Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Čo je Mayevského žeriav a kde sa používa?

Zariadenie je ihlový ventil, ktorý poskytuje možnosť včasného odberu zmesi pary a vzduchu z radiátorov a potrubí vykurovacieho systému. Demontáž vzduchových zástrčiek je možné vykonať ručne aj automaticky, v závislosti od konštrukcie žeriavu..

Mayevsky žeriav je najčastejšie namontovaný do vykurovacích systémov s núteným obehom systémov zásobovania chladivom a teplou vodou. Inštalácia zariadenia je navyše vhodná v každom uzavretom hydraulickom okruhu, kde existuje možnosť preťaženia vzduchu..

Na čo slúži Mayevského žeriav??

Mayevsky žeriav je malé zariadenie, ktoré vám umožňuje odvádzať vzduch z vykurovacieho systému alebo prívodu teplej vody. Obvykle sa inštaluje na radiátory, vyhrievané držiaky na uteráky a kolektory podlahového vykurovania..

Jeho druhé meno je mechanický odvzdušňovač. Na rozdiel od automatického odvzdušňovača zvyčajne funguje ako zástrčka. Mal by sa použiť, ak existuje podozrenie na vzduchovú priechodku v systéme..

Toto zariadenie je univerzálne, rôzne možnosti sa líšia hlavne priemerom závitu. Modely môžu mať rôzne tvary hlavy, prítomnosť rotačnej časti, o ktorej sa bude diskutovať nižšie.

Vymenovanie Mayevského žeriavu

Vzduch je ľahší ako voda, preto sa hromadí v špičkách systému vykurovania miestností a radiátorov. K tomu dochádza z niekoľkých dôvodov:

 • potrubia sa neplnia dostatočne rýchlo vodou;
 • napájací systém bol čiastočne prázdny;
 • vo vode je veľa rozpusteného kyslíka.

Hromadenie vzduchu niekedy vyvoláva špeciálne zariadenie vykurovacieho systému, keď sa v niektorých oblastiach vytvoria slučky rúrok, ktoré sa zdvihnú.

V roku 1931 Štátny plánovací výbor rozhodol, že v prípade nižšej distribúcie by mali byť na systémy nainštalované bežné kohútiky na odstránenie vzduchu. Ale prostredníctvom nich obyvatelia domov nielen eliminovali preťaženie vzduchu, ale často odvádzali horúcu vodu, ktorá v tomto prípade hrala úlohu tepelného nosiča, a potom ju používali na domáce potreby – napríklad na umývanie podláh. To bolo neprijateľné z hľadiska sanitácie a technológie ústredného kúrenia v budovách. Preto začali inštalovať Mayevského žeriavy na radiátory, čo výrazne komplikovalo úlohu nevhodného použitia chladiacej kvapaliny..

Automatická CM

Automatické CM sú vhodné v súkromných domoch s individuálnym vykurovaním, pretože eliminujú vzduchové uzávery a samy regulujú tlak. Vnútri tejto jednotky je komora vybavená plavákom vo vnútri. To je zase spojené s ihlovým ventilom umiestneným v hornej časti uzla..

Keď vzduchová medzera prekročí nastavený limit, ventil sa na chvíľu otvorí a umožní vzduchu opustiť systém. Potom sa pôsobením plaváka opäť vráti do východiskovej polohy, čím zabráni vytekaniu vody..

Hlavnou výhodou AKM je, že nepotrebujete nahradiť nádobu na vypúšťanie vzduchu, ktorý sa dostal do potrubia, pretože voda nevyteká. Ventil sa automaticky zablokuje, akonáhle hladina chladiacej kvapaliny stúpne. Automatické modely sú však drahšie ako mechanické..

Vetracie otvory sú:

 • rovný;
 • uhlové;
 • radiátor.

Manuálna činnosť žeriavového mechanizmu

Je to jednoduché. V normálnom stave je skrutka riadiacej tyče úplne zaskrutkovaná do prstencového plášťa odtokového otvoru s časťou ihly.

Keď je potrebné uvoľniť systém zo vzduchovej komory v chladiči, inštalatér (alebo majiteľ domu) odskrutkuje skrutku o 2-3 otáčky kľúčom alebo skrutkovačom. Vďaka veľkému rozdielu v hustote vody a vzduchu prvý prúdi otvoreným výstupom.

Ďalej prúd vzduchu prúdi pozdĺžnymi drážkami drieku a vstupuje do oblasti pod nylonovým uzáverom. Odtiaľ je vzduchová hmota vypúšťaná výstupným potrubím. Hneď ako sa prúd vzduchu zastaví a voda vytečie, inštalatér otáča skrutkou Mayevského kohútika až na doraz. Tým sa dokončí postup vzduchového krvácania..

Schéma zariadenia Mayevského žeriavu

Mayevského ventil je usporiadaný veľmi jednoducho, pretože poruchy s ním sú extrémne zriedkavé a zariadenie funguje bezchybne

Postup odstraňovania vzduchu z vykurovania okruhu sa pravidelne opakuje, pretože nie je možné vypustiť celý objem vzduchu naraz..

Zariadenie a odrody Mayevského žeriavu

5bb4d1c089f7caa82ac95e72a8f4c84e.jpg

Mayevsky žeriav sa skladá z niekoľkých častí:

 • ihlový ventil v tvare kužeľa. Po zatvorení sa v batérii úspešne zadržiava voda. Otvorený ventil uvoľňuje vzduch, ktorý sa nahromadil vo vnútri systému;
 • nastavovacia skrutka – časť, pomocou ktorej sa ihlový ventil otvára a zatvára;
 • štvorcový kľúč – potrebný na to, aby bolo možné otáčať nastavovacou skrutkou. Ak však neexistuje špeciálne zariadenie, môžete to urobiť obyčajným skrutkovačom;
 • telo, v ktorom je skrytý ihlový ventil. Obvykle je vyrobený zo zliatin s použitím mosadze, ktorá mu dáva vynikajúce antikorózne vlastnosti..

Tieto prvky tvoria základ dizajnu. U niektorých druhov však existujú určité rozdiely. Mayevského žeriavy sú vo všeobecnosti rozdelené do troch skupín: ručné zariadenie, automatické a so vstavanou poistkou. Pozrime sa bližšie:

 • manuál je veľmi jednoduchý dizajn popísaný vyššie. V prípade potreby sa nastavovacia skrutka otočí skrutkovačom alebo štvorhranným kľúčom, vzduch sa uvoľní a potom sa skrutka naskrutkuje späť. Zariadenie je úplne jednoduché a spoľahlivé;
 • v automatickom faucete nie je ihlový ventil; úlohu v tejto časti zohráva plavák vyrobený z plastového kalu. Neexistuje ani systém manuálneho ovládania, ako taký, ale v prípade potreby môžete jeho činnosť stále ručne upravovať. Princíp činnosti je celkom jednoduchý: vo vnútri mosadzného telesa je plavák, ktorý sa pohybuje v závislosti od toho, koľko vzduchu sa v systéme zhromaždilo. Keď sa pohne, otvorí samotu. Prostredníctvom toho sa uvoľňuje vzduch. Potom plavák stúpa späť, čím zablokuje zodpovedajúci otvor;
 • tavené zariadenie nielenže eliminuje prebytočný vzduch zo systému, ale tiež reguluje tlak v ňom. Ak tento indikátor stúpne na 15 atmosfér, v zariadení sa spustí špeciálny ventil, cez ktorý sa odvádza prebytok. Optimálne je umiestniť takéto zariadenie na potrubia vyrobené z, pretože samy o sebe nevydržia príliš vysoký tlak.

Pri výbere zariadenia, ktoré je pre váš prípad najvhodnejšie, musíte vziať do úvahy niektoré nuansy, najmä typ vykurovania. Ak je centralizovaný, potom má zmysel inštalovať iba manuálny žeriav Mayevského. V takýchto vykurovacích systémoch je voda spravidla veľmi znečistená, takže automatické typy zariadení buď rýchlo zlyhajú, alebo vyžadujú neustále čistenie..

Ale pre súkromné ​​domy je automatizácia dokonalá, pretože tam je kvalita vody v radiátoroch na úplne inej úrovni. Žeriav navyše automaticky zachráni situáciu v prípadoch, keď musí byť inštalovaný na ťažko dostupnom mieste: napríklad vo výklenku, ktorého steny neumožňujú priblížiť sa k skrutke ručného ovládania..

pre staré liatinové batérie existuje aj špeciálny Mayevského žeriav s ručným riadiacim systémom. Najlepšou možnosťou je však nainštalovať mosadzný odvzdušňovací ventil s automatickým princípom činnosti. Takéto výrobky sú veľmi trvanlivé a ľahko sa používajú..

Klasifikácia Mayevských žeriavov

Existuje niekoľko variácií tohto zariadenia, zoznámime sa s každým z nich.

 1. Ručné zariadenie je najprimitívnejšou verziou žeriavu, takpovediac klasickou. Na uvoľnenie vzduchu sa skrutka otočí, telo je z mosadze a hlava je z plastu.
 2. Automatické zariadenie je vylepšenou verziou Mayevského žeriavu. Sú tiež vyrobené z mosadze, ale dizajn je, samozrejme, zložitejší. Tieto zariadenia sú inštalované priamo na batériu bez adaptéra a sú ideálne pre jednotlivé vykurovacie systémy. Pokiaľ ide o centralizované systémy, v ktorých sa používajú staré liatinové radiátory, neodporúča sa tu používať automatické zariadenia – inak, asi každý mesiac, budete musieť žeriav demontovať a vyčistiť od nečistôt a nečistôt, ktoré sú v každom systému.
 3. automatický a manuálny žeriav Mayevsky

 4. Na ručné odvzdušnenie je potrebný ventil vybavený poistným ventilom. Okrem svojej priamej funkcie chráni potrubie aj pred náhlymi poklesmi tlaku vo vnútri potrubia, to znamená pred hydraulickými otrasmi. Keď tlak stúpne nad 15 atmosfér, ventil sa aktivuje a uvoľní prebytočnú vodu. Ak by sa na vykurovací systém použili polypropylénové rúry, potom pri absencii takého ventilu by potrubie mohlo jednoducho prasknúť, ak dôjde k takému vodnému kladivu.

Ako nainštalovať a odvzdušniť vzduch

Teraz stojí za to zistiť, ako nainštalovať Mayevského žeriav.

3d1c79965d2a8542719e2fc1c0553244.jpg

To sa dá ľahko urobiť bez toho, aby ste museli volať sprievodcu. Všetko, čo je potrebné, je dostať zástrčku na stranu, ktorá je zaskrutkovaná do chladiča. Koniec koncov, zostáva len nainštalovať kohútik do otvoru zástrčky.

V horizontálnom vykurovacom systéme je na každej batérii namontovaný odvzdušňovací ventil.

Tričko je pripevnené k vyhrievanej koľajnici na uteráky, kde je myslené bočné spojenie. Je inštalovaný zvisle, otvor pre batériu musí smerovať od steny.

Inštalácia Mayevského žeriavu na radiátor je potrebná, ak sú v vykurovacom systéme miesta, ktoré sú nižšie ako horná os pripojenia zariadenia. V tejto polohe nie je možný nezávislý výstup vzduchu..

V budúcnosti môžu nastať lokálne problémy v dôsledku prieniku vzduchu do systému, ku ktorému dochádza počas jeho prevádzky, akumulácii vzduchových bublín v chladiacej kvapaline.

Odstráňte vzduch bezprostredne po inštalácii vykurovacieho systému je nevyhnutné, pretože na začiatku práce v radiátoroch sa zátky objavujú akýmkoľvek spôsobom. Túto prácu je potrebné vykonať aj pri spustení vykurovacieho systému po letnom období..

Dôvodom pre vznik vzduchu môže byť aj uvoľnenie vodíka v čase korózie častí kovovej siete. Batérie vyrobené z hliníka bez špeciálneho povlaku vnútornej steny stabilne uvoľňujú vodík do kvapaliny a vstupujú s ňou do chemickej reakcie.

Princíp činnosti pri odvádzaní vzduchu z vykurovacieho systému je popísaný v nasledujúcich odsekoch:

 1. Najprv musíte pripraviť nádobu na tekutinu a handru..
 2. Ak sa nahromadil vzduch, odstráňte ho. Mayevského žeriav sa ručne, pomocou kľúča alebo skrutkovača, raz otočí proti smeru hodinových ručičiek. Vzduchové hmoty budú syčať a budú odstránené z chladiča. Je príliš veľa zachyteného vzduchu? So žeriavom sa teda dá ešte trochu pootočiť. V otvorenej polohe je ponechaný, kým tekutina nezačne vytekať von z otvoru a vzduch prestane vychádzať.
 3. Uzatvárací ventil je teraz možné zatvoriť. Ak sú vo vykurovacom systéme čerpadlá na nútený obeh chladiacej kvapaliny, musia byť nejaký čas pred prácou na odvzdušňovaní vypnuté. V opačnom prípade nebudete môcť korok úplne získať..

Na veľkých potrubiach, kde sa pravidelne hromadia vzduchové uzávery, spravidla nie je nainštalovaný ručný ventil. Pre tieto systémy sa používajú iné zariadenia na odstraňovanie plynov..

Ako si vybrať správne zariadenie

Dnes existuje široká škála úprav a dizajnu Mayevského žeriavu

Pri nákupe by ste mali venovať pozornosť niektorým nuansám. Hlavným ukazovateľom trvanlivosti je mosadzná základňa

Okrem samotného kovu musíte venovať pozornosť kvalite závitu, jednoduchosti použitia mechanizmu na otvorenie ventilu, prítomnosti tesniacej gumy na tvarovke. Veľkosť vstupného potrubia sa rozprestiera o 1, 1/2, 1/4 palca.

Moderné zariadenia sú vybavené hotovým plastovým ventilom, ktorý zachraňuje majiteľa od používania dostupných nástrojov. Takéto modely však nie sú celkom praktické v miestnostiach, kde sa často nachádzajú deti..

9cad77fea466217ff29d6c6255dc89e0.jpg

V tabuľke sú pre ilustračný príklad uvedené modely od rôznych výrobcov s uvedením ceny.

Obrázok Výrobca Typ úpravy Cena, rub.
2d0484a3f6262570ec58002e4cd59d48.jpg JSC „BAZ“ Manuál, 1/2 palca 35
d4d1650721dd522bef1494c046b5e778.jpg Santech svet Automatický, 1 palec 449
468edd037f0cfb1f093a713d0bb36202.jpg Domáce termo Manuál, 1/2 palca 310
913eb70a73ef50eb546a0d70974d5945.jpg RBM Manuál, 3/4 “ 352
50f4d45d6595032d467efea23422fdf7.jpg Carlo poletti Manuál, 3/4 “ 318
“Delta” Automatický stroj s poistkou 335

technické údaje

Mayevsky žeriav vykonáva jedinú funkciu odstraňovania vzduchu z vykurovacieho systému, takže nebude ťažké ho vybrať podľa parametrov. Je potrebné vziať do úvahy iba to, že ventil musí byť vhodný pre vykurovací systém. Pre sieť vo vidieckom dome budú vhodné rôzne modely a pre byt je lepšie vybrať si podľa tlaku a teploty. Tieto vlastnosti je možné získať od špeciálnej organizácie..

Tu sú technické vlastnosti Mayevského žeriavu podľa GOST.

Pracovné prostredie Môžu to byť dva typy, a v tomto ohľade existujú ventily, ktoré pracujú s kvapalinami – pitná alebo priemyselná voda a iné neagresívne kvapaliny, a vzduchové ventily pre paru a stlačený vzduch.
Pracovná teplota Mnoho zariadení pracuje pri teplotách + 100-120 ° C. Existujú však úpravy, ktoré fungujú s chladivami až do +150 ° C..
Tlak Mnoho z nich má 10 atmosfér. Ak je tlak vo vykurovacom systéme vyšší, čo je zriedkavé, odborníci radia nainštalovať Mayevského žeriav, ktorý je schopný odolať 16 atmosfér. Niekedy môžete vidieť označenie Ru, čo znamená nominálny tlak, ktorý pre potrubné zariadenie podľa GOST 356-80 zodpovedá hodnotám 1,0 a 1,6 MPa. Ide o stabilný tlak tekutiny udržiavaný odvzdušňovacím ventilom počas celej doby prevádzky..
Typ závitu Môžu byť dvoch typov: vnútorné a vonkajšie. Vonkajší môže mať 1, ½ alebo ¾ palca. V označení budú mať tieto ventily označenie DN 25, DN 15 a DN 20, kde čísla označujú veľkosť pripojenia v milimetroch. Metrické závity môžu mať 10 mm s rozstupom 1 mm. Označenie v označení М10х1.
Materiál tela Obvykle je to 20 ocelí (štruktúrny uhlík) alebo mosadz. Tieto materiály sú najmenej náchylné na reakcie a koróziu, preto sme sa rozhodli práve pre ne. To tiež zvyšuje životnosť výrobkov..

S touto charakteristikou je spojená aj trieda tesnosti. Nie každá výrobná spoločnosť to špecifikuje, takže je potrebné pripomenúť, že podľa GOST 9544-93 pre Mayevského žeriav musí ísť o triedu A (žiadne viditeľné úniky).

Rozsah a druhy žeriavov

Mayevského ručné ventily sa používajú na nasledujúce účely:

 1. V prvom rade odstránenie vzduchových bublín z vykurovacích radiátorov všetkých typov – hliníka, ocele a liatiny.
 2. Odvod vzduchu z vyhrievaných držiakov na uteráky.
 3. Pravidelné vetranie problémových oblastí vykurovacej siete – dilatačné škáry nasadené nahor, obtokové slučky (napríklad nad prednými dverami), stúpačky a ďalšie miesta, kde sa hromadí vzduch.

Inštaláciu odvzdušňovacích ventilov zabezpečujú všetci výrobcovia moderných radiátorov. Vykurovacie zariadenia z výrobného závodu sú vybavené zátkami (zátkami) s otvorom pre ventil Mayevsky. Ventil batérie je vybraný podľa priemeru vonkajšieho závitu potrubia – G¼ “, ½”, ¾ “

Ak potrebujete zorganizovať vypúšťanie vzduchu v problematickej oblasti systému, kúpi sa ventil v sovietskom štýle s vonkajším metrickým závitom M10 x 1. Stena potrubia je vyvŕtaná vrtákom Ø9 mm, závit je odrezaný kohútik, potom sa Mayevského ventil zaskrutkuje pomocou kĺbového tesnenia s vodovodným ľanom

Nuance počas prevádzky

Aby proces odvzdušnenia nahromadeného vzduchu v systéme prebehol bez nežiaducich následkov, nižšie sú uvedené podrobné pokyny pre všetky manipulácie..

 • Ak je pohyb výmenníka tepla spôsobený obehovým čerpadlom, musí byť vypnutý. To sa robí 15 minút pred začiatkom práce. Je to nevyhnutné, aby sa vzduch prestal miešať s vodou a hromadil sa v hornej časti batérie..

b65f425fc9850a1462ef1ace254f93e2.jpg

Odpojené čerpadlo

 • Zásobte sa suchou handrou a prázdnym vedrom, pretože po otvorení ventilu musíte počkať, kým vzduch prestane syčať, a potom nasledovať voda. Ventil môžete zavrieť iba vtedy, keď voda začne tiecť rovnomerným prerušovaným prúdom..
 • Čo keď vzduch neprestane krvácať? V oblasti servisovanej batérie vyhľadajte poruchu alebo voľné skrútenie. To sa dá urobiť pomocou kúska papiera. Nechajte ventil otvorený a presuňte papier zo vzdialenosti 1 cm na všetky možné miesta na radiátore a potrubí, ktoré k nemu pasujú. Po zistení miesta úniku vzduchu vymeňte poškodený prvok.
 • Keď sa systém odvetrávania vzduchu niekoľko rokov nepoužíva, závity ventilov môžu vykysnúť. Budete musieť použiť mazivo typu WD-40, potom ho ľahkým poklepaním na kohútik odskrutkujte.

Dôsledky vetrania vykurovacieho systému

 • Vykurovací systém nepracuje správne
 • Hluk počas cirkulácie chladiacej kvapaliny
 • Vibrácie potrubí, ktoré nakoniec povedú k odtlakovaniu
 • Vzduchové zátky spomaľujú cirkuláciu chladiacej kvapaliny alebo ju úplne zastavujú
 • Korózia interiéru radiátorov a potrubí

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Mayevského žeriav v podobe, v akej existuje, sa objavil už v 33. roku dvadsiateho storočia, jeho úlohou je uvoľniť vykurovací systém zo vzduchu, ktorý sa do neho dostal, čo bráni chladiacej kvapaline vyplniť celý vnútorný priestor batérie a diaľnice.

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Takto funguje Mayevského žeriav – princípom činnosti je zdvihnutie ihly, ktorá otvára malý otvor s priemerom asi dva milimetre, z ktorého vychádza nahromadený vzduch..

Technológia inštalácie Mayevského žeriavu na liatinový radiátor

Inštalácia akéhokoľvek modelu Mayevského žeriavu začína uvoľnením systému z chladiacej kvapaliny. Po vypustení všetkej vody zo systému sa pracuje v nasledujúcom poradí:

 • Je potrebné odskrutkovať zástrčku umiestnenú v hornej časti priestoru pre batériu.
 • Namiesto toho nainštalujte kohútik. Pri zaskrutkovaní modelu je potrebné dbať na tesnenie otvoru. Za týmto účelom je zariadenie vybavené gumovým tesnením, ktoré zaisťuje tesnosť inštalácie. Na posilnenie tesnenia sa na závitník odpichu navinú ľanové vlákna impregnované olejom alebo páskou FUM.

Dôležité: na inštaláciu do radiátorov z liatiny sa odporúča použiť kohútik Mayevsky vyrobený z mosadze. Tento materiál má zvýšenú pevnosť.

Ak je potrebné nainštalovať Mayevského žeriav na starú liatinovú batériu, v ktorej je horná zátka pevne pripevnená, to znamená, že ju nemožno odskrutkovať, je potrebné pripraviť miesto na inštaláciu zariadenia. Na tento účel je potrebné do liatinovej zátky vyvŕtať otvor. Jeho priemer by mal byť o niečo menší ako priemer závitu.

Potom sa pomocou kohútika odreže závit do otvoru, ktorý zodpovedá závitu ventilu. Po kontrole správnosti závitov je možné ventil znova nainštalovať. Nezabudnite na povinné utesnenie zaskrutkovateľného miesta zariadenia..

Stáva sa, že je potrebné vymeniť Mayevského žeriav. Na vybratie starého zariadenia je potrebné použiť dva nastaviteľné kľúče. Jeden z nich odskrutkuje kohútik a druhý v tejto dobe musí držať zástrčku na chladiči. Je to nevyhnutné, aby sa v momente odskrutkovania kohútika zátka neuvoľnila, čím sa naruší tesnosť batérie..

Ako otvoriť

Existujú tri spôsoby, ako otvoriť kohútik Mayevského:

 • So špeciálnym kľúčom;
 • Skrutkovač;
 • Ručne alebo pomocou klieští.

Zariadenie má štvorcovú, šesťuholníkovú alebo nepravidelnú štvorhrannú hlavu. K takejto hlave je potrebný príslušný kľúč..

Kľúč pre Mayevského žeriav

Kľúč pre Mayevského žeriav

Zárez pre skrutkovač na Mayevského žeriave

Zárez pre skrutkovač na Mayevského žeriave

Niektoré modely sú vybavené ryhovanou hlavou. Dá sa odskrutkovať prstami, a ak to nefunguje, môžete ho upnúť do klieští alebo klieští a otočiť.

Mayevského žeriav s hlavou na kliešte a kliešte

Čo je Mayevsky žeriav

Pokusy o vyriešenie problému preťaženia vzduchu vo vykurovacích systémoch boli urobené na začiatku 20. storočia. Na tento účel sa aktívne používali kohútiky – zvládli úlohu odvzdušnenia, ale často sa používali nielen na určený účel, ale aj na odvádzanie vody z vykurovacieho okruhu na iné účely..

Nekontrolované vypúšťanie chladiacej kvapaliny spôsobilo poškodenie vykurovacej siete, pretože by to mohlo spôsobiť vznik ďalších vzduchových uzáverov a zmenu tlaku v potrubiach. Navyše kvôli vysokej teplote vody vstupujúcej do radiátorov by mohli trpieť aj ľudia, ktorí ju používajú..

b95ea3cce95db56faa6fab496846f356.jpg

Vynálezca Ch.B. Mayevsky, podľa ktorého je pomenovaný odvzdušňovací ventil, nevymyslel samotný odvzdušňovací ventil, ale spôsob utesnenia jeho častí. Mayevsky navrhol spojiť časti žeriavového kužeľa do kužeľa. To umožnilo zachovať tesnosť jednotky vykurovacej siete v zatvorenej polohe. Tento dizajn navyše znemožnil zber vody z ohrievača..

Mechanický žeriav

Mechanický CM sa najčastejšie používa vo vykurovacích a iných hydraulických systémoch s núteným obehom pracovnej tekutiny..

Kritériá výberu

Mayevského žeriav

Ak sa chcete rozhodnúť, či je potrebné nainštalovať Mayevského žeriav, premýšľajte o tom, či vzduch bude schopný samostatne opustiť potrubia a radiátory. Vezmite do úvahy fyzikálne zákony: vzduch môže nechať potrubia a radiátory iba hore. Na základe tohto parametra si môžete vybrať, ktoré zariadenie je lepšie.

Pri výbere vhodného modelu stojí za zváženie aj materiál rúrok, dostupnosť voľného prístupu na miesto inštalácie a nuansy údržby mechanizmu..

Kľúčové odborné rady k výberovým kritériám:

 • V domoch s centralizovaným vykurovaním je vhodné nainštalovať manuálne modely alebo kohútiky s poistkami, ktoré pomôžu chrániť systém pred vodným rázom. Automatické kohútiky na zabránenie upchávaniu je možné nainštalovať do domácich systémov, kde cirkuluje vyčistený nosič tepla.
 • Na liatinové batérie je možné nainštalovať iba ručné kohútiky, a to aj do domáceho systému..
 • Pri plastových rúrach vyberte modely s poistkou. Chráni to mechanizmus pred poškodením vplyvom vodného rázu..
 • Na ťažko dostupných miestach stojí za to nainštalovať automatický model alebo ručný žeriav s ventilom..
 • Pri kúpe ventilu je dôležité venovať pozornosť materiálu, z ktorého je vyrobený. Mosadzná konštrukcia tela vydrží najdlhšie: tento materiál je odolný voči korózii.
 • Typ produktu, maximálne zaťaženie a zhoda s typom komunikácie sú uvedené v dokumentácii k modelu, preto je dôležité pri nákupe si preštudovať pokyny.

Mayevského žeriav

Mayevského žeriav

Kohútiky Mayevského s ventilmi by nemali byť inštalované v miestnostiach, kde sú malé deti.!

Typ pripojenia

Telo ventilu s vonkajším závitom je zaskrutkované do konektora chladiča alebo rúrkového spojenia, podobne ako spojovací ventil s vonkajším závitom.

Klasický kohútik Mayevsky so závitom

Vyrobené z mosadze, materiálu vysoko odolného voči korózii. Inštalované na akejkoľvek časti potrubia, ak je schéma potrubia zložitá a navíjajúca.

Komplexná schéma vykurovania vyžaduje Mayevského žeriav pri prechodoch zvislých rezov na vodorovné

Mayevsky guľový ventil: princíp činnosti

Hybridné siete používajú guľový ventil. Princíp činnosti je nasledujúci: namiesto skrutky má konštrukcia otočnú guľu s otvorom rovnajúcim sa otvoru. Tesnenia vo vnútri ventilu sú zodpovedné za spoľahlivosť v zatvorenej polohe..

Sekčný guľový ventil

Rozdiely

Zásadné rozdiely sú iba v priemere vonkajšieho závitu na tele: existujú výrobky s priemerom ½ ‘‘ a ¾ ’(15 a 20 mm)“. Existujú výrobky s priemerom 1 palec.

Skrutku je možné odstrániť skrutkovačom alebo špeciálnym kľúčom. Hlava skrutky má štvorcový tvar (príležitostne šesť- a osemhrannú hlavu) a otvor pre plochý skrutkovač. Kľúč je dodávaný s ventilom. Existujú modely s držadlom na odskrutkovanie skrutky.

Označenie označuje priemer spoja v milimetroch; parametre závitu sú označené M10 × 1 – dĺžka 10 mm, metrický rozstup závitu 1 mm.

Zariadenie a princíp činnosti

Mayevsky žeriav je vyrobený z materiálov odolných voči korózii, ako je napríklad mosadz. Vonkajšie môže mať kovové puzdro plastovú škrupinu pre estetickejší vzhľad.

d87e2a8b82154f38d1a126c58621a7f5.jpg

Hlavné časti Mayevského konštrukcie žeriavu:

 • teleso s kalibračným vstupom a odtokovým výstupom,
 • kužeľový ihlový ventil,
 • tesniaci krúžok,
 • skrutka alebo skrutkovač s ventilom alebo poistkou.

Konštrukciu odvzdušňovača je možné meniť a dopĺňať o ďalšie prvky, majú rôzny priemer závitu, pričom je zachovaný princíp činnosti.

V zatvorenej polohe udržuje ihlový ventil tesnosť systému a nevypúšťa chladiacu kvapalinu. Otáčaním zaisťovacej skrutky sa ihla pohybuje a uvoľňuje odtokový otvor.

Vzduch prúdi z batérie do kalibračného otvoru ventilu a je vypúšťacím otvorom vypúšťaný von. Po uvoľnení vzduchu sa vytvorená dutina naplní horúcou vodou, obnoví sa cirkulácia chladiacej kvapaliny, vyrovná sa tlak vo vnútri potrubí.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • jednoduchá konštrukcia;
 • trvanlivosť;
 • kompaktnosť a schopnosť inštalovať aj na ťažko dostupných miestach;
 • spoľahlivosť;
 • malá cena;
 • štýlový dizajn.

Nevýhody:

 • potreba ručného vypúšťania vzduchu – Mayevského kohútiky nefungujú automaticky. Nie sú veľmi vhodné na plnenie veľkých systémov – odvzdušnenie bude trvať veľmi dlho; na miestach, kde sa vzduch neustále hromadí, je lepšie nainštalovať automatický odvzdušňovač;
 • nie je určené na prevádzku v systémoch s tlakmi vyššími ako 1,6 MPa.

Tipy na výber a ceny

Kúpte si ventily z obchodu, nie z trhu. Najlepšie so šekom. Napriek tomu, že je ich dizajn jednoduchý a spoľahlivý, chybné výrobky sa stávajú – je možné ich vymeniť. Nekupujte výrobky z ocele (ak zrazu narazíte), ideálnym materiálom je mosadz.

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Ak má skrutka držadlo, bude oveľa jednoduchšie vypúšťať vzduch. A deti v zaujímavom veku tiež. Pri výbere takéhoto modelu preto triezvo zhodnoťte vek a mieru hravosti detských rúk..

Zariadenie rôznych modelov Mayevského žeriavu

Mayevsky odvzdušňovací ventil je zariadenie s ihlovým uzatváracím ventilom v strede. Pohyb ventilu je ovládaný špeciálnou štvorcovou skrutkou. Vonku sú štandardné veľkosti závitov: ½, ¾ alebo 1 palec. Riadiaca skrutka má drážkovanú hlavu pre krížový skrutkovač. Navyše sa dá otáčať pomocou špeciálneho kľúča alebo bežných klieští. Existuje niekoľko modelov vetracieho otvoru Mayevského. Zaujímavé informácie o tomto užitočnom zariadení nájdete v nasledujúcom videu:

Manuálny model

Toto je najjednoduchšie a najspoľahlivejšie zariadenie, ktoré vám umožňuje ovládať množstvo vzduchu vo vykurovacom systéme. Najjednoduchší Mayevského žeriav pozostáva z:

 • odolné mosadzné telo;
 • oceľový ihlový ventil;
 • plastové puzdro.

Konštrukcia zariadenia sa môže líšiť: v niektorých modeloch sa plastové puzdro pohybuje v horizontálnej rovine, v iných je na okraji ventilovej matice špeciálny otvor. Okrem obvyklého ručného Mayevského žeriavu sa vyrábajú ďalšie dve odrody: automatický žeriav a model so vstavaným poistným ventilom..

Mayevského ručný žeriav

Ručný kohútik Mayevského je možné nainštalovať takmer na každý radiátor. Na jeho otvorenie môžete použiť špeciálny kľúč, ako aj skrutkovač alebo kliešte

Konštrukcia automatického žeriavu Mayevsky

Toto zariadenie vyzerá ako malý kovový valec s otvorom v hornej časti. Vnútri je okrem ihlového ventilu aj snímač fungujúci na plavákovom princípe. Senzor reaguje na zmeny objemu vzduchu vo vnútri kohútika. Keď sa dosiahne kritická hodnota, ventil sa otvorí a uvoľní nahromadený vzduch a potom sa zatvorí. Na prevádzku takého zariadenia nie je prakticky potrebný ľudský zásah, stačí ho nainštalovať na vhodné miesto.

Automatizované modely sú citlivé na stav chladiacej kvapaliny. Úzky otvor sa môže ľahko upchať, čo spôsobuje zbytočné ovládanie ventilu. Takéto zablokovanie môžete odstrániť pomocou bežnej šijacej ihly..

Čo dáva použitie poistného ventilu?

Mayevsky odvzdušňovací ventil s poistným ventilom je trochu komplikovanou verziou ručne ovládaného modelu. Poistný ventil je citlivý na tlak vykurovacieho média v systéme. Ak tento indikátor prekročí 15 atmosfér, poistný ventil sa otvorí a chladiaca kvapalina začne odtekať z vykurovacieho okruhu. Takáto situácia môže nastať v prípade náhleho vodného rázu, v takom prípade ventil zabráni poškodeniu prvkov systému..

Fotografia Mayevského žeriavu a opis jeho odrôd

Každý projekt vykurovacieho systému má iné usporiadanie pracovných telies (batérie a vyhrievané vešiaky na uteráky), takže konštrukcia nie vždy umožňuje umiestnenie Mayevského žeriavu na miesto dostupné pre údržbu. Čo viedlo vývojárov k vytvoreniu niekoľkých typov ventilov.

Ručný model žeriava

Najbežnejšia úprava, pretože má dostatočne spoľahlivý mechanizmus, hlavnou vecou je, že prístup k nemu je bezplatný, pretože žeriav sa otvára plochým skrutkovačom alebo špeciálnym štvorstranným kľúčom pre Mayevského žeriav. Ihlový mechanizmus funguje v dvoch verziách, horizontálne otvára clonu, aby cez ňu mohol prechádzať vzduch, a s otvorom v tele matice.

Mayevského ručný žeriav

Ako fungujú automatické vetracie otvory

Princíp činnosti automatického odvzdušňovača na vykurovanie je prítomnosť plaváka. Plavák podopiera ihlový ventil pružinou, systém je nastavený na určitý tlak vzduchu v chladiči, akonáhle sa vzduch zvýši na povolenú hodnotu, ventil sa otvorí a odvzdušní všetok prebytočný vzduch otvorom v strede hlava ventilu. Keď sa tlak vráti do normálu, ventil sa zatvorí. Inštalácia tejto verzie zariadenia sa týka iba ťažko dostupných vykurovacích jednotiek. V priemyselnom meradle sa na likvidáciu vzduchom prenášaných batérií používajú iné zariadenia..

Mayevsky žeriav automatický

Bezpečnostný ventil

Jedná sa o vylepšený manuálny ventil Mayevsky, doplnený o snímač vysokého tlaku. Podstatou jeho práce je zabrániť rozpadu vykurovacieho systému a jeho pracovných telies v prípade, že tlak chladiacej kvapaliny prekročí 15 atmosfér. Ventil sa otvorí a vypustí prebytočnú vodu z batérie. V dôsledku vodného rázu sa môže vytvoriť nadmerný tlak.

Zariadenie na odvzdušnenie poistky

Ako si vybrať správne zariadenie?

Na výber vhodného modelu Mayevského žeriavu je potrebné posúdiť stav a možnosti vášho vykurovacieho systému, ako aj vlastnosti umiestnenia radiátorov. Jednoduché ručne ovládané modely sú vhodné takmer všade. Malo by sa pamätať na to, že na otočenie ovládacej skrutky je potrebný určitý priestor: viac – na prácu so skrutkovačom alebo kliešťami, menej – ak sa ventil otvára špeciálnym kľúčom. V výklenkoch chladiča môže byť priestor veľmi obmedzený.

Automatizované modely budú veľmi vhodné práve pre prípady s obmedzeným prístupom k radiátoru, umiestnené v stiesnenom výklenku alebo skrytej dekoratívnej obrazovke. V domácnostiach s centralizovanými vykurovacími systémami sa však neodporúča používať automatické vetracie otvory..

V takýchto domoch je chladiaca kvapalina spravidla taká špinavá, že otvor pre batériu je čoskoro upchatý. Zariadenie bude musieť byť čistené raz za mesiac alebo viac, čo bude negovať pohodlie jeho používania. Okrem toho dochádza k prerušeniu dodávky chladiacej kvapaliny počas centralizovaného vykurovania pomerne často, preto sa v takom systéme hromadí viac nepotrebného vzduchu ako pri autonómnom vykurovaní. Odvzdušnenie vzduchu 2 mm otvorom môže trvať príliš dlho.

Z rovnakých dôvodov by ste nemali inštalovať automatizované modely na staré liatinové radiátory. Pre nich sa odporúča používať špeciálne modely v mosadznom puzdre, napríklad MC140 v súlade s GOST 9544-93. Toto zariadenie toleruje nárast teploty až o 150 stupňov a je vhodné nielen pre systémy s kvapalným tepelným nosičom, ale aj pre parné vykurovanie..

Mayevského žeriav na liatinový radiátor

Na staré liatinové radiátory sa odporúča nainštalovať špeciálne modely Mayevského žeriavu, ktoré sú vyrobené z mosadze a majú zvýšenú pevnosť.

Na inštaláciu v potrubných systémoch z PVC sa odporúčajú vetracie otvory s poistným ventilom. Tieto konštrukcie sú citlivé na vodné kladivo a inštalácia žeriava zabráni prasknutiu. Tieto modely sú účinné aj v systémoch ústredného kúrenia, ktoré často podliehajú náhlym poklesom tlaku..

Výber ventilu podľa technických parametrov

Štandardné veľkosti Mayevského žeriavov sú 15 a 20 mm, ½ ″ a ¾ ″ – priemery potrubí a horné body radiátorov. Pracovný tlak vykurovania súkromného domu je 10 barov, v bytovom dome – až 16 barov. V oboch prípadoch musia byť zariadenia zakúpené s rezervou tlaku, berúc do úvahy možné kvapky a vodné šoky.

Urobte si svojpomocne Mayevsky žeriav, inštalácia, nastavenie, prevádzka

Proces inštalácie je ľahký aj pre začiatočníkov bez skúseností, domácich majstrov. Vyžadujú sa nasledujúce nástroje:

 1. Mayevského žeriav – automatický alebo mechanický. Výrobca spravidla ponúka kompletnú sadu s gumovými tesneniami. Odporúčame ihneď skontrolovať model v obchode – skrutka by sa mala voľne otáčať, kľúč – štvorcový alebo plochý koniec, ako napríklad skrutkovač – je ľahké vstúpiť do rizika..
 2. Páska z dymu. Profesionálni zámočníci odporúčajú použiť na tesnenie ďalšie tesniace materiály. Vodné kladivo môže tvoriť fistulu pozdĺž tesnenia.
 3. Na odskrutkovanie alebo výmenu starého ventilu je potrebný nastaviteľný kľúč. Ak inštalatérska sada nemá kľúč na otáčanie skrutky, je potrebný skrutkovač.

Tabuľka 1. Inštalácia Mayevského žeriavu vlastnými rukami

Názov práce Popis fotografie
Príprava Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Vypúšťanie chladiacej kvapaliny z horného bodu chladiča

Pred inštaláciou je voda z radiátorov úplne vypustená. Autonómny systém má na tento účel špeciálne uzatváracie ventily na napájaní. Stúpačky bytov blokujú pracovníci správy domu.
Montáž Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Namiesto pásky-dymu je možné použiť vlečné vlákna

Práca spočíva v odskrutkovaní zástrčky na chladiči a inštalácii ventilu na jeho miesto na vytlačenie vzduchu. Na tesnenie sa na závit naskrutkuje dymová páska, nainštalujú sa tesnenia a naskrutkuje sa ventil. Mnoho moderných radiátorov už má v súprave kľúče od Mayevského kohútikov. Na otáčanie skrutiek sa používa aj jednoduchý plochý skrutkovač, vložený do rizika na ventile..
Úprava Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Nepreháňajte to – uzáver a skrutku je možné ľahko zlomiť

Po inštalácii sa radiátory naplnia chladiacou kvapalinou a skontroluje sa tesnosť spoja medzi nimi a Mayevského ventilom. Prichádzajúce kvapky a dokonca aj netesnosti sú ospravedlnením na dotiahnutie matice kľúčom, kým sa uvoľnenie vlhkosti úplne nezastaví.
Vykorisťovanie Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Kontrola tesnosti Mayevského žeriavu

Ďalej, po úplnom naplnení systému chladiacou alebo studenou vodou, ak nie sú žiadne sťažnosti, sa vykonajú testy s chladiacou kvapalinou otočením kľúča ventilu v požadovanom smere..
Inštalácia Mayevského žeriavu na liatinové radiátory Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Viacdielnym radiátorom hrozí viac „vzduchom“

Vzhľadom na zložitosť inštalácie je možné použiť klasické kohútiky Mayevsky pre liatinové radiátory. Spočíva v tom, že na hornú zátku vyvŕtate otvor požadovaného priemeru a poklepete špeciálnym nástrojom – razníkom. Ďalej je inštalácia rovnaká, ako je popísané vyššie..
Modely ventilov pre liatinové radiátory Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Niektoré ventily majú umeleckú hodnotu

Ťažkosti nastanú v neustálom upchávaní kohútika a potrebe jeho čistenia. Že v podmienkach centralizovanej siete dodávok tepla je nemožné (budete musieť neustále kontaktovať bytový úrad, aby ste vypli stúpačky, a to nemôže spôsobiť nespokojnosť medzi susedmi). Preto sú pre liatinové radiátory vhodnejšie automatické vetracie otvory. Ich princíp činnosti je podobný ako pri klasických ventiloch. Bežné značky – OMEC a MS -140.

Dôležité! Je lepšie ihneď pripraviť nádobu na vypustenú chladiacu kvapalinu veľkého objemu – umývadlo, vedro. Je potrebné poháňať vzduch, kým sa vodný lúč nestane rovnomerným, bez trhnutí.

Prečo sa vzduch hromadí v radiátoroch na ohrev vody?

Keď bol vykurovací prvok práve nainštalovaný nový alebo prešiel rozsiahlou opravou, nie sú žiadne otázky o vzhľade vzduchu vo vnútri radiátorov. Pri intenzívnom používaní systému je ťažšie zistiť, odkiaľ pochádzajú vzduchové zámky. To je často spôsobené chybami pri inštalácii alebo prevádzke..

Ak pokryjete všetky prípady problému, vzduch ohrievaný sa objaví z nasledujúcich dôvodov:

 • gravitačný systém nie je v súlade so sklonom potrubí;
 • batéria je umiestnená na konzolách nie na úrovni s prísnou horizontálnou polohou;
 • plnenie vody do vykurovacieho systému sa robí nesprávne;
 • odtlakovanie uzlov, zlé pripojenie niektorých vykurovacích telies;
 • nedostatok automatizácie na odvzdušnenie alebo jeho poruchu;
 • menšie opravy samostatnej jednotky, v dôsledku čoho došlo k odtlakovaniu systému;
 • akumulácia veľkého množstva hrdze vo vnútri častí batérie;
 • naliatím do autonómneho vykurovania nová časť vody obsahujúca veľkú prímes vzduchu.

Porušenie horizontálnej polohy batérie povedie k jej častému vetraniu.

Z tohto dôvodu je ťažké zistiť vzduch v batérii. Keď ich však poznáte, stojí za to prijať opatrenia vopred, aby sa znížila pravdepodobnosť ohrevu vzduchu..

Ako zistíte, či je batéria vzdušná

Známky tvorby vzduchovej komory sa objavia okamžite. Tu nemusíte byť veľký špecialista, aby ste pochopili, že je potrebné zbaviť sa vzduchu v chladiči vykurovaním.

O ohreve vzduchu sa môžete dozvedieť podľa nasledujúcich znakov:

 1. Vzduch slúži ako druh tepelného izolátora. V mieste, kde sa hromadí vo vnútri batérie, sa sekcie neohrievajú z chladiacej kvapaliny. Oblasti je možné ľahko identifikovať dotykom radiátora dlaňou.
 2. Prítomnosť vzduchu bude signalizovaná bublaním v batériách, keď je zapnuté kúrenie..
 3. Autonómne vykurovanie uzavretého typu je vybavené manometrom. Ak meracie zariadenie ukazuje pokles tlaku v systéme, potom k nemu nedochádza bez konkrétneho dôvodu. Pravdepodobne sa niekde objavil únik kvôli odtlakovaniu zostavy. Prirodzene, keď chladiaca kvapalina vyteká, do systému vstupuje vzduch.

Ak sa objaví jeden z dôvodov, je potrebné vypustiť vzduch z batérie v byte, potom sa obnoví účinnosť vykurovania.

Dôležité! Dôvodom chladenia batérie môže byť zablokovanie hrdze alebo nečistôt v jednom z prívodných potrubí. Ak pri odtoku z Mayevského kohútika tečie silný prúd vody bez toho, aby vzduch vytekal, potom nie je problém s odvzdušňovaním.

Kedy vypustiť vzduch z batérií

Krvácajúci vzduch by ste mali riešiť hneď, ako sa objaví jeden z uvedených dôvodov. Dajú sa však identifikovať iba počas sezóny, keď je zapnuté kúrenie..

Je dôležité vedieť, že vzduch sa vytvára v systéme, aj keď nefunguje. Mnohí nevenujú pozornosť tejto nuancii, ale márne. Kyslík vo vnútri batérie a kovových rúrok prispieva k tvorbe korózie. Kusy hrdze odpadávajú a vytvárajú sa blokády. Na predĺženie životnosti systému je vzduch v vykurovacích batériách v byte vetraný aj v lete.

Počas tohto obdobia sa vysielanie najčastejšie vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 1. Letné obdobie je vyhradené na opravy kúrenia. Inštalatéri servisnej organizácie menia ventily, zhnité potrubia. Na opravu oddelenej časti sa voda vypúšťa z celého stúpača.
 2. Majitelia bytov v lete sa nezávisle zaoberajú opravou ich vykurovania. Vzhľadom na neschopnosť odpojiť obvod od centralizovaného systému je voda taktiež vypúšťaná z celého stúpača. V niektorých prípadoch sú odvodnené z celej viacpodlažnej budovy..
 3. Ak by boli uzatváracie ventily pri vchode do bytového domu zatvorené, podľa fyzikálnych zákonov sa objem chladiacej kvapaliny znížil. Po otvorení ventilov tlaková voda nasaje vzduch a naplní ním stúpačky.
 4. V letnom období zámočník často úmyselne uvoľňuje tlak zo stúpačov, aby sa v budúcnosti vyhol zbytočnej práci. Faktom je, že staré liatinové batérie po zastavení zahrievania niekedy začnú prúdiť na križovatkách sekcií, ak dlho stoja pod vysokým tlakom studenej chladiacej kvapaliny. Pre zámočníkov je jednoduchšie uvoľniť tlak, než vymeniť mnoho tesnení, vykonávať zložitú demontáž sekcií.

Na vyvetranie celého stúpača je potrebné odvzdušniť batériu v najvyššom poschodí alebo v podkroví, čo závisí od schémy vykurovania. Túto prácu zvyčajne vykonávajú samotní zámočníci pred začiatkom vykurovacej sezóny. Majiteľ každého bytu pripojeného k tejto stúpačke musí v lete pravidelne odvádzať vzduch zo svojich radiátorov, aby jeho vlastný systém zostal maximálne naplnený chladiacou kvapalinou..

Ako vypustiť vzduch z radiátorov

Na odstránenie vzduchových zámkov boli vytvorené špeciálne jednotky. Pracujú v manuálnom alebo automatickom režime, v závislosti od zariadenia. Takéto armatúry by mali byť na každom radiátore a ťažkých častiach potrubia..

Koľko vzduchu je potrebné odvzdušniť v batériách

Trvanie postupu je určené individuálne. Všetko závisí od schémy, typu vykurovania, stupňa vetrania. Obvykle sa tento proces považuje za ukončený, keď vzduch z kohútika prestane syčať a voda prúdi rovnomerným prúdom.

Odvod vzduchu sa považuje za ukončený, keď voda tečie rovnomerne z kohútika.

Na sebavedomé odstránenie vzduchovej komory v chladiči sa cez kohútik nalejú 3 vedrá s vodou. Pri takom množstve chladiacej kvapaliny všetok vzduch zaručene odíde.

Ako sa vyhnúť preťaženiu vzduchu

Nie je možné úplne vylúčiť tvorbu vzduchových zápch na 100% ani pri modernom vykurovaní. Pravdepodobnosť ich vzniku však môžete znížiť, ak budete dodržiavať niekoľko pravidiel..

Pri inštalovanom vykurovaní podľa správnej schémy sa vetranie vyskytuje len zriedka.

Najprv musíte správne namontovať všetky vykurovacie zariadenia, vybrať optimálnu schému vykurovania pre konkrétnu budovu. Batérie sú umiestnené striktne horizontálne. Potrubie je položené so svahmi. Každý radiátor je vybavený Mayevským žeriavom alebo sú nainštalované automatické vetracie otvory. Uzol je navyše dodatočne umiestnený na ťažkých častiach potrubia, kde existuje riziko vzniku zátky.

Voda sa do autonómneho systému pridáva cez spätné potrubie. Na to je v najnižšom bode obrysu kovanie s uzatváracím prvkom. Ak je autonómny systém otvorený, neustále udržiavajte hladinu vody v expanznej nádrži.

Poskytnuté video pomôže odvzdušniť vykurovací radiátor:

Odborná rada

Niekoľko tipov od profesionálov vám pomôže bezpečne odvzdušniť systém a znížiť pravdepodobnosť dopravných zápch:

 1. Voda sa do chladeného autonómneho vykurovacieho okruhu pridáva vždy z najnižšieho bodu pod nízkym tlakom. Po doplnení zapnite kotol, zohrejte chladiacu kvapalinu na teplotu 60 ° C a začnite odvádzať vzduch z každej batérie cez kohútik Mayevsky. Ak je to potrebné, po údržbe všetkých radiátorov pridajte do systému vodu..
 2. Tyč z Mayevského žeriavu nemožno úplne odskrutkovať. Je ťažké ho naskrutkovať späť pod tečúcou horúcou vodou a často je to nemožné..
 3. V byte je prísne zakázané odskrutkovať uzáver chladiča. Diaľkové vykurovanie pracuje pod vysokým tlakom. Ak je zástrčka odtrhnutá, všetky byty pod ňou budú zaplavené..

Ak sa vyskytnú problémy s vetraním vzduchu, je optimálne zavolať špecialistu zo servisnej organizácie, ktorý má právo vypnúť stúpačku na opravy aj počas vykurovacej sezóny..

Kde nainštalovať zariadenie?

Zariadenie je nainštalované v najvyšších bodoch izbovej siete. Okrem toho však zohľadňujú schému inštalácie vykurovacej siete.

Vertikálny spôsob dodávania chladiacej kvapaliny vyžaduje, aby bol KM vybavený každým chladičom umiestneným v poslednom poschodí, kde je za prítomnosti spätného vedenia nižší prívod.

Vzduchové ventily sú tiež potrebné všade na zariadeniach, v ktorých je spojenie úplne alebo čiastočne pod úrovňou hornej osi pripojenia. Potom je prirodzené odstránenie blokády kyslíka ťažké. S horizontálnou verziou schémy KM je umiestnená na každom vykurovacom radiátore.

Vzduchové ventily sú tiež inštalované v oblastiach, kde sú v potrubí ohyby. Napríklad napríklad s ostrým ohybom potrubia nahor a nasledujúcim zostupom nadol pre krátky segment sa vytvorí vrecko. V tejto oblasti bude neustále dochádzať k vetraniu. Žeriav je nainštalovaný tu v najvyššom bode lokality..

Systém “teplej podlahy” vo väčšine prípadov tiež vyžaduje inštaláciu tohto zariadenia. Krvácanie je najúčinnejšie v skupine kolektorov, ktorá stúpa nad úroveň podlahy.

Systémy podlahového vykurovania si rýchlo získavajú obľubu medzi majiteľmi súkromných predmestských bytov a mestských bytov. V špeciálnom článku vám povieme, či je možné pripojiť “teplú podlahu” z vykurovania.

Kohútiky Mayevského slúžia aj na vybavenie sušičky uterákov v kúpeľni. Je to nevyhnutné vtedy, keď v systéme dochádza k pravidelnému vetraniu. Výrobca poskytuje otvor pre ventil v vyhrievaných koľajničkách na uteráky spojených zospodu. S bočným pripojením je táto časť potrubia mierne upravená. Potom sa do napájacej zóny implantuje odpalisko s požadovanými parametrami vlákna. Zariadenie nainštalujte nasmerovaním zásuvky smerom od steny.

To je dôležité! Ak sa v potrubiach neustále hromadí vzduch, potom pri ďalšej oprave stojí za to kúpiť modely uterákov, ktoré sú už vybavené Mayevským žeriavom.

Výber miesta a postup inštalácie

Ak chcete nainštalovať odvzdušňovací ventil Mayevsky, jednoducho zaskrutkujte vhodný model do uzáveru chladiča zo strany dodávky. Pretože veľkosti závitov na zariadení sú štandardné, musí byť zvolené zariadenie s príslušným závitom. Ak je na chladiči nainštalovaná zástrčka bez závitu, mala by byť vymenená..

Na liatinovej zástrčke nie je ťažké urobiť požadovaný otvor sami. Vnútri by sa mala vyvŕtať diera a potom zvonku poklepať. Budete potrebovať elektrickú vŕtačku, 9 mm vŕtačku a závitník 10 x 1 s kľúčom.

Ventil má pravý závit a zátka má ľavý závit. Pri inštalácii držte zástrčku nastaviteľným kľúčom, aby sa jej závity neuvoľnili. Malo by sa pamätať na to, že pri zaskrutkovaní odvzdušňovacieho ventilu sa zátka uvoľní. Pri odskrutkovaní kohútika (napríklad pri výmene) sa zátka naskrutkuje viac.

Inštalácia Mayevského žeriavu

Pri inštalácii kohútika Mayevsky by sa na dotiahnutie zariadenia alebo držanie zástrčky, do ktorej je kohútik namontovaný, mal použiť nastaviteľný alebo plynový kľúč.

Pri inštalácii zariadenia by mali byť závity vystužené špeciálnym tesnením. Takéto tesnenie môže byť vyrobené z gumy alebo silikónu, ale neodporúča sa používať paronitové tesnenia s kohútikom Mayevsky. Niektorí ľudia radšej na spevnenie nite dodatočne používajú ľanové vinutie alebo dymovú pásku, ale nie je to potrebné. Tip – Pri inštalácii nasmerujte vývod mierne nadol. Vďaka tomu bude pohodlnejšie zbierať vodu, ktorá bude vytekať z chladiča na konci odvzdušnenia..

Na inštaláciu Mayevského žeriavov je zvolený najvyšší bod systému, pretože vzduch stúpa. V tomto prípade je samozrejme potrebné vziať do úvahy vlastnosti vykurovacieho systému konkrétneho domu alebo bytu..

Pri schéme vertikálneho vykurovania by mali byť vetracie otvory inštalované na všetkých radiátoroch horného poschodia, ktoré majú v spätnom potrubí nižší prietok. Tiež všetky zariadenia by mali byť vybavené kohútikmi Mayevsky, ktorých pripojenie (alebo jeho časť) k stúpačke je umiestnené pod hornou osou pripojenia, pretože v tomto prípade bude ťažké odstrániť vzduch zo systému.

Inštalácia Mayevského žeriavu so schémou vertikálneho a horizontálneho vykurovania

Diagram ukazuje princíp inštalácie Mayevského žeriavu s vertikálnym a horizontálnym vykurovacím systémom. Na miestach, kde sa hromadí vzduch, je potrebný kohútik

Pri horizontálnom vykurovacom systéme sú odvzdušňovacie ventily inštalované na všetkých vykurovacích zariadeniach: batérie, kolektory atď. Systém podlahového vykurovania nevyžaduje vždy odstránenie vzduchu, ale veľmi často je potrebné takýto ventil nainštalovať.

Zvláštna pozornosť si zaslúži inštaláciu odvzdušňovača na vyhrievanú tyč na uteráky. U modelov so spodným pripojením je na to dokonca vytvorený špeciálny otvor. Vyhrievané držiaky na uteráky s bočným pripojením však budú musieť byť mierne upravené. Na prívodnom potrubí je namontované kovové odpalisko so závitom vhodného priemeru. V tomto prípade musí byť výstup odvzdušňovacieho ventilu nasadený zo steny.

Mayevského žeriav na vyhrievanom vešiaku na uteráky

Vždy sa odporúča nainštalovať kohútik Mayevsky na vyhrievanú tyč na uteráky. V závislosti od modelu by mal byť nainštalovaný jeden alebo dva kohútiky

Ako vykonať správnu inštaláciu Mayevského žeriavu

Inštalácia Mayevského žeriavu nie je taká jednoduchá, ak nemáte špeciálne znalosti.

Je dôležité, aby tesnenie na inštaláciu takéhoto zariadenia bolo silikónové alebo gumové. Pri inštalácii takéhoto zariadenia sa uistite, že ventil má rovnakú veľkosť ako vstup.

5c2c198424198334ec085fdb46223ab3.jpg

Zariadenie je v horných častiach pripevnené k chladiču, pričom otvor na horúcu vodu je umiestnený na opačnej strane. Inštalácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 • pred prácou musíte systém zbaviť vody;
 • najnovšie batérie majú vývody pre kohútiky. Ak existujú zátky, ventil by mal byť nainštalovaný namiesto nich tak, aby sa otvor rozvinul zo steny a sklonil sa.

05ee99e7feb71373a21223660fc040a7.jpg

Správna inštalácia ovplyvňuje kvalitu fungovania celej inštalácie

Pri pripájaní odvzdušňovacieho otvoru k batérii „z druhej ruky“ je v zástrčnej časti vytvorený otvor a je do neho vyrezaný závit. Potom je hlavné zariadenie pripojené pomocou kľúča pre Mayevského žeriav.

bba136b30f673db839fb7685137a5be5.jpg

Inštalácia automatického odvzdušňovača: ako to funguje

Automatické výrobky majú uzavreté mosadzné telo. Vnútri mechanizmu je nainštalovaný plavák, ktorý je pripojený k odtokovému ventilu. Takéto zariadenie bude fungovať iba s otvoreným uzamykacím viečkom. Pred prácou sa uzáver odskrutkuje o niekoľko otáčok.

Princíp činnosti automatického odvzdušňovača na vykurovanie závisí od konkrétneho typu výrobku. Celkovo existujú tri typy zariadení:

 • rovné modely sú namontované vertikálne;
 • rohové sú inštalované pod určitým uhlom;
 • špeciálne zariadenia pre radiátory.

Pri použití chladiacej kvapaliny nízkej kvality môže byť výstup vzduchu upchatý, čo prispieva k voľnému uloženiu ventilu..

Aplikácia Mayevského žeriavu na liatinové radiátory

Mayevského žeriav v liatinových batériách

V liatinovom chladiči nie je žiadny otvor pre štandardný ventil v zástrčke. Existujú remeselníci, ktorí sa pokúšajú nainštalovať ventil na odstránenie vzduchovej komory vŕtaním a poklepaním na liatinovú zátku. Túto štruktúru však môže narušiť taký jav, akým je vodné kladivo, keď tlak stúpa. Cesta z tejto situácie je nainštalovať automatický odvzdušňovací ventil, ktorý zodpovedá veľkosti zátky liatinového chladiča. A tiež sa neboja zablokovania..

Ak chladiaca kvapalina obsahuje tuhé častice rôznych nečistôt, potom je bezprostredne pred kohútik potrebné nainštalovať mechanický štandardný filter na vypúšťanie vody..

Mayevsky žeriav v pneumatických systémoch

Technickým znakom Mayevského žeriavu je jedinečnosť dizajnu..

Žeriav MAevsky na stiahnutie kvapaliny

Môže byť použitý nielen na odstránenie vzduchu, ale aj kvapaliny. Menovite kvapalina z pneumatického systému, v ktorom je zvýšený tlak vzduchu. Vstup stlačeného vzduchu z kompresora do systému sprevádza veľké množstvo vodnej pary. Špeciálne mraziace zariadenia a rôzne filtre odstraňujú prebytočnú vlhkosť. Pri dlhodobej prevádzke sa môže v potrubiach nahromadiť veľké množstvo kvapaliny. Hromadí sa v spodnej časti pneumatických potrubí a je tiež striekaný do celého systému. Voda nesmie prísť do styku s pracovným pneumatickým zariadením. Tu sa ukazuje, že spása je Mayevského žeriav. Iba v tejto situácii je namontovaný v spodnej časti obvodu. Proces krvácania začína zbavením sa vody a končí uvoľňovaním vzduchu. Potom sa kohútik uzavrie a systém sa opäť utesní..

Na čo si dať pozor pri kúpe odvzdušňovacieho ventilu?

Vykurovacie systémy sú citlivé na vodné kladivo. Stáva sa to málokedy, ale možnosť existuje. Preto je lepšie vyberať modely s poistným ventilom, ktorý je citlivý na poklesy tlaku. Keď indikátor dosiahne kritické úrovne, ventil sa otvorí a voda opustí vykurovací okruh.

Referencia. Vodné kladivo je pokles tlaku, ktorý je spôsobený prudkou zmenou rýchlosti pohybu chladiacej kvapaliny. Tento jav vedie k vzniku trhlín, prasknutiu potrubí, radiátorov, v dôsledku čoho chladiaca kvapalina prúdi von zo systému a zaplavuje priestory. Rúry z PVC sú najčastejšie poškodené.

Je lepšie vybrať si výrobky s gumovými alebo silikónovými tesneniami. Existujú aj paronitové tesnenia, ktoré sa však ukázali byť horšie. Niť je navyše možné posilniť ľanovým kúdelom alebo dymovou páskou.

Pri výbere kohútika vezmite do úvahy jeho umiestnenie, dizajn samotného vykurovacieho systému.

Manuálne modely žeriavov sú univerzálne. Pri ich nákupe je potrebné vziať do úvahy vzdialenosť od potrubia, v ktorom je ventil inštalovaný k stene. Vzdialenosť je ponechaná taká, aby bolo možné nástroj použiť, najmä ak to vyžaduje skrutkovač, kliešte.

Stroje nie sú veľmi vhodné pre systémy centralizovaného vykurovania. Čistota chladiacej kvapaliny vyvoláva otázky, takže jednotka je často upchatá. Takéto modely nie sú veľmi vhodné pre liatinové radiátory. V druhom prípade sa lepšie osvedčili manuálne modely v mosadznom kufríku. Môžu byť tiež použité v parných vykurovacích systémoch..

Na druhej strane je AKM výhodný v obmedzených priestoroch a na miestach s ťažkým prístupom. Používajú sa tiež v systémoch podlahového vykurovania, pretože je ťažké zistiť tvorbu vzduchovej komory..

Pri nákupe dávajte pozor na parametre vlákna. Mali by ste tiež zistiť typ sedadla na chladiči. V predaji výrobcovia ponúkajú modely KM vybavené držadlom s bočným výstupom, ktoré sú pohodlnejšie ako modely umiestnené tradičným spôsobom..

Pri výbere uzla sa berú do úvahy aj nasledujúce charakteristiky:

 • prípustný tlak;
 • pracovná teplota.

Ako namontovať vetrací mechanizmus?

Ručný žeriav Mayevského je samotesniace zariadenie. Výrobok obsahuje O-krúžok vyrobený z gumy, takže nie je potrebné používať žiadne ďalšie tesniace materiály.

Inštalácia ručných odvzdušňovacích ventilov tohto typu sa tradične vykonáva v tandeme s armatúrami chladiča (1 dm x ½ dm; 1 dm x ¾ dm). Ako montážny nástroj sa používa kľúč špeciálne navrhnutý na prácu s objímkami a zátkami..

Kľúč od uzáverov a uzáverov

Inštalačný kľúč na inštaláciu armatúr a zástrčiek chladiča. 1 – kľúč na uzáver, 2 – pätka chladiča, 3 – zástrčka chladiča. Tento nástroj a diely sa často používajú pri inštalácii kohútikov, ktoré odvádzajú vzduch.

Prevádzka ventilov Mayevsky (vetracie otvory) je prípustná iba pri tlakoch a teplotách uvedených v normách. Tieto hodnoty sú určené technickými charakteristikami zariadenia..

Odkiaľ pochádza vzduch v systéme??

Vzduchové zámky vo vykurovacom systéme sa nevyhnutne objavujú v nasledujúcich prípadoch:

 • keď sa vykonáva inštalácia nového vykurovacieho systému;
 • v prípade opravy systému a odstránenia vody z neho;
 • pri inštalácii nových radiátorov;
 • keď do systému uniká vzduch počas jeho prevádzky;
 • keď dochádza k postupnému uvoľňovaniu vzduchových bublín z vody, čo je prirodzený fyzikálny jav;
 • v prítomnosti korozívnych procesov, ktoré sú sprevádzané uvoľňovaním určitého množstva vzduchu. Hliníkové radiátory sú obzvlášť citlivé na takéto procesy v mestských bytoch..

Podrobný návod na inštaláciu KM do systému

V prvej fáze sa vykonávajú prípravné práce. Inštaláciu je vhodné inštalovať v teplom období, keď je skutočne možné odstrániť chladiacu kvapalinu z vykurovacieho systému. Staré radiátory často nemajú špeciálny otvor pre CM, preto musí byť vyvŕtaný.

 1. V prvej fáze sú potrubia odklonené.
 2. Vyberte chladič z háčikov a úplne vypustite vodu.
 3. Na opačnej strane ako je vstup do potrubia je v hornej zátke vyvŕtaný otvor, ktorého priemer zodpovedá získanej CM.
 4. Vnútri sú nite narezané v súlade s tým, ktorý je použitý na CM. Je potrebné mať na pamäti, že kohútik má pravý závit, a preto má zástrčka ľavý závit. Ďalšou možnosťou je nahradiť celý korok naraz..
 5. Potom je nainštalovaný žeriav, ako je uvedené v pokynoch k zariadeniu..
 6. Batéria sa vráti na svoje miesto.
 7. V poslednej fáze je potrubie pripojené.

Ako vypustiť vzduch z vykurovacieho systému?

Ak je chladiaca kvapalina poháňaná obehovým čerpadlom, vypne sa. Medzi zastavením zariadenia a začatím vypúšťania vzduchu musí uplynúť najmenej 15 minút. Počas tejto doby bude kyslík stúpať.

Pripravte si nádobu, ktorá bude potrebná na zber vody. Pomocou skrutkovača, kľúča alebo otáčania kľučky odskrutkujte kohútik, kým sa neozve charakteristické syčanie – znamenie, že zo systému odchádza vzduch. Čakať, kým syčanie prestane, však nestačí. Je potrebné, aby voda tiekla. To znamená, že sa zbavili korku. Prúd musí byť plynulý a prúdiť bez prerušenia. Až potom sa ventil zatvorí..

Pozor! Niekedy aj po opakovanom krvácaní stále vznikajú vzduchové zámky. Potom môže byť príčinou porucha alebo nedostatočné skrútenie..

Vlastnosti zaradenia do vykurovacieho systému

Pri inštalácii odvzdušňovacích ventilov, keď sú zaskrutkované do telesa existujúcich zástrčiek chladiča, existujú špeciálne vlastnosti. Zátky chladiča sú zvyčajne zaskrutkované na ľavom závite.

Ventil je skrútený doprava, a preto inštalatér potrebuje upevniť zátku jedným kľúčom a druhým zároveň utiahnuť odvzdušňovací otvor. Ale to sú technické drobnosti, o ktorých by mali neskúsení ľudia na ulici vedieť..

Schematické riešenia inštalácie Mayevských žeriavov

Tvorba vzduchového zámku je inherentným problémom systémov s núteným obehom. Na odvádzanie vzduchu sú vybavené buď automatickým odvzdušňovaním na stúpačke (vpravo), alebo kohútikmi Mayevsky na každom chladiči (vľavo)

Schéma inštalácie vetracích zariadení má tiež niektoré funkcie. Ak je teda radiátorový systém postavený podľa zvislého usporiadania zariadení, odvzdušňovacie ventily sú spravidla umiestnené na vykurovacích radiátoroch najvyššej úrovne..

Ale v schéme paralelného pripojenia, dokonca aj so zvislou štruktúrou, sú kohútiky Mayevského inštalované v vykurovacích zariadeniach spodnej a hornej úrovne. Všeobecne platí, že v inštalatérskej praxi sa inštalácia v každom jednotlivom prípade vykonáva s prihliadnutím na možné nahromadenie vzduchu v systéme.

Odlučovač vzduchu namiesto Mayevského kohútikov

Namiesto kohútikov Mayevsky na každom chladiči alebo vetracom otvore na stúpačke môže byť do systému zahrnutý odlučovač vzduchu. Jeho pôsobenie vychádza z Henryho zákona, podľa ktorého sa vzduch z vody uvoľňuje a odvádza z uzavretého okruhu.

Ak je vykurovací systém inštalovaný podľa horizontálnej schémy, tu je spravidla každé vykurovacie zariadenie vybavené vetracími otvormi. Celkovo je vhodné vybaviť takmer všetky zariadenia vykurovacieho systému odvzdušňovacími ventilmi..

V skutočnosti zariadenie podlieha:

 • všetky radiátory v systéme;
 • kompenzátory, bypassy a podobné zariadenia;
 • zapisovače a cievky;
 • potrubie hornej úrovne vykurovacieho systému.

Niektoré obvodové riešenia dokonca umožňujú umiestnenie Mayevského žeriavu na vyhrievané koľajnice na uteráky. Mimochodom, v predaji sú modely vyhrievaných koľajníc na uteráky, ktorých návrhy majú vstupný bod pre Mayevského žeriav..

Postup inštalácie žeriavu na chladič

1. Pred začatím inštalácie vodovodného kohútika je potrebné vypustiť vodu zo systému..

2. Odskrutkujte uzáver umiestnený v hornej časti chladiča.

3. Zaskrutkujte kohút späť na miesto. Ventil je štandardne vybavený gumovým tesnením, ktoré zaisťuje tesnosť jeho inštalácie. Na zaistenie spoľahlivejšieho tesnenia sa odporúča na závit závitu naskrutkovať pásku FUM alebo olejované ľanové vlákna.

Tip: Pri inštalácii ventilu sa odporúča, aby bol výstup vzduchu nasmerovaný mierne nadol. V tejto polohe bude pohodlnejšie zbierať vodu opúšťajúcu systém, ktorá začne vychádzať po vzduchu..

Ak je žeriav nainštalovaný na starú liatinovú batériu, ktorá nemá otvor, vykoná sa nasledujúca revízia. V liatinovej zátke je vyvŕtaný otvor, ktorý má o niečo menší priemer ako závit ventilu. Navliekanie závitov sa vykonáva vo vnútri liatinovej zátky. Potom sa vykoná montáž a skrutkovanie odvzdušňovacieho ventilu..

Rada pre dobro veci

Pred rozhodnutím o kúpe zariadení na odsávanie vzduchu sa odporúča starostlivo preštudovať rozloženie zariadení vo vykurovacom okruhu..

Ovládanie žeriavom pomocou kľúča

Malé špeciálne kľúče sa dajú pohodlne používať v uzavretých priestoroch, kde používanie skrutkovača sťažujú iné objekty v okolí

V závislosti od stupňa voľného prístupu k zariadeniu by mali byť nainštalované Mayevského žeriavy vhodnej úpravy.

Tam, kde je ťažké pracovať so skrutkovačom, sa lepšie hodia modely na kľúč a tam, kde je ťažké pracovať s kľúčmi, je rozumné umiestniť automatické zariadenia. Starostlivá analýza pomôže zefektívniť údržbu zariadenia a ušetriť peniaze za nákupy.

Vetracie otvory na potrubiach

Automatické vetracie otvory sú tradične inštalované na potrubiach v miestach potenciálnej akumulácie vzduchových hmôt. Na radiátoroch tieto zariadenia spravidla nepoužívajú

Ručné zariadenia majú napríklad najjednoduchšiu konštrukciu v porovnaní s automatickými vetracími otvormi. Ako však ukazuje prax, jednoduchosť je kľúčom k spoľahlivosti..

Ak sa vo vykurovacom systéme používajú liatinové radiátory, ručné kohútiky sú pre takýto systém spoľahlivejšie ako automatické stroje. Medzitým stupeň spoľahlivosti konštrukcie do značnej miery závisí od kvality kovu (mosadze), z ktorého je vetrací otvor vyrobený..

Mayevsky pre polypropylén

Zostava Mayevského žeriavu na nylonovej zástrčke. Štruktúra špeciálne pripravená na inštaláciu do systému postaveného na polypropylénových rúrach

Môžete tiež spomenúť skúsenosti so zavedením kohútikov Mayevsky do vykurovacích schém postavených na plastových rúrach. Tento materiál celkom spoľahlivo drží stabilný tlak a teplotu, ale je slabý voči vodnému kladivu..

Inštalácia Mayevského žeriavu spárovaného s poistným ventilom alebo plnohodnotnou bezpečnostnou skupinou zvyšuje v takýchto prípadoch spoľahlivosť systému. A všeobecne pre okruhy, kde ide o stabilitu tlaku, sa odporúča použiť kohútiky ako stabilizátory.

Pravidlá inštalácie a prevádzky nástroja

Technológia inštalácie ventilu do vykurovacích telies nie je nijako zvlášť náročná, zvládne to aj neskúsený domáci majster.

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Potrebné nástroje a materiály

Nastaviteľný alebo kľúč, páska FUM, ventil, zátka chladiča s otvorom na montáž odvzdušňovača.

Schéma zapojenia

Kohútik Mayevsky je zvyčajne zaskrutkovaný do hornej zátky chladiča, oproti prívodu chladiacej kvapaliny.

Postup práce

Pred začatím práce je potrebné uzavrieť ventily na pripojení batérie alebo vypnúť stúpačku v bytovom dome. Potom vypustite vodu. Prakticky sa práce na vykurovacom systéme výškových budov vykonávajú v lete..

Potom je potrebné odskrutkovať záslepku z chladiča pomocou kľúča a zaskrutkovať novú zástrčku. Na zástrčke musíte skontrolovať, či je zapnuté tesnenie, môžete na závit navinúť niekoľko závitov pásky FUM.

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Potom naskrutkujte ventil Mayevsky (a tiež skontrolujte prítomnosť tesnenia).

Naplňte chladič alebo systém vodou a skontrolujte tesnosť. Ak sú spoje netesné, dotiahnite maticu a kohútik kľúčom.

Ak máte liatinové radiátory s oceľovými zátkami, môžete vyvŕtať otvor a poklepať na závit.

Inštalácia a prevádzka

e536ab5692d7630ea064f9cf2ddac51b.jpg

Najdôležitejšou vecou pri inštalácii žeriava Mayevsky je výber správneho bodu inštalácie. Potrebujete časť v hornom segmente chladiča, ktorá sa nachádza na opačnej strane, ako do batérie vstupuje horúca voda. Tu vzniká veľká akumulácia vzduchu..

Väčšina moderných vykurovacích radiátorov už má špeciálne miesto na inštaláciu Mayevského žeriavu. Pred inštaláciou je uzavretý zástrčkou. Po vypustení všetkej vody z vykurovacieho systému sa musí odstrániť a potom upevniť kohútik na príslušnom mieste.

Aby bolo spojenie najspoľahlivejšie, používajú sa špeciálne gumové tesnenia. Niť musí byť navyše zľahka utesnená páskou FUM alebo ľanovým kúdeľom.

V starých liatinových batériách spravidla nie je miesto pre kohútik Mayevského, takže postup inštalácie bude o niečo komplikovanejší. Na boku takého radiátora je veľká zástrčka. Je potrebné do nej vyvŕtať otvor, pričom jeho priemer by mal byť o niečo menší ako závit závitu.

Potom sa pomocou špeciálnych matríc vytvorí závit vnútri tohto otvoru. Na záver možno povedať, že Mayevsky žeriav je nainštalovaný a zapečatený rovnakým spôsobom ako v prípade moderných radiátorov. Nezabudnite, že všetky práce sa vykonávajú iba v neprítomnosti vody v vykurovacom systéme..

Prejdeme k tomu, ako pomocou Mayevského kohútika vypustiť prebytočný vzduch z chladiča. Prirodzene budeme hovoriť o manuálnej odrode, pretože ostatné pracujú bez ľudského zásahu..

 1. Ako prípravok umiestnite umývadlo alebo inú prázdnu nádobu na podlahu pod miesto, kde budú práce prebiehať. Pripravte si aj handru. Keď vypustíte vzduch, v určitom okamihu vyleje voda, zabráňte jej pádu na podlahu..
 2. Ak je výkon vášho vykurovacieho systému zaistený použitím špeciálnych čerpadiel, mali by ste ich vypnúť najmenej 10 minút pred otvorením kohútika. Počas prevádzky takýchto čerpadiel sa vzduch nemá čas akumulovať v určitom bode, namiesto toho sa prenáša spolu s vodou v celom systéme, takže nebude mať zmysel krvácanie.
 3. Po dokončení prípravy musíte veľmi opatrne odskrutkovať zaisťovaciu skrutku. To sa deje buď pomocou špeciálneho kľúča, ktorý je súčasťou súpravy, alebo jednoducho pomocou skrutkovača. Musíte sa otočiť proti smeru hodinových ručičiek, asi o ¼ alebo ½ otáčky. Znovu spomeňme úhľadnosť. Skrutku je potrebné otáčať veľmi hladko, najmä ak vykonávate počiatočné uvedenie nového radiátora do prevádzky.
 4. V dôsledku otáčania skrutky začne ventil unikať vzduch. Tento moment môžete určiť konkrétnym zasyčaním. Kohútik musíte nechať otvorený, kým z neho namiesto vzduchu nevyteká voda. Pramienok bude spočiatku prerušovaný – to znamená, že proces ešte nie je dokončený. Keď sa však prúd stane súvislým, môžete Mayevského kohútik zavrieť.

cb6f07cf95a40e4655107bc667c88c51.jpg

Ak sa po tomto postupe batérie nezačnú zahrievať, znamená to, že problém nie je v prítomnosti vzduchu. S najväčšou pravdepodobnosťou došlo k zablokovaniu vykurovacieho systému. Samostatne sa s tým nedokážete vyrovnať, takže budete musieť zavolať inštalatérsky tím.

Ako vidíte, v procese odvádzania vzduchu z chladiča pomocou Mayevského žeriavu nie je nič zložité. Môžu však nastať dva problémy. Najprv sa niekedy stane, že sa upchá diera, ktorou by mal vzduch unikať. V takom prípade môžete problém jednoducho vyriešiť ihlou alebo niečím iným tenkým a ostrým..

Za druhé, ak sa len zriedka zapájate do odvádzania vzduchu z batérie, nastavovacia skrutka môže zúžiť. Je jasné, že otočiť to v takejto situácii bude problematické. V takom prípade budete potrebovať špeciálny mazací sprej, ktorý je možné zakúpiť v príslušných obchodoch..

Toto činidlo by sa malo nastriekať na závity skrutiek a počkať niekoľko minút. Potom by mal byť postup odskrutkovania bezbolestný. Aby ste v budúcnosti predišli podobným situáciám, zakaždým po Mayevskom ošetrujte nastavovaciu skrutku špeciálnym mazivom na báze silikónu. Pomôže to chrániť ho pred pôsobením vody a vzduchu vo vykurovacom systéme..

Aj ten najjednoduchší a najlacnejší Mayevsky žeriav môže verne slúžiť mnoho rokov pri správnej prevádzke a údržbe. Nezabudnite preto toto zariadenie pravidelne čistiť a mazať. V takom prípade batérie vždy spoľahlivo vykúria váš domov. Veľa štastia!

Prečo sa v systéme hromadí vzduch??

Vzduchová komora je najhorším nepriateľom vykurovacieho systému. Čím viac vzduchu je v batériách, tým horšie sa zahrievajú, pretože vzduch neumožňuje chladiacej kvapaline úplne naplniť ohrievač a neohrieva sa na plný výkon. Dôvody prieniku vzduchu:

 • Odtlakovanie rúrok počas opravy stúpačky alebo batérií.

Demontáž jednotlivých prvkov systému

Demontáž jednotlivých prvkov systému

 • Ak bola chladiaca kvapalina úplne vypustená zo systému. V tomto prípade je prítomnosť vzduchových vreciek v potrubiach nevyhnutná..

Vypúšťanie vody z chladiča

Vypúšťanie vody z chladiča

 • Ak dôjde k poškodeniu na križovatkách jednotlivých častí konštrukcie.
 • Zlá montáž vykurovacieho systému, vyjadrená chybnou fixáciou jednej alebo viacerých jednotiek.

Klepnite podbehnutím

Klepnite podbehnutím

Existuje niekoľko ďalších dôvodov pre vstup kyslíka do potrubí, ale tieto sú veľmi zriedkavé..

Dôležité! V procese pravidelného vetrania kov vykurovacích telies koroduje, pretože kyslík negatívne ovplyvňuje štruktúru materiálu a ničí ho. Takýto systém vydrží oveľa menej ako vykurovanie so zriedkavým vnikaním vzduchu do radiátorov..

Výmena Mayevského žeriavu

Ak sa zariadenie dlhší čas nepoužívalo, môže sa „prilepiť“ na vstup, pokryť sa hrdzou a prestať efektívne vykonávať svoju úlohu.

292f198df3abb21447ad1622565935e4.jpg

Je čas zmeniť také stlačenie. Rovnako ako samotné batérie

Toto bude indikované chladnými oblasťami batérie, aj keď sú otvorené výstupné porty. Ak sa situácia po vyčistení nezlepšila, je potrebné ventil vymeniť. Ako sa to stane:

 • Na zasunutie spojenej štruktúry k vnútornému závitu chladiča sa použije akékoľvek dostupné mazivo..

6f406db0bb91e3729c64ffc7a16db510.jpg

Niekoľko kvapiek oleja spôsobí, že prvky budú poddajné.

Užitočná informácia! Niekoľko kvapiek produktu umožní v priebehu niekoľkých minút odhaliť zastaraný kohútik Mayevského.

 • Uvoľnenie chladiča alebo potrubia z Mayevského žeriavu sa vykonáva pomocou nastaviteľného kľúča alebo dvoch, ak existuje dôvera v ďalšie použitie konštrukcie.

24e11f6b3032ea835e628bf78db2ad2c.jpg

Prevencia Mayevského žeriavu – odstránenie na čistenie

V takom prípade držte ventilovú zátku druhým nástrojom, inak stratí tesnosť..

 • Ventil je auditovaný. Niekedy stačí, aby ste skrutku vyčistili ihlou, aby ste získali pracovnú štruktúru..

Montáž zariadenia do liatinovej batérie

Stará úprava liatinových radiátorov spočiatku neznamená prítomnosť špeciálneho otvoru pre ďalšie zariadenia, ktoré zlepšujú vykurovací výkon. Preto sa musíte trochu zapotiť, aby bol Mayevského žeriav prispôsobený pre liatinové radiátory..

Liatinová batéria - klasická

Liatinová batéria – klasická

 1. Úplne odpojte dodané potrubia od batérie. Odstráňte ju z nástenných háčikov a zvyšnú vodu úplne vypustite cez spodný otvor.
 2. Určte stranu, ktorá je opačná ako strana, do ktorej vstupuje horúca voda.
 3. Teraz v strede hornej zátky musíte vyvŕtať otvor, ktorého priemer sa zhoduje s kohútikom, ktorý ste si kúpili (je lepšie kúpiť minimálny priemer závitu, aby ste pre neho mohli jednoduchšie vytvoriť otvor). Po vstupe je potrebné nite odstrihnúť v krokoch po 1,5 mm.

Vytvorenie otvoru pre vzduchový ventil

Vytvorenie otvoru pre vzduchový ventil

 1. Všetko, môžete batériu zaskrutkovať do hotového otvoru.

Žeriav namontovaný v liatinovej batérii

Žeriav namontovaný v liatinovej batérii

Poznámka! V systéme ústredného kúrenia dochádza k častým vodným šokom, preto by ste si mali kúpiť ventil s poistným ventilom. V takýchto systémoch je inštalácia automatického odvzdušňovača nepraktická z dôvodu princípu jeho činnosti a kontaminácie chladiacej kvapaliny. Odtokový otvor sa často upchá. Čistenie je celkom jednoduché: musíte vziať ihlu a vyčistiť otvor, kým nebude úplne bez nečistôt.

Inštalácia Mayevského žeriavu v moderných systémoch

Štandardne sú radiátory novej generácie navrhnuté na inštaláciu všetkých druhov zariadení a batérií. Preto je inštalácia ventilu oveľa jednoduchšia..

 1. Vypustite všetku vodu.
 2. Odstráňte zátku, ktorá zapečatila požadovaný otvor. Ak má konektor neobvyklý priemer, znamená to, že musíte úplne odskrutkovať jadro a po zakúpení vhodného zostaviť všetky prvky..
 3. Samotný faucet musí byť naskrutkovaný tak, aby odtokový otvor vyzeral zo steny a v horizontálnom smere 45 stupňov. Toto je ideálna poloha na umiestnenie nádoby potrebnej pri vypúšťaní kvapaliny..

Správna poloha kohútika

Alternatívne možnosti výmeny

 • Vodovodné kohútiky. Často sú inštalované v koncovom bode vykurovacieho systému. Takýto faucet slúži na plnenie potrubí vodou a na jej vypúšťanie. Ak je kúrenie autonómne, dajte taký kohútik na začiatok systému, aby bolo možné vykonať audit prítomnosti vzduchových zápch. Prívod vody je pripojený k počiatočnému kohútiku a z konečného kohútika sa vypustí určitý čas, aby sa vytlačil všetok vzduch. Takýto systém sa zásadne líši od Mayevského žeriavu a princípu jeho fungovania..

Hydrant

Hydrant

 • Ak vlastník z nejakého dôvodu nechce nainštalovať Mayevského žeriav, je možné vykonať nasledujúci postup. Uvoľnením závitov na hornom potrubí vychádzajúcom z chladiča. Vzduch teda vyjde, a zároveň rozstrekuje všetko naokolo.
 • V prípade, že systém neznamená použitie čerpadla, znamená to, že prietok vody je malý. V tomto prípade je možné zorganizovať prirodzené odstránenie kyslíka. Vertikálna vetva s prázdnou expanznou nádržou na konci je teda vyrezaná do hornej časti batérie v oblasti potrubia..
 • Pri použití iónového kotla s uzavretým systémom cirkulácie vody Mayevsky kohútik nebude trvať dlho. Faktom je, že do chladiacej kvapaliny sa pridáva soľný roztok na väčšie zrýchlenie iónov v kotle. Keď sa uvoľní vzduch, vo ventile sa budú ukladať soli, čo povedie k rýchlemu rozpadu. Pre iónové kotly sú k dispozícii špeciálne zariadenia, ktoré sú odolné voči soli..

Dôležité! Akákoľvek zmena konštrukcie vykurovacieho systému, ktorá nie je zakotvená v normách GOST alebo SNiP, musí byť koordinovaná so špecialistami štátnych služieb na vykurovacie zariadenia. V opačnom prípade ohrozujete nielen seba, ale aj všetkých ľudí okolo..

Povodeň v dome

Vodovodné kohútiky

Výhody: Vodovodné kohútiky nájdete na farme jednoduchšie, a to aj vo vidieckych oblastiach. Použitie takýchto kohútikov v procese plnenia vykurovacieho systému uľahčuje lokalizáciu úniku vody do nádoby, čo vás oslobodzuje od potreby neustále monitorovať každý kohútik.

Nevýhoda: prostredníctvom takýchto kohútikov spotrebitelia často analyzujú vodu. Voda v uzavretých systémoch dodávky tepla neprijateľne nízkej kvality podľa hygienických noriem (nevhodná pre domáce potreby), zatiaľ čo v prípade zvýšenej spotreby chladiacej kvapaliny sa jej kvalita môže ešte viac znížiť, čo prispieva k rýchlemu prerastaniu rúrok vodným kameňom a zvýšená korózia.

Cez vlákno krváca vzduch

Pri určitej šikovnosti je možné radiátor, ktorý nie je vybavený odvzdušňovacím ventilom, odvzdušniť hornými spojovacími závitmi. Tento postup je však dosť komplikovaný a náročný na prácu..

Inštalácia KM na moderné radiátory

Všetky v súčasnosti vyrábané radiátory sú vybavené špeciálnymi zátkami. Inštalácia Mayevského žeriavu do takýchto radiátorov je mimoriadne jednoduchá: stačí odskrutkovať štandardnú zástrčku a nainštalovať KM na svoje miesto..

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Dôležité! Pretože je závit na ľavej strane vždy odrezaný na zátkách chladiča, v procese zaskrutkovania Mayevského ventilu do zátky sa jeho utiahnutie uvoľní. Aby sa tomu zabránilo, pri skrutkovaní KM by mala byť zástrčka upevnená kľúčom. Pri odskrutkovaní ventilu pary a vzduchu je samozrejme zátka chladiča utiahnutá.

Ako položiť Mayevsky faucet na vyhrievaný držiak na uteráky

Jedným z najzraniteľnejších prvkov centralizovaného systému dodávky teplej vody z hľadiska vetrania je vyhrievaná vešiak na uteráky. Existuje niekoľko spôsobov, ako vypúšťať vzduch z vyhrievanej koľajnice na uteráky, ale najúčinnejšie a najpohodlnejšie je použiť Mayevského žeriav.

Ak výrobca neposkytuje špeciálny otvor na montáž KM, môžete parno-vzduchový ventil nainštalovať sami, budete na to potrebovať:

 1. vypnite prívod horúcej vody k vyhrievanej vešiaku na uteráky. To sa dá dosiahnuť zatvorením príslušných kohútikov a ak nie sú, mali by ste sa obrátiť na dosku domu a úplne vypnúť stúpačku teplej vody;
 2. priskrutkujte mosadzné odpalisko na hornú odbočnú rúrku. Na utesnenie spojenia môžete použiť dymovú pásku alebo sanitárnu pásku;
 3. nainštalujte Mayevského žeriav do voľného odbočného potrubia odpaliska;
 4. obnovte prívod horúcej vody a pomocou nainštalovaného zariadenia vyvetrajte vyhrievaný držiak na uteráky.

Dôležité! Ak sa tvorba vzduchových zámkov vyskytuje pravidelne, odporúča sa namiesto mechanického ventilu Mayevsky nainštalovať automatický odvzdušňovací ventil..

Alternatívy bez údržby

Kohútiky a vodovodné batérie Mayevského nie sú automatické zariadenia: človek ich musí aktivovať a sledovať okamih, kedy ich treba zavrieť. Pri spúšťaní veľkých vykurovacích systémov alebo na zariadeniach, kde sa vzduch neustále hromadí, je prevádzka takýchto zariadení nepohodlná. V takýchto prípadoch použite:

Vykurovacie systémy, ktoré eliminujú akumuláciu vzduchu v chladiči

V vykurovacích systémoch vždy existujú zariadenia na odstraňovanie vzduchu na potrubiach – automatické vetracie otvory alebo otvorené expanzné nádoby. Ak je voda privádzaná zhora do hornej zátky chladiča, vzduch môže unikať týmto rohom. Ak však rýchlosť vody prekročí 0,2-0,25 m / s, bubliny sa nebudú vznášať proti prúdu ani vo zvislom potrubí (stúpačke) a prítomnosť kohútika na radiátore bude užitočná. Navyše, pri nižšom rozvode (prívod vody cez stúpačky zospodu) môžu stúpačky pokračovať za radiátormi horného poschodia špeciálnymi vzduchovými rúrkami smerujúcimi k centralizovaným kolektorom vzduchu. Tento dizajn je celkom účinný, finančné náklady na potrubia sa však výrazne zvyšujú..

Inštalácia ventilu prívodu vody

Tento prvok je spravidla inštalovaný na výstupe z vykurovacieho systému. Pomocou takýchto kohútikov môžete systém naplniť chladiacou kvapalinou a vypustiť ju. V súkromnom dome je za prítomnosti autonómneho vykurovacieho systému nainštalovaný rovnaký kohútik pri vchode, čo výrazne zjednodušuje proces detekcie parno-vzduchových zámkov v systéme..

Na úplné odvzdušnenie systému počiatočným ventilom sa systém naplní chladiacou kvapalinou a cez koncový ventil sa vypustí. Tento proces pokračuje, kým pracovná tekutina nezačne prúdiť rovnomerným prúdom, čo bude znamenať úplnú absenciu uzáverov pary a vzduchu vo vykurovacom okruhu..

Voľný uzáver chladiča

Z radiátora a súčasne z potrubí je možné uvoľniť vzduch odskrutkovaním hornej zátky na opačnej strane od prívodného potrubia o 0,5 – 1 otáčky. Vzduch v chladiči a po ňom bude chladivo prúdiť do vytvorenej medzery. Napriek účinnosti tejto metódy je jej použitie veľmi nežiaduce, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že sa chladiaca kvapalina vysunie na steny, stropy, koberce atď..

Použitie expanznej nádrže

Ak je rýchlosť pohybu chladiacej kvapaliny nízka, čo je typické pre gravitačné vykurovacie systémy, odporúča sa zabezpečiť možnosť prirodzeného uvoľňovania vzduchu. Na to je v hornej časti vytvorený zvislý vývod, na konci ktorého je namontovaná prázdna expanzná nádrž membránového typu.

Chyby pri inštalácii

Je potrebné odskrutkovať skrutku o jeden a pol otáčky. Ak ho silnejšie odskrutkujete, bude ťažké vrátiť sa: tlak vody bude zasahovať, vyleje sa veľa tekutiny.

Pri výmene ventilu je zástrčka držaná na mieste pomocou nastaviteľného kľúča. V opačnom prípade sa dostane von z batérie..

Na každej batérii sú nainštalované vetracie otvory, registre, kompenzátory v tvare U so slučkou. Namontujte na najvyšší bod.

Prítomnosť Mayevského kohútika v chladiči zvýši účinnosť vykurovacieho systému. Odporúča sa použiť, ak nie sú problémy s chladiacou kvapalinou. Tento prvok zjednoduší údržbu vykurovacieho systému a opravu. Ak budete monitorovať zdravie zariadenia, vykonávať čistenie, bude trvať dlho a nebude spôsobovať žiadne problémy.

Časté chyby a problémy počas inštalácie

Je potrebné odskrutkovať skrutku o jeden a pol otáčky. To je celkom dosť. Ak skrutku silne odskrutkujete, bude ťažké ju naskrutkovať späť pod tlakom a nevyleje tak málo vody..

Odporúča sa namontovať ventil do takej polohy, aby otvor smeroval od steny a nadol – keď sa voda pustí, stena nebude striekať.

Pri výmene odvzdušňovacieho otvoru pri jeho odskrutkovaní musíte zástrčku držať druhým nastaviteľným kľúčom, inak sa odskrutkuje z batérie..

Video: Ako odstrániť vzduch z batérie

| Ako odstrániť vzduch z batérie |

Video: Inštalácia Mayevského žeriavu na batériu

| Inštalácia Mayevského žeriavu na batériu |

Odborná rada

Voda sa v sieti objavuje pomerne často. Preto sa odporúča nainštalovať vetracie otvory do každej vykurovacej batérie, registra, dilatačných škár v tvare U so závesom otočeným nahor a v najvyššom bode systému..

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

Je potrebné odskrutkovať skrutku o jeden a pol otáčky. To je celkom dosť. Ak skrutku silne odskrutkujete, bude ťažké ju naskrutkovať späť pod tlakom a nevyleje tak málo vody..

Ak chcete nainštalovať ventil do liatinovej zástrčky starej liatinovej batérie, je lepšie zátku vymeniť.

Vŕtanie otvoru a rezanie závitu do liatiny je mimoriadne problematické kvôli jeho zvláštnosti – veľkej krehkosti.

Nuansy, ktoré je potrebné vziať do úvahy počas prevádzky

Ak bola inštalácia vykonaná správne, účinnosť a životnosť úplne závisia od správnej prevádzky. Pri odvádzaní vzduchu z chladiča je potrebné vziať do úvahy nasledujúce nuansy:

Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti

pred začatím práce je potrebné odstrániť koberce, zavrieť steny atď. Tieto opatrenia sú potrebné v prípade výskytu rôznych núdzových situácií alebo vypúšťanie chladiacej kvapaliny bude trvať dlhšie, ako je plánovaný čas;

v bezprostrednej blízkosti pracovného miesta je žiaduce mať ďalšiu bezpečnostnú nádrž;

pomocou vhodného nástroja plynule otáčajte hlavou skrutky proti smeru hodinových ručičiek, kým sa neobjaví charakteristický sykot, a potom ihneď zastavte uvoľňovanie;

akonáhle začne pracovná tekutina rovnomerne vytekať, bez prerušenia a trhania, ventil by mal byť zatvorený otáčaním hlavy skrutky v smere hodinových ručičiek.

Dôležité! Neopúšťajte pracovisko, kým nie je proces dokončený, pretože môže byť potrebné vymeniť odtokovú nádrž alebo naliehavo zatvoriť KM.

Na základe vyššie uvedeného je možné vyvodiť úplne jednoznačný záver: v súčasnosti je Mayevského žeriav optimálnym spôsobom, ako vyriešiť problém vetrania vykurovacieho systému. Jednoduchý dizajn, dlhá životnosť a dostupná cena zariadenia mu zabezpečili veľkú popularitu v bytových domoch aj v súkromnej výstavbe. Je tiež potrebné poznamenať, že samotný proces odstraňovania zástrčiek pary a vzduchu z vykurovacích radiátorov pomocou Mayevského žeriavu nevyžaduje špeciálne zručnosti a nástroje..

Modelový rad, ceny a výrobcovia Mayevských žeriavov

V súčasnej dobe je na trhu sanitárnej keramiky predstavený veľký počet modelov Mayevských žeriavov, domácich aj dovážaných, s použitím rôznych materiálov a komponentov. Pri kúpe tohto alebo toho druhu môžete a mali by ste si tiež kúpiť kovový kľúč pre Mayevského žeriav. Kľúče sú k dispozícii aj v plastovom prevedení.

Tabuľka poskytuje informácie o druhoch a cenách Mayevských žeriavov:

Meno Produktu Ochranná známka Materiál Cena, rub.
Mayevsky žeriav Du 10, 15, 20 mm LLC „Promart“, Kazaň chrómová oceľ 21-51
Mayevsky žeriav Ru 16 mm a DN 10, 15, 20 mm LLC „MetPromInteks“, Moskva chrómová oceľ 63,8
Kľúč k kohútiku Mayevsky 5 mm, Meibes SX 11202 LLC “COMFORT.RU”, Moskva silumin osemnásť
Kľúč pre zástrčky chladiča a kohútik Mayevsky LLC “MantechBryansk”, Bryansk polymérny plast 118
Manuálny žeriav Mayevsky, DN 15 mm LLC “OK Resan”, povolenie chrómová oceľ 152
Mayevsky žeriav Demin Dokum Classik Art, DN 15-20 mm Heat Laboratory LLC, Rostov na Done mosadz 138
Odvzdušňovací ventil pre chladič automatický PP “Termoklimat”, Jaroslavľ nehrdzavejúca oceľ 259
Mayevsky žeriav (automatický) “TECHNO-SKUPINA”, Kirov nehrdzavejúca oceľ 230
Guľový ventil s ventilom Mayevsky DN 15 mm (1/2 ″) LLC “TEKOM”, Krasnojarsk pochrómovaná mosadz 243
Tričko s Mayevským žeriavom LLC “Sibír GOST”, Omsk chrómová oceľ 596
Trojcestný ventil s ventilom Mayevsky (G1 / 2 – G1 / 2) LLC “AQUA-KIP”, Moskva chrómová oceľ 245
Mayevsky žeriav s filtrom DN 15 mm LLC “Promarmatura”, Barnaul pochrómovaná mosadz 474
Mayevského žeriav automatický RR 374 s plným otvorom, pre liatinové radiátory LLC “SantehKlass”, Moskva chrómová oceľ 700

Na poznámku! Ak je potrebné kúpiť Mayevského žeriav, nezabudnite koordinovať pristávacie rozmery miest inštalácie ventilov v prvkoch vykurovacieho systému s parametrami zakúpených. V prípade nezrovnalostí bude potrebný ďalší nákup adaptérov a spotrebného materiálu.

Otázky a odpovede

Mayevského žeriav bol odpálený, niekoľko bytov bolo zaplavených vodou. Kto bude zodpovedný: vlastníci bytu alebo správcovská spoločnosť?

Ak žeriav nebol na stúpačke (alebo ide o prvé vypínacie zariadenie po stúpačke) a bol nainštalovaný bez schválenia, potom je za to podľa čl. 210 Občianskeho zákonníka Ruskej federácie.

Ak sú batérie horúce navrchu a nižšie veľmi studené, má zmysel vložiť Mayevského kohútik na uvoľnenie vzduchu?

Inštalácia vodovodného kohútika pomôže iba odstrániť vzduch. Ak je batéria nesprávne pripojená (to sa stáva pri hornom pripojení) alebo je upchatá, tento postup s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôže..

Kohútik Mayevského tečie. Ako opraviť?

Špeciálne tesnenie je zodpovedné za tesnosť ventilu a jeho opotrebenie môže byť príčinou úniku. V takom prípade budete musieť vymeniť tesnenie alebo celý ventil. Ak sa v oblasti závitu objavili kvapky, musí byť kohútik dotiahnutý kľúčom, aby bol tesnejší. Únik môže byť spôsobený upchatím..

Zapínam kohútik, ale nie je tam vzduch ani voda. Aky je dôvod?

Ak je vykurovací systém v dobrom stave a vo vnútri je dostatok chladiacej kvapaliny, dôvodom je zablokovanie otvoru pre batériu. Je potrebné vyčistiť alebo vymeniť kohútik..

Inštalácia Mayevského žeriavu na vykurovací systém výrazne zjednodušuje jeho prevádzku a zvyšuje efektivitu práce.

Proces inštalácie nie je komplikovaný a dá sa ľahko vykonať ručne. Ale výber vhodného modelu ventilu vyžaduje aplikáciu určitých znalostí, takže je lepšie konzultovať so špecialistami. Počas prevádzky je dôležité dodržiavať pravidlá a pravidelne vykonávať preventívnu údržbu, aby bola zachovaná prevádzkyschopnosť mechanizmu..

Zhrnutie

Každý vlastník vykurovacích zariadení na báze kvapalného chladiva má samozrejme právo sám rozhodnúť, ako najlepšie zmení svoj systém a či to vôbec urobí. Ale rád by som poznamenal, že použitie Mayevského žeriavu, za prvé, zvýši účinnosť celej inštalácie, a za druhé, uľahčí údržbu batérií a za tretie, nebude to od vás vyžadovať veľa peňazí, pretože, ako ste si všimli, tabuľka uvedená v článku ukazuje lacnosť výrobkov … Teraz viete, čo je Mayevsky žeriav, princíp činnosti a nuansy prevádzky.

  Kotly na vykurovanie peletami: typy, výhody a pravidlá výberu