Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

Infračervené ohrievače

Ak hľadáte moderné a efektívne zariadenie na vykurovanie vidieckych domov alebo bytov, kancelárskych alebo priemyselných priestorov, dávajte pozor na infračervené ohrievače. Tieto zariadenia sú ekonomické a efektívne. Infračervené ohrievače s termostatom sú perfektné na udržanie nastavenej teploty v krajine počas vašej neprítomnosti, aby sa zabránilo zamrznutiu. Ďalšou výhodou je úplná bezpečnosť. Takúto techniku ​​bude možné nainštalovať aj do detskej izby bez obáv, že sa dieťa môže popáliť. Aby ste vám uľahčili porozumenie problémom pri výbere IR ohrievačov, môžete zavolať manažérovi alebo si prečítať odpovede v sekcii často kladených otázok..

Informácie o infračervenom vykurovaní

Infračervené vykurovacie panely sú priamotopy. Technológia je založená na použití svetelných vĺn zospodu viditeľnej oblasti červeného svetla (dlhé infračervené vlny IR-C *). Toto teplo sa dá prirovnať k slnečným lúčom. Infračervené žiarenie je úplne prirodzené a bezpečné. Navyše funguje dobre pre spotrebiteľov (používa sa v pôrodniciach už mnoho rokov). Najvýraznejším zdrojom infračervených horúčav je samozrejme Slnko. Použitím infračervených vykurovacích panelov na vykurovanie priestorov prenášate malý solárny dom! Vlny vyžarované panelmi sa dostávajú k telu bez zahrievania vzduchu, čím vytvárajú pocit upokojujúceho tepla a pohodlia.

Infračervené vlnové dĺžky sú rozdelené do troch typov: krátke vlnové dĺžky v blízkosti viditeľného svetla IR-A (> 700 ° C), stredná vlnová dĺžka IR-B (asi 250-700 ° C) a dlhá vlna IR-C (<250 ° C). Osoba je schopná vnímať infračervené tepelné vlny pri teplote daného objektu nad 22 ° C, ale, samozrejme, čím vyššia je povrchová teplota, tým väčšia je náchylnosť na vlnu horúčav.

Infračervené žiarenie: povaha a vlastnosti

Infračervené žiarenie je súčasťou spektra slnečného elektromagnetického žiarenia. Pomocou tejto časti spektra sa teplo prenáša priamo na zem, rôzne predmety a telá, ktoré zase ohrievajú vzduch. Nielenže sa tieto lúče nazývajú tepelné lúče..

Slnko však nie je jediným zdrojom tepelných lúčov. Ako sme už povedali, každý povrch zahriaty na určitú teplotu vyžaruje infračervené vlny. Výnimkou nie je ani ľudské telo, ktorého dĺžka tepelných lúčov je približne 10 µm (pozri obr. 1). Práve vlny tejto dĺžky sú pre človeka najpriaznivejšie, ľudské telo ich vníma ako „svoje“. Preto sa infračervené lúče úspešne používajú v preventívnej medicíne. Pomáhajú posilňovať imunitný systém a prispievajú k celkovému posilneniu všetkých životne dôležitých systémov tela. Vplyvom tepelných lúčov sa stimuluje krvný obeh, zlepšuje sa zásobovanie buniek ľudského tela potrebnými látkami, zrýchľuje sa metabolizmus a regeneračné procesy. V tomto zozname je možné pokračovať veľmi dlho..

Ako fungujú infračervené zariadenia

Vykurovanie miestnosti infračerveným žiarením je revolučná metóda, ktorá nespracováva ani tak samotný vzduch, ako predmety v miestnosti. Zdroj IR pôsobí na priestor ako Slnko na našej planéte.

Všetky ostatné spôsoby vykurovania (batérie, ohrievače oleja atď.) Pracujú na princípe konvekčného ohrevu vzduchových hmôt. To znamená, že studený (nevyhrievaný) vzduch prúdi okolo horúceho povrchu a prijíma z neho teplo. Zvýšenie teploty znamená zníženie hustoty, v dôsledku čoho vzduch podľa fyzikálneho zákona prúdi hore.

Ale nežijeme na strope. Je pre nás dôležité, aby príjemná teplota vzduchu bola práve v centrálnej a dolnej tretine miestnosti..

Na zariadení IR panelov nie je nič zložité – je úžasné, ako ľudstvo predtým nemyslelo na ich vynález! Infračervené teplo vyžarované ohrievačmi má podobnú silu a štruktúru ako slnečné lúče

Zariadenie, ktoré ohrieva nie vzduch, ale podlahy, nábytok a dokonca aj vašu pokožku, je infračervený panel. Až po zahriatí týchto povrchov sa teplo prenáša do okolitého vzduchu. Vykurovanie miestnosti začína zospodu, čím zaisťuje príjemnú teplotu v oblasti ľudskej činnosti.

A teraz tí ľudia, ktorí sú aspoň trochu priatelia s fyzikou, budú mať prirodzenú otázku – prečo nie sú tepelné lúče IR panelov okamžite absorbované vzduchom? Toto je celý „trik“ týchto zariadení!

V infračervenej oblasti existuje druh „čiernych dier“, kde sú tepelné lúče slabo absorbované. Najširšie takéto „okno“ sa nachádza v rozmedzí 8-13,5 mikrónov. Ak má tepelné žiarenie blízko k sebe vlnovú dĺžku, priepustnosť vzduchu je v tomto prípade 80-85%, takže infračervené lúče sa nerušene dostanú na povrch..

Princíp činnosti infračerveného ohrievača a jeho rozdiel od bežných meničov

Na rozdiel od bežných konvektorov infračervené ohrievače neohrievajú vzduch v miestnosti, ale predmety v nej. To platí nielen pre nábytok, ale aj pre steny, stropy a podlahy..

Infračervený ohrievač je vo všeobecnosti malé slnko, ktorého lúče prenikajú do vzduchu a nezahrievajú ho. Potom, čo sa lúč dostane k objektu, ktorý neprepúšťa svetlo, svetlo sa absorbuje a predmet sa zahreje..

Zvláštnosťou infračervených vĺn je ich väčšia dĺžka. Preto keď príde do kontaktu s pokožkou, je tu príjemné teplo, ako z lúčov slnka..

Tepelné pôsobenie nastáva za každých podmienok – aj keď vonku dochádza k rušeniu vo forme prievanu alebo chladu. Vlnová dĺžka infračervených ohrievačov pre domácnosť je rovnaká ako slnečná.

Konvektor nemôže veľmi rýchlo zahriať miestnosť, pretože počas jeho prevádzky sa teplý vzduch pohybuje k stropu. Ukazuje sa, že na vykurovanie nepotrebného priestoru sa vynakladá veľa energie..

Kým je človek v spodnej časti miestnosti, jeho horný sektor sa zahrieva. K zmiešaniu vrstiev nedochádza okamžite, čo spôsobuje oneskorenie zahrievania..

IR ohrievače fungujú iným spôsobom. Teplo je cítiť ihneď po zapnutí a bude iba v tej časti miestnosti, kam je zariadenie nasmerované.

Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

Vnútri zariadenia nie sú žiadne zložité konštrukčné prvky. Skladá sa z oceľového tela, vo vnútri ktorého je hliníkový reflektor s pripevneným vykurovacím telesom..

V infračervenom ohrievači je tiež termostat na reguláciu teploty a snímač, ktorý vylučuje prehriatie (zaisťuje jeho včasné vypnutie).

V moderných modeloch je nainštalovaný ďalší snímač – prevrátenie, ktoré v prípade pádu ohrievača otvára napájací obvod.

Čo sú to IR zariadenia

Na trhu sú IR zariadenia pre vonkajšiu aj vnútornú inštaláciu. Výrobcovia vyrábajú modely pre domácnosť a priemysel, ktoré sa líšia vzhľadom, teplotou vykurovania a výkonom. Vzorky sú k dispozícii pre miestnosti s vysokou vlhkosťou (sauny) a odolné voči výbuchu.

Stropné infračervené ohrievače sú:

 • s a bez termostatu;
 • plyn;
 • elektrické;
 • s otvoreným a zatvoreným nosičom tepla.

Existujú vlnové dĺžky vysielané zariadením:

 • krátkovlnná, určená do miestností s výškou 6 m;
 • stredná vlna – pre objekty s výškou 3-6 m;
 • dlhovlnné – inštalované v miestnostiach vysokých až 3 m.

Vykurovacie telesá sú:

 • uhlíkové vlákno (k zahrievaniu dochádza v dôsledku uhlíkových vlákien);
 • kremeň (zahrievanie sa vykonáva pomocou volfrámového vlákna);
 • keramika (telo takého zariadenia sa nezahrieva);
 • rúrkové (vykurovacie telesá);
 • halogén (chladiaca kvapalina je inertný plyn, ktorý je v trubici).

Výrobcovia vyrábajú modely pre nízke a vysoké teploty. Do malých miestností vyberte tmavé vzorky (pri zahrievaní nesvietia) s nízkymi teplotami. Pre veľké výrobné oblasti sú zvolené ohrievače ľahkého typu. Používajú sa na štadiónoch, skladoch, vonkajších obchodných poschodiach..

Pre väčšiu účinnosť stropného infračerveného ohrievača je spolu so zariadením nainštalovaná tepelná clona. Zachováva teplo a znižuje energetické straty.

Klasifikácia vykurovacích IR panelov

V závislosti od kritéria, ktoré sa považuje za základ pre rozdelenie, sú všetky infračervené vykurovacie zariadenia rozdelené do mnohých tried skupín a podskupín.

 1. Podľa spôsobu inštalácie a dizajnu sú rozdelené na:
 • Vstavaný Ich základom je sadrokartón, na ktorý je aplikovaný ohrievač (grafitový závit) a tepelná izolácia. Na ňu je nainštalovaná ozdobná ochranná clona.
 • Sklopné. Vyrobené z kovu, skla, tepelne odolného plastu. Ohrievač uzavretý z eloxovaného hliníka alebo keramiky.

Vstavané modely sú akoby „viazané“ na stavebné konštrukcie alebo zariadenie, namontované typy je možné použiť ako nezávislý interiérový prvok.

 1. Podľa typu (umiestnenia) inštalácie je možné rozlíšiť:
 • Soklové lišty. Majú dlhý úzky tvar, preto sú namontované v spodnej časti stien (na hranici s podlahou), pod okenné parapety, do výklenkov atď..
 • Nástenný. Majú väčšiu plochu prenosu tepla ako soklové lišty. Obvykle sú inštalované v strede steny. Zároveň sa dajú použiť nielen v suchých obytných priestoroch, ale aj v prístavbách – dokonca aj pri vysokej vlhkosti. IR panely sa neboja vlhkosti, môžu byť umiestnené aj v otvorených pouličných altánkoch, na verandách atď..
 • Strop. Sú namontované, hádate správne, v zavesenom stropnom systéme, a to je ich významné plus. Po prvé, nepokazia dizajn miestnosti. Za druhé, nič neprekáža prechodu prúdov infračerveného žiarenia, takže je teplo rovnomerne rozložené.

Podľa princípu činnosti sa všetky uvedené typy nelíšia. Vyberajú sa na základe cieľov stanovených v usporiadaní a úloh vyriešených počas obnovy priestorov..

Zabudovaný infračervený ohrievač

IR panely zabudované do stropnej zavesenej konštrukcie „nepadajú do oka“, neberú ani centimeter využiteľného priestoru, neovplyvňujú obraz interiéru

 1. Podľa vlnovej dĺžky sa rozlišujú:
 • Krátkovlnné. Vyznačuje sa zahrievaním nad 300 ° C, preto sa zvyčajne používa vo veľkovýrobných závodoch.
 • Dlhá vlna. „Mäkšie“, zaisťujúce príjemnú teplotu v obytných priestoroch bez poškodenia zdravia ostatných.

Bez ohľadu na typ musia byť infračervené vykurovacie panely inštalované tak, aby tok infračerveného žiarenia nespĺňal prekážky v jeho ceste. Najlepším miestom na inštaláciu bude časť steny, vedľa ktorej nie je nábytok ani dekoračné predmety..

Podľa dosahu žiarenia

Ak uvažujeme infračervené ohrievače podľa rozsahu žiarenia, rozlišujú sa nasledujúce typy – krátke, stredné a dlhé vlny. Aky je dôvod?

Vykurovacie telesá, ktoré sú vo vnútri, môžu rozdávať rôzne vlnové dĺžky, ako aj rôzne teploty ohrevu.

Podrobne zvážime každý z typov:

 • Long-wave-zariadenia vyžarujúce vlny s dĺžkou 5,6-100 mikrónov. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 100-600 stupňov Celzia. Rozsah použitia – domov, byt, kancelárie a ďalšie objekty, kde výška stropu nepresahuje 3 metre. Ak hovoríme o byte, na jeho vykurovanie stačí výrobok s teplotou do 150 C..
 • Stredné vlny-vyhrievacie prvky s vlnovou dĺžkou v rozmedzí 2,5-5,6 mikrónov. Prevádzková teplota je vyššia-600-1 000 C. Ohrievače s takýmto žiarením sa používajú v kancelárskych priestoroch, v domoch, v priemyselných budovách a iných zariadeniach, kde je výška stropu 3-6 m. Môže to byť administratívna budova alebo súkromný dom.
 • Krátkovlnné – prvky na vykurovanie s vlnovou dĺžkou 0,74 až 2,5 mikrónu. Teplota – od 100 C. Výška stropu by mala byť viac ako 6-8 m. Takéto infračervené ohrievače sa používajú v továrni alebo na podlahe továrne a môžu byť užitočné v otvorených priestoroch..

Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

Podľa typu inštalácie

Podľa typu inštalácie sú IR ohrievače k ​​dispozícii v troch typoch – nástenné, stropné a podlahové.

Prvá a posledná možnosť sa používa v bytoch, na ulici, v kancelárii a v garáži a v priemyselných priestoroch sa najčastejšie inštalujú stropné infračervené ohrievače, napríklad kurník, skleník, čerpacia stanica, garáž atď. ..

Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

Podľa zdroja energie

Ak klasifikujete infračervený ohrievač podľa zdroja energie, existujú tri typy:

 • Plynové infračervené ohrievače.
 • Diesel.
 • Elektrické.

Rozsah aplikácie a špecifickosť prevádzky

Najlepšie zo všetkého je, že IR panely zvládajú bodové vykurovanie konkrétneho miesta v miestnosti alebo na otvorenom priestranstve. Fungujú dobre v rekreačných oblastiach v blízkosti letných chát a súkromných domov, území patriacich kaviarňam a malým reštauráciám..

IR ohrievače panelov sa najčastejšie používajú ako prídavný zdroj tepla, keď je potrebné zvýšiť teplotu na konkrétnom mieste. Napríklad, keď potrebujete „izolovať“ rekreačnú oblasť vo veľkom dome alebo pracovný priestor niekde v sklade alebo priemyselnom zariadení.

Akčný diagram infračervených tepelných vĺn

Infračervený panel vám umožňuje vytvoriť „ostrov“ tepla v miestnostiach s veľkou plochou. Ich pôsobenie je zamerané, nasmerované na určitú oblasť, presnejšie na objekty v jej medziach.

Pokiaľ ide o vykurovanie komerčných budov týmto spôsobom, je to veľmi ekonomické a pohodlné. Pomocou panelov je možné vytvoriť podmienky pre najpohodlnejší pobyt osoby v akejkoľvek konkrétnej oblasti bez toho, aby ste míňali peniaze na vykurovanie celej miestnosti.

Poveternostné podmienky, ako je vlhkosť alebo vietor, neovplyvňujú účinnosť žiarenia, takže panely fungujú vynikajúco aj vonku..

V kanceláriách sa často používajú infračervené panely ako hlavný zdroj tepla. Ak nie je kancelária napojená na centralizovaný systém vykurovania, je takéto riešenie lacnejšie ako zriadenie vlastnej minikotolne so zariadením na tuhé palivo alebo plyn..

IR ohrievače sú úspornejšie ako olejové spotrebiče, elektrické ohrievače atď., Pretože medzi všetkými druhmi elektrického vykurovania je sálavý najúspornejší. Pre kancelárie je najprínosnejšie kombinovať podlahové vykurovanie s infrapanelmi namontovanými v strope. Potom môžete udržiavať izbovú teplotu na +20 ° C aj v chladnom počasí..

Infračervený ohrievač a lampa

Infračervené ohrievače vyžarujú viac než len vlny tepla. môžu bez problémov slúžiť ako žiarovky v oblasti vstupných skupín a na chodbách, ako nočné svetlá

Tepelné vlny vyžarované infračervenými panelmi

V prípade tradičného vykurovania teplo podľa princípu cirkulácie vzduchu v miestnosti stúpa. Preto sa priestor pod stropom zahrieva viac ako na podlahe. V prípade infračerveného vykurovania steny, predmety a osoby ohrievané tepelnými infračervenými panelmi vyžarovanými teplom uvoľňujú nahromadené teplo, čím sa dosahuje tepelný komfort v miestnosti s rovnomerným rozložením teploty..

Na rozdiel od tradičných vykurovacích systémov, infračervené vykurovacie panely robia viac ako len ohrievajú vnútorný vzduch. Infračervené vlny vyžarované našimi zariadeniami generujú teplo pri kontakte s povrchom steny, predmetu alebo tela. Po kontakte s infračervenými vlnami je teplo absorbované predmetom a potom sa pomaly uvoľňuje do prostredia, zatiaľ čo sa odráža od iných predmetov, ktoré ho tiež absorbujú. Môžeme povedať, že v dôsledku toho sa používatelia zaoberajú dvoma druhmi tepla:

 • Priame (žiarenie) – vyžarované panelmi;
 • Nepriame (žiarenie) – vyžarované povrchmi a predmetmi.

To zvyšuje účinok rovnomerného rozloženia teploty v miestnostiach. Vďaka tomu sa zbavujeme pocitu „studených nôh“ a „horúcich hláv“. Vyhrievané steny naopak zostávajú suché po celom povrchu. Vďaka tomu môžete dodatočne odstrániť problém s vlhkosťou, zabrániť vzniku plesní a plesní. Odvodnením stien zlepšite ich izolačné vlastnosti (suchá stena je lepšie izolovaná vďaka nižšej tepelnej vodivosti ako mokrá stena), čím sa zníži potreba tepla..

Argumenty pre a proti IR panelom

Tí, ktorí plánujú inštalovať infračervené vykurovacie panely doma, chcú prirodzene vedieť nielen o svojich výhodách, ale aj o momentoch, ktoré môžu spôsobiť nepríjemnosti. Preto nižšie uvádzame objektívne hodnotenie pozitívnych aspektov aj nevýhod tejto metódy vykurovania..

V prospech infračervených panelov existujú nasledujúce výhody:

 1. Odolnosť proti nárazu a zvýšená pevnosť. Infrapanely sa neboja ani nárazov a pádov. A to všetko vďaka svojmu nárazuvzdornému krytu a odolným materiálom.
 2. Jednoduchá inštalácia a jednoduchá obsluha. Všetko, čo musíte urobiť, je pripevniť panel k stene alebo stropu a zapojiť ho do elektrickej zásuvky. To nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti, zvárací stroj atď..
 3. Nízka spotreba energie. Po prvé, nedochádza k žiadnym stratám energie na ohrev vzduchu. Za druhé, infračervené žiarenie znižuje celkovú teplotu priestoru o 3-5 ° C, čo šetrí energiu až o 25%. To znamená, že teplota vzduchu je cítiť v priemere o 5 stupňov vyššia, ako je teplota, ktorú teplomer ukazuje pri meraní. A to všetko preto, že sa ohrieva nielen meraný vzduch, ale aj predmety v miestnosti a dokonca aj samotná osoba.
 4. Tichá prevádzka. Takéto ohrievače nebudú „praskať“ ani „klokotať“, čo znamená, že nebudú zasahovať do spánku a iných životne dôležitých procesov..
 5. Nezávislosť od poklesu výkonu. Aj keď sa napätie zmení, nijako to neovplyvní činnosť ohrievača..
 6. Udržiavanie normálnej vlhkosti vzduchu. IR tepelné panely nevysušujú vzduch ako ostatné elektrické konvektory, ktoré sťažujú dýchanie a vysušujú sliznice. Neumožňujú miešanie vzduchu (studeného / teplého), preto prach spôsobený ohrievanými vzduchovými masami nevzniká.
 7. Kompaktné rozmery a nedostatok súvisiaceho vybavenia. Nie je potrebné inštalovať objemné potrubie, radiátory, kotly.

Pomerne často však na internete nájdete informácie o nebezpečenstvách infračerveného žiarenia a negatívnom vplyve na ľudské telo. Také mýty nemajú vedecký základ..

Ako funguje infračervené zariadenie

Sálavé vykurovanie ťaží zo skutočnosti, že rovnomerne ohrieva miestnosť bez vytvárania zón „stagnácie“ teplých hmôt

Naopak, v tomto zmysle sú „užitočnejšie“ ako iné bežné spôsoby vykurovania, pretože:

 • nesušte vzduch a nespáľte vzduch;
 • nezvyšujte prach, pretože nedochádza k prúdeniu;
 • udržujte telo v dobrej kondícii kvôli miernemu teplotnému kontrastu.

Navyše pre ľudí trpiacich chorobami kĺbov sa tieto ohrievače dokonca odporúčajú, pretože dobre zahrievajú samotné ľudské telo, v dôsledku čoho zápal a bolesť čoskoro zmiznú.

Keď dlhovlnné infračervené lúče zasiahnu pokožku, jeho receptory sú podráždené, na čo reaguje hypotalamus, hladké svaly ciev sa uvoľňujú, v dôsledku čoho sa rozširujú..

Infračervené lúče teda pomáhajú stimulovať a zlepšovať krvný obeh. Upozorňujeme, že sú úplne neškodné pre pokožku, na rozdiel od ultrafialových lúčov, ktoré môžu dokonca spôsobiť zmeny pigmentácie. Ak je prístup k používaniu IR žiarenia racionálny, bude ťažké nájsť nevýhody.

Výhody infračerveného vykurovania

Infračervené vykurovacie panely nie sú zdraviu škodlivé. Naopak, pomáhajú liečiť choroby kĺbov, nie nadarmo sa používajú v medicíne

V prípade nekvalitnej služby a nedbalosti zariadení sú možné nasledujúce nie príliš príjemné dôsledky:

 1. Pri nesprávnej inštalácii sa priestor zahreje v nesprávnej zóne, s ktorou by bolo v prvom rade potrebné zaobchádzať. Infračervené žiarenie sa vyznačuje jasne obmedzeným segmentom pôsobenia.
 2. Infračervený vykurovací systém nie vždy harmonicky zapadá do okolitého priestoru.
 3. Nadmerné žiarenie môže negatívne ovplyvniť elektroniku (televízory, počítače a ďalšie elektrické spotrebiče). Všetko však závisí od toho, či sú dodržané prevádzkové normy a aké sú rozmery miestnosti.

Infračervené panely sú vykurovacím systémom novej generácie. Poskytuje bezpečné a efektívne vykurovanie domu s minimálnymi finančnými nákladmi. Pri inštalácii alebo používaní panelov sa nestretnete so žiadnymi významnými nevýhodami, pretože jednoducho neexistujú..

Výhody a nevýhody vykurovania infračervenými ohrievačmi

Ako všetky vynálezy na svete, aj IR zariadenie má svoje výhody a nevýhody. Voľba závisí od ich pomeru a kvality vybavenia, ktoré je pre spotrebiteľa v súčasnosti prioritou. Uvádzame zoznam hlavných funkcií vykurovania infračervenými ohrievačmi, možno vám to pomôže pri výbere:

 • IR zariadenia priamo neovplyvňujú vzduch, čo znamená, že ho nevysušujú a nemenia mikroklímu v miestnosti;
 • z rovnakého dôvodu sa nevytvárajú konvekčné toky a prievany, prachové častice sa neprenášajú;
 • vzduch sa ohrieva zo všetkých povrchov ovplyvnených zariadením a nehromadí sa pod stropom ako pri konvenčnom vykurovaní;
 • systém je úplne protipožiarny, všetky zariadenia majú snímače preťaženia a v prípade núdze systém vypnú;
 • kompaktná veľkosť zariadení s infračerveným žiarením umožňuje ich inštaláciu aj v malých miestnostiach a často je úplne skrytá pod dekoratívnymi nátermi stien, podláh alebo stropov;
 • zariadenie sa ľahko inštaluje a pripája aj bez špeciálnych zručností;
 • všetko zariadenie má dostatočne dlhú životnosť, pretože v ňom nie sú žiadne časti, ktoré by v dôsledku opotrebovania zlyhali. A v prípade poruchy je možné nahradiť jednotlivý prvok alebo modul;
 • IR vykurovací systém môže byť plne automatizovaný a každé zariadenie je naprogramované na vlastný prevádzkový režim;
 • v miestnosti akejkoľvek veľkosti je možnosť miestneho vykurovania;
 • úplná šetrnosť k životnému prostrediu: žiadny hluk, prach a emisie produktov spaľovania;
 • náklady na zariadenia môžu byť veľmi odlišné a závisia od konkrétneho modelu;
 • prevádzkové náklady závisia od výberu prevádzkového režimu zariadenia;
 • IR zariadenie je možné použiť v akejkoľvek miestnosti za predpokladu, že sú správne umiestnené.

Najjasnejšie očakávania môžu zatemniť účty za elektrinu. Preto si pred nákupom a inštaláciou infračervených panelov a ohrievačov tepla prečítajte recenzie, urobte výpočty. Pomôže vám to nájsť najoptimálnejšie riešenie..

Šetrnosť k životnému prostrediu

V tomto ohrievači sa vykurovací článok nedostáva do kontaktu so vzduchom, takže kyslík nie je spálený a vzduch nevysychá. To platí najmä pre tých, ktorí trpia respiračnými ochoreniami..

Keramické panely (recenzie spotrebiteľov to potvrdzujú) nevypúšťajú škodlivé látky, nevydávajú nepríjemné pachy a sú úplne tiché. Takéto zariadenie je možné nainštalovať do detských izieb..Elektrické panely na vykurovanie domácností

Trvanlivosť

Trvanlivosť je parameter, ktorý by chcel každý spotrebiteľ. Keramické vykurovacie panely sú navrhnuté tak, aby sa niekoľkonásobne zvýšila spotreba zdrojov, pretože zariadenie je poistené proti náhodnému poškodeniu, nebojí sa vonkajších vplyvov.

Konštrukcia vykurovacích zariadení im umožňuje perfektne zapadnúť do akéhokoľvek interiéru. Diskrétne farby, lakonické čiary ich robia univerzálnymi, toto zariadenie neporušuje estetiku miestnosti.

Možné mínusy

 • Jednou z nevýhod zariadenia je jeho žiara. V tmavej miestnosti bude dostatočne svetlé. Čo môže prekážať spánku.
 • Teplo prúdi usmerneným prúdom. To znamená, že bude koncentrovaný v jednej miestnosti. Aj keď sú medzi miestnosťami veľké priechody, teplo sa nešíri. Pretože nie je ohrievaný vzduch, ale predmety. Takéto spotrebiče nie sú vhodné na všeobecné vykurovanie všetkých miestností alebo veľkých plôch..
 • V poli priameho pôsobenia lúčov nemôžete zostať dlho. Pretože pôsobenie lúčov bude smerovať na osobu, je to škodlivé. Tiež dlhší pobyt v tesnej blízkosti zariadenia má škodlivý vplyv na sietnicu oka.
 • Žiarenie z ohrievača môže spôsobiť popáleniny, ako zo slnečných lúčov. Nemali by ste spať, vyhrievať sa v jeho lúčoch.
 • Odporúča sa kupovať také zariadenia so žiarovkami, ktoré majú povlak. Znižuje žiaru.

Ak je vyhrievaná plocha veľká, je lepšie použiť niekoľko malých ohrievačov ako jeden s pôsobivou silou, ktorý má viac negatívnych bodov. Silné žiarenie, vyššie riziko popálenia.

Rýchly pokles teploty, keď je ohrievač vypnutý

Ak vypnete olejový ohrievač, teplo z ohriatej kvapaliny sa bude nejaký čas stále šíriť po miestnosti. To vám umožní striedať intervaly aktivity a pasivity zariadenia tak, aby spotrebovalo menej elektriny, ale neprestáva sa zahrievať.

Infračervené ohrievače uvoľňujú teplo iba vtedy, ak sú zapnuté. Akonáhle prestane prúdiť napätie do vykurovacieho telesa, sálavé teplo sa zastaví. Používateľ sa hneď cíti skvele. Ak zariadenie funguje v miestnosti dlhší čas, takže sa steny a predmety dokázali zahriať, príjemná teplota vydrží o niečo dlhšie. Pri krátkom zapnutí, hneď ako sa zariadenie vypne, okamžite vychladne.

Nerovnomerné zahrievanie

Ďalšou nevýhodou infračerveného ohrievača je nerovnomerné zahrievanie. Celá jeho práca, vďaka použitiu elektromagnetických vĺn v infračervenom rozsahu, má smerový efekt. Výsledkom je, že v miestnosti s rozlohou 5×5 m budú tí ľudia, ktorí sú v zóne vplyvu ohrievača, cítiť teplo. Ostatné bude v pohode. Ak sú napríklad v detskej izbe v rôznych rohoch dve postele, budete ich musieť dať vedľa seba alebo použiť dve infračervené zariadenia naraz..

Nerovnomerné zahrievanie sa prejavuje aj tým, že sálavé teplo ohrieva oblasť ako svetlo z baterky – kamkoľvek zasiahne. Preto môže byť ľudské telo na jednej strane dokonca horúce a na druhej strane je cítiť chlad z okolitého vzduchu. Pri tejto prevádzke zariadenia na čerstvom vzduchu bude musieť byť pravidelne periodicky prestavované alebo otáčané, aby sa zahrialo zo všetkých strán..

Negatívny vplyv na osobu s dlhodobou intenzívnou expozíciou

Infračervené ohrievače sú vo všeobecnosti bezpečné pre zdravie, ale problémy môžu nastať pri dlhodobom vystavení vysokoteplotnému spotrebiču, ktorý je neustále zapnutý. Je to ako keby ste dlho sedeli na slnku – nebudete sa môcť opaľovať z IR lúčov, ale koncentrované teplo pokožku vysuší a telo nebude mať čas kompenzovať stratu vlhkosti odstraňovaním potu na tomto mieste. Presušená koža sa potom môže piecť a odlupovať. Preto sa neodporúča sedieť na jednej strane s holými časťami tela k neustále zapnutému ohrievaču..

Nebezpečný pre deti a domáce zvieratá

Vysokoteplotné infračervené ohrievače so špirálovými vykurovacími telesami môžu spôsobiť popáleniny, ak sa osoba dotkne žiarovky alebo reflektora. Napriek tomu, že je ohrievací prvok infračerveného ohrievača uzavretý v sklenenej trubici, je jeho povrch stále veľmi horúci.

Vykurovací článok zariadenia je často uzavretý kovovým roštom s veľkými článkami, takže deti tam zo zvedavosti ľahko strčia ruku. Z tohto dôvodu nenechávajte zapnutý IR ohrievač a deti v tej istej miestnosti bez dozoru. Dlhosrstému domácemu miláčikovi môže ublížiť, ak sa odiera o ohrievač a omylom sa dotkne zahriatej špirálovej žiarovky.

Jasné svetlo

Infračervené ohrievače s rúrkovými vykurovacími prvkami majú ďalšiu nevýhodu – jasnú žiaru. Za denného svetla to nie je príliš nápadné a iba to pomôže zistiť, či zariadenie funguje alebo nie. V prostredí pouličnej kaviarne je večer dokonca atraktívny..

Ale v noci v miestnosti môže taká „žiarovka“ zasahovať do odpočinku a naďalej jasne svietiť do očí. Odskrutkovať puzdro v opačnom smere nie je možné, pretože potom bude teplo smerovať okolo.

Nebezpečenstvo ohňa

Táto nevýhoda opäť platí len pre vysokoteplotné modely. Vysoký stojan ohrievača umožňuje jeho inštaláciu na rôznych úrovniach na úpravu smeru sálavého tepla v závislosti od polohy používateľa. Stojan má stojan so štyrmi bodmi podpory, ktorý zaisťuje stabilnú polohu, ale veľký pes v dome môže ľahko preťažiť zariadenie pri behaní. Ak to nie je vidieť, pri dotyku koberca alebo pokračovaní v svietení na drevenú podlahu v tejto polohe môže ohrievač spôsobiť požiar..

Keď zvážite tému výhod a nevýhod infračervených ohrievačov zo všetkých strán, bude pre vás jednoduchšie rozhodnúť sa. A aby ste zistili, už testované a obľúbené modely, ktoré majú pozitívne recenzie, môžete sa pozrieť na ďalšiu stránku webu, ktorá popisuje najlepšie infračervené ohrievače všetkých typov..

Hlavné výhody a nevýhody

Zariadenie má určité výhody oproti konvenčným vykurovacím zariadeniam. Hlavné plusy:

 • akúkoľvek miestnosť je možné zahriať na teploty až + 50 ° С;
 • počas prevádzky IR panelov sú zabezpečené optimálne teplotné a vlhkostné podmienky;
 • počas prevádzky zariadení nedochádza k prúdeniu konvekčného vzduchu, preto v priestoroch nie je prach;
 • vďaka termostatu sa v byte udržuje určitý teplotný režim a šetrí sa energia;
 • zariadenia minimalizujú rozdiel medzi teplotou vzduchu na úrovni podlahy a na strope;
 • schopnosť umiestniť infračervené vykurovanie nielen na povrch stropu, ale aj na steny;
 • na vrch nainštalovaného panelu môžete položiť dlaždice alebo sadrokartón, nalepiť tapetu, pričom to nijako neovplyvní účinnosť zariadenia;
 • dlhá životnosť – 50 rokov.

infrared_girl

Pred výberom infračervených zariadení na vykurovanie je potrebné vziať do úvahy ich nevýhody. Teplo, ktoré z nich srší, je po nástupe do práce cítiť pomerne rýchlo. Jeho distribúcia má však bodový charakter. To znamená, že na jednom mieste bude poriadne horúco, zatiaľ čo na inom bude teplota nižšia. To nebude mať najlepší vplyv na pohodu – človeka často budú bolieť hlavy..

Panely neohrievajú vzduch, ale iba predmety, takže sa môže objaviť silný plastový zápach. Bude to obzvlášť viditeľné, ak budú panely zamerané na domáce spotrebiče. Výkon takýchto zariadení je na úrovni 1 200 W – stačí len na vykurovanie miestnosti s rozlohou 8 metrov štvorcových na optimálnu teplotu. m.

Neustála expozícia infračerveným lúčom môže negatívne ovplyvniť zrakové funkcie človeka..

Priame vykurovanie

V iných typoch ohrievačov sa používa dvojstupňový vykurovací systém: po prvé, zariadenie ohrieva vzduch a steny a osoba sa ohrievajú zo zvýšenej teploty miestnosti. Vďaka vynaloženiu určitého výkonu preto zariadenie už prenáša menej tepla na koncového spotrebiteľa..

Pri infračervených ohrievačoch pôsobí tepelné žiarenie priamo na používateľa a obchádza vzduch. Ten posledný sa samozrejme tiež postupne zahrieva, ale to už pochádza z teplých stien a predmetov. Preto sa spotrebovaná elektrická energia úplne prenáša na teplo prijaté osobou..

Vysoká rýchlosť zahrievania

Človeku trvá asi 30 minút, kým sa zahreje z priloženého chladiča oleja. Čas sa strávi zahrievaním oleja elektrickým vykurovacím telesom, potom vzduchom v miestnosti a až potom používateľom.

U modelov konvektorov sa to stáva o niečo rýchlejšie, ale proces je stále komplikovaný skutočnosťou, že teplý vzduch ohrievaný z panelu stúpa a osoba, ktorá zostáva nižšie, naďalej pociťuje nepohodlie. A až keď sa celý objem vzduchu zahreje a zmieša, môžete sa zahriať.

Infračervené ohrievače začnú vydávať teplo bezprostredne po zahriatí cievky, čo trvá 27 sekúnd. Už po tejto dobe na užívateľa dopadajú tepelné lúče, ktoré ho zahrievajú. Keď prídete z práce domov, nemusíte dlho sedieť v chladnej miestnosti, ale môžete si okamžite vytvoriť príjemnú mini klímu.

Ziskovosť

Pretože infračervené ohrievače nepotrebujú zahriať celú miestnosť, môžu byť použité na nižšom stupni výkonu ako ostatné typy. Napríklad pre ropu je 1 500-2 000 W optimálnych na zahriatie veľkej spálne. Infračervené zariadenie stačí spotrebovať 500 W a je zamerané na spotrebiteľa. Aj na tomto jednoduchom príklade je vidieť, že spotreba energie sa zníži o 30-75%, v závislosti od nastavení a vzdialenosti od používateľa..

Nedostatok konvekčných prúdov vzduchu

Podľa fyzikálneho zákona teplý vzduch z iných typov ohrievačov vždy stúpa a čím je človek nižší, tým je chladnejší.

Usmernené teplo z infračerveného ohrievača padá na konkrétne miesto bez ohľadu na nadmorskú výšku. IR lúče sa nešíria zdola nahor, ale pozdĺž daného vektora, pričom sú nasmerované reflektorom.

Počas prevádzky konvektorových ohrievačov je pozorované neustále miešanie vzduchových hmôt. Tento pohyb vytvára prievan a podporuje rýchle zvetrávanie produktov ponechaných v miestnosti, pohyb prachu. Infračervené ohrievače nevytvárajú pohyb vzduchu, a preto poskytujú príjemné prostredie.

Lokálne kúrenie

Keď je miestnosť veľká, infračervené ohrievače sú praktické v tom, že umožňujú lokálne vykurovanie a udržiavajú zvýšenú teplotu iba v jednej časti miestnosti. Napríklad vo veľkej kancelárii to môže byť priestor so zamestnancami sediacimi za stolmi, zatiaľ čo bočná časť miestnosti s kartotékou zostáva chladnejšia. V sklade môžete zahriať priestor s dodávkou tovaru, kde sa ľudia priamo otáčajú, a nechať regály s nižšou teplotou.

Tichá prevádzka

V IR ohrievačoch nie sú žiadne ventilátory, žiadny vriaci olej alebo iné pohyblivé časti. Je nastavený na určitú úroveň vykurovania, po dosiahnutí ktorej sa zariadenie vypne. Zo všetkých vydávaných zvukov je počuteľné iba periodické cvakanie relé, čo je možné vylúčiť nastavením ohrievača na maximum (aby sa nevypol) a obmedzením výkonu vykurovacieho telesa prepínačom (tzv. aby sa neprehrial). Takáto tichá možnosť je optimálna pre spálňu a detskú izbu a nebude zasahovať do ďalších zvukov z odpočinku..

Vykurovanie v otvorených priestoroch

Ak nainštalujete chladič oleja na ulicu, jeho teplo sa odparí smerom hore a s miernym vánkom ho prestane cítiť dokonca aj na krátku vzdialenosť. IR ohrievače pracujú s infračerveným žiarením, ktoré prechádza vetrom a prievanom a pokračuje v ohrievaní ľudí a predmetov. To vám umožní ich použitie na verandách bez zasklených okien, v altánkoch, na terasách, vonkajších kaviarňach, VIP zónach na športoviskách, otvorených pracoviskách.

To je obzvlášť výhodné v tých prípadoch, keď je jednoducho nevyhnutné vetranie a ochrana tepla súčasne. Napríklad počas zvárania alebo maľovania je dovolené otvoriť všetky okná a dvere v miestnosti, ale zariadenie bude vždy pokračovať vo svojom otepľovacom účinku..

Dlhá životnosť

Infračervené ohrievače majú iba vykurovacie teleso, regulátor výkonu a reflektor (ten nie je k dispozícii vo všetkých modeloch, ale iba vo vysokoteplotných). Pohyblivé časti a cirkulácia chladiacej kvapaliny úplne chýbajú. V skutočnosti tam nie je čo zlomiť a údržba vyžaduje len pravidelné utieranie reflektora, aby bola distribúcia tepla efektívnejšia. Jednoduchá a odolná konštrukcia odolá náhodným nárazom alebo pádom.

Ekologická čistota

Vykurovacie telesá sú uzavreté sklenenými trubičkami, takže niekedy (po dlhej prestávke) môžete cítiť iba mierny zápach spáleného prachu, ktorý rýchlo prechádza. Počas prevádzky nevznikajú žiadne vedľajšie produkty (spaľovanie uhlíka, dym).

Ich konštrukcia neobsahuje žiadne škodlivé materiály (iba oceľ, sklo, keramika, dielektrikum a PVC v miestach tela, ktoré nie sú vystavené teplu), a preto sa počas prevádzky nevyparujú žiadne toxíny ani jedy. Teplo pôsobí jemne, ako slnečné svetlo, a neovplyvňuje spánok ani aktívny život. V prípade poruchy z nich nebude unikať olej a kontaminovať podlahovú krytinu.

Vodný systém

Najpopulárnejšia schéma, pretože úspešne kombinuje nízku cenu a vysokú účinnosť. V mestských obydliach je takýto panelový systém štandardne umiestnený. V jednotlivých domoch je umiestnený iba vtedy, ak je určený na celoročné využitie.

Jedná sa o kovové rúrky malého priemeru umiestnené v hrúbke stien, cez ktoré je povolená voda alebo iná technická kvapalina.

Princíp činnosti: Voda, keď sa ohrieva v kotle, prechádza potrubím, ktoré ohrieva stenu, a je to vzduch v miestnosti.

Klady:

 • obydlie sa zahrieva za štvrť hodiny;
 • lacnosť;
 • jednoduchosť inštalácie panelov.

Mínusy:

 • nemôžete použiť inú kvapalinu ako vodu;
 • rýchlo sa ochladí.

Konvekčný proces prebieha pomerne pomaly, preto je potrebné umiestniť radiátor čo najnižšie, inak bude podlaha v miestnosti chladná.

Vykurovacie panely

Teplo sa prenáša žiarením. Súčasne sa neohrieva vzduch, ale steny, kusy nábytku atď. To všetko sa deje kvôli tomu, že steny, strop a podlaha miestnosti sa používajú ako vykurovacie systémy.

  Sušička bielizne stropného typu

Ich výhodou je, že priemerná teplota v miestnosti môže byť nižšia, ako sa bežne uznáva, ale človek sa bude cítiť príjemne. Poskytuje výrazné úspory vo forme znížených nákladov na vykurovanie.

Existujú aj nevýhody: zlá údržba, vysoké náklady na inštaláciu a ladenie.

Odporúčania pre inštaláciu

Na inštaláciu infračervených vykurovacích panelov nepotrebujete špeciálne znalosti a skúsenosti. Nástroje, ktoré budú potrebné pri inštalácii, sú k dispozícii každému majiteľovi. Dokumenty k zariadeniu by mali obsahovať podrobné pokyny na inštaláciu. Ak ste to nenašli, navštívte webovú stránku výrobcu panelov, určite tam sú také informácie..

Panelové držiaky sú už súčasťou balenia. Ak máte v tejto záležitosti vlastnú víziu, môžete si spojovacie prvky vybrať sami. Uistite sa však, že udrží hmotnosť panelu, ktorý sa rozhodnete nainštalovať..

Tu je niekoľko ďalších nuancií, o ktorých je lepšie sa informovať vopred, to znamená pred spustením inštalácie:

 • Veľké percento vyrobených panelov sú stropné panely. Mnohé majú rohové zátvorky, ale nie všetky. Preto pri nákupe dávajte pozor na tento bod. Otočné modely sú lepšie, pretože ich pracovná plocha sa môže otáčať o 30 °.
 • Pre miestnosti s vysokými stropmi sa vyrábajú modely, ktoré sú zavesené na reťaziach. To vám umožní ovládať intenzitu žiarenia a zvoliť vyhrievanú oblasť..
 • Ak chcete vypočítať, aký výkon by mal mať vykurovací systém na vykurovanie miestnosti infračervenými panelmi, postupujte podľa výpočtu – 1 kW na 10 m2.
 • Panely montujte v súlade s odporúčanou montážnou výškou, pretože väčšina panelov s nižším výkonom vykuruje miestnosť efektívnejšie a rovnomernejšie tým, že eliminuje mŕtve miesta a horúce miesta..

Počas inštalácie nedovoľte, aby sa vykurovací povrch dostal do kontaktu s horľavými a horľavými látkami.

Infračervený stropný ohrievač

Stropné infračervené spotrebiče sú dodávané s kompletnou montážnou sadou. Dodáva sa s konzolami, háčikmi a reťazami v závislosti od modelu

Pri inštalácii zariadenia dbajte na vysokokvalitnú izoláciu kontaktov vedenia. Na to použite plastové krytky alebo elektrickú pásku..

Inštalačné funkcie

Spolu s vysokou účinnosťou infračerveného vykurovania spočíva jeho výhoda v tom, že postup inštalácie je pomerne jednoduchý. Stačí dodržať všetky pokyny uvedené v návode na inštaláciu. Nájdete ho na webovej stránke výrobcu zariadenia. Potom už len zostáva zapnúť zariadenie do siete a vy si môžete vo svojom dome užívať príjemnú mikroklímu..

Takéto zariadenia je možné nainštalovať na steny a stropy. Ak je vybratá druhá možnosť, potom:

 1. Pri manipulácii používajte vhodné upevňovacie prvky. Musí byť spoľahlivý, aby uniesol hmotnosť zariadenia, ktoré má byť nainštalované..
 2. Ohrievač je upevnený pomocou upevňovacích prvkov, ktoré sú súčasťou dodávky. Obvykle ide o oceľové reťaze alebo pevné konzoly..
 3. Pri inštalácii je potrebné úplne vylúčiť kontakt vykurovacej plochy s látkami a materiálmi, ktoré patria do triedy horľavých a môžu sa pri zahrievaní vznietiť.
 4. Pri inštalácii zariadenia pomocou špeciálnej pásky alebo plastových krytiek zaistite vysokokvalitnú izoláciu kontaktov vedenia.

Inštalácia vstavaného systému je komplexnejší postup, ktorý prebieha v niekoľkých fázach..

Inštalácia začína skutočnosťou, že na povrch stropu je potrebné pripevniť tepelnoizolačný materiál na báze lavsanu. Inštalovaná izolácia by mala pokrývať nielen celý povrch stropu, ale čiastočne aj steny. V tomto prípade bude strata tepelnej energie v rohoch obydlia minimalizovaná. Na položený povlak by mala byť inštalovaná tepelná fólia. Na bezpečné pripevnenie k stropu je potrebné použiť miesta, ktoré sú určené na rez. V tomto prípade bude vylúčené poškodenie vodičov a nebudú poškodené vykurovacie články..

Po dokončení inštalácie tepelnej fólie zaizolujte kontakty na jednej strane. Na druhej strane pripojte drôt. Za týmto účelom sú jednotlivé časti stropu paralelne spojené. Potom by ste si mali vybrať miesto na stene a nainštalovať tam termostat. Toto zariadenie poskytne možnosť ovládať prevádzkové režimy infračerveného vykurovania.

Zostáva skontrolovať výkon systému. Ak funguje dobre a film sa zahrieva, môžete pristúpiť k dokončeniu stropu. Na túto operáciu sa zvyčajne používa podšívka, PVC alebo sadrokartón – materiály, ktoré sa nelíšia vo vlastnostiach odrážajúcich teplo.

Infračervené vykurovanie je nové časové riešenie pre efektívne vykurovanie domu. Výhody takýchto zariadení už ocenili mnohí majitelia bytov. Stačí si zariadenie kúpiť, nainštalovať ho správne a v byte vládne teplo. Izba sa rýchlo zohreje na vysokú teplotu. Bežné radiátory toho nie sú schopné..

Požiarna bezpečnosť

IR ohrievače nemajú kvapalný nosič tepla a žiadne pohyblivé časti konštrukcie. To zvyšuje ich celkovú spoľahlivosť a požiarnu bezpečnosť. Vrstva tepelnej izolácie na zadnej strane chladiča chráni kryt pred prehriatím a umožňuje montáž zariadení priamo na strop.

To je dôležité v miestnostiach s nízkou výškou, najmä v podkrovných miestnostiach. Podľa požiadaviek výrobcu na výber napájania, inštaláciu a pripojenie k elektrickej sieti sú zariadenia úplne bezpečné.

Ďalšie výhody takéhoto zariadenia:

 • Infračervený ohrievač môže zvýšiť teplotu vzduchu v celej miestnosti aj v jej určitej časti.,
 • vykurovaná miestnosť sa nebojí prievanu,
 • pri použití tohto zariadenia vzduch nevysuší,
 • pri zapnutí a zahrievaní zariadenia nevznikajú žiadne nepríjemné pachy,
 • zariadenia tohto typu nespália kyslík, čo znamená, že sa dajú používať dlho – nespôsobí to bolesti hlavy ani iné choroby.

Pri nákupe takéhoto zariadenia dávajte pozor na jeho výkon, vykurovaciu oblasť, napätie. Toto sú hlavné charakteristiky, ktoré by ste mali pri výbere brať do úvahy. Tiež stojí za to vopred zvážiť, kde bude nainštalovaný – aby ste sa mohli rozhodnúť o rozmeroch zariadenia, ktoré potrebujete. V závislosti od toho môžu mať zariadenia rôzne účely: pre kurník, na balkón, do umývačky áut, do skleníkov, do autoservisu, do skladu, do dielne, do kúpeľne.

Vplyv infračerveného žiarenia na ľudí

Pretože infračervené zariadenia možno nazvať najnovším zázrakom technológie, vyvstáva prirodzená otázka, ako bezpečné sú tieto zariadenia pre ľudí. Podľa výsledkov výskumných prác sa ukázalo, že pri miernom výkone má dlhovlnné infračervené žiarenie priaznivý vplyv na celkový stav človeka a nepoškodzuje telo. Lekárske inštitúcie navyše praktizujú terapeutické postupy v špecializovaných infračervených boxoch..

Negatívny účinok zariadenia môže byť iba vtedy, ak zloženie materiálov použitých na výrobu zariadení obsahuje agresívne nečistoty, ktoré sa počas prevádzky jednotky odparujú.

Infračervené vykurovacie systémy sú ekonomické, mobilné, nezaberajú užitočnú oblasť a sú bezpečné pre zdravie ľudí a zvierat.

Výpočet projektu IR vykurovania

Presný a vysokokvalitný výpočet pri návrhu vykurovacieho systému môže vykonať iba odborník. Približné údaje o infračervenom vykurovaní však môžete získať sami. V tejto záležitosti sú dôležité nasledujúce ukazovatele veličín:

 • celkový výkon na vykurovanie miestnosti ako celku;
 • hustota výkonu (požadované množstvo na meter štvorcový)
 • stupeň pohodlia (teplotný režim prijateľný pre obyvateľov).

Pri výpočte je potrebné vziať do úvahy ukazovatele tepelnej izolácie. Pri neprofesionálnych výpočtoch sa môžete orientovať podľa vlastných pocitov.

Zoberme si malú chalupu s rozlohou 200m2, ktorej majitelia sa pri 190C cítia príjemne. Dom je postavený zo silikátových tehál, sú osadené okná s dvojitým zasklením. Tepelné straty v obydlí sú priemerné, stačí mu hustota výkonu 100 W / m2. Celkový výkon na vykurovanie bude 2 000 W. Je potrebné mať na pamäti, že pri priemernej hodnote tepelných strát musí byť táto hodnota vynásobená redukčným faktorom 0,85: pri infračervenom ohreve je teplota cítiť o 3-4 stupne vyššie.

Dôležitá je výška a umiestnenie ohrievača. Ak sa majitelia rozhodli umiestniť ich na stenu vo výške 2,5 m od podlahy, potom bude schopný vykurovať 8 metrov štvorcových plochy. V stropnej verzii vo výške troch metrov by sa objem vykurovaných meračov zvýšil na 24, čo výrazne znižuje počet vykurovacích zariadení v projekte.

Úroveň nákladov na teplo a elektrickú energiu závisí od veľmi presných výpočtov a je najlepšie zveriť túto prácu odborníkom..

Výhody a nevýhody IR vykurovania

Vykurovanie domu infračerveným vykurovaním má vynikajúce spotrebiteľské vlastnosti:

 • priame vykurovanie a jeho vysoká rýchlosť. Priamo prenáša rýchlosť na okolité objekty bezprostredne po pripojení k sieti;
 • relatívna ziskovosť. Napájanie zo zásuvky 220 V, vybavené snímačom teploty, ktorý prenáša signál zapnutia, keď sa teplota ochladí a vypne po vytvorení pohodlného režimu;
 • možnosť vykurovania jednotlivých miestnych priestorov a otvorených priestorov. Nenahraditeľná vlastnosť pri poskytovaní tepla verandám a otvoreným terasám. Umožňuje vytvárať teplé oblasti v oddelených miestnostiach (v spálni, v detskej izbe);
 • trvanie životnosti. Jednoduchosť dizajnu a princíp fungovania zachovávajú životne dôležitú funkciu zariadení na dlhú dobu. IR ohrievače sú navyše ľahko opraviteľné;
 • šetrnosť k životnému prostrediu a bezpečnosť. Pri prevádzke infračervených zariadení nie je v tradičných radiátoroch žiadny hluk, vibrácie, emisie produktov spaľovania, olejových pár a ďalšie vedľajšie účinky. Nespaľuje kyslík a nevysušuje vzduch;
 • jednoduchosť a variabilita inštalácie. Nevyžaduje vysokú kvalifikáciu pracovníkov a veľké úsilie;
 • možnosť diaľkového ovládania pomocou smartfónu, počítača, diaľkového ovládača;

Negatíva týkajúce sa infračerveného vykurovania doma sú vo väčšine prípadov priveľké. Medzi nevýhody sú zrejmé:

 • vysoké náklady na vybavenie (v porovnaní s inými typmi zariadení);
 • rýchle chladenie vykurovacích zariadení. Olejový chladič bude určitý čas po vypnutí vydávať teplo, infračervené zariadenie sa okamžite ochladí.
 • Priama závislosť od elektriny

S chybnými výpočtami výkonu v procese návrhu, nesprávnym umiestnením zariadení je spojených množstvo negatívnych vlastností. Negatívny postoj k IR zariadeniu je vo väčšine prípadov priveľký a nie je nič iné ako mýtus..

Odrody zariadení

V súčasnej dobe je k dispozícii široká škála infračervených panelov. Na základe vašich potrieb môžete ľahko nájsť to správne vybavenie.

Podľa takého parametra, akým je spôsob inštalácie, je rozdelený do dvoch hlavných typov:

 1. Sklopné. Tieto zariadenia sa vyznačujú farebným kovovým telom. Zahrieva sa vďaka emitoru inštalovanému v konštrukcii. Po inštalácii na stenu pomocou spojovacích prvkov je infrapanel pripravený na použitie, stačí ho zapojiť.
 2. Vstavaný Tepelné infračervené panely tohto typu sú založené na sadrokartóne, na ktorú sú umiestnené dve vrstvy žiariča, a tiež na izolácii. V hornej časti je nainštalovaný infračervený žiarič – uhlíkovo vodivý závit. Na vrchole je ochranný polymérny povlak. Zariadenia sú pripojené k sieti 220 V..

Existujú aj dizajnové panely na umiestnenie na stenu, môžu mať rôzne veľkosti a farby. V obchodoch sú k dispozícii aj soklové lišty. Umiestnené po obvode miestnosti nahrádzajú obvyklú soklovú lištu.

Ak dokončíte steny sadrokartónom, ako hlavný zdroj tepelnej energie možno použiť nástenné infračervené vykurovanie. Ak sú v byte známe liatinové radiátory, bude takéto zariadenie dobrou voľbou pre záložné vykurovanie..

Elektrické

V súčasnosti si sálavé vykurovanie získava na obľube – je to vylepšená schéma distribúcie tepla. Ak klasický radiátor ohrieva vzduch, ktorého teplo sa prenáša na okolité objekty, potom infračervené keramické panely vydávajú teplo predmetom, ktoré ho ďalej prenášajú..

Vo väčšine prípadov sa používajú nasledujúce vykurovacie zariadenia:

 1. Panely STEP sú jedným z najekonomickejších typov vykurovacích zariadení. Ich telo je vyrobené z pozinkovaného kovového boxu, vo vnútri ktorého je reflexná tepelnoizolačná vrstva a výkonné vykurovacie teleso. Žiarenie zo zariadenia zahrieva predmety v miestnosti. Môže byť použitý v miestnostiach na akýkoľvek účel, pretože je úplne bezpečný..
 2. Keramické panely kombinujúce infračervený ohrievač a konvektor. Predný panel je vyrobený zo sklenenej keramiky, s nízkou spotrebou energie, vykurovacie teleso má vysoký koeficient prestupu tepla. Na zadnej strane je tepelne akumulujúci povlak, ktorý zaisťuje prirodzenú konvekciu.
 3. Panely EINT sú infračervené dlhovlnné ohrievače. Panely sú stenové, podlahové a stropné a môžu byť inštalované v súkromných domoch, bytoch a kanceláriách. Sú bezpečné a spoľahlivé, nepredstavujú nebezpečenstvo požiaru a nevysušujú vzduch.

Filmové infračervené vykurovanie

Filmový infračervený ohrev nepotrebuje transportovať teplo zo zdroja, počas ktorého dochádza k značným stratám tepla. Pohodlie filmu je nepopierateľné, môže byť umiestnené kdekoľvek: na podlahu, stenu, strop. Ak je položený na strope, môže byť umiestnený na 2/3 jeho plochy, v dôsledku čoho bude vykurovanie miestnosti prebiehať rovnomernejšie. A samotný film je možné zakryť ozdobnými materiálmi..

eint panely

Infračervený film na vykurovanie domu

Pozor: v žiadnom prípade by však infračervené stropné vykurovanie nemalo byť inštalované pod napínacími stropmi z PVC alebo textilnými stropmi.

Nad vykurovacou fóliou musíte najskôr nainštalovať sadrokartónový rám. A dekoratívna povrchová úprava musí byť nevyhnutne bez kovu..

Systém má mnoho výhod. Tu je niekoľko z nich:

   • z komunikácií sa používa iba elektrická energia;
   • nie je potrebné kupovať kotly a používať ďalšie priestory na inštaláciu systému;
   • systém nie je zmrazený a nie je potrebná sezónna „konzervácia“;
   • môžete rýchlo a ľahko demontovať a znova nainštalovať na inom mieste;
   • nie je potrebný servis, veľmi jednoduché použitie;
   • systém funguje bez hluku a tiež neobsahuje žiadne produkty spaľovania;
   • nezhoršuje sa z napäťových rázov v sieti;
   • dostatočne odolný, môže trvať až 50 rokov.

   Ale samozrejme existujú aj nevýhody: na základe výšky miestnosti a tepelnej ochrany je možné použiť päť až dvadsať wattov na meter štvorcový. Ukáže sa to 100 metrov štvorcových, približne 1000 W za hodinu, 24 W za deň a 720 W za mesiac. Na základe toho si pred inštaláciou tohto systému dobre premyslite, zvážte všetky pre a proti.

   Keramické vykurovacie panely: odborné posudky

   Ako bolo uvedené vyššie, miestnosti sú vykurované mäkkými tepelnými tokmi. Lekári tvrdia, že je to ideálny stav, v ktorom sa ľudské telo cíti príjemne..

   Trvanlivosť, spoľahlivosť, odolnosť proti vlhkosti, bezpečnosť proti výbuchu a požiarna bezpečnosť umožňujú používať tieto vykurovacie zariadenia v kancelárskych a obytných priestoroch akéhokoľvek účelu ako pomocné alebo hlavné vykurovanie (letné chaty, chaty, domy, byty, moduly a nákupné pavilóny, ako aj ako verejné a obecné zariadenia)

   Inštaláciou keramických vykurovacích panelov (recenzie to potvrdzujú) do predškolských zariadení a zariadení starostlivosti o deti (spálne, herne) výrazne zvyšujete pohodlie detí a znižujete riziko prechladnutia. Na zaistenie dodatočnej bezpečnosti pre deti sú tieto zariadenia vybavené ochrannými obrazovkami. Absencia vyčnievajúcich častí a nízka povrchová teplota robia keramické vykurovacie panely absolútne bezpečnými pre deti akéhokoľvek veku.

   Neprítomnosť dutín a trhlín zabraňuje hromadeniu nečistôt a prachu, čo poskytuje pohodlie a jednoduchú starostlivosť o tento typ vykurovacieho zariadenia. A čo je najdôležitejšie, už nie je potrebné pravidelne natierať radiátory. Postačí povrch utrieť bavlnenou handričkou a neabrazívnym čistiacim prostriedkom.

   IR vykurovanie ako alternatíva k tradičnému vykurovaniu

   V porovnaní s infračerveným vykurovaním je konvektorové vykurovanie. plyn alebo tuhé palivo, zaujímajú v Rusku možno vedúce postavenie. Ale to je len z hľadiska prevalencie. To možno vysvetliť zvykom a nedostatočnými informáciami o tejto špičkovej metóde vykurovania. Ak porovnáme účinnosť, potom je infračervené vykurovanie nepochybným lídrom medzi inými spôsobmi vykurovania domu. Infračervené zariadenie navyše prekonáva tradičné vykurovacie zariadenia (kachle, vykurovacie kotly, elektrické konvektory atď.) V niekoľkých parametroch naraz:

   • jednoduchosť inštalácie;
   • nedostatok hluku;
   • nedostatok produktov spaľovania;
   • ekologická čistota a mnoho ďalších.

   Výber panelov a ich inštalácia v byte

   Výkon panelov pre dom je zvolený rýchlosťou 1 kW pre 20-25 metrov kubických priestoru. Keď poznáte veľkosť miestnosti, bude ľahké vypočítať, ktoré panely sú na to potrebné..

   Ak sú už nainštalované vykurovacie radiátory a panely budú hrať sekundárnu úlohu, je potrebné znížiť výkon a zvoliť najkompaktnejšie zariadenie. Účinnosť takýchto ohrievačov dosahuje 90%: to znamená, že používajú elektrinu čo najefektívnejšie, takže ich inštalácia bude oveľa efektívnejšia ako inštalácia bežných radiátorov alebo konvektorov.

   Na ohrev chladiacej kvapaliny v systéme je možné použiť nielen elektrickú energiu. Plynové vykurovanie bude oveľa lacnejšie, a ak existuje taká príležitosť, môžete premýšľať o možnostiach pripojenia. Chladivo sa vo výmenníku zahreje a potom prúdi potrubím k panelom, ktoré budú distribuovať mäkké teplo po celej miestnosti. Je to však dosť ťažká možnosť: je oveľa jednoduchšie vybaviť konvenčný systém vykurovacími prvkami..

   Externe je stenový panel tenká doska, môže mať rôzne veľkosti. Môžete si kúpiť bežné výrobky alebo si môžete objednať dizajnové panely, ktorých vonkajší povrch bude ozdobený jasnými viacfarebnými vzormi..

   Takéto položky je možné umiestniť kdekoľvek v miestnosti a v interiéri budú vyzerať dobre. Po výbere miesta na inštaláciu panelov môžete pristúpiť priamo k inštalácii:

   Zakúpi sa súprava, ktorá okrem samotného panelu obsahuje kábel, termostat a senzorový systém, ktorý vám umožní monitorovať teplotu v miestnosti. S ich pomocou bude možné udržiavať stabilnú úroveň vykurovania, ktorá bude regulovaná bez zásahu človeka. V tomto prípade môžete vyzdvihnúť niekoľko panelov, ktoré sa líšia výkonom: vďaka prevádzke termostatu budú schopné udržiavať optimálny teplotný režim.

   Je potrebné určiť miesto pre panely. Najlepšou možnosťou sú steny medzi oknami: to bude smerovať teplý tok do miestnosti a žiarenie zabezpečí rovnomerné vykurovanie. Môžete ich zavesiť na steny, napríklad na obrazy, alebo ich nainštalovať na strop v súlade s projektom..

   V miestnosti je nainštalovaná sada senzorov a termostatu, systém je prepojený káblom do jedného celku a pripojený k sieti. Kábel môže byť uložený v škatuli a pripevnený k stene pre úhľadnú miestnosť.

   Inštalácia zvyčajne trvá minimum času, dokonca aj domáci remeselník, ktorý s takýmito systémami predtým nepracoval, môže tieto panely ľahko nainštalovať. Výrobcovia dodávajú výrobkom podrobné pokyny popisujúce fungovanie systému. Môžete vypočítať, v ktorom bode miestnosti je neustále najchladnejšie, a práve tam bude vhodné umiestniť tepelný infračervený panel..

   Ak samoinštalácia spôsobuje problémy, je lepšie neriskovať, ale požiadať o pomoc špecialistu. Okrem toho je vhodné chrániť elektrickú sieť pred náhlymi nárastmi napätia pomocou stabilizátorov. Infračervené panely negatívne tolerujú prudké nárasty a poklesy v elektrickom systéme, takže môžu dlhodobo zlyhať aj pri jedinej poruche..

   Dôležitou výhodou takýchto panelov je ich univerzálnosť. Zariadenie požadovaného výkonu je možné zvoliť nielen pre obývaciu izbu, ale aj pre výrobnú dielňu, montážnu halu, akúkoľvek inú veľkú miestnosť, v ktorej je možné zabezpečiť rovnomerné vykurovanie zo všetkých strán

   Vďaka vysokej energetickej účinnosti bude možné minimalizovať náklady na vykurovanie a zároveň vytvárať najpohodlnejšie prostredie v miestnosti..

   Niekoľko slov o typoch infračervených ohrievačov

   Obvykle je tento typ klimatickej technológie rozdelený do troch skupín v závislosti od umiestnenia: podlaha, stena a strop. Rozdiel medzi všetkými z nich spočíva iba v schéme inštalácie a v prítomnosti alebo neprítomnosti niektorých funkcií..

   Poschodie

   Zariadenia tohto typu inštalácie je možné prepravovať, čo robí dopravu atraktívnou výhodou pri výbere nákupu. Za pohodlie prenosu je zodpovedná buď rukoväť, alebo špeciálna priehradka na inštaláciu šnúry a môžu existovať aj malé kolesá.

   Takéto ohrievače majú spravidla špeciálne snímače. Jeden z nich napríklad šetrí pred prehriatím, druhý vypne zariadenie, keď je prevrátený. Zaujímalo by ma, aké termostaty sú pridané alebo možnosť ovládať pomocou diaľkového ovládača.

   Stena

   Tento typ infračerveného ohrievača má dve miesta – výklenok pod oknom alebo spodnú časť steny.

   Spravidla sa vyrábajú podobne ako radiátory ústredného kúrenia, ako ich už mnohí majú v dome alebo byte, iba sú ploché. Ihneď si všimneme, že sa neohrievajú horšie ako iné typy infračervených ohrievačov.

   Všetky možnosti montáže na stenu sa môžu pochváliť termostatom a systémom, ktorý chráni zariadenie pred prehriatím. Pretože model steny je ťažší ako podlahový alebo zavesený model, je namontovaný na dlhú dobu, pričom sa zohľadňujú všetky nuansy dizajnu miestnosti. Počas inštalácie budete možno musieť zariadenie ozdobiť rôznymi dekoratívnymi prvkami, ako sú ozdoba, kameň, štuk, alebo ho jednoducho natrieť požadovanou farbou..

   Strop

   Stropné možnosti sú zvyčajne veľmi podobné žiarovkám a majú dosť veľkú veľkosť a pomerne veľkú hmotnosť. Takéto ohrievače nie sú úplne vhodné na inštaláciu v obytnej zóne – lepšie sa používajú v nebytových priestoroch, ako je kancelária, garáž, rôzne sklady.

   Výhodou tejto verzie infračerveného ohrievača je vysoký výkon, ktorý vám umožní generovať veľa tepla, prítomnosť termostatu a veľké pokrytie oblasti, čo môže pomôcť pri vykurovaní miestností s veľkým štvorcom. Takýto ohrievač môžete ovládať pomocou diaľkového ovládača, čo je celkom pohodlné.

   Dôležité! Samostatne stojí za zmienku zmiešané modely s montážou na stenu a strop alebo na podlahu a stenu. Ich všestrannosť vám umožňuje rozšíriť možnosti vykurovania miestnosti výberom miesta inštalácie.

   Na čo slúži a kde sa používa?

   Infračervené stropné panely nie sú ničím iným ako vykurovacím zariadením. Rovnako ako mnoho ďalších je napájaný elektrickou sieťou. Princíp činnosti takéhoto zariadenia je založený na použití energie vyžarovanej infračervenými lúčmi. Nám známe vykurovacie systémy pôsobia nasledovne: jednoducho ohrievajú vzduch v miestnosti.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Nasmerujú svoje lúče na konkrétne interiérové ​​položky. Objekty sa zahrievajú, zatiaľ čo vzduch zostáva chladný.

   To znamená, že sa vašej domácnosti bude ľahko dýchať..

   Ostatné infrapanely fungujú na trochu inom princípe. Sú vybavené špeciálnym zariadením nazývaným termostat. Vďaka takémuto zariadeniu môžete ľahko udržiavať požadovanú teplotu v miestnosti, kde je panel nainštalovaný..

   Možno dospieť k záveru, že prevádzka takéhoto zariadenia je založená na procese premeny energie žiarenia z infračerveného panelu na teplo dodávaním tepla do okolitého priestoru. Zostáva na zahriatych predmetoch.

   Objekty uchovávajú teplo dlho, na rozdiel od vzduchu. Tento proces vám umožňuje dosiahnuť vlhkosť vo vzduchu, a nie odvlhčovanie, ako je to obvykle zvykom..

   technické údaje

   • výkon – 400 W;
   • napätie – 220V;
   • hmotnosť – 2,3 kg;
   • pracovná výška – 1,8-3 m;
   • práca v zime – 4 m²;
   • v jesennej / jarnej sezóne – 8 m²;
   • inštalované na stropoch zdobených drevom;
   • prehriatie alebo prehriatie miestnosti je vylúčené;
   • zariadenie sa dodáva s nemeckým termostatom;
   • Krytie IP 54.

   Infračervené vykurovacie zariadenia

   Účelom infračervených panelov je hlavné alebo dodatočné vykurovanie bytových, administratívnych, detských a komerčných inštitúcií. Aké sú tieto zariadenia?

   Jedná sa o obyčajný sadrokartónový plech, na ktorého zadnej strane je niekoľko vrstiev elektrickej izolácie. Na ne je položený uhlíkový závit. Pôsobí tiež ako ohrievač. Vykurovacie teleso má dodatočnú ochranu. Na ňu je položená dekoratívna ochranná vrstva z polymérov. Infračervené tepelné panely sú pripojené k bežnej zásuvke 220 V..

   Aké ďalšie technické vlastnosti majú popísané zariadenia? Hlavným z nich je princíp vykurovania priestorov. Na rozdiel od konvektorov infračervené tepelné panely vyžarujú vlny, ktoré neohrievajú vzduch v miestnosti, ale predmety v nej. Vyrobené teplo je možné prirovnať k teplu nočného ohňa, krbu na drevo, ruskej pece alebo slnečných lúčov..

   Aké sú výhody tejto možnosti vykurovania?

   • Po prvé, pomocou neho môžete racionálnejšie distribuovať toky tepla v miestnosti a šetriť tak na elektrine.
   • Za druhé, infračervené elektrické ohrievače nesušia vzduch. Udržiava potrebný prah vlhkosti, aby sa človek cítil pohodlnejšie a necítil dusno..
   • Po tretie, je možné minimalizovať výskyt konvekčných prúdov. Prach z podlahy nevychádza, jeho častice nehoria, takže v miestnosti nie je charakteristický zápach. Rovnaká okolnosť úplne vylučuje vzhľad prievanu..

   Ale najdôležitejšou výhodou tepelných panelov je vytvorenie špeciálnej príjemnej atmosféry v chladnom období. Jeho základom je teplota blízka teplote ľudského tela..

   Technológie úspory energie

   Moderné technológie poskytujú vysokú úsporu energie. Ako sa to stane? Takéto zariadenia sú pripojené k automatickému regulátoru, ktorý vám umožňuje ovládať mikroklímu v samostatnej miestnosti..

   Systém vyrovnáva teplotu vzduchu na úrovni podlahy a stropu. Predmety v miestnosti postupne akumulujú teplo a až potom uvoľňujú jeho prebytok do priestoru. Vďaka tomu je možné veľmi rýchlo zahriať veľkoobjemové miestnosti a vytvoriť tak teplo príjemné pre človeka. Úspora energie je zároveň najmenej 40%.

   Široké možnosti dizajnu

   Elektrické panely na vykurovanie domácnostíPoužitie opísaných zariadení umožňuje úplne opustiť komplexné komunikačné systémy pozostávajúce z radiátorov a hlavných potrubí. Práve oni sa používajú pri inštalácii tradičných distribučných systémov na ohrev vody. Jednoduché elektrické panely je možné nainštalovať na akýkoľvek vodorovný povrch. A to nielen na stenách, ale aj na stropoch, kde svoju účinnosť demonštrujú aj vykurovacie systémy. Kvalita ich práce tým nijako neutrpí. Prítomnosť termostatu zjednodušuje ovládanie a obsluhu elektrických infračervených panelov.

   Poznámka! Sádrokartónová základňa a teplota ohrevu bridlicového okruhu, ktorý je možné ohriať maximálne iba na 50 stupňov, umožňuje v prípade potreby dodatočne ozdobiť povrch opísaných zariadení. Môžu byť použité na lepenie tapiet, kladenie dlaždíc a iných dekoratívnych dokončovacích materiálov..

   Početné štúdie ukázali, že infračervené žiarenie je pre ľudské zdravie úplne bezpečné. Jeho rozsah zodpovedá rozsahu tepelného žiarenia ľudského tela a je 5–20 mikrónov. Preto je takéto zahrievanie ľudským telom pohodlne vnímané. Všimli sme si, že pôsobením dlhých vĺn sa zlepšuje krvný obeh, svalová výživa a zásobovanie tkanív kyslíkom. To zlepšuje zdravotný stav a posilňuje imunitný systém..

   Vďaka tomuto účinku je dnes infračervené žiarenie vo fyzioterapii široko používané. A to v komplexoch, ktoré umožňujú relaxáciu a zbavenie sa následkov neustáleho stresu.

   Poznámka! Pri použití infračervených vykurovacích panelov sú úplne eliminované prievany a vzduch v miestnosti nestráca vlhkosť a zostáva vždy čerstvý. To je prospešné pre zdravie detí. Sú menej chorí z prechladnutia a alergici nezažívajú nepohodlie spojené s výskytom nebezpečných reakcií..

   Ako sa montujú a prepravujú tepelné panely

   Elektrické panely na vykurovanie domácností

   Aké rozmery môžu mať tepelné panely? Môžu zodpovedať rozmerom sadrokartónových dosiek. Ak sa teda pri zdobení miestností používa sadrokartón, môžete sa okamžite postarať o vykurovanie miestnosti aj o jej dizajn.

   Konvenčné tepelné panely sú k kovovým profilom pripevnené rovnakým spôsobom ako sadrokartónové dosky. Ich konštrukcia je taká, že je možné vykonávať otvorenú aj skrytú inštaláciu. Hlavnou vecou je správne odstrániť a pripojiť elektrické zásuvky. Na výstup kontaktov je poskytnutý špeciálny otvor.

   V káblovom potrubí sa spravidla vyrábajú ohyby a kladú sa. Súčasne k nim poskytuje otvorený prístup a skrýva ich pred zvedavými očami..

   Poznámka! Zadná strana panelov musí byť izolovaná vrstvou izolácie. Výrobcovia balia tepelné infrapanely do špeciálnych obalov, ktoré zaručujú bezpečnosť inštalácie počas prepravy..

   Dostupné verzie

   V súčasnej dobe je v predaji niekoľko možností pre tepelné infrapanely:

   1. Nástenné modely.
   2. Akumulačné zariadenia.
   3. Podokenné tepelné panely.
   4. Strop, vyrobený v štýle “amstrong”.
   5. Elektrické panely na strop.

   Názov je založený na princípe použitia vykurovacích systémov. V predaji nájdete aj elektrické panely, ktorých predná strana pripomína vulkanickú lávu alebo granule z prírodného kameňa. Domáci výrobcovia vyrábajú zariadenia, ktoré vyzerajú ako obrazy, komplexné umelecké predmety, neobvyklé dekoratívne panely, ktoré dokonale zapadajú do konceptov moderných štýlov.

   Existujúce alternatívy

   Elektrické panely na vykurovanie domácností

   Nie každý si dnes trúfne na používanie infrapanelov. Ako jednoduchšiu a známejšiu alternatívu je možné použiť elektrické a vodné tepelné panely..

   Prvý z nich vyrába teplo premenou elektrickej energie. Ich použitie je vhodné vtedy, keď neexistuje spôsob, ako priviesť potrubia s chladivom do nejakej oddelenej miestnosti. Rôzna sila, rôzne veľkosti, rôzne materiály použité pri výrobe – výber je obrovský. Preto bude ľahké vybrať si niečo konkrétne len pre seba..

   V predaji sú aj elektrické panely, ktoré sú „symbiózou“ radiátora a konvektora. Spravidla sú vybavené dvoma vykurovacími článkami, z ktorých jeden generuje infračervené teplo a druhý poskytuje konvekčné prúdy..

   Panely na ohrev vody sú konvenčné panelové radiátory pripojené k všeobecnému vykurovaciemu systému alebo k systému teplej vody. Najpopulárnejším zariadením sú vešiaky na uteráky vyhrievané vodou. Je veľmi ľahké ich namontovať a „žiť“ v samostatných systémoch. Sú zraniteľné v systémoch ústredného kúrenia. K poruche vodných panelov dochádza veľmi často v dôsledku zlej kvality chladiacej kvapaliny, ako aj v dôsledku nárazov jej tlaku.

   Životnosť je však možné zvýšiť pripojením adaptéra – medziľahlého výmenníka tepla. K panelu sa pripája paralelne.

   Typy vykurovacích telies, výhody a nevýhody, ktoré si vybrať

   Pri výbere infračerveného ohrievača majte na pamäti, že modely sa líšia plášťom, v ktorom je vykurovací prvok umiestnený. Môže byť kovový, kremenný alebo keramický..

   Halogén

   Zariadenie vyzerá ako halogénová žiarovka pracujúca v infračervenom rozsahu. Vo vnútornej dutine výrobku je vlákno, ktoré je vyrobené z uhlíkových vlákien alebo volfrámu.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Pri zahrievaní vlákna sa uvoľňuje infračervená energia s následným prenosom do trubice.

   K zvláštnostiam halogénových žiaroviek patrí vyžarovanie svetla zlatého odtieňa, ktoré dráždi oči. Aby sa eliminoval účinok, niekoľko výrobcov používa špeciálne zloženie.

   Ale ani to nie je hlavná nevýhoda. Halogénové ohrievače vyžarujú krátke vlnové dĺžky, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie. Preto je lepšie odmietnuť nákup takýchto zariadení..

   Mikatermický (tubulárny)

   Tento typ vykurovacieho telesa je vyrobený z kovu a konštrukčne predpokladá použitie keramického prvku..

   Pros – spoľahlivosť, jednoduché použitie a veľký zdroj. Nevýhodou je prítomnosť mierneho praskania.

   Dôvodom praskania je rozdiel v koeficientoch tepelnej rozťažnosti hliníkového puzdra a oceľovej cievky.

   Pri výbere infračerveného ohrievača tohto typu skontrolujte parametre vykurovacieho telesa, kvalitu krytu, izolátora, fólie a žiariča. Takéto zariadenie je najlepšou voľbou pre nepretržité používanie..

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Filmové infračervené analógy

   Používajú sa predovšetkým ako teplé infračervené podlahy, ale dajú sa použiť aj ako prvky na individuálne vykurovanie. Filmové infračervené ohrievače sa zvyčajne montujú na stenu. Často sa používa v kúpeľniach.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Izolátor prvkov

   Pri dlhodobej prevádzke sa môže teleso infračerveného ohrievača prehriať nad 95 stupňov. Aby sa predišlo problémom, je nainštalovaný izolátor, ktorý je niekoľkých typov..

   Najrozšírenejším je čadičový typ výrobku. Je obzvlášť dôležité, aby v ňom neboli žiadne škodlivé prísady, pretože tieto zložky pri zahrievaní emitujú jedovatý formaldehyd, ktorý je pre ľudské telo nebezpečný..

   Upozorňujeme, že tepelný izolátor je schválený na použitie v potravinárskom priemysle, čo zaručuje bezpečnosť výrobku. Za týmto účelom si preštudujte hygienický certifikát – musí byť zodpovedajúcim spôsobom označený. Na prvú žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný predložiť doklad.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Plynové infračervené ohrievače

   Princíp činnosti plynového infračerveného ohrievača je v konečnom výsledku podobný elektrickému – v infračervenom rozsahu vyžaruje aj sálavé teplo. Na jeho výrobu sa však používa keramická doska. Vykuruje sa dodávkou zemného plynu a vzduchu, ktoré sa kombinujú v zmiešavacej komore, kde prebieha bezplameňové spaľovanie. Výsledkom je, že hlavné teplo sa prenáša na poréznu keramickú dosku. Vyhrievaná keramika začne do miestnosti vyžarovať infračervené lúče.

   Tento typ zariadenia je mobilnejší, pretože pracuje z valca. Ten je nainštalovaný vedľa zariadenia alebo ho možno z neho odstrániť vďaka dlhej hadici. Konštrukcia niektorých ohrievačov vám umožňuje skryť valec vo vnútri tela.

   Podľa tvaru a typu sú plynové infračervené ohrievače:

   • domácnosť (dom, dacha);
   • turistika (pre stany);
   • na vysokom stojane (pre pouličné kaviarne, vyhliadkové plošiny).

   Teraz, keď pochopíme princíp činnosti hlavných typov tohto zariadenia, zvážme výhody a nevýhody infračervených ohrievačov v porovnaní s olejovými alebo konvekčnými ohrievačmi. To vám pomôže urobiť správnu voľbu pre vykurovanie bytu, domu, otvoreného priestoru alebo pracoviska..

   Vzhľadom na nízku prevalenciu a mierne odlišný princíp fungovania plynových modelov vynecháme ich porovnanie a zameriame sa na elektrické ohrievače.

   Ako si vybrať správny IR panel

   Infračervené panely: výhody a nevýhody infračerveného vykurovania, typy nástenných zariadení, pravidlá inštalácie pre domácich majstrov

   Pri výbere elektrického vykurovacieho systému je potrebné vziať do úvahy niekoľko parametrov:

   • Priestor miestnosti;
   • Výška stropu;
   • Tepelné straty;
   • Typ zdroja: hlavný, doplnkový.

   Požadovaný výkon zariadenia sa vypočíta podľa vzorca:

   P = S × H × K

   P – Požadovaný výkon zariadenia;

   S – plocha miestnosti, m2;

   H – výška miestnosti m;

   K – Odhadované tepelné straty s prihliadnutím na bezpečnostný faktor W / m³.

   Pre miestnosti so štandardnou tepelnou izoláciou, kde je zariadenie potrebné ako hlavný zdroj tepla (K = 30-40 W / m³).

   Ako ďalší zdroj vykurovania priestorov (K = 20-30 W / m³).

   Podľa hotových výpočtov môžete zistiť výkon potrebný pre vaše cieľové potreby zariadenia. Pred kúpou infračervených vykurovacích panelov použite tabuľku nižšie.

   Výkon konvektora, W

   Hlavný zdroj vykurovania

   Prídavný zdroj tepla

   400

   Až 4 m

   Až 8 m

   600

   5 – 6 m

   9 – 12 m

   800

   7 – 8 m

   13 – 16 m

   1 000

   9 – 10 m

   17 – 20 m

   1200

   11 – 12 m

   21 – 24 m

   1400

   13 – 15 m

   25 – 28 m

   2000

   Až 22 m

   Až 40 m

   Na základe tabuľkových údajov môžete ľahko nezávisle vybrať výkon žiariča, ktorý bude pre vaše prevádzkové podmienky najefektívnejší..

   Pravidlá výberu

   Používanie takýchto zariadení je efektívnejším spôsobom vykurovania vlastného domu. Musíte však vedieť, ako si vybrať správne zariadenie, ako je toto. Najprv sa musíte rozhodnúť, na aký účel bude zariadenie použité..

     Druhy akrylových vlečiek s fotografiami

   Ak potrebujete model, ktorý bude hlavným zdrojom vykurovania, v prvom rade by ste mali venovať pozornosť výkonu. Je žiaduce, aby zariadenie malo najmenej 100 W / m2. Ak je v mestskom byte výška stropu viac ako 3,5 m, potom je potrebné zamerať sa na normu 120-130 W / sq. m.

   infračervený_obraz

   Pri výbere panelov by ste mali byť opatrnejší, začnite od svojich potrieb

   Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť výber infračerveného ohrievača:

   1. Vnútorné steny. Ich typ, ako aj prítomnosť izolačných štruktúr na ich povrchu.
   2. Kvalita zasklenia. Tu záleží na tom, aký typ okien je nainštalovaný v otvoroch, ako efektívne sú krídla pritlačené k rámu, či je vo výrobkoch prítomné energeticky úsporné sklo.
   3. Charakteristiky stropu. Aký je stav stropu, ktorý je umiestnený na vrchu – ďalší byt alebo strecha.

   Všetky tieto faktory majú významný vplyv na tepelné straty v miestnosti..

   Jemnosti podľa výberu

   V závislosti od vykurovanej oblasti a prevádzkových podmienok sa vypočíta počet ohrievačov. Pre malú miestnosť je nainštalované jedno zariadenie, pre prácu na veľkých plochách – niekoľko. Pri výbere modelu sa berie do úvahy množstvo ukazovateľov.

   1. Pred výberom stropného infračerveného ohrievača sa určí, v ktorej oblasti by mal fungovať. Pre priemyselné, kancelárske a skladové priestory veľkej oblasti sú zvolené výkonné ľahké ohrievače.
   2. Dôležitým ukazovateľom je stav stropu. Nosníky, podlahy, napínacie konštrukcie musia podporovať hmotnosť modelu.
   3. Výška stropu musí poskytovať normálny tok tepla.
   4. Typ nosiča tepla.
   5. Na montáž na strop vyberte ľahké modely s hliníkovým krytom, filmovými zariadeniami.
   6. Prítomnosť diaľkového ovládača, senzora prehriatia, termostatu vo vzorke. S týmito zariadeniami je údržba modelu zjednodušená..
   7. Na veľkej ploche je nainštalovaných niekoľko modelov.

   Podľa pravidiel výberu zariadenie vydrží dlho a spotreba energie bude minimálna..

   Jemnosti inštalácie

   Ohrievače sú inštalované rovnobežne s oknami, dverami, vonkajšími stenami. Ak plánujete nainštalovať niekoľko zariadení, urobte výpočet, aby ste zaistili rovnomerné vykurovanie miestnosti.

   Jeden ohrievač inštalovaný na strope vo výške 2,5 m pracuje v priemere na ploche 20 m². V predaji sú závesné ohrievače a vstavané modely.

   Dôležité tipy pre výber zariadenia

   Pochopte, že pri výbere infračerveného ohrievača by cena nemala byť hlavným kritériom. Mnoho ľudí si vyberá modely s najnižšími nákladmi, ale sú nekvalitné a rýchlo zlyhajú..

   Výrobcovia takýchto zariadení navyše šetria na kontaktných spojeniach, ktoré počas prevádzky môžu viesť k oblúku, skratu v obvode a dokonca k požiaru..

   Použitie akéhokoľvek elektrického spotrebiča samozrejme prináša riziká, ale ak je infračervený ohrievač vyrobený vysoko kvalitne, je nebezpečenstvo minimálne..

   Pri výbere zariadenia dbajte na niekoľko kritérií:

   • Krajina výrobcu;
   • Veľkosť miestnosti;
   • Moc;
   • Typ (domácnosť, priemysel);
   • Prítomnosť termostatu;
   • Možnosť ovládania pomocou diaľkového ovládača;
   • Úroveň ochrany proti vlhkosti (odolnosť voči vode);
   • Spoločnosť.

   Každé z vyššie uvedených kritérií je dôležité.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Dávajte pozor na výrobcu

   Pri kúpe infračerveného ohrievača chcete kúpiť vysokokvalitný výrobok, ktorý by mal dlhú životnosť a slúžil pravidelne mnoho rokov. Ktorá spoločnosť je však lepšie produkt kúpiť?

   Optimálnym riešením je nákup produktu z Európy, ale budete zaň musieť zaplatiť veľkú čiastku. Okrem toho majú veľkí európski výrobcovia továrne v Číne, kde sa tovar vyrába..

   Časom sa tam objednávajú aj komponenty, čo vedie k zníženiu kvality výrobkov. Preto pri nákupe stojí za to venovať pozornosť krajine pôvodu..

   Medzi hlavných výrobcov patria UFO, Ballu, Saturn, Ecostar, Sinbo, Zubr a ďalší..

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Kontrolujeme telo výrobku

   Pri kúpe infračerveného ohrievača dávajte pozor na stav jeho tela. Musí byť vyrobený z vysoko kvalitného materiálu, ktorý je ďalšou zárukou bezpečnosti.

   Predtým sa používala iba oceľ, ale moderné modely používajú hliníkové puzdrá. Ich výhodami sú moderný vzhľad, spoľahlivosť, ľahkosť a krása..

   Pri skúmaní zariadenia dávajte pozor na nasledujúce body:

   • Prítomnosť farby na vnútornej strane puzdra (nemala by byť).
   • Prítomnosť stôp korózie na povrchu. To naznačuje, že časom sa na vonkajšej časti objaví hrdza. V dôsledku toho bude vzhľad rozmaznaný..

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Pozeráme sa na silu, ktorá postava by mala byť optimálna?

   Pri výbere infračerveného ohrievača pre garáž, dom, skleník, byt alebo kurník je dôležité zvoliť správny výkon. Tu funguje jednoduchý princíp. 10 štvorcových metre miestnosti predstavujú 1 kW výkonu.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   V ideálnom prípade sa odporúča kúpiť vykurovacie jednotky s malou výkonovou rezervou, ak v miestnosti nie sú žiadne ďalšie ohrievače..

   Potreba zvýšiť výkon je spôsobená stratou tepla cez stropy, okenné otvory a steny. Ak sa výrobok používa ako prídavné vykurovacie zariadenie, výkon sa vypočíta s prihliadnutím na prevádzkové podmienky. Je tiež potrebné vziať do úvahy tepelné straty..

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Mali by ste venovať pozornosť 300 W ohrievačom? Ich výhodou je jednoduché použitie, ale sú vhodné do malých miestností, garáží, pivníc alebo iných miestností, ktoré potrebujú krátkodobé vykurovanie..

   Sú?

   Takéto ohrievače nepredstavujú pre ľudí žiadnu škodu, ale ak fungujú hladko pri vysokých teplotách, určité zdravotné problémy sa stále objavia. Účinok bude rovnaký, ako keby ste celý deň sedeli pod páliacim slnkom, iba sa neopálite, ale pokožka stratí veľa vlhkosti, pretože pot sa nestihne uvoľniť, koža začne odlupovať.

   Odborníci odporúčajú zahriať sa v blízkosti infračerveného ohrievača iba v oblečení. Existujú vysokoteplotné modely vybavené špirálovým vykurovacím telesom. Takéto riešenia môžu nielen vysušiť pokožku, ale existuje veľké riziko popálenia, ak sa omylom dotknete reflektora. Napriek tomu, že v moderných modeloch ohrievačov je vykurovací článok uzavretý ochrannou trubicou, stále sa dobre zahrieva a môže horieť. Aj keď je na vrchu vykurovacieho telesa nainštalovaný špeciálny gril, malé deti môžu strčiť ruku dovnútra von zo záujmu..

   Prehľad ekonomických panelových ohrievačov s nízkou spotrebou

   Tepelné panely na vykurovanie domu

   S príchodom jesene sa teplota v bytoch a chatách stáva nie veľmi príjemnou. Centralizované vykurovanie ešte nezačalo a vonku je už citeľne chladno. Nie je prekvapujúce, že mnohí sa pokúšajú vopred pripraviť na tento jav, získať účinný ohrievač.

   Panelový ohrievač je jedným z najúčinnejších zariadení na trhu, ktorý sa objavil relatívne nedávno, ale už dosiahol vysokú popularitu. Panelová konštrukcia je daná tým, že umožňuje plné využitie dostupného priestoru.

   Pri inštalácii panel zaberá minimum miesta, môže byť inštalovaný na povrch stropu alebo steny, pričom sa vyznačuje pôsobivou plochou, ktorá zvyšuje koeficient prestupu tepla.

   Moderné technológie

   Ekonomické panelové ohrievače s nízkou spotrebou energie sú uvedené v niekoľkých skupinách.

   Uhlíkové infračervené modely na stenu

   Ohrev sa vykonáva vnútorným prvkom na báze uhlíka. Princíp činnosti je založený na produkcii infračerveného žiarenia, vďaka ktorému sa uskutočňuje prenos tepelnej energie. Do určitej miery dochádza aj k účinku konvekcie, studený vzduch v miestnosti prichádza do styku s vyhrievaným povrchom zariadenia, prirodzene stúpa nahor a dochádza k konštantnej cirkulácii vzduchových hmôt. Hmotnosť týchto zariadení je malá, čo zjednodušuje inštaláciu.

   Dodatočná funkcia – počas prevádzky sa generujú anióny, tj. Negatívne nabité častice, ktoré zlepšujú mikroklímu miestnosti, prispievajú k účinnému ukladaniu prachu.

   Vonkajšia rovina zariadenia dosahuje maximálnu teplotu 80 stupňov, to znamená, že nedochádza k spaľovaniu prachu a kyslíka, ale môžete sa popáliť, ak s ním neopatrne zaobchádzate. Ak sú doma deti, inštalácia sa vykoná s prihliadnutím na túto funkciu. Moderné modifikácie tejto techniky sú doplnené regulátormi teploty, vďaka ktorým sa upravuje nastavenie mikroklímy a znižuje spotreba energie. Môžete ich však vidieť iba na zariadeniach s vysokým výkonom, od kilowattu.

   Kremenný panel

   Základňa puzdra je z kremenného piesku a vo vnútri je niekoľko kovových špirál. Najprv sa obsah panelu priamo zahreje, začne akumulovať teplo a prenesie ho do miestnosti. Táto funkcia vysvetľuje významnú tepelnú zotrvačnosť zariadenia; úplné zahriatie nastane až po 25 minútach. Tá istá funkcia však vysvetľuje, že panel sa bude postupne ochladzovať, aj keď je vypnutý, bude schopný vykurovať miestnosť..

   Bohužiaľ to nie je najlepšia voľba, ak má rodina malé deti, pretože povrch sa zahrieva až na 95 stupňov, takže budete musieť buď vykonať inštaláciu v neprístupnej výške, alebo sa postarať o ochrannú clonu..

   Vzostup teploty vzduchu v miestnosti je dosiahnutý predovšetkým konvekciou, ale dochádza aj k infračervenému žiareniu. V skutočnosti možno toto zariadenie zaradiť do kategórie elektrických konvektorov, ale zlepšenie kremenným pieskom umožnilo zvýšiť zotrvačnosť a znížiť povrchovú teplotu, aby sa nespálil prach a kyslík..

   Vyhrievané obrázky

   Najneobvyklejšie domáce spotrebiče. V skutočnosti ide o zariadenia s uhlíkovými prvkami, ale vonkajší povrch je ozdobený kresbou alebo fotografiou, takže nevyzerajú ako úžitkové zariadenia, ale ako obrazy..

   Klasické možnosti

   Tradičnejšie zariadenia, známe už niekoľko desaťročí, sa vyrábajú aj vo forme panelov:

   • Radiátor modulárneho typu. Štrukturálne je toto zariadenie veľmi podobné analógu ohrevu vody, ale je určené na autonómne použitie. Zariadenie najčastejšie funguje na „suchom“ princípe, to znamená, že vo vnútri sú ohrievače oceľových tyčí.
   • Typ panela ohrievač-konvektor. Z konštrukčného hľadiska je to celkom jednoduché zariadenie, vo vnútri ktorého je výmenník tepla a vonku je konvekčná komora, ktorá plní aj funkciu ochrany a tvorí celkový vzhľad zariadenia. Princíp činnosti je úplne založený na konvekcii. Moderné úpravy sú celkom ekonomické a úplne bezpečné, zahrievanie puzdra dosahuje maximálne 60 stupňov, to znamená, že nie je možné sa popáliť. Malo by sa pamätať na to, že dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti pomocou tejto techniky bude trvať 20-30 minút, nemali by ste počítať s okamžitou prácou..

   Štandardné modely bez termostatu

   1. Almac IK16

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Táto jednotka dokáže zahriať miestnosť s celkovou plochou až 25 metrov štvorcových. Súčasne sa výkon zariadenia pohybuje od 1 500 do 2 000 W. K dispozícii je funkcia ochrany pred vlhkosťou. Zariadenie je mechanicky ovládané. K dispozícii je tiež taká praktická funkcia ako časovač. To znamená, že môžete nastaviť požadovaný čas ohrevu, aj keď nestlačíte tlačidlá..

   2. RESANTA ICO-1500

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Táto jednotka má výkon asi 100 wattov. Okrem toho je k dispozícii funkcia mechanického ovládania a ochrana proti prehriatiu. Výhodou tohto modelu je možnosť jednoduchej inštalácie, pretože všetky potrebné upevňovacie prvky sú už súčasťou súpravy. Priemerné náklady na takéto zariadenie v Rusku sú 3 500 rubľov.

   3. NeoClima IR-08

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Zariadenie s výkonom 2 000 wattov. Existuje funkcia ochrany pred prehriatím a vlhkosťou. Má čierny lakonický dizajn s chrómovými akcentmi. K dispozícii je funkcia dotykového ovládania aj ovládanie pomocou diaľkového ovládača. Náklady na zariadenie sú 5 000 rubľov.

   4. Ballu BIH-APL-1.0

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Jedná sa o ohrievač z uhlíkových vlákien, ktorý môže pokrývať plochu až 25 metrov štvorcových. Jeho výkon je zároveň 800 wattov. Zariadenie si získalo pozitívne recenzie na to, že má mechanické aj dotykové ovládanie pomocou diaľkového ovládača. Rovnako ako jeho predchodcovia má aj funkciu ochrany pred prehriatím a nadmernou vlhkosťou. Náklady na trhu sú v priemere asi 3 000 rubľov.

   Strop s termostatom

   1. Timberk TCH A5 800

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Zariadenie, ktoré zvládne plochu až 20 metrov štvorcových. Jeho výkon je 1 000 wattov. Má biely odtieň, príjemné studené halogénové svetlo. Vybavený funkciou elektronického ovládania, vstavaným časovačom a ochranou proti prehriatiu. Pozitívne recenzie si získal svojou odolnosťou a jednoduchou inštaláciou. Cena je asi 7 000 rubľov.

   2. Timberk TCH A5 1500

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Ohrievač, ktorý zvládne plochu 16 metrov štvorcových. Výkon 1 500 W. Funkcia časovača, ochrana pred vlhkosťou a prehriatím. Zariadenie je vyrobené v lakonickej bielej farbe. Pracuje potichu a ticho. Okrem toho existuje funkcia dodávania ionizovaného vzduchu, ako aj vstavaný filter na drevené uhlie. Náklady na trhu sú 5 000 rubľov a veľa pozitívnych recenzií kupujúcich.

   3. Pivoňka Thermo Glass P-10

    Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

    Ohrievač, ktorý zvládne plochu až 30 metrov štvorcových. Výkon 2000 W. Elektronické ovládanie, ako aj dotykové ovládanie. K dispozícii je displej, ktorý vám umožňuje na diaľku nastavovať funkcie a teplotu. K dispozícii je aj funkcia vlastného začlenenia, budík. Veľmi funkčné a zároveň krásne zariadenie, ktoré sa stane skutočnou ozdobou vášho interiéru.

   Výpočet minimálneho požadovaného výkonu

   Mnoho ľudí nevie, že zariadenie je potrebné vybrať na základe jeho výkonových charakteristík. Ako však pochopiť, že jednotka si skutočne poradí s miestnosťou, do ktorej ju umiestnite.

   Vo svojich výpočtoch teda musíte vziať do úvahy, že 100 wattov vykurovacieho výkonu by malo pripadať na jeden meter štvorcový miestnosti..

   To znamená, že ak si kúpite zariadenie do miestnosti s rozlohou 20 metrov štvorcových, jeho výkon by mal byť v priemere 2 000 wattov. Takýto výpočet je pomerne jednoduchý a umožní vám pochopiť, ktorú jednotku potrebujete, dokonca aj v obchode..

   Výhody panelov

   Zhrňme si výhody, ktorými sa vyznačujú všetky panelové ohrievače bez ohľadu na typ vykurovacieho telesa:

   • Úspora miesta v miestnosti, pretože na inštaláciu sa používajú nevyužité roviny stien a stropu;
   • Štýlový vzhľad;
   • Výrobnosť, úspora energie;
   • Jednoduchá inštalácia;
   • Schopnosť ďalej zdobiť a skrývať sa pod ochrannými panelmi bez ohrozenia účinnosti, ak to vyžaduje interiér miestnosti.

   Ak hovoríme o tom, ktoré zariadenia sú lepšie, potom na túto otázku nebude možné dať jednoznačnú odpoveď. Je potrebné individuálne zvážiť každú zo situácií. Napríklad pre mestský byt stojí za výber infračervenej možnosti, ktorá je optimálna pre nepretržitú prevádzku a demonštruje účinnosť. Na účely pravidelného používania v krajine alebo vo vidieckom dome je vhodnejší konvektor.

   cena

   Môžete sa stať majiteľom takýchto modelov za sumu 2 000 rubľov. a až 25 tisíc. Čím viac funkcií zariadenie má, tým je jeho dizajn lakonickejší a čím kvalitnejšie materiály, tým drahšie to bude stáť. V priemere si môžete kúpiť dobré zariadenie za 5-7 tisíc rubľov.

   Čo ešte vziať do úvahy pri výbere zariadenia?

   Pri výbere zariadenia musíte okrem ceny a vzhľadu vychádzať aj z niekoľkých bodov:

   1. Typ stropu: zavesený alebo nie. Pretože ak je strop sklopný, mali by ste zvoliť zariadenie, ktoré je čo najľahšie.
   2. Zvážte aj otázku moci.
   3. Schopnosť ovládať. Pretože ak si vyberiete mechanicky ovládané zariadenie, musíte po ňom siahnuť, a to nie je vždy k dispozícii.

   Systém teplých stien – vykurovanie novým spôsobom

   Panelové vykurovanie v stene, ako v systéme „podlahového vykurovania“, môže byť vodné alebo elektrické.

   • vodný systém obsahuje kolektory prepojené rúrkami, cez ktoré preteká voda a ktoré vydávajú teplo stenám;
   • v prípade elektrického systému sa používajú elektrické vykurovacie káble.

   Oba spôsoby vykurovania miestnosti majú výhody aj nevýhody. Vyhrievané steny veľmi jemne sálajú teplo do miestnosti a nespôsobujú vznášanie prachu. Nevýhodou môžu byť vysoké náklady na inštaláciu a nemožnosť umiestniť vysoký nábytok v blízkosti stien. Samostatnou otázkou sú požiadavky na tepelnú izoláciu zvislých priečok.

   História myšlienky

   Všimol si niekto, že aj pri vysokej teplote v miestnosti, ak je na podlahe prievan, je stále chladno. Alebo sa intuitívne nechcete dotknúť ľadových stien.

   Možno to je dôvod, prečo sa všetky domy s interiérovou výzdobou z dreva cítia nezvyčajne útulne. Ide o to, že materiál nie je v tom, že drevo je na dotyk teplé a telo to cíti..

   Všimli si také momenty a dizajnéri vyvinuli vykurovací systém „teplé steny pre dom“ a „teplá podlaha“.

   Myšlienka, samozrejme, nie je nová a vo všetkých domoch starej budovy, kde boli pece, bola použitá vykurovacia technológia s hrubou – vyhrievanou stenou, ktorá prechádzala miestnosťami budovy..

   To bolo možné vytvorením komplexného komínového systému s mnohými kanálmi vo vnútri tejto steny. Neskôr, v 60. rokoch, bol vypracovaný projekt výstavby viacpodlažných panelových domov z betónových prvkov s kanálmi vo vnútri..

   Malo cez ne (a v skutočnosti tam boli prevádzkové objekty) prepúšťať chladivo vo forme horúceho vzduchu..

   Projekt sa nerozšíril kvôli zložitosti inštalácie panelov, ktoré bolo potrebné presne zarovnať a škáry medzi nimi by mali byť dobre utesnené. Samotný princíp sa však stal predchodcom moderných technológií na organizáciu teplých stien..

   Údržba

   Všetky vykurovacie systémy vyžadujú monitorovanie a údržbu. Teplovodné steny sa líšia od konvenčného teplovodného ohrevu veľkým objemom obsahu kvapaliny..

   V štandardných radiátoroch sa voda spravidla zriedka mení, ale sú umiestnené iba na niekoľkých miestach v miestnosti. Teplý stenový potrubný systém preniká do veľkých oblastí.

   Vzhľadom na najnovšie objavy vedcov v oblasti energie môže žiarenie zo špinavej vody inhibovať biologické organizmy a oslabovať ich imunitu. Preto je vhodné meniť vodu v systéme každú sezónu..

   Počas prevádzky je potrebné pravidelne kontrolovať zariadenia na automatické vypúšťanie vzduchu. Môžu vytekať. Je tiež potrebné monitorovať tlak v systéme a regulovať teplotu spiatočky..

   Ak sa dostatočne nezahreje, zapnite najvyššie otáčky na obehovom čerpadle a vytlačte vzduchové zámky. To isté je vhodné urobiť aj pri dlhších výpadkoch napájania..

   Účinnosť systému teplých stien

   Účinnosť vykurovacieho systému s teplými stenami

   Hodnotenie účinnosti a funkčnosti systému je možné vykonať zoznamom výhod a nevýhod stien teplej vody. Hlavnými výhodami komplexu sú:

   1. Nedostatok vykurovacích zariadení;
   2. Vyšší tepelný výkon ako podlahové vykurovanie;
   3. Znížená spotreba materiálu;
   4. Sieť je možné použiť ako chladiaci systém;
   5. Možnosť vlastnej montáže.

   Absencia zariadení uvoľňuje priestor v miestnosti, ale celková plocha sa znižuje kvôli celkovej hrúbke „koláča“ konštrukcie.

   Zvýšený tepelný výkon sa dosahuje zvýšením teploty vody na 70 ° C a zvýšením rozdielu medzi priamym a vratným tepelným nosičom až na 150 ° C. Tieto ukazovatele presahujú podobné teplotné charakteristiky podlahového systému, obmedzené povrchovou teplotou podlahovej krytiny, ktorá je pre ľudí pohodlná..

   Hrúbka omietkovej vrstvy je spravidla vždy menšia ako hrúbka podlahového poteru. V súlade s tým klesá tepelný odpor – zahrievanie prebieha rýchlejšie a s menšou spotrebou tepla. Vďaka týmto ukazovateľom sa dosahuje lepší prenos tepla..

   Mnoho ľudí hovorí o úsporách energie v prípade použitia teplovodných stien ako hlavného druhu vykurovania. Tento problém si vyžaduje podrobnejšie zváženie, pretože vyhlásenia o hospodárnosti systému sú nesprávne..

   V prípade teplých stien sa výkon čerpadla nezníži, to znamená, že nedôjde k žiadnym úsporám energie. Môže byť dokonca potrebné zvýšiť výkon, pretože hydraulický odpor systému sa výrazne zvyšuje.

   Je to spôsobené tým, že každý okruh je orientovaný vertikálne a k celkovému odporu systému pridáva minimálne 2 metre vodného stĺpca. Celková hodnota vodných stĺpcov všetkých okruhov ukladá vážnu korekciu na požadovanú hlavu čerpacej jednotky, od ktorej výkon priamo závisí..

   Chybné je tiež tvrdenie o úsporách v dôsledku sálavosti prenosu tepla (a v dôsledku tohto zníženia teploty v miestnosti o 1 – 20 ° C) a absencie prenosu konvekčného tepla. Sálavý prenos tepla v prípade teplej steny je väčší ako v prípade teplých podláh – konvekcia však nebola zrušená. Vzduch tiež prichádza do styku s vyhrievaným povrchom steny, prijíma teplo a stúpa, je nahradený studeným vzduchom.

   Mimochodom, je to kvôli absencii potreby výstavby obvodov s výškou viac ako 2 metre..

   Na základe vyššie uvedeného je možné dospieť k záveru, že steny teplej vody nemajú vynikajúcu účinnosť a sú účinnosťou porovnateľné s radiátorovým vykurovaním. Ale v porovnaní s radiátorovými systémami poskytuje teplá stena rovnomernejší tok tepla a vysoko kvalitné blokovanie cesty k tepelným stratám..

   Spotreba materiálov na inštaláciu nástenného vstavaného vykurovania je nižšia ako v podlahovej konfigurácii systému. Potvrdzuje to výpočet. Prietok potrubia s krokom pokládky 200 mm sa pohybuje v rozmedzí 4 – 5 metrov na 1 meter štvorcový pokládky.

   Pre miestnosť s rozlohou 100 m2 bude požadované priemerné množstvo potrubia 100 x 4,5 = 450 metrov.

   V tomto prípade bude dĺžka obvodu miestnosti 40 metrov, šírka obrysov (v prípade teplej steny – výška) – 2 metre. Potom bude počet rúrok: 40 x 2 x 4,5 = 360 metrov. Úspora materiálu je takmer 100 metrov.

   Je ťažké povedať o použití rúrok vstavaného komplexu na chladenie miestnosti. Na to je potrebné vykonať výpočty, pretože skutočných údajov je veľmi málo. V tomto prípade bude potrebné zvážiť možnosť tvorby kondenzátu, režimy prevádzky miešacej jednotky – koniec koncov je zameraná na prácu vo vykurovaní s inými teplotami pracovného prostredia.

   Systém stien teplej vody má nasledujúce nevýhody:

   1. Zníženie vnútorného objemu priestorov;
   2. Ťažkosti pri inštalácii elektrického vedenia;
   3. Požiadavky na umiestnenie nábytku;
   4. Nerovnomerné vykurovanie miestnosti.

   Nerovnomerné vykurovanie miestností často vyrovnáva konštrukcia vykurovacích okruhov pri stavbe priečok medzi miestnosťami. V tomto prípade obvod zahrieva susedné miestnosti v rôznej miere v závislosti od umiestnenia potrubí vo vzťahu ku každej miestnosti..

   Vstavané vykurovanie na báze vodného podlahového vykurovania – pôvodná konfigurácia vykurovacieho systému. Má to výhody aj nevýhody. Potreba jeho aplikácie závisí od konkrétnych želaní majiteľa vykurovaných priestorov, požadovaných prevádzkových a umiestnovacích podmienok. Nástenné vstavané kúrenie je lacnejšie na inštaláciu, ale vodné podlahy sú stále výrazne obľúbenejšie. Najpoužívanejší systém teplých stien v miestnostiach s obmedzenou výškou môže efektívne pracovať na objektoch so zvýšeným zaťažením podlahy (nie je potrebná konštrukcia silného poteru)

   Dokončenie „teplých stien“

   Po inštalácii systému stenového vykurovania (chladenia) sa testuje. Počas nich je vhodné použiť vodu na presnú identifikáciu únikov. Pri testovaní so vzduchom existuje riziko získania nesprávnych výsledkov, pretože tlakové straty sú možné prostredníctvom gumových tesnení spojovacích prvkov ventilu..

   Po vyššie uvedených operáciách s „mokrým“ spôsobom inštalácie sa vykoná omietanie. Prvá vrstva omietky sa nanesie na stenu a vyrovná sa s rúrkou v jednej úrovni, potom sa nanesie omietková sieť a nanesie sa druhá vrstva. Maximálna hrúbka omietky nad potrubím by nemala byť väčšia ako 3 cm, minimálna – 1 cm

   Je dôležité vziať do úvahy, že pri vykonávaní týchto prác musí byť vykurovací systém pod tlakom na úrovni 1,5 prevádzkovej hodnoty. To v budúcnosti umožňuje vyhnúť sa negatívnemu vplyvu lineárnej expanzie potrubia..

   Nakoniec môže byť stena dokončená dlažbou, kameňom, tapetou alebo namaľovaná. Nemali by ste však používať materiály, ktoré nevedú dobre teplo, ako napríklad drevené panely alebo hrubé tapety..

   To isté platí pre preplnenie stien. Aby bol prenos tepla účinný, mali by byť čo najotvorenejšie a neprekážať im nábytok. Ak napríklad potrebujete zavesiť obrázok, nájdenie polohy potrubia tak, aby nedošlo k jeho poškodeniu, môže byť celkom jednoduché. Na tieto účely je určený opakovane použiteľný termofilm, ktorý výrobcovia sálavých vykurovacích systémov ponúkajú ako dodatočné príslušenstvo..

   Mokré a suché inštalačné systémy

   Najčastejšie používané technické riešenia pre inštaláciu stenového vykurovania je možné rozdeliť dvoma spôsobmi:

   1. „Mokrá“ metóda (s potiahnutím vykurovacích potrubí vrstvou sadry);
   2. „Suchá“ metóda (so sadrokartónovým náterom).

   „Mokrý“ spôsob

   Týmto spôsobom sa vykoná inštalácia potrubí vo vonkajších stenách. Rúry sú uložené v meandri, najlepšie horizontálne, s rozstupom rúr 15, 20 alebo 25 cm. Toto riešenie umožňuje najefektívnejšie vykurovanie a použitie najmenších polomerov ohybu rúrok.

   Teplá stena - kúrenie

   V prípadoch, keď je vzdialenosť medzi rúrkami od 5 do 10 cm, mali by byť umiestnené vo forme dvojitého meandra.

   Teplá stena - kúrenie

   Je tiež možné klásť rúry vo vinutom zvislom tvare alebo dokonca v tvare slimáka, ale také riešenia môžu spôsobovať problémy pri prevádzke vo forme vzduchových vreciek..

   Teplá stena - kúrenie

   Najčastejšie sa na teplé steny používajú viacvrstvové rúry X-PE / Al / PE-X a rúrky z polyetylénu PE-X alebo PE-RT s priemerom 14 mm, dĺžka cievky s prístupom k rozdeľovaču by mala byť nepresahuje 80 m.

   Vzdialenosť od potrubia k susedným stenám, okenným a dverovým otvorom, podlahe a stropu musí byť najmenej 10 cm. Vzdialenosť medzi montážnymi profilmi nesmie byť väčšia ako 50 cm.

   V systéme mokrej inštalácie sa najčastejšie používa sadrová omietka s nízkou tepelnou rozťažnosťou, ktorá sa vyznačuje vysokou tepelnou vodivosťou a odolnosťou voči teplote. Omietka sa nanáša vo vrstvách. Prvá vrstva by mala pokrývať vykurovacie telesá a mala by mať hrúbku asi 20 mm. Potom sa do omietky vtlačí plastová alebo sklolaminátová sieťka s bunkami najmenej 7 x 7 mm. Pletivo by malo byť navinuté na susednú stenu. Plátno sa potom pokryje ďalšou vrstvou sadry s hrúbkou 10-15 mm. Celková vrstva omietky s rúrkami je asi 40 mm.

   Kompletný systém mokrého stenového vykurovania je znázornený na obrázku..

   stenový vykurovací systém

   “Suchá” metóda

   Najjednoduchšou verziou inštalácie vykurovacieho systému „teplé steny“ je suchá metóda, keď sú potrubia namontované medzi profily steny zo sadrokartónu. Alternatívne môžete vykurovacie potrubia položiť na svahy strechy podkrovia. Táto metóda spôsobuje určité ťažkosti pri implementácii – napríklad potrebu vyrezať drážky v profile na inštaláciu, aby sa zabezpečil priechod zvislých potrubí. Pri výpočte by sa mala navyše vziať do úvahy nízka tepelná vodivosť takejto steny, pretože medzi rúrkami a sadrokartónovou doskou je vrstva vzduchu..

   Príprava a izolácia stien

   Zvážte príklad inštalácie teplých vodných stien a podláh pomocou príkladu kúpeľa s vyššie uvedenými parametrami životného prostredia. Najprv sa musíte rozhodnúť o umiestnení parnej miestnosti. Samotné steny nemusia byť vysoké. Prirodzene, že ich predpokladom je dokonale rovný a omietnutý povrch. Použitie bloku silikátového plynu vám teda umožní dosiahnuť požadovaný výsledok..

   Potom sa nainštaluje tepelnoizolačný panel z extrudovanej polystyrénovej peny, ale jeho upevnenie by nemalo byť vyrobené z plastového materiálu, pretože očakávaná vysoká teplota v parnej miestnosti môže roztaviť spojovacie prvky. Najlepšou možnosťou by bolo “zasadiť” tanier na špeciálnu penu. Okrem toho je potrebné na dosku dvakrát naniesť penu, aby sa lepšie upevnilo, a tiež dvakrát pritlačiť extrudovanú polystyrénovú penu na stenu. Predtým je stena zbavená prachu základným náterom a ošetrená hydroizolačnou vrstvou. Pokiaľ ide o izoláciu podlahy, rozdiel od izolácie steny je v tom, že na tepelnoizolačný panel z extrudovanej polystyrénovej peny je položený polyetylénový film..

   Ďalej je namontovaná výstužná sieť. Existujú dve možnosti montáže:

   1. Jednoducho pritlačte na extrudovanú polystyrénovú penu. Potom medzi sieťkou a polystyrénom nebude žiadna medzera..
   2. Pripevnite chemickou hmoždinkou s dvoma podložkami, aby ste dosiahli vzdialenosť asi jeden centimeter medzi sieťovinou a polystyrénom. To umožní, aby bolo potrubie umiestnené ďalej od steny, preto je lepšie miestnosť zahriať. Ak je základom stenového muriva plynový blok (alebo penový blok), musí sa použiť chemická hmoždinka. V prípade, že sa použije tehla alebo iný materiál, môžete ako prílohu upustiť od bežných kotiev. Podľa techniky vykonávania práce je pohodlnejšie najskôr prerezať sieťku a potom ju opraviť.

   Kde je tento typ vykurovania použiteľný?

   Systém „teplých stien“ je navrhnutý tak, aby bol technicky realizovateľný v akejkoľvek miestnosti. Je ľahké ho nainštalovať na akúkoľvek stenu, samozrejme, nie po veľkých opravách a dokončení. Otázkou je, bude tento typ vykurovania účinný v konkrétnej miestnosti? Tu existuje niekoľko preferencií:

   • Priestory, kde je minimum vybavenia a nábytku blokujúceho nástennú rovinu, sú ideálne: auly, kancelárske priestory, spálne a chodby.
   • Miesta s vysokou vlhkosťou: sauny, práčovne, kúpele, sprchy. Takéto zahrievanie prispieva k dobrému sušeniu..
   • Oblasti, ktoré je ťažké vybaviť inými vykurovacími systémami: garáže, sklady, hangáre, kúpeľne, bazény, dielne.
   • Ako dodatočný typ vykurovania k existujúcemu, ale ktorého výkon nestačí na úplné vykurovanie.
   • V predsieňach na vytvorenie tepelnej bariéry.

   systém teplých stien

   Rozloženie obrysu teplých stien

   Teplovodné steny a podlahové kúrenie - portál olymp.in

   Uprednostňuje sa horizontálny had pred vertikálnym.

   Rozvod stien teplej vody sa vykonáva pomocou horizontálneho alebo vertikálneho hada. Metóda kladenia slimákov sťažuje odstraňovanie vzduchových zámkov, preto sa nepoužíva. Chladiaca kvapalina sa pohybuje zdola nahor, od podlahy po strop. Pri zvislom vedení je problém s odstraňovaním vzduchu v horných polovičných krúžkoch. Ľahšie je vytlačiť vzduch s horizontálnym rozvodom. Na rozdiel od podlahového vykurovania nie je krok kladenia potrubia obmedzený, pretože sú povolené teplotné poklesy. Na dosiahnutie rozloženia izbovej teploty v blízkosti ideálnych podmienok je možné použiť premennú výšku tónu:

   • od podlahy do výšky 120 cm sú potrubia položené v krokoch po 10-15 cm;
   • v intervale 120-180 cm je krok 20-25 cm;
   • nad 180 cm, krok môže byť 30-40 cm.

   Obrys je umiestnený pod poter alebo pod sadrokartón (mokré a suché metódy).

   Už sme popísali, ako dať pod poter podlahové kúrenie. So stenami sa všetko deje rovnako, takže sa nebudeme opakovať. Pri inštalácii suchou metódou na zvýšenie plochy výmeny tepla je na stenu pripevnený plech z pozinkovanej vlnitej lepenky. Rúra PEX vyrobená ktoroukoľvek zo šijacích metód (a, b, c) je umiestnená v drážkach. Sadrokartón je priskrutkovaný na vlnitú lepenku.

   Na stenách s teplou vodou je podľa recenzií nevyhnutné nainštalovať samostatné elektrické čerpadlo. Vo vertikálnom nízkoteplotnom okruhu musí byť rýchlosť vykurovacieho média najmenej 0,25 m / s. Tlak vody musí byť dostatočne silný, aby vytlačil všetok vzduch, ktorý sa môže nahromadiť v systéme. Mimochodom, podlahové vykurovanie takýto problém nemá, aj keď je na to často potrebné čerpadlo. Teplé steny sú pripojené k hlavnému vykurovaciemu systému prostredníctvom rozdeľovacej jednotky, v ktorej sú nainštalované termostaty a automatický odvzdušňovač.

   Inštalácia teplých stien v drevených domoch je povolená. V tomto prípade je vhodná iba metóda suchého dokončovania. Nie je potrebné používať vlnitú lepenku. Medzi laty je možné položiť obrys, pričom v miestnosti ste predtým položili reflexnú izoláciu fóliou. Penofol zároveň nestačí na normálnu izoláciu, je to len obrazovka pre infračervené lúče.

   Nástenný ohrev vody má v porovnaní s inými spôsobmi prenosu tepla do miestnosti množstvo nepopierateľných výhod..

   Hlavné výhody:

   1. Prenos tepla z teplých stien je 85% v dôsledku prenosu sálavého tepla. Pri takejto výmene tepla sa ľudia a domáce zvieratá cítia v miestnosti príjemne, napriek tomu, že teplota je o 1,5-2,5 ° C nižšia ako pri konvekčnej výmene tepla. Pri vykurovaní radiátorom prevláda konvekčná zložka výmeny tepla. To znamená, že udržiavaním teploty 18-20 ° C namiesto 21-22 ° C systémy s teplými stenami umožňujú výrazne ušetriť palivo za sezónu (až 11% pre generátor vykurovacieho tepla (kotol)).
   2. Zníženie konvekčných prietokov na minimum pomocou stenového vykurovania vám umožní obmedziť a vo väčšine prípadov úplne zastaviť cirkuláciu prachu v miestnosti. Takéto podmienky zlepšujú mikroklímu, najmä pre ľudské dýchanie..
   3. Tepelné straty miestnosti sú kompenzované v rozmedzí 150-180 W / m2. Ide o výrazne vyššie ceny v porovnaní s podlahovým vykurovaním (100 = 120 W / m2). Takéto procesy sú dôsledkom skutočnosti, že teplotu vody dodávanej do vykurovacieho systému je možné zvýšiť na 70 ° C, aby sa dosiahol teplotný rozdiel medzi vratným potrubím prívodu v systéme teplých stien, ktorý môže dosiahnuť 15 ° C ( na teplých podlahách je tento indikátor obmedzený na 10 ° C).
   4. V porovnaní s podlahami ohrievanými vodou sa upúšťa od stenových systémov ohrievaných vodou bez obehových čerpadiel s nižším výkonom, čo je spôsobené zvýšeným teplotným rozdielom medzi priamym a vratným potrubím..
   5. Pri stenovom vykurovaní nie je vzdialenosť potrubia ničím obmedzená. Je to spôsobené prítomnosťou teplotných rozdielov medzi susednými časťami povrchu steny. Tieto rozdiely neovplyvňujú pocity osoby, ktorá je v miestnosti..
   6. Pri použití premenlivého stúpania potrubia sa v systéme stien teplej vody dosiahne distribúcia tepla v miestnosti, ktorá sa blíži ideálu. Za týmto účelom sa potrubia ukladajú v častiach 1-1,2 m od podlahy (krok 10-15 cm); na úseku 1,2-1,8 m od podlahy-krok 20-25 cm a vyšší ako 1,8 m-krok potrubia môže dosiahnuť 30-40 cm Táto hodnota závisí od vypočítaných údajov o tepelných stratách. V tomto prípade sa smer pohybu chladiacej kvapaliny takmer vždy odoberá z podláh k stropu..
   7. Pozor! Systém teplovodných stien patrí k sálavým systémom prenosu tepla, preto sa neodporúča umiestniť ho na časti stien, ktoré budú počas prevádzky zakryté nábytkom..
   8. Použitie systému teplých vodných stien umožňuje vykurovanie dvoch susedných miestností jednou slučkou. Za týmto účelom sú pánty položené pozdĺž vnútorných priečok, ktoré sú vyrobené z materiálov s relatívne nízkou odolnosťou voči prenosu tepla (železobetón, tehla).

   Teplovodné steny a podlahové kúrenie - portál olymp.in

   Vlastnosti systému teplých stien, ktoré sú uvedené nižšie, určujú rozsah jeho použitia, kde tento spôsob vykurovania poskytne maximálny spotrebiteľský a ekonomický účinok..

   Hlavné vlastnosti a výhody systému podlahového vykurovania – teplé steny:

   • Vykurovací prvok je celý povrch podlahy a stien. Neexistujú žiadne vykurovacie zariadenia. Možnosť efektívnejšieho využívania plochy obytných, kancelárskych alebo iných priestorov;
   • Nízka povrchová teplota, ktorá je približne + 25-28 ° С, pre SPA zóny až do 35 ° С
   • Rovnomerné a pre človeka priaznivé z hľadiska fyziológie rozloženie teploty v miestnosti pozdĺž jej výšky;
   • Hygiena – viacnásobné zníženie množstva prachu vo vzduchu v miestnosti a spolu s ním aj baktérií, ktoré sú často príčinou rôznych chorôb;
   • Úspora tepelnej energie. V obytných budovách – 10 – 35%a v miestnostiach s vysokými stropmi, napríklad v telocvičniach, výstavných pavilónoch, kostoloch atď. – až 50% a viac!
   • Optimálna vlhkosť miestnosti;
   • Na rozdiel od horúcich radiátorov (viac ako + 70 ° С) podlahové vykurovanie neprispieva k výskytu pozitívnej ionizácie vzduchu nepriaznivej pre ľudí, ktorá má neštandardný vplyv na ľudské zdravie;
   • V miestnostiach, kde sú ľudia neustále prítomní, je maximálna teplota povrchu podlahy podľa európskych noriem + 27 ° С a priemerná teplota počas vykurovacieho obdobia kolíše v rozmedzí + 23-24 ° С.
   • Vysoký komfort. Pri použití systémov stenového vykurovania vzniká pocit tepelnej pohody aj pri izbových teplotách 17-18 ° C. Teplotu v miestnosti je možné znížiť o 2-3 ° C.
   • Úspora energie až 12%. Teplota chladiacej kvapaliny je 30-35 ° C, takže teplé steny z prevádzkového hľadiska sú v porovnaní s inými vodnými systémami ekonomickejším riešením. a umožní vám znížiť ročnú spotrebu energie v priestoroch.
   • Žiadna cirkulácia prachu. Vzhľadom na nízku hodnotu konvekčných prúdov vytvárajú systémy stenového vykurovania v miestnosti minimálny pohyb vzduchu. Súčasne nedochádza k cirkulácii jemne rozptýleného prachu, ktorý šetrí pľúca, najmä u alergikov.
   • Vysoká estetika, pretože neexistujú žiadne vykurovacie zariadenia. Pri inštalácii systému stenového vykurovania nie je potrebné používať tradičné vykurovacie systémy. To zvyšuje možnosti voľného priestoru a dizajnu miestnosti..
   • Ideálna kombinácia s tepelnými čerpadlami. Vďaka vysokému tepelnému výkonu pri nízkych teplotách vykurovacieho média je možné systémy podlahového vykurovania ľahko kombinovať s tepelnými čerpadlami.
     Stanová pec: prehľad dlho horiacich kempingových pecí, drevených a plynových mini modelov na vykurovanie zimného turistického stanu

   Pri podlahovom vykurovaní sa takmer 70% tepla odovzdáva vo forme príjemného tepelného žiarenia, ktoré neprispieva k vzostupu prachu do vzduchu. Prečo sa to deje? Pri teplote vnútorného vzduchu + 20 ° C je priemerná teplota na povrchu podlahy vo vykurovacom období 23-24 ° C, čo ukazuje, že teplotný rozdiel je 3-4 ° C. A pri radiátorovom vykurovaní je pri teplote radiátora 50-60 ° C teplotný rozdiel 30-40 ° C. Je to veľký teplotný rozdiel, ktorý spôsobuje silné prúdenie vzduchu. ktorý pomáha zdvihnúť sa z povrchu podlahy a zdvihnúť prach.

   Teplovodné steny a podlahové kúrenie - portál olymp.in

   Na rozdiel od tradičných systémov sa medzi človekom a okolitými povrchmi v miestnosti dosahuje sálavá tepelná rovnováha. Vďaka rovnomernému rozloženiu teploty pozdĺž výšky miestnosti poskytuje systém stenového vykurovania mäkké a pohodlné vykurovanie a tiež nevysušuje vzduch a neionizuje ho, ako napríklad infračervené vykurovanie; zabraňuje vzniku plesní a plesní na stenách.

   Vo vykurovacom systéme s teplými stenami je tepelný komfort dosiahnutý už od teploty vzduchu v miestnosti 17-18 ° C, čo je o 2-3 ° C nižšie ako v prípade vykurovacieho systému s radiátormi.

   Teplovodné steny a podlahové kúrenie - portál olymp.in

   V kombinácii teplých stien a podlahového vykurovania je dovolené vykonávať akúkoľvek podlahovú krytinu, či už je to drevo, linoleum, dlaždice atď..

   Funkčnosť celého systému závisí od jeho návrhu, preto sú projektant a inštalátor rovnako zodpovední zákazníkovi za správnu implementáciu systému v súlade s požiadavkami výrobcu..

   Príklady optimálnych aplikačných podmienok:

   • priestory s malým množstvom nábytku a vybavenia umiestnené blízko stien (kancelárske priestory, chodby auditória, spálne);
   • priestory bez voľných podlahových plôch, kde nie je možné umiestniť podlahové systémy ohrievané vodou (kúpeľne, bazény, garáže, dielne);
   • miestnosti s vysokou podlahovou vlhkosťou, kde je použitie podlahy s teplou vodou neúčinné z dôvodu vysokej spotreby energie na odparovanie vlhkosti (kúpeľne, umývadlá, práčovne, bazény);
   • všetky priestory, ktorým chýba kapacita jedného individuálneho systému;
   • steny ohrievané vodou-okrem podlahy ohrievanej vodou na kompenzáciu tepelných strát oknami (akékoľvek priestory).

   Pri inštalácii stien s teplou vodou by sa mala venovať osobitná pozornosť výpočtu teplotných režimov vonkajších stien. Pri navrhovaní systému môžu vzniknúť otázky – kde by mala byť izolačná vrstva a aká by mala byť hrubá. Pri použití izolačných vrstiev zvonku sa bod tuhnutia posunie do hrúbky izolácie, a preto môžu byť obklopujúce konštrukcie vyrobené z nemrazuvzdorných materiálov. Nevýhodou tohto riešenia je, že okrem spotreby energie na vykurovanie priestorov sa významná časť tepelnej energie vynaloží na vykurovanie obvodových štruktúr..

   Možnosť umiestnenia vrstiev izolácie zo strany priestorov povedie k posunu bodu mrazu stien v smere k vnútornému okraju. Toto riešenie bude vyžadovať použitie mrazuvzdorných materiálov na steny a rýchlu reguláciu priemernej teploty chladiacej kvapaliny s nízkou zotrvačnosťou. V opačnom prípade sú možné situácie s úplným zmrazením stien a nevyhnutným vzhľadom kondenzácie.

   Rovnaké požiadavky sú kladené na stenové vykurovanie bez použitia izolácie. V takýchto prípadoch môžu nesprávne prepočty alebo oneskorenia v regulácii tepelných tokov viesť k významným tepelným stratám vonkajšími stenami. Štrukturálne inštalácia systému teplých stien pre špecialistov, ktorí sú oboznámení s inštaláciou podláh ohrievaných vodou, nespôsobuje vážne problémy..

   Teplovodné steny a podlahové kúrenie - portál olymp.in

   Pri použití stenového vykurovania rúrami na teplovodné steny si zapamätajte niekoľko technologických pravidiel, pomocou ktorých sa môžete vyhnúť najčastejším chybám:

   • Pri vytváraní vrstvy omietky je optimálne vyrábať ju v dvoch fázach. Prvá vrstva sa nanáša na výstužné drôtené rámy, ku ktorým sú pripevnené rúry. Keď táto vrstva dosiahne požadovanú pevnosť, pripevní sa k nej omietková sieť a nanesie sa dokončovacia omietková vrstva..
   • Na vrchnú vrstvu dokončovacej omietky naneste vrstvu sieťoviny „Strobi“ alebo podobný elastický papier. Toto opatrenie je nevyhnutné, aby sa zabránilo vzniku trhlín na vyrovnávacej vrstve;
   • Hrúbka vrstiev cementovo-vápennej malty nad potrubím pre teplú vodnú stenu by mala byť v rozmedzí 20-30 mm.
   • Pred začatím prác na inštalácii teplovodných stien je potrebné predinštalovať rozvodné a inštalačné boxy pre slaboprúdové a elektrické vedenie. Samotné vedenie je položené po konečnom omietnutí v hrúbke horných vrstiev omietky.
   • Dodávka tepelných nosičov do potrubí je povolená po konečnom sušení vrstvy omietky.
   • Aby sa zabránilo následnému mechanickému poškodeniu rúr na stenové vykurovanie, odporúča sa vykonať jeho výkonnú schému s väzbami osí rúrok.

   Teplovodné steny a podlahové kúrenie - portál olymp.in

   Steny ohrievané vodou je možné používať súčasne s podlahou ohrievanou vodou. Vodou vyhrievaná podlaha je nezávislý potrubný systém inštalovaný pod podlahovou krytinou. Ide o uzavreté systémy, ktorými cirkuluje voda. Zdroj tepla v dome aj spoločné vykurovacie systémy môžu slúžiť ako make-up pre podlahu ohrievanú vodou. A ak má dom kotol, podlahy ohrievané vodou úplne nahradia existujúci vykurovací systém. Takéto tepelné systémy nebudú unikať, pretože pozostávajú z flexibilných rúrok z odolného materiálu s vrstvou poteru, ktorá chráni pred akýmkoľvek poškodením. Rozlišujte ľahké a betónové systémy v závislosti od toho, kde sú nainštalované podlahy ohrievané vodou. Ak sú systémy orientované na drevené vidiecke domy, technológia inštalácie teplej podlahy v druhom poschodí a vyššej sa použije nie v ťažkom betónovom potere, ale v expandovanom polystyréne, po ktorom je podlaha pokrytá odolnosťou proti vlhkosti. sadrovláknitý plech. Pri inštalácii tohto typu podlahy v mestských bytoch je celkom možné použiť ľahký polystyrénový systém. Ak ide o rozsiahle stavebné projekty, môžete sa uchýliť k betónovému poteru..

   V prítomnosti systémov podlahového vykurovania v byte vykurovacie radiátory jednoducho strácajú svoju hodnotu. Na zvýšenie prenosu tepla vodou vyhrievanej podlahy nemusíte používať korok a parkety, pretože takéto podlahové krytiny neumožňujú prestup tepla a rýchlo sa zhoršujú v dôsledku nekompatibility s nosičmi tepla. Na pokrytie takýchto podláh je lepšie zvoliť iné materiály, ako je linoleum, laminát, koberec, dlaždice alebo porcelánová kamenina..

   Vykurovanie teplou stenou doma je ekonomické alebo nie?

   Pozrime sa na izolovanú vonkajšiu stenu nášho domu a urobíme tepelnotechnický výpočet. Pri výpočte sa zohľadňuje teplota vzduchu v miestnosti a teplota vonkajšieho vzduchu. Vďaka teplému vzduchu vo vnútri domu sa stena zahrieva, ktorá prichádza do kontaktu s chladnejším vonkajším vzduchom a v dôsledku toho začína strácať teplo. Tieto straty nahradíme. Stavebné predpisy hovoria, že povrchová teplota steny vo vnútri miestnosti by nemala byť nižšia ako 4 ° C od teploty vzduchu v tejto miestnosti. Napríklad teplota vzduchu v obývacej izbe je 20 ° С, potom by teplota steny nemala byť nižšia ako 16 ° С.

   Tepelný výpočet steny

   Pozrime sa na tepelný dizajn steny. Máme tehlovú stenu 510 mm a zateplenú EPS 80 mm (štruktúra steny a región stavby v tomto prípade nehrá žiadnu rolu). Odpor prenosu tepla podľa kalkulačky: 3,46 (m² • ˚С) / W.

   Tepelné straty doma cez steny

   Prejdeme na kartu „Tepelné straty“ a nižšie vidíme, že tepelné straty počas vykurovacej sezóny sú 25,12 kWh na 1 m2 steny. Vtedy je dom vykurovaný radiátormi alebo podlahovým kúrením. Ak však do stien nainštalujeme teplé rúry, teplota vnútornej časti steny sa výrazne zvýši a už nebude 16 ° C, ale 40 ° C.

   Tepelné straty doma s teplými stenami

   Opäť sa vrátime k kalkulačke a zvýšime teplotu na 30 ° C (bohužiaľ, kalkulačka neumožňuje zvýšiť ju na 40 ° C), pozrieme sa na tepelné straty, ktoré pri zahrievaní teplou stenou dosahujú 37,31 kWh, čo je jeden a pol krát viac ako predchádzajúci výsledok.

   Záver: pri vnútornej teplote vzduchu 20 ° C bude strata domu oveľa vyššia, ak je vyhrievaný teplými stenami, pretože teplota vonkajšej steny bude vyššia a teplotný rozdiel bude vyšší , tým väčšie sú tepelné straty. Počas vykurovacej sezóny budete musieť zaplatiť viac peňazí za plyn, elektrinu, palivové drevo alebo iný druh paliva.

   Zvážime všetky pre a proti

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Z nevýhod izolácie stien elektrickou teplou podlahou je teda možné rozlíšiť nasledujúce:

   1. Slabý prenos tepla. Pretože vykurovací článok bude v stene, teplo musí najskôr prejsť dokončovacou vrstvou (sadra alebo listy sadrokartónu), potom sa dostať iba do vykurovanej miestnosti. Tu sa vytvorí nasledujúci obrázok – vykurovanie zachytí iba prvých 15 – 20 cm od povrchu a ohriaty vzduch stúpne k stropu. V dôsledku toho bude vykurovanie neúčinné a bude potrebné nainštalovať ďalšie elektrické ohrievače..
   2. Nábytok a domáce spotrebiče nesmú byť umiestnené pri stene. Tu je tiež všetko zrejmé – akékoľvek skrinky, chladničky, televízory a police budú zasahovať do už slabého vykurovania miestnosti. Priame vystavenie teplu môže navyše negatívne ovplyvniť nábytok (začne schnúť) a elektrické spotrebiče (prehriatie).
   3. Významné tepelné straty. Teplo bude sálať nielen do vnútra domu, ale aj von (do vonkajšej strany steny). Pod infračervenú fóliu nie je možné podložiť tepelnú izoláciu fólie, takže sami chápete, ako to zníži účinnosť vykurovania.
   4. Znížená univerzálnosť zvislých povrchov. Ak v čase inštalácie teplej podlahy nezabezpečíte špeciálne upevňovacie prvky, potom v budúcnosti po dokončení nie je pravdepodobné, že budete môcť zavesiť televízor na stenu alebo dokonca obraz bez poškodenia vykurovacieho telesa.
   5. Posun rosného bodu smerom dovnútra. Jedna z najväčších nevýhod elektrického stenového vykurovania. Kondenzácia sa zvyčajne hromadí medzi studenými a teplými povrchmi. Ak k tomu za normálnych podmienok dôjde na vonkajšej strane budov, potom pri pokládke vykurovacieho kábla alebo fólie bude rosný bod približne v strede steny. Výsledkom je, že v zime silnejšie zamrzne a rýchlejšie sa zrúti. Okrem toho sa výrazne zvýši pravdepodobnosť plesní a plesní..
   6. Zvýšené náklady na energie. Elektrické teplé steny nie sú najekonomickejším vykurovacím systémom. Napriek tomu, že vykurovací kábel na zvislom povrchu je možné položiť so zvýšenými rozstupmi, spotreba elektrickej energie bude stále značná. A prečo je to potrebné, ak je účinnosť vykurovania pomerne nízka?
   7. Ozdobná dekorácia na stenu vydrží menej. Pri elektrickom zahrievaní zvislého povrchu neexistuje žiadna záruka, že tapeta sa o niekoľko mesiacov neodlepí. Navyše, ak pri inštalácii teplej podlahy pod dlažbu (napríklad v kúpeľni) zvolíte nesprávne riešenie, môže po prvej vykurovacej sezóne spadnúť. Nemôžete sa obávať iba vtedy, ak sú steny zošité sadrokartónom.

   Ako vidíte, existuje niekoľko nevýhod takéhoto vykurovacieho systému a všetky sú významné. Čítali sme veľa diskusií na fórach a zistili sme iba dve hlavné výhody inštalácie teplej podlahy na stenu:

   1. Pri vertikálnom vykurovaní sa prach nebude šíriť po miestnosti.
   2. Pretože je vykurovací kábel alebo infračervený film naskladaný v stene, miestnosti budú priestrannejšie.

   Teraz môžete sami vyvodiť záver, či je možné nainštalovať teplú podlahu na stenu. Ak sa napriek tomu rozhodnete použiť takýto elektrický vykurovací systém, čítajte ďalej a zistite, ako správne pripevniť vykurovací kábel a fóliu..

   Čo je potrebné urobiť, aby sa znížili tepelné straty?

   Ako znížiť tepelné straty cez teplú stenu

   Aby sa znížili tepelné straty z teplých stien, musia byť usporiadané vo vnútorných stenách, ktoré neprichádzajú do styku s vonkajším vzduchom. V takom prípade budeme môcť vykurovať dve miestnosti jednou stenou, ak ide napríklad o priečku medzi dvoma spálňami. Ale ak vnútorná stena susedí s vonkajšou stenou, potom tiež zahrejeme časť vonkajšej steny, a to sú už zvýšené tepelné straty. Preto musíte odstúpiť od vonkajšej steny.

   Musíte tiež pamätať na to, že teplé steny nemožno ničím zakryť, napríklad do ich blízkosti umiestniť skrinku alebo iné interiérové ​​prvky. Tiež posteľ nemôže byť inštalovaná v blízkosti teplých stien, človek sa bude cítiť nepríjemne.

   A ak urobíme steny, ktoré ohraničujú chodbu, teplé, pretože chodba je tiež dom a teplo v dome zostane? V priechodných zónach sa však kúrenie nerobí, pretože teplý vzduch sa sem dostáva z obývačiek. A ak stále ohrievate prechodové zóny, potom toto prebytočné teplo jednoducho vyjde von do vetrania a opäť získame tepelné straty.

   Záver: teplú stenu je možné vytvoriť iba medzi obytnými priestormi, až potom môžeme hovoriť o nejakej účelnosti a racionálnom využívaní energetických zdrojov..

   Zníženie tepelných strát, konštruktívne riešenia

   Zníženie tepelných strát teplými stenami, konštruktívne riešenia

   Napriek tomu ste sa rozhodli urobiť v dome teplé steny, napriek všetkým vyššie uvedeným argumentom o neúčinnosti tejto technológie. Ako postupovať?

   Existujú dva spôsoby, ako dosiahnuť správnu štruktúru steny:

   1. Vonku zvýšte hrúbku izolácie.
   2. Na vnútornú stranu steny nainštalujte dodatočnú izoláciu a potom namontujte teplé steny.

   V prvom prípade musíme vynaložiť viac peňazí na izoláciu. V druhom uzavrieme stenu izoláciou zvnútra, čím vyrovnáme všetky vlastnosti materiálu steny, čím vytvoríme skleníkový efekt (s izoláciou z EPS) a zrušíme vlastnosti steny, ako je sorpcia, kapilárna aktivita, zotrvačnosť atď. Ak je dom postavený z tehál, potom sú to v podstate peniaze vyhodené do vetra..

   Záver: teplá stena je drahý vykurovací systém pre dom, čo vedie k zvýšeniu nákladov pri stavbe domu, veľmi pochybnej ekonomike v prevádzke, aby sa človek cítil pohodlne, musíte všetky steny v dome zahriať. , atď..

   Kde je najlepšie umiestniť infračervený ohrievač

   Ako nainštalovať infračervený ohrievač

   Recenzie zákazníkov a znalecké posudky sú v tejto záležitosti niekedy príliš odlišné. Niektorí ľudia si myslia, že je lepšie umiestniť ohrievač na strop, zatiaľ čo pre iných je lepšie zavesiť ho na stenu alebo ho položiť na podlahu..

   Majte však na pamäti, že teplý vzduch bude stúpať nahor, takže nástenné vykurovacie panely nebudú veľmi účinné..

   Ak vezmeme model ohrievača podlahového alebo stropného typu, podlaha sa najskôr zohreje a teplý vzduch stúpne. Rozdiel medzi nimi je preto zanedbateľný, je len dôležité, ako pohodlné je pre vás umiestnenie zariadenia na podlahu alebo na strop..

   Optimálne miesto inštalácie elektrických vykurovacích zariadení

   V tomto ohľade sú osobné preferencie veľmi dôležité. V tejto otázke neexistuje konsenzus: niektorým ľuďom sa páči montáž infračervených panelov na vykurovanie na stenu, iným – na podlahu alebo na strop. Vzhľadom na to, že teplý vzduch vždy stúpa nahor, montáž na stenu nie je taká účinná. Ak sú vykurovacie panely umiestnené na podlahe, vzduch ohriaty s ich pomocou rovnomerne zohreje celú miestnosť a postupne stúpa k stropu. Približne rovnaká schéma činnosti pre panely stropného vykurovania: v tomto prípade to všetko závisí od pohodlia umiestnenia.

   Čo je lepšie: podlaha alebo strop?

   Kde je lepšie umiestniť: na strop alebo na podlahu, alebo možno na steny? Stojí za zváženie, že teplý vzduch stúpa nahor, takže stenové vykurovacie panely sú menej účinné..

   Pri stropných radiátoroch, ako aj vstavaných do podlahy, sa podlaha zahreje a teplý vzduch vystúpi až k stropu. Preto nie je výber inštalácie na strop alebo podlahu obzvlášť dôležitý, vyberte si podľa svojho vkusu. Teraz sa objavili modernejšie možnosti inštalácie: soklové lišty a nástenné nástenné panely-obrázky. Stojí za zváženie, že sa zahrievajú predmety a nie vzduch, preto sa pocit pohodlia cíti presne v blízkosti a priamom dopade ohrievača.

   Ktorá spoločnosť je lepšie kúpiť infračervený ohrievač

   Väčšina spoločností zaradených do hodnotenia je na trhu už nejaký čas a vo svojom výklenku sú najobľúbenejšie:

   • Neoclima je značka vykurovacích a klimatických zariadení, ktoré ponúkajú výrobky európskej kvality. Na sklade majú lacné modely aj prémiové produkty. Počas výrobného procesu výrobok prechádza viacstupňovou kontrolou, ktorá zaručuje dlhú životnosť.
   • Zamatová sezóna – tieto výrobky vyvinula spoločnosť Spetsmash LLC a sú vyrobené výlučne z domácich materiálov. Výrobca zaručuje kupujúcemu pohodlie, pohodu, teplo a príjemnú mikroklímu v krajine, v byte, dome atď..
   • Pathfinder je výrobcom turistických plynových zariadení, medzi ktorými sú kompaktné ohrievače. Jeho pôsobnosťou je lov, rybolov, turistika, pikniky atď..
   • Ballu je značka, ktorá vyrába domáce a priemyselné spotrebiče. Spoločnosť bola založená v roku 1978, aktívne sa rozvíjala do roku 1994 a na ruskom trhu sa objavila až v roku 2003.
   • Electrolux je švédska spoločnosť, ktorá vyrába domáce a profesionálne spotrebiče dodávané do 150 krajín. Spoločnosť bola založená v roku 1919 vo Švédsku, aktívne sa rozvíja, predalo sa viac ako 60 miliónov kusov.
   • Timberk je jedným z uznávaných lídrov vo výrobe zariadení na ohrev vody a vykurovania. Časť tohto zoznamu sa vyrába v Európe, zatiaľ čo niektoré výrobky sa vyrábajú v našej vlastnej továrni v Číne..

   Pri výbere spoločnosti by mala byť kľúčovým bodom dostupnosť služby, úroveň zastúpenia značky v obchodoch, jej cenová politika a názory používateľov..

   Hodnotenie najlepších infračervených ohrievačov

   Objektívny zoznam lídrov bol vytvorený na základe analýzy recenzií zákazníkov. Dôležité boli ich dojmy z pomeru ceny a kvality, výkonu zariadení a pohodlia ich obsluhy..

   Kritériá výberu pre víťazov boli:

   • Typ (domáci, priemyselný, vonkajší);
   • Obsluhovaná oblasť;
   • Spôsob inštalácie (stena, podlaha, strop, mobilný);
   • Bezpečnostná trieda;
   • Materiál tela;
   • Vybavenie;
   • Úroveň ochrany pred vlhkosťou a odolnosťou proti vetru;
   • Dizajn (farba, tvar atď.);
   • Rozmery a hmotnosť;
   • Funkčnosť (napájanie, diaľkové ovládanie, termostat atď.).

   Najpopulárnejšie typy vykurovacích telies – uhlíkové, keramické, kremenné, vykurovacie telesá a fólie – boli použité ako základ pre zostavenie objektívneho hodnotenia najlepších infračervených ohrievačov..

   Nikaten 300 W

   Jedná sa o keramický nástenný panel, ktorý je dodávaný v klasickom dizajne s peknými farbami. Jeho výkon 300 W stačí na vykurovanie miestnosti s rozlohou asi 7 metrov štvorcových. m., ale vo veľkých miestnostiach bude potrebné nainštalovať niekoľko zariadení. Jeho princíp fungovania je založený na infračervenom žiarení, ktoré sa vyznačuje vysokou účinnosťou a rýchlym zahrievaním okolitých interiérových prvkov. Vyhrievané spotrebiče postupne uvoľňujú teplo do miestnosti. Absencia energetických strát je hlavnou výhodou zariadenia. Ohrievač je vybavený termostatom na ovládanie prevádzkového režimu.

   Dôstojnosť

   • Rýchla inštalácia;
   • Vysoká trvanlivosť zariadenia;
   • Estetický vzhľad, ktorý sa hodí do väčšiny interiérov;
   • Minimálna spotreba elektrickej energie je 2,1 kW za deň;
   • Kompaktné rozmery 60x40x4 cm.

   nevýhody

   • Vhodný do malých priestorov 5-7 m2.

   Nikapanels 650 Premium

   Tento vykurovací panel, štylizovaný ako prírodný materiál, je k dispozícii vo farbách „Achát“ a „Blange“. Ohrievač s textúrou je kompletne vyrobený z látok šetrných k životnému prostrediu, ktoré sú pre ľudí úplne bezpečné. Odolnosť voči uvoľňovaniu toxických zlúčenín zaručuje neprítomnosť nepríjemných pachov počas jeho prevádzky.

   Po zahriatí zariadenia nevysuší vzduch; na zvýšenie energetickej účinnosti zariadenia je predný panel vyrobený z porcelánového kameniny – je to praktický a bezpečný materiál s vysokou účinnosťou. Recenzie energeticky úsporného keramického ohrievača naznačujú, že jeho 800 W výkon stačí na udržanie príjemnej teploty v miestnostiach až do 10 metrov štvorcových. m.

   Dôstojnosť

   • Počas prevádzky nevytvára hluk;
   • Môže byť bezpečne použitý v domoch s drevenou výzdobou interiéru;
   • Inštalácia bude trvať asi 15 minút;
   • Približná spotreba energie – 50 W / h * m2;
   • Záručná doba prevádzky je 5 rokov, v priemere však trvá 25 rokov.

   nevýhody

   • Nedostatočná trieda ochrany pre inštaláciu v kúpeľniach – IP33.

   Externý termostat bude užitočným doplnkom ohrievača, ktorý automatizuje proces používania panelu – elektronika bude nezávisle udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti.

   Pivoňka Temroglas, keramika 10

   Vonkajšie je tento ohrievač dvojvrstvové biele sklo s keramickým povlakom a na zadnej strane je tmavosivý panel. Jedinečnosť modelu spočíva v kombinácii dvoch materiálov: keramiky a tvrdeného skla, ktoré spoločne vykazujú silnú schopnosť vyžarovať teplo. Táto úspešná kombinácia zaručuje efektívne využitie energie, prevádzkovú bezpečnosť a vysokú spoľahlivosť. Jedinečná technológia umožnila dosiahnuť zníženie celkových rozmerov puzdra, a to aj odstránením potreby hliníkového rámu..

   Temroglas Ceramic 10 (1000 W)

   Dôstojnosť

   • Sklo na zadnej strane sa nezohrieva, takže nehrozí požiar;
   • Tenké telo (10 mm);
   • Trvanlivosť výrobku, ktorá môže slúžiť až 20-25 rokov;
   • Váži iba 4,6 kg;
   • S výkonom 1 kW dokáže ohriať až 10 m2 v zime alebo až 20 m2 – na jeseň a na jar.

   nevýhody

   • Sklo sa zahrieva až na 200 ° C a zariadenie musí byť namontované tak, aby pri dotyku nespálilo.

   Jedná sa o stropný model, ktorý je upevnený pomocou malých káblov, všetky potrebné zariadenia na inštaláciu sú súčasťou súpravy. Svietidlo je vybavené nastaviteľným vešiakom, na želanie sú k dispozícii držiaky na stenu.

   Kovea Power Sense KH-2006

   Jedná sa o ľahký ohrievač malých rozmerov s volfrámovým žiaričom. Patrí do rozpočtovej série a je medzi turistami obzvlášť žiadaný. Zariadenie s hmotnosťou 1,4 kg postačuje na zahriatie plochy 10 m2 pri spotrebe plynu 0,08 kg / h. Tento model je ideálny pre vytvorenie príjemného prostredia vo veľkom stane, aute pri parkovaní, rybárskom alebo poľovníckom prístrešku. Vysoký prenos tepla je zaistený keramickou doskou a bezpečnosť je zaistená pretlakovým ventilom. Na uľahčenie prepravy je model dodávaný s tvrdým plastovým puzdrom, ktoré chráni zariadenie pred poškodením.

   Kovea Power Sense (KH-2006)

   Dôstojnosť

   • Kombinované praktické plastové a hliníkové puzdro;
   • Ohrievač poskytuje silný tok tepla aj pri silných mrazoch;
   • Volfrámový žiarič je odolný a nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu;
   • Elektrické piezo eliminuje potrebu zapaľovača alebo zápaliek;
   • Pohodlná rukoväť na prenášanie.

   nevýhody

   • Z plného valca môže KGF-110 pracovať 3 hodiny.

   Plynový ohrievač je dobrý nákup pre ľudí cestujúcich vo veľkých spoločnostiach. Jeho výkon je dostatočný na zahriatie vzduchu v 6-miestnom stane, aute, nafukovacom člne s markízou atď..

   Ballu Bigh-55

   … Mal som možnosť osobne skontrolovať Ballu BIGH-55 a bol som s výsledkom celkom spokojný. Ohrievač sa jednoducho zapáli, pracuje bez hluku a je celkom ekonomický kvôli rýchlemu nárastu povrchovej teploty, nie vzduchu. Väčšinou stojí v letnej kuchyni, ale aj v zime ju vezmem na dačo, v kufri nezaberie príliš veľa miesta.

   Toto je najlepší keramický ohrievač pre infračervené konvekčné vykurovanie. Koncept zariadenia zvyšuje prenos tepla o 25% v porovnaní s klasickými modelmi. Vyrába sa v úplne uzavretom kufríku, ktorý je vpredu vybavený keramickým panelom (trieda A).

   Zariadenie je navrhnuté tak, aby pracovalo v interiéri: vo vidieckych domoch, dachách a komerčných podnikoch. Maximálna vykurovacia plocha je 60 m2. Regulátor teploty s 3 prevádzkovými režimami vám umožňuje ručne nastaviť príslušnú úroveň tepla v budove. Technológia Fast Heat zaručuje rovnomerné zahrievanie priľahlých oblastí.

   Ballu BIGH-55

   Dôstojnosť

   • Môžete nainštalovať 27 -litrový valec;
   • Výkonný a ľahko použiteľný hardvér;
   • Prenosnosť zariadenia: váži 8,4 kg a rozmery sú 42 x 36 x 72 cm;
   • Spotreba plynu – 0,3 kg / h;
   • Systémy prevrátenia a požiaru.

   nevýhody

   • Pri inštalácii valca je potrebná opatrnosť, inak môžu byť poškodené snímače teploty a rúrky;
   • Neexistuje žiadne vypínacie tlačidlo, takže plyn by mal byť vypnutý ventilom na valci.

   Hlavnou výhodou Ballu Bigh-55 je úplná nezávislosť majiteľov zariadenia od napájania. Tiež jedno alebo dve zariadenia môžu priemerný dom úplne vykurovať..

   Pathfinder Dixon

   Infračervený plynový ohrievač s výkonom 4,62 kW dokáže vyhriať miestnosť až do 30 m2. Vlastnosti modelu sú ekonomická spotreba plynu, 0,181 m3 / h a cielené vykurovanie. Je možné ho nasmerovať do obývačky alebo k miestu rybára, poľovníka a zostať v teple bez nadmernej spotreby paliva na vykurovanie nepotrebných miestností. Zariadenie môže dokonca vyhrievať otvorené oblasti. Tento model sa vyznačuje bezpečnosťou práce, podlieha základným pravidlám prevádzky a absolútne nepotrebuje elektrickú energiu, stačí mať so sebou fľašu na propánový plyn..

   Pathfinder Dixon 4,62 kW

   Dôstojnosť

   • Nízka hmotnosť – 1,6 kg;
   • Infračervené smerové vykurovanie;
   • Existuje piezo;
   • Vhodné na použitie ako sporák na vykurovanie a varenie;
   • Kompaktné rozmery – 21x27x9,5 cm.

   nevýhody

   • Teplota vyžarujúceho povrchu je 800 – 900 ° C – to je dobré, ale ak sa ho dotknete, môže horieť;
   • Žiadne drážky pre montáž na stenu.

   Zariadenie musí byť chránené pred vlhkosťou, inak v dôsledku prudkého poklesu teploty môže keramický povrch prasknúť alebo úplne zlyhať, pretože je celkom možné ho nahradiť.

   Najhodnotnejší kremenný model

   Ballu BIH-LM-1,5-model má výkon až 1,5 kW. Udržiava príjemnú teplotu pomocou kombinovaného konvekčného infračerveného vykurovania. Studený vzduch vstupuje do zariadenia spodným otvorom, po ktorom teplo uniká prechodovým roštom a šíri sa po celom dome. Zariadenie sa ľahko inštaluje na odnímateľné podpery a dá sa tiež pripevniť na stenu pomocou konzol. Efektívnosť použitia sa prejaví v byte s rozlohou do 25 m2. Má malé rozmery 460 x 350 x 315 mm a hmotnosť 3,5 kg. Zariadenie nevytvára zápach po pálení, nespôsobuje alergie a je bezpečné. Na vrchu má praktické držadlo, ktoré umožňuje striedavé umiestnenie v každej miestnosti.

   Zariadenie je možné používať v otvorených aj uzavretých priestoroch, perfektne uchováva teplo a je ekonomické. Teplo v miestnosti prichádza o niekoľko minút. Ochranný gril chráni pred náhodným kontaktom s vyhrievacím telesom.

   Výhody:

   • Rýchlo sa zahrieva;
   • Udrží vás v teple;
   • Existuje podsvietenie;
   • Priaznivá cena;
   • Dobrá kvalita.

   nevýhody

   • Vykuruje iba malú plochu.

   Recenzie ukazujú, že infračervený ohrievač Ballu je vhodný iba do malých miestností, ktoré sa používajú hlavne v detskej izbe. Prenosný mechanizmus vám umožňuje striedavo umiestňovať zariadenie v každej miestnosti a dodávať mu ďalšie teplo pri absencii autonómneho vykurovania.

   Electrolux ECH / AG2-1500 T – model má inovatívnu technológiu použitia, je vybavený komponentným zariadením, ktoré ovláda štart a stop. Infračervený ohrievač môže byť namontovaný na stenu alebo na podlahu; inštalácia sa kupuje samostatne. Má moderné vykurovacie teleso – ježko, ktoré okamžite dodáva priestoru teplo a zaručuje príjemné prostredie. Životnosť vykurovacieho telesa je až 25 rokov, je ekonomický, praktický, odolný.

   Čistiaci systém má štyri filtre, ktoré dôkladne odstránia prach a nečistoty bez toho, aby spôsobovali alergie a ďalšie vedľajšie účinky. Prívod vzduchu pokrýva veľkú plochu a môže byť umiestnený vo veľkých domoch. Maximálne povrchové zahriatie je 60 stupňov, odporúčaná teplota vzduchu je 25-27. Hmotnosť je 3,2 kg s rozmermi 56×40. 40×9. 10 cm.

   Infračervené vykurovacie panely: typy, princíp činnosti, postup inštalácie

   Výhody:

   • Jednoduché použitie
   • Pracuje ticho;
   • Rýchlo sa zahrieva;
   • Ekonomická spotreba;
   • Vhodný na veľké plochy.

   nevýhody

   • Vysoká cena.

   Keramický ohrievač model Benátky

   Moderné infračervené ohrievače TM „Benátky“, kombinujúce dva typy prenosu tepla, poskytujú počas prevádzky ekonomické využitie elektrickej energie. Zahriatím na 85 ° sa keramický panel ohrievača stane účinným zdrojom infračerveného tepla a zadná časť zariadenia so špeciálnymi otvormi vyhrieva miestnosť vďaka prirodzenej konvekcii..

   Môžete si kúpiť keramické ohrievače Benátky s termostatmi (rad PKIT, PKK), vďaka ktorým je výkon regulovaný v závislosti od podnebia. Vyrábajú sa aj lacné verzie ekonomických zariadení bez termostatov radu Venice PKI, EPKI. Takéto vykurovacie zariadenia je možné použiť na organizáciu autonómneho vykurovania aj ako dodatočný zdroj vykurovania..

   keramicheskij-obogrevatel-novogo-pokoleniya-foto-czena-modeli-otzyvy-5

   Keramický panelový ohrievač Benátky v interiéri.

   Keramické ohrievače Benátky sa vyznačujú tichosťou počas prevádzky aj počas chladenia. Zariadenia nevydávajú cudzie pachy; keď sú odpojené od siete, pocit fungujúceho vykurovania zostáva dlhý čas. Vykurovacie zariadenie TM „Benátky“ malo pôvodne iba stenovú konštrukciu. Na inštaláciu spotrebičov na podlahu však boli vyvinuté podperné nohy. Na ľahké prenášanie stojanových keramických ohrievačov sú ich stojany vybavené kolieskami.

   Elektrické zariadenia je možné použiť na vykurovanie bytov i súkromných domov. Zariadenia sú nenáročné na inštaláciu, nevyžadujú údržbu a môžu pracovať nepretržite 24 hodín. Životnosť stanovená výrobcom je až 30 rokov. Na všetky zariadenia je poskytovaná 5-ročná záruka výrobcu.

   Do svojho benátskeho domu si môžete kúpiť keramický energeticky úsporný ohrievač v premyslenom dizajne. Panely sú ponúkané v širokej škále farieb a textúr. Vynikajúcim riešením pre štýlový interiér budú zariadenia s aplikovanou tlačou fotografií alebo vzorom vyrobeným pieskovaním. Takéto zariadenia urobia každý interiér individuálnym a úplným..

   keramicheskij-obogrevatel-novogo-pokoleniya-foto-czena-modeli-otzyvy-6

   Tabuľka: výrobcovia, vlastnosti a ceny infračervených ohrievačov

   Výrobca Zvláštnosti Minimálna cena, rub.
   BALLU Sortiment zahŕňa ohrievače pre priemyselné a domáce priestory. Najviac reprezentované nástennými a stropnými modelmi. 650
   ALMAC Najviac zo všetkého v rade stropných modelov infračervených ohrievačov. Výrobky sa vyrábajú v Rusku. 2390
   TIMBERK Švajčiarska značka vyrába vysoko kvalitné výrobky a má dve výrobné základne v rôznych krajinách. 530
   NEOCLIMA Medzinárodná spoločnosť vyrába klimatické zariadenia, ktoré sú čo najbezpečnejšie pre životné prostredie a ľudí. 590

   Video

   Recenzie zákazníkov na infračervený ohrievač

   A teraz vám ponúkame, aby ste si prečítali recenzie tých, ktorí už nainštalovali infračervené ohrievače a chcú sa o svoje názory na to podeliť s ostatnými..

   Viac ako rok používam infračervený ohrievač Icoline. Teraz ich mám niekoľko zavesených na strope nad oknami: 4 na prízemí a 3 v podkroví. Ako hlavný zdroj vykurovania používam kachle na drevo. Najprv som používal ohrievače ráno ako povodeň a potom som ich začal používať v zime, takže nebolo potrebné vykurovať dom drevom. Ekonomická spotreba a veľmi pohodlné v interiéri.

   Dmitrij, Peter

   Infračervený ohrievač používam už tri roky a nevidím žiadne problémy. V zime sa izbová teplota udržuje na približne 20 stupňoch Celzia. Vložte kachle do kúpeľne, WC, kuchyne, spálne a obývačky. Dom je vyrobený z dreva, žiadna žltosť sa neobjavila, ako sa veľa ľudí bojí. Jediné, čo sa mi nepáči, je vzhľad.

   Alexander, Tambov

   V práci máme najlacnejší infračervený ohrievač značky Almak. Na jednotku nie sú žiadne sťažnosti, ale na vykurovanie celej miestnosti je jej veľmi málo. Vďaka tomu je v jednej časti teplo a v druhej chladno. Chcem požiadať svojich nadriadených ešte o jeden.

   Victoria, Moskva

   Potom, čo sme dom postavili, sme dlho uvažovali o kúrení. Plynové vykurovanie sa zdalo príliš drahé a jeho úroveň zabezpečenia je tiež chabá. Nákup palivového dreva a jeho vykurovanie tiež nie je lacné a je s nimi veľa starostí. V dôsledku toho sme sa usadili na infračervených ohrievačoch pre celý dom. Boli inštalované v spálni, kúpeľni, kúpeľni a v ďalších miestnostiach. Dokonca aj v kurníku zavesili zavesený ohrievač, teraz sa kurčatá ponáhľajú celý rok..

   Vasnetsov, Chabarovsk

   Prirodzene, infračervené vykurovanie má klady aj zápory. Pri vykurovaní priestorov je teda veľa odtieňov, ale pre otvorené priestory budú tieto ohrievače jednoducho nenahraditeľné. Terasy, štadióny, otvorené lodžie – všetky tieto miesta je možné dokonale vyhriať pomocou infračervených ohrievačov filmu alebo sporákov.

   Teraz sa tento druh vykurovania už postupne mení z alternatívy na hlavnú pre mnohých používateľov, ktorí radšej dajú do domu infračervenú pec, než by ju vykurovali drevom..