Urob si sám tehlu

Ako vyrobiť tehly z tehál alebo hliny. Foto a video

Adobe tehla Je zaslúžene uznávaný ako ekologický stavebný materiál, pretože v jeho zložení sú zahrnuté iba prírodné zložky. Hlina a slama sú hlavnými zložkami tehál z tehál. Charakteristickou črtou takejto tehly je jej nízka tepelná vodivosť a odolnosť voči vode, a preto je dom z adobe najčastejšie postavený na horúcom, suchom mieste. Dekoratívny vzhľad tehál z tehál nie je taký atraktívny, ale dom je plný čerstvého vzduchu s príjemným chladom. Ďalšou výhodou je cenová dostupnosť: náklady na materiál sú nízke, okrem toho nie je potrebné platiť za prácu, každý si môže také tehly vyrobiť vlastnými rukami..

Ako vyrobiť tehlu z adobe

Proces výroby tehál z adobe je pomerne jednoduchý, ako môžete vidieť prečítaním podrobných pokynov:

Krok 1: Pripravte si materiály.

Na prípravu dávky potrebujeme:

– Hlina. Môžete si ho kúpiť alebo vykopať sami, ale je dôležité, aby bol čistý, bez cudzích zvyškov vo forme zrniek piesku, kamienkov.

– Piesok. Berie sa výlučne hrubý. Suší sa, preosieva, čo vám umožňuje odstrániť nepotrebné inklúzie vo forme vetvičiek, koreňov a iných nečistôt.

– Slamka. Na adobe je vhodný akýkoľvek druh slamy: pšenica alebo jačmeň a možno raž. Hlavnou vecou je vziať suchú, bez hniloby a ideálne čerstvú slamu.

– Voda. Za to, ako silná bude tehla, je zodpovedná voda, respektíve jej čistota. Odporúča sa brať vodu bez solí a iných chemikálií, kontaminantov.

Najčastejšie sa používa taký pomer zložiek: 5 dielov hliny, 3 diely piesku a slamy, 4 diely vody. Zmes by mala pripomínať hutné cesto..

Krok 2: Pripravte si tehlovú formu.

Materiál pre formulár môže byť akýkoľvek: drevo, kov, plast. V skutočnosti tvarom pripomína krabicu, len bez dna, rozdelenú na niekoľko oddelení. Rukoväte sú pripevnené k okrajom formulára pre pohodlie pri pohybe. Povrch, na ktorý bude nainštalovaná forma s tehlami na sušenie, sa vyberie plochý, suchý a pokrytý slamou.

  DIY drevená hromada

Materiál pre formulár môže byť akýkoľvek: drevo, kov, plast. V skutočnosti tvar pripomína krabicu, len bez dna, rozdelenú na niekoľko oddelení. Rukoväte sú pripevnené k okrajom formulára pre pohodlie pri pohybe. Povrch, na ktorý bude forma s tehlami inštalovaná na sušenie, sa vyberie plochý, suchý a pokrytý slamou.

Krok 3: Proces získania adobe.

V diere, ktorú vykopeme pol metra hlboko, zamiesime maltu na tehly. Prikryjeme ho materiálom odolným voči vlhkosti, akým je plachta alebo markíza, pričom necháme tkaninu vyčnievať 50 cm za okraje jamy..

Užitočné články: Ako postaviť dom adobe vlastnými rukami

Naplňte dieru vodou, do tretiny pridajte piesok a hlinu vo vybraných pomeroch. Adobe sa zvyčajne miesi nohami, pričom sa komponenty dôkladne premiešajú. Na výstupe dostaneme tekutý roztok homogénnej konzistencie bez hrudiek.

Do výslednej zmesi začneme pridávať slamu, bez toho, aby sme prestali miešať, kým nezískame plastový roztok.

Naplňte dieru vodou, do tretiny pridajte piesok a hlinu vo vybraných pomeroch. Adobe sa zvyčajne miesi nohami, pričom sa komponenty dôkladne premiešajú. Na výstupe dostaneme tekutý roztok homogénnej konzistencie bez hrudiek. Do výslednej zmesi začneme pridávať slamu bez toho, aby sme prestali miešať, kým nezískame plastický roztok.

Krok 4: Naplnenie formy adobe.

Pomocou vidly alebo lopaty prenesieme adobe do nosidiel a doručíme ho na miesto, kde sú nainštalované formy. Rozložíme adobe do formy, odstránime prebytočné množstvo, vyrovnáme ho zhora a necháme vysušiť.

Prečítajte si tiež: Klady a zápory spoločnosti Adobe

Krok 5: Odstránenie hotovej tehly.

Po zaschnutí adobe jemne poklepte na každú stenu formulára, vyberte ho a súčasne ho zdvihnite z oboch strán. Ak sú tehly prilepené k stenám, ľahko na ne zhora zatlačte..

Po zaschnutí adobe jemne poklepte na každú stenu formulára, vyberte ho a súčasne ho zdvihnite z oboch strán. Ak sú tehly prilepené k stenám, ľahko na ne zhora zatlačte.

Krok 6: Dodatočné sušenie

Pripravíme polotovar pre ďalšiu dávku: adobe očistíme, navlhčíme vodou. Hotové tehly rozložíme do radu na sušenie na čerstvom vzduchu. V priemere trvá nečinnosti tehál 1 týždeň. Úplne hotové tehly sú uložené v stohoch pod baldachýnom.

Užitočné video: tehly Adobe

Pri murovaní je tehla nepálená pripevnená na obyčajnú hlinito-pieskovú maltu a na základ pod prvým radom musí byť položený hydroizolačný materiál. Je dôležité, aby adobe dobre schlo, potom bude váš dom trvanlivý a krásny..

Pri murovaní je tehla nepálená pripevnená na obyčajnú hlinito-pieskovú maltu a na základ pod prvým radom musí byť položený hydroizolačný materiál. Je dôležité, aby adobe dobre sušilo, potom bude váš dom trvanlivý a krásny.

Ak si vyrábate vlastné hlinené a slamené tehly, môžete si postaviť dom s minimálnymi nákladmi. Domy Adobe sú dnes opäť populárne, pretože sa vyznačujú bezpečnosťou životného prostredia, jednoduchosťou dekorácie, dobrými zvukovými a tepelnými izolačnými vlastnosťami. Technológia výroby tehál z tehál je jednoduchá, takže tento materiál nájdete na trhu za dostupnejšie náklady ako bežné tehly..

  Záhradné remeselné nápady zo starých vecí