Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Čo je to guľový ventil ?

Guľový ventil je typ potrubných armatúr, ktorých uzatvárací prvok má tvar gule, spojený s držadlom a je určený na zastavenie toku pracovného média v potrubí. Pri otáčaní držadla sa guľa otáča okolo svojej osi, ktorá je umiestnená kolmo na prúd pracovného média, a tým sa guľový ventil otvára alebo zatvára.

Guľový ventil na spojku

Prírubový guľový ventil Guľový ventil na spojku

Výhody guľových ventilov:

– nízka hmotnosť;

– malá dĺžka tvárou v tvár;

– nízky hydraulický odpor pracovného média;

– schopnosť inštalovať v akejkoľvek priestorovej polohe;

– dobrý pomer ceny a kvality;

– vysoká trieda tesnosti.

Nevýhody guľových ventilov:

– vysoký krútiaci moment na otáčanie rukoväte;

– výskyt hydraulických rázov v potrubí pri rýchlom otvorení ventilu;

– potreba pravidelného (najmenej 1 krát za týždeň) otvárania a zatvárania ventilu, aby sa zabránilo „prilepeniu“ lopty;

– zlá použiteľnosť najbežnejších guľových ventilov s fluoroplastovým tesnením pri teplotách nad 150 stupňov C.

Ako to správne napísať

V súlade s jazykovou normou musíte v tejto kombinácii napísať prídavné meno s koncovkou „oh“ – guľový ventil.

Ktoré pravidlo platí

V ruskom jazyku existujú dvojice prídavných mien, ktoré majú v počiatočnej forme koncovky „oh“ – „th“. Rozdiel však nespočíva iba v strese a konci, ale aj v ich použití. Napríklad jazyková bariéra je jazyková paušál, vozový park je mobilná osoba, núdzový plán je núdzový východ. Prídavné meno použité v našej kombinácii tiež odkazuje na skupinu takýchto slov. Vo význame „farba farby“ je prídavné meno napísané so skloňovaním „th“. Slovo sa bežne používa v námornej terminológii. Na konci „oh“ napíšeme lexému s významom „vo forme lopty“. V predloženej kombinácii sa prídavné meno používa práve v tomto význame, preto ho píšeme so skloňovaním „ach“.

Ukážkové vety

 • Guľový ventil bol poškodený a mal by byť vymenený.
 • Zámočník nám odporučil nainštalovať guľový ventil a netrpieť.

Vymenovanie

Potrubné systémy nemôžu byť vždy otvorené. Každý vodovodný systém musí byť zatvorený najmenej dvakrát: v mieste použitia a v mieste, kde voda vstupuje do budovy alebo bytu. Veľký vodovodný systém by mal mať uzatváracie ventily, ktoré vám umožnia jednotlivo vypnúť všetky jeho časti. Spoľahlivé, pohodlné a trvanlivé guľové ventily sú stále viac rozšírené vo všetkých oblastiach ľudského života..

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Oblasť použitia guľových ventilov je veľmi široká:

 • V priemysle. Potrubia a uzatváracie guľové ventily sa nachádzajú všade – v hydraulických a pneumatických pohonných systémoch, palivových, plynových, chemických činidlách, vodovodných potrubiach.
 • V infraštruktúre miest a obcí – v hlavných vykurovacích systémoch, dodávke vody a plynu.
 • V každodennom živote – v každom dome a byte je potrubie na dodávku plynu, teplej a studenej vody, kúrenia.

Rozsah použitia v domácnosti

Majiteľ bytu vo výškovej budove, vlastník individuálneho domu, čelí guľovým ventilom v nasledujúcich typoch komunikácií:

 • Guľové ventily sú zodpovedné za prekrývanie bežného potrubia studenej a teplej vody v bytoch, sú inštalované vedľa vodomerov v blízkosti kanalizačných stúpačiek.
 • Pomocou guľových ventilov sa odpojia a dodajú studenú vodu do mixéra, toalety a umiestnia ich na potrubia pred flexibilné pripojenie..
 • Tiež sú nainštalované kohútiky na vypnutie a dodávku vody do práčok, umývačiek riadu.
 • V každom potrubí na prívod plynu, pred kachle alebo iné zariadenie spotrebúvajúce plyn, je nainštalovaný plynový uzatvárací ventil.
 • V vykurovacích systémoch zohrávajú kohútiky dôležitú úlohu, pomocou ktorých vypúšťajú a napúšťajú chladiacu kvapalinu, blokujú tok tekutiny pred zariadeniami na ohrev vody a kotlami, radiátormi na výmenu tepla, obehovým čerpadlom, expanznou nádržou a ďalšími komponentmi, že ich možno opraviť, opravovať alebo vymieňať bez vypúšťania pracovného média.
 • V jednotlivých vodovodných systémoch je pomocou kohútikov prerušený prívod vody do vnútropodnikového vedenia, odrezané rôzne zariadenia z potrubia a voda je dodávaná na zalievanie rastlín.

  Konštrukcia guľového ventilu

Zariadenie a princíp činnosti

Guľový ventil pozostáva z telesa, guľového uzatváracieho prvku (zátky), upevneného na tyči (kolmo na os pohybu média). Uzatvárací prvok má okrúhly otvor, cez ktorý prechádza médium. Uzatvárací prvok (zástrčka, zástrčka) a sedadlo sú utesnené fluóroplastmi alebo syntetickou gumou. Kmeň (vreteno) sa otáča rukoväťou.

Na úplné vypnutie potrubia stačí otočiť rukoväť, ktorá otáča driekom o 90 °. V tomto prípade sa uzávierka vo forme gule otáča a svojou pevnou stranou spoľahlivo a hermeticky blokuje tok média. Keď sa rukoväť otvorí, ventil sa otočí takým spôsobom, že os priechodného otvoru vo ventile sa zhoduje s osou potrubia a kvapalina sa voľne pohybuje ventilom.

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Konštrukčné vlastnosti guľového ventilu umožňujú veľmi jednoduché a rýchle uzatvorenie prietoku média, najmä v porovnaní s uzatváracími ventilmi a ventilmi. Preto boli predtým obľúbené ventily (ventily), ktoré sa museli dlho otáčať, aby sa zastavil prietok, minulosťou a pákové mixéry sú už v každom byte..

Z akých materiálov sú vyrobené

Existuje mnoho materiálov na výrobu guľových štruktúr:

 • Uhlíková oceľ. Najčastejšie sa používa oceľ 20 a 09G2S (túto oceľ je možné používať pri teplotách do -60 ° C). Výrobky z ocele sú lacné, pevné, trvanlivé, ale náchylné na koróziu – sú chránené chrómom alebo niklom..
 • Nerezová oceľ, najčastejšie triedy 12X18H10T. Výrobky z nehrdzavejúcej ocele je možné použiť v systémoch s agresívnymi médiami, pri nízkych teplotách, sú silné a trvanlivé, ale dosť drahé.

  Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

 • Mosadz je zliatina medi a zinku. Mosadz je pevná a plastová, nehrdzavie, je trvanlivá, ale už pri 200 ° C stráca svoju pevnosť. Také teploty však v obytných budovách neexistujú a v súčasnosti je to najobľúbenejší materiál pre žeriavy malého priemeru v bytoch..
 • Bronz je zliatina medi a cínu (odrody bronzu sú zliatiny s hliníkom, kremíkom, berýliom, olovom). Kvalita výrobkov je podobná mosadze, cena je vyššia. Nie veľmi časté.
 • Titán. Ľahký, odolný, drahý, nepoužívaný v každodennom živote.
 • Plast. Používajú sa na plastové potrubia, sú vyrobené z rovnakého materiálu (sú vyrobené z nemäkčeného PVC, polyetylénu, polypropylénu). Také kohútiky majú dostatočnú pevnosť, nie sú náchylné na koróziu a sú chemicky inertné. Menej spoľahlivé ako kovové výrobky. V každodennom živote sa používajú na vodovodné a vykurovacie systémy, ale nie pri vchode do bytu alebo domu..

  Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

 • Keramika. Nový pevný, odolný materiál. Odolný, nekorozívny, chemicky inertný. Pomerne drahé a napriek svojej pevnosti a odolnosti voči opotrebovaniu sú krehké, majú strach z otrasov a pádov.
 • Liatina. Archaizmus. Nachádza sa v niektorých starších vodovodných systémoch (nie v každodennom živote).
 • Silumin. Zliatina hliníka so silikónom. V praxi sa dá uvažovať o tom, že silumínové kovanie je falošné. Nestoja dlho, prasknú, niť sa odstrihne, začnú prúdiť v najnevhodnejšom okamihu. Vo všeobecnosti – prevod peňazí.

Značenie

Telo sa aplikuje:

 • Znak výrobcu.
 • Menovitý priemer – DN – v mm a palcoch, ale ikona malého puzdra v palcoch " môže ísť dole.

  Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

 • PN je pracovný tlak v baroch. Bar sa rovná 1 atmosfére a 0,1 MPa.

  Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Oblasti použitia

Prvé patentované guľové ventily boli použité v palivových systémoch lietadiel. Teraz je ťažké nájsť oblasti, kde by nenašli uplatnenie..

Bez tohto príslušenstva sa nezaobídu ani pneumaticko-hydraulické systémy rakiet, ani pripojenia k potrubiam v kúpeľni. Stali sa nevyhnutnosťou v systémoch vykurovania, zásobovania vodou a vetrania vo verejných a obytných budovách. Uprednostňujú sa namiesto ventilov a ventilov pri výmene radiátorov, pripájaní kotlov, inštalácii prietokomerov. Pôsobivé rozmery konštrukcie so šnekovými prevodmi sa používajú v ropnom, plynárenskom a chemickom priemysle. Boli vyvinuté špeciálne technické riešenia na zaistenie toho, aby sa mechanizmus nezhroutil počas prepravy agresívnych médií, olejov a potravinárskych kvapalín, drenáže odpadových vôd.

Vlastnosti dizajnu

Konštrukčné detaily guľových ventilov sa líšia podľa ich použitia. Napríklad na rúrky s priemerom viac ako 30 cm sú nainštalované modely s prevodovkami a kohútiky na vysoko presné nastavenie sú vybavené meracími prístrojmi. Zariadenia s viac ako 2 dýzami s otvormi v tvare T alebo L umožňujú miešanie a presmerovanie tokov. V každodennom živote sa však častejšie používa žeriav s dvoma kohútikmi (obr. 1).

Hlavným prvkom ventilu je dobre uzemnená guľa: sférická zátka / zátka s valcovitým priechodným otvorom.

Priemer otvoru je rovnaký ako priemer potrubia alebo je o niečo menší. V závislosti od tohto parametra sú žeriavy rozdelené na plné a čiastočné / znížené. Prvé sú drahšie (niekedy takmer dvakrát) a používajú sa vtedy, keď je dôležité minimalizovať hydraulické straty. Pri druhom je priepustnosť o 20-50% nižšia (v závislosti od úpravy). To spomaľuje tok média, zvyšuje riziko erózie a znižuje trvanlivosť. Ale sú lacnejšie a kompaktnejšie, takže sú najčastejšie vyberané pre domáce použitie..

Materiál gule – oceľ alebo mosadz s antikoróznym povlakom (nikel, chróm).

Existujú aj modely vyrobené z polypropylénu na inštaláciu na plastové potrubia. Upozorňujeme, že sú menej odolné ako kovové a nie sú vhodné na prepravu horúcich médií (nad 60 ° C).

Väčšina ventilov je vybavená fluoroplastovými tesniacimi prvkami. Tento materiál je určený na prevádzku v teplotnom rozsahu od -100 ° C do + 1500 ° C. Pre ťažšie teplotné podmienky sa často volia konštrukcie s tuhými kovovými tesneniami. Vyznačujú sa však menšou tesnosťou..

Vreteno je časť, ktorá prenáša silu z rukoväte na loptu. V moderných modeloch je počas montáže inštalovaný zvnútra puzdra: znižuje to riziko vyradenia pri tlakových rázoch.

Polohu skrutky je možné ovládať rukoväťou (vo forme páky, motýľa alebo kolesa), ktorú drží zhora samosvorná matica.

Mimochodom, podľa farby držadla môžete rýchlo určiť účel kohútika (obr. 4). Ak je farba žltá, jedná sa o armatúru plynovodu. Na označenie kohútikov pre systémy vykurovania a zásobovania vodou sa zvyčajne používajú iné farby..

Telo ventilu je vyrobené z ocele, mosadze, liatiny alebo plastu. Na priemyselné použitie sa častejšie objednávajú modely v oceľovom kufríku a pre domáce systémy mosadz.

Spojka je typická pre systémy s priemerom potrubia do 45 mm. Ak potrebujete dať uzatváracie ventily na domáci radiátor, potom by bolo rozumným riešením spojovací ventil s vonkajším alebo vnútorným závitom..

Prírubové spoje vydržia veľké zaťaženie. Takéto žeriavy sú inštalované v systémoch s rúrkou s priemerom viac ako 50 mm..

Na pripevnenie zváraného kohútika je potrebný zvárací stroj. Toto spojenie je považované za najtrvanlivejšie a používa sa v priemyselných potrubiach s veľkým priemerom..

Klasifikácia – druhy a rozdiely

Podľa spôsobu pripojenia k systému sú guľové ventily:

 • Na zváranie – sú zvárané k potrubiu a používané v kritických systémoch s vysokým tlakom.
 • Prírubové.
 • Kovanie – s vonkajším závitom.
 • Spojky – s vnútorným závitom.
 • Kombinovaný – pripojený k systému z rôznych strán rôznymi spôsobmi.

Podľa priepustnosti sú žeriavy:

 • Úplný otvor – priemer priechodu v zátke sa rovná priemeru potrubia.
 • Štandardný otvor (zmenšený) – veľkosť otvoru v guli je o jednu veľkosť menšia ako priemer potrubia.

Štrukturálne-existujú priame a uhlové konštrukcie, dvojcestné a trojcestné.

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Zariadenie uzamykacieho mechanizmu

 • S plávajúcou loptou. Plávajúca guľa nie je pevne spojená s driekom držadla, je možné ju pritlačiť na O-krúžok, čím sa zlepší tesnenie uzavretého ventilu..
 • S loptou v podperách. V prevedení s guľou v podperách je lopta nainštalovaná a otáčaná v podperách, v spodnej časti má osový výčnelok, ktorý zapadá do vybrania v tele. Povrch lopty je pevne pritlačený na sedadlá a v zatvorenom stave spoľahlivo utesní konštrukciu.

Ktorý kohútik je lepšie použiť na zásobovanie vodou ako hlavný pri vstupe do bytu

Bez ohľadu na materiál, z ktorého je potrubie vyrobené v dome alebo byte, na vstupe sú vždy umiestnené kovové uzatváracie ventily. Kovové konštrukcie sú spoľahlivejšie a v prípade poruchy je ich zmena jednoduchšia a rýchlejšia.

Ktorý pohľad je najlepší pre inštalatérske práce

Nedá sa jednoznačne povedať, ktoré druhy sú lepšie. Výrobky z ocele môžu hrdzavieť a zarastať soľami; neobvyklý titán, keramika, nehrdzavejúca oceľ sú vzácne, drahé a ich inštalácia nemá osobitný zmysel. Zostáva mosadz (bronz) a plast. Vstup je určite mosadzný, polypropylén je možné dodať aj na plastové časti systému. Ak je systém namontovaný zo zosieťovaného polyetylénu, potom sú rúry namontované pomocou tvaroviek a je najvhodnejšie k nim pripevniť kovové výrobky..

Podľa materiálu

Pri prevádzke uzatváracích a regulačných ventilov je dôležité, z čoho bol výrobok vyrobený. V závislosti od účelu použitia bude odobratý určitý materiál

Spravidla sa pokúšajú vziať do domácnosti mosadzné, bronzové, nerezové alebo plastové ventily. Na vonkajšie použitie je vhodné, okrem uvedených, zvoliť liatinu a oceľ.

Hlavné materiály vhodné na výrobu ventilov:

 • Mosadz. Používa sa na výrobu drobných predmetov. Mechanizmy sú ľahké, dokonale odolávajú korózii. Mosadzný ventil má dlhú životnosť. Používa sa v systémoch zásobovania studenou a teplou vodou. Upevňuje sa na oceľové alebo plastové rúrky. Najväčšou nevýhodou týchto mechanizmov sú však ich vysoké náklady;
 • Liatina. Vždy ide o ťažké konštrukcie. Líšia sa od ostatných materiálov svojou pevnosťou a spoľahlivosťou. Inštalované na vysokotlakových potrubiach. Výrobky z liatiny dokonale odolávajú účinkom deformácie. Náklady na ventil sú zároveň nízke, preto sa tieto mechanizmy často používajú v klampiarskych systémoch bytových domov, v letných chatkách, v súkromnom sektore, garážach;
 • Oceľ. Pre výrobky vyrobené z tohto materiálu je charakteristický vzhľad držadla – je to koleso, ktoré je možné otáčať, aby sa reguloval prietokový tlak alebo sa úplne zastavil pohyb kvapaliny. Ak porovnáme výrobky z liatiny a ocele, potom má posledný menšiu hmotnosť a jednoduchší dizajn. Uzamykacie a regulačné zariadenia vyrobené z ocele je možné opraviť. Často sa používajú vo vodovodných potrubiach na dodávku kvapalín s vysokými teplotami a vysokým tlakom. Používa sa vo vodovodných systémoch, kde existuje riziko vodného rázu.
 • Nehrdzavejúca oceľ. Výrobky vyrobené z tohto materiálu sú lacné. Nevýhodou takéhoto produktu je, že je náchylný k tvorbe vodného kameňa. Preto sa takýto ventil neodporúča inštalovať na systémy dodávky teplej vody;
 • Plast. Vhodný na dlhodobé používanie, je lacný. Bude bez korózie a vodného kameňa. Ich použitie je však možné iba na plastovom potrubí..

Guľový ventil mosadz.

Guľový ventil bronz

Mosadzné guľové ventily sú najbežnejšími kohútikmi v potrubí..

Hlavné výhody mosadzných kohútikov:

– nízka cena;

– veľký výber modelov od rôznych výrobcov;

– krátke dodacie lehoty;

– dobrý výkon pre vodu a plyn;

– odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

Hlavné nevýhody mosadzných kohútikov sú:

– malý počet priemerov, vyrábaných hlavne od DN 8 do DN 100 mm;

– nedostatok zváraného prevedenia;

– nestabilná prevádzka pri teplotách nad 200 stupňov C;

– nemožnosť stabilnej prevádzky na ropné produkty.

Oceľový guľový ventil.

Oceľový guľový ventil

Oceľové guľové ventily sú ventily vyrobené z uhlíkovej ocele (zvyčajne oceľ 20 alebo oceľ 25), ktoré sa široko používajú v priemysle a v bytových a komunálnych službách..

Hlavné výhody oceľových žeriavov:

– nízka cena;

– veľký výber modelov od rôznych výrobcov;

– krátke dodacie lehoty;

– dobrý výkon pre horúcu vodu a plyn;

– odolnosť voči mechanickému namáhaniu;

– široký modelový rad.

Hlavné nevýhody oceľových žeriavov:

– nestabilná prevádzka pri teplotách nižších ako -40 stupňov C;

– ťažkosti počas dlhodobej prevádzky v systémoch zásobovania studenou vodou;

– nemožnosť prevádzky v mierne agresívnom prostredí.

Guľový ventil z legovanej ocele (odolný voči chladu).

Guľový ventil odolný voči chladu

Guľové ventily odolné voči chladu sú ventily vyrobené z legovanej ocele (zvyčajne 09G2S) a navrhnuté na prevádzku pri nízkych teplotách až do -60 ° C, ich ostatné vlastnosti sa zhodujú s oceľovými ventilmi..

Guľový ventil vyrobený z nehrdzavejúcej ocele (nerez).

Guľový ventil z nehrdzavejúcej ocele

Nerezový guľový ventil – sú to ventily vyrobené z nehrdzavejúcej ocele (zvyčajne 12X18H10T a podobné), ktoré sú v priemysle široko používané.

Hlavné výhody kohútikov z nehrdzavejúcej ocele:

– široká škála pracovných prostredí;

– schopnosť pracovať pri teplotách až -60 ° C.

Hlavné nevýhody kohútikov z nehrdzavejúcej ocele:

– vysoká cena;

– úzky modelový rad, vyrábaný hlavne od DN 8 do DN 300 mm;

– dlhé dodacie lehoty pre väčšinu žeriavov.

Liatinový guľový ventil.

Liatinový guľový ventil

Liatinové guľové ventily sú ventily vyrobené zo sivej (tvárnej) liatiny. V dôsledku hromadnej výroby oceľových guľových ventilov sa liatinové ventily predražili a väčšina výrobcov ich výrobu odmieta. Výsledkom bolo, že zhruba od roku 2010 v Rusku existoval iba jeden výrobca liatinových žeriavov a veľký počet nelikvidných aktív, ktoré boli vyrobené v 80. rokoch pod ZSSR. Pretože liatinové žeriavy nemajú v porovnaní s oceľovými žeriavmi žiadne výhody, odporúčame ich bezpochyby zmeniť na oceľové žeriavy.

Guľový ventil plastový

Guľový ventil z polypropylénu

Plastové guľové ventily sú ventily vyrobené prevažne z polypropylénu a určené na inštaláciu na plastové rúrky.

Hlavné výhody polypropylénových kohútikov:

– trvanlivosť porovnateľná s mosadzou;

– cena;

– nízka hmotnosť.

Hlavné nevýhody polypropylénových kohútikov:

– možnosť inštalácie iba na plastové rúrky.

Spôsobom upevnenia

Každý typ ventilu má svoje vlastné konštrukčné vlastnosti a spôsob pripojenia k procesu zásobovania vodou. Výrobky sú pripevnené ďalšími prvkami alebo zvárané k potrubiu.

Prírubové pripojenie. Slúži na pripojenie liatinového alebo oceľového zariadenia. Na správne upevnenie musia mať konce odbočných rúrok mechanizmov príruby s gumovým tesnením. Proces inštalácie je nasledujúci: koniec potrubia a odbočné potrubie uzatváracieho zariadenia sú dodávané s prírubami. Medzi nimi je nainštalované gumové tesnenie. Miesto pripojenia je na zaistenie dotiahnuté skrutkami.

K upevneniu spojky dochádza v dôsledku dodatočnej odbočovacej rúrky, ktorá je naskrutkovaná na koniec ventilu a má vonkajší šesťhran, takže pomocou jednoduchého skrutkovania je možné použiť kľúč. Najprv sa na vetvovú rúrku mechanizmu navinie ľanový prameň, aby sa pevne pripevnil a zabránilo úniku. Používa sa aj špeciálna páska MUF, ktorá tesní a zabraňuje úniku.

Spôsob pripojenia Tsapovy. Používa sa časť s vonkajším závitom na odbočných rúrkach. Je inštalovaný v blízkosti potrubia a pomocou prevlečnej matice je mechanizmus uvedený do prevádzky. Kovové tesnenie je zodpovedné za tesnosť zostavy na tupo; používajú sa aj špeciálne mazivá.

Zváraný spôsob upevnenia. Už z názvu je zrejmé, že inštalácia prebieha zváraním. Táto inštalácia ventilu je prípustná tak na kovových rúrach, ako aj na plastoch.

Treba poznamenať, že pri inštalácii ventilu prírubovým spôsobom alebo pomocou závitu, potom pri opravách, je možné zariadenie odstrániť. Ak bol ventil navarený, nie je možná oprava..

Upevnenie plastových uzatváracích ventilov má svoje vlastné technologické vlastnosti. Ich zváranie sa vykonáva najmä špeciálnym zváracím strojom. Konštrukcia, ktorá sa má nainštalovať, pozostáva výlučne z plastových prvkov. Na pripojenie ventilu a potrubia sa potrubia obidvoch zahrejú na požadovanú teplotu. V tomto prípade stojí za zváženie jeden detail – vonkajšia strana sa ohrieva na potrubí, vnútorná strana odbočného potrubia sa ohrieva na kohútiku. Akonáhle plast zmäkne, potrubie sa vloží do potrubia a nechá sa vychladnúť. Vnútri dochádza k molekulárnej adhézii, ktorá zaručuje úplné utesnenie uzla

Odrody mechanizmov blokovania loptičiek

Tento typ uzatváracieho zariadenia má niekoľko odrôd, ktoré sa líšia dizajnom, priepustnosťou, reguláciou toku, štruktúrou riadiacej jednotky a výrobným materiálom. Ďalej sa pozrieme na tieto otázky..

Trh ponúka široký sortiment guľových ventilov rôznych typov

Materiály používané pre guľové ventily

Na výrobu ventilov je možné použiť rôzne kovy a ich zliatiny:

 • oceľ;
 • mosadz;
 • bronz;
 • liatina;
 • chróm;
 • zliatina zinku a hliníka;
 • polypropylén.

Ventil s bronzovým telom a oceľovým guľovým ventilom

Použitie tohto alebo toho materiálu je spôsobené účelom časti a funkciami prevádzky. Najbežnejšie používaným kovom na výrobu guľových ventilov je mosadz, čo je spôsobené jeho vysokými antikoróznymi a pevnostnými charakteristikami..

Schopnosti zostavy brány

Podľa možností zariadenia uzávierky sú guľové ventily rozdelené na:

 • zamykanie – majú iba dve polohy: otvorené a zatvorené;
 • regulačný – schopný plynule meniť silu tlaku pracovného prostredia;
 • trojcestný – telo je odpalisko, otvory v kovovej guli sú vyrobené takým spôsobom, že je možné presmerovať kvapalinu na rôzne vetvy potrubia alebo spojiť toky dvoch pracovných médií dohromady.

Trojcestný ventil vám umožňuje presmerovať toky pracovného média na inú linku

Prietoková kapacita guľového ventilu

Podľa priepustnosti sa rozlišujú nasledujúce typy guľových ventilov so spojkou:

 • plný vývrt. Priemer priechodného otvoru vo sfére zostavy brány je rovnaký alebo o niečo menší (1-10%) vnútorného úseku potrubia. To umožňuje úplne preskočiť pracovné prostredie;
 • štandardný otvor. Otvor v guli pracovnej jednotky je menší ako vnútorný priemer odbočky, čo znižuje priechodnosť ventilu..

Priemer priechodného otvoru v sférickom ventile sa rovná vnútornému úseku odbočného potrubia a potrubia

Odrody guľových spojkových ventilov

Ako každý mechanizmus, aj tieto ventily môžu byť odlišné. Niektoré z typov sú bežnejšie v každodennom živote, iné sa používajú menej často, ale stojí za to zvážiť všetko, aby čitateľ získal podrobnejšie informácie. Hlavné kritériá, ktorými sa delia guľové spojkové ventily, sú:

 • závitové konektory;
 • šírka pásma;
 • typ uzamykacieho mechanizmu;
 • metóda ovládania;
 • materiál výroby.

Veľmi nepríjemná situácia, v ktorej sa nezaobídete bez úplného odstavenia linky

Závitové konektory a ich typy

Na pripojenie ventilu k potrubiu a jeho pripojenie k systému sa používajú závitové konektory. Môžu byť troch typov:

 • vonkajšie – matica umiestnená na potrubí je naskrutkovaná na guľový ventil spojky na oboch stranách. Na tesnenie sa tu používa paronitové, gumové alebo silikónové tesnenie;
 • vnútorný – závit je umiestnený v tele ventilu. Súčasne je naskrutkovaný na vonkajší závit potrubia a tesnenie je vyrobené z ľanovej alebo FUM pásky;
 • kombinované – tu sú obe predchádzajúce možnosti umiestnené na rôznych stranách

Mosadz

Tento typ výrobku je považovaný za najpopulárnejší, keď je potrebné ho nainštalovať na potrubné armatúry na reguláciu prívodu tekutiny. Pri výrobe sa používa pochrómovaná alebo leštená mosadz. Vďaka tomu je možné dosiahnuť vysoko kvalitný produkt..

mosadzný guľový ventil

Guľový ventil vyrobený z mosadze je schopný odolať veľkým teplotným výkyvom, v dôsledku čoho môže zariadenie vykonávať všetky svoje funkcie aj v extrémnych podmienkach. Mosadzné ventily nekorodujú, preto je ich životnosť oveľa dlhšia ako u oceľových výrobkov.

Spojka

Tento ventil je tiež bežným typom guľového zariadenia. Je charakterizovaná pripojením na potrubie alebo akumulačnú nádrž na kvapalinu pomocou spojok. Majú vnútorný valcový závit.

guľový spojkový ventil

Tiež konštrukcia spojovacieho ventilu môže naznačovať prítomnosť vnútorného kužeľového závitu. Ak chcete otvoriť kohútik, uchopte rukoväť a otočte ho proti smeru hodinových ručičiek. Keď je rukoväť v polohe rovnobežnej s rúrkou, znamená to, že ventil je úplne otvorený..

Tri spôsoby

Tento typ guľového ventilu sa vyznačuje prítomnosťou jedného vstupného a dvoch výstupných potrubí. To umožňuje miešať toky médií s rôznymi parametrami. Na základe uvedených charakteristík trojcestné kohútiky našli svoje aktívne použitie v inštalácii pri inštalácii mixéra.

trojcestný guľový ventil

Okrem toho majú tieto výrobky tieto pozitívne vlastnosti:

 • jednoduchosť dizajnu;
 • malá veľkosť;
 • krátka doba obratu;
 • môže byť použitý na viskózne a kontaminované médiá.

Motýľ

guľový škrtiaci ventil

Takéto zariadenie má telo vyrobené z kovanej mosadze. Existujúci guľový prvok je pochrómovaný. Na ovládanie motýľového kohútika slúži špeciálna páka, ktorá pripomína „motýľa“. Táto páka je pri výrobe potiahnutá epoxidovým smaltom..

Uhlové

Guľové závitové kohútiky sa používajú na pripojenie k systémom dodávky studenej a teplej vody. Obvykle sa nachádzajú v hadičkách nádrže, mixéra, práčky a umývačky riadu. Proces pripojenia sa vykonáva pomocou flexibilných konektorov s prevlečnou maticou. Vďaka takémuto kohútiku je možné prerušiť dodávku kvapaliny do konkrétneho zdroja spotreby vody..

Golier (americký)

guľový ventil

Táto verzia guľového ventilu je prezentovaná vo forme uzatváracích potrubných armatúr. Takýto výrobok vykonáva úplné uzavretie alebo otvorenie priechodu tekutiny v potrubí. Na výrobu telesa guľového ventilu s prevlečnou maticou (americká) sa používa mosadz a poniklovanie.

Čo sú guľové ventily podľa typu pripojenia ?

Guľový ventil na spojku

Spojkové guľové ventily sú ventily so závitovým pripojením, ktoré sú široko používané v rôznych oblastiach priemyslu a bytových a komunálnych služieb. Tieto ventily sú k dispozícii od DN8 do DN100, materiál telesa: mosadz, oceľ a nehrdzavejúca oceľ. Hlavnými výhodami takýchto žeriavov sú: nízka hmotnosť, malá dĺžka konštrukcie, nízke náklady. Nevýhody guľových ventilov so spojkou zahŕňajú úzky rozsah priemerov a zložitosť počas údržby (ventil je zanesený vodným kameňom atď.) A opravárenských prác.

Existuje niekoľko odrôd typu nití:

– guľový ventil vn-vn s vnútorným závitom na oboch stranách;

– guľový ventil nar-nar (tiež nazývaný kolík guľového ventilu) s vonkajším závitom na oboch stranách;

– guľový ventil je typ ventilu s vonkajším závitom, na každý závit je naskrutkovaná iba armatúra;

– guľový ventil vn-plank s vnútorným závitom na jednej strane a vonkajším závitom na druhej strane;

– guľový ventil s “americkým” s vnútorným závitom s jedným a prevlečnou maticou na druhej strane.

Prírubový guľový ventil

Prírubové guľové ventily sú ventily, ktoré sú spojené priamo so spätnými prírubami. Tieto ventily sú k dispozícii od DN15 do DN800, materiál telesa: liatina, oceľ a nehrdzavejúca oceľ. Hlavnou výhodou týchto ventilov je jednoduchosť inštalácie a údržby, použiteľnosť pre celý rozsah tlaku. Nevýhody prírubových guľových ventilov zahŕňajú veľkú hmotnosť a celkové rozmery, ako aj možnosť uvoľnenia v priebehu uťahovania skrutiek a v dôsledku toho stratu tesnosti..

Guľový ventil na zváranie

Guľový ventil na tupý zvar sú ventily s tupými zvarovými koncami. Tieto ventily sú vyrobené od DN10 do DN800, materiál telesa: oceľ a nehrdzavejúca oceľ. Hlavnou výhodou takýchto žeriavov je úplná a spoľahlivá tesnosť spoja, malá v porovnaní s prírubami, hmotnosť a konštrukčná dĺžka. Medzi nevýhody zváraných žeriavov patrí nemožnosť údržby, náročnosť demontáže a výmeny.

Podľa geometrie tela

Na nerovných častiach potrubia sa používajú guľové ventily. Ventil je možné použiť ako priamy ventil s rovnakými alebo rôznymi veľkosťami vnútorných alebo vonkajších závitov; často je umiestnený na vetve potrubia na vypúšťanie alebo plnenie vodou. Ak sa faucet používa na zavlažovanie, jeden z jeho koncov je vybavený kovaním z rybej kosti, ktoré zaisťuje flexibilnú hadicu k svorkám alebo drôtu; na hrubé čistenie pieskom je v tele niektorých modelov umiestnený vstavaný filter..

Existujú odrody určené na zmenu smeru toku, majú tri vstupy (trojcestné). Ostatné sú pohodlne inštalované v potrubí, ktoré mení jeho uhlovú polohu – ich telo je vybavené spojovacími rúrkami umiestnenými pod uhlom (uhlové pohľady).

Guľové ventily Bugatti

Podľa rozmerových parametrov

Značky DN na telese ventilu označujú priemer potrubia v milimetroch a menej často v palcoch, za všeobecne uznávané sa považujú nasledujúce nominálne veľkosti: 1⁄2 (15 mm), 3⁄4 (20 mm), 1 (25 mm ), 1 1⁄4 (32 mm), 11⁄2 (40 mm), 2 (50 mm) palcov. Je potrebné poznamenať, že pre uzatváracie ventily pre domácnosť v systémoch dodávky studenej a teplej vody, vykurovania sa za najvyššiu veľkosť považuje prierez 32 mm. Takmer všetky ventily s kanálovými kanálmi do 50 mm sú vybavené závitovými dýzami, pri 50 mm a vyšších sú ventily vybavené kotúčovými doskami na pripojenie príruby.

Pracovný tlak

Menovitý tlak (písmená PN s číslom) je druhým indikátorom, ktorý je pripevnený k telu všetkých vodovodných batérií. Digitálne označenie ukazuje, aký tlak ventil odoláva počas svojej životnosti pri teplote okolia 20 ° C. Digitálna hodnota Pn je uvedená v atmosférách (baroch) zodpovedajúcich 0,1 MPa, štandardné ukazovatele sú 10, 16, 25, 40, menej bežné importované modely (Bugatti) s vyššími tlakovými charakteristikami 50 a 64 barov.

Typ priechodného kanála

Guľové ventily sa vyrábajú v dvoch typoch – so zmenšeným otvorom, o jednu štandardnú veľkosť (1/4 palca) menším ako je prierez potrubia a s plným otvorom. Pri výbere uzatváracích ventilov sa pokúšajú vziať tento faktor do úvahy tým, že v časti potrubia namontujú zariadenia s plným otvorom, kde majú najmenší hydraulický odpor voči prietoku. Modely so zníženým priechodom kanála sa najlepšie inštalujú na odbočné vetvy na vypúšťanie alebo plnenie potrubí kvapalinou – potom ich priemer nebude mať žiadny vplyv na výkon systému..

Typy guľových ventilov s veľkým priemerom

Spôsob pripojenia potrubia

Vyššie bolo uvedené, že v drvivej väčšine prípadov sú kovové guľové ventily pre potrubia s priemerom do 50 mm vyrobené pre závitové spojenie. Veľké modely od 50 mm sa často vyrábajú s prírubami. Na zváranie sa vyrábajú priemyselné odrody železných kovov, odrody pre domácnosť na inštaláciu do polymérových potrubí sú vybavené rúrkami na spájkovanie (PP polypropylén), lepením (PVC polyvinylchlorid), kompresnými alebo lisovacími spojmi na rúry vyrobené z nízkotlakového polyetylénu ( HDPE) alebo kovoplast (PEX-AL-PEX).

Tvar a materiál držadla

Všetky typy guľových ventilov sú vybavené držadlami rôznych tvarov, čo sa nestalo náhodou a určuje rozsah použitia zariadení.

 • Konzolové jednopákové modely majú tendenciu byť namontované na miestach bez priameho prístupu osôb alebo v obmedzených priestoroch. V tomto prípade nemožno rukoväťou omylom pohnúť a vďaka dlhej páke je vhodné otočiť ju na ťažko dostupnom mieste prstom jednej ruky.
 • Kotva s motýľovou rukoväťou je namontovaná na miestach, kde sa jej dá omylom dotknúť, pretože na jej otočenie bude potrebné vyvinúť väčšiu silu ako pri konzolovom modeli, pravdepodobnosť jej náhodného otvorenia sa výrazne zníži.
 • Motýľová rukoväť s jedným malým tanierom slúži na prívod vody do práčok, je tiež ťažké ho otočiť náhodným dotykom a malé celkové rozmery a rovnaké chrómovanie s faucetom zvyšujú dekoratívny efekt výrobku..

Rukoväte vodovodných batérií pre domácnosť sú vyrobené z ocele alebo hliníka s práškovým nástrekom z červenej, čiernej alebo žltej farby, polymérnych materiálov.

Typy polypropylénových guľových ventilov

Čo sú guľové ventily podľa typu priechodu ?

Plnohodnotný guľový ventil je ventil, v ktorom sa deklarovaný menovitý priemer DN zhoduje s hodnotou skutočného prechodu v guli. Napríklad pre ventil s plným priemerom DN100 a priemer a skutočný priechod v guli je 100 mm.

Štandardný guľový ventil je ventil, v ktorom je deklarovaný menovitý priemer vždy väčší ako skutočný otvor v guli. Napríklad štandardný ventil DN100 má nominálny priemer otvoru 100 mm a skutočný otvor v guli je 80 mm. Hlavnou výhodou štandardných ventilov je ich nižšia cena v porovnaní s ventilmi s plným priemerom..

Mnohí sa budú pýtať – prečo sa objavil štandardný model s otvorom a je taký populárny? (viac ako 90% všetkých guľových ventilov je štandardných dier). Odpoveď je celkom zaujímavá. Vzhľadom na konštrukciu ventilu, keď je pri prechode guľou dosiahnutý nízky hydraulický odpor pracovného média, je priepustnosť ventilu so štandardným prietokom niekedy ešte väčšia ako pri ventiloch a šoupátkach rovnakého priemeru a pretože guľové ventily sú rozšírené od roku 2000, bez problémov nahrádzajú podobné armatúry bez straty tlaku a prietoku média.

Aké sú guľové ventily podľa typu tela? ?

Celozváraný guľový ventil je neoddeliteľný ventil z uhlíka, zliatiny alebo nehrdzavejúcej ocele, ktorý má kvôli zváranému telu nižšiu cenu v porovnaní so skladacími ventilmi. Ak vezmeme do úvahy životnosť žeriavu asi 20 rokov, potreba povinného používania sklopnej konštrukcie vzniká len zriedka.

Demontovateľný guľový ventil

Skladací guľový ventil je žeriav, ktorý je možné rozobrať a opravovať. Jedinou významnou nuansou je, že bez špecializovaného vybavenia je nepravdepodobné, že bude možné vykonávať vysokokvalitnú demontáž a údržbu bez straty tesnosti..

Čo sú guľové ventily podľa typu tesnenia ?

Naše skúsenosti ukazujú, že 99% všetkých guľových ventilov je utesnených PTFE, s výnimkou vysokoteplotných verzií, kde sa používajú tesnenia kov na kov..

PTFE (fluórplast, teflon) je teplotne odolný polymér, ktorý zaisťuje stabilnú prevádzku na teplej a studenej vode, priemyselných olejoch, zmesiach uhľovodíkov (ropné produkty, zemný plyn), pare (do 150 ° C). Rozsah prevádzkových teplôt od -10C .. + 150C, maximálna prípustná teplota -40C .. + 200C.

Kov na kov je tesnenie, v ktorom sú teleso ventilu a guľa v vzájomnom kontakte bez mäkkých tesnení. Hlavnou výhodou kovových tesnení je odolnosť voči vysokým teplotám. Za hlavnú nevýhodu možno považovať obtiažnosť zabezpečenia triedy tesnosti A.

Čo sú guľové ventily podľa typu ovládania ?

Manuál s guľovým ventilom

Ručný guľový ventil – to sú najbežnejšie guľové ventily s držadlom alebo „motýľom“.

Guľový ventil s redukciou

Guľový ventil s prevodovkou je ventil s namontovanou mechanickou prevodovkou. Redukciu je potrebné nainštalovať na všetky ventily s priemerom nad 300 mm, ako aj na ventily s menším priemerom, kde je potrebné zabezpečiť plynulé otváranie guľového ventilu.

Guľový ventil s elektrickým pohonom

Guľový ventil s elektrickým pohonom – to sú žeriavy, na ktorých sú nainštalované elektrické pohony, slúžia na diaľkové ovládanie technologických procesov, ako aj na núdzové odstavenie potrubí..

Guľový ventil s pneumatickým pohonom – to sú ventily, na ktorých sú nainštalované pneumatické pohony, slúžia na diaľkové ovládanie technologických procesov, ako aj na núdzové vypnutie potrubí v nebezpečných oblastiach, v ktorých je inštalácia elektrického pohonu neprijateľná.

Aké parametre sú dôležité pri výbere guľového ventilu ?

Mnoho našich zákazníkov čelí potrebe nainštalovať guľový ventil v zariadení, ale nemá značku. V takom prípade si môžete vybrať ventil, ktorý potrebujete..

Pri výbere spätného ventilu zvážte, aké parametre sú dôležité.

– priemer ventilu, DN – zvyčajne sa zhoduje s priemerom potrubia. Štandardný rozsah priemerov v milimetroch a palcoch: 6, 8, 10 (3/8 “), 15 (½”), 20 (¾ “), 25 (1”), 32 (1 “), 40 (1 ½” )), 50 (2 “), 65 (2 ½”), 80 (3 “), 100 (4”), 125, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 600, 700, 800 mm.

– menovitý tlak ventilu, PN – štandardný rozsah tlaku: 10, 16, 25, 40, 63, 100, 160 kgf / cm2. Pri výbere nominálneho tlaku stojí za zváženie skutočnosť, že pre stabilnú a dlhodobú prevádzku ventilu je potrebné, aby bol pracovný tlak 2-krát nižší ako nominálny. Napríklad máte vo svojom potrubí tlak 12 kgf / cm2. Je potrebné nainštalovať žeriav na 25 kgf / cm2. Ak nainštalujete žeriav na 16 kgf / cm2, môže žeriav v priebehu niekoľkých mesiacov zlyhať..

Čo je lepšie dať guľový ventil, škrtiacu klapku, uzatvárací ventil alebo škrtiaci ventil ?

Naše dlhoročné skúsenosti s uzatváracími ventilmi hovoria, že neexistuje univerzálny ventil a pre rôzne prevádzkové podmienky je potrebné nainštalovať rôzne typy ventilov. Zvážte prípady, v ktorých má zmysel inštalovať guľové ventily:

– komunikácia voda a plyn pre domácnosť – tu odporúčame inštaláciu mosadzných guľových ventilov.

– priemyselné plynovody a ropovody – tu odporúčame inštaláciu oceľových prírubových a zváraných ventilov.

– systémy vykurovania a zásobovania teplou vodou – tu odporúčame inštaláciu oceľových prírubových a zváraných ventilov.

Teraz sa pozrime na najčastejšie chyby pri výbere guľových ventilov:

– oceľové kohútiky nie je možné inštalovať do systémov zásobovania studenou vodou, pretože vo vode je veľa kyslíka a faucet za 3-6 mesiacov prevádzky doslova zarastie hrdzou a zlyhá. Na dlhodobú prevádzku odporúčame inštalovať ventily s gumovým klinom.

– nie je možné inštalovať oceľové kohútiky s fluoroplastovým tesnením na parné potrubia s konštantnou teplotou pary nad 150 ° C, pretože doslova do 1-2 mesiacov od prevádzky začne tesnenie zlyhávať a ventil stráca tesnosť. Na stabilnú prevádzku parných potrubí odporúčame inštalovať ventily s tesnením kov na kov, ktoré pri vysokých teplotách bez problémov stoja.

Aké guľové ventily si vybrať

Hlavné kritériá pre výber guľového ventilu:

 1. Priemer / menovitý otvor (DN alebo DN). Táto vlastnosť je uvedená na tele výrobku. Priemer najobľúbenejších žeriavov v Rusku je od 15 do 50 mm.
 2. Typ pripojenia. Ak je vybavený domáci systém, potom zvyčajne berú modely s rukávovým pripojením. Pre rýchlu inštaláciu je vhodná úprava pomocou prevlečnej matice („americká“).
 3. Maximálny pracovný tlak (PN). Tento parameter sa uplatňuje aj na telo. Pre systémy zásobovania vodou doma často kupujú kohútiky navrhnuté pre tlaky do 16 atmosfér (16 PN). Odporúča sa nainštalovať kohútiky do vykurovacích systémov s „rezervou“ pre prevádzkový tlak (napríklad 40 PN). Materiál telesa ventilu v systémoch s horúcim chladivom (od 1 000 ° C) sa zničí rýchlejšie (najmä ak sa kúpi lacné mosadzné zariadenie bez ochranného povlaku).
 4. Materiál puzdra, hrúbka steny. Pre väčšinu nepriemyselných systémov sú vhodné ventily z mosadze. Najspoľahlivejšie sú vyrobené z mosadze CW617N lisovanej za tepla. Magnet pomôže určiť materiál (mosadz alebo železo): nemal by byť priťahovaný. Rozpočtové riešenie – lacné guľové ventily zo silumínu, zliatiny hliníka a kremíka. Takéto výrobky sú ľahšie ako ich mosadzné náprotivky. Materiál sa zamiloval do remeselných čínskych výrobcov, pretože nevyžaduje drahé zariadenia na spracovanie. Napriek nízkym cenám za siluminové guľové ventily sa neodporúča ich nákup kvôli krehkosti materiálu. V lacných výrobkoch tiež šetria na materiáli puzdra: ich steny sú oveľa tenšie.
 5. Kvalita povrchu žalúzie a zostavy. Demontáž žeriava priamo v obchode je problematická, ale povrch gule môžete vizuálne skontrolovať. Mal by byť leštený a bez škrabancov. Tesniace časti by mali byť teflónové, nie gumové. Pri otáčaní gombíkom sa uistite, že lopta úplne zakrýva priechod. Rukoväť by mala tesne priliehať, bez vôle.
 6. Výrobný čas. Ak je žeriav v sklade viac ako 5 rokov, potom je vysoká pravdepodobnosť, že tesniace prvky zmenili svoje vlastnosti. Preto sa nepozerajte len na záručnú dobu, ale aj na dátum výroby..
 7. Ochranná známka V priemysle sa osvedčili žeriavy ruskej výroby (napríklad ADL, BAZ). Výrobky pre priemysel ťažby ropy a plynu, ktoré sú v súlade s GOST a medzinárodnými certifikátmi, úspešne konkurujú západným značkám. Drahšie, ale robustné žeriavy sa vyrábajú pod nemeckými, španielskymi a talianskymi značkami. Hlavná vec je, že falošný nie je skrytý pod kohútikom s označením VALTEC, BUGATTI alebo DANFOSS.

Je lepšie kúpiť guľový ventil nie na trhu, ale v špecializovanom obchode, ktorý poskytuje záruku kvality.

Tipy na inštaláciu a obsluhu

Pred inštaláciou ventilu utrite závit handrou a očistite ho od prachu, hoblín, nečistôt; stará niť by mala byť vyhnaná matricou – tým sa vlákno očistí od hrdze a usadených vápenatých a horečnatých solí. Najprv sa vyskúša žeriav – FUM sa navinie bez pásky a počet závitov sa uloží do pamäte. Smer navíjania pásky sa musí zhodovať so smerom navíjania výstuže. Kohútik je naskrutkovaný na rovnaký počet závitov ako pri montáži. Minimálny počet závitov je 4. Potom sa stierka zaskrutkuje rovnakým spôsobom alebo sa na druhú stranu naskrutkuje matica.

Systém je naplnený vodou a testovaný, ak dôjde k netesnosti, bude potrebné spojenie odskrutkovať, pridať tesniaci prostriedok (FUM), utiahnuť a znova otestovať.

Počas prevádzky je potrebné zavrieť a otvoriť kohútik najmenej raz za mesiac – tým sa z loptičky odstránia usadeniny soli. Nenechávajte uzávierku čiastočne otvorenú – to vedie k predčasnému opotrebovaniu uzávierky. Poloha držadla musí byť otvorená alebo zatvorená.

Tipy na výber

Takmer celý výber najlepších guľových ventilov pre domácnosť sa zameriava na mosadzné výrobky – spoľahlivé, nekorozívne, trvanlivé, lacné a rozšírené. Na polypropylénových rúrach sa na odpojenie časti systému používajú polypropylénové konštrukcie. Na vstup sú vždy kladené kovové výrobky.

Úniky vo vodných systémoch sú drahé, preto by ste mali kupovať výrobky v dosť veľkých obchodoch s potvrdením a certifikátom. Nenechajte sa zavesiť na dovážané výrobky – domáci výrobcovia vyrábajú aj výrobky dobrej kvality.

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Žeriav musí byť skontrolovaný – nemali by byť žiadne triesky, praskliny; vlákno musí mať najmenej 4-6 plných otáčok bez zasekávania; steny musia byť dostatočne hrubé; je potrebné skontrolovať faucet vo vnútri, skontrolovať, ako sa rukoväť a loptička otáčajú, či je v guli diera (a či je guľa – príležitostne sa vyskytujú „atrapy“, v ktorých je telo prerezané ako rúrka, rukoväť sa neotáča, vôbec nie je žiadna guľa). Okrem toho je potrebné pokúsiť sa pochopiť, či telo nie je silumin – kov vo vnútri bude biely a faucet sa bude zdať ľahký – hustota silumínu je menšia ako hustota mosadze (podľa normy – 8,5-8,7 g / cm³). Silumin nemôžete kúpiť – niekedy praskne už počas inštalácie.

Rukoväť je spoľahlivejšia a praktickejšia ako „motýľ“ v prevádzke, ale pri inštalácii batérie proti stene alebo v stiesnenej kúpeľni by ste mali zvážiť, či je dostatok miesta na otočenie páky alebo či by ste si mali kúpiť „ motýľ “. Na vstup najčastejšie zvoľte kohútik so závitovým pripojením typu „maticová spojka“.

približná cena

Mosadzné žeriavy s bežiacimi priemermi 15 a 20 mm stoja od 150 rubľov, polypropylén rovnakých priemerov – od 110 rubľov. Páková batéria pre kuchyňu bude stáť od 2 000 rubľov (najjednoduchšia) po … dokonalosti sa medze nekladú – existujú mixéry, ktoré stoja desaťtisíce a pre sprchu môžu dokonca vydržať až 100 000.

Štrukturálne rozdiely medzi škrtiacim ventilom a ventilom

Hlavný rozdiel medzi škrtiacim ventilom a ventilom spočíva v konštrukcii uzatváracích prvkov.

Vo ventile je to klinový alebo paralelný ventil pozostávajúci z jedného alebo dvoch kotúčov. Keď sa vreteno otáča, uzatvárací prvok sa pohybuje kolmo na prúd pracovného média a otvára alebo zatvára priechodný otvor ventilu..

Na ventile je uzatváracím prvkom kužeľ alebo kotúč (cievka) so závitovým driekom pohybujúcim sa rovnobežne s prúdom. Keď sa driek otáča, uzatvárací ventil sa spustí do sedla, čím sa zastaví prívod tekutiny. Pri spätnom otáčaní sa vypínací prvok zdvihne a otvorí dráhu pre pohyb pracovného média.

ventil-i-zadvijka.jpg

Telo ventilu má valcový tvar. Tok pracovného média sa ním pohybuje priamo. Keď je ventil v „otvorenej“ polohe, tok sa pohybuje v priamke s malou alebo žiadnou prekážkou. Drobnou prekážkou môže byť zúženie vývrtu a prítomnosť o-krúžkov v ňom. Tesniace prvky zaisťujú pevné priliehanie uzatváracieho prvku šoupátka v polohe “zatvorené”. Tento dizajn puzdra má nízky hydraulický odpor..

ustroystvo-zadvijki.png

Telo ventilu má oveľa komplexnejšiu konštrukciu. V ňom sa tok pracovného média nepohybuje rovno, ako vo ventile, ale robí dve po sebe nasledujúce otáčky v pravom uhle. Táto konštrukcia vytvára vysoký odpor pri otvorenom ventile, t.j. keď je uzávierka zdvihnutá a výrazne znižuje prietok pracovného média. Keď je však ventil zatvorený a otvorený, uzatvárací prvok sa posunie iba o štvrtinu menovitého priemeru a pri škrtiacich ventiloch sa musí posunúť na plný priemer. Z tohto dôvodu je stavebná výška šoupátkových ventilov oveľa vyššia ako v prípade ventilov..

ustroystvo-ventila.png

Funkčné rozdiely medzi uzatváracím ventilom a ventilom

Ventil aj ventil vykonávajú svoju úlohu na potrubí – vypínajú tok pracovného média iba s jedným rozdielom.

Ventil má iba dve polohy: „otvorený“ alebo „zatvorený“. Títo. otvára alebo zatvára pohyb toku pracovného média. Tretí nie je.

Ventil, okrem týchto dvoch polôh, môže byť aj v medzipolohe, pričom čiastočne blokuje tok pracovného média. Ventil teda reguluje prietok v potrubí..

ventil-i-zadvigka-v-razreze.jpg

Ventily majú nasledujúce výhody

 • krátky zdvih vretena, keď je uzávierka úplne zatvorená;
 • najlepšie podmienky na zabezpečenie tesnosti uzáveru prietoku;
 • minimálne trecie opotrebenie tesnení.

Medzi významné nevýhody patrí:

 • vysoký hydraulický odpor, ktorý výrazne zvyšuje spotrebu energie na čerpanie média a požadovaný tlak v potrubí;
 • obmedzený priemer prietoku, ktorý neumožňuje ich použitie na potrubiach veľkého prierezu (viac ako 15 cm);
 • prítomnosť stagnujúcich zón, v ktorých sa hromadí kontaminácia.

Pokiaľ ide o ekonomickú hodnotu, líšia sa:

 • vodný ventil (vodný ventil);
 • plynový ventil distribučnej siete;
 • ventil pre plynovú fľašu atď..

Definícia

Ventil je zariadenie, ktoré je inštalované na potrubí plynu, vzduchu, vody, pary, ropy a ďalších na otváranie a zatváranie otvorov ventilom. Ventil sa skladá z oceľového, liatinového alebo bronzového telesa so sedlom pre ventil, samotného ventilu so závitovým vretenom a držadlom, ktoré umožňuje otáčanie vretena. Ventily sú spojené s potrubím pomocou závitov alebo prírub a sú rozdelené na spojky a príruby.

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Šoupátkový ventil je zariadenie, ktoré je inštalované na potrubiach na otváranie a zatváranie otvorov ventilom pohybujúcim sa kolmo na os toku pracovného média. V závislosti od konštrukcie uzatváracieho telesa sú škrtiace klapky rozdelené na hadicové, posuvné a paralelné. Vretená môžu byť výsuvné alebo otočné..

Guľové ventily pre zásobovanie vodou: zariadenie, typy, rozdiely a veľkosti uzatváracích ventilov pre vodu

Porovnanie

Je to spôsobené odlišným dizajnom ich uzamykacích orgánov. Vo ventile sa prietok kvapaliny alebo plynu uzatvára pomocou ventilu pritlačeného na sedlo v horizontálnych rovinách rovnobežných s prúdom, pre ktoré sa vykonáva dvojitý ohyb prúdu kvapaliny alebo plynu pod uhlom 90 ° , ale tým sa zvyšuje odolnosť voči nemu. V škrtiacom ventile je prietok blokovaný klapkou alebo kužeľom, ktorý je spustený kolmo na smer jeho pohybu..

Ak je ventil správne navrhnutý, potom nedochádza k zúženiu priechodných otvorov v porovnaní so vstupom a výstupom a pri použití ventilov sú možnosti k dispozícii. Vo väčšine potrubí sú nainštalované ventily pohonu všetkých kolies, to znamená, že priemer ich otvoru zodpovedá priemeru potrubia, ale niekedy sa na zníženie krútiacich momentov inštalujú aj zúžené ventily, ktoré znižujú opotrebovanie tesniacich povrchov..

Pri veľkom priemere potrubí (od 300 mm) alebo vysokom tlaku v nich ventily pracujú efektívnejšie. Na druhej strane ventily majú jednoduchšiu konštrukciu, čo má za následok ich nižšie náklady, tiež sa dajú ľahšie otáčať pri vysokých tlakoch, ale pri vysokých tlakoch túžba stlačiť ventil zo sedla vytvára dodatočné zaťaženie konštrukcie. . Ventil nemá žiadny odpor, pretože nemá žiadne ohyby. Jednosmerný tlak zaisťuje tesnejšie uloženie medzi ventilom a sedlom, čím sa ventil stáva spoľahlivejším blokovacím zariadením.

Blokovacie prvky ventilov môžu buď úplne zablokovať tok kvapaliny alebo plynu, alebo môžu byť úplne otvorené, pričom ventily môžu byť použité ako ovládacie prvky.

Všeobecné vlastnosti

Uzatváracie ventily a ventily sa používajú ako uzatváracie zariadenie v kanalizácii, vode, plyne.

Každý z prvkov je podľa návrhu navrhnutý na použitie v systémoch s vysokými tlakmi. Táto vlastnosť sa odráža v cene (škrtiace ventily a ventily sú drahšie ako konvenčné ventily), umožňuje však použitie zariadení v systémoch, kde budú iné konštrukcie neúčinné.

Oba prvky sú namontované na potrubí pomocou prírub a spojok, ako aj zváraným spôsobom, to znamená, že prvky môžu byť súčasťou skladacieho alebo monolitického zariadenia..

Štrukturálne je jeden aj druhý dizajn odlievaným telesom a uzatváracím prvkom na reguláciu toku.

Rozdiel v aplikácii

Kovanie sa používa vo všetkých priemyselných odvetviach vrátane oblasti bývania a komunálnych služieb. Inštalované na akomkoľvek technologickom hlavnom potrubí.

Existujú dva hlavné typy ventilov: uzatváracie, regulačné. Môžu buď úplne zablokovať tok alebo regulovať jeho výkon. Manuálne spravujte zariadenia. Preto sú inštalované na odľahlých miestach s ľahkou dostupnosťou na trasách s priemerom maximálne 300 mm..

Ventil má zvýšený hydraulický odpor, ku ktorému dochádza v dôsledku dvojitej zmeny smeru toku vo vnútri zariadenia. Z tohto dôvodu musí byť umiestnený za pracovným médiom. Na zjednodušenie inštalácie výrobcovia nakreslia šípku na puzdre.

Na rozdiel od ventilu je montážna poloha ventilu na potrubí ľubovoľná. Jeho štruktúra je symetrická, vydrží aj vyššie zaťaženie. Používa sa pri pokládke hlavných potrubných vedení, ktoré vyžadujú plynulé zastavenie dodávky látky, aby sa zabránilo vodnému rázu.

V závislosti od regulačných noriem sú výrobky prevádzkované v systémoch s:

 • tlak do 25 MPa;
 • teplota do + 600 ° C.

Používajú sa na prepravu ropy, ropných produktov, vody, plynu, paliva, minerálnych hnojív a iných látok, ktoré nie sú agresívne pre materiál dielov.

Kotva predpokladá manuálne a automatické ovládanie. Na automatizáciu procesu riadenia sú zariadenia vybavené hydraulickými, pneumatickými alebo elektrickými pohonmi. Jednotky vám umožňujú inštalovať zariadenia na ťažko dostupné a vzdialené miesta, monitorovať prácu na diaľku.

technické údaje

Ventil sa skladá z telesa, dvoch odbočných rúrok, cievky, vretena a zostavy strmeňa. Jeho konštrukcia je do značnej miery rovnaká ako ventilové zariadenie. Zásadný rozdiel spočíva v synchrónnom pohybe uzávierky s prepravovaným výrobkom. To znamená, že zatvárací prvok je pritlačený na sedadlo horizontálne rovnobežne s pracovným médiom, ktoré sa dvakrát ohýba v pravom uhle..

Tesnením môže byť upchávka, vlnovec, membrána. Vďaka použitiu nekovových O-krúžkov je dosiahnuté tesnejšie stlačenie prvkov, ktoré vylučujú netesnosti.

Šoupátka sa vyrábajú predovšetkým odlievaním, čo im poskytuje vyššie výkonové vlastnosti ako náprotivky vyrobené lisovaním alebo zváraním. V závislosti od štruktúry a umiestnenia tesniacich krúžkov sa rozlišujú tieto typy uzatváracích ventilov: šoupátka, klinovité, rovnobežné, hadicové.

Podľa umiestnenia podvozku sú zariadenia k dispozícii so zasúvateľným aj nezaťahovacím vretenom. V prvom prípade tyč robí rotačno -translačné pohyby, ktoré zvyšujú konštrukčnú výšku zariadenia, v druhom – iba rotačné.

Kovanie je vyrobené z ocele, liatiny. Materiál sa vyberá na základe prevádzkových podmienok. Výrobky z ocele sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou a tvrdosťou. V závislosti od triedy ocele sa dajú použiť v akejkoľvek oblasti bez ohľadu na podnebie. Liatinové zariadenia sú schopné odolávať dynamickému a vibračnému zaťaženiu. Niekedy sú zariadenia vyrobené z bronzu alebo mosadze..

Ako správne nainštalovať

Armatúra je inštalovaná tak, aby bol tok tekutiny dvakrát ohnutý v dvoch pravých uhloch v dvoch rovnobežných rovinách. V tomto prípade pod doskou uniká kvapalina alebo plyn, čo na ňu vytvára tlak v „uzavretom“ prevádzkovom režime zo strany sedadla. Tento tlak do istej miery pomáha odpojiť kotúč od sedadla pri otvorení ventilu..

Poznámka! Ak je smer toku opačný, potom pri otváraní jeho tlak vytvorí dodatočné zaťaženie ventilu a môže zlomiť driek..

Vlastnosti použitia ventilov

Šoupátka sú vyrobené z ocele alebo liatiny a sú navrhnuté tak, aby plnili úlohy podobné ventilom. Aký je teda rozdiel medzi škrtiacim ventilom a ventilom? Všetky výrobky tohto druhu, ktoré majú rôzne konštrukčné vlastnosti, naznačujú bezproblémovú prevádzku a používajú sa na tesné zablokovanie technologických rozvodov a inžinierskych systémov a majú aj jednoduchší dizajn..

Plná časť tela poskytuje minimálny hydraulický odpor, čo umožňuje použitie ventilov v technologických linkách s vysokým prietokom plniva.

Hlavné výhody:

 • Odolný voči akémukoľvek prostrediu.
 • Jednoduchosť dizajnu.
 • Zaistenie vysokej tesnosti podlahy.
 • Schopnosť pracovať pri extrémnych teplotách.
 • Nízky hydraulický odpor.
 • Spoľahlivý uzamykací uzol.
 • Veľký výber produktov podľa typu a veľkosti.
 • Malá stavebná dĺžka.
 • Rýchle obnovenie pracovného stavu.
 • Schopnosť pracovať s výrobkom pri akomkoľvek tlaku vo vnútri linky.
 • Jednoduchá údržba.

Príklad použitia šoupátka

Aby sa minimalizovali náklady na prácu počas prevádzky, ventily sú často vybavené špeciálnymi mechanickými prevodovkami s odolným kovovým volantom. Nízka rýchlosť pri vykonávaní technologických operácií neumožňuje použiť tento typ uzamykacieho zariadenia na diaľniciach, ktoré vyžadujú minimálny čas na dokončenie procesu zatvárania / otvárania.

Napriek významným rozdielom medzi ventilmi a ventilmi sa tieto ventily úspešne používajú aj v ropnom a plynárenskom sektore a na technologických linkách, ktoré vyžadujú vysokú odolnosť voči účinkom agresívnych chemických zlúčenín.

Klasifikácia výrobku

Vodný ventil je klasifikovaný podľa niekoľkých rôznych charakteristík, medzi ktoré patrí:

 1. Typ a konštrukcia uzamykacieho zariadenia.
 2. Výrobný materiál.
 3. Vlastnosti spojenia s vodovodným alebo plynovodným potrubím.

Podľa typu a konštrukcie uzamykacieho zariadenia sú ventily rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Ventil.
 • Korok alebo kužeľ.
 • Lopta.

Zistíme hlavné vlastnosti každého typu ventilov a určíme ich účel..

Ventilové zariadenia

Ventilový ventil sa nazýva aj ventilový ventil, pretože telo výrobku je rozdelené na dve časti horizontálnymi a šikmými priečkami. Konštrukcia výrobku so šikmou ozvučnicou má otvor, ktorý má drážku pre ventil. Táto diera sa nazýva sedlo..

Ventil je súčasťou drieku, ktorý je umiestnený v spodnej časti výrobku. Do štruktúry výrobku je vložené elastické tesnenie priliehajúce k sedlu. Prostredníctvom takéhoto dorazu na sedadle sa zastaví tok kvapaliny pretekajúcej zariadením. V hornej časti je driek závitový, ktorý je spojený so závitovým pripojením pristávacej matice. Pomocou tohto závitového spojenia sa ventil zdvihne a spustí, čím sa vypne a reguluje tlak prívodnej tekutiny..

uzatvárací ventil

Tento typ výrobku má svoje výhody a nevýhody. Medzi plusy patrí:

 1. Odolávajte vysokému tlaku.
 2. Úprava objemu a tlaku vody.
 3. Jednoduché ovládanie.
 4. Ak uzamykacie zariadenie zlyhá, je možné ho vymeniť.

Nevýhody takéhoto zariadenia sú:

 1. Vysoká rýchlosť vymazania tesnenia, pretože pri častom otváraní a zatváraní zariadenia dochádza ku kontaktu gumy s kovom.
 2. Relatívne krátka životnosť.
 3. Ak chcete úplne vypnúť prívod kvapaliny, musíte zotrvačník dlho otáčať..

Výrobok kužeľového typu

Kužeľový ventil je typ ventilového výrobku. Rozdiely medzi týmito dvoma zariadeniami spočívajú v konštrukcii uzamykacieho mechanizmu. Ak je v predchádzajúcej verzii uzamykací mechanizmus prezentovaný vo forme priečky, potom v tomto prevedení má zariadenie zástrčku vo forme kužeľa. Keď sa driek otáča, uzatvárací ventil sa spustí do otvoru usmerňovača, čím sa zastaví prívod kvapaliny.

Výhody a nevýhody tohto druhu výrobku sú podobné ako pri ventile. Kužeľový ventil má nasledujúcu štruktúru, ako je znázornené nižšie.

kužeľový ventil

Typ pripojenia

Už sme poznamenali, že ventil, podobne ako škrtiaci ventil, má podobnú štruktúru a používa sa na podobné úlohy. Ak ich chcete navzájom porovnať a mať v hlave úplný obraz o tom, ako sa ventil líši od ventilu, musíte rozobrať princíp fungovania každej vzorky. Pochopte, ako funguje a z čoho pozostáva.

Predtým si však všímajme spôsoby ich pripojenia k potrubiu. Majú spoločné.

Prvky tohto typu môžu byť:

 • prírubové;
 • zvárané;
 • spojka.

Toto sa týka typu pripojenia k potrubiu. Tu prakticky neexistujú žiadne rozdiely. Čo ventil, to škrtiaci ventil sú vyrobené vo všetkých variáciách.

Bežné uzatváracie ventily pre domácnosť

Prírubový typ pripojenia znamená montáž na príruby. Druh spojovacích krúžkov privarených k okrajom oboch ventilov a potrubia. Je to dobrá voľba, keď potrebujete spoľahlivosť kombinovanú s praktickosťou..

Príruby sú privarené k výstupom a potom utesnené gumovými krúžkami. Pripojenie sa vykonáva utiahnutím protiprírub na potrubí a ventile pomocou skrutiek. Počet skrutiek, ich veľkosť, priemer príruby a mnoho ďalších parametrov závisí od konkrétnych podmienok..

Príruby sa najpohodlnejšie používajú v priemysle, ale aj v domácich podmienkach, ako aj v stavebníctve, sú pre nich dobré..

Myslím, že o zváraných spojoch už toho viete dosť. Zvárané uzatváracie ventily nie sú také populárne ako prírubové alebo spojkové ventily, ale sú na trhu tiež dosť zastúpené, čo znamená, že by bolo chybou to nespomenúť..

Zvárané tvarovky sú namontované na potrubiach pomocou plynového alebo elektrického zvárania. Výhody takýchto zlúčenín sú v ich sile. Nevýhody – pri absencii schopnosti odstrániť uzatváracie ventily. A takáto potreba sa môže objaviť kedykoľvek..

Uzatváracie ventily netrvajú večne. Neustále v ňom prebiehajú dynamické procesy. Tesnenia sú opotrebované, klin je uvoľnený, diely sú brúsené. Skôr alebo neskôr ventil zlyhá. A tu je čo robiť, otázka je otvorená.

Vzorky spojky sú namontované hlavne na závitových spojoch. Toto je prechodná možnosť medzi zváraním a prírubami. Musíte si s tým viac pohrávať, ale úplne sa zaobídete bez zváracieho stroja. Angažovaný vo väčšej miere na stredne veľkých civilných systémoch.

Analýza vnútorných strán

Ventil sa skladá z niekoľkých hlavných častí. Základňa pre všetky svoje vnútornosti obsahuje silné telo.

Telo je prevažne odlievané než skladacie. Existujú však rôzne modely, každý konkrétny obvod prechádza určitými zmenami v súlade s očakávaniami a túžbami výrobcu.

Vo vnútri tela je otvor na priechod kvapaliny. Tento otvor môže byť buď v plnej veľkosti, alebo zmenšený..

Plný otvor umožňuje plný transport tekutiny a tiež znižuje napätie vo vnútri ventilu. Tekutina prúdi bez problémov bez toho, aby narazila na odpor.

Miniatúrne ventily sú ďalšou záležitosťou. Vo svojom základnom stave nie sú schopní odovzdať nominálne množstvo médií za rovnaké časové obdobie..

Schematický nákres konštrukcie posúvačov

V centrálnej časti tela je blokovač ventilov alebo jednoducho ventil s vretenom. K nemu je pripojený závit s vodidlami a závit je ovládaný otáčaním držadla ventilu.

Systém je jednoduchý a nenáročný, a preto taký efektívny. Otáčaním držadla prenášame silu na závit skrutky. To ovplyvňuje polohu ventilu vo vnútri ventilu. Krútením držadla sa ventil spustí, odskrutkovaním sa naopak zvýši. Podľa toho môžete regulovať pohyb nosiča v potrubí, ako chcete..

Dôležitou vlastnosťou je, že prietok kvapaliny vo ventile je zablokovaný kvôli paralelnému blokovaniu toku. To ovplyvňuje náklady na celú štruktúru, ako aj cenu jej odrôd. Preto je vzorka ventilu s plným otvorom oveľa drahšia ako štandardná zúžená.

Inštalácia prírubového šoupátka

Postup inštalácie prírubového ventilu sa považuje za pomerne jednoduchý, aj keď sa musí vykonať v konkrétnom poradí:

 • Na obidva konce rúr, ktoré sa majú pripojiť, sú privarené oceľové príruby. Ich rozmery musia zodpovedať rozmerom prírub na koncoch ventilu..
 • Rúry sú rozložené v určitej vzdialenosti, v ktorých je umiestnený namontovaný ventil.
 • Otvory na prírubách potrubí a ventilov sú zarovnané a sú do nich zasunuté skrutky. O-krúžky (polymér alebo guma) sú umiestnené medzi príruby ventilu a potrubia, potom sú matice naskrutkované na skrutky.
 • Poslednou fázou je uťahovanie závitových spojov. Uťahovanie sa vykonáva správne v tomto poradí: každý pár skrutkových matíc je utiahnutý o 3-4 otáčky, potom pokračujeme k ďalšiemu, kým nie sú všetky spojovacie body úplne upevnené..

Výhody a nevýhody ventilov

Hlavnou výhodou ventilov je, že pri ich zatvorení nedochádza k treniu na tesniacich plochách, pretože ventil sa pohybuje kolmo, čo zase znižuje riziko poškodenia. Ventil má v porovnaní s ventilom nižšiu výšku, pretože zdvih vretena je malý a nepresahuje ¼ priemeru potrubia. Majú však väčšiu dĺžku tvárou v tvár, pretože je potrebné rozvinúť prúdenie vnútri puzdra..

Na ventile sa uzávierka pohybuje kolmo, v okamihu zatvárania systému nedochádza k treniu tesniacich plôch, čo zabraňuje výskytu bodovania.

Nevýhodou ventilov je ich vysoký hydraulický odpor. Vzniká v dôsledku zmeny smeru toku pracovného prostredia. K tejto zmene dôjde dvakrát v puzdre zariadenia..

Ventil sa líši v tom, že má počas prevádzky obmedzenia a môže byť použitý iba s určitým smerom pohybu pracovného média. Konštrukcia je vopred stanovená tak, že tok by mal prúdiť pod panvicu a tlačiť na ňu zo strany sedadla v zatvorenej polohe. Otvorenie ventilu vyvolá odpojenie disku od sedadla. Ak je ventil orientovaný v opačnom smere, potom bude disk v zatvorenej polohe pritlačený na sedlo, čo spôsobí značné ťažkosti pri otváraní. V dôsledku toho môže kotúč vypadnúť z drieku a ventil môže zlyhať..

Konštrukcia a prevádzka šoupátka

Rozdiel medzi škrtiacim ventilom a ventilom spočíva v niekoľkých malých, ale napriek tomu mimoriadne dôležitých konštrukčných prvkoch. Keď sa s nimi vysporiadate, určite pochopíte, čo tu je a ako to funguje..

Posuvný ventil vykonáva rovnaké úlohy ako ventil. Je tiež schopná systém kedykoľvek zablokovať alebo otvoriť..

Len tu existuje ventil v dvoch polohách:

 • otvorené;
 • zatvorené.

Tretia možnosť nie je daná. Jeho samotný dizajn jednoducho neumožňuje efektívne uzatvorenie čiastočného prietoku. Uzamykací prvok vo vnútri je z tohto dôvodu navrhnutý podľa tejto schémy..

Vo ventile je uzatvárací prvok alebo klin v polohe kolmej na nosič. Zatvára sa rovnako, pohybuje sa iba niekoľko desiatok centimetrov nadol.

To zjednodušuje dizajn, robí ho nenáročnejším a lacnejším. Ale tiež zvyšuje tlak na všetky súčiastky. Zvlášť pokiaľ ide o ventily namontované na vysokotlakových potrubiach.

Schéma montáže

V mnohých ohľadoch šoupátko opakuje konštrukciu ventilu. Skladá sa tiež z jednodielneho telesa odliateho pod tlakom. Môže byť tiež plný alebo štandardný so zúženým priemerom.

Hlavné rozdiely sa týkajú samotného vypínacieho prvku. Vo ventiloch je prietok blokovaný klinom. Zatvorená poloha klinu ho skrýva v hornej sedlovej časti. Klin nezasahuje do pohybu tekutiny v systéme..

K svojim vodidlám je pripojený závit, ktorý je ovládaný otáčaním rukoväte. Vo všeobecnosti je systém rovnaký ako pri ventile. Rozdiel spočíva v detailoch.

Keď sa rukoväť otočí, klin sa jednoducho uvoľní a v jednom momente zablokuje celé potrubie. Spodok klinu zapadá do pogumovaných vnútorných sedadiel.

Hlavné rozdiely

Uvádzame zoznam všetkých rozdielov medzi ventilmi a šoupátkami. To vám uľahčí navigáciu a výber..

Zoznam rozdielov:

 1. Ventil môže regulovať prietok v systéme, zatiaľ čo ventil je v dvoch stavoch: otvorený a zatvorený.
 2. Vo ventile dochádza k paralelnému blokovaniu systému, ventil je blokovaný kolmo na prietok.
 3. Ventil sa rýchlejšie opotrebuje.
 4. Ventil je drahší, najmä jeho plná verzia.

Regulátory tlaku, prietoku a hladiny

Regulátor tlaku so spojovacími prírubami

Účel regulátorov

Regulátory (reduktory) tlaku, prietoku a hladiny sú navrhnuté tak, aby automaticky udržiavali zodpovedajúci parameter bez použitia sekundárnych zdrojov energie.

Dizajn regulátora

Podľa konštrukcie je regulátorom ventil s pneumatickým alebo hydraulickým pohonom typu s membránou, vlnovcom alebo piestom, ako aj špeciálna nastavovacia pružina určená na nastavenie regulátora na požadovanú hodnotu parametra. Dizajn regulátora je veľmi rôznorodý.

Ovládače úrovní sú rozdelené na:

 • regulátory výkonu, v ktorých je hladina udržiavaná pravidelným pridávaním tekutiny do nádoby, a
 • regulátory pretečenia, v ktorých je odvedená prebytočná kvapalina.

Regulátor tlaku

na príklade reduktora plynovej fľaše. Vstupný otvor plynu je sedlo ventilu, proti ktorému je kotúč ventilu pritlačený na jeden koniec uhlového ramena. Druhý koniec páky je spojený s pohyblivou membránou, na ktorú zvonku pôsobí sila atmosférického tlaku a tlačná sila nastavovacej pružiny, a na druhej strane silou tlaku plynu v dutina regulátora. Os otáčania páky je pripevnená k spodnej časti telesa regulátora. Ak je tlak jedného z horákov plynového sporáka uzavretý, spotreba plynu sa zníži, v dôsledku čoho sa tlak plynu v dutine reduktora začne zvyšovať. Tým sa pohne s membránou, ktorá s ňou potiahne koniec páky, ktorá je s ňou spojená. Druhý koniec páky s ventilmi k nej pripevnenými sa tiež pohne a zakryje otvor pre priechod plynu. V dôsledku toho bude tlak plynu v dutine reduktora takmer konštantný, pretože zdvih ventilu je extrémne malý a sila nastavovacej pružiny sa pri pohybe membrány mierne mení..

Regulátor zabezpečí, aby požadovaný prietok plynu prechádzal pred horákmi pri konštantnom tlaku.

Regulátor prietoku

podobný regulátoru hladiny, udržiavajúci konštantný diferenčný tlak na niektorých škrtiacich zariadeniach, ako je membrána alebo variabilná tryska. Pretože sa koeficient miestneho odporu škrtiaceho zariadenia nemení, konštantný diferenčný tlak znamená, že prietok škrtiacim zariadením je konštantný, a preto je prietok konštantný. Niektoré regulátory majú tlmivku, ktorej konštrukcia vám umožňuje nastaviť jeho odpor a nastaviť regulátor na požadovaný prietok. Častejšie je však odpor škrtiaceho zariadenia ponechaný konštantný a mení sa stlačenie nastavovacej pružiny, čo umožňuje regulovať pokles tlaku cez škrtiacu klapku, a teda aj prietok cez regulátor..

V regulátoroch je dôležitou zásadou vyloženie ventilu z jednosmerného tlaku pracovného média, čo môže výrazne znížiť úsilie potrebné na pohyb pracovného telesa. Najdokonalejším typom vykládky je dvojsedadlový ventil, keď sily pôsobiace na dva kotúče majú opačný smer a navzájom sa kompenzujú. V takom prevedení je však teleso ťažšie na výrobu telesa a je ťažšie zaistiť úplnú tesnosť zatvárania dvoch ventilov súčasne. Napriek týmto ťažkostiam je tento dizajn v moderných regulátoroch veľmi široko používaný..

Výhody tohto typu potrubných armatúr

Medzi hlavné výhody patrí:

 • jednoduchosť mechanizmu;
 • pomalá jazda uzávierky;
 • prevádzková regulácia a vypnutie toku rôznych médií;
 • optimalizovaná svetlá výška v porovnaní s uzatváracími ventilmi;
 • zvýšená spoľahlivosť utesnenej štruktúry konštrukcie.

Čo určuje náklady?

Cena ventilov od výrobcu Luxor sa líši v závislosti od typu konštrukcie. Náklady sú tiež ovplyvnené priemerom trysiek a typom nastavenia mechanizmu..

Podľa spôsobu blokovania pohybu kvapalných a plynných médií existujú:

 • manuálne ovládanie;
 • automatizované.

Prvé sú regulované klasickým mechanickým spôsobom – otáčaním ventilu. Tí druhí sú schopní vypnúť prepravu látok v autonómnom režime, keď sú prípustné teploty prekročené pomocou termostatu. Odvádzajú vynikajúcu prácu pri obmedzení dodávky chladiacej kvapaliny do podlahových konvektorov, radiátorových vykurovacích systémov a potrubí pre domácnosť..

Tepelná izolácia Energoflex pre byt prispieva k výraznému zníženiu nákladov na vykurovaciu vodu a nosič tepla. Štruktúra propán-butánového penového materiálu je vyrobená z pružného vysokotlakového polyetylénu. Mikropóry zaručujú spoľahlivú ochranu pred odvodom tepla v životnom prostredí.

Pripojenie zariadení k potrubiam

Podľa spôsobu inštalácie sú ventily rozdelené do dvoch typov:

 1. Spojka a závit. Hlavným spojovacím prvkom pre tento typ pripojenia je závit. Na ventile môže byť interný aj externý (ľudovo sa mu hovorí „mama-otec“). Príslušenstvo tohto typu je inštalované v potrubiach s tlakom najviac 1,6 MPa.
 2. Prírubové. Na koncových častiach trysiek sú príruby, pomocou ktorých sa vykonáva spojenie liatinových alebo oceľových výrobkov. Inštalácia takýchto zariadení sa vykonáva na hlavných a priemyselných potrubiach, v ktorých tlak vody presahuje 10 MPa.

Plastové ventily sú spojené s potrubím pomocou špeciálneho zvárania. Keď poznáte vlastnosti príslušných zariadení, môžete si vybrať najlepšiu voľbu pre príslušnú inštaláciu. V poslednej dobe sú veľmi populárne guľové ventily, ktoré majú dlhú životnosť napriek nedostatku možnosti ich opravy..

  Ktorý vykurovací systém je lepší: jednorúrkový alebo dvojrúrkový