Možnosti garážových podláh

Možnosti garážových podláh

Podlaha v garáži je neustále vystavená mechanickému namáhaniu a taktiež prichádza do styku s chemicky agresívnymi látkami. Preto musí byť podlahová krytina pevná, spoľahlivá a odolná. V tomto článku navrhujeme, aby ste sa zoznámili s nápadmi na podlahu garáže, čo vám pomôže nielen vytvoriť vysokokvalitnú podlahu vlastnými rukami, ale aj navrhnúť ju dizajnérskym spôsobom..

Betónový poter pre garážové podlahy

Rozpočtová možnosť. Je zaujímavé, že vystužený poter môže pôsobiť nielen ako základ pre následné opláštenie, ale môže byť použitý aj ako nezávislý povlak. Je vyrobený z betónu triedy B20-25 s hrúbkou 50 až 150 mm. Ak povrch takéhoto povlaku nie je ani dostatočný, odporúča sa ho odfrézovať a potom raz rozomlieť..

Betónový poter pre garážové podlahyBetónový poter pre garážové podlahy

Popravná technológia. Aby bol podlahový poter v garáži pevný, je potrebné vziať do úvahy rozmery povrchu, ktorý sa má naliať. Ak podlahová krytina zaberá plochu viac ako 45-50 m2, potom musí byť poter rozdelený na niekoľko častí s kompenzátormi, ktoré sú vyplnené elastickými zmesami. Voda by sa nemala zhromažďovať v garáži, preto sa poter vykonáva pod uhlom smerom k odtokovým roštom. Pozdĺž okrajov podlahy je vytvorený šev, ktorý je vyplnený expandovaným polystyrénom alebo polyuretánom.

Bezfarebná impregnácia betónovej dlažby

Dokončovanie betónu. Aby sa zvýšili vlastnosti betónového poteru odpudzujúce nečistoty, musí byť ošetrený bezfarebnou impregnáciou. To sa vykonáva valčekom alebo štetcom. Vďaka tomuto náteru sa betón tak rýchlo nezašpiní..

Bezfarebná impregnácia betónovej dlažbyBezfarebná impregnácia betónovej dlažby

Čas potrebný na spracovanie podlahy. Podlahu je možné pokryť impregnáciou iba raz, v niektorých prípadoch môže byť potrebné dodatočné spracovanie. Po nanesení kompozície je podlahová krytina pripravená na použitie do niekoľkých dní. Na spracovanie podlahy v garáži budete teda musieť stráviť jeden deň v práci a potom čakať, kým impregnácia vyschne. Opätovná aplikácia impregnácie sa vykoná najskôr po 3 rokoch.

Maľovanie betónovej podlahy

Ako maľovať? Na natieranie betónových podláh sa najčastejšie používajú akrylové a epoxidové farby. Pri výbere dbajte na ich odolnosť voči mechanickému namáhaniu a možnosť použitia na betónové povrchy.

Farebné riešenie. Majte na pamäti, že maľovanie podlahy má nielen ochrannú, ale aj dekoratívnu funkciu. Garážová podlaha je skvelým miestom na experimentovanie. V prípade betónu je sortiment farieb pomerne štandardný, takže kreatívne nápady môžete stelesniť zmiešaním. Hotový povrch môže byť matný, lesklý alebo polomatný.

Maľovanie betónovej podlahy

Technológia farbenia. Ak je betónový poter starý, odporúča sa ho vyrovnať. Na to sa základňa natrie špeciálnymi zmesami, ktoré zvyšujú priľnavosť poteru a betónu. Potom sa nanesie samonivelačná vrstva. Predtým, ako začnete s maľovaním, nezabudnite podlahu vysať, aby ste odstránili všetky nečistoty, a potom ju vysušte.

Čas strávený maľovaním podlahy. V garáži musíte vymaľovať nielen podlahu, ale aj časť steny (do 20 cm). Odporúča sa naniesť niekoľko vrstiev farby v intervale 2 dní. Natretá podlaha musí zaschnúť do 48 hodín.

Suché cementové zmesi – rovná podlaha v garáži

Hladký povrch podlahy. Špeciálne suché cementové zmesi vám umožnia získať dokonalú podlahovú krytinu. Po zmiešaní takejto kompozície s vodou sa získa tekutá samonivelačná hmota, ktorá sa môže šíriť a vytvárať dokonale rovný povrch podlahy až do hrúbky 80 mm. Tento spôsob plnenia bohužiaľ nie je vhodný na výrobu podlahy s miernym sklonom..

Suché cementové zmesi - rovná podlaha v garážiSuché cementové zmesi – rovná podlaha v garáži

Náterová technológia. Povrch je predbežne očistený od nečistôt a ošetrený základným náterom. Potom sa pomocou škrabky nanesú samonivelačné hmoty. Na dnešnom trhu nájdete špeciálne hmoty, ktoré sa používajú na vrchnú vrstvu podlahy. Tento povlak nevyžaduje ďalšie spracovanie..

Pracovné podmienky. Aby ste kvalitatívne pripravili základňu a dokončili poter, budete musieť stráviť asi 3-4 dni. Po naliatí samonivelačnej podlahy bude možné na ňu šliapať za deň, ale auto dajte do takejto garáže až po 2-3 dňoch.

Polymerické nátery na garážové podlahy

Dizajnové riešenie. Polymérne podlahové krytiny sa vyrábajú na báze akrylových, epoxidových, vinylových a iných živíc. Majú širokú paletu farieb a vyznačujú sa zvýšenou pevnosťou a odolnosťou voči agresívnym chemikáliám. Polymérovú podlahovú krytinu je navyše možné otvoriť protišmykovým lakom alebo farbou. Takúto podlahu môžete ozdobiť pieskom alebo inými dekoratívnymi prvkami..

Polymerické nátery na podlahy garážíPolymerické nátery na garážové podlahy

Technológia aplikácie. Existujú rôzne polymérne nátery: niektoré z nich sa nanášajú na podlahu ako samonivelačné cementové zmesi, zatiaľ čo iné je potrebné položiť stierkou alebo štetcom..

Pracovné podmienky. Natieranie sa vykonáva do 3 až 6 dní. Po 48 hodinách môžete vykročiť na zatopenú podlahu. Rýchlosť tvrdnutia povlaku závisí od teploty vzduchu a kvality tvrdidla..

Dlažba pre vašu garáž

Pekná a pohodlná podlaha. Pri výbere dlaždice zvážte jej technické vlastnosti. Povlak bude mať protišmykový účinok, ak má východiskový materiál vlnitý povrch. Musíte vziať do úvahy tvrdosť Mohsovej stupnice a kapacitu vlhkosti. Aby bola podlaha ľahko udržiavateľná, je najlepšie použiť betónové alebo klinkerové dlaždice, ktoré sú odolné voči oderu..

Dlažba pre vašu garážDlažba pre vašu garáž

Technológia obkladu podlahy. Deň pred položením dlaždice sa podklad očistí a natrie základným náterom. Pretože bude podlaha vystavená namáhaniu, je potrebné použiť flexibilné vonkajšie lepidlo. Nanáša sa špachtľou (krok zubov je od 0,2 do 1 cm). Švy sa tretia špeciálnymi hmotami.

Načasovanie podlahy. Tento typ podlahy je časovo náročnejší. Všetky práce budú trvať asi 8-10 dní. Podlahu je možné úplne využiť po 14 dňoch.

Možnosť garážovej podlahy. Video

Existuje veľa možností dizajnu pre garážové podlahy, takže výber závisí od finančných možností a preferencií majiteľa automobilu. Nie je ťažké vytvoriť krásnu a spoľahlivú podlahu v garáži vlastnými rukami, hlavnou vecou je vybrať materiály a postupovať podľa pokynov na inštaláciu a stavbu.