Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Niektoré všeobecné informácie – aké je potrebné množstvo tepla?

Veľmi stručne, toto všetko je už známe – chce to len malú systematizáciu.

Moderný človek pre pohodlný pobyt vyžaduje vytvorenie určitej mikroklímy, ktorej jednou z najdôležitejších zložiek je teplota vzduchu v miestnosti. A hoci sa „tepelné závislosti“ môžu líšiť, môžeme s istotou povedať, že pre väčšinu ľudí sa táto zóna „teplotného komfortu“ pohybuje v rozmedzí 18 ÷ 23 stupňov.

Ale keď je napríklad vonkajšia teplota negatívna, prirodzené termodynamické procesy majú tendenciu priviesť všetko do „spoločného baru“ a teplo začne opúšťať obytnú časť. Tepelné straty sú z hľadiska fyziky úplne normálnym javom. Celý systém izolácie domu je zameraný na minimalizáciu takýchto strát, ale nie je možné ich úplne odstrániť. A odtiaľ je záver, že vykurovanie domu je určené iba na doplnenie týchto tepelných strát..

Tepelným stratám sa nedá uniknúť, ale je veľmi dôležité pokúsiť sa ich aspoň obmedziť na možné minimum..

Ako ich kvantifikovať?

Najjednoduchší spôsob výpočtu požadovaného tepelného výkonu je založený na tvrdení, že na každý meter štvorcový plochy je potrebných 100 wattov tepla. Alebo – 1 kW na 10 m².

Ale aj bez toho, aby ste boli odborníkom, sa môžete zamyslieť nad tým, ako sa takáto „nivelácia“ kombinuje so špecifikami konkrétnych domov a priestorov v nich, s umiestnením budov na zem, s klimatickými podmienkami regiónu bydliska?

Je preto lepšie použiť inú, „skrupulóznejšiu“ metódu výpočtu, ktorá bude brať do úvahy mnoho rôznych faktorov. Práve tento algoritmus tvorí základ nižšie navrhnutej kalkulačky..

Dôležité – výpočty sa vykonávajú pre každú vykurovanú miestnosť v dome alebo byte oddelene. A až na konci je celkové množstvo potrebnej tepelnej energie vyrazené. Najjednoduchším spôsobom by bolo vytvoriť malý stôl, v ktorého riadkoch by ste mali uviesť všetky miestnosti s údajmi potrebnými na výpočty. Potom, ak má vlastník po ruke plán svojich obytných nehnuteľností, výpočty nebudú trvať dlho..

A ešte jedna poznámka. Výsledok sa môže zdať veľmi predražený. Musíme to však správne pochopiť – v dôsledku toho je zobrazené množstvo tepla, ktoré je potrebné na doplnenie tepelných strát v najnepriaznivejších podmienkach. To znamená, že na udržanie vnútornej teploty +20 ℃ na najnižších vonkajších teplotách typických pre región bydliska. Inými slovami – na vrchole zimného chladu bude dom teplý.

Ale také super-mrazivé počasie zvyčajne trvá len veľmi obmedzenú dobu. To znamená, že vykurovací systém bude väčšinou pracovať s nižším výkonom. A to znamená, že nemá žiadny zvláštny zmysel položenie tejto dodatočnej zásoby. Rezerva prevádzkového výkonu už bude pôsobivá.

Nasleduje kalkulačka a pod ňou sú uvedené stručné vysvetlenia pre prácu s programom.

Filmové podlahové vykurovanie: spotreba elektrickej energie, recenzie, použitie ako hlavné vykurovanie

V sieti je veľa reklamných informácií o tom, koľko elektriny spotrebuje teplá podlaha za mesiac. Väčšina údajov je nepochybne pravdivých, ale veľa podrobností nebolo oznámených. Vypočítajme spotrebu elektrickej energie infračervenej vyhrievanej podlahy v štandardnom dome s rozmermi 100 m 2 pomocou kalkulačky.

Poznámka! Existujú vzorky s rôznym výkonom od 110 do 220 W / m 2. To znamená, koľko jeden meter štvorcový izolačného materiálu spotrebuje elektrickú energiu za hodinu. Hodnoty 110-160 W sa používajú na vykurovanie iba podlahovej krytiny, 180-220 W je výkonnejšie zariadenie, ktoré môže fungovať ako hlavné vykurovanie..

V našom prípade vzorka s výkonom 220 wattov. Pretože sa materiál nehodí pod ťažký a nízky nábytok (odporúčaná medzera je najmenej 4 cm), 70% z celkovej plochy sa považuje za štandard pre výpočty. Potrebujeme teda 70 m 2 vykurovacieho materiálu. Tento typ vykurovania nie je neustále v štádiu spotreby elektrickej energie, pretože termostat sa vypne a zapne systém, keď sa dosiahne nastavená teplota. Ale ak užívateľ napríklad žije v Surgute, kde v chladnom období teplota klesá na – 45 ° C a na oknách nie sú žiadne studené frézy vo forme batérií, potom sa kúrenie zapne takmer 24 hodín. hodiny denne..

Poznámka! Do tejto kategórie by mali byť zahrnuté aj tepelné straty doma, to znamená, ako starostlivo je izolovaný.

Výhody a nevýhody ETP

ETP sa vyznačuje veľkým počtom výhod, vďaka ktorým sa často montuje do domov a bytov. Medzi výhody patrí:

 • Možnosť vykurovania celej miestnosti alebo len jej samostatnej časti. Elektrické podlahové kúrenie je možné namontovať iba na určité miesto, ako keby bol priestor zónovaný.
 • Jednoduché použitie, pretože ovládanie sa vykonáva pomocou diaľkového ovládača alebo termostatu.
 • Možnosť pripojenia k systému „smart home“. Vykurovanie tak môžete ovládať dokonca aj na diaľku..
 • Jednoduchá montáž, nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie.
 • Žiadne riziko úniku.

Ďalšou nespornou výhodou elektrického vykurovania je, že podlaha počas inštalácie zaberá minimum výšky miestnosti, takže ju možno ľahko použiť v miestnostiach s príliš nízkymi stropmi. Inštalácia ETP vo výškovej budove je tiež jednoduchá, je to výhodnejšie, pretože ohrev vody príliš preťažuje podlahy. Hmotnosť elektrickej konštrukcie je niekoľkokrát menšia.

Na pozadí výhod je potrebné poznamenať aj nevýhody. Tie obsahujú:

 • spotreba veľkého množstva elektrickej energie, ak je na podlahe ponechaný iba jeden zdroj vykurovania;
 • pomalé zahrievanie;
 • je zakázané umiestňovať vykurovanie pod masívny nábytok, takže globálne preskupenie po dokončení prác nebude fungovať.

O ohrievačoch filmov

Výpočet množstva infračerveného filmu je oveľa jednoduchší a zahŕňa výber veľkosti vykurovacieho materiálu a špecifického prenosu tepla:

 1. Vypočítajte potrebu tepelnej energie v miestnosti (prvá časť tejto publikácie).
 2. Načrtnite rozloženie miestnosti so stacionárnym nábytkom. Vypočítajte veľkosť a kvadratúru voľnej plochy.
 3. Filmové teplé podlahy sú rozmiestnené s odsadením od stien 15-20 cm. Nakreslite tieto pruhy na skicu a odčítajte ich veľkosti z voľnej plochy.
 4. Poslednou úlohou je umiestniť do zostávajúcej oblasti infračervený film požadovaného celkového výkonu. Vyberte kotúče požadovanej šírky a prenosu tepla z katalógu výrobcu.

Referencia. Film známej značky Caleo je schopný dodať od 130 do 230 W na 1 m² vykurovacieho telesa. Šírka – 50, 80 a 100 cm.

Upozorňujeme, že tepelnú fóliu je možné prestrihnúť iba pomocou špeciálnych čiar (interval – 250 mm). Susedné plátna je možné klásť od konca do konca alebo s vypočítaným intervalom, ale neprekrývať sa. Pre spálňu z nášho príkladu sa množstvo filmu vypočíta nasledovne:

 1. Požadovaný prenos tepla podlahového okruhu je 1,08 kW. Ak vezmete výrobok s prenosom tepla 130 W / m², budete potrebovať 1080/130 = 8,3 m² ohrievača filmu. Vrátane skladu – 9 m².
 2. Šírka role – 0,5 m. Na vytočenie 9 štvorcov je potrebné vziať film s dĺžkou 18 m.
 3. Pretože v spálni je voľný priestor 15 m², tento typ ohrievača je celkom vhodný.

IR film

Infračervený film pozostáva zo spodnej dielektrickej vrstvy, uhlíkových pásikov, ktoré v skutočnosti vykonávajú zahrievanie, a hornej ochrannej dielektrickej vrstvy. Hlavnou výhodou IR filmu je malá hrúbka vrstvy a nízke zahrievanie (maximálne do 50 ° C), takže ho možno použiť na pokládku pod dekoratívne nátery bez dodatočného poteru. Môže byť napríklad umiestnený pod laminát, linoleum alebo dokonca koberec..

Teplá podlaha: koľko elektriny „zožerie“ a ako ušetriť?

Výkon fólie je však 220 W / m2, čo výrazne zvyšuje spotrebu energie v porovnaní s inými druhmi podlahového vykurovania. Tiež kvôli nízkej prevádzkovej teplote bude pomer stohovania na použiteľnej ploche vyšší. Fóliu odporúčame používať len ako doplnkový zdroj vykurovania. Tu je dobrý lacný IR film od Q-TERM:

Pôsobnosť

Vďaka vyššie popísaným výhodám sa vykurovacie rohože široko používajú v obytných priestoroch, vidieckych domoch a chatách. Sú obzvlášť žiadané v tých miestnostiach domu, kde sú podlahy vždy studené – kúpeľne, kuchyne, spálne, technické miestnosti atď. Inštalované vykurovacie systémy nielen zlepšujú komfort bývania v dome, ale tiež predchádzajú prechladnutiu spojenému s chôdzou po studenej podlahe.

Vplyv zdroja tepla IR na telo

Málokto vie o takej výhode, ako je priaznivý účinok na telo. Tajomstvo spočíva v tom, že ľudské teplo vyžaruje v rovnakom rozsahu ako infračervené žiarenie. To znamená, že infračervenú teplú podlahu ľudia vnímajú ako prirodzený zdroj tepla, a preto sú aj príjemnejšie. Napríklad, ak človek potrebuje 22-25 stupňov tepla na pohodlie v miestnosti s ohrevom vody, potom pri použití IR vykurovania bude rovnaký pocit už pri 18 stupňoch.

IR žiarenie ionizuje vzduch, ničí škodlivé baktérie a vírusy, odstraňuje nepríjemný zápach.

ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Mnoho chorôb je liečených infračervenými lúčmi. Pod ich vplyvom nervové napätie zmizne. V našom veku neustáleho stresu je to skvelá príležitosť na posilnenie nervového systému bez toho, aby ste museli odísť z domu..

Mnoho ľudí ťažko znáša suchý vzduch v byte, ktorý vyprovokujú radiátory ústredného kúrenia. Musíme používať zvlhčovače vzduchu. Infračervené podlahové vykurovanie vzduch nevysušuje, a preto sa v takej miestnosti ľahko dýcha.

IR žiarenie neohrieva samotný vzduch, ale objekty. Preto je chôdza po takom poschodí potešením a vzniká stav blízky relaxácii..

Princíp činnosti termostatu pre teplú podlahu

Princíp činnosti termostatu je jednoduchý – potom, čo snímač zaznamenal požadované tepelné indikátory, termostat zastaví napájanie, kým teplota vykurovacieho telesa neklesne o 1-2 stupne (túto hodnotu je možné zmeniť v nastaveniach termostatu) . Potom sa napájanie obnoví.

Zaobchádzanie s teplotou: ako vypočítať elektrickú teplú podlahu

Horná hranica teplotného rozsahu sa pohybuje okolo 45-55 stupňov Celzia. Skúsení stavitelia odporúčajú, aby konkrétna hodnota odrážala potrebu konkrétnej miestnosti na teplo. Aj malá chyba premení miestnosť na solárium alebo bude vyzerať ako severná politika..

Bez ohľadu na zvolený indikátor je teplá podlaha vybavená regulátorom teploty. Je žiaduce, aby vykurovací systém obsahoval najmenej dva regulátory..

Ak neviete, ako vykonávať výpočty, je lepšie obrátiť sa na profesionálov

V takom prípade môžete rýchlejšie reagovať na zmeny podmienok prostredia. Zatiaľ čo jeden tepelný regulátor fixuje t nosiča tepelnej energie a druhý – teplotné pozadie „návratu“.

Indikátorom normálnej prevádzky celého systému bude rozdiel medzi údajmi oboch teplomerov na úrovni až 10 stupňov Celzia..

Okrem toho nebude nadbytočné venovať pozornosť niekoľkým praktickým radám nižšie:

 • Na toalete a v kúpeľni prípustná hladina t nepresahuje + 33 ° C;
 • Ak priestory umožňujú dlhodobý pobyt občanov, potom v tomto prípade t nie je väčšie ako + 29 ° C;
 • V hraničných funkčných zónach je táto značka na úrovni + 35C.

Správne zvolená úroveň teploty zaistí pohodlný pobyt v kancelárii, súkromnom dome, maloobchodných priestoroch alebo byte. K tomu je potrebné vziať do úvahy plochu miestnosti, použitý materiál, potrebu vykurovania a jeho funkčný účel..

Stanovenie požadovanej izbovej teploty

Konečný indikátor teploty podlahy závisí od účelu, na ktorý sa miestnosť používa. Napríklad:

 • +29-30 stupňov – haly, chodby;
 • +27-29 – kancelárie, obývačky;
 • +30-35 – podlahy v blízkosti okien, na verandách;
 • +32 – kúpeľne, toalety;
 • +17-19 – telocvične.

  Inštalácia podlahového kúrenia

  V tomto prípade by teplota chladiacej kvapaliny nemala byť nižšia ako +40 stupňov alebo vyššia ako +60. Vykurovací systém musí byť taký, aby rozdiel medzi teplotnými ukazovateľmi priameho a vratného potrubia v prípade vodných podláh nepresiahol 15 stupňov. V opačnom prípade bude základňa zahrievaná absolútne nerovnomerne..

Optimálna a overená musí byť aj rovnováha tepelného / hydraulického zaťaženia vodnej podlahy. Vykurovacie okruhy preto musia mať určitú dĺžku v súlade s priemerom. Optimálna možnosť potrubia je 18 mm, pretože aj pri malom množstve vody bude také potrubie fungovať správne a ohrievať základňu.

Teplá podlaha je vždy zapnutá

V tomto prípade bude spotreba teplej filmovej podlahy 0,22 kW / h. Odhadovaná 24-hodinová spotreba energie za 30 dní bude 158,4 kW / m2. (533,8 rubľov / s. M.)

To je však len vtedy, ak teplo neustále uniká otvoreným oknom alebo je teplá podlaha z filmu pripojená bez termostatu.

Pozor!

Pripojenie filmovej teplej podlahy bez termostatu ako pohodlného alebo hlavného vykurovania nie je bezpečné. Nekontrolované zahrievanie fólie môže poškodiť samotnú fóliu aj podlahovú krytinu..

Zariadenie a princípy činnosti

Teplá podlaha z infračerveného filmu je polyetylénová žiaruvzdorná fólia obsahujúca pásy uhlíkovej pasty, ktoré sú spojené medenými prípojnicami, tiež spájkované do fólie. Práve pozdĺž týchto pneumatík je do uhlíkového materiálu (najčastejšie uhlíka) dodávaný elektrický prúd..

IR filmové zariadenie

Vzhľadom na to, že prúd prechádza uhlíkom, vytvára maximálne teplo. Pruhy sú kombinované niekoľkými kusmi v jednom bloku. Môžete ich prerezať pozdĺž deliaceho pásu medzi blokmi, čo značne uľahčuje inštaláciu.

Táto konštrukcia je výhodná aj v tom, že ak je poškodený jeden alebo viac pásikov, zvyšok pásu bude fungovať. Pretože je medzera medzi pásikmi malá, aj keď sú rozbité niekoľko častí, podlaha sa udrží v teple rovnomerne.

Linka rezu IR filmu

V mnohých krajinách sveta vedci už dlho poskytujú zdôvodnenie a dôkazy o priaznivých účinkoch infračervených lúčov na všetky živé organizmy a o ich absolútnej neškodnosti pre ľudské zdravie..

Nasledujúca tabuľka zobrazuje technické ukazovatele a charakteristiky infračerveného podlahového vykurovania.

Charakteristické vlastnosti
spotreba energie 1 m², W / m.h 45-67
šírka tepelného filmu, cm 50
maximálna prípustná dĺžka pásu tepelného filmu, m osem
teplota topenia termofilmu, ° С 130
výživa 220 V / 50 Hz
Vlnová dĺžka IR zahrievania, μm 5-20

Množstvo elektrickej energie spotrebovanej infračerveným podlahovým kúrením závisí od veľkosti lokality a režimu prevádzky. Rôzne spoločnosti vyrábajúce takéto vykurovacie systémy ponúkajú svoje vlastné úpravy infračervených podláh. Všetky majú približne identické charakteristiky a ukazovatele, takže tomu, ktorému z nich dať prednosť, záleží iba na vás..

Hrúbka tepelného filmu – 0,4 mm. Vďaka tomu je možné ho namontovať pod parkety, dlaždice, laminát, linoleum. Okrem toho môžete fóliu nainštalovať na steny a strop, aby ste maximalizovali vykurovanie celej miestnosti..

Výhody použitia infračerveného žiarenia na vykurovanie miestnosti

Infračervené podlahové vykurovanie pritiahlo pozornosť spotrebiteľov v mnohých ohľadoch. Napriek tomu, že na trhu existuje mnoho alternatívnych typov vykurovacích zariadení, voľba často dáva prednosť infračervenému zdroju tepla..

Všetky typy IR podláh majú nasledujúce výhody, ktoré už boli testované počas ich prevádzky:

 • IR žiarenie má priaznivý vplyv na telo;
 • nesušte vzduch, na rozdiel od ohrevu vody;
 • znížiť náklady na vykurovanie;
 • umožňujú vám rýchlo zahriať miestnosť (za 5-10 minút);
 • môžete ich nainštalovať sami;
 • možnosť lokálnej inštalácie.

výpočet infračerveného podlahového vykurovania

Infračervené zdroje tepla je navyše možné pohodlne pripojiť v prípade núdze, keď nestačí ústredné kúrenie alebo už bolo vypnuté. IR podlahy sú nepostrádateľné pre izoláciu lodžií a balkónov.

Na rozdiel od konvekčného typu ohrevu vody je teplo zo zdroja IR cítiť okamžite, aj keď je nastavená minimálna teplota..

Vplyv zdroja tepla IR na telo

Málokto vie o takej výhode, ako je priaznivý účinok na telo. Tajomstvo spočíva v tom, že ľudské teplo vyžaruje v rovnakom rozsahu ako infračervené žiarenie. To znamená, že infračervenú teplú podlahu ľudia vnímajú ako prirodzený zdroj tepla, a preto sú aj príjemnejšie. Napríklad, ak človek potrebuje 22-25 stupňov tepla na pohodlie v miestnosti s ohrevom vody, potom pri použití IR vykurovania bude rovnaký pocit už pri 18 stupňoch.

IR žiarenie ionizuje vzduch, ničí škodlivé baktérie a vírusy, odstraňuje nepríjemný zápach.

ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Mnoho chorôb je liečených infračervenými lúčmi. Pod ich vplyvom nervové napätie zmizne. V našom veku neustáleho stresu je to skvelá príležitosť na posilnenie nervového systému bez toho, aby ste museli odísť z domu..

Mnoho ľudí ťažko znáša suchý vzduch v byte, ktorý vyprovokujú radiátory ústredného kúrenia. Musíme používať zvlhčovače vzduchu. Infračervené podlahové vykurovanie vzduch nevysušuje, a preto sa v takej miestnosti ľahko dýcha.

IR žiarenie neohrieva samotný vzduch, ale objekty. Preto je chôdza po takom poschodí potešením a vzniká stav blízky relaxácii..

Vlastnosti rôznych typov infračervených podláh

Výroba infračervených podláh sa neustále zlepšuje. Výrobcovia sa snažia vyhovieť preferenciám spotrebiteľov. Podľa typu konštrukcie sú IR podlahy:

 • film;
 • kľúčový.

Film je zase rozdelený na pevný a pruhovaný podľa typu ukladania uhlíka, ktorý je zdrojom infračerveného žiarenia. Fólia s nepretržitým striekaním uhlíkom sa ľahko inštaluje a ľahko sa strihá. Vydáva teplo z celej oblasti, dynamika zahrievania je vyššia ako pri aplikácii uhlíka v pruhoch.

Uhlíkové pásy sú zoskupené do skupín, medzi ktorými je možné rezať. Pretože je pripojenie k napájaciemu zdroju paralelné, ak niektorá jednotka zlyhá, zostávajúca časť „pruhovaného infračerveného filmu“ zostane funkčná..

charakteristiky filmového podlahového vykurovania

V tomto prípade je film s kontinuálnym striekaním dokonalejší, pretože zlyhávajú iba miesta roztrhnutia alebo porezania. Životnosť a cena pevnej uhlíkovej fólie sú vyššie ako pri pásikovej fólii.

Podlaha IR tyče vyzerá ako lanový rebrík. Mnoho tyčí, ktoré sú naplnené uhlíkom, meďou a striebrom, je prepojených drôtmi. Podložka na tyč je samoregulačná. Jeho inštalácia sa líši od typu filmu v tom, že je potrebné vytvoriť „mokrý“ cementový poter na pokládku. Životnosť je však ešte dlhšia ako pri pevnej fólii a nebojí sa veľkého mechanického namáhania..

IR fóliové podlahy: dizajn, výhody a nevýhody

Mechanizmus účinku infračerveného tepelného filmu je možné zvážiť na príklade zariadenia uhlíkových pásov zoskupených do sekcií.

Uhlíková pasta je zatavená v polyesterovej alebo polypropylénovej fólii. Elektrická energia je k uhlíku pripojená vodivými prípojnicami medi a striebra umiestnenými pozdĺž okrajov filmu. V okamihu, keď prúd prechádza cez uhlíkový pás, uvoľňuje sa teplo.

Sekcie je možné rezať pozdĺž deliacich pruhov. Obvykle je šírka kotúčov od 0,5 do 1 metra. Fólia je k dispozícii v rôznych hrúbkach. Minimálne – 0,2 mm, maximálne – 2 mm.

Vlastnosti fólie na podlahové vykurovanie umožňujú kombinovať ju s takmer všetkými podlahovými krytinami. Na izoláciu stačí rozvinúť polyetylénový film a pomocou lepidla na teplé podlahy môžete na vrch položiť parkety, laminát alebo položiť dlaždice..

šírka infračervenej teplej podlahy

IR podlahy sú ideálne pre drevené podlahy. Drevo sa zahrieva rovnomerne, to znamená, že sa nedeformuje a nepraská.

Názory odborníkov sú rôzne, pokiaľ ide o možnosť položenia infračerveného filmu pod cementový poter alebo lepidlo na dlaždice. Väčšina majstrov tvrdí, že sa zrúti. Otázkou je skôr rôzna kvalita filmu..

Ak potrebujete navinúť koberec zhora, potom bude stavebný „sendvič“ vyzerať takto: infračervený film, polyetylénový film, preglejka alebo akýkoľvek iný pevný listový materiál, koberec.

Pokiaľ ide o linoleum, dizajn bude vyzerať rovnako, ale je potrebné vziať do úvahy odporúčania výrobcu. Nie všetko linoleum je vhodné na podlahové vykurovanie, pretože existuje veľké riziko deformácie.

Odrody elektrického podlahového vykurovania a ich charakteristiky zohľadnené vo výpočtoch

Hlavnými časťami akejkoľvek teplej podlahy sú vykurovacie telesá alebo ich kombinácia. Majú rôzne prevedenie. Všimnime si zvláštnosti každého systému.

Odporový vykurovací kábel

Najčastejšie sa používajú systémy podlahového vykurovania na tomto základe, pretože majú jednoduchý dizajn a v porovnaní s inými typmi ohrievačov majú nižšiu cenu. Je založený na jedno alebo dvojžilovom vodiči uzavretom v ochrannom štíte a s určitým odporom. V jadre je to predĺžený vykurovací prvok, ktorý po pripojení k elektrickej sieti vytvára určité množstvo tepelnej energie. Odporové káble majú vždy pevnú dĺžku, ktorá by sa za žiadnych okolností nemala meniť, pretože to radikálne mení celé nastavenie systému. Akékoľvek pokusy o skrátenie odporového kábla znižujú jeho odpor, prúd sa zvyšuje a to najčastejšie vedie k zlyhaniu..

Hlavné charakteristiky odporových káblov sú:

 • Káblový dizajn (jednožilový, dvojžilový, zónový) a jeho účel.
 • Napájacie napätie a výkon. Výrobcovia spravidla uvádzajú dve napájacie napätia 220/230 voltov a zodpovedajúci výkon vo wattoch, napríklad vykurovací kábel deviflex ™ DTIP-18 s dĺžkou 22 metrov má výkon 360/395 wattov..
 • Veľmi dôležitou charakteristikou vykurovacích káblov je výkon na jednotku dĺžky, to znamená, koľko wattov je vyžarovaných na meter. V uvedenom príklade kábla je lineárny výkon 18 W / m pri napájacom napätí 230 V. Tento údaj je uvedený na označení kábla, ale dá sa vypočítať. Ak je výkon 395 W delený dĺžkou 22 metrov, potom sa ukáže 395/22 = 17,95 W / m.

Odporové káble sa vyrábajú v rôznych dĺžkach (7-220 m) s rôznym lineárnym a celkovým výkonom, ktoré môžu dobre uspokojiť všetky potreby. Prirodzene, kábel musí byť položený podľa špeciálnej schémy na pokrytie celej plochy miestnosti, ale o tom sa bude podrobne diskutovať v nasledujúcich častiach..

Vykurovacie rohože

Aby sa uľahčilo kladenie, boli vynájdené vykurovacie rohože, kde je vykurovací odporový kábel tkaný do polymérnej siete a už položený s požadovaným rozstupom. Sieťka má spravidla lepiacu základňu a dá sa prilepiť na povrch podlahy, čo len zvyšuje pohodlie pri inštalácii. To je obzvlášť dobré pri pokládke dlaždíc, keď sú rohože skryté priamo vo vrstve lepidla na dlaždice alebo pri opravách, ak je vyrobený iba samonivelačný tenký poter, na ktorý môžete následne položiť laminát alebo koberec. Väčšina vykurovacích rohoží je k dispozícii v šírke 45 cm a rôznych dĺžkach, čo vám umožňuje vybrať si konkrétny model pre každú miestnosť. Zároveň nezabúdajte, že podložky sú založené na odporovom, spravidla dvojžilovom kábli, preto je strihanie rohoží pozdĺž vodičov prísne zakázané.!

 • Napájacie napätie, ktoré je spravidla 220/230 V a výkon vykurovacej podložky.
 • Dĺžka podložky a odporúčaná plocha pokládky, spravidla 0,5 m2 až 12 m2 s dĺžkou 1 až 24 m.
 • Jedným z hlavných ukazovateľov je špecifický výkon, to znamená, koľko tepla generuje vykurovacia podložka na 1 meter štvorcový. Meria sa vo W / m2 (watty na meter štvorcový). Na podlahové vykurovanie sa rohože zvyčajne vyrábajú so špecifickým výkonom 100-150 W / m2, veľmi zriedka 200 W / m2..

Samoregulačný vykurovací kábel

Hlavnou nevýhodou odporových káblov a vykurovacích rohoží na nich založených je potreba neustáleho odvádzania tepla z nich, pretože ich odpor a podľa toho množstvo generovaného tepla prakticky nezávisí od teploty okolia. Ak sa z kábla neodstráni teplo, prehrieva sa a zlyhá. Preto vyhrievané podlahy nemožno vybaviť odporovými káblami pod stacionárnym stojacím nábytkom bez nôh..

Samoregulačný kábel v podlahovom vykurovaní sa používa veľmi zriedka

Samoregulačný kábel nemá takú nevýhodu, ktorej lineárny výkon závisí od teploty. Vykurovací článok je polovodivý polymér schopný meniť svoj odpor v závislosti od teploty. Takéto káble je možné bez obáv skrátiť na akúkoľvek dĺžku, nepovedie to k prehriatiu a zlyhaniu. Vysoká cena však obmedzuje ich použitie ako teplých podláh, preto sa používajú hlavne na vykurovanie potrubí..

Filmová infračervená teplá podlaha

Relatívne novým typom podlahového vykurovania je infračervené (IR) podlahové vykurovanie, ktoré je založené na žiaričoch vo forme priečnych grafitových pásov spojených s pozdĺžnymi medeno-striebornými vodičmi. Celá konštrukcia je umiestnená v polyesterovom filme, ktorý má hrúbku nie viac ako 0,4 mm. Charakteristikou filmových podláh je, že väčšina generovanej energie padá na lúčovú zložku – infračervené vlny v rozsahu od 4 do 20 nm. Je známe, že sálavé infračervené teplo neohrieva vzduch, ale okolité predmety, a to človek vníma veľmi pohodlne.

Filmová infračervená podlaha nemá rada „mokré“ procesy v stavebníctve

Hlavné charakteristiky infračervených filmových podláh potrebných na výpočty sú:

 • Napájacie napätie 220/230 V a špecifická spotreba energie, ktorá môže byť 130, 150, 170, 200, 230 W / m2, v závislosti od miestnosti a jej účelu.
 • Šírka role podlahy IR filmu: 0,5, 0,8 alebo 1 meter. Dĺžka od 1 do 20 metrov. To vám umožní “prispôsobiť” film do akejkoľvek miestnosti.

podlaha tiež vyžaduje položenie iba na podlahovú plochu, ktorá nie je obsadená stacionárnym nábytkom bez nôh. Ďalším vážnym obmedzením aplikácie je nemožnosť položenia do poteru, pretože infračervené filmy „nemajú radi“ mokré procesy v stavebníctve. Najlepšou aplikáciou pre tieto ohrievače je „suché“ kladenie na absolútne rovné povrchy, po ktorom nasleduje položenie laminátu určeného na podlahové vykurovanie, linoleum alebo koberec.

Typ vody

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Je tiež možné použiť podlahu ohrievanú vodou, ktorá je rozdelená na betón a podlahu. Ako naznačuje názov, prvá možnosť musí byť pokrytá betónovým poterom a druhá je zhora pokrytá hotovými dokončovacími materiálmi..

Výhody:

 1. Pri inštalácii na podlahu nemusíte míňať veľa peňazí.
 2. Pripojenie k existujúcemu vykurovaciemu systému.
 3. Za elektrinu nemusíte míňať ďalšie peniaze.

Nevýhody:

 1. Vo väčšine prípadov sú inštalované iba v súkromných domoch, pretože inštalácia v bytoch je náročná. Pohodlné pripojenie k kotlu a nie k centrálnemu vodovodnému systému bytu.
 2. Teplotu vo viacpodlažnej budove nemôžete regulovať, ak bolo pripojenie na ústredné kúrenie. Systémom bude prúdiť teplá voda, ako aj celým bytom.
 3. V prípade poškodenia systému hrozí zaplavenie bytu.

Povinné údaje

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Najprv vypočítajte plochu domu

Na výpočet požadovanej účinnosti prvkov je potrebné určiť pomocou niektorých faktorov, ktoré majú priamy vplyv na tento ukazovateľ:

 • vyhrievaná plocha;
 • kvalita tepelnej izolácie stien a stropov;
 • tepelná vodivosť podlahovej úpravy.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Okrem týchto údajov je dôležité pochopiť, aký prvok budú podlahy používať ako: hlavné alebo dodatočné?

Na bezproblémovú prevádzku a zaručenú dlhú životnosť vykurovania musí pracovať v režime nepresahujúcom 80% maximálneho výkonu..

Výpočet výkonu teplej podlahy veľa závisí od správnosti určenej použiteľnej plochy.

Elektrickú podlahu je možné použiť ako hlavné vykurovanie iba vtedy, ak je pokrytie najmenej 70% celkovej plochy miestnosti..

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Na určenie účinnosti vykurovania používame vzorec P = S * k, kde:

P je výkon vykurovacieho telesa;

S – užitočná oblasť;

k – špecifický výkon.

Špecifický výkon elektrického podlahového vykurovania pre rôzne typy priestorov:

Nie Typ izby Špecifický výkon systému podlahového vykurovania na 1 m2 (W / m2)
1 Obývačka, kuchyňa (1. poschodie) 140-150
2 Obývacia izba, kuchyňa (2. poschodie a vyššie) 110-120
3 Zasklené a izolované balkóny a lodžie 140-180
4 Kúpeľne (1. poschodie) 120-150
5 Kúpeľne (2. poschodie a vyššie) 110-130
6 Primárne vykurovanie nie menej ako 180
7 Dodatočné vytvorenie pohodlných podmienok 110-120

Spotreba energie je veľmi približná. Veľa závisí od úrovne tepelnej izolácie ako celku: úrovne tepla strateného oknami, stenami, stropmi.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Výpočet požadovanej kapacity pohodlných podláh pre kúpeľňu s celkovou plochou 10 m2 v druhom poschodí ako hlavný vykurovací systém:

Užitočná plocha bude: 10/100 * 70 = 7 m2. Špecifická sila pre kúpeľne druhého poschodia je 130 W / m2, ale zároveň používanie podláh ako hlavného prvku vykurovacieho systému predpokladá výkon najmenej 180 W / m2.

Berieme viac zmyslu. Získame: P = 7 * 180 = 1260 W (1,26 kW) – celkový prenos tepla z podlahy v kúpeľni.

Usporiadanie miestnosti nemusí vždy umožňovať použitie podlahového systému ako hlavného zdroja vykurovania. Medzi vykurovacím telesom a nábytkom musí byť vzdialenosť najmenej 10 cm.

V malých miestnostiach so širokým nábytkom (pohovka, posteľ) nie je vhodné používať systém podlahového vykurovania ako hlavný..

Výkon na meter

Medzi teplovodnými vykurovacími systémami a tradičnými možnosťami vykurovania existujú značné rozdiely. sú skonštruované tak, aby systém začal fungovať pri 35–45⁰ (maximálne povolené maximálne 50⁰). To znamená, že taká relatívne nízka teplota stačí na pohodlné vykurovanie obytného priestoru..

Výkon podlahy ohrievanej vodou na meter štvorcový je tiež relatívne malý – asi 40 – 150 wattov. Aby systém efektívne fungoval, je potrebné dosiahnuť rovnomerné rozloženie teploty po povrchu, čím sa eliminuje tvorba studených rohov..

Ako vypočítať výkon teplej podlahy na meter štvorcový

Výkon štruktúry ohrevu vody a dĺžka potrubia sú navzájom prepojené. Pri výpočte berú do úvahy aj:

 • veľkosť plochy a konfigurácia podlahy;
 • množstvo tepelných strát;
 • krok inštalácie potrubia.

Výkon takéhoto systému, ako aj jeho teplota, sa nastavujú ručne alebo automaticky v súlade s poveternostnými podmienkami a teplotami..

Výpočet sa vykonáva postupne.

 • V prvom rade je plán nakreslený na papier, najlepšie na milimetrový papier. V ňom je potrebné označiť miesta, kde sú umiestnené dvere a okná, pretože sú to hlavné miesta tepelných strát. Rúra, ktorá vychádza zo stúpačky, musí byť vedená pozdĺž okien. Medzi rúrkou a stenami by mal zostať pás široký asi 200-250 mm, v žiadnom prípade však nie menší ako 100 mm.
 • Ďalej sú určené s dĺžkou jedného obrysu. Optimálna dĺžka sa považuje za 80-90 m..

Upozornenie Upozorňujeme, že ak je okruh príliš malý, na podlahe zostanú studené miesta, pretože vykurovanie nebude prebiehať rovnomerne. Ak je dĺžka obrysu veľká, hydraulický odpor sa zvýši a cirkulácia chladiacej kvapaliny bude slabá.

Jeden okruh je schopný vykurovať približne 20 metrov štvorcových. m.Pre veľké plochy sa používa niekoľko obrysov, ktoré ich rozdeľujú na rovnaké oblasti.

Ako vypočítať výkon teplej podlahy na meter štvorcový

 • Už sme si všimli, aké dôležité je rozdeľovať teplo rovnomerne. Pri riešení tohto problému hrá dôležitú úlohu správna voľba vzdialenosti medzi rúrkami. Je potrebné vziať do úvahy nasledujúci vzťah medzi týmto parametrom obvodu a teplotou chladiacej kvapaliny: čím väčšia je vzdialenosť medzi nimi, tým vyššie musí byť chladivo zahriate, aby bolo možné poskytnúť požadovaný stupeň prenosu tepla.

Užitočné Pri inštalácii potrubia so sklonom 250 mm je potrebných v priemere 5 bežných metrov. m / sq. m potrubí, to znamená na vykurovanie miestnosti s rozlohou 20 m². m, dĺžka čiary by mala byť 100 lineárnych metrov. m. V tomto prípade prenos tepla dosahuje 50 W / sq. m pri teplote chladiacej kvapaliny 30 °. Ak je potrebné zvýšiť prenos tepla, napríklad až na 80 wattov, odporúča sa zmenšiť vzdialenosť medzi rúrkami na 20 cm..

 • Nesmieme tiež zabúdať, že krok inštalácie rúrok obvodu závisí aj od ich priemeru. Celkový počet rúrok sa vypočíta podľa výkresu, pričom sa zohľadnia všetky vyššie uvedené skutočnosti. K získanému výsledku je potrebné pridať ďalšie dva metre, ktoré budú potrebné pri pripojení vedenia k stúpačke.

Znižovanie nákladov

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Vďaka použitiu termostatu môžete ušetriť až 40% energie

Pohodlie a pohodlie vytvárané vyhrievanými podlahami je zatienené jediným faktorom – účtom za elektrinu. Ako môžete znížiť náklady na energiu bez toho, aby ste sa pripravili o pohodlie? Niekoľko tipov na múdru spotrebu:

 1. Nezabudnite nainštalovať termostat. Je lepšie ho umiestniť čo najďalej od hlavného vykurovacieho systému. Regulátory môžu vďaka potrebnej aktivácii ušetriť až 40% elektrickej energie.
 2. Znížte tepelné straty čo najviac. V prípade potreby vykonajte práce na tepelnej izolácii stien. Podľa skúsených štatistických štúdií zlepšenie tepelnej izolácie znižuje náklady na energiu takmer 2 -krát..
 3. Nainštalujte si viac tarifný systém platieb za elektrinu. V noci bude podlahové vykurovanie stáť 1,5 – 2 -krát lacnejšie v závislosti od regiónu..
 4. Začnite šetriť už vo fáze inštalácie. Neumiestňujte vykurovacie telesá na miesto nábytku, urobte potrebné zarážky zo stien a vykurovacích zariadení.
 5. A jednoduchá matematika: znížením teploty iba o 10 ° C sa spotreba elektrickej energie zníži o 5%.

Pristupujte k otázke kladenia podlahového vykurovania zodpovedne. Vopred vypočítajte požadovaný výkon zariadení. Tieto údaje vám pomôžu vybrať správne vykurovacie telesá a používať systém bez výrazného poškodenia rodinného rozpočtu..

Tyčové infračervené podlahové kúrenie

Najinovatívnejším a najmodernejším systémom podlahového vykurovania sú tyčové infračervené podlahy, kde sa ako ohrievače používajú flexibilné prvky vyrobené zo zmesi uhlíka, grafitu a striebra. Takéto tyče majú veľmi užitočné vlastnosti – keď teplota podlahy stúpne z 20 na 60 ° C, ich špičková spotreba energie sa zníži 1,5 -krát. To umožňuje použitie podlahového vykurovania aj tam, kde bude trvalo umiestnený nábytok, ktorý je možné periodicky prestavovať.

Vykurovacie tyče sú paralelne spojené s pozdĺžnymi medenými vodičmi a vytvárajú vykurovaciu podložku. Aj keď jeden z nich zlyhá, ostatní budú pokračovať v práci. Šírka rohože je 83 cm, rozstup medzi tyčami môže byť 9 alebo 10 cm. Hlavnými charakteristikami podlahy IR tyče sú:

 • Špičková spotreba energie, ktorú je možné merať buď W / m2 alebo W / m. Môže to byť buď 130 alebo 160 W / m2 s tepelným príkonom 116 alebo 138 W / m. Tieto údaje sú určené pre UNIMAT RAIL alebo UNIMAT BOOST.
 • Minimálna a maximálna dĺžka termomaty je od 0,5 do 25 metrov.
 • Vlnová dĺžka IR: 8-14 mikrónov.
 • Napájacie napätie 220/230 V.

Tyčové podlahové vykurovanie IR je určené na inštaláciu hlavne do tenkých – 2-3 cm poterov a do vrstvy lepidla na obklady. Jeho novinka, vyrobiteľnosť a pozoruhodné vlastnosti určujú vysoké ceny, preto sa taká teplá podlaha používa len zriedka..

Druhy infračervenej podlahy

Dnes sú pre domáce použitie k dispozícii tri možnosti infračervených podláh:

 • Film s uhlíkovými vykurovacími prvkami, chránený z oboch strán tepelnou fóliou.
 • Uhlík s prútmi z grafitového striebra.
 • Rod.

Všetky je možné použiť ako dodatočné zdroje vykurovania alebo ako nezávislý a jediný vykurovací systém. Prirodzene, výkon pre každú možnosť bude iný. Na zvýšenie pohodlia stačí 100-150 W / m2. Jedno vykurovanie vyžaduje 200 wattov na meter štvorcový. Nevyhrievané studené lodžie – až 250.

Varianty aplikácie teplých elektrických podláh

Špecialisti na vykurovanie a výrobcovia elektrických vykurovacích systémov pre podlahové vykurovanie odporúčajú používať káblové vykurovanie v dvoch hlavných režimoch:

 • Káblový vykurovací systém je inštalovaný v betónovom potere s hrúbkou najmenej 3 až 5 cm s možnosťou použitia ako kompletného vykurovania bez použitia ďalších vykurovacích zariadení. V tomto prípade môže elektrické vykurovanie kompenzovať všetky tepelné straty a udržiavať požadovanú teplotu vzduchu v priestoroch. Ďalšou možnosťou je použitie káblového vykurovania pri tepelnom skladovaní hrubých betónových podláh (10-15 cm), keď sa podlaha zahrieva počas znížených taríf za elektrickú energiu, a po zvyšok času kvôli veľkej tepelnej zotrvačnosti masívneho poteru, teplo sa uvoľňuje do miestnosti.

Systémy vykurovacích káblov je možné použiť v masívnych betónových poteroch akumulujúcich teplo

 • Vykurovací systém vo forme elektrických vykurovacích káblov, rohoží, rúrkových ohrievačov alebo podláh s infračerveným filmom sa používa iba na udržanie príjemnej teploty povrchu podlahy. Podlahové vykurovanie zároveň funguje v spojení s hlavným vykurovacím systémom, ktorý kompenzuje leví podiel na tepelných stratách bytu alebo domu. Na tento účel sa používajú vykurovacie káble a rohože namontované priamo do vrstvy lepidla na dlaždice alebo do vzduchovej medzery drevených podláh, ako aj podlahy z infračerveného filmu uložené priamo pod krytinou..

Čo ovplyvňuje spotrebu energie?

Spotreba energie nezávisí iba od typu podlahy. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie. Hlavným ukazovateľom budú technické vlastnosti samotného priestoru..

Čo teda ovplyvní spotrebu systému podlahového vykurovania:

 1. Na čo plánujete systém používať: malé zahriatie miestnosti na požadovanú teplotu alebo vykurovanie miestnosti bez ďalších zdrojov tepla.
 2. Úroveň tepelnej izolácie. Menej energie sa spotrebuje, ak sú okná, steny a dvere dobre izolované.
 3. Počasie. Bez ohľadu na to, ako dobre je miestnosť izolovaná, ale pri nízkych teplotách za oknom sa spotreba energie zvýši.
 4. Podlahy. Materiály môžu byť teplé a studené na dotyk. Dlaždica teda často chce byť izolovaná.
 5. Koľko času trávite doma. Keď nie ste v miestnosti, nie je potrebné používať podlahové kúrenie, čo znamená, že sa spotrebuje menej energie.
 6. Termostat. V niektorých prípadoch vám umožní ušetriť teplo až o 30%.

Ak nainštalujete programovateľný termostat, môžete udržať požadovanú teplotu, aj keď nie ste doma.

Ako ušetriť teplo:

 • Izolujte okná, dvere, steny, strop, podlahu.
 • Pri inštalácii teplej podlahy používajte vysokokvalitný podklad, ktorý má vysoké hodnoty tepelnej izolácie.
 • Je lepšie nastaviť minimálnu teplotu, ktorú potrebujete, bez prehrievania podlahy..

Výpočet tepelných strát budovy alebo priestorov

Pri navrhovaní akéhokoľvek vykurovacieho systému, vrátane elektrického podlahového vykurovania ako hlavného, ​​je veľmi žiaduce vypočítať tepelné straty každej miestnosti v byte alebo dome. Pri týchto výpočtoch sú počiatočné údaje tieto:

 • Nastavená teplota v každej miestnosti a ich relatívna poloha.
 • Geografická poloha.
 • Konštrukcia steny: aké materiály, aká hrúbka sa používa v stenách, ktoré steny sú vonkajšie.
 • Konštrukcia podlahy a stropu.
 • Prítomnosť a plocha okien, ich dizajn a tepelné straty cez ne.
 • Orientácia budovy na svetové strany.
 • Teplota vonkajšieho vzduchu (s prihliadnutím na najchladnejšie teploty v roku).
 • Tepelné straty vetraním.

Všetky vyššie uvedené nie sú v žiadnom prípade úplným zoznamom počiatočných údajov na posúdenie tepelných strát. Tieto výpočty robia špecialisti na kúrenie, ale na internete je veľa špeciálnych bezplatných programov alebo online výpočtov, takže si každý môže urobiť hodnotenie sám. Hlavnou úlohou týchto výpočtov je, že akýkoľvek vykurovací systém musí plne kompenzovať všetky tepelné straty, a to aj pri zohľadnení najchladnejších zimných dní..

Príklad výpočtu

Infračervené vykurovacie telesá sú inštalované predovšetkým v priestoroch bez ťažkého nábytku. Ak budete toto pravidlo ignorovať alebo sa po inštalácii teplej podlahy budete zaoberať prestavbou postelí, chladničiek a skriniek, systém sa pod nábytkom prehreje..

Výnimkou sú samoregulačné tyčové rohože, ktoré sú schopné prispôsobiť sa požadovanému režimu vykurovania, znížiť alebo zvýšiť spotrebu energie. Ale populárne podlahy z infračerveného filmu túto schopnosť nemajú. Preto sa na výpočet z celkovej plochy odpočíta jeho časť obsadená nábytkom..

Existuje napríklad škôlka pre 12 štvorcov. 5 z nich je pod nábytkom. Preto je možné do miestnosti nainštalovať 12 – 5 = 7, to znamená 7 m2 infračervenej vykurovacej fólie.

odkaz

Jediná vec, ktorú treba povedať podrobnejšie, je koeficient spotreby energie 0,35, ktorý poskytuje termostat pre teplú podlahu. Niektorí spotrebitelia si položia otázku: prečo je tento údaj uvedený? Faktom je, že princíp činnosti termostatu je nasledujúci – filmová infračervená teplá podlaha sa zahrieva na vopred stanovenú teplotu od 10 sekúnd do 1 minúty. Potom termostat automaticky vypne napájanie a dôjde k prirodzenému ochladeniu tepelného filmu. Tento proces trvá 2 až 10 minút (v závislosti od stupňa tepelnej izolácie domu a opäť od nastavenej teploty). Je zrejmé, že v tejto dobe filmová podlaha vôbec nespotrebováva energiu. Po spustení teplotného senzora sa termostat opäť zapne na podlahu a opäť sa zahreje od 10 do 60 sekúnd. Potom znova vypnutie atď. Ako vidíte, koeficient 0,35 je priemerným ukazovateľom skutočnej spotreby energie..

Hlavné typy elektrických podláh

Na určenie spotreby energie teplej podlahy by ste mali zvážiť základný výkon každého druhu materiálu použitého pri inštalácii. Najbežnejšie typy sú:

 • filmový infračervený povlak;
 • vykurovací kábel;
 • termomat.

Na tenké podlahové krytiny, ako je laminát alebo linoleum, sa najčastejšie používajú fóliové vykurovacie systémy. Na dlaždice a iné tvrdé materiály – káble alebo rohože. Filmový poťah spotrebuje najviac elektriny, vykurovací kábel je najhospodárnejší. Termomaty sú založené na infračervenej plienke, takže ich ukazovatele spotreby energie sú podobné filmu.

Základný výkon ohrievačov

Spotreba elektrickej energie každého vykurovacieho systému závisí od súboru charakteristík:

 • hrúbka materiálu;
 • výkon zariadení na 1 štvorcový. meter;
 • maximálna teplota vykurovania.

Výrobca je povinný tieto údaje uviesť na pôvodnom obale materiálu, ako aj nominálnu hodnotu spotrebovanej energie..

Tabuľka spotreby energie pre niektoré modely vykurovacích telies na 1 m2. meter:

Kábel má malý výkon, ale je umiestnený v niekoľkých otáčkach na 1 m². meter, takže celkový výkon teplej podlahy je – 130 – 150 W na meter štvorcový – to je priemer.

Faktory ovplyvňujúce spotrebu energie

Celkové náklady na systémy podlahového vykurovania

Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré môžu znížiť alebo zvýšiť spotrebu elektrickej energie, medzi ktoré patria:

 • úroveň tepelnej izolácie stien v miestnosti – čím vyššia je, tým nižšia bude spotreba energie;
 • vonkajšia teplota vzduchu – v chladnom období bude elektrická podlaha fungovať oveľa viac;

Ako sa líšia skutočné ukazovatele spotreby energie od nominálnych?

Skutočná spotreba sa samozrejme bude veľmi líšiť od nominálnych hodnôt, pretože často sa stáva, že v dome nikto celý deň nie je a nemá zmysel sa otáčať na podlahe, takže v skutočnosti to bude fungovať iba 5 hodín. . Tiež nebude potrebné denné vykurovanie, najmä v teplej jeseni, na konci jari a v lete, takže vypočítané ukazovatele budú približne dvakrát nižšie..

Existujú aj spôsoby, ako výrazne znížiť spotrebu energie, napríklad pomocou termostatu. Dobré zariadenie ušetrí až 30% nominálnej spotreby energie. V praxi sa ukazuje, že elektrická podlaha sa zahrieva na nastavenú teplotu za 5 minút, potom sa ochladí na 10 minút a potom sa znova zapne. Vykurovacie teleso pracuje iba 20 minút za hodinu. Ak je celý systém zapnutý 9 hodín denne, spotrebujú sa iba 3 hodiny elektrickej energie, takže náklady budú vyzerať takto:

W = 20 * 130 * 0,4 = 1040 W / h (1,04 kW);

1,5 * 3 = 3,12 – za deň;

3,12 * 30 = 93,60 – za mesiac;

93,60 * 2,5 = 234 rubľov.

Alternatívna možnosť

Tento výpočet, ktorý ukazuje, koľko spotrebuje elektrické podlahové vykurovanie, sa použije, ak existujú indikátory odporúčaného podlahového výkonu na základe typu miestnosti. Musíte tiež vedieť, aký druh funkcie vykurovania bude elektrická podlaha vykonávať: dodatočná alebo hlavná.

Keď sa má voliteľne používať podlahové vykurovanie, odporúčaná hustota výkonu je medzi 110 a 140 W / m². Ak je však ako hlavný zdroj o niečo vyšší: od 150 do 180 W / m2.

Indikátor výkonu použitej podlahy je určený v závislosti od typu miestnosti, v ktorej sa bude používať:

 • izba, chodba, kuchyňa – 110-150 W / m²;
 • kúpeľňa – 140-160 W / m²;
 • lodžia – 140 – 180 W / m².

Zdôvodnenie použitia tepelnej izolácie v systémoch teplých elektrických podláh

Tepelná izolácia konštrukčných prvkov budovy v budúcnosti výrazne ovplyvní pohodlie v priestoroch a výrazne zníži náklady na vykurovanie. A jednou z hlavných je izolácia podlahovej konštrukcie. Elektrické podlahové vykurovanie je možné inštalovať priamo pod podlahovú krytinu, a to tak s použitím rôznych tenkých izolačných materiálov, ako aj bez nich, čo je najčastejšie nútené opatrenie – keď nie je možné obetovať výšku miestnosti..

K tepelným stratám v akejkoľvek uzavretej štruktúre dochádza tým intenzívnejšie, čím väčší je teplotný rozdiel a tým nižší je tepelný odpor. Aj keď sú v susedných miestnostiach medzi podlahami rovnaké teploty, teplo sa stále nevyhnutne prenáša na betónovú podlahovú dosku. Preto, ak je to možné, potom je potrebné použiť izoláciu a čím sú hrubšie, tým lepšie. Nasledujúci diagram to jasne ukazuje. Ak sa systém podlahového vykurovania používa ako hlavné vykurovanie vo forme tepelnej akumulačnej podlahy, potom je použitie ohrievačov povinné, pretože výkon vykurovacích káblov a rohoží jednoducho nebude stačiť na kompenzovať tepelné straty.

Termoregulácia a reálnejšie čísla

Spotreba energie elektrického podlahového vykurovania sa zníži inštaláciou termostatu. Bez neho by bola povrchová teplota podlahy príliš vysoká a nie príliš pohodlná. Termostat monitoruje teplotu hotových podláh a podľa potreby zapína a vypína napájanie. V závislosti od úrovne tepelných strát reálna spotreba klesá o 30-40%.

Existuje ďalší spôsob, ako ušetriť peniaze – je vypnúť teplé podlahy, keď nie je nikto doma. Táto technika je relevantná, ak sa film používa ako pomocné zariadenie. Ak funguje ako hlavné vykurovanie, nemá zmysel ho vypínať – počas tejto doby sa dom ochladí a jeho opätovné zahriatie bude trvať približne rovnaké množstvo elektrickej energie, koľko sa ušetrí počas obdobia odstavenia..

Celkovo, aj keď filmom vyhrievané podlahy fungujú 60% z celkového času (to je 14,4 hodiny denne), potom bude spotreba energie asi 317 kW (alebo 216 kW pri prevádzke v pomocnom režime).

Pozrime sa, čo dostaneme v peňažnom vyjadrení. Pretože tarify za elektrinu v regiónoch sú odlišné, vezmeme v priemere 4,5 rubľov / kWh. Za mesiac prevádzky v hlavnom režime bude spotreba filmom vyhrievaných podláh 1 426,5 rubľov / mesiac, v pomocnom režime – 972 rubľov / mesiac.

Znížená spotreba energie

Teplo odrážajúca vrstva

Vrstva odrážajúca teplo maximalizuje účinnosť infračerveného filmu ukladaním a usmerňovaním tepla v požadovanom smere.

Podarilo sa nám vypočítať celkom reálne údaje o spotrebe elektrickej energie na prevádzku filmových teplých podláh. Náklady nie sú také hrozné, ale na dosiahnutie súladu je potrebná trocha práce. Najprv musíte správne položiť IR film a umiestniť pod neho vrstvu odrážajúcu teplo. Vďaka tomu nepôjde ním generované teplo do betónového poteru alebo iných podzemných štruktúr..

Je tiež potrebné znížiť tepelné straty, bude to o niečo ťažšie. Najprv musíte pracovať na stenách obydlia, pretože tu môžu byť straty až 15-20%. Tento údaj je znížený v dôsledku inštalácie tepelnej izolácie a ďalšej vrstvy tehál. Najlepšie je, ak sa to všetko vezme do úvahy aj vo fáze výstavby vlastníctva domu, inak vám vzniknú dodatočné náklady..

Izolácia stropu pomôže znížiť spotrebu energie teplej podlahy z filmu, odkiaľ sa môže stratiť ďalších 10-15% tepelnej energie. Stropné konštrukcie by mali byť izolované čadičovou vlnou alebo inou podobnou izoláciou a v dvoch vrstvách. Táto izolácia pomôže znížiť náklady na energiu a zabráni úniku tepla mimo domu..

Aby ste znížili tepelné straty a zodpovedajúci pokles spotreby energie na prevádzku filmovej podlahy, mali by ste pracovať na ďalších prvkoch:

 • Dvere – musíte buď nainštalovať bežné vchodové dvere do domu, alebo vydržať náklady na elektrické vykurovanie;
 • Podlahy sú ďalším miestom, cez ktoré môže prúdiť tepelná energia. Tomuto úniku zabráni dodatočný betónový poter, ako aj vážne tepelne izolačné materiály. V drevených budovách sa používa iba tepelná izolácia, na ktorú sa položia dosky podkladu – potom sa film rozotrie a naň sa položí vrchný náter;
 • Veľká plocha okenných otvorov a extra okná – to všetko prispieva k zvýšeniu spotreby energie na prevádzku teplých fóliových podláh. Mali by sa položiť ďalšie okná a príliš široké otvory by sa mali zúžiť – príčinou strát je minimálny pomer medzi plochou okien a podlahou..

Koľko spotrebuje elektrina

Vyhrievané podlahy sú dvoch typov: vodné a elektrické. Každý z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. Inštalácia vodných podláh v bytových domoch je náročná z niekoľkých dôvodov (malé plochy miestností, nízke stropy, nemožnosť pripojenia k vykurovaciemu systému). Elektrická konštrukcia je oveľa pohodlnejšia. Takéto teplé podlahy však môžu vážne zvýšiť náklady na elektrickú energiu..

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Ak chcete zistiť, koľko elektriny spotrebuje teplá podlaha, musíte zistiť, ako funguje. V predaji nájdete niekoľko odrôd:

 • kábel (pracujúci na základe vykurovacieho kábla a tepelných čerpadiel);
 • film (obsahuje infračervený film);
 • tyč (konštrukcia funguje na samoregulačnom kábli).

Bez ohľadu na dizajn má každý typ podobný princíp činnosti – elektrická energia sa premieňa na teplo. Všetky systémy bez výnimky sa vyznačujú vysokou účinnosťou dosahujúcou 100 percent. To znamená, že všetka elektrická energia spotrebovaná počas prevádzky bude premenená na teplo..

Poznámka! Rôzne typy podlahového vykurovania, ktoré majú rovnaký výkon, poskytujú rovnakú úroveň tepla.

Priemerný výkon pre rôzne miestnosti

Vyššie bolo uvedené, že nie je možné presne vypočítať spotrebu elektrickej energie teplej podlahy na 1 m2. Táto hodnota sa mení v závislosti od mnohých okolností – teploty v miestnosti, typu podlahy (dlaždice, laminát, atď.), Počtu dverí a okien a dokonca aj mesiaca a ročného obdobia (napríklad v zime, keď kúrenie je zapnuté alebo mimo sezónu, keď nie je k dispozícii).

Na dodatočné vykurovanie rôznych miestností sa používa nasledujúci inštalovaný výkon:

 • Obytné miestnosti (obývačky, kuchyňa, chodba) – od 110 do 140 W / m2.
 • Miesta s vysokou vlhkosťou (bazény, sauny, kúpeľne) – od 150 do 160 W / m2.
 • Lodžie, verandy, zimné záhrady, balkóny – v rozsahu od 180 do 210 W / m2.

Ak inštalujete podlahové vykurovanie ako hlavný vykurovací prvok miestnosti, výpočet by sa mal vykonať s prihliadnutím na všetky vlastnosti a faktory. Je tiež potrebné poznať úroveň tepelných strát celej budovy. Sila štruktúry sa môže líšiť, ale v ruskom podnebí je to v priemere 180 wattov na meter štvorcový a viac.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Ak sa inštalácia vykonáva v energeticky efektívnej budove, rovnakú úroveň podlahového vykurovania je možné dosiahnuť s menším výkonom. To znamená, že závisí iba od množstva tepelných strát v miestnosti. Jednoducho povedané, výkonnejší systém zohreje miestnosť rýchlejšie, zatiaľ čo menej výkonný systém bude trvať dlhšie, ale celková spotreba energie je podobná..

Kalkulačka výkonu pre praktický príklad vyzerá takto. Musíte napríklad určiť, koľko energie sa spotrebuje v miestnosti s obytnou plochou 60 metrov štvorcových (celkom 80 metrov štvorcových), ktorá sa nachádza v typickej päťposchodovej budove. Výška stropu je 2,7 m a dom sa nachádza v strednom klimatickom pásme. Výpočty sa vykonávajú v nasledujúcom poradí:

 1. Obytná plocha je 60 m2. Od neho by ste mali odpočítať priestor, na ktorom sa nachádzajú všetky domáce spotrebiče, kusy nábytku atď. Mali by ste tiež zvážiť vzdialenosť od každej steny. Výsledkom je plocha 40 metrov štvorcových..
 2. Ďalej sa vypočíta množstvo tepelných strát. Typické kotolne majú steny hrubé 60 cm, koeficient tepelných strát pre ne je 30 W / m2, čo je 0,03 kW. Celkový objem tepelných strát zo 60 metrov štvorcových obytnej plochy za hodinu je: 0,03 * 60, to znamená 1,8 kW / h.
 3. Na kompenzáciu týchto strát a zaistenie príjemnej teploty bude potrebných viac energie o 0,2 kW. To znamená, že požadovaná hodnota výkonu elektrického podlahového vykurovania na 1 m2 je 2 kW. Bude to však vyžadovať nepretržitú prevádzku..

Ako vypočítať elektrické podlahové vykurovanie

Po získaní predstavy o hlavných systémoch elektrického podlahového vykurovania a ich charakteristikách môžete začať počítať.

Vypracovanie pôdorysu a výpočet vykurovanej plochy

Predtým, ako pristúpite k výpočtom a výberu komponentov, je vhodné nakresliť plán každej jednotlivej miestnosti bytu alebo domu vo vhodnej mierke na milimetrový papier A3 alebo do počítačového programu..

Príklad miestnosti s vlastným kreslením s usporiadaním nábytku a schémou inštalácie káblového podlahového vykurovania

Potom sa vypočíta celková plocha miestnosti – Stot. Ďalej sa podľa rovnakého plánu vykoná usporiadanie všetkého stacionárneho nábytku bez nôh a vypočíta sa plocha obsadená nábytkom – Smeb. Teraz môžete získať plochu, na ktorú bude položená elektricky tepelne izolovaná podlaha – Sу:

Sу = Stotal – Smeb.

Je žiaduce, aby vyhrievaná plocha zaberala najmenej 50% celkovej plochy miestnosti, a výhodne 70-80%, to znamená, že musí byť splnená podmienka:

Sу * 100% / Stot≥50%.

Ak sa ako vykurovacie zariadenia používajú tyčové infračervené podlahy, môžu byť položené po celej ploche, to znamená:

Sу = celkom.

Uveďme príklad. K dispozícii je kuchyňa s celkovou rozlohou 12 m2 a plocha, ktorú zaberá nábytok a zariadenie, je 5 m2, čo znamená: Sу = 12-5 = 7 m2.

Výpočet inštalovaného a merného výkonu elektrického vykurovania

Pri výpočte elektrického podlahového vykurovania je nevyhnutné vypočítať inštalovaný výkon, nazývaný tiež pripojený výkon, elektrického vykurovacieho telesa, ktoré bude ohrievať podlahu. Ako to môžem spraviť?

Výber a výpočet prvkov podlahového vykurovania

Po určení požadovaného inštalovaného výkonu elektrického podlahového vykurovania je potrebné určiť, ktoré ohrievače je najvhodnejšie použiť v každom konkrétnom prípade. Na hlavné vykurovanie by sa mali používať odporové káble a pre pohodlie: vykurovacie podložky, fóliové alebo tyčové infračervené podlahy. Zvážte vlastnosti výberu.

Požiadavky na podlahy pri použití teplých elektrických podláh

Pri navrhovaní systému elektrického podlahového vykurovania sa často zabúda na to, že nie všetky nátery s ním môžu pracovať. A s týmto problémom je potrebné zaobchádzať so všetkou starostlivosťou a vážnosťou. S akými nátermi je práca teplých elektrických podláh kontraindikovaná:

 • Linoleum na gumovom alebo plstenom základe.
 • Koberce hrubé alebo gumené.
 • Dosková podlaha má hrúbku viac ako 25 mm.

Pri výbere linolea, laminátu, parketovej dosky alebo koberca by ste sa mali určite opýtať, či tieto nátery môžu fungovať so systémom teplej podlahy. Poprední výrobcovia to vždy uvádzajú na označení a v sprievodnej dokumentácii..

Tieto ikony označujú podlahové krytiny, ktoré môžu fungovať s podlahovým vykurovaním.

Na ovládanie vykurovania drevených podláh a tenkých podláh sa odporúča použiť termostaty s dvoma snímačmi: teplota povrchu podlahy a vzduch v miestnosti. Ak je známy tepelný odpor podlahovej krytiny RT, ktorý môže byť uvedený v dokumentácii, je lepšie dodržať nasledujúce pravidlá:

 • Pri špecifickom výkone 150 W / m2 môže byť maximálny tepelný odpor (RTmax) až 0,13 m2 * K / W.
 • Pri Psp = 125 W / m2 – RTmax nie viac ako 0,16 m2 * K / W.
 • Pri Psp = 100 W / m2 – RTmax nie viac ako 0,18 m2 * K / W.

Ak sa v podlahovej konštrukcii používajú viacvrstvové povlaky, napríklad laminát so substrátom, ich tepelné odpory sa sčítajú a kontroluje sa súlad s vyššie uvedenými podmienkami..

Výpočet elektrického systému podlahového vykurovania

Pri vlastnom navrhovaní systému elektrického podlahového vykurovania sa niekedy zabúda, že nie všetky elektrické vedenia vydržia zaťaženie od silného spotrebiteľa energie. Okrem toho nie každá organizácia dodávajúca energiu vydá technické špecifikácie na prideľovanie požadovaného výkonu. Preto musí byť projekt napájania a prijatie všetkých povolení zverené odborníkom a zamerať sa iba na to, čo môžete urobiť sami.

Výpočet nákladov na spotrebu podlahového vykurovania

Vypočítajme náklady na spotrebu filmom vyhrievanej podlahy s výkonom 220 W / m2, používanej ako hlavné vykurovanie. Tepelný film je položený na voľnú plochu, ktorá nie je obsadená skriňovým nábytkom. Izba bola postavená a izolovaná v súlade s požiadavkami SNiP. Navrhovaná teplota vzduchu v miestnosti + 22 … + 24 ° С.

Počiatočné údaje

 • Výkon filmového podlahového vykurovania: 220 W / sq..
 • Náklady na elektrickú energiu: 3,37 rubľov / kW

Na výpočet spotreby energie použijeme vzorec:

Spotreba energie = (výkon podlahového vykurovania) * (vykurovacia plocha) * (doba vykurovania) / 1000

Zvážte dve možnosti použitia filmovej teplej podlahy a pre každú vypočítajte náklady na spotrebu elektrickej energie teplej podlahy.

Výpočet spotreby elektrickej energie

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Prevádzkový čas podlahového vykurovania sa obvykle vykonáva 6 hodín denne

Na obytný priestor prvého poschodia o rozlohe 20 m2 je potrebné ako hlavný zdroj vykurovať 14 m2.

Špecifický výkon podlahového vykurovania pre tento typ miestnosti je 150 W / m2. V súlade s tým bude spotreba elektrickej energie pre systém podlahového vykurovania: 150 * 14 = 2100 W.

Podlahy sa zvyčajne zapínajú 6 hodín denne, potom bude mesačná sadzba 6 * 2,1 * 30 = 378 kWh. Výsledné číslo vynásobte nákladmi 1 kW v regióne a získajte náklady na elektrickú energiu v tejto miestnosti.

Za predpokladu, že je vo vykurovacom systéme zahrnutý termostat a prevádzka je nastavená na úsporný režim, je možné spotrebu elektrickej energie podláh znížiť o 40%..

Je ťažšie vypočítať výkon systému vodného podlahového vykurovania, v týchto výpočtoch je lepšie dôverovať online kalkulačke alebo sa obrátiť na špecialistu. Informácie o tom, ako vypočítať výkon pre filmové podlahy, nájdete v tomto videu:

Účinná vykurovacia plocha

Výpočet podlahového vykurovania s elektrickým vykurovaním začína určením účinnej vykurovacej zóny a jej plochy. Väčšina vykurovacích telies netoleruje prehriatie (odporové káble, odporové káblové rohože, ohrievače filmov a infračervené podložky). Výnimkou sú samoregulačné vykurovacie káble, ale sú drahé, a preto sa používajú len zriedka. Existujú však samotné káble a rohože z nich.

Ešte raz: elektrické vykurovacie telesá podlahy sú položené iba na miesto, kde nebude nábytok a / alebo vodovodné armatúry, koberce atď. To znamená, že elektrické podlahové vykurovanie je umiestnené tam, kde bude konštantná a určitá spotreba tepla..

Ak chcete vypočítať kábel pre teplú podlahu, musíte sa najskôr rozhodnúť o oblasti, na ktorej bude položený

Ak chcete vypočítať kábel pre teplú podlahu, musíte sa najskôr rozhodnúť o oblasti, na ktorej bude položený

Pred výpočtom načrtneme odhadované miesta pre nábytok / inštalatérske práce / koberce, zvážte zostávajúcu plochu. Toto bude účinná vykurovacia plocha. Ďalej to použijeme vo výpočtoch.

Náklady na vykurovanie domácnosti s IR podlahou

Ďalšie výpočty je možné vykonať na základe priemerných nákladov na elektrickú energiu v regióne (cena sa môže líšiť v závislosti od polohy domu). Po jednoduchom výpočte spotreby energie až do 50 m² môžete dospieť k nasledujúcim výsledkom:

 1. Spotreba energie za mesiac – 378 kW.

Ďalej vypočítame náklady na elektrickú energiu. Priemerné náklady na 1 kW v Moskve sú 4 rubľov. 50 kopejok. Ukazuje sa, že za vykurovaciu sezónu bude potrebné zaplatiť asi 6804 rubľov, s dlhou zimou a neskorou jarou 9072. Výsledkom sú vážne úspory na vykurovaní.

Je výnosné alebo nevykurovať z infračervenej podlahy

Ako sa ukázalo, spotreba energie infračerveného uhlíkového podlahového vykurovania nie je taká veľká, aby kategoricky odmietla používanie infračerveného vykurovacieho systému..

Nízke prevádzkové náklady. Podlahu je možné položiť svojpomocne, na rozdiel od plynových zariadení; pri pripájaní nie sú potrebné žiadne povolenia a schválenia, platba za výrobu projektov atď. Oprava nevyžaduje veľké ekonomické náklady.

Klasifikácia typov vykurovania

Existuje niekoľko typov elektrických podláh, v závislosti od vykurovacích telies, z ktorých je vyrobená. Spotreba elektrickej energie pre tieto podlahy je kvantitatívne odlišná. Majiteľ priestorov musí porozumieť presnému výpočtu pre každý projekt, pretože v prípade nesprávnej inštalácie alebo výberu ohrievačov je možné veľké prekročenie elektrickej energie.

Klasifikácia podlahového vykurovania:

 • vykurovací film pod laminátom alebo linoleom;
 • elektrický kábel, ktorý musí byť vtiahnutý do poteru;
 • thermomat – špeciálne vykurovacie zariadenie.

Každý typ elektrickej podlahy má svoje vlastné charakteristiky, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie. Patrí sem predovšetkým sila.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Každý typ podlahového vykurovania má svoje vlastné indikátory výkonu

Približné indikátory výkonu:

 • pre infračervené filmy – od 0,2 do 0,4 kW / m²;
 • elektrický vykurovací kábel – 0,01–0,06 kW / m². Asi 5 závitov sa zmestí na 1 meter štvorcový (tu stojí za zváženie veľkosti vzdialenosti kladenia);
 • termomat – až 0,2 kW / m².

Teplota je hlavným ukazovateľom kvantitatívneho stupňa zahrievania. Maximálna teplota IR podlahy je + 60 ° С, pre káblovú podlahu – + 65 ° С. Prevádzková teplota je spravidla nastavená na menej ako – + 30 … + 35 ° С. To stačí na vytvorenie príjemného prostredia..

Náklady na energiu v závislosti od vrchného náteru

Pri výbere dokončovacieho materiálu na pokládku na teplú elektrickú podlahu je potrebné mať na výrobku piktogram, ktorý naznačuje možnosť susediť s vykurovacím zariadením. Na systémy podlahového vykurovania sa častejšie kladie keramická dlažba, linoleum alebo parkety.

Foto - Teplá podlaha pod dlažbou

Stojí za zmienku, že úroveň spotreby elektrickej energie 1 meter štvorcový teplej elektrickej podlahy je tiež ovplyvnená povrchovou úpravou, alebo skôr jej tepelnou vodivosťou. Pri výbere laminátu alebo dosky sa vaše náklady na vykurovanie zvýšia, pretože majú nízky stupeň tepelnej vodivosti..

Keramika, linoleum alebo koberec sú však ideálnym a ekonomicky životaschopným materiálom. Povrchové vykurovanie sa vykonáva rýchlo a vynakladá sa naň minimálne množstvo zdrojov.

Výpočet nákladov na energiu podľa elektrických podláh v závislosti od typu priestorov

Existujú určité štandardy, podľa ktorých sa do každej miestnosti odporúča zariadenie s vlastným výkonom:

 • v obývacích izbách, kuchyni a na chodbe – až 120 W na m2;
 • v kúpeľni – 150 W / m2;
 • v lodžii – 200 W / m2.

Výkon systému je navyše ovplyvnený jeho účelom – bude to hlavné alebo prídavné vykurovanie.

Ak je napríklad teplá podlaha hlavným zdrojom tepla v miestnosti s rozlohou 20 m2 s úžitkovou plochou 8 m2, potom sa tepelné straty budú rovnať 2 kW / h. Na základe týchto údajov sa vypočíta výkon:

 • tepelné straty / plocha = 2/8 = 0,25 kW / m2

Ak žijete v regióne s drsným podnebím, pridajte 25%.

Porovnávacia analýza spotreby teplých podláh podľa typu

Na všetkých elektrických podlahách sa indukčný ohrev povrchu vykonáva, to znamená pomocou elektrického prúdu. Premena elektrickej energie na tepelnú energiu prebieha s približne rovnakou účinnosťou. Veľkosť spotreby energie teplej podlahy je ovplyvnená spôsobom inštalácie a podlahovou krytinou.

Nasledujúce faktory majú veľký význam:

 1. Tepelná izolácia a odrazivosť podkladového materiálu;
 2. Stupeň tepelných strát v poteru je pre štruktúry poteru dôležitý.

Po analýze vyššie uvedeného môžeme zhrnúť, že:

 • energeticky najúčinnejšie vykurovacie zariadenia sú umiestnené priamo pod ozdobným predmetom;
 • položenie vysokokvalitnej izolácie s reflexným povrchom a izolácia okrajov poteru od stien zníži rozdiely medzi modelmi z hľadiska ekonomiky.

Napriek miernym rozdielom v úrovni spotreby elektrickej energie rôznych typov elektrických podláh stále existujú rozdiely. Najvýraznejšia spotreba filmu je 220 W / m2, stupeň maximálneho zahriatia je +40 stupňov.

Pri inštalácii kábla do poteru – 150 W / m2. Preto, ak to konštrukcia umožňuje, je ekonomickejšie položiť káblový systém do kravaty. Vďaka dobre vyrobenej tepelnej izolácii zariadenie zahrieva poter asi 8 hodín a potom ho odovzdá miestnosti..

Tento rozdiel v spotrebe elektrického prúdu rôznymi druhmi systémov však nie je významný, keď sú položené v miestnostiach s malou rozlohou. Náklady na ich inštaláciu v celom byte sa výrazne líšia.

Faktory, ktoré znižujú spotrebu energie

Ako už bolo spomenuté, pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania vo všetkých miestnostiach bytu budú náklady na platbu pôsobivé, čo ovplyvní váš rodinný rozpočet..

Existujú však spôsoby, ako znížiť spotrebu energie:

 1. Vykonávanie vysokokvalitnej izolácie – dobrá tepelná izolácia znižuje spotrebu o 35 – 40%.
 2. Inštalácia multifunkčného merača – náklady na elektrickú energiu používanú v noci sú asi 2 -krát nižšie. Kúrenie navyše funguje hlavne vtedy, keď sú ľudia v dome, a to je zvyčajne večer a noc..
 3. Nainštalujte podlahové kúrenie na voľné miesto. Jeho položenie pod nábytok je nielen nerentabilné, ale je tiež zakázané výrobcom systému.
 4. Použitie povrchových úprav s dobrou tepelnou vodivosťou.
 5. Inštalácia programovateľného termostatu – najmä v obytných priestoroch, ušetrí tretinu nákladov na energiu.
 6. V zriedkavo obývaných miestnostiach je neudržanie vysokého stupňa vykurovania zbytočným navíjaním energie.

Navyše, ak znížite stupeň vykurovania iba o 1 stupeň, potom to veľmi neovplyvní atmosféru v miestnosti, ale úspora bude 5%.

Veľký význam majú aj klimatické podmienky. Čím je rozdiel medzi teplotou v miestnosti a za oknom väčší, tým sa zvyšuje spotreba elektrickej energie..

Termostat je nepostrádateľným zariadením na znižovanie nákladov

Samostatne by sa malo hovoriť o termostate – jeho použitie môže znížiť spotrebu energie až o 40%. Odporúča sa nainštalovať zariadenie v najchladnejšej časti miestnosti. Akonáhle teplota klesne pod nastavenú hodnotu, zapne sa kúrenie a keď sa dosiahne požadovaná hodnota, vypnite ju.

Pre tvoju informáciu! Väčšina regulátorov je navrhnutá pre napätie 10 ampérov, takéto zariadenie vydrží zaťaženie nie viac ako 2 300 wattov..

V mnohých ohľadoch typ termostatu ovplyvňuje spotrebu elektrickej energie, sú to:

 • mechanický – dizajn je jednoduchý a lacný, denný pracovný čas je asi 12 hodín;
 • programovateľné – vybavené niekoľkými režimami, ktoré vám umožňujú ovládať prácu, také zariadenie pracuje iba 6 hodín denne.

Foto - programovateľný termostat

Zvážte napríklad, aký typ termostatu bude ekonomickejší. Na tento účel použijeme vzorec:

Рд = t * Ptot;

t je prevádzkový čas zariadenia;

Ptot – moc.

Pri inštalácii podložky 900 W a použití mechanického regulátora typu:

Pd = t * Ptot = 12 h * 900 W = 10 800 W = 10,8 kW

Ak je nainštalovaný programový radič, potom:

Pd = t * Ptot = 6 h * 900 W = 5 400 W = 5,4 kW

Z tohto výpočtu je zrejmé, že použitie naprogramovaného regulátora výrazne zníži vaše náklady..

Ak teplá podlaha funguje ako hlavné vykurovanie vo všetkých miestnostiach, bude potrebné nainštalovať niekoľko regulátorov, ktoré sú pripojené k jednému centralizovanému systému..

Uvažujete o inštalácii elektrickej podlahy v dome alebo byte, mali by ste vykonať všetky požadované výpočty s prihliadnutím na maximálne zaťaženie v zime. Až po zvážení všetkých kladov a záporov sa musíte rozhodnúť nainštalovať takýto dizajn.

Ako vypočítať, koľko energie spotrebuje elektrické podlahové vykurovanie

Pravdepodobne najväčšou obavou pred kúpou elektrického podlahového vykurovania je pravdepodobnosť, že náklady na elektrickú energiu spôsobia, že nákup bude ekonomicky nerentabilný. Je to naozaj?

Metodika výpočtu nákladov

Koľko spotrebuje teplá podlaha? Na výpočet množstva elektrickej energie spotrebovanej teplou podlahou, W v kilowatthodinách, sa použije nasledujúci vzorec:

kde:

 • S celková plocha miestnosti;
 • P špecifický výkon vykurovacieho telesa, kW / m2;
 • k – koeficient udávajúci, aký podiel na celkovej ploche pokrývajú vykurovacie telesá.

Napríklad, ak je plocha miestnosti 50 m2, špecifický výkon je 150 W / m2, faktor pokrytia je 0,4, potom bude spotreba energie W = 50 * 150 * 0,4 = 3000 kW * hod..

Koľko spotrebuje elektrické podlahové vykurovanie za deň? Na odhad dennej spotreby energie je potrebné objasniť dobu prevádzky systému. Ak je teda dodatočný, potom sa zapne iba vtedy, keď obyvatelia nie sú v práci, t.j. 8-9 hodín denne. Denná spotreba v tomto prípade bude 24-26 kW * h a mesačná spotreba elektrickej energie bude 720-800 kW * h.

Tento výpočet predpokladá maximálnu spotrebu energie podlahy a nezohľadňuje činnosť automatických termostatov. Ich použitie vám spravidla umožňuje znížiť náklady o 30-40%.

Tento výpočet vám umožňuje odhadnúť spotrebu energie a jej náklady v každej miestnosti, v ktorej sa plánuje vybavenie takýmto vykurovaním..

Koľko energie spotrebuje podlaha kábla

Aby ste získali celkovú spotrebu energie spotrebovanú teplými podlahami, budete musieť vykonať nasledujúce výpočty:

Vyhrievaná oblasť – do úvahy sa berie iba tá časť miestnosti, ktorá nebude naplnená nábytkom. V praxi je táto vzdialenosť 12-15 m². Iba tam budú položené vykurovacie rohože alebo káble.

Ako znížiť náklady na elektrickú energiu pre podlahové vykurovanie

Ako už bolo vypočítané, v miestnosti s rozlohou 25 m² bude spotreba elektrickej energie asi 322 W / h. Podľa toho bude denná spotreba energie na úrovni 322 × 24 = 7,7 kW. Táto spotreba energie bude závisieť od použitia teplých podláh ako hlavného zdroja tepla..

Nainštalujte tepelný snímač – konvenčný mechanický regulátor ušetrí 10-15%. Ešte menšia spotreba kilowattov je pozorovaná pri inštalácii programovateľného termostatu. V noci, počas dňa, keď nikto nie je doma, môžete naprogramovať ekonomický režim alebo vykurovanie úplne vypnúť. Kúrenie kábla sa začne bezprostredne pred príchodom majiteľov, čo ušetrí až 30%.

Výpočet spotreby elektrickej energie elektrického podlahového vykurovania ukazuje, že na vykurovanie 1,5 m² bude potrebné rovnaké množstvo elektrickej energie ako pri prevádzke troch žiaroviek, 3 m² pre počítač a 6 m² pre chladničku..

Vypočítame celkový výkon

Táto hodnota ukazuje, koľko energie je potrebné na prevádzku zariadenia. Na výpočet budete musieť vypočítať vyhrievanú plochu. Líši sa od všeobecného v tom, že zohľadňuje iba tie časti miestnosti, pod ktorými sú položené vykurovacie telesá. V priemere je to asi 70%, ale ak je možné presne vypočítať, je lepšie to urobiť.

Ďalšia požadovaná hodnota – výkon ohrievača, závisí od typu použitého zariadenia. Nájdete ho v technickej dokumentácii, kde ho výrobca nevyhnutne uvádza. Zostáva vypočítať celkový výkon. Za týmto účelom vynásobíme dve veličiny a dostaneme požadované.

Príklad: Vzhľadom na miestnosť s rozlohou 15 m². m. Vykurovacia podložka je položená na 12 m². m. Výkon zariadenia 150 W / sq. m. Určujeme celkový výkon: 12 * 150 = 1 800 W / sq. m.

Možné nezrovnalosti v ukazovateľoch

Podlahové vykurovanie vám umožní vypočítať skutočnú spotrebu elektrickej energie až po určitom čase ich nepretržitého používania. Nominálne hodnoty sa pomerne často stretávajú so skutočnými. Preto nemá zmysel vykurovať prázdnu miestnosť počas dňa, keď sú všetci obyvatelia domu v práci. Nemá zmysel zapínať systém na viac ako päť hodín v pracovný deň. V lete, teplej jari a na jeseň nebude potrebné pravidelné vykurovanie. V tejto dobe bude spotreba elektriny výrazne nižšia.

Vždy je možné dodatočne nainštalovať termostat, ktorý zníži spotrebu elektrického podlahového vykurovania o 30%. Táto hodnota sa však týka iba kvalitných výrobkov, ktoré boli certifikované. Ako prax sa povrch zahrieva 5 minút, potom vychladnutie trvá 10 minút a potom sa znova zapne. To znamená dvadsať minút prevádzky systému na hodinu. Ak bol systém úplne spustený na 9 hodín, potom v skutočnosti spotreba pôjde iba na 3 hodiny, ktoré strávil na vykurovanie. Na vlastný výpočet potrebujete iba kalkulačku.

Časť výdavkov môžete tiež znížiť týmto spôsobom:

 1. Úroveň elektrickej energie spotrebovanej podlahovým kúrením je možné znížiť izoláciou okien a stien. Môžete tak úplne vylúčiť možnosť prievanu v miestnosti..
 2. Môžete použiť podlahové krytiny, ktorých vlastnosti ho robia inherentne teplejším a hustejším. Keramické dlaždice budú vždy považované za studenú podlahovú krytinu, ktorá môže niekoľkonásobne zvýšiť spotrebu elektrického podlahového vykurovania..
 3. Na základe výpočtov potrebuje systém na rovnomerné zahriatie podlahy 70% pokrytie. Nie je potrebné položiť materiál na celý povrch podlahy.
 4. Znížením teploty o jeden stupeň môžete znížiť spotrebu energie teplej podlahy o 5% alebo viac. Za pohodlnú sa považuje izbová teplota nepresahujúca 22 ° C..

Aby bolo možné vykonať presné výpočty týkajúce sa spotreby elektrickej energie, je potrebné včas zmerať namerané hodnoty pred a po zapnutí systému. Súčasne sa odporúča vypnúť všetky ostatné spotrebiče v dome. Iste môžete len podľa skúseností zistiť, koľko elektriny podobný systém spotrebuje..

Porovnanie účinnosti typov podlahového vykurovania

Účinnosť rôznych typov podlahového vykurovania prakticky nezávisí od typu použitého vykurovacieho telesa. Všetky premieňajú elektrickú energiu na tepelnú energiu s približne rovnakou účinnosťou.

Rozdiel v tom, koľko elektrickej energie spotrebuje teplá podlaha, je určený metódou inštalácie a materiálmi použitými na jej priebeh. inštalácia. Tu pôsobia hlavné faktory:

 1. Tepelná izolácia spodnej vrstvy. Čím menej tepla klesne do stropu alebo suterénu, tým viac zostane prenesené do miestnosti.
 2. Odrazivosť spodnej vrstvy. čím viac tepla sa odrazí, tým bude miestnosť teplejšia.
 3. Koeficient tepelných strát v poteru. Nevratné straty pre prenos tepla z poteru na steny. Tento faktor znižuje účinnosť tých typov podlahového vykurovania, ktoré sú položené pod cementový poter..
 4. Spotreba energie na zahriatie poteru z nízkej teploty na danú. Účinnosť ovplyvňuje iba vtedy, ak potrebujete miestnosť rýchlo zahriať. Potom musíte nastaviť režim zvýšeného výkonu. V tomto prípade sa úmerne zvyšujú aj tepelné straty. Poter bude skôr alebo neskôr vydávať teplo do miestnosti, a ak nie je potrebné okamžité vykurovanie, nedôjde ani k zníženiu účinnosti..

Spoločnou analýzou týchto faktorov je možné vyvodiť nasledujúce závery:

 • typy podlahového vykurovania, položené priamo pod podlahovú krytinu, majú maximálnu energetickú účinnosť;
 • účinnosť podláh pod poterom je o niečo nižšia kvôli ďalším stratám v ňom;
 • použitie vysokokvalitného tepelnoizolačného materiálu s tepelne odrážajúcim striekaním, ako aj tepelnej izolácie koncových povrchov okrajov poteru od stien a iných stavebných štruktúr, umožňuje znížiť rozdiely v účinnosti rôznych typov podláh na minimum.

  Koľko spotrebuje teplá podlaha

  Energeticky najúčinnejšie je podlahové vykurovanie, ktoré je položené priamo pod podlahovou krytinou

Koľko spotrebuje podlahové kúrenie elektrickú energiu? Pri výpočte je potrebné vziať do úvahy množstvo parametrov. Rozumným prístupom k návrhu, inštalácii a prevádzke systému je možné znížiť spotrebu energie o 50-70%..

Určte opravu pre prácu s termostatom

Prevádzku systému môžete ovládať ručne, to znamená, že ho podľa potreby vypnete / zapnete. Je to však veľmi iracionálny spôsob. Je jednoduchšie zveriť túto operáciu automatizácii. Špeciálny snímač monitoruje teplotu vykurovania a na základe toho vypne alebo aktivuje vykurovaciu podlahu.

Prax ukazuje, že zariadenie vydáva veľké množstvo energie, keď sa uvádza do prevádzky, to znamená, že sa zahrieva. Udržiavanie uvedených parametrov vyžaduje minimum zdrojov. Čím presnejší je termostat, tým menej funguje podlaha. Existujú dva typy zariadení:

 • mechanické, v tomto prípade je doba prevádzky vykurovania približne 12 hodín denne;
 • programovateľné, kúrenie pracuje asi 6 hodín denne.

Teraz môžete určiť spotrebu elektrickej energie elektrického podlahového vykurovania za deň. Na to musíte vynásobiť celkový výkon počtom odpracovaných hodín. Poslednú hodnotu vyberáme v závislosti od typu termostatu.

Príklad: Systém s mechanikou minie 1 800 * 12 = 21,6 kW za deň;

S programovateľným hardvérom 1800 * 6 = 10,8 kW.

Vypočítajme si náklady na zdroje

Zistili sme, koľko spotrebuje zariadenie za deň, takže nebude ťažké vypočítať množstvo spotrebovaných zdrojov za mesiac alebo za rok. V prvom prípade vynásobíme predtým získanú hodnotu 30, v druhom – 365.

Príklad: Zistite, koľko minie systém s mechanikou za rok: 21,6 * 365 = 7884 kW, za mesiac: 21,6 * 30 = 648 kW.

Rovnako tak pre podlahové vykurovanie s automatizáciou: 10,8 * 365 = 3942 kW a 10,8 * 30 = 324 kW.

Cena kilowattu sa líši v regiónoch, takže náklady na vykurovanie si musíte určiť sami. Na to budete musieť cenu vynásobiť ročnou alebo mesačnou spotrebou..

Úroveň energie

Existujú iba tri typy teplých podláh:

 • kábel;
 • infračervená tyč;
 • infračervený film.

Každý z typov má množstvo charakteristických vlastností, ktoré môžu ovplyvniť spotrebu energie teplej podlahy..

Môžete zahrnúť:

 • úroveň spotreby samotného vykurovacieho kábla. Indikátor sa môže pohybovať od 120 wattov do 2 000 wattov. Krok položenia systémového kábla bude priamo závisieť od toho;
 • teplota vykurovania je jedným z hlavných ukazovateľov. Maximálna teplota filmu podlahového vykurovania je 56 ° C. Pre tyč je tento údaj 60 ° C. Pre káblové podlahové vykurovanie 65 ° C. V priemere je prevádzková teplota nastavená na 35 ° C;
 • čím vyšší je koeficient odporu, tým vyšší je prietok;
 • IR systémy spotrebúvajú 65 až 155 W na meter štvorcový povrchu;
 • IR podlaha spotrebuje 130-170 W na meter štvorcový plochy;
 • Čím je systém podlahového vykurovania výkonnejší, tým bude vyššia spotreba elektrickej energie.

Je veľmi jednoduché vypočítať priemernú spotrebu. Priemerný údaj je 120 W na meter štvorcový podlahovej plochy. Na základe praktických pozorovaní sa používanie infračervenej podlahy považuje za výhodnejšie..

Pokyny pred inštaláciou. Čiastočne akumulačné vykurovanie

Zníženie nákladov na energiu je možné dosiahnuť použitím vykurovacích systémov používaných v noci. Na to je potrebné, aby sa teplo počas nízkych taríf akumulovalo v betónovom potere a vykurovalo miestnosť počas dňa. Betónový poter sa ohrieva vykurovacími káblami, intenzita, rýchlosť ohrevu, akumulácia tepla závisí od hrúbky poteru, hĺbky kábla a materiálu podlahovej krytiny. Vykurovacie káble je možné použiť ako pre základný, tak pre vyrovnávací poter. Čiastočné akumulačné vykurovanie sa zvyčajne používa s podlahovými materiálmi, ako je linoleum, drevo, koberec. Uistite sa, že poter je dostatočne hrubý na akumuláciu tepla, inak bude potrebné nainštalovať ďalšie zdroje vykurovania.

Správny teplotný režim

Pre maximálne pohodlie odporúčame udržiavať nasledujúce teploty povrchu podlahy:

 • Linoleum 26-28 ° C
 • Keramická dlažba / betónová podlaha 26-28 ° C
 • Laminát 23-27 ° C

Maximálna teplota podlahy môže byť obmedzená termostatom.

Ak nepoznáte maximálnu povrchovú teplotu podlahového materiálu, kontaktujte výrobcu..

Čo musíte vziať do úvahy pri inštalácii teplej podlahy

 • Vykurovacie káble nie sú inštalované pod nábytkom a stacionárnymi predmetmi
 • Je potrebné dodržať montážny rozstup v medziach projektovania a minimálny polomer ohybu
 • Vykurovacie káble sa nesmú navzájom krížiť
 • Kábel musí byť v rovnomernom a homogénnom prostredí po celej dĺžke
 • Aby sa zabránilo prehriatiu, kábel nesmie byť inštalovaný vo vnútri tepelnoizolačnej vrstvy.
 • Aby sa zabránilo fyzickému poškodeniu, kábel je položený iba na vyčistenom povrchu.
 • Vykurovací kábel nesmie prechádzať pohyblivým spojom, nesmie byť zauzlený ani inštalovaný v oblastiach možného prehriatia. Vzdialenosť od zdrojov tepla, ako sú krby, saunové kachle atď. musí byť najmenej 0,5 m
 • Možnosť použitia vykurovacieho kábla s materiálmi podlahových krytín upravujú ich výrobcovia.
 • Odporový vykurovací kábel sa nesmie skracovať ani predlžovať
 • Vo všetkých priestoroch je potrebné použiť prúdový chránič 30 mA
 • Uhol inštalácie vlnitej rúrky pod snímač na stenu by mal byť taký, aby sa snímač dal v prípade poruchy ľahko odstrániť. Senzor je inštalovaný v strede medzi závitmi kábla
 • Interval inštalácie môže byť menší v oblastiach s maximálnymi tepelnými stratami, napríklad v oknách, ale nie menej ako 2 polomery ohybu

Popis inštalácie

Položenie kábla do vyrovnávacieho poteru.

 • Odporúča sa pre hrúbky podlahových konštrukcií nad 100 mm.
 • Výstužná sieťovina musí byť položená v základnej vrstve poteru (> 6 cm).
 • Po zaschnutí je kábel namontovaný na povrch základného poteru.
 • Na pripevnenie kábla k povrchu podlahy použite príslušnú dĺžku montážnej pásky pripevnenej k poteru. Snímač teploty je inštalovaný medzi dvoma závitmi kábla vo vlnitej trubici.
 • Hrúbka vyrovnávacieho poteru závisí od akumulačných charakteristík a materiálu podlahovej krytiny..
 • Pri podlahách s keramickými dlaždicami by mala byť hrúbka poteru väčšia ako pri drevených, aby sa zabezpečilo rovnomerné zahrievanie povrchu.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

 1. 1. Starý podlahový materiál;
 2. 2. základný náter;
 3. 3. Vykurovací kábel;
 4. 4. Montážna páska;
 5. 5. Snímač teploty podlahy vo vlnitej rúrke;
 6. 6. Vyrovnávacia malta (lepidlo na dlaždice);
 7. 7. Nivelačná malta (ak je to potrebné);
 8. 8. Podlahová krytina;
 9. 9. Termostat;

Spojovacie tyče

Pomocou drôtu a svoriek, ktoré sú súčasťou súpravy, musíte prepojiť prerušené napájacie vodiče s jedným systémom. Izoláciu z drôtu odstránime asi o 1 cm v mieste, kde bol pri otáčaní podložky prerezaný. Zoberieme svorku / kontakt a nasadíme na holý vodič, zalisujeme kliešťami alebo kliešťami. Na drôt zo súpravy navlečieme kúsok teplom zmrštiteľnej trubičky o niečo väčšieho priemeru. Odizolovaný koniec tohto drôtu na druhej strane zasunieme do kontaktu. Tiež to stláčame. Po skontrolovaní pevnosti spoja (potiahnutím) pomocou stavebného sušiča vlasov dosiahneme zmrštenie trubice na kontakte. Získali sme dobre izolovaný kontakt. Niektoré spoločnosti používajú na izoláciu namiesto teplom zmrštiteľných rúrok bitúmen. Pásy tohto materiálu veľmi dobre priľnú k akémukoľvek povrchu a nevedú prúd. V takom prípade vezmite kúsok bitúmenovej izolácie a po položení kontaktu ho dobre stlačte. Takže spojíme všetky kontakty. Schéma zapojenia je znázornená na obrázku..

Montáž

Ak chcete nainštalovať podlahu z IR filmu, musíte vykonať niekoľko postupných krokov:

 1. V prvom rade je potrebné vypracovať projekt a vykonať všetky potrebné výpočty.
 2. Získajte všetky potrebné materiály a nástroje.
 3. Nainštalujte IR podlahu.
 4. Spustite systém a skontrolujte funkciu.
 5. Vykonajte jemnú úpravu.

Výpočet plochy

Hlavným rozlišovacím znakom podlahy z infračerveného filmu je to, že ju nemožno inštalovať pod nábytok. Preto pri výpočte množstva materiálu, ktorý bude potrebný, a pri výbere umiestnenia fólie musíte odpočítať oblasť, kde nebude položená fólia..

Ak ste ako hlavný zdroj vykurovania vybrali teplú podlahu infračerveného filmu, potom na to, aby systém fungoval s maximálnou účinnosťou, musí fólia pokrývať 75-80% povrchu miestnosti. Ak ste ako pomocné kúrenie vybrali teplú filmovú podlahu, potom 30-40%.

Výpočet celkovej plochy miestnosti S = a * b Výpočet vykurovacej plochy Srev = S – (X, Y, Z)

kde S je celková plocha miestnosti, m²;

a, b – dĺžka a šírka miestnosti, m;

Sob – vykurovacia plocha, m²;

X, Y, Z – pevné alebo stojace vnútorné položky (nábytok, domáce spotrebiče atď.).

Pri výpočte vyhrievanej oblasti majte na pamäti, že infračervená fólia je položená vo vzdialenosti 100 mm alebo viac od akéhokoľvek zvislého povrchu..

Keď je identifikovaná veľkosť požadovanej oblasti, ďalším krokom je výpočet výkonu.

Rozsah výkonu vykurovacej fólie – 150 – 220 W / m².

Výkon filmu 150 W / m² 220 W / m²
Hlavný zdroj vykurovania Minimálne 95% plochy Nie menej ako 70% plochy
Prídavný zdroj tepla Minimálne 60% plochy Nie menej ako 40% plochy
Typ podlahy laminát, linoleum, koberec parkety, koberec

Výpočet spotreby energie

Spotreba energie podlahy IR filmu E = S * k * T

kde, E – spotreba energie, W / hod;

S je celková plocha miestnosti, m²;

k – konverzný faktor (závisí od nastavenej teploty, ak je systém zapnutý o 50% – koeficient sa bude rovnať 0,56);

T je tepelný výkon podlahy, W.

Suma vynaložená na vykurovanie infračervenou podlahou je vypočítaná na základe tarify za elektrickú energiu vo vašej oblasti.

Inštalácia termostatu vám umožní znížiť náklady na infračervenú teplú podlahu asi o 35%..

Výpočet výkonu

Ak je plocha miestnosti, ktorá sa má vykurovať podlahou z filmu, veľmi veľká, na inštaláciu takéhoto systému bude potrebných niekoľko sád IR filmov. V takejto situácii musíte zhrnúť ich silu.

Použitie niekoľkých sád IR filmu Ptotal = P1 + P2 +… + Pi Použitie časti sady Ptotal = 1,10 * L

kde Ptot je celkový výkon podlahy filmu, W;

P1… Pi je sila jednej filmovej sady, W;

L je dĺžka infračerveného filmu použitého na inštaláciu, m;

1,10 – koeficient konverzie výkonu podlahového filmu.

Výpočet počtu termostatov

Hlavným účelom termostatu pre teplú infračervenú podlahu je regulovať stupeň vykurovania.

Ak pripojíte niekoľko sád filmovej podlahy naraz, potom je potrebných niekoľko termostatov naraz, pretože energia spotrebovaná teplou podlahou je zhrnutá..

Odporúčame nainštalovať termostat vo výške 15-20 cm, nad úroveň dokončovacieho náteru.

Termostat je najlepšie umiestniť na stenu, ktorá je kolmá na smer pásov.

Existujú dva spôsoby pripojenia:

 1. Zónovanie a pripojenie každej zóny k samostatnému termostatu.
 2. Pripojte polovodičové relé alebo magnetický štartér. Nie je možné vytvoriť také spojenie sami, tu potrebujete znalosti a zručnosti elektrikára.

Výber spôsobu vykurovania

Predtým, ako budete pokračovať v ďalších výpočtoch, musíte objasniť niekoľko bodov:

 1. Elektrické podlahové vykurovanie sa plánuje použiť ako nezávislý zdroj tepla alebo sa plánuje spolupráca so systémom ohrevu vody.?
 2. Aký typ ohrievačov sa plánuje použiť – odporové káble, rohože, filmové prvky alebo uhlíkové tyče?
 3. Je limit spotreby energie pridelený pre budovu dostatočný?.

Referencia. Pri výpočte sa 1 kW inštalovaného elektrického výkonu rovná jednému kilowattu tepelnej energie. Moderné ohrievače premieňajú elektrickú energiu na teplo s účinnosťou (COP) 99%.

Ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Neodporúča sa navrhovať vykurovanie iba elektrickým podlahovým vykurovaním z týchto dôvodov:

 • náklady na elektrickú energiu sú dosť vysoké, konštantné vykurovanie bude mať za následok úhľadnú sumu;
 • na vykurovanie domu budete musieť zvýšiť výkon podlahového vykurovania;
 • teplota podlahy stúpne na 30 ° C, v miestnosti bude dusno a nepohodlie.

Odporúča sa používať okruhy podlahového vykurovania v spojení s radiátorovým vodným systémom s rozložením zaťaženia približne 50/50. Prívodné potrubie s tepelným nosičom je možné počas inštalácie podlahového vykurovania ľahko skryť pod krytinu..

Ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Rohože – rovnaký kábel upevnený na polymérovej sieťke s hadom

Z uvedených typov ohrievačov sú najspoľahlivejšie odporové káble a rohože z nich vyrobené. Známy výrobca káblových systémov Devi poskytuje 50-ročnú záruku na prevádzku výrobkov za predpokladu dodržania inštalačnej technológie. Vykurovacie vodiče je dovolené používať priamo pod podlahovú krytinu, v poteru alebo vo vrstve lepidla na dlaždice.

Ohrievače filmov budú stáť viac ako káblové ohrievače. Neodporúča sa odlievať prvky do poteru – existuje možnosť zlého zahrievania. Samonastaviteľné uhlíkové tyče nie sú spoľahlivé – podľa recenzií používateľov niektoré ohrievače rýchlo vyhoria a vykurovací výkon klesá..

Ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Výpočet dĺžky kábla a kroku kladenia

Na určenie dĺžky vykurovacieho vodiča je potrebné vziať do úvahy niektoré vlastnosti:

 • výrobcovia ponúkajú káble s pevnou dĺžkou s rôznym výkonom (od 9 do 20 W na 1 bežiaci meter);
 • aby ohrievač mohol vydávať teplo a nespáliť v podlahe, obvod nesmie byť položený pod stacionárny nábytok a spotrebiče bez nôh;
 • na pokládku do kúpeľne alebo na balkón sa káblový vodič odoberá s rezervou 15-20%.

Poznámka. Zvláštnosti inštalácie a prevádzky odporových káblov platia rovnako pre vykurovacie rohože. Posledné menované sa líšia iba sieťkou, kde je pripevnený identický dvojžilový vodič položený hadom.

Ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Rozloženie odporového kábla v kúpeľni

Po zistení potreby tepelnej energie na vykurovanie konkrétnej miestnosti vykonajte výpočet elektrického podlahového vykurovania podľa pokynov:

 1. Vyberte kábel z katalógu, pričom sa zamerajte na predtým získaný tepelný výkon a pridajte rozpätie 15%. Zaznamenajte si celkovú dĺžku vodiča.
 2. Nakreslite plán mierky miestnosti na papier.
 3. Na skicu položte nábytok a domáce spotrebiče, ktoré sú blízko podlahy a zasahujú do normálneho prenosu tepla. Sledujte skutočné rozmery skriniek, práčok a ďalšieho vybavenia.
 4. Od celkového námestia odpočítajte plochu obsadenú nábytkom. Úlohou je umiestniť vykurovací vodič vybraný z katalógu na voľnú plochu.
 5. Vydeľte zvyšok plochy dĺžkou káblového ohrievača – získajte rozteč pokládky v metroch.

Ako vypočítať infračervené podlahové vykurovanie

Referencia. V technických špecifikáciách výrobca Devi uvádza minimálny interval kladenia 0,075 m (7,5 cm). V praxi remeselníci zvyčajne kladú káble vo vzdialenosti 10 ± 1 cm za predpokladu, že podlahové okruhy vyhrievajú miestnosť bez pomoci radiátorov..

Pravidlá rozloženia v obytných a pomocných priestoroch sú odlišné. Napríklad v obývacej izbe alebo spálni sa prvé vykurovacie vedenie pohybuje od nábytku vo vzdialenosti 10 cm. V kúpeľni alebo na balkóne je kábel položený v blízkosti skriniek a potrubí, takže nohy necítia pokles teploty na podlahe. Pri plánovaní túto nuanciu určite zvážte. Špecialista vám povie viac vo videu:

Pretože sa vykurovacie rohože predávajú v pásoch zo sieťoviny (zvitky), rozteč medzier nie je potrebné počítať. Majte však na pamäti ďalší bod: prenos tepla 1 m² rohože je obmedzený, nie je možné zvýšiť výkon. Ale aby sa to zmenšilo – žiadny problém, stačí prestrihnúť pletivo medzi vodičmi a káble od seba oddialiť.

Príklad výpočtu teplej elektrickej podlahy v spálni s rozlohou 18 m² so spotrebou tepla 2,16 kW:

 1. Pretože sa káblové vykurovanie plánuje kombinovať s radiátorovým systémom, tepelný výkon je rozdelený na polovicu – 2,16 / 2 = 1,08 kW pripadá na podlahový okruh.
 2. Vyberáme dvojžilový kábel DEVIsafe 20T so špecifickým výkonom 20 W / m. S prihliadnutím na zásoby odoberáme hotový vodič dlhý 60 m s prenosom tepla 1,2 kW.
 3. Stacionárny nábytok zaberá 3 m² spálne. Zostáva 15 m², potom bude krok pokladania 15/60 = 0,25 m.

Podrobný návod na inštaláciu ETP

Vo fáze plánovania usporiadania TEP, zostavovania schémy kladenia, musíte vziať do úvahy nasledujúce pravidlá:

 • je zakázané montovať vykurovacie telesá chrbtom k sebe;
 • je zakázané umiestňovať vykurovanie pod veľký nábytok – podlaha musí mať v miestnosti bezplatnú výmenu tepla so vzduchom.

Príprava základne

Vykurovací kábel, rohož, fólia sú umiestnené až po predbežnej príprave hrubej základne. Príprava zahŕňa:

 • eliminácia výčnelkov;
 • vyrovnanie špeciálnymi zmesami – na rozdiel od cementu ležia rovnomernejšie a úplne rýchlejšie schnú.

Inštalácia snímača teploty

Odporúča sa umiestniť senzor čo najbližšie k zásuvke. Je potrebné použiť termostat. Je ľahké ho namontovať. Spoľahlivejšie zariadenie pre zadlabávací termostat. Je pre neho vyrobený špeciálny box, aby sa mohol schovať pred zvieratami, deťmi. Kroky inštalácie:

 1. Pre zadlabacie modely v stene je vyrobené špeciálne vybranie, najskôr je nainštalovaný box, do ktorého sú dodávané napájacie a izolované konce.
 2. Na podlahu je položený blesk, k dispozícii sú drôty na následnú inštaláciu podlahy.

Plnenie podlahového vykurovania poterom

Pri pokladaní infračervených typov ETP nie je potrebné ďalšie plnenie. Inštaláciu konečnej podlahovej krytiny je možné začať okamžite. Hrúbka poteru 3 – 5 cm.

Pri pokladaní rohože alebo vykurovacieho kábla je potrebný poter. Najlepšie je urobiť poter zo samonivelačnej zmesi s cementom v kompozícii s hrúbkou 30 – 50 cm. Až po úplnom vytvrdnutí poteru môžete pokračovať v inštalácii dokončovacieho náteru – laminátu, dlaždíc, linoleum.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Výpočtová technika

Hneď je potrebné poznamenať, že dnes existujú služby, ako sú online kalkulačky a programy na výpočet podlahového vykurovania pre jednotlivé podmienky. Takéto programy sú skutočne veľmi pohodlné a umožňujú vám okamžite určiť presný výkon fólie alebo vykurovacieho kábla. Ak z nejakého dôvodu nedôverujete počítačovým výpočtom, odporúčame vám urobiť všetko staromódnym spôsobom – pomocou jednoduchých vzorcov.

Vzorec na výpočet elektrického podlahového vykurovania je teda nasledujúci:

P = Pm * Sroom,

kde:

 • Pm – výkon vykurovacieho materiálu, ktorý si musíte sami zvoliť (viac o tom nižšie), m2;
 • Sroom – užitočná plocha miestnosti.

Pravidlá kladenia infračerveného podlahového vykurovania

Pri kladení IR podlahového vykurovania je potrebné dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 1. Prvá línia filmu by mala byť umiestnená vo vzdialenosti najmenej 100 mm od steny a nie viac ako 400 mm.
 2. Krok linky na rezanie filmu je 250 mm, na iných miestach nie je možné fóliu odstrihnúť.
 3. Vzdialenosť medzi susednými pásmi filmu by mala byť od 10 mm a viac.
 4. Prípustná dĺžka podlahového pásu – 8 m.

Pod laminátom

Pri pokladaní filmového podlahového vykurovania pod laminát dodržujte pravidlá:

 1. Aby sa zabránilo prehriatiu infračerveného filmu, musí byť distribuovaný v oblastiach, kde nie je nábytok..
 2. Aby sa miestnosť zahriala s maximálnou účinnosťou, filmová podlaha musí pokrývať plochu najmenej 70%.

Schéma inštalácie infračerveného podlahového vykurovania

Schéma inštalácie infračerveného podlahového vykurovania pre rôzne typy podláh

Ďalej musíte nakresliť plán umiestnenia vykurovacích telies. Na papieri odrážajte umiestnenie nábytku a vykurovacej fólie.

Pokladanie sa vykonáva na povrchu, ktorý je predtým vyrovnaný.

Betónový poter nesmie mať žiadne kvapky. Aby sa zabránilo úniku tepla z tepelného filmu, cez podlahové dosky do susedných bytov, musí byť na podlahu položený tepelnoizolačný substrát (polypropylén), ktorého hrúbka je 3-4 mm a na jednej strane je pokrytý fólia.

Pásy tepelnej izolácie sú upevnené tepelnoizolačnou páskou, je tiež potrebné ich opatrne orezať po obvode miestnosti.

Vykurovaciu fóliu je možné rezať iba na miestach na nej uvedených. Sú zvýraznené bodkovanou čiarou a symbolom „nožnice“.

Ak fóliu prestrihnete šikmo, jednoducho ju zničíte..

Vzdialenosť filmu od steny by mala byť najmenej 10 cm.

Pásy vykurovacej fólie sú umiestnené na podklad jeden vedľa druhého s medzerou najmenej 5 mm, ale nie viac ako 1 cm.

V miestach, kde je rezaný tepelný film a rezané vodivé prípojnice, je potrebné vykonať bitúmenovú izoláciu, ktorá je súčasťou súpravy podlahového vykurovania. Kontakt musí byť umiestnený v strede konca prípojnice a dobre zatlačený kliešťami. Ostrým nožom je potrebné odizolovať vodiče vedúce prúd o 5-8 mm a upnúť ich kliešťami do kontaktného terminálu, potom je celý kontakt izolovaný bitúmenovou izoláciou. Infračervená teplá podlaha je paralelne spojená s medenými lankami s prierezom najmenej 1,5 mm². Odporúča sa tiež nainštalovať tepelný snímač, aby automatika podlahového vykurovania fungovala správne..

Vo vzdialenosti 20-25 cm od steny, na ktorú budete inštalovať termostat, pomocou dierkovača vykonajte prenasledovanie. Umiestnite snímač teploty do otvoru vytvoreného pod vykurovacou fóliou.

Aby snímač ukazoval správnu teplotu, musí byť umiestnený na tepelne izolačnom podklade..

Po všetkých vyššie uvedených manipuláciách je termostat pripojený.

Po dokončení inštalácie skontrolujte funkčnosť IR podlahového vykurovania. Všetky tepelné fólie by sa mali po zapnutí zahriať. Až po uistení sa, že môžete laminát položiť na vykurovacie telesá.

Pod linoleom

Pokladanie pod linoleum je podobné, ale má tiež svoje vlastné vlastnosti:

 1. V prvej fáze pripravte základňu, pretože podlahu je možné namontovať výlučne na rovný a stabilný povrch.
 2. Rohože je možné rozrezať na 25 cm kúsky.Hran je izolovaný špeciálnou páskou. Medzera k rúrkam vykurovacieho systému musí byť od 30 cm.
 3. Fóliu je potrebné položiť medenými prípojnicami nahor; je prísne zakázané klásť spoje jeden na druhý. Ostatné kroky sa vykonávajú v súlade s pokynmi. Predpokladom kvalitného vykurovania je pripojenie termostatu.
 4. Potom sa linoleum šíri. V miestnostiach s malou veľkosťou sa povlak položí a nechá sa niekoľko dní, potom sa okraje stlačia soklami.

Linoleum je možné položiť rôznymi spôsobmi. Pri vykonávaní práce vezmite do úvahy skutočnosť, či bude v budúcnosti potrebné systém rozobrať a preniesť, a tiež venovať pozornosť technickým vlastnostiam teplých podláh.

Ako vidíte, infračervené podlahové vykurovanie je vynikajúcou možnosťou pre vykurovací systém a jeho inštalácia nie je taká náročná. Preto sa dá všetko urobiť ručne..

Zvýšená spoľahlivosť

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

V dôsledku použitia infračervených podláh sa ukázalo, že ich životnosť môže dosiahnuť 30 rokov. Štandardné systémy túto vlastnosť nemajú. Teplota topenia filmu 120 ℃, v prevádzke maximálne 60 ℃.

Laminovaný, skladajúci sa z niekoľkých vrstiev, povrch teplej podlahy spoľahlivo odoláva mechanickému namáhaniu, vlhkosti. Zaisťuje bezpečnú prevádzku systému aj v prípade chýb (prepichnutie, porezanie).

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Zariadenie naďalej funguje, aj keď zlyhá jeden uhlíkový prvok. Výrobcovia zaručujú funkčnosť výrobku až 10 rokov.

Pohodlie

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Použitie infračerveného systému na vykurovanie priestorov vylučuje priamy ohrev vzduchu. Po dostatočnom zahriatí je ľudské telo v miestnosti s čerstvým vzduchom, optimálne chladným a vlhkým..

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Počas prevádzky systému nie je kyslík spaľovaný, nie je žiadny hluk, vibrácie. Neexistuje žiadna cirkulácia prúdov vzduchu, čo vylučuje prítomnosť prachu v atmosfére. Nie je potrebné inštalovať komplexné ventilačné systémy, pretože neexistujú žiadne produkty spaľovania, nepríjemné pachy.

Vplyv na človeka

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

IR žiarenie je v medicíne už dlho používané na prevenciu a liečbu chorôb. Lúče majú špeciálne vlastnosti a pomáhajú liečiť niektoré choroby. IR podlaha počas práce má pozitívny vplyv na ľudské telo.

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Lúče v prvom rade vytvárajú teplo okolo ľudského tela a poskytujú mu príjemné prostredie. Predĺžené pôsobenie infračerveného žiarenia spomaľuje zápalové procesy. Má upokojujúci účinok na nervový systém. Aby bola teplá podlaha pre obyvateľov pohodlná, mali by ste ju vybrať a nainštalovať správne.

Znižovanie nákladov

Spotrebu energie podlahového vykurovania je možné znížiť niekoľkými rôznymi spôsobmi.

V prvom rade je to použitie vysoko kvalitných tepelnoizolačných materiálov v priestoroch. Za druhé, podlaha s dobrým vedením tepla znižuje spotrebu energie. Tieto opatrenia znížia spotrebu energie o tretinu..

Infračervené podlahové vykurovanie: spotreba energie

Dlaždice je možné položiť na akýkoľvek druh teplej podlahy. Tento materiál sa vyznačuje vysokou tepelnou vodivosťou, a preto môže podlaha pri zahrievaní spotrebovať oveľa menej elektrickej energie..

Proces kladenia sa vykonáva nasledovne:

 • Povrch podlahy a zadná časť dlaždíc je pokrytá lepidlom, potom je materiál položený na podlahu s prihliadnutím na geometrický tvar.
 • Keď je lepidlo úplne suché, vykoná sa dôkladná zálievka..

Poznámka! V niektorých prípadoch je vhodné dať pod dlaždice malú vrstvu základného náteru. Tento krok je voliteľný, ak sa používa vysoko kvalitné lepidlo..

Najúčinnejšou metódou zníženia nákladov je však použitie termostatu. Po inštalácii je okamžite zrejmé, ako veľmi sa v miestnosti zahrieva s menšou spotrebou energie..

Viac tarifný merač

Koľko elektriny spotrebuje teplá podlaha - 5 spôsobov, ako ušetriť, výpočet výkonu a tepelných strát

Trojstupňový merač na zníženie nákladov počas noci a pracovného času

Dvojtarifný a trojtarifný merač zohľadňuje množstvo spotrebovanej elektriny v závislosti od dennej doby: počas dňa, v noci, počas ranného vrcholu. Náklady na elektrickú energiu sa líšia v rôznych časoch dňa. 1 kW nočnej energie stojí o 50–70% menej ako denná energia. Ráno a večer je cena najvyššia.

Viactarifný merač v kombinácii s naprogramovanou prevádzkou teplotného snímača znižuje náklady na nočné vykurovanie meraním pri inej tarife a znížením teploty.

Izolácia budov

Tepelná izolácia je hlavnou podmienkou nižšej spotreby. Všetky prvky konštrukcie podliehajú izolácii:

 • zle navrhnuté steny umožňujú priechod až 30%;
 • 20% tepla sa stratí neizolovaným základom;
 • studená strecha, dokonca aj pri zohľadnení podkrovia, umožňuje až 25%;
 • okno v starom drevenom ráme stráca až 25%;
 • ďalších 5% zmizne prostredníctvom vstupných bodov externej komunikácie;
 • vetranie poskytuje 15% strát.

Zle izolovaná budova ušetrí najviac 30% tepla. Za týchto podmienok sú náklady na vykurovanie obrovské. Naopak, spoľahlivá tepelná izolácia udržuje teplo, ako termoska horúceho čaju. V stredných zemepisných šírkach, počas teplých zim, môže podlahový ohrievač nahradiť štandardný vodný systém, keď pracuje v režime pomocného vykurovania.

Päť spôsobov, ako znížiť náklady

Bez ohľadu na celkový výkon elektrickej podlahy a spotrebu energie je možné vždy znížiť náklady na zdroje.

1. Nainštalujte správne termostat

Akýkoľvek typ spotrebiča je najlepšie umiestniť do najchladnejšieho priestoru. V takom prípade sa kúrenie vypne iba vtedy, ak je celá miestnosť dobre zahriata, a podľa toho sa zapne s dostatočným chladením. Toto usporiadanie zariadenia pomáha konfigurovať ho čo najpresnejšie..

2. Zahrejte iba využiteľnú plochu

Podlahové kúrenie nie je potrebné inštalovať pod objemný nábytok a veľké spotrebiče. Vyhrievať by sa mala iba úžitková plocha. Je to ekonomickejšie a bezpečnejšie pre samotný systém, ktorý môže zlyhať v dôsledku prehriatia..

3. Nainštalujte multitarifný merač

Jeho hlavným rozdielom sú rôzne náklady na energiu vo dne a v noci. Ak sa večer nájomníci zhromaždia v dome a ráno sa začnú venovať svojej práci, môžete výrazne ušetriť na kúrení. V tomto prípade sa v neprítomnosti ľudí udržuje nízka teplota, než sa objavia, stúpa. V noci je vytvorená príjemná mikroklíma, zatiaľ čo elektrina v tejto dobe stojí oveľa menej..

4. Budovu čo najviac zaizolujte

Kvalitná tepelná izolácia výrazne znižuje spotrebu energie na vykurovanie. V priemere sa tento údaj zníži o 30-40%za predpokladu, že izolácia okien, dverí, stien a stropov je vykonaná správne..

5. Skúste znížiť teplotu

Pocit tepla je veľmi individuálny, zatiaľ čo mierny pokles jeho množstva nie je takmer zaznamenaný. Štúdie ukazujú, že pokles vnútornej teploty len o jeden stupeň je takmer zanedbateľný. Aj keď dôjde k malému nepohodliu, rýchlo to prejde. Ale zároveň budú úspory okamžite 5%.

Tipy na zníženie nákladov

Je možné znížiť náklady na energiu, preto stojí za to použiť nasledujúce odporúčania:

 • Použitie termostatu. Dokáže ušetriť až 40% energie.
 • Zníženie tepelných strát. Odporúča sa izolovať steny – to vám umožní spotrebovať menej elektriny dvakrát.
 • Inštalácia viac tarifného systému. V noci je spotreba energie 1,5-2 krát menšia. Hodnota závisí od regiónu.
 • Vytvorte potrebné zarážky a neumiestňujte elektrické ohrievače pod nábytok.

  Zdobenie stien vlastnými rukami a improvizovanými materiálmi