Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

V prevažnej väčšine bytov a domov nájdete niekoľko typov vykurovacích batérií:

 1. Liatina.
 2. Hliník.
 3. Bimetalický.
 4. Oceľ.

Existujú aj plastové a medené radiátory, ale prakticky sa nepoužívajú. Každá odroda obľúbených typov batérií má svoje vlastné špecifiká, pokiaľ ide o výkon a spôsob pripojenia. Výnimkou sú iba hliníkové a bimetalické radiátory, ktorých princíp pripojenia je rovnaký, ako aj komponenty na to používané..

Hliníkové radiátory

Takéto batérie majú atraktívny vzhľad. Hliník má vysokú tepelnú vodivosť, vďaka čomu rýchlejšie ohrieva vzduch v miestnosti. Obrovskou nevýhodou takýchto batérií je ich vysoká citlivosť na chemické zloženie chladiacej kvapaliny. V tomto ohľade sú úplne nevhodné, keď sú napojené na centrálny vodovod. Vyberajú sa iba vtedy, keď sa vykonáva inštalácia autonómneho zásobovania teplom, pretože je možné kontrolovať kvalitu kvapaliny cirkulujúcej v systéme..

Bimetalové radiátory

Batérie tohto typu majú vysoký odvod tepla, pretože obsahujú hliník. Sú veľmi trvanlivé a majú dlhú životnosť. Majú vyššie náklady, čo výrazne znižuje popularitu tohto typu radiátora..

Oceľové radiátory

Oceľová batéria, na rozdiel od všetkých predchádzajúcich odrôd, nie je skladacia. Neobsahujú časť, ktorú je možné ľubovoľne odstrániť a pridať. Takéto radiátory sú spravidla panelového typu. Navonok vyzerajú ako obdĺžnikový box. Často ich možno nájsť v kancelárskych budovách, ako aj v obytných budovách a bytoch. Pretože panelové systémy nie sú skladacie, výrobcovia na ne často montujú všetky potrebné komponenty pre radiátory z výroby..

Na výrobu batérie sa používajú nasledujúce produkty:

Vsuvka do suda môže mať rôzne priemery, v závislosti od toho, na aký typ batérie sa bude používať. Najväčší konektor sa používa pri inštalácii liatinových radiátorov v starom štýle. Vsuvka je krátka kovová trubica, na ktorej opačných koncoch je vyrezaný viacsmerný vonkajší závit, dosahujúci stred. Vnútri vsuvky je špeciálna drážka na upevnenie kľúča na montáž batérií.

Princípy práce s bradavkou sú veľmi jednoduché. Pripojené sekcie chladiča sú navzájom tesne pritlačené, pričom je medzi nimi nainštalovaná vsuvka. Potom sa kľúč zasunie bočným montážnym otvorom batérie a zaskrutkuje sa. Pretože sú vlákna opačné, v priebehu otáčania je vsuvka zaskrutkovaná do rebier, ktoré sa majú spojiť..

Na utesnenie spoja medzi rebrami je nainštalované tesnenie. Pred inštaláciou sa najskôr navlečie na vsuvku. Obvykle v predaji nájdete silikónové a paronitové tesnenia. Pri práci s liatinovými radiátormi sa spravidla nepoužívajú, ale namiesto nich sa používa vlečný a žiaruvzdorný silikónový tmel.

Aké príslušenstvo pre radiátory bude potrebné pri inštalácii vykurovacieho systému

Každý typ radiátora má svoje vlastné charakteristiky, takže zariadenie používané na montáž je odlišné. Treba tiež poznamenať, že jednotliví výrobcovia radiátorov vyrábajú svoje výrobky v špeciálnom formáte, takže na to môžu byť použité iba značkové komponenty..

Držiaky na batérie

V prvom rade sa pri inštalácii vykurovacieho radiátora musíte postarať o jeho upevnenie. Na tento účel sa používajú špeciálne zátvorky..

Existujú dva typy takýchto komponentov chladiča:

Nástenné konzoly sú pripevnené k stene a potom je na ne zavesená batéria. Podlahové hrajú úlohu stojana, ktorý je vyrobený vo forme stojana. Konzola je priskrutkovaná k podlahe samoreznými skrutkami a samotný radiátor je inštalovaný priamo na vrch. Typy podláh sa používajú vtedy, ak steny nie sú dostatočne pevné, aby odolali ťažkým prvkom vykurovacieho systému.

Nástenné konzoly môžu byť vyrobené z oceľovej tyče alebo dosky. Doskové výrobky sa bežne používajú pri práci s hliníkovými a bimetalovými radiátormi. Keďže tieto prvky nie sú príliš ťažké, záznamom sa celkom darí..

Keď je potrebné opraviť ťažkú ​​liatinovú batériu, použijú sa konzoly vo forme tyče. Je zaskrutkovaná do hmoždinky vopred zatlčenej do steny. Takáto konzola je tiež plne kompatibilná s hliníkovými a bimetalovými radiátormi..

V prípade radiátorov z oceľových panelov sa používa špeciálny typ konzoly, ktorá je pripevnená k stene. Jeho antény sú upevnené špeciálnym lukom, zvareným z výroby na zadnej strane takejto batérie..

Medzi montážne príslušenstvo pre radiátory patrí:

Puzdro je zaskrutkované do bočného montážneho otvoru batérie. Pre každý oceľový, hliníkový alebo bimetalický chladič sú potrebné 4 šortky. Vonkajší priemer týchto výrobkov je vždy rovnaký a je zhodný s jedným alebo iným typom batérie. Pokiaľ ide o vnútorný priemer, do ktorého sú zaskrutkované uzatváracie ventily alebo rúrky, môže to byť 1/2 alebo 3/4 palca..

Zástrčka slúži na utesnenie nepoužitých technologických otvorov batérie. Na dokončenie jedného radiátora sa zvyčajne používa iba jedna zástrčka, ktorá je nainštalovaná v dolnom otvore oproti pripojovaciemu potrubiu.

Mayevského žeriav je takmer identického dizajnu so zástrčkou, ale so špeciálnou skrutkou, keď je odskrutkovaný, dochádza k riadenému miernemu odtlakovaniu chladiča, aby sa zo systému uvoľnil vzduch. Tento prvok uvoľňuje tlak veľmi pomaly, pretože jeho otvor má priemer iba niekoľko milimetrov. Kohútik Mayevského je zaskrutkovaný do puzdra v hornom bočnom otvore chladiča oproti spojovaciemu potrubiu.

V prípade liatinových batérií starého štýlu sa používa špeciálny typ zástrčky, ktorá kombinuje prvky puzdra. 1 zátka je nainštalovaná na chladiči v spodnej časti a zvyšné 3 majú montážne otvory malého priemeru. Kohútik Mayevského je zaskrutkovaný do jednej zástrčky-futork a do zvyšku potrubí na prívod tepla.

Medzi voliteľné komponenty pre radiátory patrí:

Na vykurovací radiátor je možné nainštalovať obyčajný guľový ventil. Je umiestnený na potrubí prívodu a odtoku vody. Toto je najlacnejšia možnosť, ktorá v prípade potreby umožňuje úplné vypnutie dodávky chladiacej kvapaliny do batérie za účelom vykonania opráv alebo výmeny. Stojí za zmienku, že takéto kohútiky nevyzerajú na radiátoroch esteticky, preto sa vyberajú, ak sú armatúry skryté pred pohľadom..

Regulačné ventily nastavujú prietok vykurovacieho média. Ich úplným zatvorením a otvorením môžete regulovať stupeň zahrievania batérie v konkrétnej miestnosti. Ak sa radiátor skladá z príliš veľkého počtu sekcií, potom ak nimi voda rýchlo cirkuluje, bude miestnosť príliš horúca.

Regulačný ventil vám umožňuje nastavenie takým spôsobom, aby bola zachovaná príjemná mikroklíma. S jeho pomocou je tiež celkom možné úplne uzavrieť prietok, ako je to v prípade kĺbového ventilu, a potom opraviť alebo vymeniť radiátory. Konštrukcia ventilu odolná voči opotrebovaniu.

Ak budete prietok regulovať guľovým ventilom, lopta sa rýchlo opotrebuje a nastavenie prietoku a vypnutie vody bude nemožné..

Tiež voliteľné príslušenstvo pre radiátory obsahuje termostat. V skutočnosti je to ten istý regulačný ventil, ktorý funguje automaticky. Môžete na ňom nastaviť pohodlnú teplotu, po ktorej zariadenie zariadenie zakryje alebo otvorí, aby sa tento indikátor zachoval. Je to oveľa pohodlnejšie používať, pretože teplota chladiacej kvapaliny, najmä ústredného kúrenia, sa v rôznych dňoch líši. Termostaty sú zvyčajne reprezentované hlavicou, ktorá je umiestnená priamo na regulačnom ventile s predtým demontovanou rukoväťou na ručné otáčanie..

Uzatvárací ventil funguje ako guľový ventil. Obvykle je inštalovaný na potrubí výstupu chladiacej kvapaliny z batérie. Jeho funkciou je vypnúť potrubie pri demontáži alebo oprave batérie. Takéto komponenty pre radiátory pôsobia estetickejšie ako guľové ventily a stoja takmer rovnako.

Ako určiť závit na vykurovacích batériách?

Dobrý deň, milí používatelia fóra! Mám na vás túto otázku: – ako určiť na radiátoroch, kde je ľavé a kde pravé vlákno? Ako sa navzájom líšia? A je možné to určiť na batériách, keď je zástrčka na liatinovom chladiči už naskrutkovaná?

Ako si vybrať najlepšiu možnosť

Najprv musíte vedieť, aký priemer potrubia sa použije, pre možnosti tenkých rúrok sa používa súprava chladiča 1 2, pre rúry s priemerom 16-20 mm sa používa možnosť ¾.

Za druhé, pri nákupe musíte venovať pozornosť niekoľkým kritériám:

Kvalita povlaku Výrobky sú najčastejšie potiahnuté bielou práškovou farbou, ktorá by mala byť rovnomerná a jednotná, bez zle zafarbených oblastí. Vysokokvalitné výrobky sú vždy dobre spracované a manželstvo v tomto type spracovania najčastejšie naznačuje, že máte možnosť rozpočtu, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude líšiť v spoľahlivosti a trvanlivosti.
Výrobný materiál V žiadnom prípade nekupujte prvky vyrobené z práškových kovov, pretože sú také krehké, že sa môžu zlomiť aj počas inštalácie, je ich veľmi ľahké rozlíšiť – podľa nízkej hmotnosti prvkov. Najlepšou možnosťou je pozinkovaná oceľ, dobre sa hodí k akémukoľvek typu radiátora a vyznačuje sa vysokou pevnosťou
Kvalitné vlákno Spoľahlivosť spojení priamo závisí od toho, ako dobre je závitová časť vyrobená, nemala by mať chyby a zakrivenia. Pred kúpou odporúčame skontrolovať, ako ľahko je možné prvky zaskrutkovať, mali by byť skrutkované bez akéhokoľvek odporu.
Prevádzkový tlak Priemerný ukazovateľ dobrých možností je 16 bar, ak je hodnota nižšia, je lepšie hľadať lepšiu možnosť

Dôležité! Pri nákupe je najlepšie kupovať výrobky známych značiek, je dobré, ak sa výrobca radiátorov a komponentov zhoduje.

Ak sú výrobcovia neznámi, použite všetky vyššie uvedené odporúčania na nájdenie toho najlepšieho.

Čo je súčasťou balenia

Zvážte, ktoré prvky sú zahrnuté v kompletnej sade a na čo je každý ich uzol určený..

Futorki

K tomuto prvku je možné povedať nasledujúce:

 • Sada zástrčiek chladiča 3 4 obsahuje 2 pravotočivé a dve ľavotočivé závitové tvarovky ¾ ”, v sadách na ½ palca je závit zodpovedajúcim spôsobom menší.
 • Veľkosť vonkajšieho závitu je vždy 1 palec, pretože to je štandard, ktorý používajú všetci výrobcovia radiátorov.

Všetko je veľmi jednoduché: výrobca nepozná typ pripojenia na vašich radiátoroch a prítomnosť štyroch prvkov vám umožňuje použiť akúkoľvek možnosť.

 • Aby boli spoje nielen silné, ale aj tesné, mali by byť dodatočne utesnené. Na tento účel sa odporúča použiť kúdeľ a farbu, ale ak nie sú po ruke, môže sa použiť aj páska Unipack. Je dôležité vylúčiť akúkoľvek šancu na únik..

O-krúžky

Mnoho ľudí týmto prvkom nevenuje pozornosť, ale sú veľmi dôležité:

 • Výrobky môžu byť vyrobené z paronitu alebo silikónu. Mnoho odborníkov odporúča druhú možnosť ako spoľahlivejšiu a odolnejšiu..
 • Je dôležité, aby bol krúžok umiestnený rovnomerne a pri uťahovaní prvkov nebol stlačený príliš silno, pretože ho môžete jednoducho rozdrviť.

Mayevského žeriav a zástrčka

O týchto prvkoch je možné povedať nasledujúce:

 • Zástrčka je potrebná na zatvorenie jednej zo spodných svoriek, ktoré nebudú použité na pripojenie. Vyzerá to ako futorka, ale nemá priechodný otvor a vyzerá skôr ako korok.
 • Pokiaľ ide o Mayevského žeriav, je to konštrukcia s ihlovým ventilom vo vnútri, pomocou ktorého môžete veľmi rýchlo odstrániť prebytočný vzduch zo systému. Je dôležité, aby bol v súprave zahrnutý špeciálny kľúč, pomocou ktorého sa chladič uvoľní..

Zátvorky

Spoľahlivosť týchto prvkov je dôležitá, pretože od toho závisí pevnosť upevnenia prvku. Nie každá súprava chladiča obsahuje tieto výrobky, pretože nie každý ich potrebuje a ich cena je dosť vysoká..

Ak robíte upevnenie vlastnými rukami, zvážte nasledujúce odporúčania:

 • Na drevené a sadrokartónové povrchy sú potrebné prvky vo forme rohov alebo špeciálnych držiakov na dosky. Pre tehlové a betónové steny sú vhodné výrobky vo forme čapov a prvkov šabľového typu.

Pre drevené steny sa používajú rohové možnosti

 • V prípade betónu a tehál je potrebné vyvŕtať otvory do stien a vložiť do nich hmoždinky, je dôležité usporiadať konzoly na rovnakej úrovni, aby bol radiátor umiestnený bez deformácií.

V predaji nájdete dve možnosti – súpravu pre radiátor 3 4 a 1 2, ako je uvedené vyššie, výber konkrétnej možnosti závisí od priemeru potrubí, inak sú úplne podobné. Najdôležitejšou vecou je vysoká kvalita výrobkov.

Aký je závit na liatinových radiátoroch?

Podľa historikov sa prvé liatinové batérie objavili na konci 19. storočia. Epochy a názory sa zmenili, nové trendy v móde nahradili zastarané, ale zariadenie liatinového radiátora v zásade zostalo rovnaké. Ďalej sa pokúsime zistiť, čo spôsobilo takú stabilnú popularitu a aké ťažké je nainštalovať alebo vymeniť takú liatinovú jednotku..

Aké je tajomstvo popularity?

 • Na začiatku sú tieto jednotky považované za možno najtrvanlivejšie. Väčšina renomovaných výrobcov smelo dáva 50-ročnú záruku. A to je celkom opodstatnené, napríklad v Tsarskoye Selo radiátor nainštalovaný pred 110 rokmi stále funguje;

Dôležité: existuje názor, že liatinový radiátor je teraz horší ako sovietske časy. To je len čiastočne pravda. Všetko závisí od kvality výrobku a firmy výrobcu..

Štandardná MS 140.

 • Napriek tomu, že liatina je vo svojich vlastnostiach krehký kov, je stále dosť silná. Pracovný tlak pre takú batériu je 8 – 12 atmosfér, plus pri krátkodobých nárazoch alebo vodnom kladive vydrží záťaž až 20 atmosfér. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že v mestskej sieti tlak zriedka prekračuje 6 – 8 atmosfér a priemerná sila vodného rázu je 15 – 20 atmosfér, potom je bezpečnostná rezerva zrejmá;
 • Takéto batérie sú prítomné v rozpočtovom segmente trhu aj v luxusnom tovare. Faktom je, že cena za klasický MS-140 je takmer najnižšia. Súčasne môžu byť náklady na umelecké hrubostenné liatie niekedy niekoľkonásobne vyššie ako cena dobrého bimetalu;
 • Prívrženci moderných materiálov zabúdajú na kvalitu nosiča tepla v našich mestských sieťach. Tento tvrdý „koktail“ je schopný vyradiť mnoho nových modelov. Aj keď je liatina absolútne odolná voči akémukoľvek chemickému útoku a neutrálna voči korózii, jednoducho nehrdzavie;

Dizajn moderných liatinových batérií.

 • Vďaka veľkému priemeru batériových kanálov cez neho prekĺzajú akékoľvek nečistoty, prakticky bez zastavenia, čo je pri mestských výškových budovách so starým potrubím veľmi dôležité;
 • Ako viete, liatina má vysokú tepelnú kapacitu. Batérii dlho trvá, kým nezíska teplotu, ale tiež ju dlho drží. V prípade prerušenia vykurovania bude táto jednotka vydávať teplo ešte niekoľko hodín po vypnutí;

Možnosti pripojenia batérie.

 • Technicky nie je inštalácia liatinového vykurovacieho radiátora vlastnými rukami veľmi náročná. S nástrojom a niekoľkými pomocníkmi môže byť práca dokončená do jedného dňa;
 • Ďalšou dôležitou výhodou je skutočnosť, že komponenty pre liatinové vykurovacie telesá nájdete v každom železiarstve a cena za ne je celkom prijateľná;

Teraz sa porozprávajme o úskaliach týchto ohrievačov:

 • Prvým dôvodom, prečo mnohí ľudia odmietajú liatinu, je vážna hmotnosť konštrukcie. Posúďte sami, štandardná časť má hmotnosť asi 7 kg, v priemere je na izbu nainštalovaných 7 – 10 sekcií. Výsledkom je, že máme od 50 do 70 kg prázdnej konštrukcie; pri plnení sa ku každej sekcii pridá ďalších 1 – 1,5 kg. Okrem problémov s inštaláciou nie každá stena môže vydržať takú jednotku;
 • Minimálny objem chladiacej kvapaliny v jednej komore je asi 1 liter. U moderných konkurentov je tento údaj 3 – 5 krát nižší. A ako viete, čím viac tekutiny, tým viac energie je potrebné na jej zahriatie a udržanie teploty. Navyše je veľmi ťažké rýchlo regulovať teplotu v takýchto systémoch kvôli vysokej inertnosti;

Údaje o klasickom liatinovom radiátore MC 140.

 • Plocha takýchto štruktúr je v porovnaní s modernými náprotivkami o niečo menšia a prenos tepla je nižší;
 • Výčitky o neatraktívnom dizajne nie sú konzistentné, do istej miery ich možno adresovať rozšírenému MC-140. Pokiaľ ide o odlievaný obrázok, vo svojej kráse nechávajú ďaleko za svojimi modernými náprotivkami;

Výmena a inštalácia batérií

Tip: Keď ste sa rozhodli pre typ dizajnu, je lepšie začať s nákupom samotných batérií.

Faktom je, že súčasťou výrobku sú často také veci ako zástrčka pre liatinový radiátor, Mayevského žeriav, závesné konzoly a ďalšie príslušenstvo..

Demontáž starého radiátora

Ak sa liatinová batéria dostatočne nezohrieva a z nejakého dôvodu ju nechcete zmeniť na novú, môžete jej urobiť profylaxiu, vyčistiť ju, opláchnuť, prelakovať a vydrží ako dlho.

Demontáž liatinových radiátorov je jednoduchá úloha, ale vyžaduje presnosť.

 • Spočiatku by ste sa mali uistiť, že je zo systému vypustená voda, v tomto prípade by ste sa nemali spoliehať na svoje vlastné znalosti, je lepšie kontaktovať zámočníkov. Pretože ani v lete nemusí byť voda vypúšťaná bez špeciálnej potreby;

Pretočenie späť.

 • Ďalej inštrukcia predpisuje odpojenie jednotky od systému. Ak existuje závitové spojenie, potom je všetko jednoduché, vzal plynový kľúč a odskrutkoval. Ak to nie je k dispozícii, budete musieť použiť brúsku a potom odstrániť štruktúru z markíz;
 • Aby bolo možné vykonať zásadnú preventívnu údržbu, je potrebné „gombíkový akordeón“ rozobrať na sekcie. Priama demontáž liatinových vykurovacích radiátorov začína odskrutkovaním všetkých bočných zátok. Existuje tu jedna nuansa, aby krehký kov nepraskol, zátky sa musia najskôr zahriať pomocou horáka;
 • Pri odskrutkovaní je potrebná opatrnosť. Závit liatinového radiátora môže byť pravý alebo ľavý;

Schéma pripojenia sekcie.

 • Problém, ako určiť smer závitu v liatinových radiátoroch medzi profesionálmi, je ľahko vyriešiť. Na pravej strane úseku je odstrihnutý pravý závit, na ľavej strane bude ľavý;

Rada: keďže pre amatéra môže byť ťažké určiť závit na liatinovom radiátore, najmä pri odskrutkovaní zástrčiek, dávajte pozor na samotné zátky. Pod vrstvou farby musia mať písmeno „P“ alebo „L “.

Čo znamená závit pre pravákov alebo ľavákov.

 • Po odskrutkovaní zástrčiek máte prístup dovnútra. Vo všeobecnosti sú sekcie spojené vsuvkami, na oboch koncoch pripomínajú kusy rúr s rôznymi druhmi závitov. Vsuvka má zvnútra drážky pre kľúč chladiča. Fotografia zobrazuje taký diagram kľúča a skrutkovania;

Schéma kľúča na radiátor.

 • Ale spravidla v starých batériách sú drážky pre kľúč chladiča už zhrdzavené a dokonca aj po zahriatí nie je možné odskrutkovať vsuvku. Tu vstupuje do hry obvyklý mlynček, staré bradavky sa jednoducho narezajú. Potom sa ich zvyšky postriekajú odstraňovačom hrdze a opatrne vyrazia z nite sekáčom;
 • Keď je váš liatinový „akordeón“ rozobraný na časti, jeho vnútro sa opláchne vodou pod vysokým tlakom. Farbu na vrchu je možné odlúpnuť pomocou vŕtačky alebo brúsky s nadstavcom na kovovú kefu;

Zostavenie a inštalácia novej batérie

Rada: ak sú v byte staré železné rúry, je lepšie ich okamžite zmeniť na plastové a naraziť na susedov zhora a zdola.

Niekoľko metrov potrubia s tvarovkami bude stáť cent a je veľmi jednoduché ich spájkovať.

Ako už bolo uvedené, montáž sekcií v takýchto radiátoroch sa vykonáva pomocou vsuviek. Pred pripojením by mala byť na závit navinutá tesniaca dymová páska. Starí majstri dávajú prednosť pečateniu konope a olejovou farbou, ale to vyžaduje zručnosť.

Demontujte staré liatinové radiátory

Staré liatinové radiátory (batérie) často nemožno demontovať bez zahriatia bezprostredného miesta montáže sekcií, presne tam, kde sa nachádza vsuvka. Preto musíte použiť autogén (propán alebo iné zdroje tepla).

Zahrievanie sa vykonáva kruhovým pohybom v oblasti skrútenej bradavky, pričom prechádza z jedného kĺbu sekcií do druhého rovnobežného kĺbu. Akonáhle sa potrebné miesta zahrejú, do horúceho sa vloží kľúč a vykoná sa najmenej pol otáčky a okamžite sa musí táto operácia vykonať s druhou bradavkou.

Rovnakým spôsobom predhrievania odskrutkujte zaseknuté (nie odskrutkované) objímky a zátky (zátky).

Ďalší nepríjemný moment, ktorý sa stane, keď sa staré liatinové radiátory (batérie) rozoberú na vykurovanie domu. To je nemožné odskrutkovať vsuvku, pretože výčnelky pre kľúč čiastočne chýbajú (zjedené hrdzou). V tomto prípade je možné poradiť iba jednu vec – mechanické porušenie sekcie. To sa vykonáva kladivom v ležiacej polohe batérie..

Údery sa aplikujú v strede úseku, kým sa priechodný kus neodlomí (iba prasknutý úsek sa neodvinie). Otočíme batériu na druhú stranu a urobíme to isté s druhou polovicou (pozri fotografiu). To isté môžete urobiť pomocou elektrického zvárania (elektrické rezanie). Potom vložíme batériu zvisle a údermi na zvyšné kusy sekcií ich rozmotáme. Majte na pamäti, že po takýchto postupoch dochádza k strate tesnosti v iných kĺboch..

Preto vám nakoniec môže zostať iba polovica chladiča, rozobraného v jednej sekcii..

Prípravné práce

Aby bolo možné liatinové telo rozobrať, musí byť najskôr odmontované z nástenného držiaka. Háky, na ktorých je batéria zavesená, sa odstránia, potom musíte rozobrať kohútiky alebo spojky, pomocou ktorých je radiátor spojený s vykurovacími rúrami.

Hmotnosť jednej zostavy 8-10 sekcií môže ľahko presiahnuť sto kilogramov, takže batéria sa zdvihne na koniec a v malých „krokoch“ sa otočí na miesto, kde sa plánuje oprava alebo jednoduchá demontáž chladiča.

Ak je liatinová batéria relatívne nová, bude stačiť platforma s nárazuvzdorným povlakom, napríklad na podlahu je možné položiť list drevotriesky. Demontáž starého liatinového ohrievača bude vyžadovať miesto na prácu s horákom a ťažkým šrotom..

Potrebné nástroje

Rozobratie liatinového puzdra holými rukami nebude fungovať; bez náradia je možné batériu zlomiť palicou alebo pri neopatrnom zaobchádzaní rozdeliť a spustiť na podlahu. Na prácu budete potrebovať najmenej štyri typy zariadení:

 • Špeciálny kľúč so štvorcovou hlavou na odskrutkovanie bradaviek;
 • Boxový kľúč na odskrutkovanie uzáverov zástrčiek;
 • Brúska s odrezanými kotúčmi;
 • Plynový horák s redukciou a valcom.

  Ako rozobrať starú liatinovú batériu

  Okrem toho budete potrebovať ťažké kovové kladivo, dláto, vlek, petrolej alebo brzdovú kvapalinu. To všetko bude potrebné na to, aby ste sa pokúsili rozobrať sekcie s minimálnym poškodením. Pri generálnych opravách starých batérií je potrebné vymeniť zástrčky a vsuvky, takže niekedy je jednoduchšie ich vybiť, ako sa pokúšať odskrutkovať..

Čo kondenzujeme?

Kovanie alebo závitová tvarovka je spojovací prvok medzi chladičom a vykurovacími rúrami. Práve futorka, napriek svojmu bezvýznamnému vzhľadu, je kľúčovým článkom vykurovacieho systému domu alebo bytu. Pohodlie a bezpečnosť vášho domova bude závisieť od toho, ako utesníte závitové spojenie s nohou..

Objímka je matica alebo objímka s vonkajším a vonkajším závitom na pripojenie k rúram rôznych priemerov..

Keď kompaktujeme?

Obuv sa zvyčajne predáva spolu s tesneniami – guma, papier, paronit, silikón. Teoreticky by tesnenia mali pomôcť utesniť závity a chrániť pred únikom. V skutočnosti sú prakticky zbytočné. Iba profesionál môže teda urobiť tesnenie silikónovým tesnením. Pri uťahovaní sa tento materiál snaží „dostať von“ z nite a je potrebné niekoľkokrát uvoľniť a znova zostaviť spojenie. Gumové tesnenia fungujú až do prvého nárastu tlaku, často sa lámu a v dôsledku toho prepúšťajú vodu.

Našou radou je zbaviť sa tesnení, ktoré sú súčasťou obuvi, a nahradiť ich silnejším „výrobkom“. Forewarned je predzbrojený. Vytvorte spojenie okamžite a navždy.

Potom pečatíme?

Na utesnenie puzdra batérie sú na trhu dostupné materiály rôznych generácií. Až doteraz sa ľan považuje za najbežnejší. Ľanový kotúč je klasikou tohto žánru a je to prvá vec, ktorú môžete v klampiarskom obchode poradiť. Neponáhľajte sa však fascinovať nízkou cenou. Miešanie s kúskom ľanového semena je posledným storočím. A nielen preto, že dnes trh ponúka oveľa civilizovanejšie nástroje. Zmenil sa samotný systém. Ak predtým tlak v potrubiach dosiahol maximálne 8 atmosfér a spojenia na ľane sa nemali čoho báť, potom v moderných výškových budovách pri testovaní potrubí tlaku dosiahne tlak 16 atmosfér. Ako tu môžeme hovoriť o ochrane? Ľan navyše vyžaduje dodatočnú impregnáciu vo forme farby alebo špeciálnej kompozície (napríklad červené olovo na sušiacom oleji). Farbu, ktorá v sovietskych rokoch pevne držala kúdeľ, už nemožno nájsť a červené olovo sa nepredáva na každom rohu..

Ľan je prírodný materiál, ktorý vnútri vlákna napučiava, rozpadá sa a vyvoláva tvorbu korózie. Pripojenie na vleku sa bude musieť meniť každé 2-3 roky..

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Ďalšou možnosťou z minulosti je dymová páska. Je jednoduchšie s ním pracovať ako s ľanovým prameňom, ale tu všetky výhody končia. Po prvé, dymová páska má tendenciu sa pri navíjaní lámať a pri sušení sa drobiť. To znamená, že sa nedá vyhnúť 100% úniku. Za druhé, ak je dymová páska vhodná, je určená iba pre systémy zásobovania a vypúšťania studenej vody. Tento materiál neodoláva viacsmerovým zaťaženiam, ktoré sú zrejmé pre vykurovacie systémy. Po tretie, dymová páska je rozmarná a pri navíjaní vyžaduje ideálny stav vlákna. Nejde len o čistotu, ale aj o samotný dizajn obuvi. Ak výrobca neopatrne použil zárezy, páska sa veľmi rýchlo zlomí a nebude mať čas slúžiť ani niekoľko týždňov..

Pre trvanlivé tesnenie puzdra na batériu dávajte pozor na moderné tmely – anaeróbne gély a vodovodné nite. Záruka úniku 20 rokov – vážny nárok na víťazstvo a dôveru spotrebiteľa.

Anaeróbne gély sú novou generáciou tmelov, ktoré sa ľahko nanášajú, úplne vyplnia vlákna a vytvoria vo vnútri super silné spojenie. Vhodný na tesnenie závitových a prírubových kovových spojov vo vykurovacích systémoch vrátane nemrznúcej zmesi, vodovodných potrubí, odpadových vôd a dokonca aj pitnej vody.

Čistenie liatinových radiátorov

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči

Aby liatinové batérie slúžili desaťročia, je potrebné ich pravidelne čistiť. Pred rozobratím batérie by ste mali vykonať čistenie. Je dôležité vziať do úvahy, že štruktúra je ťažká, je lepšie vykonávať prácu s partnerom. Vykurovacie zariadenia môžete umývať na dvore alebo vo vlastnej kúpeľni..

Odporúča sa použiť nasledujúce nástroje:

 • vodná pneumatická pištoľ;
 • sóda;
 • prostriedky na spláchnutie chladiča automobilu;
 • mliečne sérum.

Čistenie saponátom sa vykonáva nasledovne:

 1. Dva otvory v jednej sekcii sú spoľahlivo zaskrutkované.
 2. Výrobok z liatiny je naplnený výrobkom.
 3. Ďalej sa naleje horúca voda.
 4. Utopia sa aj ďalšie dva otvory, konštrukcia sa položí na podlahu a čaká sa najmenej dve hodiny.
 5. V intervale 10-15 minút sa jeden okraj batérie nadvihne, aby sa výrobok rovnomerne rozložil po celom povrchu..

Nakoniec sa dutina chladiča dobre opláchne čistou tečúcou vodou..

Ak dodržíte všetky odporúčania, nie je ťažké rozobrať liatinovú batériu. Ak máte pochybnosti o kvalitnom výkone, je lepšie pozvať kvalifikovaného odborníka.

Odpojenie prvej sekcie batérie

Vezmite kľúč na demontáž chladiča. Ak ste taký kľúč nenašli vo výpredaji, môžete si ho skúsiť vyrobiť sami. Na to je potrebný kus výstuže s priemerom 20 mm a dĺžkou najmenej 60 cm. Na odskrutkovanie vsuvky potrebujeme vyrovnať jeden z koncov výstuže, kým nebude širší ako 26 mm, ale už 32 mm. Za týmto účelom vezmite horák, ktorý máte, pomocou ktorého ste ohrievali zátky. Na oboch koncoch zahrejte kus výstuže asi 4 cm dlhý. Po zahriatí kladivom vyrovnajte hrot. V prípade potreby zopakujte postup zahrievania a sekciu výstuže znova zatlčte..

Kľúč môže byť vyrobený aj z kusa rúrky s priemerom 20 mm. Za týmto účelom vyrovnajte jeden z koncov potrubia podľa zadaných rozmerov. Použitím výrobného kľúča na demontáž chladičov nepotrebujete žiadny ďalší hardvér. Ak máte domáci ventil alebo kľúč na rúrky, najpohodlnejší spôsob, ako ho skrútiť, je kľúč na rúrky. Má dostatočný pákový efekt na vytiahnutie bradavky z miesta. Zasuňte kľúč do radiátora dostatočne hlboko, aby sa zapojil kľúč a úponky bradaviek.

Ďalej začnite odskrutkovať vsuvku v smere, v ktorom ste odskrutkovali zástrčku.

Radiátor môžete začať rozoberať zo strany zaslepovacích zástrčiek aj zo strany priechodných zátok. Nezabudnite, že majú ľavé a pravé vlákno. Ak odskrutkujete vsuvku z boku zaslepovacej zátky, potom tiež krútite vsuvkou v smere hodinových ručičiek ako zástrčka. V opačnom prípade zlomíte antény vsuvky a potom môžete batériu rozobrať iba pílou na kov.

Vykonajte jednu alebo jednu a pol otáčky. Ďalej rovnakým spôsobom urobte jeden alebo jeden a pol otáčky v spodnej časti batérie. Postupne odskrutkujte každú bradavku, kým sa sekcia úplne neodstráni..

Nepokúšajte sa ihneď bradavku úplne odskrutkovať. Sekcia, rovnako ako bradavka, je vyrobená z liatiny a je veľmi krehká. Je potrebné ho postupne krútiť, aby nepraskli. Ak sa upevňovacie prvky nepožičiavajú, spoj zahrejte horákom. Pomôže to, ako pri korku..

Na odpojenie viac ako jednej sekcie nie je potrebné postupne odskrutkovať každú sekciu. Môžete prejsť priamo na požadovanú sekciu. Za týmto účelom zmerajte vzdialenosť k požadovanej vsuvke pomocou kľúča na demontáž chladiča. Kľúč označte kriedou alebo fixkou. Zaistíte tak, aby vám neunikla požadovaná hĺbka, do ktorej potrebujete vložiť kľúč. Ďalej začnite odskrutkovať vsuvku rovnakým spôsobom, ako keby ste odskrutkovali jednu časť. Je dôležité mať dĺžku kľúča najmenej 50-60 cm, aby ste sa ľahko dostali k požadovanej časti chladiča a odstránili ho.

Čo robiť, ak sa bradavka zlomí?

V prípade domácich kľúčov, uponáhľania alebo prílišnej sily môžu byť úponky bradavky zlomené. Potom sa môžete pokúsiť odskrutkovať ďalšiu časť chladiča spolu s tou, ktorú už nemožno odstrániť, alebo sa uchýliť k použitiu píly na kov. Musíte vidieť na križovatke dvoch sekcií. S najväčšou pravdepodobnosťou budú obe sekcie poškodené a už ich nebudete môcť prepojiť..

Môžete tiež znížiť časť so zlomenou bradavkou na polovicu. Vykonajte ďalší rez, aby medzi polovicami zostala medzera asi 5 cm. Potom pomocou páčidla alebo páčidla neotáčajte vnútornú bradavku, ale polovice samotnej sekcie, a tým sa sekcie zbavte zlomenej časti. bradavka.

Extrémnym opatrením pri analýze problémových oblastí chladiča môže byť ich zničenie. Na to môžete použiť kladivo. Odporúčame vám, aby ste si našli čas a urobili každý krok postupne. Potom úspešne dokončíte demontáž bez toho, aby ste sa uchýlili k extrémnym opatreniam..

Odporúčame vám pozrieť si video o demontáži batérie:

Demontáž bimetalových a hliníkových profilových výrobkov

Ak chcete odpojiť chladič od systému a odstrániť ho z miesta montáže, postupujte nasledovne:

 1. Zastavte cirkuláciu vody a uvoľnite tlak.
 2. Ak je radiátor horúci, musíte počkať, kým nevychladne, a potom sa odpojiť od systému. Za týmto účelom odskrutkujte spojky na vstupe a výstupe..
 3. Posuňte spojku mimo radiátora pozdĺž potrubia; vyberte zariadenie z konzol.
 4. Vypustite zvyšnú vodu a položte výrobok lícom hore do oblasti demontáže..
 5. Vytiahnite a ihneď opláchnite filter, aby nečistoty na ňom nevyschli.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Demontáž bimetalových a hliníkových profilových výrobkov

V ďalšom kroku je chladič rozobraný na samostatné sekcie. Aby ste sa vyhli poškodeniu počas prevádzky, musíte zistiť, akým smerom musíte maticu vsuvky otočiť. Tento prvok je krúžková matica s vonkajším závitom a drážkami vo vnútri na oboch stranách. V tomto prípade je na jednej matici závit vpravo aj vľavo. Ak ho odskrutkujete, susedné časti batérie sa budú rovnomerne od seba oddeľovať a pri skrútení sa zmršťujú..

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Matica vsuvky

Výrobcovia spravidla robia značky na prednej strane zástrčiek a zadkov, aby naznačili smer závitu. Značka „D“ označuje pravý závit, „S“ ľavý závit. Na presné určenie smeru pohybu sa odporúča vziať voľnú maticu vsuvky a pokúsiť sa ju navliecť na závit v chladiči. Po rozhodnutí, v ktorom smere je skrútený, bude zrejmé, kde otočiť kľúč, aby sa sekcie odpojili.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Inštalácia matice vsuvky

Keď ste sa rozhodli pre smer závitu, vložte kľúč na vsuvky do chladiča a zasuňte ho na požadovanú maticu. K tomu pomôžu zárezy na nástroji. Keď je v drážkach, vložte páčku do otvoru na jej druhej strane. Na pohyb matice je potrebná sila. Zavolajte asistenta, aby opravil chladič na jednom mieste.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Oprava bimetalických radiátorov

Keď matica pokročila o pol otáčky, prejdite na druhú stranu, aby ste odskrutkovali druhú, a postupujte rovnako. Potom, čo sa ubezpečíte, že sa obe matice otáčajú bez použitia veľkej fyzickej sily, postupne odskrutkujte jednu alebo druhú stranu a posuňte ich o 5-7 mm.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Tesnenie medzi časťami chladiča

Po odpojení odstráňte kovové rozpery, ktoré boli medzi sekciami. Ak sú v dobrom stave, je možné ich nainštalovať späť počas montáže, ak sú v zlom stave, použite ich ako vzorku na nákup nových. Silikónové tesnenia je potrebné vymeniť.

Spojovacie sekcie

Najprv musíte určiť počet sekcií. Všeobecne uznávané pravidlo: jedna sekcia ohrieva 2 metre štvorcové. m. podlaha s výškou steny 2,7 ​​m. Podobne sa dá vypočítať pri inej výške miestnosti. Okrem toho je možné vlastnosti chladiča skontrolovať u predajcu. Výpočet sa zaokrúhľuje nahor. Stojí za to zvážiť izoláciu miestnosti.

Sekcie sú spojené s bradavkami v hornej a dolnej časti pomocou špeciálnych bradavkových kľúčov. Tieto nástroje majú na jednej strane plochý koniec a na druhej strane otvor, do ktorého je možné vložiť páčidlo alebo železnú tyč, aby sa uľahčila práca..

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Vsuvka – kus rúrky s vybraním pre tesniaci gumový krúžok a závitom naneseným na oboch stranách.

Dokovacie okná musia mať viacsmerové závity, aby pri zaskrutkovaní vsuvky spájali sekcie. Proces musí prebiehať súčasne z dvoch strán, preto sú potrební dvaja ľudia. Na strane sekcie s ľavým závitom musí byť kľúč otočený doprava a pravým závitom – doľava..

Na zaistenie tesnosti môžete použiť hygienický ľan, ale je lepšie kúpiť špeciálne paronitové tesnenia. Sú odolnejšie a odolávajú vysokým teplotám. Okrem toho je možné na závit vsuvky naniesť tmel.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Paronitové tesnenia pre liatinový radiátor

Ak sa v vykurovacom systéme použije nemrznúca zmes, nie je možné na ľanový kotúč naniesť sušiaci olej. Je rýchlo skorodovaný nemrznúcou zmesou. V dôsledku toho dôjde k porušeniu tesnosti a sekcie bude potrebné odmotať a znova namontovať. Je lepšie ošetriť vlákna chemicky odolným tmelom a dať paronitové tesnenia.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Pripojenie liatinového chladiča

Postup inštalácie

Práce na inštalácii bimetalových batérií sa musia vykonávať v konkrétnom poradí:

 • označíme miesta na inštaláciu konzol na stenu;
 • konzoly fixujeme hmoždinkami a cementovou maltou (ak hovoríme o železobetónovej alebo tehlovej stene) alebo obojstranným upevnením (ak ide o sadrokartónovú priečku);
 • vložili sme batériu striktne horizontálne na už nainštalované konzoly;
 • pripojíme radiátor k potrubiam, nainštalujeme faucet alebo termostatický ventil;
 • vzduchový ventil umiestnime na vrch chladiča.

Poznámka! Na inštaláciu je potrebný vzduchový ventil (najlepšie automatické zariadenie), pretože vo vnútri zariadenia vzniká malá tvorba plynov

Výpočet požadovaného počtu sekcií

Stanovenie požadovaného výkonu vykurovacích zariadení sa vykonáva v súlade s odporúčaniami SP 60.13330.2010 (starý SNiP 41-01-2003). Výpočet zahŕňa:

 • charakteristiky miestnosti – plocha, výška stropu;
 • umiestnenie miestnosti vzhľadom na celkový stavebný objem domu a svetové strany;
 • parametre vonkajšieho a vnútorného vzduchu;
 • stupeň tepelnej izolácie stien, podkrovia;
 • typ a počet nainštalovaných okien;
 • oblasť zasklenia;
 • vlastnosti vykurovacích systémov – diagram zapojenia, stupeň otvorenosti;
 • výkon jednej sekcie v závislosti od typu radiátora.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Jedná sa o pomerne komplikovanú techniku ​​využívajúcu mnoho koeficientov, ktorá je v praxi nahradená jednoduchšími metódami..

Jednou z nich je stanovenie požadovaného prenosu tepla na základe približnej rýchlosti 100 W na meter štvorcový plochy..

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Príklad:

 1. Na vykurovanie miestnosti s rozlohou 30 m2. musíte minúť 30×100 = 3000 W.
 2. Ak sa plánuje inštalácia bimetalického chladiča s veľkosťou medzi nápravami 350 mm, prenos tepla 1 sekcie je určený podľa technického pasu alebo tabuľky – 136 W.
 3. Na zistenie počtu sekcií je požadovaný výkon delený jednotkou 3000/136 = 22.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Podľa tohto výpočtu bude na vykurovanie miestnosti bimetalovými radiátormi potrebných 22 sekcií. Presnejší výsledok je možné získať pomocou online kalkulačky. Do polí, ktoré potrebujete na zadanie údajov, vyberte model radiátora. Odpoveď bude vypočítaná za niekoľko sekúnd..

Príprava na prácu, nuansy

Príprava na demontáž a inštaláciu nie je náročný proces, ale je veľmi zodpovedná, pretože existuje riziko poškodenia vašej opravy a opravy vášho suseda. Najprv sa musíte uistiť, že v vykurovacom systéme nie je voda. V bytovej kancelárii vášho domu zisťujeme, či dôjde k odpojeniu a odvedeniu stúpačiek, kde budú vymenené radiátory. Nuansy, v chladnom období pri teplotách pod -10 nikto nevypne stúpačky. A ak má dom viac ako 15 poschodí, je zakázané vyrezávať časti kovovej stúpačky a nahradiť ich polypropylénom, inak sa v priebehu vykurovacej sezóny stúpačka železa rozšíri z vykurovania a poškodí vašu konštrukciu.

Označenie miest montáže

Inštalácia držiaka začína určením, kde a ako bude ohrievač umiestnený. Najlepším miestom je stena pod oknom alebo v blízkosti dverí. V oboch prípadoch sa teplo, ktoré budú sekcie vydávať, stane prekážkou pohybu studeného vzduchu..

Inštalácia držiaka vždy začína označením:

 1. Batéria by mala byť umiestnená presne v strede okna. Maximálna odchýlka stredu zariadenia od stredu otvoru by nemala presiahnuť 2 cm Značka umožňuje nakreslenie zvislej čiary na stenu. Malo by byť vycentrované na okno. Ďalej sa na bokoch urobia značky, ktoré ustúpia o vzdialenosť rovnajúcu sa polovici zostaveného vykurovacieho radiátora.
 2. Medzi podlahou a spodkom liatinovej konštrukcie by mala byť 8-14 cm.
 3. Medzi okenným parapetom a hornou časťou vykurovacieho telesa by malo byť 10-12 cm. V súlade s týmito dvoma pravidlami sú urobené vodorovné značky.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Musíme tiež nakresliť tie značky, pozdĺž ktorých budú nainštalované konzoly. Najprv sa nakreslia čiary, ktoré budú zodpovedať úrovniam umiestnenia podpier. Ten horný je potrebné nakresliť pod značky urobené v blízkosti parapetu. Vzdialenosť od nich by sa mala rovnať vzdialenosti medzi hornou časťou vykurovacieho telesa a spodným bodom spojenia dvoch sekcií. Spodný riadok je nakreslený nad značkami vytvorenými v blízkosti podlahy. Zdvihne sa o toľko centimetrov, koľko je medzi dolnými bodmi úseku a spojením rebier. Na týchto riadkoch vlastnými rukami označujú miesta, na ktorých by mali byť zátvorky. V tomto prípade sa berie do úvahy, že na každých 5 rebier by mal existovať 1 upevňovací prvok, hore aj dole.

Demontáž a montáž hliníkového chladiča vlastnými rukami

Oblasť, kde bude radiátor obnovený, je pokrytá hustou tkaninou. Ak je to povrch stola, potom hlavná práca nebude prebiehať na hmotnosti. Pripravené miesto ochráni mäkký hliník pred zbytočnými deformáciami a škrabancami.

Dôležité! Pred odstránením spojovacích spojok sa pod chladič rozprestrie handra, aby bola podlaha chránená pred špinavou kvapalinou, ktorá môže pri demontáži vytekať. Po ruke musíte mať handru, ktorá absorbuje zvyšnú vlhkosť vo vnútri sekcií.

Odpojenie od vykurovacej siete

Pred začatím demontáže je radiátor odpojený od vykurovacej siete uzatváracími ventilmi. Ak chladič nemá uzatváracie ventily, potom je pracovník bytových a komunálnych služieb vyzvaný, aby pri opravách vypol stúpačku vykurovania.

Fotografia 3

Počas vykurovacej sezóny, po zatvorení radiátora, urobte prestávku. Pretože voda v nej je stále horúca, chvíľu počkajú, kým sa kvapalina ochladí, a potom odpojte radiátor od vykurovacích potrubí.

Chladiaca kvapalina zostávajúca v batérii sa naleje do predtým pripraveného vedra a pokračuje v oddelení sekcií. Ihneď po demontáži sa vnútorný povrch batérie umyje tečúcou vodou.

Základné prvky pre montáž radiátora

Vo väčšine prípadov sa radiátory predávajú zmontované; na prevádzku je potrebné zariadenie iba pripevniť na stenu a pripojiť k vykurovaciemu systému. Okrem toho však budete musieť kúpiť ďalšie zariadenia. Patria sem nasledujúce:

 • Priechodná zástrčka pre liatinový radiátor v množstve najmenej 2 kusy. Svietidlo má na oboch stranách otvory, v ktorých sú nite odstrihnuté.
 • Zástrčky zaskrutkované do telesa chladiča, aby sa zabránilo úniku chladiacej kvapaliny.
 • Mayevského kohútiky na odvádzanie vzduchu z ohrievača.
 • Príslušenstvo na inštaláciu radiátorov môže byť kovové kotvy alebo špeciálne konzoly.

Počet sekcií chladiča je určený potrebou tepelnej energie, takže dĺžka vykurovacieho zariadenia sa zvyšuje alebo skracuje.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Moderné špecializované obchody ponúkajú radiátory a kompletnú sadu príslušenstva pre ich inštaláciu. To umožňuje zladenie prvkov rovnakej farby s farbou ohrievača. V tomto prípade je navyše možné vybrať najkompatibilnejšie materiály. Napríklad, ak je batéria vyrobená z liatiny, potom musia byť zátky tiež z liatiny. Na medených vykurovacích spotrebičoch sa neodporúča používať zátku pre liatinový radiátor.

Vzhľadom na vysoké riziko galvanickej korózie je veľmi dôležité zvážiť kombináciu materiálov. Jednotlivé kovy sú navyše náchylné na tvorbu galvanického páru, v takom prípade sa liatinová zátka pre radiátor stane katódou a materiál, z ktorého je rúrka vyrobená, sa zmení na anódu. V dôsledku toho sa životnosť ohrievača výrazne zníži..

Tesnenia chladiča

Liatinové tesnenia chladiča je možné vyrezať z gumy. Ak je vsuvka 5/4 ″, potom je tesnenie hrubé 2 – 2,5 mm s priemermi: vnútorný – 40 mm, vonkajší – 60 mm. Pre vsuvku s hrúbkou 1 palca 2 – 2,5 mm, vnútornú – 32 mm, vonkajšiu – 45 mm. Môžu byť vyrazené z auto kamery. Použitie gumových tesnení vám umožňuje spoľahlivo zostaviť vykurovacie radiátory, aj keď sú na nosných plochách nerovnosti, a pri uťahovaní sekcií sa môžete vizuálne uistiť (medzera je menšia ako hrúbka tesnenia), že je všetko hotové správne a nedochádza k žiadnym skresleniam.

V mojej praxi boli časy, keď neboli k dispozícii žiadne tesnenia, a práce na montáži vykurovacích radiátorov bolo potrebné vykonať súrne. Na pomoc prišiel obyčajný technický ľan. Sekcie boli zostavené bez tesnení pre chladič, pričom medzi nimi zostala medzera 10 – 12 mm a navíjali sa ľanom proti otáčaniu vsuvky. Navrch som to namazal silikónom a dokončil montáž. Je žiaduce, aby v zostavenej polohe s ľanom bola medzi časťami 1 – 1,5 mm medzera. Toto je indikátor, že bolo vykonané správne previnutie..

Pripojenie slučky a batérie

Začneme chápať metódy spájania vykurovacích potrubí s radiátorom zvážením materiálov, z ktorých je možné vyrobiť vykurovacie systémy. Môžu byť rôzne:

 • oceľ;
 • meď;
 • propylén;
 • PVC;
 • PEX;
 • kov-plast.

Všetky vykonávajú jednu a jedinú funkciu – to je preprava chladiacej kvapaliny z kotolne (kotla) do radiátorov, ktoré naopak vydávajú teplo, a tým vykurujú miestnosť. Všetky batérie sú navlečené do systému. Za týmto účelom sú na obrys nainštalované tvarovky s prechodom na závit. Sú umiestnené na polymérne kontúry spájkovaním alebo lisovaním. Meď je iba spájkovaná a oceľ je možné spájať pomocou lisovacích tvaroviek a závitov.

Schémy pripojenia batérií k vykurovaniu

potrubie, schémy:

 • spodné pripojenie;
 • bočné pripojenie;
 • diagonálne spojenie.

Najúčinnejšou možnosťou je uhlopriečka. V tomto prípade sa napájanie batérie vykonáva zhora a spätný tok vychádza zospodu na opačnom konci. Rozdiel v teplote chladiča pri rôznych spôsoboch pripojenia je nevýznamný, preto by ste mali predovšetkým začať od umiestnenia batérie. Nové batérie sa vždy dodávajú s pripojovacími časťami:

 • matice označené „S“ a „O“;
 • pahýľ;
 • Mayevského žeriav.

Pred pripojením vykurovacieho radiátora k potrubiu sú matice utiahnuté do otvorov na koncoch batérie a potom do nich sú zaskrutkované zátky v závislosti od zapojenia, Mayevského žeriavu a amerického.

Na pripojenie potrubí a obvodu je nevyhnutné použiť žeriavy a americké.

Američan je matica, ktorá sa môže otáčať pomocou pevného kovania. Mimochodom, pri pripájaní vykurovacích potrubí k vykurovaciemu kotlu je nevyhnutné nainštalovať kohútiky s Američankou. V tomto prípade je potrebné, aby bol Američan navinutý nie na trysku kotla, ale na okruh. Potom môžete kotol bezpečne vybrať a voda sa z neho nebude vylievať..

Niektorí remeselníci pri páskovaní batérií neberú kohútiky, čo spôsobuje problémy pri ďalšej prevádzke. Ak chcete vybrať a vyčistiť batériu, budete musieť zo systému vypustiť všetku vodu a potom ju znova naplniť. A ak v zime dôjde k vodnému kladivu a praskne radiátor, čo potom? Ukazuje sa, že na jeho výmenu bude potrebné zastaviť celý vykurovací systém. A to napriek tomu, že doma má v službe náhradný radiátor len málokto..

Budete musieť ísť do obchodu, kúpiť si ho a nájsť majstra. Bude to trvať najmenej pol dňa, pri vonkajších mrazivých teplotách hrozí odmrazenie systému. A potom bude potrebné nielen vymeniť batérie, ale aj opraviť celý obvod. Ak nainštalujete kohútiky, potom môžete odrezať radiátory bez zastavenia celého systému.

Ako rozobrať a znova zložiť batériu

Hliníkové profily, spojené vsuvkovými maticami. Vnútorná časť takéhoto konektora má výčnelky, pre ktoré vsuvkový kľúč uchopí maticu a odskrutkuje ju. Matica je podobná spojke, iba jej závit je vonkajší. Jedna matica vsuvky má pravý aj ľavý závit. Vyrábajú sa v pároch pre horné a spodné spojenie. Keď je vsuvka odskrutkovaná, sekcie sa rozchádzajú, keď sú utiahnuté, sú stiahnuté k sebe.

Všetky zástrčky a adaptéry sú z koncov vopred skrútené. Konektor musí byť pre kľúč na bradavky prístupný zo všetkých strán.

Fotografia 4

Na demontáž batérie sa čepeľ nástroja umiestni cez otvorený koniec chladiča do drážok odskrutkovanej hornej matice vsuvky a pri určitom tlaku sa vykoná testovacie otáčanie proti smeru hodinových ručičiek, aby sa spojenie posunulo. Ak kľúč otáča maticou normálne, potom je vložený do drážok spodnej matice vsuvky a ako v prvom prípade sa ho pokúšajú otočiť o niekoľko otáčok.

Dôležité! Pri odskrutkovávaní konektorov dodržujte postupnosť, aby ste zabránili zošikmeniu..

Po odpojení sa odhalený závit starostlivo skontroluje, či neobsahuje trhliny a triesky a či nie je neporušený. Ak je to potrebné, spoje sa vyčistia jemným šmirgľom.

Na začiatku montáže sekcií chladiča sa na horné a dolné matice vsuviek nasadia o-krúžky z paronitu umiestnené medzi sekciami. Sekcie zľahka pritlačím k sebe a striedavo ich skrutkujem. Otáčanie matíc, aby nedošlo k zošikmeniu, je obmedzené na dve otáčky kľúča.

Vystrihnutie polotovarov pečiatkovaním

V procese práce sa používajú špeciálne pečiatky, to znamená špeciálne zariadenia, presne prispôsobené požadovanej veľkosti a pozostávajúce z niekoľkých prvkov. Okrem toho sa na rezanie polotovarov používa lis, na ktorý je nainštalovaná pečiatka..

Pred začatím výroby je potrebné vziať do úvahy rozmery budúcich tesnení – pre veľké výrobky budete potrebovať masívnejšiu pečiatku a výkonný lis..

Stojí za zmienku, že tento spôsob výroby tesnení sa považuje za lacný a vysoko účinný. Z tohto dôvodu sa používa na sériovú výrobu.

Aplikácia dierovacích nožov

Princíp činnosti tejto metódy je podobný rezaniu pomocou matrice, ale v tomto prípade sa používa jednoduchší a lacnejší nástroj. Výroba tesnení týmto spôsobom je lacná a dostatočne rýchla. Raznice majú však krátku životnosť, takže sa táto technika používa na výrobu malých a stredných dávok podložiek..

tesnenia pre radiátory

Rezanie kruhovými nožmi

Týmto spôsobom je možné vyrábať iba veľké okrúhle tesnenia. V procese práce budete potrebovať pomerne lacné a vysokovýkonné vybavenie. Rezanie sa vykonáva štandardnými čepeľami. Výroba tesnení tohto typu sa preto môže vykonávať nezávisle a v akomkoľvek objeme. Príčinou netesností chladiča je často poškodené tesnenie. A ak neviete, čo robiť, ak dôjde k úniku vykurovacej batérie, v prvom rade by ste mali venovať pozornosť tesneniam.

Rezanie laserom

Ak je k dispozícii softvér, pomocou štandardných laserových strojov je možné vyrobiť tesnenia akéhokoľvek tvaru a veľkosti.

Metóda má však jednu malú nevýhodu – nie všetky materiály je možné jednoducho rezať laserom. Aby sa vyrovnal s hustejšími materiálmi, musí byť znížená rýchlosť rezania, čo výrazne zvyšuje výrobné náklady.

Tepelné tvárnenie

V tomto prípade budete potrebovať vstrekovací lis s formou na odlievanie výrobkov. Náklady na formovací lis sú dosť vysoké, a preto, aby bola výroba ekonomicky uskutočniteľná, výroba tesnení týmto spôsobom musí byť rozsiahla alebo dokonca hromadná.

aké tesnenia použiť na vykurovanie

Výroba výrobkov v malých dávkach pomocou tejto technológie je relevantná iba vtedy, ak ich nemožno vyrobiť iným spôsobom. Je pozoruhodné, že tepelným tvarovaním sa vyrábajú iba tesnenia z PVC..

Vytvrdzovanie

Na vulkanizáciu sa používajú špeciálne formy a tepelný lis. Je pozoruhodné, že tento typ formy je oveľa lacnejší ako analógy používané vo vstrekovacích strojoch. To výrazne ovplyvňuje výrobné náklady..

Proces vulkanizácie zároveň trvá pomerne dlho, čo ovplyvňuje aj cenu hotového výrobku. Odolné výrobky z gumy alebo silikónu sa však dajú vyrobiť iba týmto spôsobom.

Ak sa niečo pokazilo

Fotografia 5

Počas prevádzky sa spoje medzi sekciami a oceľovými maticami navzájom prilepia. Vyplýva to z kvality chladiacej kvapaliny dodávanej do vykurovacieho systému. Niekedy je aj značná fyzická námaha zbytočná..

Hoci sa s lepením treba vysporiadať, hliník je mäkký kov, ktorý sa ľahko deformuje..

Zahrievaním škár stavebným sušičom vlasov môžete prekonať uviaznutú hrdzu. Ak ani toto nepomohlo, pretože príliš skorodoval, olepovačka sa pustila do práce.

Rada. Ak sa matica vsuvky neuvoľní veľkým tlakom, potom nie je potrebné zvyšovať pôsobiacu silu nadmerným pákovým efektom. V najhoršom prípade sa zlomí nielen samotná matica, ale prasknú obidve sekcie, ktoré na nej pevne sedia..

Brúska odreže netesnú časť, navyše na zadnej strane a ustúpi od okraja spoja najmenej o polovicu dĺžky spojky. To chráni pracovnú časť pred zničením a neprerezáva spojovaciu maticu. Hrdza počas orezávania odskakuje, čo uľahčuje odvíjanie neporušenej časti.

Pri montáži je vhodné vymeniť staré tesnenia za nové a vyčistiť spoje, pričom dbajte na chyby a nerovnosti. Tesné spojenie zabraňuje predčasnému úniku.

Príčiny porúch

Rovnako ako v prípade saní v známom prísloví, vykurovací systém by mal byť v lete pripravený na novú sezónu..

Hlavnými príčinami problémov sú:

 1. Slabé zahrievanie hliníkovej batérie v neprítomnosti vzduchu.
 2. V systéme sú zvuky a klepania.
 3. Došlo k úniku hliníkového chladiča.
 4. Na kĺboch ​​prvkov systému sa objavila plaketa.

V domácnostiach s autonómnym vykurovaním sú tieto problémy ľahko identifikovateľné spustením systému v maximálnom prevádzkovom režime. Vyšší tlak ukáže integritu štruktúry a umožní vám vidieť možné chyby v nej. V domoch s centralizovaným vykurovaním nebude možné vykonávať takúto prácu sami, ale môžete podať žiadosť na službu riadenia, aby ich špecialisti vykonali potrebnú prácu..

Ak sa počas testovania systém ukázal z najlepšej strany, ale problémy sa začali vo vrchole sezóny, je potrebná naliehavá demontáž chladiča.

Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči?

Ak to chcete urobiť, musíte urobiť nasledujúce:

 1. Uzamykacie zariadenia sa prekrývajú, podobne ako stúpačka (musíte z nej najskôr vypustiť médium).
 2. Pod spodným pripojením je inštalovaná nádoba na vypúšťanie chladiacej kvapaliny.
 3. Odskrutkujte spodný guľový ventil, aby voda (nemrznúca zmes) zostávajúca v batérii odtekala.
 4. Odskrutkuje sa aj horný ventil a batéria sa vyberie z konzol..

Ak vyvstane otázka, ako opraviť hliníkový radiátor, ak sa neohrieva, mali by ste hľadať dôvod tohto stavu zariadenia:

 1. Prvým krokom je vypustenie vzduchu zo systému a počkanie, batérie sa môžu zahriať.
 2. Ak sa nič nezmenilo, budete musieť demontovať chladič a skontrolovať možnosť upchatia. V sekčných hliníkových radiátoroch nie je umiestnených veľa chladiacej kvapaliny. Naliatím vody do odstráneného ohrievača môžete vypočítať, či jeho množstvo zodpovedá parametru uvedenému v dátovom liste. Ak nie, potom nie je potrebné hliníkový radiátor opravovať, ale splachovať, pre ktorý by mala byť voda vedená pod vysokým tlakom cez konštrukciu, kým sa nerozjasní.
 3. Ak sa prietok vody „nevyrovnal“ s úlohou, budú potrebné znalosti o tom, ako rozobrať hliníkový vykurovací radiátor na sekcie a vykonávať rovnakú prácu s každým prvkom samostatne. Niekedy, keď je veľmi znečistený, je potrebná kefka (nie kovová) na odstránenie hrubých nečistôt z batérie.

Niekedy je jediný spôsob, ako zohriať batérie, opäť vymeniť alebo predĺžiť hliníkovú časť chladiča. Pri bočnom type pripojenia to nebude ťažké, zatiaľ čo pri spodnej alebo diagonálnej metóde budete musieť dĺžku potrubia zväčšiť alebo skrátiť.

Ako dosiahnuť estetický vzhľad starých batérií

Po vyčistení vnútra batérií a výmene opotrebovaných tesnení je aktualizácia funkcií dokončená. Je načase postarať sa o exteriér, aby sa vykurovacie zariadenia dobre hodili do interiéru. Na to stačí namaľovať ich. Ak je to žiaduce, batérie sú ozdobené originálnym obrazom, obrázkami decoupage alebo jednoducho pokryté špeciálnymi obrazovkami. Ale v každom prípade budete musieť maľovať. Je dôležité vybrať správnu kompozíciu farby a dodržiavať technológiu aplikácie..

Jemnosti výberu radiátorových farieb

Na radiátorové farby sú kladené zvýšené nároky. Musia byť odolné voči vysokým teplotám, odolné voči opotrebovaniu, bezpečné. Je tiež dôležité, aby povlak neohrozoval tepelnú vodivosť. Výrobcovia ponúkajú nasledujúce formulácie:

 • Akrylové smalty

Jedná sa o organické farby. S ich pomocou je ľahké vytvoriť krásny lesklý povrch. Nevýhodou je štipľavý zápach. Kým farba nezaschne, bude v miestnosti cítiť špecifickú arómu.

 • Alkydové smalty

Výhody – veľký výber odtieňov, dobrý výkon, trvanlivosť. Nevýhoda je rovnaká – zápach. Okrem toho sa môže objaviť pri silnom zahrievaní batérií počas vykurovacej sezóny..

 • Vo vode disperzné kompozície

Často sú vyberané pre nedostatok zápachu a rýchle schnutie. Pri nákupe dávajte pozor na výrobcu. Na banke musí byť poznámka, že farba je určená špeciálne na vykurovanie radiátorov.

 • Olejové farby

Niekedy sa kupujú na batérie, ale je to najhoršia voľba. Olejové formulácie majú mnoho nevýhod. Dlho schnú, silne vonia, menia farbu, znižujú prenos tepla z radiátorov.

Uistite sa, že vybraný náter je označený „Pre radiátory“ a „Tepelne odolný“

Technológia lakovania chladiča

Pred lakovaním odstráňte povlak. V obchodoch sa predávajú špeciálne odstraňovače farieb, môžete ich použiť. Umývanie teoreticky pomáha čistiť batérie, ale v praxi je ich účinnosť veľmi žiadúca, pretože farba je pri vysokých teplotách doslova priľnavá k povrchom. Je lepšie zahriať povlak fúkačom alebo sušičom vlasov, vyčistiť ho špachtľou a kefou na kovové štetiny. Potom povrch obrúste brúsnym papierom a odmastite.

Musíte maľovať takto:

 • Najprv natrite vnútorné povrchy tak, aby sa na prednej strane batérie nezobrazovali žiadne kvapky..
 • Štetec alebo valček je poháňaný zdola nahor.
 • Škvrny sa odstránia bezprostredne pred zahustením farby..
 • Povlak sa nanáša na celý povrch chladiča, nie je potrebné ponechávať nenatreté oblasti.
 • Je možné vykonať jeden náter, ale je lepšie namaľovať v dvoch vrstvách, aby sa dosiahla väčšia trvanlivosť.

  Ako identifikovať vlákna na liatinovom chladiči

  Starý liatinový radiátor je schopný vytvárať pohodlie v dome niekoľko desaťročí. Nevyhadzujte spotrebič, ak stratí svoj reprezentatívny vzhľad a stane sa menej teplým. Všetky problémy sú riešiteľné. Obnovte batériu, ukážte svoju predstavivosť – a ohrievač bude fungovať a nebude vyzerať horšie ako nový.

Kryt chladiča: typy, inštalácia, výber potrubia

Aké sú zátky chladiča? Ako identifikovať výrobok pomocou ľavého alebo pravého vlákna? Ako funguje uzáver chladiča s automatickým odvzdušnením? Ako utesniť tieto tvarovky a akými prvkami potrubia by mali byť spojené? Poďme na to.

Účel a princíp činnosti

Kovanie pre liatinové spotrebiče je určené na prepnutie na požadovaný priemer po pripojení k vykurovaciemu okruhu. Princíp ich činnosti spočíva v vykonávaní celkom 2 funkcií: zablokovať dráhu vykurovacej vody, pre ktorú sa zástrčka jednoducho zaskrutkuje do stupačky alebo do otvoru v zariadení, pričom funguje ako adaptér.

Futorka vyrobená z liatiny

Aby bolo možné vykonať spojenie medzi ohrievačom a potrubím prívodu alebo vratnej vody vykurovania, v objímkach sú obojstranné závity – vonkajšie a vnútorné. Jeho cena je niekoľkonásobne nižšia ako cena batérie, ale jeho význam sa veľmi uznáva. Pretože táto časť nielen zaručuje utesnenie zariadenia, ale aj bez neho, prevádzka radiátora je spravidla nemožná.

Najdôležitejšou vecou pri jeho použití je správne umiestnenie všetkého. V situáciách, keď je batéria nahradená novou, sa dodržiava princíp podobnosti. Ak používateľ nahradí schému potrubia zachovaním starých zariadení, potom sa zástrčky chladiča musia na miestach nielen preinštalovať, ale je lepšie ich zmeniť na nové. Pri výbere je potrebné vydržať kombináciu materiálov, ktoré sa majú spojiť: kov radiátora musí byť podobný kovu korku.

Odborníci radia, aby ste pri používaní liatinovej obuvi boli opatrní. Dôvodom je skutočnosť, že liatina je voľne stláčaná, pretože je dosť krehkým krehkým kovom. V tejto súvislosti sa dokonca aj slabý mechanický tlak alebo pád na pevnú rovinu môže stať predpokladom pre vytvorenie mikrotrhlín

Princíp činnosti zástrčky chladiča

Zástrčka chladiča rôznych priemerov sa nazýva prvok, ktorý sa používa pri inštalácii vykurovacích batérií. V štádiu inštalácie spravidla nie sú žiadne zvláštne ťažkosti, pretože všetky zástrčky pre radiátory sú rovnakého typu a hlavné rozdiely sa týkajú veľkostí, typov závitov a ďalších aspektov. Princíp činnosti zásuvných radiátorov je tiež rovnaký..

Pri výbere zástrčky chladiča je dôležité zamerať sa na detaily, ako napríklad:

 • kombinácia materiálov – kov radiátora musí dobre interagovať s kovom samotného prvku. Napríklad liatinová zátka chladiča nie je najlepším riešením pre medené rúrky;
 • typ závitu, ktorý závisí od strany inštalácie batérie. Ak je batéria nainštalovaná na ľavej strane, závit je tiež potrebný na ľavej strane a ak na pravej strane, nemôžete robiť bez pravého závitu;
 • priemer závitu vstupného a výstupného potrubia. V tomto prípade zástrčky pre vykurovacie telesá pôsobia ako adaptéry, pre ktoré sú bežné priemery od ½ do 1 palca..

Súprava na montáž batérie sa obvykle skladá zo 4 priechodiek, 2 konzol na zavesenie batérie na stenu a plastových kotiev na inštaláciu konzol. Pri inštalácii môžu pomôcť aj kľúče.

Okrem toho môže byť súprava doplnená jednou alebo dvoma zástrčkami a kohútikom Mayevského. Teraz priemysel používa niekoľko návrhov Mayevského žeriavu. Mayevského žeriavy sú vybrané v závislosti od priemeru a zaskrutkované do horných regálov radiátorov.

Ako to funguje pre porozumenie

Princíp činnosti zástrčky chladiča je jednoduchý, nastavený a zabudnutý, oveľa dôležitejšie je poznať ďalší princíp – princíp umiestnenia zástrčiek do závitových spojov.

Pre tvoju informáciu! Nesprávne zaskrutkované zátky pre vykurovacie telesá môžu nielen znížiť prenos tepla radiátorom, ale tiež úplne zastaviť cirkuláciu tepla v batérii..

Je dôležité všetko správne usporiadať.

 • Preto pri umiestňovaní zástrčiek do výrobku, ak úplne zmeníte batériu, musíte dodržať zásadu podobnosti. Inštalácia zástrčiek sa vykonáva rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcom prípade;
 • Ak zmeníte schému napájania potrubí a ponecháte staré radiátory, je lepšie nielen prestaviť zástrčky, ale aj ich vymeniť..

Približná schéma inštalácie: základná klasika

Horúca horká, nízka izbová teplota.

Pre základný klasický model uvažujeme s dvojrúrkovým spojením, v ktorom prívodné potrubie s chladiacou kvapalinou a výstupné potrubie s chladenou kvapalinou pochádzajú z jednej strany, pričom horúci zdroj je hore a spätné potrubie je zospodu..

Inštalácia je nasledovná:

 • Horný vstup je uzavretý zátkou pre kohútik a spojením s teplovodným potrubím;
 • Opačný horný vchod je uzavretý podobnou zástrčkou pre Mayevského kohútik, alebo skôr už s Mayevským kohútikom;
 • Spodný vstup (pod vstupom chladiacej kvapaliny) – priama zátka pod spätným ventilom;
 • Dolný protiľahlý vchod – záslepka.

Rozmanitosť typov pripojení potrubí chladiča

Pripojenie batérie podľa typu je rozdelené na:

 • jednosmerné bočné potrubné pripojenie, ktoré je najbežnejším typom. Podstata metódy spočíva v tom, že prívodné potrubie systému je spojené s horným odbočným potrubím a výstupné potrubie tvorí spojenie so spodným odbočným potrubím. Táto možnosť je pre vykurovací systém celkom účinná, pretože sa uvoľňuje najväčší prenos tepla. Spodné zásobovanie teplou vodou pomocou metódy reverzného pripojenia zníži celkovú kapacitu systému približne o 7%;
 • diagonálne pripojenie používané na pripojenie najdlhších batérií v systéme. Potrubie prívodu teplej vody je na jednej strane pripevnené k hornému spojeniu a výstupné potrubie na druhej strane k dolnému pripojeniu. Keď je horúca voda dodávaná zospodu, kapacita celého systému klesne o 10%;
 • spodné pripojenie potrubia k batérii, čo je nevyhnutné v zriedkavých prípadoch, keď je systém nainštalovaný v podlahe. Výkon takéhoto vykurovania je o niečo menší ako konvenčné bočné pripojenie (o 10%).

Je tiež dôležité nezabudnúť na jedno pravidlo: čím dlhší je okruh, tým je chladič chladnejší na vzdialených linkách. Dáme pár ďalších tipov:

 1. radiátory a chladiaca kvapalina v okruhu musia vychladnúť tak dlho, ako je to možné. Tento výsledok sa dosiahne výberom radiátorov s pôsobivým vnútorným objemom a rozšíreným priemerom rúrok vykurovacieho okruhu;
 2. súčasná prevádzka dvoch obvodov je odsúdená na zlyhanie, pretože kotol ohrieva chladiacu kvapalinu alebo teplú vodu.

Druhy tesnenia spojov

Napriek závitovému pripojeniu si voda vždy nájde miesto, kde môže presakovať a vystupovať..

Na utesnenie spojov a zabránenie vytekaniu chladiacej kvapaliny zo systému sa používajú nasledujúci asistenti:

 • Ľanové pramene;
 • Špeciálna pasta UNIPAC;
 • FUM – páska.

Existujú dve technológie tesnenia:

 • Prvá je, že z ľanových vlákien je vytvorený tenký, úzky pás bez hrudiek a zákrut. Tento pás sa používa na obalenie spoja v opačnom smere ako je smer závitu..

Vlákna sú uložené tesne, bez skrútenia a súčasne rovnomerne bez hrebeňa. Aby sa zabránilo skrúteniu vlákna, posunu na jednom mieste, závitová tkanina s vláknami je ošetrená pastou UNIPAC;

 • Druhá – páska FUM je naskrutkovaná na závitové spojenie. Technológia stylingu trochu pripomína bandážovanie. Prvá zákruta pásky sa obalí po celom obvode potrubia a potom sa s prekrytím troch štvrtín šírky predchádzajúceho kola pásky privedie na koniec..

Odborná rada! Verí sa, že prvý typ tesnenia je spoľahlivejší, je dlho inštalovaný v závitových spojoch. Páska FUM je menej trvanlivá a je použiteľná v spojoch, ktoré sa revidujú každých niekoľko rokov. Zásuvky pre liatinové vykurovacie telesá bez uzatváracích ventilov boli nainštalované presne prvou metódou.

Klasifikácia

Zástrčky pre vykurovacie telesá je možné podmienene rozdeliť do skupín podľa niekoľkých kritérií.

Materiál

Spravidla zodpovedá materiálu chladiča:

 • Pre liatinovú batériu sa používa liatinová zástrčka chladiča;
 • K profilovým oceľovým a bimetalovým radiátorom sa kupujú oceľové rúrkové tvarovky.

Avšak: pre hliníkové batérie, až na zriedkavé výnimky, sa nepoužívajú hliníkové, ale rovnaké oceľové výrobky.

Hliníková zátka sa dá príliš ľahko poškodiť pri zaskrutkovaní a inštalácii potrubia; predovšetkým 1/2 palcové nite rezané hliníkom je možné odizolovať veľmi malou silou.

Funkcie

So záslepkou je všetko jednoduché a jasné: jeho jedinou funkciou je zaskrutkovať závit koncovej časti.

Zástrčka chladiča sa používa na pripojenie potrubia a / alebo prvkov potrubia k ohrievaču. V skutočnosti je to adaptér na závit s menším priemerom. Závit v sekcii závisí od materiálu ohrievača:

Typ batérie Veľkosť vlákna
Liatina DN32 (1 1/4 palca)
Hliník, bimetalický DN25 (1 palec)

Priemer závitu pripojeného k priechodnej zástrčke môže byť tiež odlišný:

Typ batérie Veľkosť vlákna
Liatina DU15, DU20, DU25
Hliník, bimetalický DU15, DU20

Liatinová zástrčka na pripojenie s priemerom DU20.

Zvláštne: pri pripájaní k liatinovej batérii s vložkou s priemerom 25 mm sa nepoužíva vyvŕtaná zástrčka, ale obyčajný liatinový adaptér DU25-DU32.

V niektorých prípadoch môže potrubie alebo potrubie použiť nie zátky na pripojenie, ale priamo k závitu rozdeľovača koncovej časti.

Kedy sa to cvičí?

 • Pri pripájaní liatinových batérií k plniacej medzere v systéme prirodzeného obehu. Tu je dôležitý maximálny priemer plnenia – ovplyvňuje hydraulický odpor obvodu; preto je rúrka DU32 naskrutkovaná priamo do sekcie.
 • Pri inštalácii zváraného splachovacieho ventilu. Tieto výrobky sú spravidla tiež vyrobené tak, aby zodpovedali veľkosti závitu samotných sekcií..
 • Pri inštalácii odvzdušňovacieho otvoru. Mnoho výrobcov vyrába závitníky Mayevsky a automatické vetracie otvory pre závity DU25.

Odvzdušňovacia zátka

Krátko sa pozastavíme nad posledným bodom. Čo je Mayevského žeriav a na čo slúži? Jedná sa o jednoduché zariadenie na odvádzanie vzduchu z vykurovacieho okruhu..

Po resetovaní celého okruhu alebo jeho jednotlivých sekcií sa tam môže objaviť vzduch. Pretože tlakový rozdiel, ktorý zaisťuje cirkuláciu v systémoch ústredného kúrenia a v gravitačných vykurovacích systémoch, je malý – nie viac ako 2 – 3 metre – vzduchový uzáver je schopný cirkuláciu úplne zastaviť..

Mayevsky žeriav je nainštalovaný na chladiči, ak je jeho horný kolektor najvyšším bodom stúpačky alebo akejkoľvek inej časti okruhu.

Litinová zátka chladiča s nainštalovaným Mayevským žeriavom.

Poznámka: v bytových domoch so spodnou výplňou sú Mayevského kohútiky často vedené do podkrovia spolu s prepojkami medzi spárovanými stúpačkami.

Mayevsky žeriav je dobrý pre každého, okrem skutočnosti, že vyžaduje pozornosť majiteľa: po vynulovaní časti okruhu a jeho následnom spustení musí byť vzduch okamžite odvzdušnený. V opačnom prípade môže zastavenie obehu viesť k odmrazeniu časti okruhu..

V autonómnom systéme to nie je problém; ale v bytových domoch, kde sa bytové služby nedokážu dohodnúť na termíne opráv s obyvateľmi horných poschodí, sa neschopnosť včasného odvzdušnenia niekedy zmení na vážny problém.

V takýchto prípadoch príde na pomoc automatický odvzdušňovací ventil – jednoduché mechanické zariadenie, ktoré automaticky odvzdušňuje vzduch bezprostredne po naplnení okruhu vodou..

Automatický odvzdušňovací ventil inštalovaný v závite koncovej časti.

Princíp činnosti zátky chladiča s automatickým odvzdušňovacím ventilom silne pripomína zariadenie plniaceho ventilu záchodovej nádrže:

 1. Keď sa systém resetuje, plavák v plavákovej komore je v spodnej polohe a ponecháva spätný ventil otvorený..
 2. Akonáhle je vzduch vytlačený vodou, plavák otvorí a zatvorí ventil.

Odvzdušňovacie zariadenie.

Cena automatickej zástrčky je samozrejme o niečo vyššia ako cena Mayevského žeriavu za závit DU25 – asi 500 rubľov proti 100 – 120.

Páskovanie

Ktorý z uzatváracích a regulačných ventilov je namontovaný na prípojkách pred zátkami?

Tu sú niektoré typické možnosti..

 • Pár guľových ventilov. Umožňujú vám úplne vypnúť zariadenie v prípade opravy alebo výmeny bez resetovania celého obvodu..

Dvojica ventilov úplne odpojí zariadenie od pripojení.

 • Sýtič a guľový ventil. Škrtiaca klapka poskytuje možnosť manuálneho nastavenia rozptylu tepla.
 • Dvojica tlmiviek umožňuje vykonávať základné vyvažovanie systému (obmedzenie prechodu vykurovacích zariadení najbližšie k kotlu) a v budúcnosti regulovať prenos tepla zariadenia.
 • Nakoniec, duo tlmivky s tepelnou hlavou vám umožní urobiť automatické ovládanie prenosu tepla: nastavená teplota bude v miestnosti udržiavaná s prijateľnou presnosťou..

Montáž

Ako a čím utiahnuť zátky v radiátoroch vykurovania počas ich inštalácie? Ako utesniť kĺby? Pokyny závisia od materiálu korku.

Kovanie je zaskrutkované do hliníkových radiátorov pomocou nastaviteľného alebo otvoreného kľúča. Tesnosť je zaistená štandardným paronitovým alebo silikónovým tesnením.

Postup je nasledovný:

 1. Rezbárstvo je nastražené – vlastnými rukami, bez použitia nástrojov.
 2. Prameň sanitárneho ľanu impregnovaného akýmkoľvek rýchloschnúcim náterom alebo silikónovým tmelom je umiestnený v medzere medzi spodkom zátky a úsekom pozdĺž závitu potrubia..
 3. Kovanie je utiahnuté, kým nie je vytlačená prebytočná impregnácia..

Vlastnosti montáže zástrčky chladiča

Proces inštalácie batérie je pomerne jednoduchý: najskôr je označené miesto, potom príde ďalšia etapa, ktorá spočíva v potrubí, potom je nainštalovaný a pripojený radiátor.

Okrem radiátora je potrebné dokúpiť aj množstvo ďalšieho príslušenstva. Na inštaláciu a pripojenie budete potrebovať nasledujúce tvarovky rôznych priemerov:

 • zástrčka chladiča (minimálne – 2 kusy). Na oboch stranách zástrčky je závitový otvor (zátky do radiátorov);
 • zátky, ktoré sú zaskrutkované do vykurovacieho zariadenia, aby voda nemohla vytekať z chladiča;
 • inštalácia Mayevského ventilu na odvádzanie vzduchu z ohrievača je predpokladom spoľahlivej inštalácie a pripojenia (mosadz je najbežnejším prvkom pri výrobe Mayevských žeriavov);
 • kovové kotvy na inštaláciu vykurovacích batérií.

Aktuálne je v predaji kompletná montážna sada pre batériu, ktorá obsahuje aj špeciálny kľúč. Mimochodom, hliníkový kľúč pre Mayevského žeriav bude trvať dlhšie ako analógy pre plastové žeriavy. To výrazne šetrí čas, pretože nákup dielov rôznych priemerov oddelene sa môže oddialiť..

Over-and-under

Žiadny návod na použitie vám nepovie zlatý moment zastavenia, keď potrebujete zastaviť a zastaviť svoje úsilie o dotiahnutie závitového spoja. Je jasné, že všetky akcie budete vykonávať vlastnými rukami a zameriate sa na vlastné skúsenosti a vnemy..

Ale pripravili sme niekoľko tipov:

 • Skúšobné skrutkovanie sa vykonáva bez navíjania, ručne na vizualizáciu charakteru spojenia a na určenie typu závitu – vpravo alebo vľavo;
 • Pri konečnom uťahovaní beží kľúč hladko, bez trhania, najmä v záverečnej fáze;
 • Ak sa pred úplným spojením dielov vyskytla prekážka, je potrebné spojenie rozobrať a skontrolovať, najpravdepodobnejšou príčinou prekážky je zablúdená páska alebo vlákno tmelu;
 • Pri plnom prechode závitu sa kontrola vykonáva plynulým utiahnutím kľúča bez nadmerného úsilia.

Pravidlá pre výber a inštaláciu zástrčiek

Najjednoduchším prvkom používaným pri inštalácii a montáži radiátorov je hliníková zátka pre vykurovacie telesá. Ale aj najjednoduchšie zariadenie vyžaduje osobitnú pozornosť, inak môžu počas prevádzky nastať veľké problémy..

Proces inštalácie zástrčky chladiča nemožno nazvať komplikovaným, pretože takmer všetky sú vyrobené z rovnakého typu, veľkosti alebo typy závitov sa môžu líšiť. Také zariadenia fungujú podľa rovnakého princípu..

Pri výbere zátky pre radiátor je dôležité vziať do úvahy nasledujúce body:

 • Materiály chladiča a zátky sa musia zhodovať.
 • Závit zástrčky musí byť špecifického typu. Napríklad pri inštalácii na ľavú stranu batérie sa odporúča použiť ľavý závit a na pravej strane je nainštalovaná zástrčka chladiča s pravým závitom..
 • Otvor v radiátore je možné uzavrieť záslepkou alebo priechodnou zátkou.
 • Zariadenie musí mať estetický vzhľad a farebne sa zhodovať s vykurovacím zariadením.
 • Priemer závitu v liatinovej batérii na vstupe a výstupe má veľký význam, zátky je možné použiť ako prechodové prvky.

Batéria je najčastejšie vybavená nasledujúcimi zariadeniami:

 • Prechodné zátky pre radiátory v množstve 4 kusy.
 • Konzoly na inštaláciu ohrievača a plastové kotvy na inštaláciu samotných upevňovacích prvkov. Štandardný radiátor vyžaduje 2 konzoly a 2 kotvy.
 • Čiapka a kohútik Mayevského. Niekedy je druhý prvok nahradený inou zástrčkou..

Podľa princípu činnosti sú zástrčky rozdelené do dvoch typov. V prvom prípade jednoducho zablokujú dráhu chladiacej kvapaliny, inými slovami, vykonávajú funkciu zátky. Druhým typom je adaptér z jedného priemeru na druhý. V tomto prípade má zástrčka na jednej strane vonkajší závit a na druhej strane vnútorný závit..

Kritériá výberu

Pri výbere zástrčiek budete musieť venovať pozornosť nasledujúcim charakteristikám: rozmer, náčrt, závit, materiál a kontrola kvality.

Rozmer – nedostatok údajov o parametroch batérie, pre ktorú je potrebné kúpiť príslušenstvo, môže viesť k tomu, že bude zakúpená nevhodná zástrčka. Napríklad, ak sa prvok líši najmenej o 1 palec, potom také spojenie nie je možné. Preto pred príchodom do maloobchodnej predajne potrebujete presne poznať parametre batérie..

Technické údaje liatinových vykurovacích batérií od rôznych výrobcov:

 • rozmer stred na stred na pripojenie potrubí-od 202 do 910 mm;
 • s hĺbkou 82 až 205 mm;
 • so šírkou – 40 až 105 mm;
 • s výškou – 320 až 955 mm.

Technické vlastnosti zástrčiek chladiča:

 1. Záslepka / liatina, pravý závit 1 1⁄4 ″, 0,24 kg.
 2. Záslepka / liatina, ľavý závit 1 1⁄4 ″, 0,24 kg.
 3. Liatinové puzdro chladiča, pravé D 15 mm, 0,21 kg.
 4. Prostredníctvom zástrčky / liatiny, vpravo D 20 mm, 0,21 kg.
 5. Prostredníctvom zástrčky / liatiny, vľavo D 15 mm, 0,21 kg.
 6. Prostredníctvom zástrčky / liatiny, vľavo D 20 mm, 0,21 kg.
 7. Konektor pre kohútik Mayevského, pravý, závit М10х 1 1⁄4 ″, 0,12 kg.
 8. Záslepka / hliník a bimetal, pravý závit 1 “, 0,15 kg.
 9. Záslepka / hliník a bimetal, ľavý závit 1 “, 0,15 kg.
 10. Prostredníctvom zástrčky / hliníka a bimetalu, pravý závit 1 “, 0,13 kg.
 11. Prostredníctvom zástrčky / hliníka a bimetalu, ľavý závit 1 “, 0,13 kg.

Schematický náčrt umiestnenia vykurovacích zariadení umožňuje určiť umiestnenie všetkých hlavných jednotiek a ich počet. Pri výbere komponentov je obzvlášť dôležité ich vzájomné umiestnenie. Takáto schéma umožní stanoviť hlavné body a zvoliť správne podrobnosti..

Závity pre výber radiátorov musia mať vhodnú veľkosť a požadovanú kvalitu, ktorú je možné posúdiť vizuálne: závit, bez ohľadu na typ vonkajšieho / vnútorného, ​​musí byť hladký bez chýb. To platí aj pre ostatné povrchy, ktoré musia byť tiež dobre opracované..

Materiál – je potrebné zakúpiť prvky na základe údajov o konkrétnom radiátore, ku ktorému sú zakúpené zástrčky a priechody. Pre liatinový ohrievač je potrebné kúpiť liatinový prienik, pre bimetalický a hliníkový bude dobrou voľbou pozinkovaný výrobok.

Kontrola dielov – pri nákupe je potrebné výrobok vyskúšať, postačí ho párkrát naskrutkovať na závit. Ak pôjde ľahko a bez neprimeraného odporu, potom je všetko v poriadku. V opačnom prípade má korok chyby a nákup tohto výrobku sa neodporúča..

Proces inštalácie zástrčky

Pred inštaláciou zástrčky pre hliníkový radiátor musíte ohrievač bezpečne pripevniť k stene.

Vo všeobecnosti môžete postupovať podľa nasledujúcich pokynov:

 • Najprv sú jednotlivé sekcie zostavené do jedného vykurovacieho zariadenia, počet sekcií je zvolený individuálne pre každý prípad. Pri spájaní prvkov sa používa páska FUM, ktorá vám umožňuje dosiahnuť maximálnu tesnosť..
 • Ďalej vyberú miesto, kde bude umiestnený radiátor, najčastejšie sú inštalované pod oknom. V tomto prípade je veľmi dôležité dodržať odporúčané vzdialenosti od steny, podlahy a parapetu..
 • Potom sa do steny pomocou špeciálnych nástrojov vyrobia otvory, do nich sa vbíjajú plastové kotvy a zaskrutkujú sa kovové konzoly. Je na nich zavesený radiátor.
 • Teraz môžete nainštalovať zátky pre bimetalové radiátory, najmä preto, že v tomto procese nie sú žiadne ťažkosti. Ich telo je vyrobené vo forme šesťuholníka, ktorý vám umožňuje použiť akýkoľvek kľúč na uťahovanie. Zástrčku príliš neutiahnite, aby ste nepoškodili závity alebo telo. V procese vírenia môže vzniknúť neviditeľná mikrotrhlina, do ktorej môže prúdiť voda pod tlakom. Oprava batérií v zime navyše nikomu nerobí radosť..
 • Po inštalácii zástrčiek je možné pripojiť vstupné a výstupné potrubie. Paralelne je v hornom otvore chladiča nainštalovaný Mayevského žeriav a dolný otvor je uzavretý zátkou. Stojí za zmienku, že zariadenie na vetranie vzduchu je lacné a účinnosť vykurovania sa výrazne zlepšuje. Na uľahčenie úniku vzduchu zo systému sú vykurovacie zariadenia inštalované s miernym sklonom niekoľkých stupňov..
 • Testovanie vykurovacích zariadení a spojov. Za týmto účelom sa do systému naleje kvapalina a skúmajú sa problémové oblasti..

Všeobecné odporúčania

Skúsení remeselníci a profesionáli odporúčajú vziať do úvahy nasledujúce body:

 • Pri použití liatinovej zástrčky chladiča na ohrievačoch je potrebná opatrnosť. Faktom je, že liatina sa dá ľahko stlačiť, ale považuje sa za dosť krehký materiál. Preto aj slabý mechanický náraz alebo náraz na tvrdý povrch môže spôsobiť tvorbu mikrotrhliniek. Pokiaľ ide o výrobky z ocele, sú v tomto ohľade spoľahlivejšie..
 • Pri štúdiu materiálov na montáž a inštaláciu vykurovacích zariadení existujú odporúčania na použitie konvenčnej farby na tesnejšie spoje. Do istej miery sú tieto tvrdenia pravdivé, treba však mať na pamäti, že takéto spojenia nie sú na pohľad veľmi atraktívne a pri ich rozoberaní vás môžu stretnúť určité ťažkosti. Je dôležité pochopiť, že moderné vykurovacie zariadenia a ich príslušenstvo nevyžadujú lakovanie..

Vybrať a nainštalovať zátky chladiča nie je ťažké, ale k tomuto procesu je potrebné pristupovať celkom zodpovedne. Je veľmi dôležité vybrať zodpovedajúce materiály, správne určiť typ závitu a veľkosť zástrčky, ako aj jej účel. Dodržiavaním odporúčaní profesionálnych remeselníkov sa môžete vyhnúť mnohým problémom počas prevádzky vykurovacieho systému vrátane batérií a radiátorov..

Vlastnosti použitia slepej zástrčky chladiča

Zástrčka chladiča je vyrobená z mosadze, liatiny alebo ocele v niekoľkých štandardných veľkostiach, čo umožňuje použitie v radiátoroch moderných vykurovacích systémov. Výrobky z liatiny a mosadze majú dôležité technologické a prevádzkové výhody:

 • odolnosť proti korózii;
 • odolnosť voči konštantnému hydrodynamickému a teplotnému zaťaženiu;
 • odolnosť voči agresívnym zložkám v pracovnom prostredí;
 • rozumná cena.

Záslepka pre chladič je na vrchu pokrytá bielym smaltom odolným proti opotrebovaniu, čo vám umožňuje zachovať estetický vzhľad batérie. Vzhľadom na fazetový tvar je možné priechodku ľahko nainštalovať ručne bez použitia inštalatérskeho nástroja. Zástrčky batérie sú štandardnej veľkosti 1/2 ” a 3/4 ” pre jednoduchú inštaláciu na radiátory.

Ako si vybrať slepé zátky chladiča ?

Pred kúpou zástrčiek pre radiátor v obchode musíte vziať do úvahy ich budúce umiestnenie vzhľadom na sekcie: určuje orientáciu zástrčky chladiča – vľavo alebo vpravo. Pred objednaním súpravy je potrebné objasniť technické parametre potrubných armatúr, aby ste vybrali vhodné komponenty.

Nuance inštalácie zariadenia

Inštalácia chladiča

Vo všeobecnosti bude potrebné dodržiavať tieto osvedčené postupy:

 1. Najprv sú jednotlivé sekcie zostavené do spoločného vykurovacieho zariadenia na vykurovanie, ich počet je vybraný individuálne pre každú možnosť. Pri pripájaní komponentov sa na zaistenie medznej hustoty používajú špeciálne tesnenia alebo páska FUM.
 2. Následne sa vyberie priestor, kde bude batéria umiestnená, spravidla pod oknom, pričom sa dodržia požadované vzdialenosti od stien a podlahy.
 3. Ďalej sa do steny pomocou špeciálnych nástrojov vytvoria otvory, do ktorých sa vložia plastové kotvy a upevnia sa železné konzoly na umiestnenie chladiča.
 4. Potom môžete vložiť zástrčky pre batérie. Ich telo je vyrobené vo forme šesťuholníka, čo umožňuje použiť ľubovoľný kľúč na skrútenie. V takom prípade nesmie byť spojenie utiahnuté donekonečna, aby nedošlo k zničeniu závitového spoja alebo telesa. V priebehu uťahovania závitu môže vzniknúť nepostrehnuteľná trhlina, ktorá sa pod tlakom stane miestom úniku chladiacej kvapaliny.
 5. Po dokončení inštalácie zástrčky pokračujte v potrubí vstupných / výstupných potrubí. V hornom priechode batérie sú súčasne nainštalované kohútiky Mayevského a spodný je uzavretý zástrčkou..
 6. Inštalácia je ukončená tlakovým testom inštalovaného vykurovacieho zariadenia s pracovným tlakom média, na tento účel je chladiaca kvapalina dodávaná do namontovaného systému.

Nie je ťažké kúpiť a nainštalovať zátky pre radiátory, predávajú sa vo vývodoch vodovodného svahu vo všetkých regiónoch krajiny vrátane Moskvy. Napriek tomu musíte tento proces brať celkom vážne. Je mimoriadne dôležité vybrať zodpovedajúce kovy, bezchybne určiť typ závitu a rozmery zástrčky, ako aj jej polohu. Dodržiavaním týchto jednoduchých rád profesionálnych špecialistov sa môžete vyhnúť mnohým problémom počas fungovania vykurovacieho systému..

Zhrnutie

Voľba a inštalácia zástrčky (pätky) pre radiátor je mimoriadne jednoduchý proces, ale nie menej dôležitý. Je potrebné vziať do úvahy kompatibilitu kovov, typ závitu, jeho veľkosť a tiež účel. Pri dodržaní navrhovaných odporúčaní nebudú problémy s prevádzkou vykurovacieho systému zaručené..

Odborná rada

Demontáž liatinových radiátorov by mala podľa odborníkov prebiehať bez zásahu ťažkého náradia. Oprava sekcií zahŕňa čistenie a čistenie nádrží od korózie a iných dlhodobých nečistôt. V tomto prípade by bolo účelnejšie použiť zahrievanie povrchu, pretože okrem demontáže vysoká teplota umožní odlomenie veľkých kúskov hrdze..