Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže

Teplá podlaha: výhody a nevýhody

Laminát – aj keď je podlaha celkom krásna, v porovnaní s rovnakými parketami pôsobí chladnejšie a nepríjemnejšie, ak po nej chodíte bosí. Preto sa pod laminát odporúča inštalovať systémy podlahového vykurovania. To platí najmä pre domy nachádzajúce sa v súkromnom sektore a byty na prízemí, kde studený vzduch zospodu veľmi chladí podlahovú krytinu. Systém podlahového vykurovania poskytne pohodlné bývanie v takýchto priestoroch všetkým členom rodiny..

Pokládka laminátových podláh

Na poznámku! Laminát je povlak predávaný v obchodoch za prijateľnú cenu, a preto si ho zaobstaráva stále viac majiteľov bytových priestorov. Preto sa materiál stáva každým rokom obľúbenejším..

Podlahové vykurovanie je systém, ktorý poskytuje podlahové vykurovanie, druh vykurovania. Je zvláštne, že história tejto metódy vykurovania siaha celkovo viac ako 20 storočí. Podobnosť moderných systémov bola použitá na vykurovanie priestorov v starovekom Ríme a Kórei na začiatku našej éry. O elektrine sa samozrejme nehovorilo, ale potom boli v niektorých domoch kachle postavené tak, že dym a horúci vzduch, ktorý z nich vychádzal, prechádzali do špeciálnych dutín pod podlahovou krytinou a tým vyhrievali miestnosť zospodu..

Teplá podlaha v starovekom Ríme

Teraz technológie pokročili – objavili sa moderné metódy podlahového vykurovania a všetky majú určité výhody:

 • pohodlné životné podmienky v byte vďaka zahrievaniu podlahy a vzduchu v spodnej časti miestnosti;
 • neviditeľnosť systému pre oko;
 • schopnosť používať v akejkoľvek miestnosti.

Teplá podlaha pod laminátomPrakticky neexistujú žiadne nevýhody teplej podlahy. Patrí sem určitá zložitosť inštalácie (systémy je potrebné položiť pod kryt a ak už bol položený, bude ho potrebné rozobrať), ako aj zvýšenie účtov za elektrinu – elektrinu alebo kúrenie, v závislosti od typ podlahy. Znalecký posudok Afanasyev E.V. Šéfredaktor projektu inžinier projektu pol-exp.com. Opýtajte sa odborníka Niektoré systémy podlahového vykurovania (voda) nie je možné inštalovať v bytoch umiestnených v starých budovách – neexistuje žiadne ustanovenie na pripojenie vykurovacieho okruhu k systému ústredného kúrenia a správcovská spoločnosť môže používanie takéhoto podlahového vykurovania zakázať. Existuje iba jedno východisko – nákup elektrického systému podlahového vykurovania.

Preto sa článok zameria len na elektrické typy podlahového vykurovania, ktorých použitie nebude obmedzené dostupnosťou povolenia od správcovskej spoločnosti na inštaláciu. A ich inštalácia je oveľa jednoduchšia ako systémy na ohrev vody..

Pokladanie laminátu na teplú podlahu filmu

Výhody a nevýhody elektrického podlahového vykurovania

Prax používania elektrických „teplých podláh“ odhalila všetky silné a slabé stránky metódy. Medzi plusy patrí:

 • trvanlivosť. Výrobcovia tenkých káblových vykurovacích rohoží hovoria o životnosti 50 rokov. Skúsenosti zatiaľ neumožňujú overenie takýchto tvrdení. Existujú iba potvrdené údaje za 10 až 15 rokov, zatiaľ čo pre všetky typy káblov;
 • žiadne obmedzenia na typ budov, typ priestorov a základňu podlahy – je možné ho namontovať do bytov a súkromných domov, detských izieb, spální, kuchýň, kúpeľní atď., Na betónový podklad (poter) a drevený podlaha;
 • jemné doladenie – teplotu je možné nastaviť do 0,1 ° C;
 • jednoduchá inštalácia – majitelia si môžu systém zostaviť sami;

Elektrický diagram „teplej podlahy“

Elektrický diagram „teplej podlahy“.

 • prijateľné náklady na súpravu v porovnaní s „teplou podlahou“ na báze kvapalných činidiel prenášajúcich teplo;
 • kompaktnosť – z domu alebo bytu nie sú ukradnuté užitočné metre obytného priestoru;
 • nie je potrebná žiadna údržba;
 • rovnomerné zahrievanie podlahy, čo zvyšuje úroveň pohodlia.

Medzi nevýhody predovšetkým patria vysoké náklady na vykurovanie-vykurovanie dvojizbového bytu bude vyžadovať 10-15 kW / h elektrickej energie. Ďalšie nevýhody:

 • potreba poteru znižuje výšku stropu o 7-10 cm;
 • v bytoch s plynovým kúrením je potrebné vymeniť napájacie vedenie (staré nie je určené pre také zaťaženie), čo výrazne zvyšuje náklady na opravy;
 • potreba striktne dodržiavať pokyny pri zapínaní a vypínaní;
 • komplexné opravy v prípade poruchy kábla sú však mnohokrát jednoduchšie ako v prípade problémov s vodou „teplou podlahou“.

Je inštalácia podlahového vykurovania bezpečná?

Akákoľvek elektrická práca môže byť nebezpečná, ak ju vykonáva neskúsená osoba. Pri inštalácii vykurovacieho systému profesionálom však môžete byť pokojní, bez ohľadu na to, pod akým typom materiálu bolo vykurovanie umiestnené. Pripojenie rohoží k termostatu musí vykonať autorizovaný elektrikár, preto to nerobte sami..

nainštalujte teplú podlahu vlastnými rukami 3

Drevené podlahy

Drevená podlaha má dobrú štruktúru a stabilitu, čo jej umožňuje dobre fungovať s elektrickým vykurovaním. Možno použiť aj tvrdé drevo a ihličnaté stromy, ale pri určovaní šírky a hrúbky dosky je potrebné dávať pozor.

Klady:

 • dobre znáša teplo;
 • dodáva dizajnu estetické „teplo“;
 • vhodné pre všetky úrovne podlahy;
 • na výber široká škála farieb, vzorov a povrchových úprav.

Pri zdobení doskových podláh by sa drevo malo nechať v dome pred inštaláciou aklimatizovať, aby sa predišlo riziku rozťahovania alebo sťahovania po inštalácii vykurovania..

Drevené podlahy

Keramické dlaždice a kameň

Vďaka vynikajúcej tepelnej vodivosti a štýlovému povrchu, ktorý sa ľahko čistí, sú keramické, porcelánové a kamenné dlaždice obľúbenou voľbou v kuchyniach a kúpeľniach. Elektrické kúrenie eliminuje chlad spojený s týmto typom podláh.

Klady:

 • účinný a rovnomerný prenos tepla;
 • ideálne pre kuchyne a kúpeľne;
 • široká škála štýlov, farieb a vzorov;
 • pevnosť a trvanlivosť;
 • môžu byť inštalované na akejkoľvek úrovni podlahy.

Pred položením dlaždíc použite na teplú podložku hydroizolačnú membránu, ktorá ich ochráni pred rizikom prasknutia.

Vinyl a linoleum

Vinyl a linoleum sú štýlovou a trvanlivou možnosťou elektrického vykurovacieho systému, ktorá vytvára krásny povrch, ktorý ladí s interiérovým dizajnom.

Klady:

 • odolnosť materiálu proti opotrebeniu;
 • vhodné pre všetky úrovne podlahy;
 • Ideálne pre dobre izolované miestnosti s nižšími tepelnými požiadavkami.

Nezabudnite nainštalovať teplotný snímač, ktorý zabráni hromadeniu tepla z vykurovania a ochráni citlivé podlahy. Tiež sa nekryte lacnými materiálmi, inak sa v miestnosti objaví nepríjemný zápach..

Koberec a koberec

Elektrické vykurovanie je možné použiť s väčšinou kobercov, pokiaľ celková izolačná hodnota výrobku a akejkoľvek podložky nepresiahne 2,5..

Klady:

 • pohodlný pocit pod nohami;
 • k dispozícii v širokej škále farieb a prevedení;
 • elektrické podlahové vykurovanie vhodné pre tradičný interiérový dizajn.

Je potrebné sa vyhnúť plsteným a polyuretánovým podložkám, pretože môžu ovplyvniť prenos tepla, a vždy si prečítajte technickú príručku výrobcu, aby ste získali posúdenie tepelnej izolácie výrobku..

Koberec a koberec

Je to nákladovo efektívne?

Podlahové vykurovanie je jedným z najekonomickejších spôsobov vykurovania miestnosti, či už je to kuchyňa s laminátovou podlahou, dlažba v kúpeľni alebo spálňa s kobercom. V porovnaní s klimatizáciou, ktorá ohrieva vzduch pod stropom, teplá podlaha zahreje celú miestnosť. Na rozdiel od klimatizácie má podlahové vykurovanie nižšiu spotrebu elektrickej energie.

Typy teplej elektrickej podlahy

Existujú iba dva typy elektrických systémov podlahového vykurovania – infračervený film a kábel. Káblová tepelne izolovaná podlaha má tiež ďalší poddruh – podlahu vyrobenú z tepelnej podložky. Každý systém má svoje vlastné charakteristiky, výhody a nevýhody. Aby ste pochopili, ako sa navzájom líšia, mali by ste ich lepšie spoznať..

Káblové podlahové kúrenie

Je ľahké uhádnuť, že tento systém podlahového vykurovania je špeciálny vykurovací kábel položený určitým spôsobom pod podlahovú krytinu. Každý môže nezávisle vypočítať požadovanú dĺžku kábla – bude to závisieť od veľkosti a plochy miestnosti. Inštalácia sa vykonáva na výstužnú sieť alebo na špeciálnu pásku vybavenú špeciálnymi svorkami.

Káblové podlahové kúrenie

Pozor! Pri inštalácii káblového podlahového vykurovania je nevyhnutné položiť betónový poter! Jeho hrúbka by mala byť asi 4 cm.

Hlavnými nevýhodami systému sú vysoká spotreba energie, pretože veľa tepla sa spotrebuje presne na zahriatie betónového poteru a obtiažnosť nastavenia teploty v prípade potreby. Je tiež dôležité vedieť (už vo fáze inštalácie), kde bude nábytok umiestnený – ak systém podlahového vykurovania prebieha priamo pod pohovkou alebo skrinkami, hrozí, že sa prehrieva a zlyhá.

Vykurovací kábel pre podlahové vykurovanie

Vykurovací kábel pre podlahové kúrenie

Konštrukcia vykurovacieho kábla

Konštrukcia vykurovacieho kábla

Pod laminátom je káblové podlahové vykurovanie položené len zriedka. Spôsob inštalácie je veľmi podobný položeniu podlahy ohrievanej vodou – kábel požadovanej dĺžky je položený podľa určitého vzoru v poteru. Tu začínajú problémy, ktoré obmedzujú používanie tohto typu systému pod laminátom. Faktom je, že ak sa poter najskôr zahreje, a až potom všetko ostatné, potom sú problémy so substrátom, na ktorý je položený laminát. Nedovoľuje, aby teplo dobre prešlo. A ak ho odmietnete použiť, potom bude, bohužiaľ, hluk z fungujúceho vykurovacieho systému nepríjemný..

Pokládka káblového podlahového kúrenia

Termomaty (termomaty)

Toto je tiež káblová verzia systému podlahového vykurovania, ale tu je prvok, ktorý vydáva teplo, to znamená samotný drôt, umiestnený do špeciálnych rohoží zo sieťoviny. Kábel je o niečo tenší ako jeho náprotivok použitý v predchádzajúcom prípade. Výhodou tohto typu je, že nie je potrebné vypočítať rozstup drôtov – budú okamžite upevnené v požadovanej vzdialenosti od seba..

Inštalácia teplomerov

Dôležité! Inštalácia tohto typu vykurovacieho systému je pomerne jednoduchá, hrúbka poteru bude už menšia – asi o 5-10 mm, čo vám umožní ušetriť peniaze. A najčastejšie je systém jednoducho položený na hotový poter, ale pod laminátom sa tiež prakticky nepoužíva..

Termomaty na laminát

Tenký vykurovací kábel

Pokiaľ ide o zariadenie a schému práce, táto možnosť sa nelíši od predchádzajúcej, jediný rozdiel je v použitých materiáloch. Použitie kábla s malým prierezom radikálne mení prevádzkové vlastnosti a poskytuje nasledujúce výhody:

 • Taký hrubý poter nie je potrebný;
 • návrh systému bude trvanlivý a spoľahlivý;
 • rýchlejšie zahrievanie vzduchu;
 • ekonomická spotreba elektrickej energie.

Kábel so zapínaním na elektrické podlahy pod laminát

Hrúbka kábla môže drasticky ovplyvniť výkon

Preto sa pri pokládke pod laminát častejšie používa vykurovací systém s tenkými drôtmi. Podlahová krytina sa rýchlo zohreje a štruktúra laminátu umožňuje dlhodobé držanie..

Infračervené podlahové kúrenie

Filmové alebo infračervené podlahové vykurovanie je jednou z najmodernejších metód podlahového vykurovania. Systém je tenký materiál, ktorý vyžaruje určitú frekvenciu elektromagnetických impulzov (5-25 mikrónov), ktoré pôsobia na okolité objekty a zvyšujú ich teplotu. Vďaka tejto funkcii infračervená podlaha veľmi pripomína slnečné lúče, ktoré vďaka žiareniu tiež ohrievajú všetko naokolo..

Ukladanie laminátu na IR teplú podlahu

Výhody tejto metódy vykurovania sú nasledujúce:

 • laminátové podlahy prestávajú pri zahrievaní emitovať škodlivý formaldehyd. Táto látka je bohužiaľ obsiahnutá v adhezívnych zložkách, ktoré spájajú časti lamiel;
 • laminát nepraská a nerozchádza sa a tiež sa neoddelaminuje, čo sa zvyčajne stáva, keď je zahrievaný tepelnou podložkou alebo káblom;
 • hrúbka podlahy sa nezvyšuje.

Inštalácia filmového podlahového vykurovania je pomerne jednoduchá a v prevádzke s ním spravidla nie sú žiadne problémy. Ďalšou výhodou tohto druhu vykurovania je úspornosť, pretože spotrebuje menej elektrickej energie ako ostatné typy.

Filmujte teplú podlahu pod laminát

Vykurovacie rohože

Odporová vykurovacia podložka je rovnaký káblový vykurovací systém, iba uzavretý v polykarbonátovej sieťovine. Táto konštrukcia vykurovacieho systému umožňuje nevyplniť elektrický kábel cementovo-pieskovou maltou. Na jednej strane je plus: nižšie náklady na inštaláciu, na druhej strane – mínus: keď je elektrina prerušená, miestnosť sa rýchlo ochladí. Pravda sa ukázala, ako vždy, v strede: naleje sa poter, ale menej hrubý – 3 cm.

Sada vykurovacích rohoží.

Rohože môžu byť s jedným alebo dvoma jadrami. Vykurovacie podložky majú niekoľko ďalších výhod:

 • vysoká úroveň pripravenosti na inštaláciu;
 • tenší poter;
 • rýchla inštalácia;
 • šetrnosť k životnému prostrediu.

Existujú aj nevýhody:

 • slaby prud;
 • maximálna vykurovacia plocha do 15 m2;
 • rohože nie sú vhodné na trvalé vykurovanie. Len ako doplnkový zdroj tepla.

Amorfná kovová páska

V predaji sa objavil inovatívny typ elektrického podlahového vykurovania: amorfná (bez kryštálovej mriežky) kovová páska. Novinka má iba pár rokov, takže je predčasné hovoriť konkrétne o jej výhodách a nevýhodách. Berieme na vedomie iba to, čo výrobca píše:

Amorfná kovová páska

Amorfná kovová páska.

 • vysoká účinnosť, ktorá ovplyvňuje ekonomiku;
 • trvanlivosť – zaručená na 25 rokov;
 • porucha jedného alebo viacerých pruhov neblokuje prevádzku celého systému – môžete to urobiť bez opráv;
 • odolné voči korózii.

Uhlíková tyč

Uhlíková tyč TP – zariadenie pozostávajúce zo samonastavovacích uhlíkových tyčí, ktoré sú usporiadané paralelne. Je schopný regulovať úroveň vykurovania v miestnosti v závislosti od teploty okolia.

Napájané prúdom, keď sú napájané, infračervené vlny vyžarujú, vytvárajú teplo a ohrievajú miestnosť.

Filmujte teplú podlahu

K zahrievaniu dochádza v dôsledku filmu emitujúceho teplo. Tento materiál sa jednoducho rozprestiera na vyrovnanom povrchu, nepotrebuje lepidlo ani iné upevňovacie prvky. V samotnom filme sú umiestnené špeciálne vykurovacie prvky. Systém vôbec nezdvíha podlahu, udržuje ju rovnakú.

Výhody:

 • najľahší spôsob inštalácie: rolky stačí rozložiť na podlahu;
 • ohrieva všetky predmety v miestnosti vrátane nábytku;
 • výška podlahy sa počas inštalácie nemení: nevyžaduje betónové murivo;
 • ľahko opraviteľný.

Nevýhody tohto typu neboli odhalené, pretože dokonca aj jeho náklady v porovnaní s analógmi sú nízke.

Druhy termostatov

Existujú tri typy termostatov pre elektrické podlahové vykurovanie:

 • Mechanický. Vzhľad a princíp činnosti pripomínajú termostat na žehličke. Existuje stupnica, pomocou ktorej nastavíte požadovanú teplotu. Akonáhle klesne o 1 ° C pod nastavenú hodnotu, kúrenie sa zapne, stane sa o jeden stupeň vyššie – vypne sa.
 • Elektromechanický. Po funkčnej stránke sa nijako nelíšia, jedia len malý LCD displej a tlačidlá hore / dole. Obrazovka zobrazuje aktuálnu teplotu podlahy a pomocou tlačidiel sa nastavuje v požadovanom smere.
 • Elektronicky programovateľné. Najdrahší, ale aj najfunkčnejší. V nich môžete nastaviť prevádzkový režim (teplotu) podľa hodiny a v niektorých modeloch podľa dní v týždni. Ak napríklad ráno všetci odišli, môžete nastaviť nízku teplotu – asi 5 – 7 ° C a hodinu a pol pred príchodom ju naprogramovať tak, aby sa zvýšila na štandard. Niektoré modely sú k dispozícii s internetovým ovládaním.

Niektoré modely termostatov pre podlahové vykurovanie majú vstavané snímače teploty vzduchu a schopnosť zapnúť / vypnúť vykurovanie podľa týchto indikátorov, a nie v závislosti od teploty podlahy. Takže naozaj je z čoho vyberať.

Špičkoví výrobcovia elektrického podlahového vykurovania

Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže Devi 98/100 Uč sa viac
Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže Caleo 96/100 Uč sa viac
Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže Rehau 95/100 Uč sa viac
Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže Unimat 96/100 Uč sa viac
Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže Teplolux 94/100 Uč sa viac

Devi

Elektrické podlahové vykurovanie Devi sa vyrába v Dánsku. Výrobky tejto spoločnosti sa vyznačujú vysokou kvalitou, dostupnou cenou a všestrannosťou. Všetky komponenty tejto značky sú vhodné pre akýkoľvek typ podlahového vykurovania tohto výrobcu..

Devi

klady

 • jednoduchá inštalácia;
 • nevysušuje vzduch;
 • záruka výrobcu;
 • životnosť viac ako 20 rokov.

Mínusy

 • vysoká spotreba energie.

Caleo

Filmová infračervená tepelne izolovaná podlaha Caleo je navrhnutá pre rýchlu inštaláciu vykurovacieho systému „teplá podlaha“ metódou „suchej inštalácie“ bez poteru a prachu. Ideálne pre kozmetické renovácie pod laminátovými, kobercovými, linoleovými a parketovými doskami.

Caleo

klady

 • dobrý odvod tepla;
 • súčasťou je všetko, čo potrebujete na inštaláciu: vysokokvalitné svorky, vodiče, izolácia;
 • návod na montáž a montáž je súčasťou balenia.

Mínusy

 • zvýšená krehkosť filmu.

Rehau

Elektrické podlahové vykurovanie Rehau je systém dvojžilových samoregulačných káblov pevnej dĺžky so zvýšeným odporom. Vonku sú pokryté dvojitou vrstvou izolácie a ochranným opletením.

Rehau

klady

 • vynikajúca nemecká kvalita;
 • inštalácia pod akýkoľvek povlak;
 • optimálne rozloženie tepla;

Mínusy

 • relatívne vysoké náklady.

Unimat

Výrobky kórejskej spoločnosti Unimat sa na ruskom trhu osvedčili. Infračervené uhlíkové tyče, ohrievajúce povrch, sa neboja vysokej vlhkosti.

Unimat

klady

 • vykurovací systém je celkom ekonomický
 • nízke náklady;
 • záručná doba prevádzky – 20 rokov.

Mínusy

 • použitie ako hlavné vykurovanie v silných mrazoch nebude fungovať.

ReXva

ReXva (Južná Kórea) – vyrába infračervené samonivelačné podlahy. Sada obsahuje senzor a termostat. Funkciou zariadení je schopnosť automaticky znižovať teplotu v oblastiach s prehriatím. Medzi výhody patrí účinnosť, odolnosť proti vlhkosti, predlžujú životnosť laminátu. Cena je vysoká, ale je odôvodnená kvalitou. Z mínusov – príťažlivosť prachu.

Heat Plus

Heat Plus (Južná Kórea) – flexibilný infračervený film s uhlíkovými pruhmi. Zariadenie vyžaruje dlhovlnné infračervené lúče, ktoré nie sú pre človeka škodlivé. Film je univerzálny – vhodný na podlahy aj steny, odolný, používa sa bez termostatu. Nevýhoda – vysoké náklady.

Druhy podláh pre laminát

Teplá elektrická podlaha – vykurovací systém, ktorý ohrieva dokončovací povrch. Môže sa hodiť do akejkoľvek miestnosti a navyše nepokazí interiér, pretože je skrytý pod krytom.

Možnosti elektrického vykurovania sú káblové a infračervené. Každý druh má svoje výhody a nevýhody. Princípom činnosti je premena elektrickej energie na teplo.

Čo je lepšie uprednostniť pod laminátom

Voľba konkrétneho typu elektrickej „teplej podlahy“ pre laminát závisí predovšetkým od účelu vykurovania. Ak je to hlavné vykurovanie, potom je voľba zrejmá – kábel. Ak je pomocný, je lepšie kúpiť vykurovacie rohože.

Medzi káble dostupné na trhu z hľadiska účinnosti, najlepšie, samoregulačné. Musíte však vziať do úvahy cenu a nie je malá – začína od 2 700 rubľov. na 1 bežný meter. Pre strednú triedu sú náklady neúmerné.

Pri výbere medzi jednožilovým a dvojžilovým vodičom musíte vziať do úvahy dva body: technický a prevádzkový výkon dvojžilového kábla je vyšší, ale stojí tiež takmer dvakrát toľko. Ak hodnotíme elektrickú „teplú podlahu“ v kombinácii s laminátom, potom pre podlahovú krytinu nie je žiadny rozdiel v tom, ako sa poter zahrieva..

Kedy je možné položiť pod laminát?

Najčastejšie je to infračervený typ podlahového vykurovania, ktorý je namontovaný pod laminát, menej často – pomocou kábla.

Postupnosť prvkov pri inštalácii filmovej podlahy pod laminát

Postupnosť prvkov pri inštalácii filmovej podlahy pod laminát

Na poznámku! Káblové podlahy sa najlepšie inštalujú pod dlažbu v kúpeľni alebo na toalete. Podlahové plochy sú tam malé, nemusíte neustále zapínať podlahy, čo znamená, že bude možné výrazne znížiť náklady na elektrickú energiu, ktorú takýto systém spotrebúva vo veľkom..

Káblové podlahové kúrenie pre dlažbu

Vo všeobecnosti je celkom bezpečné položiť laminát na systém podlahového vykurovania, aj keď existuje jedno „ale“, o ktorom by mal každý vedieť. Lamely sú založené na doske MDF, ktorá obsahuje v určitej koncentrácii formaldehyd – látku nebezpečnú pre ľudské zdravie. Laminátové podlahy v nevyhrievanom stave emitujú do životného prostredia zanedbateľné množstvo tejto látky, preto je možné takúto podlahovú krytinu položiť aj v detskej izbe. Pod vplyvom teploty sa však množstvo vylúčenej látky zvyšuje. A čím viac sa materiál zahrieva, tým viac formaldehydu je vo vzduchu..

Formaldehyd v lamináte

Formaldehyd v lamináte

Pozor! Príznaky otravy formaldehydom – nevoľnosť, bolesti hlavy, zápal dýchacieho systému.

Použitie vysokokvalitného laminátu a infračerveného podlahového vykurovania pomôže znížiť riziko otravy..

Kompatibilita laminátu s podlahovým kúrením

Technológia „teplej podlahy“ a podlahy vo forme laminátu po dlhú dobu prechádzala paralelnými kurzami. Dôvody boli objektívne:

 • pri zahrievaní nad 27 ° C začali komponenty laminovanej dosky emitovať do vzduchu rôzne látky, z ktorých jedna: formaldehyd (НСНО) – toxický;
 • nízka úroveň tepelnej vodivosti laminátu zachytávajúceho teplo v spodnej časti, čo znižovalo účinnosť takýchto vykurovacích systémov;
 • veľká amplitúda teplotných výkyvov viedla k predčasnému zničeniu spoja nástroja pri paneloch.

Výrobcovia laminátov si boli dobre vedomí týchto nedostatkov vo svojich výrobkoch. Po dlhých experimentoch sa technológom podarilo prispôsobiť laminát rôznym typom „teplých podláh“.

Interakcia infračerveného podlahového vykurovania a laminátu

Použitie podlahového vykurovania s laminátom vyžaduje starostlivý výber vykurovacieho systému a druhu laminátu. Nie pre každý typ laminátu môžete na vykurovanie použiť filmovú teplú podlahu.

Hlavným problémom niektorých typov laminátu je, že obsahujú škodlivé zložky – formaldehydové živice, ktoré sa používajú ako spojivo pre základ lamely. V normálnom stave sú neškodné a sú obsiahnuté v minimálnych bezpečných koncentráciách..

Pri zahrievaní však takýto povlak môže uvoľňovať látky škodlivé pre ľudí. Preto by ste sa v prvom rade mali uistiť, že laminát môže interagovať so systémom podlahového vykurovania..

Druhým problémom je priama deformácia laminátu. Tenké lamely môžu pri konštantnom pôsobení tepla strácať tvar, ohýbať sa a deformovať.

Pri laminátových podlahách je interakcia so systémom podlahového vykurovania možná iba vtedy, ak sú prítomné určité vlastnosti:

 • Trieda bezpečnosti laminátu je najmenej E0 alebo E1. To zaručuje neprítomnosť emisií formaldehydu pri zahriatí na 30 stupňov..
 • Trieda odolnosti proti opotrebeniu je vyššia ako 31. Tento indikátor zaručuje neprítomnosť deformácie laminátu pri pôsobení tepla. Menšia trieda laminátu nemá dostatočné vlastnosti na interakciu s konštantne vyhrievaným povrchom.
 • Povinná prítomnosť označenia „Teplá podlaha“ (podobne ako zakrivená rúra pod povrchom podlahy).
 • Výhoda zámku. Pri použití lepidla na spájanie lamiel sa vytvorí tvrdý, súvislý povrch. Pri kolísaní teploty sa často vyskytujú slzy, film je pokrytý sieťovinou, čo negatívne ovplyvňuje vizuálne vlastnosti povlaku.

Ako vyrobiť teplú podlahu z filmu pod laminát

Stojí za zmienku, že tieto vlastnosti platia predovšetkým pre laminát MDF. Podobné vlastnosti budú pre PVC laminát, ale nehrozí pri ňom nebezpečenstvo uvoľnenia formaldehydu, pretože pozostáva z plastu. Musí však mať aj príslušné označenie na použitie s podlahovým vykurovaním..

Sú všetky systémy podlahového vykurovania vhodné pre laminátové podlahy?

Ak to vezmeme ako celok, potom sú pre takýto materiál vhodné všetky druhy vykurovania. Existujú však nuansy týkajúce sa výberu materiálov, dodržiavania pokynov na inštaláciu a prevádzku. Každá z možností má svoje vlastné charakteristiky..

Voda

Laminát je veľmi náročná podlahová krytina, ktorá netoleruje náhle zmeny teploty a neustále prehrievanie. Preto bude systém ohrevu vody relevantný iba pri autonómnom vykurovaní, pretože pri centralizovanom vykurovaní nebude vlastník schopný ovládať teplotné podmienky.

Systém podlahového vykurovania pre laminátové podlahy

Systém ohrevu vody

Podlaha ohrievaná vodou je inštalovaná na dobre izolovanom základe, inak dôjde k príliš veľkým tepelným stratám. Na izoláciu sa používajú rôzne materiály, najvhodnejšie je vziať si špeciálne rohože s výčnelkami, ktoré pomáhajú položiť rúrku vo forme slimáka alebo špirály. Na izoláciu s rúrkami je potrebný betónový poter s hrúbkou najmenej 30 mm. Na to už môžete položiť substrát a dokončovaciu vrstvu vo forme laminátu.

Inštalácia podlahového vykurovania Cementovo-pieskový poter

Aby ste v tomto prípade mohli inštalovať podlahové vykurovanie vlastnými rukami, musíte:

– Na podlahu, ktorá je už vyrovnaná k horizontu (tj. Má kvapky nie viac ako tri centimetre), musíte položiť polystyrénovú penu (jej hrúbka je od 2,5 do 10 cm).

– Ďalšou vrstvou bude penofol potiahnutý polyetylénom alebo fóliou (uprednostňuje sa druhá možnosť).

– Na vrch musíte položiť výstužnú sieť, bunky by nemali byť väčšie ako 1,5 cm. Hrúbka – 2-4 mm.

-Rúru je potrebné položiť na vrch (zosieťovaný polyetylén, polypropylén vystužený hliníkom alebo kov-plast) a pomocou plastových svoriek ho pripevniť k pletivu..

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

– Je tiež potrebné položiť tlmičovú pásku po celom obvode miestnosti. Na pásku bude fungovať akýkoľvek tuhý materiál..

– Potom musíte podlahu vyplniť pieskovo-cementovým poterom s jemnými sitami. Pokiaľ ide o hrúbku – nie viac ako 5-7 cm. Medzi povrchom podlahy a potrubím (s prihliadnutím na hrúbku laminátu) by nemali byť viac ako 3 centimetre.

– Kým podlaha získa silu, bude to trvať tri až štyri týždne.

– Po položení podkladu.

– Predtým, ako začnete laminát položiť na teplú podlahu, musíte ho zahriať na prevádzkovú teplotu. Rovnako ako v prípade štandardného kladenia laminátu by pozdĺž okrajov (od okraja dosky k stene) mali byť medzery, šírka takejto medzery by nemala byť menšia ako 6-8 mm. Na tento účel môžete použiť rozpery.

Inštalácia podlahového vykurovania na suchý poter

Hneď by som rád poznamenal, že podlahy z teplej vody pod laminátom, so suchým poterom, sú z hľadiska spotreby tepla neúčinným nápadom.

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

Jedinou pôsobivou výhodou tejto možnosti je, že inštalácia sa vykonáva oveľa rýchlejšie, pretože nie je potrebné čakať, kým bude betón pevný..

Ako teda skombinovať suchý poter, podlahy vyhrievané vodou a laminát? Stáva sa to takto:

– Na začiatok je hydroizolácia položená na podlahu

– Potom, čo je podlaha pokrytá sypkými materiálmi (môže to byť triedenie z expandovanej hliny alebo obyčajný suchý piesok).

– Na obzore musíte nastaviť majákové profily, pomocou ktorých môžete vyrovnať podlahy pod laminátom pomocou pravidla alebo iba rovnej koľajnice.

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

– Ďalej je potrebné položiť profilované hliníkové rozvádzače tepla pod potrubia podlahového vykurovania. Rúra sa zmestí do drážok dosiek.

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

– Ďalším krokom je položenie pásky z poréznych materiálov po obvode miestnosti.

– Podlaha musí byť pokrytá, na to môžete použiť dve vrstvy sadrokartónu (voliteľne, preglejku alebo OSB), hlavnou vecou je, že sa vyžaduje povinné prekrývanie švov. Vrstvy sú upevnené samoreznými skrutkami vo švíkoch s krokom 5 cm pre sadrokartón a 15 cm pre preglejku a OSB.

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

– Všetko ostatné je úplne rovnaké ako v prípade cementovo-pieskového poteru. Podlahu je potrebné zahriať, položiť substrát a potom samotný laminát.

Požiadavky na podklad pre vodné podlahy

Hlavnou podmienkou systému podlahového vykurovania je poskytnúť zvýšený stupeň prenosu tepla. V tomto prípade nedôjde k plytvaniu teplom. Ak sú podlahy založené na rúrach, potom prinajmenšom ak dôjde k nehode, podložka bude vykonávať funkciu dodatočnej hydroizolácie.

Alternatívne niekedy môžete použiť špeciálny tvarovaný penový povlak – potrubie doň ľahko pripevníte a bude pôsobiť ako substrát.

Častejším typickým podkladom podložky je fólia, ktorá pomáha odrážať teplo, pretože toto teplo by nemalo ohrievať strop vašich susedov na prízemí. Ak má fólia dostatočnú hrúbku, môže byť založená na polyméroch (musíte ju lepiť tenkou vrstvou) a v čistej forme. V zásade je stupeň hydroizolácie tepelného izolátora nízky. O túto ochranu je potrebné sa starať a položiť oddelenú vrstvu izolačného materiálu..

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

Substrát nevyžaduje žiadne špeciálne upevnenie, pretože je položený na ohrievači. Pri inštalácii vodou vyhrievaných podláh používajú výstužný poter, pomocou ktorého stlačia podklad.

Elektrický s vykurovacím káblom

Možnosť typu kábla je univerzálna, dá sa použiť v rôznych miestnostiach. Systém je navyše vybavený funkciou regulácie teploty, majiteľ bude môcť ovládať vykurovanie a nastaviť ho tak, aby nedošlo k poškodeniu povlaku

Vykurovací kábel v kotúči, pripravený na položenie na dlažbu pod laminát

Vykurovací kábel v hotových kotúčoch

Rovnako ako v prípade vodného okruhu musíte najskôr položiť izoláciu. Na odraz tepla od podkladu je možné použiť materiály potiahnuté fóliou. Sú tiež pripevnené špeciálne profily, pozdĺž ktorých bude upevnený elektrický kábel. Medzi jeho závesmi je maximálna povolená vzdialenosť 30 cm, ak sa pozoruje, dosiahne sa rovnomerné zahrievanie. Na pevný kábel sa naleje kravata, namontuje sa podšívka.

Je dôležité, aby bol poter správne vyrobený. Malo by vyrovnávať povrch, zakrývať drôty, ale neblokovať priechod tepla. Optimálna hrúbka poteru sa považuje za 30 mm. Ak je hrubšia, náklady na vykurovanie sa výrazne zvýšia..

vlastnoručná pokládka cementovo-pieskovej malty na teplú podlahu pod laminát

Aplikácia cementovo-pieskovej malty

Čo je lepšie, vodné alebo elektrické podlahové vykurovanie

Predtým, ako budete pokračovať v popise inštalácie systému podlahového vykurovania, stojí za to zistiť, ktorý typ vykurovania je lepšie zvoliť: vodné alebo elektrické. Existujú medzi nimi určité rozdiely, preto by sa mali rozdeliť..

Aký druh vykurovania poskytuje rovnomerné rozloženie teploty

Verí sa, že rovnomernejšie rozloženie teploty v podlahe s ohrevom vody. Toto tvrdenie je ľahko vyvrátiteľné, pretože je to úplne naopak – pri ohreve vody je výrazný teplotný rozdiel medzi miestom, kde je dodávané podlahové vykurovanie, a miestom, kde voda tečie. Princíp je jednoduchý – voda v priebehu toku stráca časť svojej teploty, a preto sa podlaha nikdy nezohrieva rovnomerne.

Elektrické vykurovanie laminátových podláh málokedy presahuje 70 W / m². V tomto prevedení sú vykurovacie drôty inštalované každých 5 – 8 cm. Rohože sa rovnomerne zahrievajú po celom povrchu a teplota podlahy bude rovnaká bez ohľadu na merací bod, či už je to začiatok, stred alebo koniec poschodie. A pri ohreve vody má voda na vstupe inú teplotu ako na výstupe, čo samozrejme vedie k nerovnomernému zahrievaniu povrchu podlahy.

Konštrukcia elektrického podlahového vykurovania neumožňuje vykurovanie na príliš vysoké teploty, pretože vykurovanie je monitorované regulátorom, ktorý zaisťuje správnu činnosť systému a robí presné merania. Povrchová teplota podlahy teda nepresahuje 26-30 ° C.

nainštalujte teplú podlahu vlastnými rukami 4

Bezpečnosť a údržba

Elektrické vykurovanie je úplne bezpečné a nevyžaduje žiadnu údržbu. V prípade poruchy jednej z častí rohože je lokalizácia miesta zlomenia možná s presnosťou 10 mm. Samotná oprava nespôsobuje žiadne problémy.

Odmietnutie ohrevu teplej vody vedie k zničeniu podlahy a dokonca k zaplaveniu bytu. Je takmer nemožné určiť presné miesto poškodenia.

V opačnom prípade sú tieto systémy podlahového vykurovania takmer identické..

Ktorý laminát je ten pravý?

infračervená teplá podlaha pod laminát

Aby bola teplá podlaha čo najefektívnejšia, je potrebné k výberu laminátu pristupovať so všetkou zodpovednosťou. Pri kúpe tohto materiálu by ste mali zvážiť:

 • koeficient tepelnej odolnosti. Tento údaj závisí od textúry materiálu. Čím vyššia je pórovitosť, tým lepšia je tepelná vodivosť;
 • maximálna teplota vykurovania. Odborníci neodporúčajú ohrievať laminát nad 27-30 ° C. Je to spôsobené tým, že keď sa tento materiál prehrieva, uvoľňuje sa látka škodlivá pre ľudské zdravie – formaldehyd a samotný povlak je deformovaný;
 • hrúbka. Pri výbere tohto parametra by ste mali pamätať nielen na tepelnú vodivosť (tenšia, tým lepšia), ale aj na charakteristiky prevádzky (budete musieť chodiť, inštalovať nábytok). Najoptimálnejšia hrúbka laminátu pre teplú podlahu je 8 mm;
 • Trieda. Táto vlastnosť má malý vplyv na účinnosť elektrického podlahového vykurovania, ale trvanlivosť podlahovej krytiny závisí od toho. V zásade náklady na laminát závisia od jeho triedy (čím vyššia trieda, tým vyššia cena);
 • značenie. Laminátové obaly obsahujú špeciálne označenia označujúce možnosť použitia na podlahové vykurovanie.
  Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Dobre zvolený laminát zaručí dobrú účinnosť a trvanlivosť celej konštrukcie..

Ktorý laminát si vybrať?

K výberu laminátu, ktorý bude následne položený na teplú podlahu, by sa malo pristupovať so všetkou zodpovednosťou. Tabuľka vám pomôže zorientovať sa, na čo sa zamerať..

Výber laminátu na teplú podlahu

Tabuľka. Hlavné ukazovatele, ktoré je potrebné hľadať pri výbere povlaku.

Faktorové odporúčania
Koeficient alebo index tepelného odporu Tento ukazovateľ odráža tepelnoizolačné vlastnosti podlahovej krytiny: čím je vyššia, tým sú tieto vlastnosti lepšie. Koeficient by nemal byť vyšší ako 0,15 m2 K / W. Túto hodnotu ovplyvňujú aj vlastnosti podkladu – čím väčšia je jeho pórovitosť, tým nižší je súčiniteľ tepelného odporu.
Materiálna trieda V tomto prípade trieda nie je najdôležitejším ukazovateľom, ale čím je laminát drahší, tým viac materiálov na jeho výrobu bolo použitých a čím menej formaldehydu bude emitovať. A bude sa pomalšie opotrebovávať.
Maximálna teplota podlahy Je dôležité poznať limitné hodnoty zahrievania laminátu, pri ktorých nestratí svoje vlastnosti. Je asi +30 stupňov. Malo by sa pamätať na to, že spodná časť lamely bude mať vyššiu teplotu ako horná.
Spôsob pripojenia lamely Laminát, ktorý je spojený s lepidlom, nestojí za to vziať – látka stratí svoje vlastnosti zahrievaním. Je lepšie kupovať lamely, ktoré sú navzájom prepojené špeciálnymi zámkami.
Hrúbka jednej lamely Čím hrubšie sú lamely, tým menej tepla vstupuje do miestnosti – hrubý laminát je menej tepelne vodivý. Tenký laminát je však dosť krehký a má slabé spojovacie prvky. Najlepšie je kúpiť materiál s hrúbkou 8 mm.

Ako si vybrať ten správny laminát?Výrobcovia ponúkajú zákazníkom nákup špeciálne navrhnutých typov laminátu, ktoré vykazujú vynikajúci výkon pri položení na teplý podlahový systém. Mali by sme sa pozastaviť nad takýmito možnosťami. Nebojí sa vystavenia teplotám, ľahko sa inštalujú a dlho si zachovávajú svoj krásny vzhľad..

Možnosti podlahového vykurovania pre laminát

Existujú nejaké obmedzenia pri výbere typu vykurovacieho telesa? Vo všeobecnosti nie Môžete použiť ohrev vody alebo elektrický vykurovací kábel, rohože z neho, kladenie vykurovacích telies do poteru. Poter je však namáhavé podnikanie, ktoré si vyžaduje značné investície a veľa času. Účinnosť takéhoto zahrievania je navyše nízka, pretože poter sa ohrieva a z neho laminát.

Na základňu sa rozloží teplá podlaha z filmu a na ňu sa položí laminát

Inštalácia laminátu na tepelne izolovanú podlahu z filmu je jednoduchá – stačí len zafixovať vykurovacie teleso (páskou), elektricky ho pripojiť a odstrániť drôty. A na vrch položíme povlak

Existujú rýchlejšie možnosti inštalácie. Sú ekonomickejšie, pretože laminát sa ohrieva priamo, a nie poter pod ním. Najpohodlnejšou v tomto ohľade je filmová infračervená tepelne izolovaná podlaha. Dá sa rozložiť na rovný povrch (akýkoľvek) a zhora môžete laminát okamžite ukradnúť. S týmto typom podlahového vykurovania na laminát v jednej miestnosti za pol dňa to zvládnete aj sami. Ak nemáte žiadne skúsenosti – za deň. Elektrická časť a inštalácia tepelných senzorov zvyčajne zaberajú najviac času. Zostávajúca inštalácia filmového podlahového vykurovania je veľmi jednoduchá..

Systém na kladenie vykurovacích káblov pod laminát

Pod laminátom a z vykurovacieho kábla môžete vyrobiť teplú podlahu. Ale musíte to dať do špeciálnych tanierov.

Druhou možnosťou rýchlej inštalácie teplej podlahy pod laminát je vykurovací kábel. Ale tu bude potrebný špeciálny systém. Kábel je uložený v kovových žľaboch rozptyľujúcich teplo, ktoré sú umiestnené v tepelne izolačnom substráte. Na vrch položte laminát. Vo všeobecnosti sa systém ukazuje ako drahší – kvôli nákladom na platne.

Koeficient tepelného odporu

Čím vyššia je hodnota tohto indikátora, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti bude mať laminát. Akýkoľvek materiál použitý ako povrchová úprava podlahy nesmie mať koeficient tepelného odporu vyšší ako 0,15 sq. * K / W.

Poznámka. Tepelný odpor laminátu je ovplyvnený typom a hrúbkou podkladu. Indikátory sú zhrnuté.

Je ľahké odhadnúť tepelný odpor, čím väčšia je pórovitosť materiálu, tým nižšia bude hodnota tohto indikátora.

Metóda spájania laminátu

Lepený laminát dnes stratil popularitu a väčšina lamiel má typ zámku. Existujú dva bežné typy zámkov – klik a zámok. Väčšina výrobcov ich navyše používa súčasne. Click – pre pripojenie po celej dĺžke lamely, a zámok pre koncové spojenia (sú náchylnejšie na napätie pri pretrhnutí).

Maximálna teplota podlahového vykurovania pod laminátom

Teplotný limit, na ktorý je možné laminátové podlahy zahriať, bez poškodenia výkonu, je asi 30 ° C. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že teplota povrchov z rôznych strán bude odlišná. Snímač teploty je umiestnený v blízkosti spodného povrchu laminátu a zaznamenáva teplotu v systéme podlahového vykurovania. Na prednom povrchu (povrch podlahy) bude teplota nižšia.

Hrúbka laminátu

Tento indikátor priamo ovplyvňuje schopnosť dosky zahriať sa. Čím je laminát tenší, tým viac tepla sa z vykurovacích telies prenesie do miestnosti. Čím je doska hrubšia, tým menej tepla laminát prestúpi. Užívateľské recenzie na tenký laminát sú však veľmi nelichotivé. Koniec koncov, taký materiál má slabé miesto – jeho hradné spojenie. Čím je lamela tenšia, tým menšie zaťaženie vydrží. Po podlahe sa teda dá pohybovať bez problémov, ale inštalácia ťažkého nábytku môže spôsobiť povrchovú chybu. Optimálna hrúbka je 8 mm..

Laminátová trieda

Pre teplú podlahu nie je trieda rozhodujúca. Pretože trieda laminátu závisí od schopnosti prednej strany dosky vydržať stanovený počet vymazaní. V súlade s tým platí, že čím vyššia je trieda, tým väčšia je povrchová odolnosť voči opotrebovaniu, ale náklady na laminát tejto úrovne sú tiež vyššie. Hrúbka lícovej vrstvy má určitý vplyv na koeficient tepelného odporu, ale nie je významná.

Laminátové značenie

Aby si spotrebitelia uľahčili výber laminátu na podlahové vykurovanie, začali výrobcovia označovať svoje výrobky príslušnými označeniami. Na teplú podlahu je možné použiť iba výrobok so značkami uvedenými na obrázku.

Poznámka. V niektorých prípadoch výrobcovia potvrdzujú možnosť položenia laminátu na teplú podlahu, ale obmedzujú teplotný režim, a ako už bolo uvedené, nie je určený teplotou na prednom povrchu podlahy, ale teplotou na spodnej časti. povrch, ktorý je obrátený k vykurovaciemu prvku (film, kábel).

Výber laminátu pre podlahu vyhrievanú vodou

Aký je najlepší nákup laminátu na podlahu tepelne izolovanú vodou? Má toto riešenie významné nevýhody? Ako si vyrobiť vlastné podlahy vyhrievané vodou pod laminátom? Mnoho ľudí si kladie tieto otázky, ale pochopme to.

Najprv definujme terminológiu. Čo je to systém podlahového vykurovania vodou?

Jedná sa o systém rúrok, ktoré sú umiestnené malým krokom pod dokončovací náter a zahrievajú ho. Teplota zahrievania bude o niečo nižšia ako teplota ľudského tela. Čo je podstatou takého vykurovacieho okruhu?

 • 1. Vodné podlahové kúrenie môžete napojiť na akékoľvek kotly s obehovými čerpadlami, dokonca aj na tuhé palivo.
 • 2. Aby ste vytvorili podlahu ohrievanú vodou, nie je potrebné prestavovať existujúci vykurovací systém – stačí ho aktualizovať iným okruhom..
 • 3. Je potrebné dbať na skutočnosť, že je potrebné nastaviť teplotu alebo rýchlosť obehu vody, aby bola teplota podlahy teplej vody v požadovanom režime a neprekračovala.
 • 4. Ďalšie plus – vzhľadom na to, že zdroj tepla je umiestnený v spodnej časti, vzduch sa ohrieva v celom objeme.

Každý samozrejme vie, že pravda je v detailoch. Čo je teda potrebné na to, aby teplá podlaha fungovala normálne? Áno, ide o dobrú tepelnú vodivosť hmoty podlahovej krytiny obklopujúcej potrubie. Aby sa splnila táto požiadavka, rúrky vodou vyhrievaných podláh sa zvyčajne kladú do poteru..

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

V opačnom prípade potrubie zahreje iba časť podlahy, ktorá cez ňu prechádza, a hlavná časť podláh zostane studená. Poter okrem iného plní aj funkciu distribúcie tepla. Potom však vyvstáva otázka – aký zmysel má zahrievanie poteru, ak je izolovaný od miestnosti?

Najtradičnejšou možnosťou položenia podlahy vyhrievanej vodou je teda dlažba alebo porcelánový kameninový povlak – majú dobrú tepelnú vodivosť. Ďalšou dobrou možnosťou je homogénne linoleum..

Pokiaľ ide o otázku, ktorý laminát si vybrať pre podlahu ohrievanú vodou, odpoveď je v skutočnosti celkom jednoduchá. Je potrebné použiť zdravý rozum. Pretože je laminát vyrobený z lisovanej sololitovej dosky, jeho tepelná vodivosť je pomerne nízka, slúži ako tepelný izolátor. Preto čím je hrúbka laminátových dosiek menšia, tým bude vykurovanie účinnejšie. Keď hovoríte o lamináte vyššej triedy, musíte pochopiť, že jeho hustota je vyššia a ochranný povlak je hrubší..

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

Práve na tom závisí jeho tepelná vodivosť. Existujú aj ďalšie dôvody, prečo si pre podlahy vyhrievané vodou musíte kúpiť laminátové podlahy vyššej triedy. Čím vyšší je stupeň laminátu, tým menej bude mať tendenciu schnúť a meniť sa v lineárnych rozmeroch v závislosti od teplotných výkyvov a vlhkosti. Čím odolnejšie a odolnejšie to bude.

Okrem laminátu, ktorý ste si vybrali, nesmiete zabudnúť ani na podklad, pretože od toho závisí aj veľa. Odporúčame vám zamerať sa na tento typ laminátovej podložky, ktorá bude navrhnutá špeciálne pre systémy podlahového vykurovania a bude mať maximálnu tepelnú vodivosť..

Najlepšia možnosť

Fotografia 6

Laminát na podlahové vykurovanie: ktorého cena a kvalita sú celkom porovnateľné – pomerne tvrdý a odolný povlak, ale na pokládku vyžaduje rovnomerný základ..

Pri suchom spôsobe inštalácie teplej podlahy sa povlak nanáša na vrstvu substrátu – trvanlivé doskové materiály (drevotrieska, preglejka atď.).

Ukazuje sa hustá vrstva s výraznou odolnosťou voči prenosu tepla, a preto je potrebné zvýšiť teplotu ohrievača.

Pri pokládke laminátu na teplý betónový poter sa straty výrazne znížia, vďaka čomu je systém ekonomický a efektívny. Jediným problémom je stav potrubí – v prípade poruchy budete musieť buď vykonať opravy náročné na pracovnú silu, alebo odmietnete systém používať.

Vyhrievaný nórsky laminát Alloc

Alloc (Nórsko) predstavil na trhu podláh novinku-systém dva v jednom.

Laminát Alloc (Allok) má trojvrstvový povlak pozostávajúci z vykurovacieho telesa, ktoré je umiestnené medzi podkladom a laminovaným povrchom na báze MDF. To znamená, že zvláštnosťou tohto laminátu je, že vykurovacie teleso je zabudované do lamely. Vykurovací systém Alloc je špeciálne navrhnutý tak, aby poskytoval bezpečné a vysoko kvalitné podlahové vykurovanie v miestnostiach..

Približná cena laminátu Alloc triedy 32 je 1050-1550 rubľov / m2 M., 34 cl. – 2 800- 3 100 rubľov / m2.

Inštalácia vykurovacieho systému Alloc – video

Je možné nainštalovať teplú infračervenú podlahu pod laminát?

Tepelná kapacita laminátu je vyššia ako tepelná kapacita dlaždíc a jeho tepelná vodivosť je nižšia ako u rovnakého materiálu. Laminátové podlahy nemajú radi vysoké teploty, a preto by sa nemali prehrievať. Ak je pod laminát nainštalovaný vodný alebo elektrický vykurovací systém, bude potrebné zaistiť neustále zvyšovanie teploty ohrievača, čo negatívne ovplyvní samotný materiál a množstvo účtov za energie.

Laminátová podlaha nemá rada náhle zmeny teploty, ktorým sa nemožno vyhnúť pri inštalácii akéhokoľvek iného vykurovacieho systému. V prípade negatívneho teplotného efektu hrozia praskliny, praskliny v materiáli, podlaha môže začať vŕzgať. Voda ani elektrická podlaha nezabezpečia optimálne zahriatie povrchu z hľadiska úrovne a rovnomernosti zahrievania..

Pokladanie laminátu na infračervené podlahové vykurovanie

Pokladanie laminátu na infračervené podlahové vykurovanie

Vďaka svojej malej hrúbke sa lamely rýchlo zohrejú, pretože infračervené lúče sa rýchlo rozšíria po celom materiáli. Tiež, ak sú podlahy správne vyrobené, žiarenie nepôjde smerom k hrubému podkladu, na ktorom je fólia položená, čo znamená, že nedôjde k úniku tepla. Infračervené podlahy sú teda najlepšou možnosťou na vykurovanie laminátových podláh..

IR podlahové kúrenie

Princíp činnosti a výhody podlahového vykurovania infračerveným filmom

Hlavné spôsoby prenosu tepla sú:

 • konvekcia – teplo sa prenáša vzduchom z objektu na objekt;
 • lúče – keď telo zahriate na viac ako 60 stupňov vyžaruje elektromagnetické vlny až do 100 mikrónov.

Väčšina vykurovacích systémov funguje na princípe výmeny tepla, teplo sa prenáša do vzduchu a ten ho ďalej šíri po miestnosti ďalej..

Filmové infračervené podlahy fungujú inak. Majú hlavnú vrstvu – vodivé pásy (s medeným a strieborným pokovovaním), žiarič uhlíka a laminovacie fólie. Na uhlíkovú pastu sa aplikuje prúd a začne vyžarovať lúče, ktoré sa po dosiahnutí pevnej látky (laminátu) zohrejú. Laminát naopak ohrieva miestnosť konvekciou.

Lúče majú rôznu dĺžku, niektoré z nich, prechádzajúce podlahovou krytinou, ohrievajú predmety okolo. Preto nie je dovolené inštalovať nábytok nad vykurovacie telesá..

Filmové systémy sa vyrábajú v kotúčoch s priemerom 50, 60, 80 a 100 cm, prípustné sú rôzne dĺžky, krokom 20 – 25 cm prechádza špeciálny pás, pozdĺž ktorého sa robí strih filmu. Výkon takéhoto filmového podlahového vykurovania je od 150 do 440 W / m2.

Tento vykurovací systém má pozitívne aj negatívne vlastnosti, aj keď výhod je oveľa viac..

Princíp činnosti a konštrukčné vlastnosti

V prírode sa teplo prenáša dvoma spôsobmi:

 • Konvekciou, keď je teplo prenášané priamo z tela do tela vzduchom;
 • Trámy (takto Zem prijíma teplo od Slnka). Je tu zahrnutý fyzikálny princíp založený na schopnosti telies zahrievaných nad 60 stupňov Celzia emitovať vlny s dĺžkou 0,75-100 mikrónov, ktoré sú elektromagnetického charakteru. Jadrom IR žiaričov je schopnosť telies emitovať vlny v danom rozsahu (od 5,6 do 100 mikrónov).

Infračervená „teplá podlaha“ pozostáva zo základnej vrstvy, vodivých pásikov (meď a striebro), žiariča uhlíka a laminovacej fólie. Pod vplyvom prúdu začne uhlíková pasta vyžarovať lúče, ktoré po dosiahnutí hustého telesa ho začnú zahrievať.

V prípade podlahového vykurovania sa vykurovanie vykonáva priamo laminátom, ktorý ohrieva miestnosť konvekciou. Keďže lúče majú rôznu dĺžku, niektoré z nich prechádzajú podlahou a ohrievajú okolité predmety. Preto je zakázané umiestňovať nábytok na vykurovacie telesá, aby sa zabránilo prehriatiu IR filmu..

Zloženie IR filmu

Zloženie IR filmu.

Ohrievače filmov sa vyrábajú s výkonom 150 až 440 W / m2 (pri laminátových podlahách by maximálny výkon nemal presiahnuť 150 W / m2). Štandardná šírka fólie môže byť 4 veľkosti – 50, 60, 80 a 100 cm. Akákoľvek dĺžka – vyrábaná v kotúčoch. V určitých intervaloch sú však k dispozícii špeciálne pásy, pozdĺž ktorých je fólia narezaná na ľubovoľnú dĺžku – krok 20 alebo 25 cm..

Infračervený film

Infračervený film.

Zvážte výhody a nevýhody

 1. Pri uvoľňovaní tepla sa ohrieva povrch podlahy, kde sa nachádzajú ľudia: chodby, miesta odpočinku a práca. Teplo sa neplytvá pri vykurovaní nábytku zospodu, čo znižuje náklady na energiu. Samotný materiál sa spotrebuje ekonomickejšie, pretože nie je umiestnený pod nábytkom.
 2. Filmové podlahové vykurovanie nie je drahé, napriek tomu, že cena za súpravu filmového vykurovania je na rozdiel od iných typov podláh vysoká. Minimálne náklady na komponenty sú 2 000 rubľov, zahŕňajú: teplotný snímač, termostat, elektrické vodiče, kontakty, pásku. 650 rubľov je navyše meter štvorcový. meter filmu. Vysoké náklady na materiál však pokrývajú nie drahé náklady na inštaláciu.
 3. Infračervený film sa nebojí nižších teplôt a môže fungovať aj pri mínus 70 stupňoch. Systém zostane v prevádzkyschopnom stave, keď je dlhší čas v chladnej miestnosti. Toto je jednoznačné plus pri použití systému vo vidieckych domoch a letných chatkách..
 4. Môže byť inštalovaný v akomkoľvek type priestorov – súkromných domoch, bytoch alebo kanceláriách. Ako pri vodnom modeli podlahy nehrozí zaplavenie susedov. Izby môžu byť akéhokoľvek druhu – škôlka, obývačka, kuchyňa, kúpeľňa.
 5. Jednoduchosť montáže a demontáže. Na pripojenie prvkov nie sú potrebné žiadne skúsenosti, hlavnou vecou je starostlivosť a presnosť. Súčasne sa pokládka filmového podlahového vykurovania vykonáva rýchlo.
 6. Infračervené žiarenie z uhlíkových prvkov je podobné slnečnému teplu.
 7. Nevyžaduje renováciu. Pripojenie k zdroju napájania je paralelné, takže ak jedno z pásiem zlyhá, systém pokračuje v práci. A ak je potrebné vymeniť celú konštrukciu, dá sa ľahko demontovať.
 8. Rovnomerné vykurovanie miestnosti. Je to dôležité – teplo sa koncentruje na dne, čo je priaznivé pre ľudský život.
 9. Podlaha je teplá, môžete chodiť naboso a spúšťať deti na podlahu bez strachu, že prechladnú.
 10. Infračervené podlahové vykurovanie vydrží dlho, dokonca aj pri neustálom používaní, a nevyžaduje údržbu.
 11. Vo vnútri miestnosti nie je žiadny prietokový a prúdiaci prúd vzduchu, čo znamená, že nie sú žiadne prievany a prach sa nezdvíha.

Takéto podlahy majú aj nevýhody, ale je ich oveľa menej..

 1. Vysoká spotreba energie (naučte sa, ako znížiť spotrebu elektrickej energie), aj keď žiariče uhlíka sú vysoko účinné.
 2. Riziko skratu v dôsledku vniknutia vody.
 3. Systém závisí od napájania.
 4. Nie je možné zmeniť usporiadanie nábytku bez zmeny vzoru podlahy. Bude potrebné demontovať laminát a rozložiť ohrievače podľa novej schémy.

Zisková možnosť vykurovania

Infračervený vykurovací film sa považuje za najjednoduchšiu možnosť inštalácie teplej podlahy. Princípom činnosti je využitie fyzikálnych vlastností infračerveného žiarenia. Teplo z vyžarujúcich uhlíkových prvkov sa rovnomerne šíri po povrchu a súčasne ohrieva všetky okolité objekty.

Fóliovú podlahu je možné inštalovať s akýmkoľvek typom podlahovej krytiny. Môže to byť laminát, koberec, parkety, linoleum. Hlavnou výhodou oproti iným systémom (kábel, voda) je možnosť rýchlej inštalácie, ktorá nevyžaduje špeciálne znalosti v oblasti stavebníctva.

Hlavné výhody:

 1. Tichá prevádzka.
 2. Jednoduchá inštalácia (montáž).
 3. Neznižuje kyslík v miestnosti.
 4. Nevydáva pachy a vibrácie.
 5. Úspora energie. Spotreba energie nie je väčšia ako 50-60 W na 1 m plochy.

Je tiež potrebné poznamenať, že infračervené žiarenie nepoškodzuje ľudské telo. Po usadení nespôsobuje v miestnosti prašnosť (pohyb prachu). Preto je považovaný za neškodnú možnosť pre alergikov..

Funkčné vlastnosti

Treba poznamenať, že lamely sa svojou štruktúrou líšia od klasických podlahových dosiek. Nie sú určené na inštaláciu na guľatinu, pretože ich hrúbka nemôže vydržať veľké zaťaženie. Preto je predbežne vybavená „drsná“ podlaha, na ktorú je nainštalovaný laminát..

Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže

Elektrické zariadenie na podlahové vykurovanie musí túto funkciu zohľadniť, t.j. v skutočnosti sa substrát zahreje a potom sa teplo cez jeho povrch prenesie na dosky. Pretože ako čierny základ je najlepšie použiť drevené materiály, berie sa do úvahy stupeň ich tepelnej vodivosti. Inštalácia podľa schémy: vykurovacie prvky, betón, hrubý podklad, laminát je nežiaduce. Tým sa zvýši výška povrchu a výrazne sa zníži účinnosť celého systému..

Súčasne by sa mala vo fáze vypracovania projektu vypočítať maximálna teplota. Nie všetky materiály sú určené na nútené povrchové vykurovanie. Inštalácia teplej elektrickej podlahy by sa mala vykonávať podľa schém odporúčaných výrobcom. Ten najtypickejší vyzerá takto:

Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže

 1. Na betónový povrch je inštalovaný materiál odrážajúci teplo. Najlepšie je, ak kombinuje funkcie tepelného izolátora, hydro-bariéry a infračerveného reflektora..
 2. Na túto vrstvu sú namontované prvky podlahového vykurovania. Môžu to byť filmové alebo káblové modely..
 3. Potom sa položí hydroizolačný materiál – PVC fólia.
 4. Ak sa používa káblový typ vykurovania, mala by byť nainštalovaná dodatočná ochranná vrstva z drevovláknitých dosiek alebo podobného obkladového materiálu.

Inštaláciu elektrického podlahového vykurovania na filmovom základe je možné vykonať bez ďalšej vrstvy. Minimálna výška podkladu a absencia kvapiek na povrchu umožňuje odolávať veľkému vonkajšiemu zaťaženiu bez poškodenia konštrukcie.

Kompletná sada a podlahová konštrukcia

Sada fólií na podlahové vykurovanie pozostáva z:

 1. Vykurovacie telesá s priemernou šírkou 500 až 1 000 mm. Dĺžka je rôzna, ale neodporúča sa viac ako 8 metrov. Čepeľ je narezaná na požadovanú veľkosť pozdĺž špeciálnych pásikov.
 2. Svorky na zapojenie obvodov.
 3. Tepelný senzor – je zodpovedný za úroveň vykurovania.
 4. Termostat (riadiaca jednotka) – môže byť elektronický a elektromechanický. Má iný dizajn a zobrazovací systém, ale pripojenie k napájaciemu zdroju, k vykurovacím článkom a tepelnému senzoru je podobné.
 5. Súprava často obsahuje kábel požadovanej veľkosti.
 6. Vždy existuje materiál na izoláciu vo forme bitúmenovej pásky.

Pri výbere teplej podlahy pre laminát je potrebné vziať do úvahy úroveň výkonu. Štandard je – 150 alebo 220 W / m², nie často, ale je 440 W / m². Pri lamináte nie je potrebný výkon viac ako 150 W, čo stačí na zahriatie podlahy na 40 ° C, najmä preto, že vyššia teplota laminátu je kontraindikovaná.

Budete potrebovať podklad s hrúbkou najmenej 3 mm. V ideálnom prípade by mal mať jednu stranu fólie, ktorá odráža infračervené žiarenie od základne, takže všetko teplo stúpa. Je dôležité, aby nevedel elektrický prúd. Budete potrebovať pásku, jednostrannú a obojstrannú.

Infračervená fóliová podlaha – úzke plátno vybavené vykurovacími prvkami, na ktoré je položená podlahová krytina (laminát). U týchto modelov slúžia ako zdroje vykurovania uhlíkové pásy, sú pevné alebo striekané, ktoré sú zo všetkých strán pokryté materiálom vyrobeným z polyuretánu alebo polyuretánu. Hrúbka od 0,2 do 2 mm.

Po položení štruktúra teplej infračervenej podlahy pozostáva z nasledujúcich vrstiev a vyzerá takto:

 • Laminovaná podlaha.
 • Podklad – vinyl alebo polyetylén bude stačiť. Prepúšťa teplo a zadržiava vodu, čo je dôležité..

Vykurovacie telesá – samotné „srdce“ teplej podlahy.

 • Teplo odrážajúci materiál – jeho účel, zníženie tepelných strát. Predpokladom je, že musí byť nevodivý. Fungovať bude penová izolácia alebo korkový podklad s reflexnou vrstvou.
 • Základňa podlahy je pevná a rovná. Za týmto účelom sa betónová základňa môže naliať vyrovnávacou hmotou a preglejka sa môže položiť na drevenú základňu..

Foto - Štruktúra filmového podlahového vykurovania pod laminátom

Plánovanie a pravidlá pre umiestnenie pruhov

Pred začatím inštalačných prác musíte podrobne naplánovať budúci vykurovací systém:

 • odrážať umiestnenie nábytku;
 • vypočítajte dĺžku a šírku každého pásu filmu;
 • vypočítajte výkon systému (o radu sa môžete obrátiť na predajcov);
 • nakreslite ceruzkou alebo perom rozloženie prvkov vyžarujúcich infračervené lúče, označte miesto pripevnenia teplotného senzora, rozhodnite o postupe zapojenia káblov tak, aby sa nepretínali (môžete pripojiť na jednej aj na oboch ).

V takom prípade musíte vziať do úvahy niektoré požiadavky a dodržať existujúce nuansy:

 • dĺžka filmu sa odreže každých 20 alebo 25 cm;

Plán umiestnenia IR filmu

Plán umiestnenia IR filmu.

 • vykurovacie telesá musia byť položené pozdĺž miestnosti – počet bodov pripojenia k sieti klesá;
 • Infračervený film by mal byť vo vzdialenosti 0,25-0,30 m od stien;
 • vylúčte umiestnenie filmu pod nábytok – vykurovacie telesá sa prehrievajú a uhlíkové pásy vyhoria;
 • medzi radmi filmu by malo byť 5 cm;
 • snímač teploty je umiestnený v strede filmového pásu, ale za predpokladu, že jeho štandardné zapojenie stačí na dosiahnutie termostatu.

Pokyny, ako položiť infračervenú teplú podlahu pod laminát, neobsahujú najdôležitejšiu fázu práce: nákup potrebného materiálu, nástrojov a príslušenstva. Ďalším krokom na ceste k podlahovému vykurovaniu je preto cesta do železiarstva..

Vypracujeme schému

Pred kúpou sady na filmovú podlahu pod laminát si musíte dôkladne premyslieť a nakresliť schému položenia ohrievačov a ich pripojenie k napájaniu.

Pri zostavovaní diagramu je potrebné vziať do úvahy nasledujúce body:

 1. Podlahu úplne nezakrývajte fóliou. Nie je inštalovaný pod nábytok, pretože je narušený normálny prenos tepla. Kúrenie navyše zdeformuje nábytok a laminátové podlahy. A tiež to zníži životnosť a zvýši náklady na elektrickú energiu.
 2. Vykurovacie telesá umiestnite v bezpečnej vzdialenosti (250 – 300 mm) od stien a zdrojov tepla.
 3. Je potrebné rozvinúť kotúče filmovej podlahy pozdĺž veľkej steny miestnosti, čím sa zníži počet kontaktných spojení..
 4. Vzdialenosť medzi listami by mala byť 50 mm. Neprekrývajte ich..
 5. Aby sa miestnosť dobre zahriala, stačí pokryť 60 – 70% plochy vykurovacími telesami. Je dovolené plánovať oblasti so zvýšeným komfortom – je to škôlka a miesto na odpočinok.

Foto - Schéma infračervenej teplej podlahy pod laminátom

Okrem toho by ste mali zvážiť umiestnenie káblových komunikácií systému:

 1. Vyberte optimálne miesto na stene pre riadiacu jednotku, malo by byť najmenej 500 mm nad podlahou, vhodné na pripojenie drôtov.
 2. Je zakázané pripájať „teplú podlahu“ k bežnej zásuvke, pretože celkový výkon systému je vysoký. Je potrebné naplánovať samostatné napájacie vedenie zodpovedajúceho prierezu. Pre maximálnu bezpečnosť sa odporúča zabezpečiť v obvode zariadenie RCD na ochranu.
 3. Väčšinu termostatov je možné zapojiť do štandardnej sieťovej zásuvky. Stačí z nej urobiť drážky na podlahu s rozmermi 20 na 20.
 4. Pri plánovaní zapojenia nie je dovolené kríženie drôtov. Schémy pripojenia sú rôzne, ale najbežnejší je vtedy, keď je kábel pripojený k vykurovacím článkom z jedného konca..

Sú chvíle, keď je pohodlnejšie a výnosnejšie pripojiť fázové a nulové káble z rôznych strán.

 • Na výkrese je potrebné poskytnúť oblasť, kde bude snímač nainštalovaný. Nachádza sa v strede ohrievača fólie. Odporúča sa odsadiť od stien najmenej 500 mm. Ideálne umiestnenie – najchladnejšie miesto v miestnosti.

Presne zostavená schéma vám umožní správne vypočítať potreby materiálu a komponentov a uľahčí inštaláciu vyhrievanej podlahy pod laminát.

Príprava základne

Podklad musí byť rovný a čistý – odpadky a objemné odpadky nie sú povolené, dôležité je tiež odstrániť kamienky, piesok, prach. Odporúča sa skontrolovať pevnosť podlahy, opraviť trhliny a medzery, vyrovnať na prijateľné parametre.

Rada! Aby bol betónový podklad menej prašný, odporúča sa ošetriť ho základnou zmesou, aj keď je tento postup voliteľný..

Na podklady by mal byť položený aj tepelnoizolačný materiál. Odporúča sa použiť fóliu. Lesklá strana by mala byť hore. Pásy sú naukladané na seba. Hrúbka fóliového materiálu by mala byť asi 2-3 mm. Je najvhodnejšie upevniť materiál obojstrannou páskou a medzery medzi jednotlivými pásmi je možné uzavrieť obyčajnou páskou. Potom budú v materiáli vyrezané vybrania malej veľkosti, do ktorých sú umiestnené svorky, vodiče a iná komunikácia. Potom bude základňa pre náladový laminát optimálne plochá. Odporúča sa tiež položiť vrstvu hydroizolačného materiálu na základňu podlahy..

Pokladací fóliový tepelný izolátor

Materiály a nástroje

Čo potrebujete na inštaláciu IR podlahového systému? Môžu to byť nasledujúce nástroje a materiály:

 • priamo samotný IR vykurovací film;
 • tepelný reflektor;
 • snímač teploty a regulátor teploty;
 • škótska páska a obojstranná;
 • elektrické drôty;
 • svorky a materiál na izoláciu drôtov;
 • hydroizolačný materiál (napríklad polyetylénový film);
 • nôž, nožnice, ceruzka, pravítko, zvinovací meter.

Inštalácia kontaktov infračerveného systému

Na začiatku článku bol uvedený popis IR filmu, ale v skutočnosti to nie sú iba uhlíkové vlákna.

Tabuľka. Druhy vykurovacích fólií.

Charakteristický typ
Uhlík alebo uhlík

Uhlík alebo uhlík

Najlepšia voľba pre infračervenú fóliu používanú na vybavenie systémov podlahového vykurovania. Jeho popis bol uvedený v článku vyššie. Ohrievač sa skladá z dvoch vrstiev filmu, medzi ktorými sú pásy uhlíkových prvkov, v dôsledku ktorých dochádza k zahrievaniu. Materiál je šetrný k životnému prostrediu, účinný, spoľahlivý, ekonomický, nemá negatívny vplyv na ľudské zdravie. Životnosť – desaťročia. Prenos tepla je 97%. Hlavnými výrobnými krajinami týchto podláh sú Holandsko a Južná Kórea..
Bimetalický

Bimetalický

Takáto podlaha je tiež vytvorená z dvoch vrstiev polyuretánového filmu, medzi ktoré je položený vodič vyrobený z medi a hliníka. Inštalácia takéhoto systému je o niečo ťažšia kvôli nedostatku uzemňovacieho vodiča. Materiál je možné použiť aj pod laminátové podlahy (takéto vykurovacie systémy nemožno použiť pod keramické dlaždice a porcelánovú kamenina). Systém je funkčný, dobre rozvádza teplo a je vhodný na použitie v ruských klimatických podmienkach.

Vykurovacia fólia NAOS Heatflow

Vykurovacia fólia NAOS Heatflow

Film Heatflow používa ako vykurovací prvok pás z uhlíkových vlákien, čo je zmes uhlíkových vlákien s uhlíkovou pastou

Vďaka metóde lepenia pomocou špeciálneho vodivého polyméru NAOS Heatflow eliminuje výskyt elektrického oblúka

Vďaka metóde lepenia pomocou špeciálneho vodivého polyméru NAOS Heatflow eliminuje výskyt elektrického oblúka

Existuje aj iný typ IR filmu. Ukázalo sa to relatívne nedávno, ale už je o to veľký dopyt. Jedná sa o filmy s celoplošným uhlíkovým povlakom. Na rozdiel od štandardnej uhlíkovej IR fólie tento materiál v prípade poškodenia prakticky nezlyhá – to znamená, že podlahy budú vždy teplé.

Na poznámku! Ak poškodíte jeden alebo niekoľko pásov bežnej infračervenej podlahy, v mieste ich umiestnenia sa neohreje. Pri použití pásky s súvislým pásom uhlíka sa však podlaha zahreje rovnako rovnomerne, aj keď je poškodená. Len v mieste rezu alebo zlomenia bude materiál mierne chladnejší, ale bude sa naďalej zahrievať.

  DIY kotol: ako vyrobiť akumulačný ohrievač vody

IR podlaha na uhlíkovej báze

Nuansy následnej inštalácie laminátu

Ukladanie laminátu na teplú infračervenú podlahu sa vykonáva až po vykonaní prác na ochrane vykurovacieho systému pred vodou vyliatou na podlahu (voda, ak sa dostane na infračervený film, môže spôsobiť skrat). Za týmto účelom sa polyetylénový film rozprestiera na vrch substrátu a vykurovacích prvkov, prekrýva sa a približuje sa k stenám..

Rozloženie prvkov teplej podlahy

Rozloženie prvkov teplej podlahy.

Spojovacie švy sú starostlivo utesnené páskou. Potom môžete laminát namontovať. Pre tých, ktorí plánujú vykonávať tieto práce sami, odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s prácou „Ako položiť laminát na betónovú podlahu?“

Vlastnosti zariadenia

 1. Aby podlaha v budúcnosti nevŕzgala a zámky nepociťovali zbytočné napätie, základňa by mala byť dokonale rovná – rozdiel nie viac ako jeden a pol milimetra. Nerovnosti čiastočne vyrovnáva podklad, ak existuje.
 2. Pod nízky nábytok a koberce nie je umiestnená teplá podlaha, aby sa zabránilo prehriatiu týchto oblastí. Prípustná šírka “chladnej zóny” je 0,3 metra. Ak sú zóny príliš veľké, podlaha sa nerovnomerne zahrieva, čo môže viesť k deformácii povlaku.
 3. Pri teplých podlahách sa medzera medzi doskami a stenami zvýši na desať centimetrov.
 4. Vzdialenosť k vykurovacím zariadeniam (krb, radiátor) – najmenej 20 cm, k elektrickému vedeniu – najmenej päť.
 5. Maximálna teplota zahrievania povlaku je 27 stupňov (ISO / TS, čl. 13732-2: 2001). Teplota na regulátore je nastavená s rezervou. Pre 27 stupňov na povrchu – od 32 do 40.
 6. Snímač teploty s drôtmi je položený vo vlnitej rúrke. Termostat by mal byť umiestnený na stenu čo najbližšie k teplej podlahe.
 7. Nie je možné zahriať oblasti s rôznymi teplotami rovnakou sekciou (napríklad miestnosť a lodžia).
 8. Na montáž nepoužívajte kovové upevňovacie prvky.
 9. Pokladanie sa vykonáva iba pri pozitívnych teplotách.
 10. Vyžaduje sa uzemnenie systému.

Elektrické podlahové kúrenie pod laminátom: prvky štýlu

Pod týmto typom pokrytia neexistujú žiadne špeciálne tipy na kladenie teplej podlahy. Je však dôležité dávať pozor na substrát. Na tieto účely je najlepšie kúpiť extrudovaný perforovaný polystyrén. Vhodný je aj penofol a korok. Je však potrebné pripomenúť, že penofol sa v žiadnom prípade nepoužíva, ak sa položí infračervená podlaha. Výrobcovia vo všeobecnosti ponúkajú nákup špeciálnych podkladov pre teplé podlahy. Sú k dispozícii v špecializovaných predajniach..

Extrudovaná polystyrénová pena na podlahové vykurovanie

Extrudovaná polystyrénová pena na podlahové vykurovanie

Korkové podlahové kúrenie a laminát

Korkové podlahové kúrenie a laminát

Laminát na podlahové kúrenie, dôležité body

V prípade, že v miestnosti je už v poteru podlahové kúrenie, je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

 • 1. Na začiatok sa poter zahrieva.
 • 2. Po zahriatí ho musíte vypnúť 2-3 dni pred inštaláciou laminátu (presnejšie ho vypnúť práve vtedy, keď vám bol laminát dodaný).
 • 3. A nezabudnite, že po dokončení práce by mal byť teplotný režim miestnosti tri dni nezmenený..

Na začiatku každej vykurovacej sezóny sa musí teplota vyhrievaných podláh každý deň (asi o tri) postupne zvyšovať, kým nedosiahnete príjemnú teplotu podlahovej krytiny..

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

To isté treba urobiť aj po skončení vykurovacej sezóny, pričom teplotu postupne znižujeme na 15-18 stupňov. Potom môžete termostat bezpečne vypnúť a užívať si teplé letné obdobie..

Ako položiť laminátovú podlahu na teplú podlahu

Na začiatok by som rád poznamenal, že podlaha pod nábytkom môže mať vyššiu teplotu, preto je pri inštalácii potrebné vykonať odolnejší spoj..

Laminát položíme na podlahové kúrenie

V obvyklom režime je laminát položený na substrát, ktorý je navrhnutý tak, aby zlepšil tepelnú izoláciu a zvukovú izoláciu, z tohto dôvodu teplo prichádzajúce z vykurovacieho telesa cez neho nebude dobre prechádzať, čím sa zabráni zahriatiu podlahy podľa potreby. . Pokiaľ ide o kladenie laminátu bez podložky, potom v tomto prípade bude hlučné. Ale, samozrejme, existuje východisko z akejkoľvek situácie..

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

Aby sa laminát dobre položil na podlahu ohrievanú vodou a zahrial celú podlahu, potom je pre vykurovacie teleso vyrobený tenší poter. A najtenší substrát sa vezme napríklad 3 milimetrový, ktorý sa neskôr sploští o ďalších pol milimetra milimetra, vďaka čomu bude ešte tepelne vodivejší, pričom zvukovo-izolačné vlastnosti zostanú. Pri pokladaní laminátu na substrát nie je nič neobvyklé – všetko je štandardné.

Fotografia laminátového podlahového kúrenia

Pokladanie laminátu na fóliu alebo vykurovacie podložky

Pretože poter v tomto prípade nie je potrebný, môžete prácu dokončiť len za jeden deň. Pri pokladaní vykurovacej fólie alebo rohoží pod laminát musíte pamätať na niektoré vlastnosti:

 1. – vykurovacia fólia / rohože nie sú umiestnené pod ťažký nábytok;
 2. – na položené fólie alebo rohože je položená hrubá plastová fólia (asi 80 mikrónov), ktorej podstatou je ochrana elektrických častí v prípade vniknutia kvapaliny.

Elektrické podlahové vykurovanie pod laminátom – urobte to sami

Zvážte inštaláciu dvoch typov podlahového vykurovania pod tento typ povlaku – jedná sa o infračervené systémy a káble.

Podlahové vykurovanie je vážnou nákladovou položkou na renováciu, preto je dôležité presne vypočítať, koľko a aké materiály budú potrebné. Aby sme vám uľahčili náklady na pracovnú silu, pripravili sme špeciálny návod, ktorý vám povie, ako vypočítať teplú podlahu – vodnú alebo elektrickú. Zahrnuté sú online kalkulačky. A v článku „Čo je potrebné pre teplú podlahu? »Nájdete tu kompletný zoznam všetkého, čo môžete pri inštalácii potrebovať.

Prípravné práce

V prvom rade si musíte urobiť zásoby všetkého potrebného náradia a materiálu. Tie obsahujú:

 • súprava dodávaná so zariadením;
 • termostat;
 • ohrievacia fólia odrážajúca teplo;
 • kliešte;
 • skrutkovač;
 • nožnice alebo kancelársky nôž;
 • špeciálna lepiaca páska.

Sada musí obsahovať svorky, prepojovacie elektrické káble, špeciálnu izoláciu. Ak by kompletná sada nestačila, je ľahké ju kúpiť v železiarstve.

Po výbere a nákupe nástrojov musíte vypracovať plán pre vyhrievanú podlahu inštalovanú v budúcnosti. Na základe všetkých výpočtov musíte overiť umiestnenie termostatu. Je potrebné udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti a kontrolovať jej zmenu..

Príprava základne

Na základňu pod teplou podlahou existujú tri hlavné požiadavky: musí byť rovnomerná, čistá a suchá:

 1. Oprava a vyrovnanie. Malé štiepky je možné opraviť cementovou maltou alebo špeciálnymi opravnými maltami. Je lepšie brúsiť hrbole, aby nevyčnievali. Ak je veľa nezrovnalostí alebo sú príliš veľké, budete musieť urobiť hrubý poter, pretože na to sú vhodné samonivelačné zmesi.
 2. Čistenie. Po vyrovnaní sa z povrchu odstránia všetky veľké odpadky, potom sa podlaha pozametá. Tiež by malo byť povysávané..

Čistenie hrubého podkladu na kladenie podlahového vykurovania pod laminát

Čistenie podkladu

 • Sušenie. Ak je podlaha z nejakého dôvodu mokrá, potom by mala byť všetka práca odložená, kým nevyschne. Vetranie v teplom období a vykurovanie v zime môže proces urýchliť..

Inštalácia infračerveného podlahového kúrenia

Na inštaláciu filmového podlahového vykurovania budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:

 • priamo vyhrievané podlahy;
 • tepelne izolačný materiál bez povrchu fólie;
 • svorky;
 • termostat;
 • kliešte;
 • nožnice;
 • Scotch;
 • bitúmenová izolácia;
 • drôty;
 • skrutkovač.

Krok 1. Stará podlahová krytina sa odstráni, betónová základňa sa vyrovná. V prípade potreby sa použije samonivelačná malta. Podlaha je dôkladne očistená od prachu, piesku a stavebných nečistôt.

Demontáž starej podlahy

Demontáž starej podlahy

Príprava základne

Krok 2. Pripravený povrch je uzavretý tepelnou izoláciou, ktorej listy sú spojené páskou.

Kĺby sú utesnené páskou

Krok 3. Ďalej je položená teplá podlaha. Tepelný film sa nožnicami rozreže na kusy požadovanej dĺžky. Materiál je položený na tepelnú izoláciu medenou zbernicou nadol. Fóliu môžete odstrihnúť kdekoľvek bez ovplyvnenia vykurovacích telies.

Tepelné rezanie filmu

Krok 4. Sekcie infračerveného filmu sú spojené páskou.

Pokladanie tepelnou fóliou

Krok 5. Ďalej je systém pripojený. Za týmto účelom sú opačné konce medenej zbernice izolované špeciálnou páskou na izoláciu..

Proces pripojenia systémuKrok 6. Pomocou klieští sú kontaktné svorky pripevnené k tepelnej fólii.Ďalej musíte opraviť kontaktné svorky

Na tento účel sa používajú kliešte.

Krok 7. Ďalej sú vodiče pripevnené k svorkám v súlade so schémou pripojenia a izolované na oboch stranách..

Vodiče sú pripevnené k svorkám

Vodiče sú pripevnené k svorkám

Pripojovacie body sú izolované

Pripojovacie body sú izolované

Ďalšia fotka postupu

Krok 8. V izolácii sú vyrobené výrezy pre vodiče a svorky. Je to nevyhnutné, aby sa podlaha v týchto miestach nezvyšovala..

Výrezy sú vyrobené v tepelnej izolácii

Výrezy sú vyrobené v tepelnej izolácii

Krok 9. Termostat je nainštalovaný. K nemu sú pripojené drôty podľa pokynov a schémy zapojenia.

Inštalácia termostatu

Inštalácia termostatu

Proces pripojenia termostatu

Proces pripojenia termostatu

Krok 10. Teplá podlaha je nainštalovaná. Pokladá sa laminát.

Zloženie systému

Elektrické filmové podlahové vykurovanie pre laminát nie je len film. Obsahuje tiež kontaktné dosky, vodiče, termostat a snímače teploty podlahy. Iba vtedy bude vykurovanie efektívne a ekonomické..

Z čoho pozostáva zahrievanie infračerveným filmom?

Teplá pásková podlaha pod laminátom je tiež termostat, snímače teploty a drôty

Ako systém funguje? Na termostate nastavte požadovanú teplotu, na ktorú potrebujete náter zahriať. Keď je povolená, prvky sú v prevádzke, kým sa nedosiahne vopred určený prah. Potom termostat (na základe údajov z teplotného senzora) vypne napájanie. Akonáhle teplota klesne pod nastavenú úroveň, kúrenie sa opäť zapne. To znamená, že nefunguje neustále a nepretržite. A ako ekonomický bude systém, závisí od toho, ako dobre je podlaha izolovaná. Čím menšie sú tepelné straty, tým nižšie budú náklady.

Je možné urobiť bez termostatu? Teoreticky je to možné. Film je priamo spojený s elektrickou energiou, napríklad pomocou drôtu s bežnou elektrickou zástrčkou. Keď je potrebné vypnúť kúrenie, vytiahnite zástrčku zo zásuvky. Aká je nevýhoda tohto typu pripojenia? Okrem toho, že musíte neustále „cítiť“ podlahu a ťahať zásuvku, nie je možné presne ovládať zahrievanie filmu. To znamená, že podlaha bude buď príliš studená alebo príliš horúca. Tým sa zvýši spotreba energie. A prehriatie filmu vedie k rýchlemu zlyhaniu. Preto je výnosnejšie a ekonomickejšie inštalovať senzory a termostat. Aj mechanické, najjednoduchšie.

Typy IR filmov

Ako už bolo spomenuté, infračervený film môže mať rôznu šírku – od 30 cm do 100 cm Okrem toho môžu mať prvky rovnakej šírky rôznu silu. Ak je podlaha zle izolovaná a je výrazne chladná, je lepšie vziať výkonnejšie ohrievače. Vyšší výkon príde vhod aj vtedy, ak si hlavný vykurovací systém v chladných dňoch nevedie dostatočne dobre udržať teplotu. Potom môžete zaručiť, že podlaha bude teplá bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Racionálnejšie je však podlahu dobre izolovať. Bude to samozrejme trvať dlhšie, ale bude „fungovať“ viac ako jeden rok a zníži náklady na vykurovanie.

Pokladanie filmovej podlahy pod laminát. Príklad rozloženia

Film by mal byť umiestnený iba tam, kde nie je nábytok alebo koberce.

Nedávno sa objavil samoregulačný infračervený film. Faktom je, že konvenčný infračervený ohrievač nie je umiestnený pod nábytkom alebo kobercami. V tomto prípade sa neodporúča presúvať nábytok, koberce. Film sa vždy rovnomerne zahreje a ak nedokáže efektívne prenášať teplo, môže sa prehriať. Dlhodobé prehriatie vedie k vyhoreniu kontaktov alebo pasty. To znamená, že časť filmu prestane fungovať..

Samoregulačný prvok zastaví ohrev, keď sa dosiahne prahová hodnota. Časť, v ktorej je teplota prekročená, je vypnutá. Po vychladnutí sa zahrievanie obnoví. To znamená, že takýto film trvá dlhšie (vylúčené je prehriatie, dokonca aj lokalizované), menšia spotreba elektrickej energie. Koniec koncov, pohovka, šatník, koberec atď. Sa nezahrievajú..

Koľko filmu je potrebné a akú šírku

Na položenie podlahového vykurovania pod laminát je potrebné vypočítať počet a veľkosť vykurovacieho telesa. Najprv by ste mali nakresliť plán miestnosti, načrtnúť na ňom veľký nábytok, prípadne koberce. Na voľný priestor je položený infračervený film.

Príklad plánu rozloženia IR filmu

Infračervenú fóliu je možné použiť v rôznych šírkach

Nie je vôbec potrebné používať rovnako široké plátky. Je dôležité, aby sa navzájom neprekrývali, ale tiež aby medzi pruhmi nebola veľká vzdialenosť. V opačnom prípade budú pod vašimi nohami viditeľné teplejšie a chladnejšie zóny..

Ako rezať infračervenú podlahovú fóliu

Podľa týchto línií môžete vystrihnúť filmovú teplú podlahu

Podľa plánu vypočítajte zábery filmu pre každú šírku. Môžete ho vystrihnúť podľa špeciálnych čiar, ktoré sú označené bodkovanou čiarou a obrázkom nožníc. Tieto čiary sa nachádzajú každých 25 cm. Zábery sa vypočítavajú na základe tejto funkcie.

Elektrické pripojenie

Pretože infračervený film je elektrický vykurovací prvok, musíte sa oňho postarať. Za týmto účelom sa do miestnosti privedie pár drôtov – fáza a nula. Uzemnenie je tiež žiaduce. Je to nevyhnutné pre bezpečnosť. Na inštaláciu termostatu k stene a na inštaláciu zásuvky je vytvorený otvor. Vedú sa tam drôty zo štítu. Počas inštalácie sú pripojené k zodpovedajúcim svorkám na kryte termostatu, ale robia to naposledy. Do tej doby boli drôty z klapky zabalené elektrickou páskou a trčali iba zo zásuvky.

Schéma zapojenia elektrického ohrevu laminátu pomocou IR fólie

Ako pripojiť podlahu filmu k elektrine – diagram

Na každý kus filmu sú potrebné dva klipy. K autobusom sú pripojené na jednej strane, sú k nim spájkované drôty. Opačná strana autobusu je izolovaná. Na tento účel je možné použiť (spoľahlivejšie) bitúmenovú izoláciu, ale môžete to urobiť obyčajnou elektrickou páskou. Svorky sú namontované na prípojniciach (medené, oranžové alebo načervenalé). Tieto pneumatiky sú utesnené vo filme. Na inštaláciu svorky musí byť film zdvihnutý, dosky musia byť pritlačené na meď pomocou klieští.

Kontaktné klipy a ich použitie

Pokladanie podlahového vykurovania pod laminát: ako pripojiť drôty k pneumatikám infračerveného filmu

Vodiče zo svoriek sú ťahané pozdĺž podlahy na miesto, kde je nainštalovaný termostat. Tu sa zhromaždia vo zväzku, vylezú na stenu a skončia v zásuvkovej skrini. Aby všetko vyzeralo slušne, je najlepšie urobiť blesk, vložiť do neho vlnitú hadicu alebo hrubostennú plastovú rúrku. Navlečte drôty do rúrky / vlnitej hadice. To umožní v prípade potreby rýchlo a bez väčších problémov vymeniť drôty..

Inštalácia snímača teploty

Snímač teploty je jedným z kľúčových prvkov systému. Správna činnosť celého systému závisí od toho, ako správne ukazuje teplotu. Preto je výber umiestnenia senzora veľmi dôležitý. Je umiestnená na otvorenom priestranstve v strede filmu, pričom ustupuje najmenej meter od steny.

Inštalácia infračerveného podlahového vykurovania pod laminát - inštalácia senzora

Je nainštalovaný snímač na reguláciu teploty vykurovania

Samotný snímač je veľmi malý. Vychádzajú z neho dva drôty, ktoré by mali tiež viesť k termostatu. Tieto malé senzory sú najzraniteľnejšou súčasťou systému. Často zlyhávajú. Ale stoja veľmi málo, takže náklady sú malé. A aby ste ich mohli bez problémov vymeniť, je lepšie ich nainštalovať aj do vlnitej hadice. To môže byť nepohodlné, pretože musíte urobiť depresiu. Výmena však bude jednoduchá.

Postupnosť práce

Teraz, keď sú hlavné časti procesu jasné, rozhodnime sa, čo robiť a ako to najlepšie urobiť. Hneď povedzme, že podlaha by mala byť rovná. Na pokládku laminátu je potrebné ho ešte vyrovnať. Na vyrovnanú základňu sa nanesie tenká vrstva tepelnej izolácie. Možností je dosť. Popíšeme hlavné:

 • Korkový podklad. Najdrahší, ale aj najefektívnejší materiál.
 • Penový polyetylén s lavsanovou fóliou. Film svieti ako fólia, ale nekrčí sa. Lavsan má vysoký elektrický odpor, takže okrem tepelnej izolácie získame aj elektrickú izoláciu..

  Substrát pod fóliovou tepelnou podlahou - polyetylén s povrchovou úpravou lavsan - rozpočtovejšie, ale spoľahlivejšie riešenie

  Pod podlahové vykurovanie filmom je položený substrát

 • Penový polyetylén s fóliou. Má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ale podlaha môže začať bzučať.
 • Ihličnatý substrát. Relatívne nový materiál, to znamená, že s používaním zatiaľ nie sú žiadne skúsenosti.

Ako vidíte, nie je veľmi na výber. Buď korok (ale nie rolka, ale plachta), alebo polyetylén s lavsanom. Hrúbka – 3 mm a viac. Je položený po celej podlahovej ploche. Kĺby sú lepené páskou. V prípade korku – obyčajnej pásky, pri kladení krytiny lavsanom použite lepiacu pásku určenú na tento materiál..

Ďalej nasleduje položenie teplej podlahy pod laminát. Infračervený film rozotrieme na substrát a zafixujeme pozdĺž okraja. Môžete použiť obojstrannú pásku alebo použiť sponky zo stavebnej zošívačky. Ale sponky sme dali na okraj filmu – v žiadnom prípade nie do pneumatiky alebo do uhlíkových pásikov.

Pokladanie podlahového vykurovania pod laminát: pásy by sa nemali prekrývať

Pokladanie podlahového vykurovania pod laminát: dbajte na to, aby sa pneumatiky nedotýkali

Susedné pásy by mali byť naukladané tesne na seba. Prekrývať sa môžu iba čisté okraje filmu. Prekrývanie a kontaktovanie pneumatík nie je dovolené. Rovnako ako uhlíkové pásy.

Po položení pásov sú k nim pripojené kontaktné dosky s drôtmi. Potom je snímač nainštalovaný. Ak vyčnieva nad rovinu podlahy, v podložke sa vyreže otvor. Nemôžete to nechať vyniknúť. Potom sú všetky drôty vložené do zásuvkovej skrinky. Tam sú pripojené k terminálom na termostate. Všetky terminály sú podpísané, takže by nemali byť žiadne problémy.

Príklad pripojenia teplej elektrickej podlahy k termostatu. Nemali by tu byť žiadne veľké rozdiely. Pozrite sa na označenia na puzdre

Pripojíme sa k termostatu

Ak sú filmy viac ako tri, môžu byť určité problémy s prepojením filmu. Je už ťažké pripojiť tri vodiče k jednému terminálu, ale ak sú štyri alebo viac … Potom je výstupom inštalácia koncovky vhodného tvaru na koncoch. Stáli cent. Konce drôtu sú zbavené izolácie, všetky sa skrútia a zapadajú do „nohy“ kontaktu, upnuté kliešťami. Vytvorenie jedného kontaktu je oveľa jednoduchšie..

Po pripojení všetkých častí filmu senzor a vypnutý stroj na palubnej doske vložíme vodiče vedenia na zodpovedajúce svorky. Zapneme stroj, zapneme kúrenie. Čakáme 15-20 minút a kontrolujeme teplotu filmu. Ak sa všetko zahrieva, má rovnakú teplotu – všetko vypnite (môžete iba automatizovať, ale je vhodné odstrániť vodiče vedenia).

No a posledným krokom je položenie laminátu. Nie sú tu žiadne zvláštnosti. Okrem toho, aby sa zaistilo, že sa film nepohybuje, drôty zostanú na svojom mieste. Dokončili ste inštaláciu laminátovej podlahy? Znova ho zapnite a skontrolujte, či sa zahrieva alebo nie. Ak je všetko v poriadku, nainštalujte soklové lišty. Všetko, čo môžete použiť.

Video – Inštalácia filmového podlahového vykurovania

Izolačné pripojenie

Aby ste zariadenie chránili pred vonkajšími faktormi, musíte pripojiť tepelnú izoláciu. To sa dá dosiahnuť prepojením elektrických káblov s požadovanými kontaktmi. Izolácia sa týka špeciálnych bitúmenových nálepiek, ktoré sú rozdelené na dve časti. Takýto materiál je potrebné aplikovať iba na tie miesta, kde bol kotúč narezaný..

Izolačná nálepka musí byť umiestnená tak, aby zakrývala všetky kontakty a medený povrch. Potom musíte opatrne pripojiť vodiče k kontaktom, cez ktoré bude prúdiť elektrina, zabezpečujúce vykurovanie. Samotný kontakt by mal byť umiestnený na jednej strane vo vnútri filmu s vykurovacím telesom a na druhej strane – na vrchu fóliovej pásky.

Kontakt pevne pritlačte kliešťami a podlahové vrstvy zafixujte lepiacou páskou. Je potrebné zabezpečiť, aby vrstvy zostali na svojom mieste a nepohybovali sa. Dali sme do kontaktu elektrický kábel a potom tam drôty pripevnili kliešťami. Podlahu a kontaktné body vykurovacieho telesa upevníme bitúmenovými nálepkami.

Inštalačná technológia na príklade káblových systémov

Krok 1. Príprava miesta, kde bude namontovaný termostat a snímač vykurovania. Prvý je pripevnený k stene vo výške najmenej 0,3 m od úrovne podlahy. Na povrch steny sa nanesie označenie umiestnenia zariadenia a drôtov.

Značenie na stene pre termostat a snímač vykurovania

Značenie na stene pre termostat a snímač vykurovania

Krok 2. Použitím perforátora a špeciálnej trysky (korunky) je vyvŕtaný otvor pre termostat. Pripravuje sa kanál na kladenie drôtov – elektrické vedenie. Jeho prierez je 20 x 20 mm.

Je vyvŕtaný otvor pre termostat

Je vyvŕtaný otvor pre termostat

Príprava kanála na kladenie drôtov

Príprava kanála na kladenie drôtov

Krok 3. Pripravuje sa podklad. Stavebné odpadky sa opatrne odstránia, nanesie sa základný náter.

Čistenie stavebného odpadu

Čistenie stavebného odpadu

Aplikácia základného náteru

Aplikácia základného náteru

Krok 4. Izolačná vrstva sa položí stranou fólie von. Vrstvy sú spolu spojené špeciálnou páskou.

Proces kladenia izolácie fólie

Proces kladenia izolácie fólie

Krok 5. Na rozloženie kábla je nainštalovaná kovová páska. Ak je to potrebné, rozreže sa na kusy požadovanej dĺžky. Upevnené cez tepelnú izoláciu v krokoch od 50 do 100 cm. Spojovacie prvky sú vyrobené samoreznými skrutkami. Hlavnou vecou nie je poškodiť hydroizolačnú vrstvu..

Rezanie kovovej pásky

Rezanie kovovej pásky

Zapínanie na kovový remienok

Zapínanie na kovový remienok

Ďalšia fotka postupu

Ďalšia fotka postupu

Krok 6. Pokladajú sa vykurovacie telesá. Kábel je položený s prihliadnutím na umiestnenie nábytku vo vzdialenosti najmenej 5 cm od stien, najmenej 10 cm od vykurovacích zariadení. Drôty sú upevnené medzi “úponkami” na montážnej páske. Hodia sa do „hada“.

Vzorec na výpočet kroku položenia vykurovacieho kábla

Vzorec na výpočet kroku položenia vykurovacieho kábla

Kábel je upevnený medzi

Kábel je upevnený medzi “anténami” na montážnej páske

Pokládka vykurovacieho kábla

Pokládka vykurovacieho kábla

Pozor! Kábel by sa nemal nikde krížiť a byť príliš natiahnutý!

Krok 7. Je nainštalovaný snímač teploty. Mal by byť inštalovaný vo vzdialenosti 50-60 cm od steny. Drôty vedúce zo snímača k termostatu sú umiestnené v špeciálnom zvlnení, ktoré zapadá do predtým vytvorenej medzery v stene.

Zvlnenie drôtov vedúcich zo snímača k termostatu

Zvlnenie drôtov vedúcich zo snímača k termostatu

Krok 8. Konce inštalačných vodičov a teplotného senzora sú pripojené k termostatu. Kontrola prevádzky systému.

Konce inštalačných drôtov

Konce inštalačných drôtov

Krok 9. Kanál s drôtmi je pokrytý maltou.

Kanál je pokrytý roztokom

Kanál je pokrytý roztokom

Krok 10. Schéma teplej podlahy je nakreslená na papieri s uvedením všetkých prvkov v prípade opravných prác.

Schéma podlahového vykurovania

Schéma podlahového vykurovania

Krok 11. V tepelnej izolácii sa vyrábajú technologické otvory 10×15 cm každých 30-40 cm.

Otvory sú vyrobené v tepelnej izolácii

Otvory sú vyrobené v tepelnej izolácii

Krok 12. Príprava malty sa vykonáva a tvorba cementového poteru nad vykurovacím systémom. Pri vypnutom teplom poli musí poter zaschnúť.

Cementové sitko

Video – Inštalácia káblového podlahového vykurovania

Kontrola systému

Posledným krokom je kontrola všetkého nainštalovaného zariadenia. To sa musí vykonať pre každý pás podlahového vykurovania oddelene, aby sa presne určila prípadná porucha. Kontrola sa vykonáva nasledovne:

 • zapnite termostat, skontrolujte činnosť hlavného zariadenia;
 • skontrolujte chyby v každom jazdnom pruhu;
 • skontrolujte drôtové spoje.

Prvky by sa nemali prehrievať, iskriť ani vykazovať iné netypické vlastnosti. Ak sú všetky uzly v poriadku, môžete okamžite začať pokladať plastovú fóliu, na ktorú bude nainštalovaný substrát. Ďalej sa položia laminátové panely a vykonajú sa konečné inštalačné práce..

Filmová podlaha pod laminát: čo je potrebné vziať do úvahy pri výbere povlaku

Štandardné lamely nie je možné namontovať na ohrievače. Existuje niekoľko dôvodov:

 • Panely majú nízku tepelnú vodivosť, čo bráni vykurovaniu miestnosti.
 • Geometria dosiek sa môže vplyvom vysokej teploty meniť, v dôsledku čoho sa povrch môže zdeformovať.
 • Umelý trávnik môže pri zahrievaní uvoľňovať toxické látky..

To všetko sú dostatočne vážne dôvody na to, aby ste ho odmietli použiť. Existujú však špeciálne modely materiálu určené na pokládku na ohrievač. Pre nich bolo vyvinuté špeciálne označenie, ktoré musí byť použité na obale. Ďalší dôležitý bod: povinná prítomnosť zámkov na lamelách. Mali by byť inštalované iba pomocou technológie plávajúcej podlahy, to znamená bez pripojenia k základni. V tomto prípade nemôžete laminát lepiť..

Pravidlá pre umiestnenie vykurovacej handričky

Kúrenie tohto typu môže byť primárne alebo sekundárne. V prvom prípade je potrebné položiť film na 70% plochy, v druhom prípade všetko závisí od množstva a výkonu hlavných zdrojov tepla. V každom prípade by sa však mali vziať do úvahy dôležité odporúčania..

 • Na podlahovú krytinu nad fóliou je zakázané umiestňovať tepelne izolačné predmety. Napríklad veľký nábytok bez nôh, hrubé koberce atď. Systém v takýchto oblastiach sa prehrieva a môže zlyhať..
 • Ťažké predmety, ako sú príliš veľké domáce spotrebiče a nábytok, by nemali stáť nad infračervenou handričkou. Lamely zospodu sa môžu ohýbať, čo má za následok nadmerný tlak na ohrievač. V takýchto podmienkach sa rýchlo rozpadá..
 • Ak je zamýšľané kombinované vykurovanie, nesmie sa laminátová podlaha zahrievať z dvoch zdrojov tepla súčasne..
 • Malo by sa pamätať na to, že vykurovacia zóna filmového materiálu presahuje jeho fyzické hranice. Z tohto dôvodu sa neodporúča položiť ho blízko stien, veľkého nábytku atď. Odsadenie by malo byť asi 3-10 cm. Závisí to od výkonu zariadenia.

Optimálne je položiť vykurovací panel vo vzdialenosti 0,5-0,6 m od každej steny. To vám v prípade potreby umožní v budúcnosti bezbolestne usporiadať nábytok..

Inštalácia filmového podlahového kúrenia pod laminát

Zostavenie celej konštrukcie sa vykonáva vykonaním niekoľkých typov prác postupne:

 • Výpočet výkonu a umiestnenia vykurovacích telies;
 • Príprava podlahy na inštaláciu;
 • Zostava vykurovacieho systému;
 • Pripojenie k elektrickej sieti a pripojenie termostatického zariadenia.

Vlastnosti umiestnenia IR filmu

Jednou z vlastností systému fólií na podlahové vykurovanie je to, že je inštalovaný v oblasti, kde sa najčastejšie zdržiavajú ľudia, pričom sa jednoducho nezmestí pod nábytok. Preto je potrebné vopred vypracovať rozloženie nábytku v miestnosti a nakresliť umiestnenie systému podlahového vykurovania..

Ako vyrobiť teplú podlahu z filmu pod laminát

Spolu s tým sa vypočítava veľkosť pásov filmu, ktoré budú pokrývať podlahu, a sila tohto systému – v tejto záležitosti je lepšie kontaktovať predajcov systému.

Zostavenie vykurovacieho systému

Táto fáza je v procese najkritickejšia. Film sa musí pozdĺžne narezať na prúžky 20-25 centimetrov. Potom sa položí na podlahu vo vybraných oblastiach vo vzdialenosti od stien vo vzdialenosti 25-30 centimetrov.

Medzi samotnými radmi infračerveného filmu je potrebné nechať medzery 5 centimetrov. Pásy sú prepojené drôtmi do jednej siete. Tepelné snímače sú inštalované v strede filmového pásu, zapojenie musí dosiahnuť termostat.

Potom je pripojený tepelný snímač, ktorý vám umožní regulovať teplotu a intenzitu vykurovania, vypnúť systém alebo zaviesť úpravy jeho prevádzky..

Výkon

Teplá infračervená podlaha je zaujímavým riešením pre moderné bývanie. Systém však vyžaduje výber konkrétneho laminátu. Pri inštalácii pod existujúci laminát sa musíte uistiť, že je vhodný na interakciu s filmovým podlahovým vykurovaním.

Infračervené vykurovanie zabezpečí rovnomernú teplotu v celej miestnosti a eliminuje prievan. Náklady na jeho údržbu sú zároveň vysoké, respektíve taký vykurovací systém je vhodný pre tých, ktorí sú pripravení na pevné účty za elektrinu..

Inštalácia filmových infračervených žiaričov

Vykurovací film je potrebné rozložiť v súlade s existujúcou schémou. Inštalácia by mala byť vykonaná opatrne, aby nedošlo k narušeniu integrity vykurovacieho plechu. Odporúča sa strihať film nožnicami pozdĺž pásov na to určených..

Vykurovacie telesá sú umiestnené od steny a nábytku vo vzdialenosti najmenej 20 cm a od vykurovacích zariadení 1 meter. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo prehriatiu podlahy a jej zlyhaniu..

Položte filmové prvky medenými prípojnicami nadol a potom ich pripevnite na pásku. Prípustná dĺžka vykurovacích pásov nie je väčšia ako 8 metrov.

Nie je dovolené položiť film na bič, vzdialenosť medzi prúžkami je 50 mm. Aby ste minimalizovali náklady na vedenie, položte fóliu v smere termostatu, svokra pozdĺž veľkej steny.

Foto - Pokládka vykurovacej fólie

Potom je potrebné vykonať opatrenia na izoláciu oblastí, kde bola prerušená zbernica vedúca prúd, na miestach, ktoré nie sú určené na káblovú komunikáciu. Na tieto účely je potrebné použiť bitúmenovú pásku, pre lepšie utesnenie je lepšie ju zo všetkých strán pevne pritlačiť..

Sada infračerveného podlahového kúrenia

Systémy filmového podlahového vykurovania sa predávajú v takmer kompletnej potrebnej sade:

Štandardná sada podlahy z infračerveného filmu

Štandardná sada podlahy z infračerveného filmu

 • Samotné ohrievacie prvky filmu. Obvykle sa vyrábajú v štandardných šírkach povlaku 500 alebo 1 000 mm. Dĺžka sa môže líšiť (neodporúča sa prekročiť 8 metrov). Plátno je možné strihať na požadovanú veľkosť, ale iba striktne podľa pruhov označených na povrchu piktografickým obrázkom nožníc (spravidla sú umiestnené v krokoch po 25 cm). Faktom je, že práve v týchto oblastiach sú umiestnené postriebrené kontaktné podložky na pripojenie svoriek napájacími káblami.
 • Samotné terminály sú tiež súčasťou dodávky. Sada môže obsahovať požadované množstvo kábla. Nezabudnite venovať pozornosť prítomnosti špeciálnych izolačných materiálov – bitúmenovej pásky.
 • Súprava musí obsahovať snímač teploty s káblom – je to on, kto je zodpovedný za ovládanie úrovne vykurovania.
 • Nakoniec si kupujúci môže vybrať jeden z typov riadiacich jednotiek – termostat. Dodávajú sa s elektromechanickou alebo plne elektronickou reguláciou, môžu sa líšiť v dizajne, zobrazovacom systéme, ale spravidla majú všetky rovnaký systém pripojenia k napájacej sieti, vykurovacím telesám a teplotnému senzoru..

Pri výbere modelu filmového podlahového vykurovania špeciálne pre laminovaný povrch by ste mali venovať osobitnú pozornosť jeho hustote výkonu. Bežné štandardy sú 150 alebo 220 W / m², menej často 440 W / m². V našom prípade nie je potrebných viac ako 150 W – tento výkon vedie k zahriatiu povrchu filmu až na 40 ° C a vyššia teplota laminovanej dosky je kontraindikovaná.

Na položenie podlahy je tiež potrebné zakúpiť požadované množstvo podložky s hrúbkou najmenej 3 mm. Je lepšie, ak je jednou jeho stranou fólia – bude odrážať infračervené žiarenie z betónového podkladu a zaostrí ho správnym smerom – hore. Malo by sa však vziať do úvahy, že povrch podkladu by nemal byť vodivý. Na pripojenie podkladových utierok budete potrebovať špeciálnu pásku..

  Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Inštalácia terminálu a káblové pripojenie

Svorky sú inštalované v miestach, kde je podlaha pripojená k zdroju napájania. Za týmto účelom vložte jeho hornú časť do špeciálnej štrbiny a druhú dosku nechajte mimo spodnej časti filmu. Pomocou klieští svorku úhľadne, ale dobre zalisujte, aby ste zaistili kontaktné spojenie so striebornou časťou medenej zbernice..

Existuje niekoľko modelov filmových podláh, v ktorých je k dispozícii iný spôsob pripojenia terminálov – nity, čo je uvedené v pokynoch.

Ďalším krokom je pripojenie kábla. Vodivé vodiče musia byť odizolované, vložené do svorky a upnuté kliešťami. Je potrebné izolovať svorky, pretože tieto pásy bitúmenovej pásky musia byť prilepené zhora a zospodu a starostlivo spojené. Na zaistenie dobrej tesnosti zostavy odstráňte všetky vzduchové bubliny.

Foto - Inštalácia svoriek a káblové pripojenie

Poznámka! Bitúmenová páska má vlastnosti zahrievania v čase prvého pripojenia k elektrickej sieti a má formu chránenej jednotky, čím vytvára maximálne tesnenie..

Pripojenie termostatu

Podlaha je laminátová, pri úprave teploty vyžaduje presnosť, preto je lepšie vziať si elektronické zariadenie, nie mechanické. Termostat má riadiacu jednotku, ktorá je vybavená špeciálnymi konektormi na pripojenie vodičov. Podľa technológie inštalácie podlahy s vykurovaním to znamená, že všetky vodiče sa musia zbiehať v jednom mieste, kde je zariadenie umiestnené.

Aby sa eliminovali chyby pri pripájaní vodičov, v návode bol vyvinutý piktogram, kde sú označené oblasti s uzemnením, zaťažením a napätím.

Dôležité! Skrútenie drôtov nie je dovolené, pretože to môže spôsobiť prehriatie konštrukcie.

Foto - Inštalácia termostatu

Po pripojení káblov zapadnú do špeciálne pripravených drážok. Termostat je pripevnený k plánovanému miestu, ktorý je vhodný na použitie. Teraz môžete začať testovať výkonnosť podlahy.

Pre tvoju informáciu! Elektronické termostaty majú dve zariadenia, jedno na zisťovanie teploty vzduchu a druhé na podlahu.

Pre podlahové vykurovanie existujú nasledujúce možnosti:

 1. Používajú sa iba namerané hodnoty podlahového senzora. Kúrenie sa napríklad zapne pri teplote nižšej ako 25 stupňov a vypne sa – keď dosiahne 29 stupňov.
 2. Použitie označení dvoch zariadení. Plánuje sa, že sa kúrenie zapne na 23 stupňov v miestnosti a vypne sa, keď vzduch dosiahne 26 stupňov, alebo v súlade s údajmi podlahového zariadenia – 30 stupňov.

Ak sa podlahový snímač pokazí, je potrebné ho vymeniť, preto budete musieť demontovať podlahovú krytinu. Aby sa zabránilo takýmto časovo náročným procesom, je lepšie zásobiť sa ďalším zariadením a pripojiť ho počas inštalácie ako záložnú možnosť, ktorá vedie vodiče k termostatu.

V prípade poruchy hlavného snímača jednoducho odpojte pokazený termostat a pripojte náhradný.

Prvé spustenie systému

Pred položením podlahy – laminátu sa musíte uistiť, že podlaha funguje správne.

Najprv musíte skontrolovať integritu systému a potom ho spustiť. Testovacia teplota môže byť nízka, pretože hlavným účelom testu je kontrola spojov infračervenej podlahy. Pri absencii prehriatia prvkov a iskrenia môžeme povedať, že film je vysokej kvality a spojenia sú vyrobené správne. Ak sa však zistia nejaké problémy, potom po ich odstránení musíte začať znova.

Potom sa systém odpojí od napájania a môže sa položiť laminát..

Ako položiť laminát

Pred inštaláciou laminátu, aby sa voda nedostala na vykurovacie telesá, by mali byť pokryté izolačným materiálom. Dosť na to, dajte plastovú fóliu s veľkosťou 200 mikrónov, ktorá bude chrániť pred vlhkosťou, ale nebude oneskorovať IR žiarenie. Pretože hydroizolácia nemá výraznú hrúbku, nezmení povrchový reliéf.

Nakrájajte materiál na prúžky požadovanej dĺžky a položte na vyhrievaciu fóliu tak, aby sa mierne prekrývali. Na okrajoch by mal vyčnievať o 10 – 20 cm. Švy je nevyhnutné prilepiť páskou, aby pri položení laminátu nedošlo k posunu..

Po nanesení hydroizolácie je možné položiť laminát. Inštalácia laminátu na podlahu filmu musí byť vykonaná opatrne v mäkkej obuvi, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu filmu.

Položte laminátové panely priamo na plastovú fóliu; nie je potrebná žiadna dodatočná podložka. Každá doska má uzamykací mechanizmus, takže panely musíte spájať pod uhlom a potom ich spúšťať, kým nezacvaknú. Ak je medzera, stačí poklepať gumovou paličkou. Dosky sú navzájom spojené úzkymi stranami a potom sú položené pásy pripevnené. Po dokončení inštalácie dlaždíc je po obvode námestia nainštalovaný sokel, pod ním sú skryté všetky rozvody.

Foto - Inštalácia laminátu

Dôležité! Pri kladení laminátu je potrebné urobiť medzery v blízkosti stien, pretože laminát sa bude pri teplotných zmenách rozširovať.

Po dokončení pokládky laminátu môžete zapnúť a skontrolovať, ako funguje podlaha z infračerveného filmu. Aby ste však laminát prispôsobili novým podmienkam, nemali by ste okamžite zapnúť kúrenie v plnej sile..

Po prvé, stojí za to nastaviť ukazovatele v uličkách 15 – 20 stupňov a každý deň pridať 5 stupňov, kým systém nedosiahne plný výkon..

Pripojenie k termostatu a vlastnosti spustenia vykurovacieho systému

 • Na konci fázy kladenia by sa všetky drôty mali zbiehať na jednom mieste – na termostate. Je potrebné vziať do úvahy dôležitý bod – ak je k jednému ovládaciemu zariadeniu pripojených niekoľko sekcií „teplej podlahy“, nie je povolené žiadne skrútenie drôtov. V takom prípade sa musíte uchýliť k inštalácii certifikovaných terminálových pripojení..

Pripojovacie káble k terminálom terminálov

Pripojovacie káble k terminálom terminálov

 • Vodiče sú pripojené ku konektorom riadiacej jednotky (termostatu) v prísnom súlade so schémou uvedenou v technickej dokumentácii. Musí označiť body pripojenia napájacieho napätia (L a N – fáza a nula), uzemnenie, zaťaženie – t.j. samotné vykurovacie telesá (zvyčajne na tomto mieste spolu s ikonou rezistora je uvedená maximálna hodnota zaťaženia vo wattoch alebo ampéroch) a snímač teploty („snímač“). Po prepnutí drôtov sa odstránia do kanála, ktorý je na to určený, a samotný termostat je pripevnený k svojmu pravidelnému miestu.

Takto by mohol vyzerať nástenný termostat.

Takto by mohol vyzerať nástenný termostat.

 • Po ďalšej dôkladnej kontrole všetkých pripojení je možné vykonať testovaciu prevádzku systému. Ak všetko funguje správne, opäť sa odpojí od napájania a teraz sa vykoná inštalácia laminovaného povlaku.
 • Na zvýšenie bezpečnosti ohrievačov filmu, ich dodatočnú ochranu pred poškodením pri pokládke laminovaných panelov a vylúčenie možnosti vniknutia vlhkosti na ne v prípade rozliatia veľkého množstva vody na podlahu sa odporúča položiť ďalšiu vrstvu. Na tieto účely sa používa polyetylénový film s hrúbkou asi 200 mikrónov – nestane sa prekážkou prechodu infračervených lúčov. Filmové plátna sa rozprestierajú s prekrytím 150-200 mm a výsledné prekrývania sa zalepia páskou.

Pri inštalácii laminovaných panelov na infračervené podlahové vykurovanie je potrebná zvláštna opatrnosť

Pri inštalácii laminátových panelov na infračervené podlahové vykurovanie by sa mala venovať osobitná pozornosť

 • Inštalácia laminátu na inštalovaný infračervený film podlahového vykurovania sa v zásade nelíši od bežnej technológie kladenia – v súlade s odporúčaniami pre konkrétny model panelu. Základné techniky kladenia laminátových podláh sú popísané v ďalších publikáciách portálu..

Po dokončení prác na laminátových podlahách je možné zapnúť infračervený vykurovací systém. Tu by však mala byť určitá opatrnosť – aby sa laminát lepšie prispôsobil týmto podmienkam, bolo by múdrejšie nezahrievať okamžite na plný výkon. Je lepšie pôvodne nastaviť hodnotu rádovo 15 – 20 ° C a potom pridaním 5 ° každý deň uviesť systém na vypočítanú prevádzkovú úroveň. To okrem toho umožní experimentálne identifikovať najoptimálnejší prevádzkový režim „teplej podlahy“.

Vyrobte si sami elektrické podlahové kúrenie na laminát a linoleum

Pre tento typ povlaku bude optimálne použitie filmovej teplej podlahy. S plochým základom (predpoklad pre normálnu prevádzku, ak je podlaha zakrivená, je potrebná predbežná vyrovnávacia stierka) inštalácia trvá trochu času, nevyžaduje poter ani inú mokrú prácu.

Proces úpravy fotografií

Inštalácia tiež začína označením vyhrievanej plochy (nepokladajte sa pod nábytok, spotrebiče a nízko visiace predmety) a inštaláciou termostatu a snímača teploty podlahy. Ďalej sa valcuje tepelne izolačný substrát z fólie. Pretože nie je žiadny poter, môže byť použitý bez strachu..

Rozviňte podložku z fólie odrážajúcej teplo

Rozviňte podložku z fólie odrážajúcej teplo

Pásy materiálu sa rozvinú blízko seba. Dá sa pripevniť na podlahu pomocou obojstrannej pásky alebo strieľať zhora sponkami zo stavebnej zošívačky.

Opravte rýchlejšie pomocou zošívačky

Opravte rýchlejšie pomocou zošívačky

Kĺby pásov sú lepené páskou. Okrem toho je vhodné použiť aj fóliu – aby sa minimalizovali tepelné straty.

Spoje zlepíme páskou

Spoje zlepíme páskou

Ďalej rozviňte vykurovaciu fóliu. Je nakrájaný pozdĺž línií, ktoré sú na ňom vyznačené, na kúsky požadovanej dĺžky..

Na filme sú špeciálne body strihu

Na filme sú špeciálne body strihu

Pásy filmu sú položené blízko seba alebo s malou medzerou, ale neprekrývajú sa. Medené zbernice by sa za žiadnych okolností nemali prekrývať..

Pásy sa vyvaľkajú vedľa seba

Pásy sa vyvaľkajú vedľa seba

Upevnené k sebe lepiacou páskou.

Kĺby sú lepené páskou

Kĺby sú lepené páskou

Potom môžete pristúpiť k elektrickému pripojeniu. Schéma pripojenia je zobrazená na fotografii.

Schéma zapojenia na pripojenie filmového podlahového vykurovania

Schéma zapojenia pre pripojenie filmového podlahového vykurovania

Najprv sú pneumatiky v miestach rezov pokryté bitúmenovou izoláciou (súčasťou súpravy alebo kúpenej samostatne). Vezmite kus izolácie, odstráňte ochranný povlak na jednej strane a naneste ho tak, aby bol celý povrch autobusu úplne zakrytý vrátane kontaktov. Polovicu zložte na druhú stranu a opatrne stlačte.

Izolujeme prerezanie pneumatík

Izolujeme prerezanie pneumatík

Na strane blízko termostatu sú nainštalované kontaktné svorky (sú súčasťou súpravy, ale môžete ju kúpiť samostatne alebo spájkovať drôt s medenou zbernicou). Kontakt pozostáva z dvoch dosiek. Jeden je obutý na pneumatike, druhý pod filmom.

Inštalácia kontaktných dosiek

Inštalácia kontaktných dosiek

Nainštalovaná doska je zvlnená kliešťami. Skontrolujte pevnosť inštalácie miernym šklbnutím kontaktu.

Stláčame kontakt kliešťami

Stláčame kontakt kliešťami

Berieme elektrické drôty s medenými vodičmi, podľa vyššie uvedeného diagramu vložíme jeden alebo dva vodiče do svorky na kontaktnej doske a tiež krimpujeme kliešťami. Ak máte spájkovacie schopnosti, je lepšie spájkovať spojenie.

Krimpovanie vložených vodičov

Krimpovanie vložených vodičov

Ďalším krokom pri inštalácii podlahy z elektrického filmu je izolácia bodov spojenia vodičov. Pre každé spojenie sú 2 bitúmenové izolačné dosky. Jeden je položený zospodu, druhý – zhora. Uistite sa tiež, že prípojnice a kontakty sú úplne zakryté..

Izolácia spojov pásov

Izolácia spojov pásov

Inštalácia snímača teploty podlahového vykurovania je tiež odlišná. Jednoducho sa na čierny (karbónový) pásik nalepí kúskom pásky..

Upevnenie podlahového senzora na uhlíkový pás

Upevnenie podlahového senzora na uhlíkový pás

Aby snímač nevyčnieval, je v substráte vyrezané okno.

Vystrihnite mu v substráte okno

Vystrihnite mu v substráte okno

Rovnaké okná sú vyrezané pre izolované kontaktné dosky a drôty. Je potrebné, aby laminát alebo linoleum ležali ploché, bez nárazov.

Vystrihnite okná pre kontaktné dosky a drôty

Vystrihnite okná pre kontaktné dosky a drôty

Položené drôty lepíme páskou.

Položíme drôty, vrch prilepíme škótskou páskou

Položíme drôty, vrch prilepíme škótskou páskouPoložené drôty

Položené drôty

Pripojíme vodiče k inštalovanému termostatu (inštalácia sa nelíši od tej, ktorá je popísaná vyššie), testujeme systém a nastavíme vykurovanie na nie viac ako 30 ° C. Po skontrolovaní, či sa všetky pásy zahrievajú, či ide o iskru alebo charakteristický zápach taviacej sa izolácie, sa teplý spodok vypne.

Nasledujúci postup závisí od typu použitej podlahy. Ak ide o laminát, môžete substrát ihneď rozprestrieť a začať ho pokladať. Iba substrát by mal byť špeciálny, určený na teplú podlahu, ako je samotný laminát.

Ak sa má položiť linoleum, na filmom vyhrievanú podlahu sa navinie hustý plastový obal.

Položte film

Položte film

Na vrch je položená pevná základňa – preglejka, sadrokartónové dosky. Sú pripevnené k podlahe samoreznými skrutkami, iba v tomto prípade musíte dávať pozor, aby ste sa nedostali do pneumatík. A na vrch už môžete dať koberec alebo linoleum.

Fázy práce na inštalácii systému

Jednou z vážnych výhod infračervených pásiem oproti elektrickému káblu alebo vodovodnému potrubiu je možnosť vlastnej inštalácie teplej podlahy pod laminát. Inštalácia takéhoto systému je preto lacnejšia, čo odôvodňuje drahšie náklady na jeho prvky..

Pri správnom vykonaní všetkých fáz práce bude vykurovanie fungovať kvalitatívne po dobu deklarovanú výrobcom.

Vyrovnanie podkladu a položenie tepelnej izolácie

Hydroizolácia a vyrovnanie podkladu pre následné položenie infračervených pásov pod laminát sa vykonáva podľa štandardných pravidiel. Povrch musí byť plochý, tvrdý, so sklonom nie väčším ako 2 mm na 1 meter.

Požiadavky na podklad pod laminát

Všeobecné požiadavky na podklad na prípravu pokládky laminátu s filmovou podlahou sú rovnaké ako na inštaláciu bez vykurovania.

Pred inštaláciou tepelnej izolácie je potrebné zabezpečiť odstránenie prachu z miestnosti. Ak sa práca na organizácii teplej podlahy vykonáva počas výstavby alebo generálnej opravy, odporúča sa vykonať postupy pre inštaláciu tepelnej izolácie, vykurovacích pásov a hornej hydroizolácie naraz. V tomto prípade bude minimalizovaná kontaminácia vykurovacích telies prachom..

Teplo odrážajúci materiál je lacný, takže je položený po celej ploche miestnosti blízko stien, aj keď sa infračervené pásy nenachádzajú pod celým povrchom podlahy. Hrúbka izolačného podkladu pre podlahové vykurovanie je 3-4 mm a týmto usporiadaním vylučujú mierny výškový rozdiel, ktorý je pri inštalácii laminátu nežiaduci..

Aby sa zabránilo posunu materiálu počas ďalšej práce, je pripevnený k podlahe zošívačkou alebo obojstrannou páskou. Izolačné pásy alebo iná izolácia sú medzi sebou pripevnené páskou.

Umiestnenie fragmentov tepelného filmu

Pásy tepelnej fólie sú narezané na kusy požadovanej veľkosti a položené medeným pásom nadol alebo nahor, podľa pokynov výrobcu. Je potrebné ich usporiadať tak, aby napájanie elektrického kábla prebiehalo iba z jednej strany..

Optimálne rozloženie drôtu pre fóliovú podlahu

Vďaka jednoduchej geometrii schémy kladenia infračerveného filmu je na jednej strane pripojený k elektrickej sieti, aby sa skrátila celková dĺžka drôtov.

Pod laminátom sa spravidla ukladajú pásy podlahového vykurovania po celej ploche. U niektorých modelov je však medzi nimi minimálna povolená vzdialenosť, ktorá je uvedená v pokynoch. Je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo prehriatiu systému. V žiadnom prípade nie je dovolené prekrývať na sebe prúdové autobusy..

Zväčšenie vzdialenosti medzi pásmi viac, ako je povolené minimum, nespôsobí poruchu podlahového vykurovania. V tomto prípade bude zahrievanie laminátu nerovnomerné, čo vytvorí na podlahe teplé a studené oblasti. Takéto zóny sú však prakticky nepostrehnuteľné kvôli malému teplotnému rozdielu a existencii účinku rozptylu tepla..

Izolácia a elektrické pripojenie

Balenie obvykle obsahuje okrem tepelnej fólie aj samolepiacu izolačnú bitúmenovú (butylovú) gumu a kontaktné svorky na pripojenie podlahy k elektrickej sieti. Niekedy sada obsahuje aj vodiče s prierezom potrebným na prechod prúdu daného výkonu..

Bitúmenová samolepiaca izolácia sa používa na pokrytie tých miest rezu medeno-striebornej zbernice a na opačnej strane pásu jej „otvorených“ kontaktov, ktoré sa pri pripojení k sieti nepoužijú. Je dôležité zabrániť tvorbe vzduchových bublín medzi izoláciou a autobusom..

Živicová izolácia kontaktov

Výhodou bitúmenovej izolácie je, že pri prvom zapojení do elektrickej siete sa zahreje a vo forme chráneného spojenia ho čo najviac utesní.

Na každom mieste, kde sú drôty pripojené k medenej zbernici, je nainštalovaná kontaktná svorka tak, aby jedna jej strana smerovala dovnútra tepelného filmu a druhá zostala vonku, na vrchu medeného pásu. Potom pomocou klieští urobte tesné zalisovanie spony..

Po tomto postupe sú pásy tepelnej fólie medzi sebou pripevnené páskou a tiež spojené s teplom odrážajúcim materiálom, aby sa pri ďalšej práci zabránilo šmyku..

Odizolované konce drôtov sú spojené so sponami pomocou krimpovania. Každé také miesto musí byť uzavreté bitúmenovou izoláciou umiestnením na hornú a dolnú časť spojenia.

Pripojenie termostatu a testovanie systému

Ovládacie zariadenie je zriedka súčasťou dodávky, takže termostat pre teplú podlahu je potrebné zakúpiť samostatne. Pretože je potrebná vysoká presnosť regulácie teploty ohrevu laminátu, je potrebné použiť elektronické zariadenie, nie mechanické..

Podlahový snímač je pripevnený k spodnej časti fólie k čiernemu pásu vykurovacieho telesa. Tento postup je možné vykonať pomocou bitúmenovej izolácie..

V materiáli odrážajúcom teplo sú vyrobené špeciálne výrezy pre snímač teploty, ako aj miesta pre inštaláciu svoriek a zapojenia. To je nevyhnutné na udržanie hladkého povrchu pri montážnych prácach s laminátom. Po umiestnení senzora do vybrania musí byť snímač utesnený bitúmenovou izolačnou páskou.

Umiestnenie drôtov do izolačných výrezov

Hrúbka materiálu odrážajúceho teplo je najmenej 3 mm, preto drôty, svorky a teplotný senzor umiestnené vo výrezoch nevytvárajú hrbole, čo je dôležité pre pokládku laminátu

Termostat je namontovaný na stenu na mieste, ktoré je pre obyvateľov bytu najvhodnejšie. Vodiče sú pripojené podľa pokynov pre zariadenie..

Ak maximálny výkon podlahového vykurovania presiahne 2 kW, pripojenie k elektrickej sieti sa vykoná pomocou samostatného stroja. Vo vlhkých miestnostiach, ako je vaňa alebo kúpeľňa, musí byť v elektrickom obvode bez uzemnenia zapojené zariadenie na zvyškový prúd..

Pred inštaláciou hydroizolačnej vrstvy a laminátu je potrebné systém otestovať. Testovacia teplota môže byť nízka, pretože hlavným účelom je skontrolovať zapojenie drôtov k infračerveným podlahovým prvkom na oblúky, ako aj skutočnosť, že každý kus je vyhrievaný..

Hydroizolácia a laminátové podlahy

Na teplú podlahu je položený ochranný film vo forme filmu. Ak vezmeme do úvahy jeho nevýznamnú hrúbku, ktorá neovplyvňuje povrchový reliéf, stačí zavrieť iba vykurovacie telesá s malou rímsou pozdĺž okrajov, rovnajúcich sa 10-20 cm.

Pásy fólie sú navzájom spojené bežnou lepiacou páskou, aby sa zabránilo ich posunu pri následnej inštalácii laminátu.

Hydroizolačná podlaha pod laminát

Pretože tepelná vodivosť pásky nie je známa, je žiaduce, aby sa spoje medzi kotúčmi filmu a spojmi vykurovacích pásov, kde nie je žiadne infračervené žiarenie, zhodovali

Laminátové podlahové panely sú položené priamo na vrch polyetylénového filmu bez akéhokoľvek dodatočného podloženia. Odporúča sa vykonávať tieto postupy v mäkkej obuvi a dodržiavať ďalšie bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k poškodeniu hydroizolačných a vykurovacích prvkov..

Video – Ako pripojiť káblové podlahové vykurovanie k termostatu

Výrobcovia

Keď hovoríme o tom, ktorá teplá podlaha je lepšia, môžeme ju uviesť ako príklady rôznych výrobcov ponúkajúcich efektívne riešenia. Dnes sú najobľúbenejšími výrobcami Daewoo, Caleo, Heat Plus

Caleo je považovaný za najlepšiu značku – je to juhokórejská spoločnosť, ktorá ponúka chladné moderné riešenia vo forme infračervenej teplej podlahy na laminát, parkety, dlaždice. Filmy “Kaleo” sú spoľahlivé a trvanlivé, veľmi tenké, pri správnej inštalácii vydržia desať rokov, jedinou nevýhodou je krehkosť výrobku. Hrúbka fólie je iba 0,42 mm, preto sa pri pokladaní infračerveného podlahového vykurovania pod laminát alebo linoleum musí postupovať veľmi opatrne, inak môžete fóliu jednoducho poškodiť..

Infračervená podlaha pod laminát 14

Heat Plus je populárna značka prémiových filmov. Ak potrebujete nainštalovať infračervené podlahové vykurovanie vlastnými rukami pod dlaždicu, potom s vysokou pravdepodobnosťou budete musieť vybrať filmy od tohto výrobcu, konkrétne model Silver. Má vysokú teplotu topenia, vďaka čomu je bezpečný a účinný v spojení s keramickými dlaždicami..

Infračervená podlaha pre laminát 15

Infračervené podlahové vykurovanie pod laminátom: kompetentná inštalačná technológia

Vykurovací systém je druh lístkového koláča, ktorý je dôležité uviesť na pravú mieru. Uvažujme krok za krokom, ako to urobiť..

Krok 1. Vybavíme základňu

Malo by byť suché, rovnomerné a pevné. Laminát je možné položiť iba na vyrovnaný podklad. Ak teda výškové rozdiely presiahnu 2 mm na lineárny meter, bude potrebné vykonať ďalšie práce. Na vyrovnanie betónového poteru je optimálne naplniť ho vyrovnávacou zmesou a počkať, kým úplne nevyschne. Najľahší spôsob vyrovnania dreveného povrchu je preglejka..

Krok 2. Umiestnenie tepelnej izolácie

Pre normálne fungovanie systému je potrebné vybaviť vrstvu odrážajúcu teplo. Štandardná hliníková fólia v takýchto prípadoch nie je vhodná. Dôvodom je skutočnosť, že ohrievač je elektrický, preto by substrát nemal viesť prúd. V opačnom prípade môže dôjsť k nehodám. Ako izolátor zvoľte polyetylénovú penu alebo korok s nanesenou reflexnou vrstvou..

Pred položením materiálu dôkladne očistíme základňu od trosiek a prachu. Používanie vysávača je povinné. Rozložte izolačné pásy na čistý povrch. Pokrývame celú plochu miestnosti, aj keď nie je infračervený film nainštalovaný všade. Plátna ukladáme jeden po druhom k druhému s miernym priblížením k stenám. Aby ste zabránili pohybu izolátora, zafixujte ho páskou alebo ho pripevnite priamo na základňu zošívačkou.

Krok 3: rozložte film

Vyvíjame pruhy a orientujeme ich pozdĺž najdlhších strán miestnosti. Tým sa minimalizuje počet kontaktných spojení. Ak je to potrebné, plátno odrežeme, ale iba v špeciálnych oblastiach, ktoré sú označené označením. V procese kladenia dbáme na to, aby nebola porušená celistvosť prvkov. Plátno by malo byť položené tak, aby sa neprekrývalo..

Medené zbernice musia pri kladení ležať lesklou stranou. To je nevyhnutné pre ďalšie spojenie kontaktov. Utierky musia byť pripevnené k podkladu lepiacou páskou.

Po rozložení všetkých ohrievačov určíme, ktoré pneumatiky budú pripojené k káblu. Okamžite starostlivo izolujeme všetky oblasti, ktoré nie sú zapojené do prepínania. Za týmto účelom ich pokryjeme bitúmenovou páskou, ktorá by mala byť súčasťou súpravy vybavenia..

Krok 4: Nainštalujte teplotný snímač

Pre správnu funkciu systému je prvok umiestnený v najchladnejšom mieste v miestnosti. Okrem toho by mal byť v strede šírky pásu, aby bola vzdialenosť od jeho okrajov rovnaká. Neumiestňujte snímač blízko steny. Medzi nimi musí byť najmenej 500 mm. Ďalší dôležitý bod. Ak štandardný kábel zariadenia nestačí na položenie na zvolené miesto, mali by ste zvoliť iný. Predĺženie drôtu je zakázané.

Vystrihnite drážku v substráte pre teleso senzora a kanál pre montáž jeho kábla. Vložili sme prvok na miesto tak, aby bol umiestnený na uhlíkovom ohrievači. Zariadenie fixujeme bitúmenovou páskou, vytiahnite kábel z neho k termostatu. Rozložíme film a pripevníme ho k podkladu.

Krok 5. Nainštalujte terminály

V oblastiach, kde bude k obvodu pripojené zariadenie vyžarujúce svetlo, musíte nainštalovať špeciálne svorky. Najčastejšie vyzerajú ako klip. V takom prípade vložte horný okvetný lístok prvku do kontaktnej časti filmu a vložte spodný okvetný lístok pod neho. Potom vezmeme kliešte a svorku pevne, ale opatrne zalisujeme, aby sme zaistili spoľahlivý kontakt s medenou zbernicou. Niekedy existujú aj iné typy spojení, pravidlá pre ich montáž by ste mali nájsť v návode na zariadenie

Krok 6. Pripojte kábel

Natiahneme drôt a umiestnime ho blízko oblastí pripojenia. Káble sú zvyčajne vyvedené na jednu stranu systému: je pohodlnejšie ich pripojiť k ohrievačom. Aj keď je tiež možné priviesť nulové a fázové vodiče na opačné strany miestnosti. V tomto prípade musíte vykonať pripojenie obzvlášť opatrne, aby ste nevybrali jednu vodivú zbernicu na prepínanie oboch kontaktov..

Konce položených káblov stiahneme z izolácie asi o 1 cm a vložíme ich do kontaktnej svorky. Výsledné spojenie stlačíme kliešťami. Spoľahlivo ho izolujeme bitúmenovou páskou. Pásy prilepíme na vrch a spodok kontaktu, opatrne stlačíme. Výsledkom by mala byť vodotesná kapsula, ktorá chráni spojenie pred možným prienikom vody.

Krok 7. Pripojíme termostat

Technológia inštalácie podlahového vykurovania predpokladá, že všetky káble sa musia v jednom bode zbiehať. Kam sa zmestí termostat. Môže slúžiť viacerým sekciám systému naraz, v tomto prípade je mimoriadne dôležité správne vybrať armatúry na pripojenie. Malo by ísť iba o certifikované svorkovnice, vlastnoručne vyrobené zákruty nie sú povolené.

Riadiaca jednotka termostatu je vybavená špeciálnymi konektormi, ku ktorým sú pripojené vodiče. Aby sa zabránilo chybám, boli vyvinuté piktogramy, ktoré označujú oblasti uzemnenia, prepínania záťaže a napájacieho napätia. Po pripojení vložíme každý kábel do špeciálneho kanála a pripevníme termostat na miesto.

Krok 8. Skúšobná prevádzka systému

Skontrolujeme integritu a správnosť všetkých vytvorených pripojení a spustíme vykurovaciu podlahu. Ak sa to urobí správne, malo by to fungovať dobre. Ak zistíte akékoľvek problémy, mali by ste odstrániť všetky nedostatky a reštartovať zariadenie. Pre prehľadnosť ponúkame video z inštalácie filmového podlahového vykurovania pod laminát.

Nuance prevádzky infračervenej podlahy

Pod laminát je potrebné načrtnúť plán zariadenia podlahového vykurovania vrátane rozloženia pásov a rozvodov. To pomôže v budúcnosti zabrániť nesprávnemu preskupeniu nábytku a vytvoreniu silného tlaku na povrch v miestach, kde je nainštalovaná teplá podlaha..

Tiež budete musieť vylúčiť možnosť poškodenia fólie alebo elektrického vedenia pri inštalácii interiérových predmetov, ktoré vyžadujú upevnenie k podkladu.

Upevnenie nábytku k podlahe

Prítomnosť podrobného rozloženia vykurovacích pásov vám umožní určiť bezpečné miesto pre vŕtanie bez odstránenia laminátu. Náhodným vykonávaním tejto práce môžete zničiť vykurovací systém a zasiahnuť elektrický prúd.

Elektronické termostaty sú často vybavené dvoma zariadeniami na meranie teploty podlahy a vzduchu. Pri programovaní systému nie je možné použiť iba snímač vzduchu z dôvodu obmedzení zahrievania laminátu.

Existujú dva spôsoby, ako správne nastaviť algoritmus prevádzky teplej podlahy:

 • Používajte iba namerané hodnoty podlahového senzora. Nastavte napríklad zahrievanie, keď je teplota nižšia ako 25 stupňov, a vypnite ho, keď dosiahne 29 stupňov.
 • Použite údaje oboch zariadení. Nastavte napríklad, aby sa kúrenie zapínalo pri izbovej teplote 23 stupňov, a vypnite ho, keď namerané hodnoty senzora vzduchu dosiahnu 26 stupňov alebo podlahového senzora 30 stupňov..

Zlyhanie podlahového snímača vedie k potrebe nahradiť ho demontážou časti laminovaných panelov, zdvihnutím hydroizolačnej fólie a poškodeného vykurovacieho panelu. Aby ste sa vyhli týmto časovo náročným prácam, môžete si kúpiť ďalší snímač, nainštalovať ho pri inštalácii podlahy ako záložnú možnosť a priviesť z neho drôt k termostatu.

Potom, ak hlavné zariadenie zlyhá, stačí odskrutkovať dva vodiče z nefunkčného senzora v termostate a pripojiť kontakty zo záložnej verzie..

Nami odporúčaný článok vás oboznámi s pravidlami a vlastnosťami organizácie infračerveného vykurovania dreveného domu.

Tipy na pokládku podlahového vykurovania pod laminát

Keď poznáte všetky vyššie uvedené skutočnosti, môžete pod laminát namontovať rôzne systémy podlahového vykurovania a ďalšie tipy vám pomôžu urobiť prácu ešte lepšie:

 • pred položením teplej podlahy musíte vypracovať plán rozloženia drôtov a tepelného filmu;
 • v byte s nízkymi stropmi je lepšie použiť tepelný film, pretože „žerie“ menšiu výšku;
 • pre vlastnú inštaláciu je lepšie zvoliť systém, ktorý nevyžaduje zásah špecialistov, to znamená najjednoduchší;
 • ak je v súkromnom dome na prízemí nainštalovaný systém podlahového vykurovania, odporúča sa nainštalovať hydroizolačnú vrstvu;
 • aby sa ušetrili peniaze za vodiče, teplotný snímač je nainštalovaný približne v strede miestnosti;
 • konštrukcia musí byť namontovaná tak, aby v budúcnosti bolo možné ju opraviť;
 • v miestnostiach s vysokou vlhkosťou by sa nemal používať termofilm;
 • ak bude na infračervené podlahy umiestnený masívny nábytok, potom je potrebné vybaviť vzduchové vrecká;
 • tepelná fólia sa nehodí do blízkosti vykurovacích zariadení, krbov, kachlí;
 • dĺžka jedného pásu tepelného filmu by nemala presiahnuť 15 m;
 • pri teplotách pod nulou je pokladanie infračervených podláh zakázané;
 • inštalácia fólie by sa mala vykonať s uzemnením konštrukcie.

Inštalácia filmového podlahového vykurovania

Po inštalácii systému podlahového vykurovania a položení laminátu je potrebné uvedenie do prevádzky vykonať najskôr štvrtý deň po ukončení práce. Zároveň, hneď ako začne vykurovacia sezóna, by mala byť teplota jasne regulovaná: podlahy sa postupne zahrievajú na optimálnu teplotu (výkon sa postupne zvyšuje o 5-6 stupňov). Zníženie by sa malo vykonávať aj postupne.

Tipy na inštaláciu elektrického vykurovania pod laminátové podlahy

Profesionáli poskytujú rady pre efektívnejší výber a inštaláciu elektrického vykurovania:

 • Vo výškovej budove je povolené iba elektrické vykurovanie, je nepravdepodobné, že by riadiace organizácie dali súhlas na vodovodný systém.
 • Na lokalizáciu poškodenia v kábli potrebujete špeciálne zariadenie. Umožní vám nájsť problémovú oblasť aj cez cementový poter..
 • Elektrický systém musí zaberať najmenej 70% plochy miestnosti. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť efektívne vykurovanie..
 • Optimálny prevádzkový výkon 160 – 190 W.
 • Pri nákupe laminátu skontrolujte značky zarovnania tepla.
 • Dokonca aj vysokokvalitný laminát by nemal byť zahrievaný viac ako 30 stupňov. To povedie k uvoľneniu nebezpečných zložiek.
 • Minimálna hrúbka laminátu je 8 mm, inak sa môže vplyvom stáleho zahrievania deformovať.
 • Pre obytné priestory je lepšie kombinovať zdroje vykurovania: podlahy, radiátory.
 • Správne nastavenie intenzity vykurovania a jeho úprava pomôže ušetriť náklady na energiu o 20-30%.
 • Neodporúča sa dávať elektrickú konštrukciu príliš blízko vykurovacích zariadení, pretože sa zvyšuje riziko jej poruchy..
 • Pri usporiadaní poteru nesmie byť podlaha zapnutá, kým úplne nevyschne.
 • Maximálna dĺžka infračervených pásiem – 7 m.

  Elektrický laminát na podlahové vykurovanie: pravidlá montáže