Vyrábame mini udiareň pre dom

Mini-horúca údiareň pre domácich majstrov

Ľudia už dlho milujú údené ryby a mäso viac ako vyprážané jedlá. Keďže existuje niekoľko typov fajčenia – horúceho a studeného, ​​pre niektorých ľudí je ťažké si vybrať.

Odborníci tvrdia, že mäso, ryby a ďalšie horúce údené produkty chutia oveľa lepšie ako tie varené údené za studena. Samozrejme, všetko je odôvodnené výberom horúcej údenej udiarne, o ktorej sa dnes bude diskutovať. Povieme vám o všetkých výhodách tohto zariadenia.

kúpená verzia domácej mini udiarne

Dnes nebude ťažké ísť do špeciálneho obchodu a kúpiť si akúkoľvek udiareň. Môžete si dokonca vybrať vhodnú možnosť prostredníctvom internetu. Použitie zakúpenej udiarne je zároveň dosť jednoduché – stačí naložiť štiepku, údené výrobky a udiareň dať na zdroj tepla. Po chvíli už len jeme hotové jedlá. Ale čo keď len málokedy fajčíte mäso alebo ryby? Je zrejmé, že v takejto situácii nie je potrebné kupovať drahé zariadenie. Teraz vám povieme, ako nezávisle vyrobiť udiareň vlastnými rukami pomocou improvizovaných prostriedkov, ktoré vo svojich vlastnostiach nebudú nižšie ako továrenské analógy.

Teraz vám povieme, ako si vyrobiť udiareň vlastnými rukami pomocou improvizovaných prostriedkov

Po prvé, poďme zistiť, čo sa nazýva proces fajčenia. Mäso alebo ryby sa spracovávajú dymom a teplotou, čím sa konzervujú. Údené výrobky sú nasýtené jedinečnou arómou produktov spaľovania. Celkovo existujú tri druhy fajčenia: údené za studena, polohorúce a horúce. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody..

Analyzujeme proces fajčenia

Horúce fajčenie. Na fajčenie rýb potrebujete teplotu 60 stupňov. Proces je dosť rýchly. V krátkom čase môžete získať vynikajúce jedlo. Dym dymí výrobok. Pod ním nehorí, ale doutná drevná štiepka. Môžete fajčiť nielen ryby, ale aj mäso, ako aj zeleninu a syr..

Horúce fajčenie. Na fajčenie rýb potrebujete teplotu 60 stupňov. Proces je dosť rýchly.

Proces údenia za studena Je to dlhodobá práca, ktorá môže trvať niekoľko dní. Celkovo dochádza k zrýchlenému sušeniu výrobkov. Na zníženie teploty dymu je zo spaľovacej komory vytiahnuté potrubie, cez ktoré dym prechádza do komory s výrobkami. Dym v studených údených udiarňach sa teda ochladzuje. Takto sa dym ochladzuje. Takto údené potraviny je možné skladovať veľmi dlho. Údené mäso pri teplote do 20 stupňov a ryby – do 40.

Analyzujeme proces fajčenia

Polodlhé fajčenie – toto je medzistupeň medzi fajčením za tepla a za studena.

Domáca fajčiarka môže mať akúkoľvek veľkosť. Všetko závisí od potrieb samotného majiteľa. Je dôležité, aby fajčiar mohol umiestniť tlejúcu komoru, miesto pre sieť, na ktorej je rozložené mäso alebo ryby, a podnos na zber tuku. Pamätajte si, že ak sa na tlejúce čipy dostane tuk, potom bude zápach zlý, preto údené výrobky nebudú také chutné..

Na výrobu akejkoľvek udiarne je najlepšie použiť nehrdzavejúcu oceľ. Nebude korodovať a bude tiež môcť poskytnúť dlhú životnosť celej udiarni. Aby bolo možné potraviny pohodlne nakladať a vyberať z udiarne, je potrebné zabezpečiť špeciálne dvere alebo kryt. Nohy pre udiareň určite zvarte. Faktom je, že pod udiarňou budete musieť založiť oheň..

Potom, čo je palivo umiestnené na spodok udiarne a údený výrobok na rošt, musíte zariadenie zatvoriť a zapáliť.

Potom, čo je palivo umiestnené na spodok udiarne a údený výrobok na rošt, musíte zariadenie zatvoriť a zapáliť. Drevo pri zahriatí začne fajčiarovi tlieť a vydávať dym. Je to on, kto fajčí jedlo. Koľko fajčiť závisí od samotného produktu, ako aj od paliva. Napriek tomu musíte po štyridsiatich minútach skontrolovať stupeň pripravenosti..

Horúca údená udiareň má mnoho výhod.Udiareň s vodným uzáverom, schéma

Horúca údená udiareň má mnoho výhod. V prvom rade by som rád poznamenal jednoduchosť výroby zariadenia doma. To nevyžaduje veľké investície. Udiareň môžete používať na akomkoľvek vhodnom mieste. Je veľmi jednoduché pripraviť teplé údené jedlá. Na to nemusíte byť profesionálny kuchár. Chuť varených výrobkov je úžasná..

Mini udiareň pre domácich majstrovMini udiareň pre domácnosť na plynovom sporáku

Mini udiareň pre domácich majstrov

Takže skôr, ako začnete vytvárať jednoduchú udiareň, musíte si preštudovať kresby, ktorých je na internete veľa. Udiareň môže mať akúkoľvek veľkosť. Všetko závisí od toho, čo v ňom budete fajčiť a ako často..

Na prácu budete potrebovať plechy z nehrdzavejúcej ocele až do hrúbky dvoch milimetrov, tvarovky, brúsku a zvárací stroj. Najprv musíte odrezať bočné časti konštrukcie brúskou. S pomocou zváracieho stroja začneme vytvárať štruktúru. Samostatne pripravte veko, ktoré bude tesne priliehať k udiarni. Na konci práce zvaríme regály a držadlá. Vnútri distribuujeme priestor pre palivovú komoru, pre paletu, kde sa bude zhromažďovať tuk a miesto pre údené produkty.

Na prácu budete potrebovať plechy z nehrdzavejúcej ocele až do hrúbky dvoch milimetrov, tvarovky, brúsku a zvárací stroj

Skvelou možnosťou, ako rýchlo urobiť horúceho fajčiara, je kovové vedro, ale nie pozinkované. Na zakrytie svojho provizórneho fajčiara budete potrebovať aj veľké veko hrnca. Keďže sa vedro v spodnej časti zužuje, približne v strede bude nainštalovaný rošt. Ako mriežku používame starý knedlík.

Vynikajúcou možnosťou na rýchlu výrobu udiarne je kovové, ale nie pozinkované vedro.

Teraz sa porozprávajme o tom, ako správne pripraviť palivo – drevnú štiepku. Na tento účel sa odporúča používať výlučne ovocné dreviny, ako aj dub, jelšu alebo borievku. V žiadnom prípade by ste nemali používať hobliny z borovice alebo brezy. Drevo týchto druhov obsahuje živicu, ktorá pokazí chuť údených produktov. Čipy sú narezané zo surového dreva a potom namočené vo vode na štyri hodiny. Čipy vysušte asi na úroveň vlhkosti 70 percent. Čipy sú potom pripravené na použitie. Položte ho na dno udiarne vo vrstve 2 centimetre.

Teraz sa porozprávajme o tom, ako správne pripraviť palivo - drevnú štiepku.

Pri varení sa neodporúča otvoriť udiareň, pretože z nej vychádza užitočný dym a teplota. V priemere sa výrobky údia 40 minút..

Na fajčenie si môžete kúpiť špeciálne štiepky, ktoré sa predávajú v obchodoch. Bude to však veľmi drahé. Táto možnosť je vhodná na piknik mimo mesta, keď nie je možné pripraviť palivo na mieste. Na prípravu štiepky môžete použiť staré konáre záhradných stromov. Nemôžete však vziať zhnité vetvy, pretože pri spálení budú mať nepríjemný zápach, ktorý ovplyvní chuť údených produktov.

Teraz je zrejmé, prečo má každý horúci údený výrobok tak rád. Dá sa pripraviť bez zvláštneho úsilia. Udiareň pre domácich majstrov môže byť veľká alebo malá. Na mieste bude neustále stáť veľká udiareň a malé zariadenie si môžete vziať so sebou na piknik mimo mesta, napríklad ako prenosný gril..

Odborníci dokázali, že údené výrobky za tepla sú oveľa zdravšie ako vyprážané jedlá.

Odborníci dokázali, že údené výrobky za tepla sú oveľa zdravšie ako vyprážané jedlá. Horúce údené produkty odparujú tuk, čo má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Údené potraviny je navyše možné skladovať dlhšie ako surové alebo vyprážané..

Materiály na výrobu udiarne doma nie je ťažké nájsť. Nerezová oceľ sa predáva v stavebných hypermarketoch, ako aj v rohoch a tvarovkách. Kresbu udiarne si môžete urobiť sami, alebo si môžete nájsť hotovú verziu na internete. Tiež nie je potrebné kupovať zvárací stroj. Môžete si ho jednoducho prenajať. Pol dňa stráveného na výrobe udiarne na letnej chate bude plne odôvodnené chutnými pokrmami.