Ako postaviť dom adobe vlastnými rukami

Vlastnosti stavby domu adobe. Video

Saman je druh stavebného materiálu na báze hliny a slamy. Preto je uznávaný ako ekologický materiál. Dom z Adobe môžete postaviť vlastnými rukami, pretože náklady na takúto štruktúru sú minimálne. Saman je prírodná batéria, ktorá cez deň akumuluje teplo z okolitého prostredia a v noci ho dáva do interiéru domu. Samostatný dom si môže postaviť každý, bez zvláštnych skúseností a bez investovania značných finančných prostriedkov..

Domy Adobe: technológia

Než začnete stavať dom, musíte si pripraviť Adobe. Najlepšie je to urobiť na jar, potom v lete dom už vyschne. Pripravíme všetky komponenty a vezmeme ich v nasledujúcom pomere: 5 dielov hliny, 4 diely vody a po 3 diely – slama, hobliny, štrk, piesok. Dôkladne premiešajte. Forma na sušenie blokov Adobe je vyrobená z drevených blokov.

Prípravná fáza – plánovanie

Základom budúcej stavby je plán, podľa ktorého sa všetky práce budú vykonávať v budúcnosti, takže tento krok by sa mal brať vážne.

Po prvé, pamätajúc si na hodiny kresby, urobíme kresbu domu, ktorá ukazuje schematický pohľad von, do interiéru, pričom nezabúdame na také dôležité detaily, ako sú okná, dvere, vnútorné priečky. Za druhé, pristúpime k zostaveniu odhadu, v ktorom popíšeme všetky nadchádzajúce výdavky a pokúsime sa nič nezmeškať.

Základom budúcej stavby je plán, podľa ktorého sa všetky práce budú vykonávať v budúcnosti, preto by sa tento krok mal brať vážne.

Do tretice si vyberáme miesto na stavbu domu. Ideálne je, ak sa bude nachádzať v blízkosti nádrže. Skúste si vybrať miesto mimo hlučných a prašných ciest.

Fáza nalievania základov domu adobe

Dom Adobe sa stavia na jednom z dvoch typov základov: 1) pás, 2) železobetón.

Budova je postavená na železobetónovom základe, v ktorom bude suterén alebo suterén. Aby vyplnili takú základňu domu, vykopú priekopu s danými parametrami a naplnia ju vystuženými doskami..

Budova je postavená na železobetónovom základe, v ktorom bude suterén alebo suterén. Aby vyplnili takú základňu domu, vykopú priekopu s danými parametrami a naplnia ju vystuženými doskami.

Ak v dome nie je k dispozícii suterén, použije sa pásový základ a vykonajú sa nasledujúce kroky:

– nezabudnite vyrovnať stavenisko;

– na tomto mieste pripravte priekopu s hĺbkou o 10 cm väčšou ako je hĺbka zamrznutia pôdy;

  Ako prepláchnuť radiátor - tipy na rôzne radiátory

– odstráňte úrodnú vrstvu pôdy pomocou pôdy z pripravenej priekopy;

– nainštalujte komunikačné potrubia prechádzajúce touto sekciou;

– pripravte pieskový vankúš z hrubého piesku;

– vyrovnať celý web;

– v konečnej fáze sa naleje roztok z betónu, na ktorom sú umiestnené hydroizolačné materiály.

Pozrite si video: Výstavba rodinných domov Adobe

Fáza montáže stien z Adobe

Ako je uvedené vyššie, proces výstavby domu z adobe je dosť jednoduchý, bude tam materiál a túžba. Po fáze nalievania základu pokračujeme k ďalšiemu kroku – zdvíhanie stien. Steny budú postavené z Adobe. Na druhej strane má tieto typy:

– Ľahký. Na jeho vytvorenie je potrebná iba slama a hlina. Existujú názory na dostupnosť tohto druhu stavebného materiálu, pretože je dosť lacný. Má to však aj mínus – menšiu možnosť akumulácie a uvoľňovania tepla..

– Ťažké. Na jeho výrobu sa používa hlina, slama a piesok. Tento typ adobe má teda vyššie náklady, ale má lepšie fyzické vlastnosti..

Ako je uvedené vyššie, proces výstavby domu z adobe je dosť jednoduchý, bude tam materiál a túžba. Po fáze nalievania základov pokračujeme k ďalšiemu kroku - zdvíhanie stien. Steny budú postavené z Adobe. Na druhej strane má tieto typy:Typy adobe domov

Prečítajte si tiež: Čerpacie stanice na zásobovanie vodou pre súkromný dom

Zistili sme typy adobe, teraz prejdeme k technológii zdvíhania stien. Existujú tri spôsoby konštrukcie adobe:

– Prvá metóda je rozšírená, pretože je podobná technológii murovania. Najprv sa vytvoria tehly adobe. Pri výrobe je potrebná opatrnosť: bloky musia mať rovnakú veľkosť. Potom sa bloky položia klasickým spôsobom na báze cementovej malty. Dôležitý bod: na hydroizoláciu je položená hranovaná doska, na ktorú je potom položený počiatočný rad blokov adobe.

– Druhá metóda je ťažšia ako prvá, ale tiež sa často používa a vyžaduje zachovanie rovnomernosti steny a rohov. Podstatou metódy je vrazenie bloku do debnenia, ktoré môže byť buď betónové alebo železobetónové. Tehlové bloky sa teda zatlačia do debnenia a potom sa ihneď odstránia. Dutiny, ktoré zostanú po odstránení debnenia, sú vyplnené izolačným materiálom alebo nosným rámom.

  Druhy akrylových vlečiek s fotografiami

– Tretia metóda je jednoduchá, ale vyžaduje určité schopnosti, dodatočné školenie. Podľa tejto technológie sa vytvára monolitické murivo z blokov adobe. Výhodou je, že pravé uhly nie sú dôležité, a to staviteľovi pri predstavení domu letí fantáziou. Jeden malý tip – nevyhladzujte povrchy stien, pretože tým sa zatvoria póry, ktoré vysušujú bloky adobe..

Inštalácia okien a dverí v dome adobe

Na to, aby budova adobe úplne vyschla, je potrebné pomerne dlhé časové obdobie, po ktorom dôjde k 7% zmršteniu konštrukcie. To je dôvod, prečo skúsení odborníci neodporúčajú zabudovať okná a dvere do budovy Adobe bez toho, aby čakali na úplné vysušenie. V opačnom prípade budú okná a dvere pravdepodobne pokryté prasklinami..

Na to, aby budova adobe úplne vyschla, je potrebné pomerne dlhé časové obdobie, po ktorom dôjde k 7% zmršteniu konštrukcie. To je dôvod, prečo skúsení odborníci neodporúčajú zabudovať okná a dvere do budovy Adobe bez toho, aby čakali na úplné vysušenie. V opačnom prípade sú okná a dvere častejšie pokryté prasklinami.

Aby sa zachoval otvor dverí alebo okien, je vložená klietka, ktorá zachováva pôvodnú veľkosť otvoru, pretože štruktúra Adobe sa zmenšuje.

Etapa kladenia podláh v dome

Aby ste postúpili do konečnej fázy výstavby domu adobe, musíte položiť podlahy. Najlepšou možnosťou je položiť monolitickú masívnu základňu, ktorá nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Nešpiní a je ťažké ho poškriabať.

Proces kladenia podlahy pozostáva z nasledujúcich fáz:

Krok 1: Ako si pamätáte, základ bol pokrytý hydroizolačným materiálom. Teraz je na ňu umiestnená hranová doska, ktorá je cenená pre svoje vynikajúce fyzikálne vlastnosti..

Krok 2: Dosky naplňte štrkom a expandovanou hlinkou.

Krok 3: Výber spôsobu, akým položíme podlahu: a) liate, b) narážané.

Užitočný článok: Dom z penového bloku pre domácich majstrov

Najčastejšie sa používa metóda liatej podlahy a my to zvážime. Malta na liatu podlahu je pripravená na výrobu adobe, ale spotrebuje sa viac piesku a štrku. Na kontrolu pevnosti roztoku sa naleje skúšobná vzorka, malá plocha. Hlavnou ťažkosťou pri miešaní hliny je nájsť správny pomer, ktorého dodržiavanie zabráni praskaniu povrchu podlahy..

Na kontrolu pevnosti roztoku sa naleje skúšobná vzorka, malá plocha. Hlavnou ťažkosťou pri miešaní hliny je nájsť správny pomer, ktorého dodržiavanie zabráni praskaniu povrchu podlahy.

Popíšeme proces nalievania liatej podlahy:

– pomocou miešačky betónu premiešajte roztok ako pri výrobe blokov adobe, ale s veľkým množstvom slamy. Hotový roztok by mal byť hustý, ako koláčové cesto.

  Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

– Nájdeme 2 dosky hrubé 5 cm a položíme ich, pričom odchádzajú zo steny 65 cm.

– Vyplňte priestor medzi doskami maltou, dobre ho vyrovnajte hliníkovým klinom.

– Opatrne odstránime dosky a prestavíme ich na nové miesto.

– Opakujte predchádzajúce kroky, kým nie je celý povrch podlahy úplne vyplnený.

Vytvrdnutie vyrobenej základnej vrstvy bude trvať týždeň. Druhá vrstva podlahy sa naleje rovnakým spôsobom, iba s dvoma zmenami – vezmeme dosky s hrúbkou 3 cm a na riešenie použijeme sekanú slamu. Po tretíkrát vezmite dosky s hrúbkou 2 cm, aby ste získali hladkú podlahu, pripravte hladkú maltu.

Fáza výberu strechy pre dom adobe

V budovách Adobe sa používa klasický alebo manzardový typ strechy. V klasickej verzii je nebytové podkrovie a zateplená podlaha pod strechou. V novšej verzii, podkrovnom type, vykonávajú izoláciu podkrovia a podlahy, pričom dosahujú zväčšenie obytného priestoru.

V budovách Adobe sa používa klasický alebo manzardový typ strechy. V klasickej verzii je nebytové podkrovie a zateplená podlaha pod strechou. V novšej verzii je podkrovný typ, podkrovie aj podlaha zateplené, pričom sa dosahuje zväčšenie obytného priestoru.

Konečná fáza stavebných prác

V poslednej fáze práce prebieha komunikácia a je prepojená. Dokončenie je tiež povinné: interné, externé. Vonkajšia výzdoba domu sa vykonáva pomocou omietky nanesenej v niekoľkých vrstvách. Na dekoráciu interiéru sú steny pokryté farbou, prelepené tapetami alebo dlaždicami.

Zaujímavé video: Ako postaviť dom z adobe vlastnými rukami

Pozorovaním stavebnej technológie môžete postaviť dom adobe nezávisle v krátkom čase. Dúfame, že vám náš článok pomôže zvládnuť všetky hlavné etapy výstavby budov z Adobe..

Pri dodržaní stavebnej technológie si môžete postaviť dom Adobe v krátkom čase. Dúfame, že vám náš článok pomôže zvládnuť všetky hlavné etapy výstavby budov z adobe.Fázy výstavby domu adobe