DIY penový blokový dom

Ako postaviť dom z penového bloku vlastnými rukami

Urobte si svojpomocne dom z penového bloku

Moderný svet je plný rôznych stavebných a dokončovacích materiálov. Ale po dlhú dobu mnoho staviteľov, súkromných aj komerčných, uprednostňuje taký materiál na stavbu, ako je penový blok. To nie je prekvapujúce, pretože penový blok má veľa vlastností, ktoré zaisťujú spoľahlivosť a trvanlivosť budovy..

Ak sa rozhodnete postaviť dom a ako hlavný materiál použijete penové bloky, prvou a najdôležitejšou vecou je vybrať si tento konkrétny materiál.

Čo je to penový blok?Faktom je, že neskúsení stavitelia stoja pred zdanlivo jednoduchým, ale dosť často bežným problémom – penový blok sa ľahko zamieňa s plynovým blokom. Aby ste tomu zabránili, musíte si zapamätať tri jednoduché pravidlá:

1. Penový blok má vyššiu úroveň odolnosti voči vlhkosti ako plynový blok.

2. Štruktúra penového bloku je mäkšia.

3. Náklady na penový blok sú nižšie ako na plynový blok.

Tieto pravidlá sa dodržiavajú pri výbere v prospech penových blokov na stavbu domu.

Čo je to penový blok?

Ak nemáte predstavu, čo je to penový blok, možno ste predtým nevedeli, že táto „tehla“ má taký názov. Veľkosť penového bloku je relatívne malá a je 30×40 centimetrov. Na jeho výrobu sa používa betón, ktorý je vopred napenený. Celá výroba stavebného materiálu je pomerne jednoduchá a spočíva v kombinovaní takých zložiek, ako sú: cement, špeciálna pena, voda, piesok, v správnom pomere. Ak vezmeme do úvahy výrobnú technológiu a hlavné materiály na jej výrobu, výstupom je materiál, ktorý má sivastý odtieň, priemernú hmotnosť, ale vo vode sa vôbec neklesá.

Výhody penového bloku

Výhody penového bloku

Cenová kategória stavebného materiálu je veľmi cenovo dostupná, vzhľadom na túto skutočnosť bude mať dom postavený z penového bloku nižšie finančné náklady ako podobná štruktúra z iných materiálov. Náklady sú tiež ovplyvnené skutočnosťou, koho rukami sa stavba domu uskutoční. Špecializované tímy budú za svoje služby požadovať vysokú sumu, zatiaľ čo dom postavený vlastnými rukami z penových blokov vás bude stáť iba materiálne náklady a drahocenný čas. Za zmienku tiež stojí, že dom vyrobený z takého materiálu bude mať vlastnosti podobné tehlovému alebo drevenému domu, ale je to lacnejšie..

pomer veľkosti penového bloku a tehlyHlavnou výhodou tohto stavebného materiálu je však nepochybne jeho šetrnosť k životnému prostrediu. Penové bloky neobsahujú žiadne chemikálie ani nečistoty, ktoré môžu poškodiť ľudí alebo životné prostredie.

Všimli ste si niekedy, že väčšina sanatórií a zdravotných stredísk je vyrobená z penového bloku, ktorý bol uprednostňovaný kvôli jeho vysokej úrovni šetrnosti k životnému prostrediu. Za zmienku stojí taký dôležitý detail, akým je dostatočná izolácia zvukov prichádzajúcich zvonku. Penový blok má teda vysokú úroveň zvukovej izolácie, čo mu nepochybne dáva ďalšie plus v prospech výberu.

Ľudia s veľmi búrlivou predstavivosťou a milovníci kreatívnych riešení tiež uprednostňujú penový blok, pretože jeho jemnosť vám umožňuje vytvárať štruktúry akéhokoľvek tvaru a samotný materiál nevyžaduje komplexné spracovanie..

Porézna textúra podporuje vynikajúcu výmenu vzduchu v interiéri. Podobnú vlastnosť majú iba budovy z dreva. Vďaka tomu sa v miestnosti vytvára ideálna mikroklíma a vlhkosť je normálna a to všetko sa dosahuje nízkou úrovňou tepelnej vodivosti.

Správny tvar stavebného materiálu a jeho veľké rozmery poskytujú vysokú rýchlosť murovania a stavby budov. Vzdialenosť medzi blokmi by nemala presiahnuť tri centimetre.

Penový betón je možné položiť bez toho, aby sa uchýlil k pomoci cementovej malty, ale pomocou špeciálneho lepidla budú postavené steny od vás vyžadovať minimálnu vrstvu vonkajšej úpravy vo forme omietky.

Žiaruvzdorný materiál, ktorý odolá nielen vysokým teplotám, ale tiež udrží sóju v kondícii, bez toho, aby sa vplyvom ich nárazu štiepila a drobila.

Jediná nevýhoda penového bloku – jeho nízka úroveň pevnosti. Toto by sa malo vziať do úvahy pri stavbe domu. Je potrebné správne rozložiť zaťaženie na všetky steny..

Výpočet nákladov na stavbu domu z penového bloku

Výpočet nákladov na stavbu domu z penového bloku

Ak plánujete postaviť dom z penových blokov, potom vás, ako každého normálneho človeka, bude zaujímať výška nákladov, ktoré sú potrebné na stavbu takéhoto domu, ako každého normálneho človeka. Presne, samozrejme, je veľmi ťažké pomenovať, všetko závisí od veľkosti domu a nákladov na materiál, ale môžete pomenovať približnú sumu a môžete od toho začať, či je takáto konštrukcia správna pre teba alebo nie.

Výpočet je založený na dome širokom 8 metrov a dlhom 10 metrov. Výška domu je 3 metre. Je tiež potrebné povedať, že výpočet bude len pre hlavné mesto a vonkajšie steny..

Na výpočet všetkého ostatného môžete použiť akúkoľvek kalkulačku, ktorú je možné ľahko nájsť na internete.

1. Výpočet dĺžky po obvode: 10 + 10 + 7,40 + 7,4 = 34,80

Pre pohodlie a maržu je výsledok zaokrúhlený nahor. Obrázok 7,40 sa objavil pri odpočítaní šírky penového bloku od spoja strán. V dôsledku toho máme obvodovú dĺžku 35 metrov.

Staviame dom vlastnými rukami2. Nasledujúci výpočet je zameraný na plochu stien: 35×3 = 105 metrov.

Všetko je tu jednoduché, 3 metre sú výška steny a 35 metrov je dĺžka po obvode. Ďalším krokom je odpočítanie plochy dverí a okien od celkového počtu. Počíta sa to, samozrejme, na individuálnom základe. Pre väčšie pohodlie a prehľadnosť budeme brať za základ plochu okenných a dverových otvorov rovnajúcu sa 10 metrom. V dôsledku toho máme celkovú plochu mínus dvere a okná 95 metrov štvorcových (105-10 = 95).

3. Nasledujúcim výpočtom určíme počet penových blokov, ktoré pôjdu na jeden meter štvorcový steny.

Pred výpočtom celkového množstva musíte určiť plochu jedného penového bloku. Aby ste to zistili, musíte vynásobiť jeho dĺžku šírkou: 0,6×0,2 = 0,12 štvorcových metrov.

V dôsledku toho vieme, že na stavbu jedného štvorcového metra steny potrebujeme: 1 / 0,12 = 8,3 penového bloku. Aby teda bolo možné postaviť vonkajšie steny domu, vyplýva z toho: 95×8,3 = 788,5 penových blokov.

4. Výpočet hlavnej steny s dĺžkou 9,4 metra a výškou 3 metre.

Plocha hlavnej steny sa bude rovnať: 9,4 x 3 = 28,2 metrov štvorcových. Ak vezmeme ako základ plochu dverí rovnajúcu sa 5 metrom na druhú, potom budeme mať nasledujúci výsledok: 28,2-5 = 23,2 metra na druhú. Počet penových blokov sa rovná: 23,2 x 8,3 = 192,5 penových blokov.

5. Nakoniec všetko spojte: 788,5 + 192,5 = 981 penových blokov.

Dozvedeli sme sa teda, že počet našich blokov potrebných na stavbu domu považovaných za základ sa bude rovnať 981 kusom..

Ak vezmeme priemerné náklady na penový blok 3 000 rubľov na meter kubický a tiež vieme, že v kocke je 27,7 penových blokov, metódou jednoduchých výpočtov pochopíme, že potrebujeme 35 kociek..

A na záver, vynásobíme 35 kociek nákladmi na naše bloky v kocke, čo sa rovná tisícom rubľov, dostaneme 105 000 rubľov, ktoré budú potrebné na stavbu stien z penového bloku.

Proces stavby domu z penového bloku vlastnými rukami

Každý staviteľ vie a chápe, že akékoľvek stavenisko začína výpočtom požadovaného množstva materiálov. Penový blok nie je výnimkou. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je určiť požadovaný počet penových blokov. Ako základ môžete vziať výpočty pre budovy z pórobetónu.

Penový blok je možné kúpiť v kockách, na základe toho musíte vynásobiť plochu svojich stien hrúbkou bloku. V dôsledku toho dostanete počet kociek penového bloku, ktoré potrebujete na stavbu.

Po výpočte materiálov by mal byť základ naliaty. Ako každá iná budova je na nej položený penový blok. Tu stojí za zváženie, že penový blok váži menej ako tehla, čo znamená, že sila nadácie môže byť tiež menšia. Základ menšej sily vôbec neznamená, že tu môžete veľa ušetriť. To len naznačuje, že náklady sa mierne znížia. A vo všeobecnosti nie je možné ušetriť na základni, pretože to je základ, ktorý zaistí bezpečnosť konštrukcie a jej stabilitu.

Aby ste ušetrili, môžete vyplniť základňu páskového typu. Je to ekonomickejšie aj menej náročné. Navyše môžete znížiť náklady na drvený kameň tým, že ho vezmete v menšom množstve, vystužíte – pomocou menšej hrúbky a tiež zredukujete cement..

Aby ste ušetrili, môžete vyplniť základňu páskového typu.Pásový základ pre dom z penového bloku

V ďalšej fáze je potrebné počkať, kým nadácia nezíska potrebnú silu, po ktorej môžete pokračovať kladenie penových blokov. Tiež stojí za to vylúčiť prenikanie vlhkosti, a to je možné vykonať položením hydroizolácie medzi samotné murivo a suterén.

Pozri tiež: DIY skleník

Strešný materiál je možné považovať za náhradu hydroizolácie. Najprv musíte bloky umiestniť do rohov domu, pričom sa spoliehajte na ich najvyšší. Lepidlo musí byť nanesené na samotný blok aj na základ, začneme od najvyššieho uhla a potom zostávajúce rohy položíme pozdĺž vodítka alebo úrovne..

Pozrite si video: Murivo na stene, základ, strecha

Z rohov musíte natiahnuť vodiacu šnúru a položiť prvý rad penových blokov. Keď sa rad skončí, môže sa stať, že celý blok bude veľký. V tejto situácii je potrebné odrezať časť bloku a zvyšný kus musí byť vložený na miesto podľa veľkosti, ktorý bol predtým potiahnutý lepidlom na oboch stranách. Pomôcť si môžete paličkou.

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať dodržaniu zvislých a vodorovných čiar. Na zaistenie maximálnej kontroly by ste mali použiť vodováhu, ktorá pomôže určiť horizontálu a kábel vás nenechá vybočiť zo zvislej polohy.. Na odstránenie akýchkoľvek nezrovnalostí môžete použiť rovinu určenú na prácu so sadrokartónovými doskamiNa odstránenie akýchkoľvek nezrovnalostí môžete použiť rovinu určenú na prácu so sadrokartónovými doskami a pomocou kefy budete musieť odstrániť prach a malé úlomky. Aby sa zabránilo vzniku trhlín, ktoré sa objavujú počas zmršťovania domu, je potrebné spevniť murivo.

Na vykonanie vystuženia muriva, ktoré je potrebné po celom obvode, je najskôr potrebné urobiť v penovom bloku malú priehlbinu, ktorá sa bude rovnať hrúbke výstuže. Na to môžete použiť špeciálne zariadenie – strobel alebo brúsku. Drážka v penovom bloku musí mať veľkosť najmenej 4×4 centimetre, tvarovky musia byť pripevnené špeciálnym lepidlom. Tiež pred položením výstuže je potrebné povrch očistiť od prachu a trosiek..

Pri použití výstuže s priemerom 8 milimetrov je potrebné ju položiť medzi prvý a druhý rad. Následne stojí za to položiť výstuž v štyroch alebo piatich radoch. Rovnakým spôsobom je potrebné spevniť aj prekrývanie. Oblasti, ktoré pôsobia ako podpery v oknách a prekladoch, podliehajú vystuženiu.

Pri použití výstuže s priemerom 8 milimetrov je potrebné ju položiť medzi prvý a druhý rad.Drážka v penovom bloku je vytvorená vo vzdialenosti najmenej šesť centimetrov od okrajovej čiary. Vzhľadom na šírku otvoru vo dverách a oknách je potrebné nainštalovať železný roh; musí sa to urobiť na oboch stranách. Šírka rohovej police by mala byť medzi 50-100 milimetrov..

Ak chcete nainštalovať kovový roh, musíte v stene vytvoriť drážku a namazať ju lepidlom. Inštalácia je zapustená. Stojí za zváženie, že roh by mal byť dlhší ako otvor, najmenej 50 centimetrov.

Aby bola práca s penovými blokmi jednoduchšia a pohodlnejšia, ako aj pri vykonávaní vysokokvalitného muriva požadovaných rozmerov, mal by byť stavebný materiál rezaný. Na tento účel je vhodnejšie použiť pílu na prácu s penovým betónom, ktorá by mala mať veľký hrot.

Nezabudnite na následné zapojenie. Na výrobu elektrickej energie v dome v budúcnosti je potrebné zabezpečiť otvory, do ktorých budú nainštalované zásuvky a vypínače. Ľahko sa vŕtajú pomocou vŕtačky so špeciálnym nadstavcom. Keď sa murivo stien skončí, pozdĺž ich vrcholu by mal byť položený pás výstuže a betónu, ktorý je potrebný na stavbu strechy.

Keď sa murivo stien skončí, pozdĺž ich vrcholu by mal byť položený pás výstuže a betónu, ktorý je potrebný na stavbu strechy

Akákoľvek konštrukcia je doplnená vnútornou a vonkajšou výzdobou. Na tieto účely sa používajú rôzne materiály. Najpopulárnejšie z nich sú: sadrokartón – na dekoráciu interiéru, podšívka – na vonkajšiu výzdobu domu. Môžete tiež použiť ďalšie materiály na základe vašich preferencií a finančných možností..

Video z penového blokového domu pre domácich majstrov

Upozorňujeme tiež, že ak využívate služby stavebnej spoločnosti, budete im musieť zaplatiť za celé množstvo vykonanej práce. Preto je ekonomickejšie postaviť dom sami, vlastnými rukami. Plus tiež úspora materiálu.