálne zložky. Ale spracované zemiaky sa dajú jesť, podľa pokynov len 50 dní po spracovaní, buďte opatrní.

Riešenie sa nedostáva k mladým hľuzám, pretože nestúpa pozdĺž stoniek od maternicovej hľuzy k listom, preto sa nezúčastňuje na fotosyntéze. Po chvíli môžete priamo pod kríkmi nájsť mnoho mŕtvych chrobákov..

50 dní po spracovaní, aj keď sa chrobáky znova objavia, už nebudú pre zber hrozné, bude mať čas dozrieť. Ale jediný problém z nich zostane, je to ten, že všetci pôjdu na zimu a na jar sa s obnovenou energiou vrátia na vašu plantáž. Prestige je teda účinný iba na jedno použitie; druhú vlnu chrobákov bohužiaľ nezachráni..

ako sa zbaviť zemiakového chrobáka Colorado na zemiakoch

Insekticíd Bankol.

A tu už existuje dlhý účinok z jedného použitia, dospelí okamžite zomrú, a keď sa larvy objavia a začnú absorbovať otrávené listy, zomrú tiež. Ako však ukazuje prax, liek má depresívny účinok na reprodukčnú funkciu zemiakov, takže zber osiva už nebude vhodný, pretože klíčky poskytujú veľmi slabé a rovné vlákna. Skúste teda sami, či je to vaša možnosť.

Konečne 

Teraz ste sa naučili, ako sa zbaviť zemiakového chrobáka Colorado na zemiakoch. Ako výrobcovia uisťujú, po období používania sa Bankol rozkladá na zdravotne nezávadné zlúčeniny a ak vám na úrode fondu nezáleží, potom môžete nástroj bezpečne používať, pravdepodobne nenájdete viac efektívna.