Ako položiť inštalatérske práce v dome

Urobte si vodoinštaláciu v súkromnom dome

Každý človek sa dnes snaží o pohodlie, preto je ťažké si predstaviť vidiecky dom bez vody. Zásobovanie vodou v dome sa líši v schémach, hlavný systém zásobovania vodou je však rovnaký. Ponúkame porozumenie schémy zapojenia vodovodného systému a vyberte si to najvhodnejšie pre váš domov alebo letnú chatu.

Typy pripojenia vodovodných systémov

Pripojenie môže byť sériové alebo paralelné. Každý z nich je napájaný centrálnou linkou alebo zo studne (studne).

Pripojenie môže byť sériové alebo paralelné. Každý z nich je napájaný centrálnou linkou alebo zo studne (studne).Schémy smerovania potrubí

Sériové pripojenie je ideálne pre malé domácnosti. Pri takomto zapojení potrubie spája odberateľov vody, takže voda ide ku každému postupne Zo zdroja je potrubie vedené k spotrebiteľovi. Je namontované odpalisko s jedným vstupom a dvoma vývodmi. Spája primárneho spotrebiteľa s ostatnými.

Paralelný typ pripojenia je zložitejší, ale vhodný pre akýkoľvek typ bývania bez ohľadu na počet obyvateľov a veľkosť domu. V tejto schéme je kolektor, z ktorého je vedenie vedené ku všetkým spotrebiteľom oddelene.

Paralelný typ pripojenia je zložitejší, ale vhodný pre akýkoľvek typ bývania bez ohľadu na počet obyvateľov a veľkosť domu. V tejto schéme je kolektor, z ktorého sa vedenie vykonáva pre všetkých spotrebiteľov oddelene.Horizontálne paralelné potrubie

V oboch metódach sú komponenty systémov rovnaké. Povodie pochádza z hlavného radu alebo zo studne alebo studne. Pre studňu (studňu) je potrebná posilňovacia čerpacia stanica, skladovacia nádrž (hydraulický akumulátor) a filtre.

Podrobný návod na inštaláciu systému zásobovania vodou

Za nádrž je namontované odpalisko s uzatváracím typom armatúr. Vývod na odpalisku je napojený na potrubia pre potreby domácnosti na dvore, druhé na domový vodovod. Vodné filtre sú vložené na výstupe z prívodu vody. Potom je namontované ďalšie podobné odpalisko. Delí sa o teplú vodu so studenou.

Za nádrž je namontované odpalisko s uzatváracím typom armatúr. Vývod na odpalisku je napojený na potrubia pre potreby domácnosti na dvore, druhé na domový vodovod. Vodné filtre sú vložené na výstupe z prívodu vody. Potom je namontované ďalšie podobné odpalisko. Delí sa o teplú vodu so studenou.

Potrubie studenej vody je pripojené k podobnému kolektoru. Vývody sú dodávané s uzatváracími ventilmi. Teplovodné potrubie je napojené na kotol, kotol. Potom siahne po podobnom zberateľovi.

Potrubie studenej vody je pripojené k podobnému kolektoru. Vývody sú dodávané s uzatváracími ventilmi. Teplovodné potrubie je napojené na kotol, kotol. Potom siahne po podobnom zberateľovi.

Keď vyvstáva otázka, kde presne vziať vodu. Okrem štandardného zásobovania vodou existujú dve možnosti, a to je studňa alebo studňa. Studňa môže mať hĺbku 10 – 15 metrov, studňa môže mať až 30 metrov. Pri použití studničnej vody sú do systému nainštalované filtre na hrubé a následné jemné čistenie.

Studňa musí byť vybavená špeciálnou čerpacou stanicou.

Systém prívodu vody do studne je:

  • ponorné čerpadlo alebo stanica,
  • bradavka,
  • spätný uzatvárací ventil, ktorý zabraňuje úniku vody späť,
  • potrubie,
  • uzamykací mechanizmus (kovanie),
  • typ tenkého filtra, päťnásobok (automatické pripojenie),
  • tlakomer,
  • tlakový spínač,
  • hydroakumulátor.

Prečítajte si tiež: Ako nainštalovať čerpaciu stanicu

Ak chcete nainštalovať akýkoľvek systém, musíte vypočítať dĺžku a priemer požadovaného potrubia. Na výpočet sa berie dĺžka potrubia v celom dome. Ak má potrubie dĺžku 15 – 20 metrov, je vhodný priemer do 20 milimetrov, 30 metrov, 25 milimetrov. Ak je dĺžka rúr dlhšia, odoberie sa 32 mm.

Ak chcete nainštalovať akýkoľvek systém, musíte vypočítať dĺžku a priemer požadovaného potrubia. Na výpočet sa berie dĺžka potrubia v celom dome. Ak má potrubie dĺžku 15 - 20 metrov, je vhodný priemer do 20 milimetrov, 30 metrov, 25 milimetrov. Ak je dĺžka rúr dlhšia, odoberie sa 32 mm.Zásobovanie vodou zo studne

Vypočíta sa aj potrubie rozdeľovača. Pri jednom kohútiku je spotreba vody za minútu 5 litrov. Každý spotrebiteľ sa spočíta a pridá. Pri 30 litroch za minútu je potrebná rúrka s priemerom 25 milimetrov. Na 50 litrov je vhodných 32 milimetrov, na 75 litrov je to 38 milimetrov. Ak máte veľkú rodinu alebo vysokú spotrebu vody, do výpočtu sa pripočíta 40 percent..

Pri výpočte veľkosti rúrok sa kladie dôraz na materiál. Rúry môžu byť vyrobené z kovového plastu, medi, ocele, zosieťovaného polypropylénu. Všetky materiály majú svoje pre a proti. Meď je odolná a nehrdzavie, ale má vysokú cenu.

Pri výpočte veľkosti rúrok sa kladie dôraz na materiál. Rúry môžu byť vyrobené z kovového plastu, medi, ocele, zosieťovaného polypropylénu. Všetky materiály majú svoje pre a proti. Meď je odolná a nehrdzavie, ale je drahá.Inštalatérske práce vo vnútri domu

Kovoplast je hliníková rúrka s obojstranným polypropylénovým povlakom, nehrdzavie, nezhoršuje sa pri vystavení svetlu, nečistotám vo vode, nehromadí usadeniny, ale nie je vhodná pre vodu s 95 stupňami.

vodné trubky

Pre zásobovanie vodou zo studne alebo studne je to najlepšia voľba. Oceľ má jednu nevýhodu a je náchylná na koróziu. Všetky jednotlivé prvky musia mať závity alebo špeciálne spojenia.

Polypropylénové materiály sú lacné a trvanlivé. Na ich pripojenie potrebujete špeciálnu spájkovačku (zváranie). Pri horúcej vode musí mať potrubie vrstvu hliníka, sklolaminátu.

Polypropylénové materiály sú lacné a trvanlivé. Na ich pripojenie potrebujete špeciálnu spájkovačku (zváranie). Pri horúcej vode musia mať potrubia vrstvu hliníka, sklolaminátu.

Zaujímavý článok: Inštalatérske práce zo studne

Pohyb inštalácie začína od samotného zdroja a smeruje k spotrebiteľom. Pri prívode vody do bývania zo studne (studne) je čerpadlo vložené dovnútra alebo zhora. Rúra je k čerpadlu pripojená svorkou alebo, ak je tam závit, pomocou. Na centrálne zásobovanie vodou sa častejšie používa závit.

Potom je vodovodný systém položený do domu a akumulačnej nádrže, ak nie je k dispozícii žiadny akumulátor, potom sa jednoducho zavedie do miestnosti. Za nádržou je nainštalované odpalisko s uzatváracím typom armatúr. Z prvého východu potrubie prechádza do ohrievača vody. Od druhého po chladný zberač. Od ohrievača vody po rozdeľovač teplej vody. Od nich pochádza zapojenie systému. Merač, tlakomer inštaluje vodovodná služba.

Pozrite si video: Inštalatérstvo v súkromnom dome. Schéma. podložka.

Pri vedení cez stenu sa používa sklo. Pri zapojení v dome by mala byť vzdialenosť potrubia od steny 25 centimetrov. Ak sú odtokové kohútiky, urobí sa do strany svah. Pokiaľ ide o skladovaciu nádrž, žeriav má tiež rovnaký sklon..

Prečítajte si tiež: Ako zariadiť kvetinovú záhradu v blízkosti domu, foto

Pri obrysovaní rohu zvonku je poskytnutý príspevok 1,5 centimetra pri obchádzaní vnútri 4. Rúry sú upevnené dvojitými a jednoduchými sponami. Vzdialenosť je 2 metre. Pri použití spájkovačky sú rúrky narezané špeciálnymi nožnicami na požadovanú dĺžku. Rez musí byť kolmý.

Pri obrysovaní rohu zvonku je poskytnutý príspevok 1,5 centimetra pri obchádzaní vnútri 4. Rúry sú upevnené dvojitými a jednoduchými sponami.

Hĺbka budúcej adhézie je na potrubí vyznačená 1,5 centimetra. Miesta na spájkovanie sa odmastia alkoholom. Na spájkovačku sa nasadí vhodná tryska a zahreje sa na pracovný stav (260 stupňov).

Na rúrky je umiestnená vyhrievaná tryska. Odpočítavanie je 6 sekúnd. Tryska sa odstráni. Rúry alebo tvarovka a potrubie sú spojené. Inštalatérstvo je pripravené. Teraz viete, ako je plynovod položený a všetku prácu môžete vykonávať vlastnými rukami alebo so zapojením špecialistov.